Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

dwse mali

Member
Παιδια καλησπερα και απο μενα, τωρα ειδα οτι παιζει και τετοιο section στο forum!

Γενικα σε αυτο το κομματι μπορω να βοηθησω μιας και ξερω μερικα πραγματα. Ακολουθω και εγω ενα ειδος κετο διετας πλεον πιο low carb θα την ελεγα (βασικα carb cycling γιατι τρωω 2 μερες την βδομαδα carbs). Εμενα μου ανεβαζει πολυ την χοληστερινη η κετο παροτι κανω αυτο που λενε πολλοι "clean keto" δηλαδη παρα πολλες σαλατες, το δυνατον μη επεξεργασμενες τροφες και καλες πηγες λιπους. Ειμαι σε φαση που το ψαχνω το θεμα (αν εχετε κανενα καλο "πιτσικρικα" καρδιολογο που να τα ψαχνει τα πραγματα.

εχω επισης πολυ δυνατη συνταγη για low carb/keto "ψωμακι" 2 λεπτων και mug cake γιατι το πιο δυσκολο πραγμα στην κετο ειναι τα γλυκα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ψωμάκι άφοβο να τρώμε?δώσε τη συνταγή ΤΩΡΑ...χαχαχαχαχαχχαχα
Παιδια καλησπερα και απο μενα, τωρα ειδα οτι παιζει και τετοιο section στο forum!

Γενικα σε αυτο το κομματι μπορω να βοηθησω μιας και ξερω μερικα πραγματα. Ακολουθω και εγω ενα ειδος κετο διετας πλεον πιο low carb θα την ελεγα (βασικα carb cycling γιατι τρωω 2 μερες την βδομαδα carbs). Εμενα μου ανεβαζει πολυ την χοληστερινη η κετο παροτι κανω αυτο που λενε πολλοι "clean keto" δηλαδη παρα πολλες σαλατες, το δυνατον μη επεξεργασμενες τροφες και καλες πηγες λιπους. Ειμαι σε φαση που το ψαχνω το θεμα (αν εχετε κανενα καλο "πιτσικρικα" καρδιολογο που να τα ψαχνει τα πραγματα.

εχω επισης πολυ δυνατη συνταγη για low carb/keto "ψωμακι" 2 λεπτων και mug cake γιατι το πιο δυσκολο πραγμα στην κετο ειναι τα γλυκα..
 

dwse mali

Member
Παιδια η μαστιγα της εποχης μας ειναι η αντισταση στην ινσουλινη... Φανταστειτε οτι με ολη αυτη την βλακεια, συχνα γευματα, απειρα carbs κτλ ειναι σαν να εχεις ενα ανθρωπο που του φωναζεις ολη την ωρα στα αυτια! καποια στιγμη θα τα κλεισει κ τοτε αρχιζουν τα προβληματα
 

aeratos28

Just aeratos
Θεωρείς λάθος τα πολλά γεύματα?αυτή η αντίσταση στην ινσουλίνη που είπε και ο κάπα,πως την (θεραπεύεις?)τι χρειάζεται να κάνεις?
 

dwse mali

Member
Ψωμάκι άφοβο να τρώμε?δώσε τη συνταγή ΤΩΡΑ...χαχαχαχαχαχχαχα
λοιπον τσεκαρε!

Λιωσε σε μια κουπα (μεγαλουτσικη) 10γρ βουτηρο στα μικροκυμματα. Μετα βαλε μεσα 30γρ αλευρι αμυγδαλου, μισο κουταλακι μπεικιν(παρε κανα καλο ε? χωρις γλουτενη) 1 αυγο, λιγο αλατι (κ σκορδο σκονη αν θες να το κανεις σκορδοψωμοφαση)

90 δευτερα μεσα στα μικροκυμματα και εισαι ετοιμος.

Το βγαζεις (ενας κυλυνδρος ειναι) το κοβεις κ αμα θες το βαζεις τοστιερα/ τηγανι η και ετσι. Ειναι πολυ καλο θα δεις!
 

dwse mali

Member
Θεωρείς λάθος τα πολλά γεύματα?αυτή η αντίσταση στην ινσουλίνη που είπε και ο κάπα,πως την (θεραπεύεις?)τι χρειάζεται να κάνεις?

Ναι και δεν το διαπραγματευομαι βασικα! την κετο μεχρι να μιλησω με ενα καλο καρδιολογο εχω μερικες ενστασεις για ΚΑΠΟΙΑ ατομα. Τα γευματα ομως οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα. Fasting μεχρι να σβησει ο ηλιος. Μπορω να εξηγησω γιατι αλλα θελει wall of text και τωρα δεν προλαβαινω...
 

dwse mali

Member
Και το τρως χωρίς τύψεις?

Σχετικο ειναι αυτο. Carbs εχει ελαχιστους, ειναι ιδανικο για keto. Δεν σε πεταει εκτος δλδ ουτε ανεβαζει ινσουλινη κτλ. Θερμιδες εχει και μαλιστα αρκετες (30γρ αμυγδαλα στην ουσια, ενα αυγο και 10 γρ βουτηρο... ) αλλα χορταινει κ ολας
 

dwse mali

Member
Το fasting είναι ότι τρως τις 6 από τις 24 ώρες αν τα λέω καλά.

φαστ ειναι η νηστεια. Στην ουσια οση ωρα δεν τρως. Για να εχεις αποτελεσμα θες πανω απο 16 ωρες ομως. οποτε το πιο χαλαρο πλανο διαλλειματικης νηστιας ειναι το 16/8 16ωρες δεν τρως και 8 τρως.
 

dwse mali

Member
Λοιπον λιγο επιστημη σε πενηνταρακια οσο ξερω κ μπορω να σας πω.

Η ινσουλνη ειναι η ορμονη που μεταφερει τα θρεπτικα συστατικα στα κυτταρα. Τα κυτταρα εχουν receptors που ανοιγουν για να την υποδεχθουν, παιρνουν οτι χρειαζονται και μετα οτι μενει αποθηκευεται για μελλοντικη χρηση(σε λιπος γιατι ειναι πιο efficient απο το γλυκογονο, 4cal το ενα 9 cal το αλλο) .Οταν εσυ τρως συνεχεια γινεται αυτο που σου ειπα...σαν να εχεις ενα ανθρωπο που του φωναζεις ολη την ωρα στα αυτια! καποια στιγμη θα τα κλεισει.. Τα receptors αποκτουν αυτο που λεμε insulin resistance (IR) απο την συνεχομενη εκθεση . Αποτελεσμα να τρως αλλα να μην ικανοποιουνται τα κυτταρα(εξου και οι υπογλυκαιμιες και μετα το φαγητο) και να αποθηκευεις λιπος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό της διατροφής και δεν το έχω ,δεν έχω γνώσεις ακούω πράγματα πρώτη φορά εδώ.πολυ ενδιαφέρον νήμα ,όσοι ξέρετε παιδιά ,γράψτε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
σε αυτο που λεει ο dwse mali να προσθεσω οτι οσο ποιο ευαισθητα ειναι τα κυτταρα στην ινσουλινη,τοσο ποιο ευκολα χανεις τα κιλα,με οποιαδηποτε διαιτα.
εγω για αυτο χρησιμοποιω κανελα τωρα,προσπαθω να κανω τα κυτταρα ευαισθητα στην ινσουλινη
 

aeratos28

Just aeratos
Τόση δουλειά η κανέλα?εγώ από χθες άρχισα να την χρησιμοποιώ στον καφέ.φρεντο εσπρέσσο σκέτο πίνω. Να σου πω την αλήθεια μου αρέσει περισσότερο με την κανέλα..αλλά σε συνδιασμό με τον καφέ είναι οκ η χάνει επίδραση?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ρε παιδιά δεν υπάρχουν δίαιτες και διατροφές περίεργες ....μην επιρεαζεται έτσι κόσμο που δεν ξέρει ...μέχρι και κ ο αερατος τσίμπησε....Είναι δυνατόν να λέτε μόνο κρέας ; Η χοληστερίνη; Είναι δυνατόν να λέτε διαλειμματική; Πιστεύεις ότι είναι το ίδιο να Σάι 20 και το ίδιο 50 χρόνων; ...κρατήστε μια ισορροπημένη διατροφή κουνηθείτε λίγο και the end! Επίσης μην χαπακωνεστε και εκεί ! Υπάρχουν άλλοι φυσικόι μέθοδοι ανώδυνοι και πράγματικα υγιείς.... Να σας φτιάξω εγώ ένα απλό διατροφολογιο μια λίγο γυμναστική και δώστε μου 6 μήνες να το κάνει κάποιος ; Να δούμε πριν και μετά ;
 

dwse mali

Member
σε αυτο που λεει ο dwse mali να προσθεσω οτι οσο ποιο ευαισθητα ειναι τα κυτταρα στην ινσουλινη,τοσο ποιο ευκολα χανεις τα κιλα,με οποιαδηποτε διαιτα.
εγω για αυτο χρησιμοποιω κανελα τωρα,προσπαθω να κανω τα κυτταρα ευαισθητα στην ινσουλινη

Ακριβως!!!! και αυτο που λεω εξηγει γιατι. Χρειαζεσαι λιγοτερη τροφη για να εχεις την απαραιτητη ενεργεια οποτε δεν πεινας, εχεις περιθωριο για λιγοτερη προσληψη θερμιδων χωρις να μειωνεις δραστικα τον μεταβολισμο και μπορεις να κρατας τις καλες συνηθειες περισσοτερο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδιά δεν υπάρχουν δίαιτες και διατροφές περίεργες ....μην επιρεαζεται έτσι κόσμο που δεν ξέρει ...μέχρι και κ ο αερατος τσίμπησε....Είναι δυνατόν να λέτε μόνο κρέας ; Η χοληστερίνη; Είναι δυνατόν να λέτε διαλειμματική; Πιστεύεις ότι είναι το ίδιο να Σάι 20 και το ίδιο 50 χρόνων; ...κρατήστε μια ισορροπημένη διατροφή κουνηθείτε λίγο και the end! Επίσης μην χαπακωνεστε και εκεί ! Υπάρχουν άλλοι φυσικόι μέθοδοι ανώδυνοι και πράγματικα υγιείς.... Να σας φτιάξω εγώ ένα απλό διατροφολογιο μια λίγο γυμναστική και δώστε μου 6 μήνες να το κάνει κάποιος ; Να δούμε πριν και μετά ;
θελω να διαβασεις ενα κειμενο στο συμβαινει αν αποκτησει καποιος προ διαβητη
 

dwse mali

Member
Ρε παιδιά δεν υπάρχουν δίαιτες και διατροφές περίεργες ....μην επιρεαζεται έτσι κόσμο που δεν ξέρει ...μέχρι και κ ο αερατος τσίμπησε....Είναι δυνατόν να λέτε μόνο κρέας ; Η χοληστερίνη; Είναι δυνατόν να λέτε διαλειμματική; Πιστεύεις ότι είναι το ίδιο να Σάι 20 και το ίδιο 50 χρόνων; ...κρατήστε μια ισορροπημένη διατροφή κουνηθείτε λίγο και the end! Επίσης μην χαπακωνεστε και εκεί ! Υπάρχουν άλλοι φυσικόι μέθοδοι ανώδυνοι και πράγματικα υγιείς.... Να σας φτιάξω εγώ ένα απλό διατροφολογιο μια λίγο γυμναστική και δώστε μου 6 μήνες να το κάνει κάποιος ; Να δούμε πριν και μετά ;

Αδερφε ασε την κετο στην ακρη προς το παρον. Για την διαλλειματικη παντως αν διαβασεις και σκεφτεις λογικα ειναι ο σωστος τροπος διατροφης. Ειναι σημειο των τελευταιων χρονων τα πολλα γευματα. Ουτε ψυγειο ειχαν παλια ουτε τρωγανε σε καθε ευκαιρια ΠΡΙΝ πεινασουν. Τα 3 γευματα ειναι καθαρα κοινωνικη συμβαση για να βρισκεται η οικογενεια. Κανενα ζωο δεν κανει snacking. Τρωει οταν πειναει
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ δοκίμασα και δεν κάνει για μένα ρε συ το μόνο κρέας.απλα ακούω αυτά με τις ινσουλίνες κτλ το πώς αποθηκεύει λίπος το σώμα και τα θεωρώ πολύ ενδιαφέρον.και αυτό με την κανέλα τι λειτουργία κάνει και όντως θεωρώ ότι είναι χρήσιμα.
Ρε παιδιά δεν υπάρχουν δίαιτες και διατροφές περίεργες ....μην επιρεαζεται έτσι κόσμο που δεν ξέρει ...μέχρι και κ ο αερατος τσίμπησε....Είναι δυνατόν να λέτε μόνο κρέας ; Η χοληστερίνη; Είναι δυνατόν να λέτε διαλειμματική; Πιστεύεις ότι είναι το ίδιο να Σάι 20 και το ίδιο 50 χρόνων; ...κρατήστε μια ισορροπημένη διατροφή κουνηθείτε λίγο και the end! Επίσης μην χαπακωνεστε και εκεί ! Υπάρχουν άλλοι φυσικόι μέθοδοι ανώδυνοι και πράγματικα υγιείς.... Να σας φτιάξω εγώ ένα απλό διατροφολογιο μια λίγο γυμναστική και δώστε μου 6 μήνες να το κάνει κάποιος ; Να δούμε πριν και μετά ;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αδερφε ασε την κετο στην ακρη προς το παρον. Για την διαλλειματικη παντως αν διαβασεις και σκεφτεις λογικα ειναι ο σωστος τροπος διατροφης. Ειναι σημειο των τελευταιων χρονων τα πολλα γευματα. Ουτε ψυγειο ειχαν παλια ουτε τρωγανε σε καθε ευκαιρια ΠΡΙΝ πεινασουν. Τα 3 γευματα ειναι καθαρα κοινωνικη συμβαση για να βρισκεται η οικογενεια. Κανενα ζωο δεν κανει snacking. Τρωει οταν πειναει
Δεν μπορείς να κτλ ότι αν πλακωθεί ένας 50 χρόνων στο φαι δεν είναι το ίδιο με έναν 20 χρόνο; Ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι να το κάνεις κάποιος άντρας αυτό που λες από τα 40 με 55 ειδικά; Μπορεί αν αποβεί μοιραίο.....
 
Μπλουζα