Βοηθεια σε φιλο που ψαχνεται για ΜΜ

Disco

Well-Known Member
Γιατί έτσι ξεκινάνε όλοι όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Όλοι οι γιατροί όταν ξεκίνησαν με FUE χρησιμοποιούσαν μεγάλα punch και σιγά σιγά προσαρμόστηκαν στο 0.8-0.9 που είναι η χρυσή τομή. Αυτά που γράφεις περί θεωρίας και πράξης είναι μάλλον δικές σου υποθέσεις. Δεν ισχύουν. Σε όλα τα σοβαρά FUE workshops δεν υπάρχουν αυτά τα punch.
Δεν ειναι δικες μου υποθέσεις αλλα τα λενε οι ιδιοι οι γιατροί που το βλέπουν στην πραξη. Υποθέσεις κάνουμε εμείς χωρις να έχουμε μπει στο χειρουργείο.
Δεν νομίζω οτι ειναι θεμα εμπειρίας αλλα φιλοσοφίας και πιστεύω. Ο μαρας ας πουμε με τοσο μεγάλη εμπειρία χρησιμοποιεί ακόμα το 1mm, εφοσον ειναι θεμα εμπειρίας οπως λες θα πρεπε να ειχε κατέβει στο 0.8.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα λέει μια μικρή μερίδα γιατρών που δεν είναι στο top class στην FUE. Για σένα δεν ξέρω αλλά εγώ όχι μόνο έχω μπεί σε χειρουργείο αλλά έχω παρακολουθήσει τόσες πολλές επεμβάσεις και τα έχω δει δια ζώσης με αναλυτικές εξηγήσεις που πλέον μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Με τους γιατρούς αλλά με όλους τους ανθρώπους γενικότερα οσον αφορά την τρόπο που εξασκούν το επάγγελμα/τέχνη ταιριάζει απόλυτα το ρητό "Σε γέρικο γάιδαρο δεν μπορείς να μάθεις καινούργιο περπάτημα" .
Τώρα στο punch size το σωστότερο είναι να θεωρήσουμε οτι ανάλογα την περίπτωση είθισται και το μέγεθος.
 

seeker

Verified MM member
Ναι ειναι μεγάλο λάθος να πεις στον γιατρό τι Punch θα χρησιμοποιήσει, αν θες αναγκαστικά μικρότερο το καλύτερο ειναι να πας σε άλλη κλινική. Δεν ειδα κανείς να λέει στον Μάρα να βάλει μικρότερο punch γιατί μπορεί να έτυχε να γνωρίζει ότι έχει λεπτή τρίχα. Και είδαμε τελικά ότι και η HDC 1mm χρησιμοποιεί Punch απλά manual. Όσοι πάνε εκεί τον εμπιστεύονται προφανώς, αλλιώς δείχνεις ότι δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό που έχεις επιλέξει.

Motorized πλέον ο Μάρας.

CVIAL το 0.8-0.9 που λες ειναι ακομα και σε περιπτώσεις με σπαστη τρίχα;
 

platanos

Well-Known Member
Δεν ειναι δικες μου υποθέσεις αλλα τα λενε οι ιδιοι οι γιατροί που το βλέπουν στην πραξη. Υποθέσεις κάνουμε εμείς χωρις να έχουμε μπει στο χειρουργείο.
Δεν νομίζω οτι ειναι θεμα εμπειρίας αλλα φιλοσοφίας και πιστεύω. Ο μαρας ας πουμε με τοσο μεγάλη εμπειρία χρησιμοποιεί ακόμα το 1mm, εφοσον ειναι θεμα εμπειρίας οπως λες θα πρεπε να ειχε κατέβει στο 0.8.
Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι ο Μάρας χρησιμοποιεί < 1mm punch. Μπορεί ίσως να μας διαφωτίσει ο @John_John1 σε αυτό
 

Disco

Well-Known Member
Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι ο Μάρας χρησιμοποιεί < 1mm punch. Μπορεί ίσως να μας διαφωτίσει ο @John_John1 σε αυτό
Όχι τόσο ειναι. 1mm εξωτερικής διαμέτρου. Είχε ανεβάσει ο aristos της HDC στο νήμα του φωτογραφία με το punch που χρησιμοποιούν στην HDC. Μπες στο νήμα του να δεις.
 

platanos

Well-Known Member
Όχι τόσο ειναι. 1mm εξωτερικής διαμέτρου. Είχε ανεβάσει ο aristos της HDC στο νήμα του φωτογραφία με το punch που χρησιμοποιούν στην HDC. Μπες στο νήμα του να δεις.
OK, το τσέκαρα έχεις δίκιο, το λέω αυτό γιατί είχα κάνει και γω εκεί στις αρχές του 16 και είμαι σχεδον σίγουρος ότι μου χαν πει για μικρότερο punch τότε, anyway μικρή σημασία έχει.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Έφτασε η ώρα λοιπόν αλάνια. Ο συμπολεμιστής μας πήρε το αεροπλάνο και ανέβηκε Θεσσαλονίκη για να τα πει τε α τε με τον γιατρό. Σε 3 μέρες η ΜΜ. Υπενθυμίζω.
28 ετών
ΝW 5
Αγωγές - Φινα 1 mg ημερησίως, οραλ μινοξ 2,5 mg και regaine 1χ
4κ τριχοθυλάκια ( δεν ξερω αν θα αλλαξει κατι στο ποσό ) με κύρια έμφαση σε hairline και middle.
Κλινική : Starks / Τυρκαλάς.

Θα προσπαθήσω να σας κάνω όσο καλύτερη ενημέρωση μπορώ. Με τη δουλειά, τον κοβιντ και τις εργασίες + το ότι δεν έχω καθημερινή επαφή με τον φίλο δεν ξέρω κατά πόσο η παρουσίαση θα είναι υποδειγματική αλλά θα βάλω τα δυνατά μου να είναι στην χειρότερη τίμια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Προσωπικά θα ζητούσα από το γιατρό μια προσομοίωση με αυτά τα στοιχεία (περίπου) πρώτα, καθώς οι γέφυρες μπορούν βοηθήσουν το αποτέλεσμα στον μεσαίο χώρο.

james.png

χαχαχα, μια δυο φορές να μου δείξουν την εξαγωγή και την τοποθέτηση, έτοιμη την έχω την κλινική.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Προσωπικά θα ζητούσα από το γιατρό μια προσομοίωση με αυτά τα στοιχεία (περίπου) πρώτα, καθώς οι γέφυρες μπορούν βοηθήσουν το αποτέλεσμα στον μεσαίο χώρο.

Προβολή συνημμένου 46471

χαχαχα, μια δυο φορές να μου δείξουν την εξαγωγή και την τοποθέτηση, έτοιμη την έχω την κλινική.
Πολύ πολύ ωραίο ! Σε ευχαριστώ !
 

nick90

Well-Known Member
Έφτασε η ώρα λοιπόν αλάνια. Ο συμπολεμιστής μας πήρε το αεροπλάνο και ανέβηκε Θεσσαλονίκη για να τα πει τε α τε με τον γιατρό. Σε 3 μέρες η ΜΜ. Υπενθυμίζω.
28 ετών
ΝW 5
Αγωγές - Φινα 1 mg ημερησίως, οραλ μινοξ 2,5 mg και regaine 1χ
4κ τριχοθυλάκια ( δεν ξερω αν θα αλλαξει κατι στο ποσό ) με κύρια έμφαση σε hairline και middle.
Κλινική : Starks / Τυρκαλάς.

Θα προσπαθήσω να σας κάνω όσο καλύτερη ενημέρωση μπορώ. Με τη δουλειά, τον κοβιντ και τις εργασίες + το ότι δεν έχω καθημερινή επαφή με τον φίλο δεν ξέρω κατά πόσο η παρουσίαση θα είναι υποδειγματική αλλά θα βάλω τα δυνατά μου να είναι στην χειρότερη τίμια.
καλή επιτυχία στον φίλο σου legwg. θα ανοίξεις νέο νήμα στις παρουσιάσεις της κλινικής για την παρουσίαση της πορείας του φίλου σου ;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
καλή επιτυχία στον φίλο σου legwg. θα ανοίξεις νέο νήμα στις παρουσιάσεις της κλινικής για την παρουσίαση της πορείας του φίλου σου ;
Δεν ξέρω αν θα παρουσιάσω εγώ Nick. Σήμερα μου είπε αύριο χειρουργείται ( αλήθεια είναι ανοιχτά καθαρά Δευτέρα ; .... ) και Πεμπτη - Παρασκευη θα παρουσιάσει αυτος. Αν δεν παρουσιάσει αυτός, θα παρουσιάσω εγώ ότι μου στείλει.
 

alex7

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν θα παρουσιάσω εγώ Nick. Σήμερα μου είπε αύριο χειρουργείται ( αλήθεια είναι ανοιχτά καθαρά Δευτέρα ; .... ) και Πεμπτη - Παρασκευη θα παρουσιάσει αυτος. Αν δεν παρουσιάσει αυτός, θα παρουσιάσω εγώ ότι μου στείλει.
Δουλεύει και αργίες .Πιθανόν και Καθαρά Δευτέρα
 

nick90

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν θα παρουσιάσω εγώ Nick. Σήμερα μου είπε αύριο χειρουργείται ( αλήθεια είναι ανοιχτά καθαρά Δευτέρα ; .... )
Κούλουμα στην κλινική και πέταμα χαρταετού στην ταράτσα της κλινικής.
 
Μπλουζα