Βοηθεια-Επιθετική Τριχόπτωση 30 ετων-Επόμενα βήματα.

cancelme

New Member
Καλησπερα σας. Νεος στο φορουμ, τις τελευταιες μερες το διαβαζω συνεχως και μπραβο σε ολους τους ανθρωπους για την γνωση που χαριζουν.
Ειμαι 30 ετων και εδω και περιπου 5 χρονια εχει ξεκινησει τριχοπτωση (ημουν τιγκα πυκνος). Καθε Σεπτεμβριο τα πραγματα χειροτερευουν μεχρι που φτασαμε στο σημειο που βλεπετε στις φωτογραφιες. Απο θεραπεια, ακολουθειται λοσιον μινοξιδιλης και βιταμινες επικριν, αλλα δεν ειμαι πολυ consistent στην χρηση τους και νομιζω τα αποτελεσματα ειναι φτωχα.

Θα θελα παρακαλω να με βοηθησετε στα εξης:

1)Ποια θεωρειτε πρεπει να ειναι τα επομενα βηματα? Με παιρνει απο τωρα για ΜΜ ή μολις χασω και τα υπολοιπα θα εχω θεμα?

2) Καλυτερος γιατρος-γιατροι (υποκειμενικο φυσικα για τον καθενα) στον οποιο θα μπορουσα να παω για ενα σοβαρο consultation. Προτιμω Ελλαδα.

3) Υπαρχει μινοξιδιλη σε χαπι? Την λοσιον και την ξεχναω και την βαριεμαι. Με την φινα, παροτι εχω διαβασει την γνωμη των περισσοτερων εδω, ειμαι επιφυλακτικος , καθως παιρνω αντικαταθλιπτικα και ηδη λιμπιντο και στυση δεν ειναι σε καλα level.

4) Σας φαινεται για DUPΑ ο τροπος που καραφλιαζω?

5) Ξερει κανεις αν η θυροειδιτιδα Χασιμοτο επηρεαζει στην τριχοπτωση?

Ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221030_122521_496.jpg
    IMG_20221030_122521_496.jpg
    134.2 KB · Προβολές: 114
  • IMG_20221030_122604_738.jpg
    IMG_20221030_122604_738.jpg
    122.4 KB · Προβολές: 112
  • IMG_20221030_122852_410.jpg
    IMG_20221030_122852_410.jpg
    177.1 KB · Προβολές: 109
  • IMG_20221030_123016_216.jpg
    IMG_20221030_123016_216.jpg
    117.3 KB · Προβολές: 109
  • IMG_20221030_122040_376.jpg
    IMG_20221030_122040_376.jpg
    310.2 KB · Προβολές: 114

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

faniskar

Member
Unpopular opinion: ξεχνάς την φιναστερίδη. Θα σε βοηθούσε πάρα πολύ αλλά πρέπει να βάζεις πάνω απ όλα τη ψυχική σου υγεία.

Οι βιταμίνες δεν κάνουν τίποτα. Το μόνο όπλο που έχεις είναι η μινοξιδίλη αλλά και αυτή θα σε προδώσει σε λίγο καιρό. Υπάρχει και σε χάπι αλλά νομίζω μόνο "φτιαχτή".

Για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν τα πιο έμπειρα μέλη..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα και καλωσόρισες φίλε.
Θεωρώ είναι αρκετά επιθετική η αλωπεκία σε εσένα. Πας καρφί για NW5-6.
Είσαι μόλις 30 και έχει δείξει έντονα τα δόντια της, κατά μήκος όλου του κεφαλιού σου.
Θα μπεις σε μια κρίσιμη 5ετία θεωρώ 30-35, όπου θα πρέπει οπωσδήποτε να ενισχύσεις θεραπεία.
Και στην περίπτωση σου, όπως και για σχεδόν όλους μας εδώ, αυτή δεν είναι άλλη από τη φιναστερίδη.
Η μινοξιδίλη δε θα σου προσφέρει κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ, ειδικά μετά τα 30, λαμβάνοντας υπόψη την τρέχουσα κατάσταση σου.
Αν μπεις για ΜΜ τώρα στα 30, χωρίς φιναστερίδη, και καθώς η αλωπεκία είναι σε αυτήν την έντονη εξέλιξη, όπου έχει ήδη "σηματοδοτήσει" ευρείας κλιμακας περιοχές, μέχρι τα 33-maximum 35, πιστεύω θα το μετανιώσεις.
Πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθείς και αργότερα να σκεφτείς ΜΜ.
Αντιλαμβάνομαι πλήρως τους προβληματισμούς σου και τις ανησυχίες σου για τη φιναστερίδη.
Η λήψη ή μη λήψη της είναι καθαρά απόφαση δική σου.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Δυστυχώς χωρίς DHT blocker τα πράγματα είναι προκαθορισμένα ως προς την κατεύθυνση τους... Εύχομαι καλή επιτυχία και ρίξε μία ζαριά με οραλ μινοξ, επειδή είσαι παρθένο κεφάλι πολύ πιθανό για 1-2 χρόνια να σε κρατήσει και να δώσει και καλό μπουστάρισμα.
 

cancelme

New Member
Δυστυχώς χωρίς DHT blocker τα πράγματα είναι προκαθορισμένα ως προς την κατεύθυνση τους... Εύχομαι καλή επιτυχία και ρίξε μία ζαριά με οραλ μινοξ, επειδή είσαι παρθένο κεφάλι πολύ πιθανό για 1-2 χρόνια να σε κρατήσει και να δώσει και καλό μπουστάρισμα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις να προτεινεις κάτι σε οραλ μινοξ? Δεν βρισκω κατι σχετικο ψαχνοντας.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις να προτεινεις κάτι σε οραλ μινοξ? Δεν βρισκω κατι σχετικο ψαχνοντας.
Κοτσερωνης Δημητριος στην Ομήρου. Κάνει φτιαχτές κάψουλες και τις στέλνει σε όλη την Αττική. Πάρε τηλέφωνο μέσα στη βδομάδα και ζήτησε του φίλε μου. Για αρχή πάντως πάρε κάψουλες μικρότερης περιεκτικότητας σε μινοξ. Ξεκίνα τον πρώτο μήνα με 1,25 mg.
 

JimKan1

Well-Known Member
1) αν δεν επαιρνες αντικαταθλιπιτκα θα σου ελεγα φιναστεριδη χθες, καλο ειναι να συμβουλευτεις καποιος που γνωριζει επι του θεματος, πχ εναν ενδοκρινολογο.

2) Για cons Αθηνα θα σου προτεινα Αναστασακη, Advanced και BHR Athens,

3)Ναι υπαρχει και ειναι αρκετα δραστικο αλλα οχι αρκετα δοκιμασμενο μεχρι στιγμης και Ελλαδα δεν ξερω πως το βρισκεις, μπορεις να ρωτησεις φαρμακοποιους.

4)Δεν νομιζω αλλα ενας τροπος υπαρχει να μαθεις, να πας σε καποιον που ξερει τι ειναι η DUPA και να σου κανει διαγνωση( οι πιο πολλοι γιατροι μμ η δεν ξερουν τι ειναι η ξερουν και βαζουν ασθενεις για μμ για να τους παρουν τα λεφτα γνωριζοντας οτι τους σακατευουν το κεφαλι χωρις λογο).
 

JimKan1

Well-Known Member
Κοτσερωνης Δημητριος στην Ομήρου. Κάνει φτιαχτές κάψουλες και τις στέλνει σε όλη την Αττική. Πάρε τηλέφωνο μέσα στη βδομάδα και ζήτησε του φίλε μου. Για αρχή πάντως πάρε κάψουλες μικρότερης περιεκτικότητας σε μινοξ. Ξεκίνα τον πρώτο μήνα με 1,25 mg.
Legwg παιρνεις oral minox?
 

Georgie

Well-Known Member
1) αν δεν επαιρνες αντικαταθλιπιτκα θα σου ελεγα φιναστεριδη χθες, καλο ειναι να συμβουλευτεις καποιος που γνωριζει επι του θεματος, πχ εναν ενδοκρινολογο.

2) Για cons Αθηνα θα σου προτεινα Αναστασακη, Advanced και BHR Athens,

3)Ναι υπαρχει και ειναι αρκετα δραστικο αλλα οχι αρκετα δοκιμασμενο μεχρι στιγμης και Ελλαδα δεν ξερω πως το βρισκεις, μπορεις να ρωτησεις φαρμακοποιους.

4)Δεν νομιζω αλλα ενας τροπος υπαρχει να μαθεις, να πας σε καποιον που ξερει τι ειναι η DUPA και να σου κανει διαγνωση( οι πιο πολλοι γιατροι μμ η δεν ξερουν τι ειναι η ξερουν και βαζουν ασθενεις για μμ για να τους παρουν τα λεφτα γνωριζοντας οτι τους σακατευουν το κεφαλι χωρις λογο).
Στην advanced τι Con να κάνει?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Legwg παιρνεις oral minox?
Ναι αγορίνα μου. Έπαιρνα από Νοεμβριο του '21 εως και τον Μαιο του '22, την έκοψα για λίγους μήνες γιατί έβαζα μόνο τοπικά και από τη στιγμή που ξεκίνησα με το σύστημα παίρνω πάλι οραλ μινοξ εδώ και 2 μήνες.
 

cancelme

New Member
Ναι αγορίνα μου. Έπαιρνα από Νοεμβριο του '21 εως και τον Μαιο του '22, την έκοψα για λίγους μήνες γιατί έβαζα μόνο τοπικά και από τη στιγμή που ξεκίνησα με το σύστημα παίρνω πάλι οραλ μινοξ εδώ και 2 μήνες.
Υπάρχει κάποια υψηλής πιθανότητας παρενέργεια με την χρήση της oral? Με την τοπική δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Φίλε έχεις επιθετική τριχόπτωση και πας για μεγάλο Norwood

Αν θες να έχεις μαλλιά ξεκινάς φίνα χθές γιατί στα 35 δεν θα έχει μείνει τίποτα όρθιο και ίσως ούτε και δοτρια που σημαίνει παπαλα μεταμόσχευση

Μιλάς με τον γιατρό σου αφού παίρνεις αγωγή,μιλάς με έναν ενδοκρινολόγο και αν δώσουν το οκ ξεκινάς
 

JimKan1

Well-Known Member
Ναι αγορίνα μου. Έπαιρνα από Νοεμβριο του '21 εως και τον Μαιο του '22, την έκοψα για λίγους μήνες γιατί έβαζα μόνο τοπικά και από τη στιγμή που ξεκίνησα με το σύστημα παίρνω πάλι οραλ μινοξ εδώ και 2 μήνες.
Βλεπω πολλα περιστατικα στο reddit, εσυ πως το βλεπεις μεχρι στιγμης;
 
Μπλουζα