Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

thmanou

Member
καλο το wella sp
δεν εχω την εμπειρια να το συγκρινω με αλλο επειδη ειναι το πρωτο που χρησιμοποιω αλλα την δουλεια του την εκανε μια χαρα ;)

kapa ποσο σου κρατησε τ αποτελεσμα μιας εφαρμογης? αφηνε καταλοιπα σε μαξιλαρια? αλλαξε αποχρωση καθως εφευγε σταδιακα? κανε ενα review..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Υπαρχει τιποτε για 'απαλη' βαφη κατα τη διαρκεια λουσιματος με σαμπουαν;
Δεν θα περιμενα απο μια τετοια 'υλοποιηση' πληρη και αψογη βαφη, αλλα μια ελαφρα αποχρωση, ισα να σπαει οπου εχει γκριζα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa ποσο σου κρατησε τ αποτελεσμα μιας εφαρμογης? αφηνε καταλοιπα σε μαξιλαρια? αλλαξε αποχρωση καθως εφευγε σταδιακα? κανε ενα review..
το εκανα ακομα μια φορα εντελως προχειρα και την πατησα,δεν εβαλα τα γαντια,εβαψα το χερι,εβαψα πομολα απο πορτες,εβαψα και πορτα,εβαψα το μαξιλαρι.
νομιζω κραταει 2 εβδομαδες η βαφη.
την δουλεια του την κανει αλλα νομιζω θελει περισσοτερο απο 10 λεπτο για να πιασει καλα.
θελει γαντια και προσοχη γιατι αν λερωσει κατι δεν φευγει
 

GiannisTak

Active Member
το εκανα ακομα μια φορα εντελως προχειρα και την πατησα,δεν εβαλα τα γαντια,εβαψα το χερι,εβαψα πομολα απο πορτες,εβαψα και πορτα,εβαψα το μαξιλαρι.
νομιζω κραταει 2 εβδομαδες η βαφη.
την δουλεια του την κανει αλλα νομιζω θελει περισσοτερο απο 10 λεπτο για να πιασει καλα.
θελει γαντια και προσοχη γιατι αν λερωσει κατι δεν φευγει

Έδειχνε φυσικό το χρώμα τουλάχιστον; Είμαι ενδιαφερόμενος, γι αυτό! :)
 

cool11

Well-Known Member
Υπαρχει τιποτε για 'απαλη' βαφη κατα τη διαρκεια λουσιματος με σαμπουαν;
Δεν θα περιμενα απο μια τετοια 'υλοποιηση' πληρη και αψογη βαφη, αλλα μια ελαφρα αποχρωση, ισα να σπαει οπου εχει γκριζα.

Δεν ξερω αν υπαρχει αυτο που σκεφτομαι, ή αν εμπιπτει στην κατηγορια των 'χρωμοσαμπουαν'.
Θα το θελα ομως για πιο γρηγορες καταστασεις, γιατι παροτι ειμαι ευχαριστημενος με το menperfect(αψογο), ωστοσο, η εφαρμογη του θελει τον τροπο της και τον χρονο της, και δεν ειναι παντα ευκολο σε ολες τις καταστασεις να το κανεις.
Ενα ενα λουσιμο στα γρηγορα το κανεις οπουδηποτε.
Υπαρχει κατι;
 

cool11

Well-Known Member
Σκεφτομουν και κατι αλλο.
Περα απο τις βαφες, για οσους εχουμε καστανα μαλλια, δεν θα ηταν μια καποια λυση 'θολωματος' ή αποκρυψης των γκριζων τριχων, το να γινει μια προσπαθεια γενικως να 'ανοιξει λιγο' το χρωμα των μαλλιως, ας πουμε να ξανθυνει καπως;
Γιατι αλλιως δειχνουν οι γκρι τριχες σε μαυρο κεφαλι (μεχρι να ασπρισει εντελως!), κι αλλιως σε ενα ανοιχτοχρωμο μαλλι.
Λεω τωρα, οχι οτι ειναι καμια σουπερ λυση, αλλα εναλλακτικα, σαν προσωρινο τρικ (κατι σαν το topik για την τριχοπτωση).
 
Τελευταία επεξεργασία:

gus210

Member
Ας παραθεσω κι εγω την εμπειρια μου απο το men perfect. Να σημειωσω οτι λουζομαι καθημερινα κυριως λογω ΣΔ με propoline. Εβαψα τα μαλλια την Παρασκευη με πενταλεπτη παραμονη της βαφης στο κεφαλι. Απο τοτε λουστηκα τεσσερις φορες. Την πρωτη μερα ικανοποιητικοτατη καλυψη. Σημερα ... εχω ξεβαψει :) Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν κανει δουλεια σε αρκετα γκριζα μαλλια. Δεν εβαψα κροταφους αλλα τα πανω. Το ξεβαψιμο ξεκινησε απο το δευτερο λουσιμο και μετα. Ειναι η δευτερη φορα που τα βαφω. Την πρωτη κρατησαν λιγο παραπανω αλλα σε καμια περιπτωση για 28 λουσιματα. Ισως να εκανα καποιο λαθος με τις αναλογιες και τη δοση. Δεν ξερω

Να σημειωσω οτι μια συσκευασια τ χρησιμοποιησα δυο φορες
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Ειμαι ευχαριστημενος με το men perfect, πολυ ευχαριστημενος για την ακριβεια.
Εγω με λιγα γκριζα σε κροταφους, δεν χρειαζομαι πολυ ποσοτητα. Ενα κουτι, με εβγαλε γυρω στις 8 εφαρμογες, περιπου ενα χρονο!
Αποτελεσματικοτητα; Ε οσο περνα ο καιρος, αποχρωματιζεται, αλλα ευτυχως με φυσικο τροπο, οχι τιποτε παρδαλα χρωματα.
Απο τη μια το μαλλι μακραινει, αρα υπαρχουν νεα τμηματα τριχας που δεν εχουν βαφτει, απο την αλλη τα λουσιματα.
Σιγουρα την πιο μεγαλη 'ζημια' στον αποχρωματισμο, την κανουν τα λουσιματα, αλλα δεν μπορει να μεινουμε αλουστοι, ειδικα ολοι εμεις που βαζουμε και τα τοπικα στο κεφαλι.
Εγω εχω παρατηρησει, οτι με τα λιγα γκριζα που εχω, με σχεδον καθημερινο λουσιμο, γυρω στον 1,5 μηνα θελω νεα εφαρμογη.
Φυσικα, εξαρταται και τις 'ανοχες' του καθενος.
Πχ μια φορα τα ειχα βαψει 'φοβερα' καλα, και ειπα οτι δεν θελω και τοσο καλα!
Καλυτερα, να φαινεται και λιγο γκριζο, ωστε οταν 'πυκνωνει' το γκριζο να μην φαινεται τοσο η διαφορα.
Μου λενε 'α εσυ δεν γκριζαρες ακομη', κι εγω τους λεω 'δειτε εδω, να εχω γκριζα', τους βγαινω κι απο πανω δηλαδη, αλλα το men perfect εχει κανει ηδη φοβερη δουλεια.
Αλλα αν τωρα καποιος, το κοιτα και το τσεκαρει καθε μερα το μαλλι, και θελει συνεχως οσο περναει ο χρονος τελειο αποτελεσμα, ειναι φυσει αδυνατον να μην 'χανεται' η βαφη με το περασμα των ημερων και τα λουσιματα, κι εκει υπαρχει θεμα.
Εγω ευχομαι εκτος των αλλων να οργανωσω ετσι τη ζωη μου που να μην θελω καθε μερα λουσιμο, οποτε να κρατα κι η εφαρμογη περισσοτερο.
Παντως, κανει δουλεια. Και πολυ φυσικο αποτελεσμα, αν διαλεξεις σωστη αποχρωση, και δεν το παρακανεις (πχ να το αφησεις πολυ ωρα οταν το βαζεις=σκουραινει), κανεις δεν παιρνει χαμπαρι τιποτε!!!!
 

gus210

Member
Σίγουρα cool11 η δική σου περίπτωση είναι πιο "ελαφριά" αλλά από την άλλη κάτι δεν κάνω καλά.
Ήθελα να σε ρωτήσω πως υπολογίζεις τη δόση για κάθε μια από τις οκτώ φορές που αναφέρεις. Για παράδειγμα πως υπολόγισες ίσες ποσότητες των υγρών για τις οκτώ αυτές φορές. Σκέφτηκα να πάρω μια ένεση από φαρμακείο για να μετρώ την ποσότητα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό.
 

cool11

Well-Known Member
Σε ενα μικρο 'σκαφακι' (τα παιδια εδω μου το χαν προτεινει) βαζω 50%-50% απο το γαλακτωμα και το χρωμα, οσον αφορα την αναλογια. Ε τωρα για το ποση ποσοτητα εξαρταται την επιφανεια στο κεφαλι που θες να καλυψεις. Το χυνω στο σκαφακι, με το ματι το υπολογιζω. Αν ηθελα να καλυψω πχ ολο το κεφαλι, δεν θα εκανα τιποτε εξτρα, θα εκανα αναμιξη το σωληναριο χρωματος στο μπουκαλι του γαλακτωματος (ολα σε ενα-μια κι εξω), και τελος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thmanou

Member
Οι ανδρικες βαφες που χρησιμοποιουνται συχνοτερα των 5 λεπτων περιεχουν βλαβερες τοξικες ουσιες που ισως ειναι επικυνδινες για την υγεια μας? Δοκιμασα τη wella sp gradual tone θα γραψω εντυπωσεις σε λιγες μερες..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris_T

New Member
Για καφέ στιγμής ή μαύρο τσάι που διάβασα ότι σκουραινουν τα μαλλιά υπάρχει κάποια γνώμη γιατί διάβασα όλο το θέμα εδώ και δεν θυμάμαι να το εχει αναφερει κανείς. Είναι μια φυσική μέθοδος καθώς οι βαφές κτλ έχουν πολλά χημικά μέσα, βλαβερά για την υγεία των μαλλιών.
 

weznem

Well-Known Member
Για καφέ στιγμής ή μαύρο τσάι που διάβασα ότι σκουραινουν τα μαλλιά υπάρχει κάποια γνώμη γιατί διάβασα όλο το θέμα εδώ και δεν θυμάμαι να το εχει αναφερει κανείς. Είναι μια φυσική μέθοδος καθώς οι βαφές κτλ έχουν πολλά χημικά μέσα, βλαβερά για την υγεία των μαλλιών.
ημιμονιμη βαφη διχως αμμωνια παρεχει καλυψει ως 75% λευκων αλλα πρεπει να ξερεις μιξεις χρωματων ειδαλλως βραστα..
 

ekc_1971

New Member
Kαλησπέρα. Είμαι στα 44 και είχα σχεδόν καθόλου άσπρες τρίχες, αλλά πριν 1.5 χρόνο έχασα τον Πατέρα μου και είδα αύξηση των άσπρων τριχών. Σήμερα δοκίμασα το men perfect και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Φυσικότατο αποτέλεσμα, εύκολα και γρήγορα. Δεν θα είναι όμως η μόνιμη λύση. Απο αύριο αρχίζω μελάσα η όποια από ότι διάβασα έχει πεπτίδια χαλκού καθώς και μεγάλη ποσότητα ασβεστίου, μεταλικών στοιχείων και βιταμίνες του συμπλέγματος Β. Δεν είμαι υπέρ των βαφών. Είμαι στον δεύτερο μήνα regain 5% με avodart, το χνούδι μετά απο χρόνια γίνεται επιτέλους τρίχα και με φοβίζει το θέμα βαφή.
 

cool11

Well-Known Member
Kαλησπέρα. Είμαι στα 44 και είχα σχεδόν καθόλου άσπρες τρίχες, αλλά πριν 1.5 χρόνο έχασα τον Πατέρα μου και είδα αύξηση των άσπρων τριχών. Σήμερα δοκίμασα το men perfect και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Φυσικότατο αποτέλεσμα, εύκολα και γρήγορα. Δεν θα είναι όμως η μόνιμη λύση. Απο αύριο αρχίζω μελάσα η όποια από ότι διάβασα έχει πεπτίδια χαλκού καθώς και μεγάλη ποσότητα ασβεστίου, μεταλικών στοιχείων και βιταμίνες του συμπλέγματος Β. Δεν είμαι υπέρ των βαφών. Είμαι στον δεύτερο μήνα regain 5% με avodart, το χνούδι μετά απο χρόνια γίνεται επιτέλους τρίχα και με φοβίζει το θέμα βαφή.


Κι εγω με το men perfect ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αλλα θα προτιμουσα, αν υπαρχει, κατι πιο 'σταθερο' και πιο 'φυσικο'.

Αυτο που λες με τη μελασα, πως παει; Που την αγοραζεις, πως την εφαρμοζεις κλπ?
Την εχουν δοκιμασει άλλοι, ή απλα θα πειραματιστεις;
 

Gibik

Active Member
Το χρώμα των μαλλιών ξαναγυρίζει σε 6+ μήνες στο φυσικό τους χρώμα με
Α)με 50άρες βιταμίνες του Β σύμπλεγματος που συμπεριλαμβάνουν και paba.
Β)χαλκό και
Γ)βελτίωση αιμάτωσης στο τριχωτό η οποία αιμάτωση γίνεται με διάφορους τρόπους(αυτό είναι γνωστό απο το 1970, δηλαδή η μικροκυκλοφορία του αίματος.
Αυτό από 36 μέχρι 45 χρονών γιατί πιο πάνω δεν έφτασα για να ξέρω.
Για τους 40 και άνω χρειάζεται και λίγο ιωδίνη που είναι η τροφή του θυρεοειδούς και λειτουργεί συνεργιστικά με το Β σύμπλεγμα. Και τα δύο αυτά μαζί συμβάλλουν.

Δεδομένου ότι σας βλέπει και ο ήλιος έτσι γιατί η D3 συμβάλει στην παραγωγή μελανίνης.

Αυτό το παιχνίδι το ξέρω πολύ καλά και το έχω παίξει από 36 χρονών μέχρι σήμερα που σήμερα είμαι 45 και το έχω κερδίσει.
Η blackstrap μελάσα που είναι και η καλύτερη δηλαδή διπλής-τριπλής απόσταξης, δεν αρκεί, και άν δουλέψει θα πάρει πολύ χρόνο, είναι πολύ παλιό κόλπο, τό έχω δοκιμάσει στα 36 και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα αξιόλογο όσο τα προηγούμενα που ανάφερα.

Ξαναγυρίζουν τα μαλλιά στο χρώμα τους, όπως και τα γένια αλλά σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα όμως. Ποσοστό 80-90% σε κεφάλι-γένια.
Καλή επιτυχία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
gibik, ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.
Για το Α και Β, εχεις να προτεινεις σκευασματα απο φαρμακειο ή ebay?
 

tasos33

Well-Known Member
Το χρώμα των μαλλιών ξαναγυρίζει σε 6+ μήνες στο φυσικό τους χρώμα με
Α)με 50άρες βιταμίνες του Β σύμπλεγματος(+paba),
Β)χαλκό και
Γ)βελτίωση αιμάτωσης στο τριχωτό η οποία αιμάτωση γίνεται με διάφορους τρόπους(αυτό είναι γνωστό απο το 1970, δηλαδή η μικροκυκλοφορία του αίματος.
Αυτό από 35 μέχρι 45 χρονών γιατί πιο πάνω δεν έφτασα για να ξέρω. Για τους 40 και άνω χρειάζεται και λίγο ιωδίνη που λειτουργεί συνεργιστικά με το Β σύμπλεγμα.
Δεδομένου ότι σας βλέπει και ο ήλιος έτσι γιατί η D3 συμβάλει στην παραγωγή μελανίνης.

Αυτό το παιχνίδι το ξέρω πολύ καλά και το έχω παίξει από 36 χρονών μέχρι σήμερα που σήμερα είμαι 45 και το έχω κερδίσει.

Η black strup μελλάσσα που είναι και η καλύτερη δηλαδή διπλής-τριπλής απόσταξης, δεν αρκεί, και άν δουλέψει θα πάρει πολύ χρόνο, είναι πολύ παλιό κόλπο, τό έχω δοκιμάσει στα 36 και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα αξιόλογο όσο τα προηγούμενα που ανάφερα.

Ξαναγυρίζουν τα μαλλιά στο χρώμα τους πρώτα από όλλα, όπως και τα γένια σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα όμως. Ποσοστό 80-90% σε κεφάλι-γένια.
Καλή επιτυχία.
με τις βιταμινες και τον χαλκο ειδες αποτελεσσμα?
 

Gibik

Active Member
gibik, ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.
Για το Α και Β, εχεις να προτεινεις σκευασματα απο φαρμακειο ή ebay?
Από φαρμακείο.
Παίρνω Β σύμπλεγμα 50mlg της Lamperts γιατί συμπεριλαβάνουν και Paba μέσα, κάτι που δεν έχω δει σε άλλες 2 μάρκες που κοίταξα. Και γενικότερα έχει πολύ καλή ποιότητα η Lamperts, είναι δυνατά τα συμπληρώματα και οι βιταμίνες της.
Χαλκό παίρνω της Solgar, τυχαία επιλογή ήταν, μια χαρά είναι δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα στον χαλκό όποια μάρκα και να πάρεις.
Ο χαλκός δεν είναι για συνέχεια, παίρνεις 2-3 μήνες σταματάς 1 μήνα, μου το είπε γιατρός. Εγώ θα σου έλεγα, αφού κάνεις την διακοπή 1 μηνός μετά την 2-3μηνη χρήση να μειώσεις την δόση πολύ.
Ο χαλκός έχει εμπλοκή με την βιταμίνη C και τον ψευδάργυρο. H C ρίχνει επίπεδα χαλκού στον οργανισμό άν θυμάμαι καλά, δεν ξέρω αν συμβαίνει και το αντίστροφο, πάντως εγώ παίρνω C επειδή καπνίζω οπότε πρέπει να πάρω και χαλκό λογικά, παίρνω σποραδικά ή μικρές δόσεις μετά απο τόσα χρόνια χρήσης.
Αν προσθέσουμε ψευδάργυρο που κανονικά πρέπει, μπορεί να πέσει ο σίδηρος μετά και να έχουμε άλλο πρόβλημα. Αυτό μου συνέβει πάντως.
Η κατάχρηση χαλκού έχει συνδεθεί και με αλτσχάιμερ αν θυμάμαι καλά...
Ο ψευδάργυρος μόνος του κατά την εμπειρία μου πάντως δεν κάνει απολύτως τίποτα στο χρώμα των μαλλιών, σε συνδιασμό με χαλκό πάλι δεν είδα διαφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα