Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

MANKAR

Active Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

xk είπε:
κατι ξερουν και οι ιαπωνες που πλακωνουν τα ωμα ψαρια κι εχουν ολοι μαλλι Τσαλικη... :grandpa:


χωρις πλακα αρχιζει και με προβληματιζει κι εμενα αυτο,στην οικογενεια τρωγαμε μια φορα το μηνα ψαρι μπορει και καθε 2 μηνες...μια ζωη απο μικρο παιδι κρεας με θυμαμαι να τρωω και ζυμαρικα...δηλαδη σκεψου ο οργανισμος ειχε τρελη ελλειψη απο ω3 μεγαλωνοντας....και τα ευαισθητα τριχοθυλακια να μενανε χωρις ασπιδα κατα καποιο τροπο. :chinscratch μπορει αν οχι να σταματαγανε τουλαχιστον να περιοριζανε τη ζημια...

μπορει τα ω3 να κανουν καποια δουλεια αλλα σε ενα ποσοστο 1-2% , οι Ιαπωνες εχουν τεραστειο προβλημα φαλακρας συμφωνα με μελετες(το ειδα σε μια εκπομπη σε ενα σεμηναριο για το ultrex και ελεγε οτι οι Ιαπωνες εχουν προβλημα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Ξεκίνησα τα ω3 πριν περίπου 3 εβδομάδες σε μεγάλες ποσότητες...6-7γρ. ημερησίως αλλά για βοήθεια κατά των φλεγμονών που είχα και όχι για την τριχόπτωση.
Μέχρι στιγμής, σε θέματα φλεγμονών έχω δει θαύματα...και έχω να πάρω παυσίπονα από την τρίτη ημέρα που άρχισα τα ιχθυέλαια, ενώ πριν ήταν καθημερινό φαινόμενο.
Στο θέμα τριχόπτωσης τώρα, δεν έχω δει προς το παρόν κάποια αισθητή διαφορά....
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Λοιπον guys ψαχνοντας βρηκα αυτο,estivan 20mg η KESTINE®
Tablets http://home.intekom.com/pharm/lennon/kestine.html
δισκια που λιωνουν στο στομα,
η δραστικη ουσια λεγεται ebastine. ''Ebastine was shown to block the release of anti-IgE-induced prostaglandin D2 (PGD2)''
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8983912
 

Συνημμένα

  • 2077204.jpg
    2077204.jpg
    21.3 KB · Προβολές: 281

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

MANKAR είπε:
μπορει τα ω3 να κανουν καποια δουλεια αλλα σε ενα ποσοστο 1-2% , οι Ιαπωνες εχουν τεραστειο προβλημα φαλακρας συμφωνα με μελετες(το ειδα σε μια εκπομπη σε ενα σεμηναριο για το ultrex και ελεγε οτι οι Ιαπωνες εχουν προβλημα).
Ναι δικιο εχεις σε αυτο οντως τωρα εχουν μεγαλο ποσοστο φαλακρας,αλλα πριν υοθετησουν τη δυτικη διατροφη τα περιστατικα καραφλας και καρδιακων παθησεων ηταν σπανια,(πριν
ηταν κυριως χορτοφαγοι)
 

MANKAR

Active Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Georgex6 είπε:
Ναι δικιο εχεις σε αυτο οντως τωρα εχουν μεγαλο ποσοστο φαλακρας,αλλα πριν υοθετησουν τη δυτικη διατροφη τα περιστατικα καραφλας και καρδιακων παθησεων ηταν σπανια,(πριν
ηταν κυριως χορτοφαγοι)

φιλε εσυ με τα ΩΜΕΓΑ-3 βλεπεις καμια διαφορα???
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Georgex6 είπε:
Ναι δικιο εχεις σε αυτο οντως τωρα εχουν μεγαλο ποσοστο φαλακρας,αλλα πριν υοθετησουν τη δυτικη διατροφη τα περιστατικα καραφλας και καρδιακων παθησεων ηταν σπανια,(πριν
ηταν κυριως χορτοφαγοι)

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3947.0.html ;)
Επίσης οι κινέζοι καταναλώνουν σόγια και πράσινο τσάι, που είναι dht-blockers και τα 2.


MANKAR είπε:
φιλε εσυ με τα ΩΜΕΓΑ-3 βλεπεις καμια διαφορα???

Πάιρνω κι εγώ Ω3 αλλά για άλλο λόγο, σχεδόν 1 μήνα (5g ημερησίως), δεν είδα κάποια διαφορά στα μαλλιά (στις περιοχές που δεν βάζω μινοξιδίλη εννοείτε, γιατι το υπόλοιπο δεν μετράει για να κρίνω γιατί έχω μειώση την δόση της μίνοξ)
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

MANKAR είπε:
φιλε εσυ με τα ΩΜΕΓΑ-3 βλεπεις καμια διαφορα???
μερικες μερες παιρνω μονο,δε μπορω να δω κατι και δε περιμενω πολλα πραγματα να σου πω την αληθεια το ξεκινησα μονο γιατι εγω σολομους κλπ δεν βαζω στο στομα μου δε μαρεσουν γενικως...
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Μια μικρη πληροφορια που δεν εχουμε αναφερει ειναι οτι η ερευνα αυτη εγινε απο το πανεπιστήμιο της Πενσιλβανια και απο τη L'Oreal οπου κατεχουν τη πατεντα για τη pgd2
και απο τι διαβαζα η Gillette Corporation εχει τη πατεντα για να χρησιμοποιησει τη pgd2 για σταματημα της τριχοφυιας οποτε πρεπει να περιμενουμε απο αυτους αν θα βγαλουν κατι
στο μελλον
 

xDante

Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Georgex6 είπε:
Μια μικρη πληροφορια που δεν εχουμε αναφερει ειναι οτι η ερευνα αυτη εγινε απο το πανεπιστήμιο της Πενσιλβανια και απο τη L'Oreal οπου κατεχουν τη πατεντα για τη pgd2
και απο τι διαβαζα η Gillette Corporation εχει τη πατεντα για να χρησιμοποιησει τη pgd2 για σταματημα της τριχοφυιας οποτε πρεπει να περιμενουμε απο αυτους αν θα βγαλουν κατι
στο μελλον

χμμμμμ
όταν μπαίνουν κοσμητικές εταιρείες στον χορό κάτι δεν πάει καλά.... εδώ θα' μαστε ελπίζω να βγω λάθος....
 
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Θα συμφωνήσω με τον xDante... Κοσμητική = εύκολα χρήματα με φύκια ως μεταξωτές κορδέλες για τον ""πόνο" των ανθρώπων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Ενδιαφερουσα συνεντευξη του Κωτσαρελη
www.aad.org/dermatology-world/monthly-archives/2012/june/can-blocking-pgd2-prevent-androgenetic-alopecia-
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2190544/Baldness-cure-reverses-genetics-market-years.html

Αν έχει δίκαιο...πολύ σύντομα θα έχουμε αποτελέσματα καθόσον αρκετοί ήδη δοκιμάζουν pgd2 blocker κλπ...
Αν όχι...τον βλέπω στο τέλος να τρώει ξύλο γιατί όλο βρίσκει την αιτία αλλά τελικά το πρόβλημα παραμένει....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά, αν πάλι δεν γίνει τίποτα, εγώ θα τον δείρω αυτόν....
 

kos1987

New Member
GOMI είπε:
Προσωπικά, αν πάλι δεν γίνει τίποτα, εγώ θα τον δείρω αυτόν....

Και γω μεσα:slap:slap:slap:hithead::hithead::hithead:


Παντως αυτος λεει για 2 χρονια...πρωτοποριακο δε λεω.Τωρα γιατι το ειχε στο συρταρι για 4 χρονια...
 
Μπλουζα