Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Thx kos...(κακώς το έσβησες το κείμενο...οι περισσότεροι είμαστε ήδη μπερδεμένοι μ αυτό το θέμα...:D)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Καποιοι παιρνουν για χρονια ζιρτεκ...Αυτα τα φαρμακα συνηθως συνταγογραφουνται για εποχικες αλλεργιες, παντως στο φυλλαδιο λενε οτι στα ποντικια σε μεγαλες δοσεις για 2 χρονια δεν προκαλεσε κατι αρνητικο
 

somari

Active Member
Α επειδή τη μάνα μου την είχε μπινελικώσει ο γιατρός (είχε πάρει γιατί είναι αλλεργική στις λεύκες που είχαμε στο παλιό το σπίτι, και της είπε ότι πρέπει να το παίρνει μόνο όταν ανθίζουν,όχι όλο το χρόνο...)
 

kos1987

New Member
Επιστροφη στα πατρια εδαφη...ωρα για το τελευταιο ισως μηνυμα μου σ'αυτο το φορουμ.Εφοσον δεν τιθεται καποιο θεμα για το φορουμ ο admin μπορει να αφησει αθικτο τον λογαριασμο μου(Δε με νοιαζει ο,τι κι αν κανει).
Λοιπον, τελικα οι προσταγλανδινες pgd2 και τα παραγωγα της εξηγουν ολοκληρο το παζλ που λεγεται α/α.Αυτο προκυπτει μετα απο απιστευτο ψαξιμο σε gene banks κλπ...Τι εξηγει αυτη η θεωρια?Μια μικρη νυξη:
Εννοιες οπως lymphocytic folliculitis , fibrosis...πρωτεινες-παραγοντες οπως caspases, tgfb, BDNF, vegf, pkc, igf, dkk1, p53, tnf, nfkb κ.α εξηγουνται ΠΛΗΡΩΣ με τη θεωρια αυτη.Οποιος εχει το κουραγιο και τις γνωσεις ας κανει τις επαληθευσεις.
Ηδη δοκιμαζουν το oc και δουλευει σε ατομα που παιρνουν φινα ντουτα ru.Τωρα ποιο θα επικρατησει ποιος ξερει...Ηδη υπαρχουν 2 κατηγοριες ουσιων.Την πρωτη την εχετε ακουσει, εχει τα μειονεκτηματα της φυσικα, τη δευτερη οχι, αλλα επειδη ποτε δεν εχει δοκιμαστει σε ανθρωπους, παρα μονο in vitro και in vivo στα ποντικια, δεν θα σας το πω.Δεν εχει νοημα.Αμα ειναι θα βγει οπως πρεπει...

ΥΓ1
Αποχωρω απο τα φορουμ γιατι δεν μπορω πλεον αυτη τη "μαυριλα" και δεν εχω λογο υπαρξης.Δεν το αντεχω ψυχολογικα, πως να το πω...αλλοι βρισκουν παρηγορια στα φορουμ εγω το αντιθετο.
ΥΓ2
Δε σημαινει οτι τα παραταω με το θεμα α/α, απλως το βλεπω σαν χομπυ...Εχω μεταφερει ο,τι ξερω, οσο πιο αναλυτικα γινεται σε καποιους που πραγματικα μπορουν να βοηθησουν, εμεις στο Ελλαντα δεν μπορουμε να το πραγματοποιησουμε.Με απλα λογια ειμαι στο background απο εδω και περα, συμμετεχοντας οσο πιο πολυ μπορω στην εξελιξη...
ΥΓ3
Ο Κωτσαρελης ηξερε τι εκανε.Πρωτα πατενταρησε πριν χρονια τη μεθοδο, τωρα ενα χρονο πριν χαθει η πατεντα του μοναδικου καραφλοφαρμακου το βγαζει στη φορα...αν το εκανε νωριτερα θα τον ελιωναν σαν κατσαριδα.Smart kid...
ΥΓ4
Συμφωνα με την ερευνα του κωτσου το ζιρτεκ δεν εχει καμια τυχη απεναντι στην α/α.Αυτη την υπευθυνη συνθαση δεν μπορει να τη απενεργοποιησει.Μην εχετε αυταπατες λοιπον...ηδη το πεταξα και αυτο και διαφορα δεν ειδα, εαν δουλευε θα επρεπε να γινεται χαμος στο κεφαλι μου αλλα δεν...ααα εαν δουλευε τοτε θα προκαλουσε σαν κυριο side αϋπνια και οχι υπνηλια.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3319975/ fig2a.
ΥΓ5
Ασχολουμαστε με παπαριες οταν η οριστικη - πραγματικη λυση (και δεν ειναι μια) υπαρχει. Aυτο που εψαχναν για πανω απο 20 χρονια βρεθηκε.Απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφερεται.Πχ η Aderans αρχισε παλι cl.trials και δεν δοκιμαζει καν τη VD3...το σιριαλ συνεχιζεται...

ο μαυροσκουφης σας χαιρετα :12m:
http://www.youtube.com/watch?v=J503OvHWKko

Με καποιους δεν θα χαθω...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
φίλε kos στο παρακάτω λινκ, ο τύπος που κάνει χρήση του ( casperz )είχε αναφέρει στην αρχή της θεραπείας αϋπνία..

http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/63625-Started-new-topical-cetirizine-regime-and-some-thoughts-about-stopping-Finasteride/page15

Right now there are no negatives. The insomnia I experience the first few weeks seems to be gone as well as the eye dryness

Επίσης η αδερφή μου που το παίρνει κατά διαστήματα oral, μου είπε ότι τις 2 πρώτες ημέρες φέρνει ύπνο και μετά επίσης αϋπνία...

Προσωπικά και εγώ θεωρώ ότι δεν κάνει και πολλά, απλά το αναφέρω...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Επιστροφη στα πατρια εδαφη...ωρα για το τελευταιο ισως μηνυμα μου σ'αυτο το φορουμ.Εφοσον δεν τιθεται καποιο θεμα για το φορουμ ο admin μπορει να αφησει αθικτο τον λογαριασμο μου(Δε με νοιαζει ο,τι κι αν κανει).
Λοιπον, τελικα οι προσταγλανδινες pgd2 και τα παραγωγα της εξηγουν ολοκληρο το παζλ που λεγεται α/α.Αυτο προκυπτει μετα απο απιστευτο ψαξιμο σε gene banks κλπ...Τι εξηγει αυτη η θεωρια?Μια μικρη νυξη:
Εννοιες οπως lymphocytic folliculitis , fibrosis...πρωτεινες-παραγοντες οπως caspases, tgfb, BDNF, vegf, pkc, igf, dkk1, p53, tnf, nfkb κ.α εξηγουνται ΠΛΗΡΩΣ με τη θεωρια αυτη.Οποιος εχει το κουραγιο και τις γνωσεις ας κανει τις επαληθευσεις.
Ηδη δοκιμαζουν το oc και δουλευει σε ατομα που παιρνουν φινα ντουτα ru.Τωρα ποιο θα επικρατησει ποιος ξερει...Ηδη υπαρχουν 2 κατηγοριες ουσιων.Την πρωτη την εχετε ακουσει, εχει τα μειονεκτηματα της φυσικα, τη δευτερη οχι, αλλα επειδη ποτε δεν εχει δοκιμαστει σε ανθρωπους, παρα μονο in vitro και in vivo στα ποντικια, δεν θα σας το πω.Δεν εχει νοημα.Αμα ειναι θα βγει οπως πρεπει...

ΥΓ1
Αποχωρω απο τα φορουμ γιατι δεν μπορω πλεον αυτη τη "μαυριλα" και δεν εχω λογο υπαρξης.Δεν το αντεχω ψυχολογικα, πως να το πω...αλλοι βρισκουν παρηγορια στα φορουμ εγω το αντιθετο.
ΥΓ2
Δε σημαινει οτι τα παραταω με το θεμα α/α, απλως το βλεπω σαν χομπυ...Εχω μεταφερει ο,τι ξερω, οσο πιο αναλυτικα γινεται σε καποιους που πραγματικα μπορουν να βοηθησουν, εμεις στο Ελλαντα δεν μπορουμε να το πραγματοποιησουμε.Με απλα λογια ειμαι στο background απο εδω και περα, συμμετεχοντας οσο πιο πολυ μπορω στην εξελιξη...
ΥΓ3
Ο Κωτσαρελης ηξερε τι εκανε.Πρωτα πατενταρησε πριν χρονια τη μεθοδο, τωρα ενα χρονο πριν χαθει η πατεντα του μοναδικου καραφλοφαρμακου το βγαζει στη φορα...αν το εκανε νωριτερα θα τον ελιωναν σαν κατσαριδα.Smart kid...
ΥΓ4
Συμφωνα με την ερευνα του κωτσου το ζιρτεκ δεν εχει καμια τυχη απεναντι στην α/α.Αυτη την υπευθυνη συνθαση δεν μπορει να τη απενεργοποιησει.Μην εχετε αυταπατες λοιπον...ηδη το πεταξα και αυτο και διαφορα δεν ειδα, εαν δουλευε θα επρεπε να γινεται χαμος στο κεφαλι μου αλλα δεν...ααα εαν δουλευε τοτε θα προκαλουσε σαν κυριο side αϋπνια και οχι υπνηλια.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3319975/ fig2a.
ΥΓ5
Ασχολουμαστε με παπαριες οταν η οριστικη - πραγματικη λυση (και δεν ειναι μια) υπαρχει. Aυτο που εψαχναν για πανω απο 20 χρονια βρεθηκε.Απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφερεται.Πχ η Aderans αρχισε παλι cl.trials και δεν δοκιμαζει καν τη VD3...το σιριαλ συνεχιζεται...

ο μαυροσκουφης σας χαιρετα :12m

Με καποιους δεν θα χαθω...

Αν και για να πω την αλήθεια ποτέ μου δεν σε "χώνεψα" ως μελος, οφείλω να ομολογήσω πως η συνεισφορά σου στο φόρουμ ήταν μεγιστη όσον αφορά την ενημέρωση και τις έρευνες που μας παρέθετες όλο αυτό το διάστημα.

Αν και όταν απολυθείς με το καλό μπορείς να ξαναγράψεις εφόσον το επιθυμείς...

ΥΓ, Επειδή έχω υπηρετήση για ένα διάστημα στους Μαύρους (Για να πάρω ειδικότητα), σου εύχομαι καλό κουράγιο, θα το χρειαστείς!
 

vag25

Well-Known Member
kos1987 καλη θητεια και κουραγιο.
Εχεις προσφερει παρα πολλα σε αυτο το φορουμ και ελπιζω να μην σε χασουμε εντελως.
Τουλαχιστον σπανια μεν αλλα οταν πραγματικα χρειαστει να συνεχισεις την ενημερωση.
 

MANKAR

Active Member
ευχαριστουμαι πολυ kos , πηστευω ησουν και εισαι το μοναδικο μελος εδω μεσα το οποιο μας εφερνε εξελιξεις και νεα συμαντικα για την α/α.Εκει που θα υπηρετησεις σου ευχομαι να περασεις καλα και με το καλο να επιστρεψεις με νεες εξελιξεις !!
 

horhitto4

Member
Στη Γερμανία θεραπεύτηκαν 112 τυφλοί με χρήση βλαστοκυττάρων... το εκανα αυτουσιο κοπυ πειστ απο καποιο αρθρο που διαβασα και δεν εχω λογο να το διαψευσω γιατι ειναι απο επιστημονικο αρθρο που δημοσιευσε καποιος στο φβ....ρε παιδια εδω οι τυφλοι πλεον βλεπουν δε μπορουν να κανουν τους καραφλες μαλλιαδες/???μπυ φαινεται μας δουλευουν ψιλο γαζι...ημαρτον δλδ σε μια συζητηση που ειχα παλια με ενα φιλο ο οποιος ειναι τιγκα στο μαλι ο ιδιος απο μονος του που δεν τον προβληματιζει κιολας το θεμα μου ειπε κατι πολυ λογικο ...ρε φιλε μου λεει εδω μπορουν και νεκρωνουν το θυλακα σε περιπτωσεις υπερβολικης τρυχοφυιας δε μπορουν να τον ζωντανεψουν???δε κερω ρε παιδια τα χρονια παιρνανε και μου μοιαζει πολυ περιεργο να μη μπορουν να δωσουν μια οριστικη λυση στη καραφλα...δλδ ελεος....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
ρε φιλε μου λεει εδω μπορουν και νεκρωνουν το θυλακα σε περιπτωσεις υπερβολικης τρυχοφυιας δε μπορουν να τον ζωντανεψουν

σορρυ αλλα μου φαίνεται χαζή αυτή η επαγωγή. γιατί και άνθρωπο μπορείς να σκοτώσεις, άρα δε μπορείς να τον αναστήσεις;
 

horhitto4

Member
somari είπε:
ρε φιλε μου λεει εδω μπορουν και νεκρωνουν το θυλακα σε περιπτωσεις υπερβολικης τρυχοφυιας δε μπορουν να τον ζωντανεψουν

σορρυ αλλα μου φαίνεται χαζή αυτή η επαγωγή. γιατί και άνθρωπο μπορείς να σκοτώσεις, άρα δε μπορείς να τον αναστήσεις;

εμενα παλι μου φαινεται χαζη η συγκριση που κανεις στην επαγωγη που εκανα εγω....το να αναστησεις ενα πεθαμενο θες να μας πεις οτι ειναι το ιδιο ευκολο με το να ζωντανεψεις ενα θυλακα??με αυτο που ειπα θελησα να τονισω οτι η επιστημη εχει προχωρησει γενικα αρκετα για να κολαει υποπτα στο συγκεκριμενο κομματι τοσα χρονια...αλλα απο εξυπνακισμους αλλο τιποτα
 

somari

Active Member
Ok, αν σου φάνηκε εξυπνακισμός η επαγωγική σκέψη και ο σκεπτικισμός, να σου πω το εξής: Μπορώ πολύ εύκολα να σου νεκρώσω έναν ιστό στο δάχτυλο μόνιμα μόνο με ένα κολλητήρι ηλεκτρολόγου. Αλλά δε μπορώ να στο αναστήσω. Είναι πιο εύκολο να καταστρέψεις παρά να δημιουργήσεις. Ομοίως το να σκοτώσεις το θύλακα αρκεί να το "πυροβολήσεις" με κάτι που θα τον κάψει μόνιμα, ή σχεδόν μόνιμα, βλέπε δηλαδή lazer. Αυτό, απλά. Ενώ το να τον αναστήσεις, δοκίμασε με laser, αν θες υπάρχει η supercomb. Επαναλαμβάνω, είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις κάτι (είτε στην ιατρική είτε παντού) που να καταστρέφει, παρά κάτι που δημιουργεί. Δε λέω ότι δεν κρύβονται λεφτά από πίσω, αλλά μη χρησιμοποιούμε επιχειρήματα καφενέ σε υποθέσεις που δε ξέρουμε, και να τα πέρνουμε ΑΥΤΑ ως νόρμα. Γιατί μέσα στου 100 που δουλεύουν για το χρήμα, υπάρχουν αντίστοιχα 200 κλινικές που ψάχνουν το φάρμακο της καράφλας.
Κακός ο εξυπνακισμός, χειρότερο το Λιακοπουλίζειν.
 

horhitto4

Member
ειμαι ανθρωπος που κατα βαση λειτουργω με κυνισμο και ρεαλισμο στη ζωη μου σε σημειο να με κατηγορουν....θεωριες συνομοσιας και τα λοιπα τα στραγγιζω και αφου τα ψαξω καλα τα αποριπτω η τα κρατω...ποτε δε υποστηριζα τις θεωριες και τις καραστροφολογιες...εσυ απο μονος μου συγκρινες με το παραδειγμα σου οτι ειναι το ιδιο με το να ζωντανευεις ενα νεκρο....απολυτο φειλ λοιπον....συμφωνω στο κομματι οτι το να κατασρεφεις ειναι ποιο ευκολο απο το να δημουργεις ...στο θεμα μας ομως κατσε και ψαξε ποσοι ανθρποι και ιδιαιτερα γυναικες για ποσα χρονια ειχαν τεραστιο θεμα με την ανεπιθυμητη τρυχοφυια ιδιαιτερα οι μελαχρινοι και πως ετσι ξαφνικα τελειωσε....δε ειναι απαραιτητο να εισαι αποφοιτος του γειλ να καταλαβεις καποια πραγματα...και επισσης δεν εβαλα το χερι μου στη φωτια για το οτι μας κρυβουν πραγματα...οποτε δε λιακοπουλιζω παληκαρι μου...απλα βγαζω αγανακτιση για τη στασιμοτητα της καταστασης και το παραδειγμα το ανεφερα γιατι τη κουβεντα την εκανα με ατομο που δεν αντιμετωπιζε θεμα και τριχοπτωση και μου φανηκε απολυτα ορθολογικη παρ'ολο που δε τον προβληματιζει καθολου το θεμα...
 

somari

Active Member
Στασιμότητα; Εγώ αυτή τη στιγμή βλέπω τουλάχιστον 3 πράγματα τα οποία έχουν μέλλον. Ίδια στασιμότητα "υπήρχε" πριν την ανακάλυψη της φίνας. Το ίδιο πριν τη μινοξιδίλη κλπ κλπ...
 

horhitto4

Member
οριστικη λυση δεν υπαρχει ακομα ποια ειναι αυτα τα 3 ποτε θα μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε και τι αποτελεσμα θα εχουν??και κατι ακομα να μη παρεξηγηθω...η καραφλα-αλωπεκια δεν ειναι παθηση πες μου ενα αισθητικο προβλημα αντιστοιχο της καραφλας που δεν εχει βγει κατι..θες ακμη??θες τρυχοφυια? θες ρινοπλαστικη??εδω υπαρχει μεταμοσχευση προσωπου μετα απο αυτοπυροβλολισμους....εμενα φιλε με συμφερει να συμφψνησω μαζι σου γιατι εχω μεγαλο νταλγκα με το μαλλι...αλλα τα γεγονοτα δε μου αφηνουν και μεγαλα περιθωρια....μακαρι να εχεισ δικαιο
 

somari

Active Member
Ρυτίδες... ο ορισμός της φιδελαιοβιομηχανίας... θα μου πεις οι ρυτίδες είναι αποτελεσμα της γηραιότητας... έ και η καράφλα κατά ένα μέρος είναι... Στην ακμή ναι, έχουν δίνει θαύματα, αλλά πάλι ανάλογα την περίπτωση... πχ εγώ βάζω λίγο betadine τα καίει και το άλλο πρωί είμαι τέλειος. Άλλος πρέπει να πάρει τερατογόνα, ΚΑΙ ΑΝ... Οπότε μην παίρνεις και όρκο ότι ακόμα και στην λοιπή καλλυντική ιατρική έχουν βρεθεί οι οριστικές λύσεις...
Αυτή τη στιγμή κανένα από τα 2 φάρμακα δεν είναι οριστικά, ναι, αλλά αν έπαιζε λόμπι κλπ... δε θα άκουγες σήμερα ούτε γα κλωνοποίηση, ούτε για pgd2 ούτε ούτε ούτε... Άλλο παράδειγμα (δε ξέρω τι βγήκε πρώτο, φίνα η μεταμόσχευση) όταν βγήκε η φίνα αν υπήρχε αυτό το "λόμπι" θα είχε σταματήσει τη Μερκ...
 

horhitto4

Member
τη φινα ουτε καν τη υπολογιζω δεν εχω παρει και ουτε θα παρω ειναι φαρμακο με πολλες παρενεργειες ολα τα φαρμακα θα μ πεις εχουν αλλα το θεμα με το σπερμα και τη λιμπιντο ειναι αδιαπραγματευτο τελος παντων μη το αρχισουμε παλι γιατι απο οτι θυμαμε εχουν γινει ομηρικες μαχες για τη φινα και τη δραση της....μακαρι φιλε αλλα για τη κλωνοποιηση το pdg2 θα προσθεσω και τα βλαστοκυταρα και ας ειναι και μουφα...θα σου πω το εξης...ακουμε...αλλα δε βλεπουμε...στο ξαναλεω..μακαρι...αλλα φαλακρα υπαρχει απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος...απο τα χρονια του νεατερνταλ...για σκεψου λιγο..επισσης να σου πω οτι η καραφλα μακαρι να ηταν θεμα γηρατιων...εγω και παρα μα παρα πολυ αλλοι τα χανουμε απο τα 20
 

somari

Active Member
Και μένα στα 25... και οι ρυτίδες μη νομίζεις, υπάρχουν άτυχα παιδιά, ένας φίλος από τα 24 είχε 2-3 στα μάτια... όλα θέμα ορμονών είναι αυτά...
 
Μπλουζα