Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
RE: Η εμπειρια μου απο τις βαφες μαλλιων

Στα Hondos μαλλον εχουν γραμμη να προτεινουν το colorman.
Αυτο προτειναν και σε μενα. Δεν ειναι ομως κακο. Δεν προκειτε ομως για βαφη, αλλα για χρωμοσαμπουαν, που φευγει σιγα σιγα με τα λουσιματα.
Δεν καταλαβαινω ομως ενα πραγμα. Αφου εχεις σκουρο καστανο μαλλι, γιατι να θες να πας στο ξανθο.
Τα χρωμοσαμπουαν γενικα δεινουν πιο φυσικο αποτελεσμα, σε σχεση με τις βαφες. Γιατι λοιπον να μην παρεις ενα νουμερο που ειναι κοντα στο φυσικο σου χρωμα?
Εγω εχω σκουρο καστανο μαλλι, και περνω το 4 στο colorman. Το αποτελεσμα που δεινει ειναι πολυ φυσικο. Ενταξει την πρωτη μερα που το βαζω μου δεινει την εντυπωση οτι κανει καποια διαφορα απο το φυσικο μου χρωμα, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου. Μεχρι στιγμης κανενας δεν μου εχει πει αν τα βαφω.
Απο την αλλη οσο πιο ανοιχτο χρωμα βαλεις σε χρωμοσαμπουν, τοσο λιγοτερη επιτυχεια θα εχεις να καλυψεις τις ασπρες τριχες. Γιατι αυτο κανει το χρωμοσαμπουν. Τωρα αν θες να αλλαξεις και χρωμα στα μαλλια, τοτε θα πας σε βαφη, αλλα εκει θα φαινεται οτι εχεις βαψει τα μαλλια σου.
Οποτε πρεπει να αποφασισεις αν το ζητουμενο σου ειναι να καλυψεις τις λευκες τριχες ή να αλλαξεις χρωμα στα μαλλια. Γιατι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

Εννοητε οτι μπορεις να το κανεις και μονος σου στο σπιτι. δεν ειναι κατι φοβερο. καθε φορα θα φτιαχνεις οση ποσοτητα χρειαζεσαι σε ενα μπολακι για να σου μενει το υπολοιπο για επομενες φορες, και με ενα πινελο θα περνας τα μαλλια.
Το colorman παντως δεν θελει να το αφηνεις πολυ. Το πολυ 5 λεπτα και μετα λουσιμο. Γιατι οσο πιο πολυ το αφηνεις τοσο πιο σκουρο βγαινει.
 

cool11

Well-Known Member
Δεν θυμαμαι να εχουμε ξανασυζητησει για το colorman εδω. Κυριως ασχοληθηκαμε με βαφες, τοπικες, εκτος κωμμωτηριων, do-it-yourself λυσεις κλπ

Γενικα το θεμα 'χρωμοσαμπουαν' γενικα, αλλα και αυτο το συγκεκριμενο, θα ηθελαν μια μινι αναλυση απο οσους τα εχουν χρησιμοποιησει.
Τιμη, ποιοτητα, αποτελεσματα, διαρκεια κλπ.

Καλο ειναι να ξερουμε ολες τις εναλλακτικες επιλογες και τι μπορουμε να προσδοκουμε ρεαλιστικα.
 

powerboy

New Member
αντρική βαφή

Καλησπέρα
είμαι 26 χρονών κι εδώ και περίπου 2 χρόνια έχω αρχίσει να βγάζω πολλές άσπρες τρίχες.
έχω δοκιμάσει διάφορες βαφές, άλλες καλές άλλες όχι.
αυτό που δε θέλω με τίποτα είναι να κοκκινίζει.
η τελευταία που δοκίμασα είναι η colorman 6 (ξανθό σκούρο) αλλά είδα ότι μου βγήκε πάλι πολύ σκούρο. το φυσικό μ είναι σκούρο καστανό αλλά το θέλω πιο ανοιχτό καστανό.
ποια βαφή, νούμερο και μάρκα μου προτείνετε;
το 7αρι (ξανθο) θα κάνει;
οι αντρικές από τις γυναικείες βαφές διαφέρουν;
ευχαριστώ.
 

orestis

Member
Στο εγραψα και πιο πανω αλλα μαλλον δεν το διαβασες.
Αλλο πραγμα το θελω να καλυψω τα γκριζα και αλλο να βαψω τα μαλλια σε αλλο τονο.
Τα χρωμοσαμπουν οπως ειναι το colorman δεν ειναι για να αλλαξεις το χρωμα των μαλλιων. Αυτο που κανει ειναι να σκουραινει τις ασπρες τριχες. Το αποτελεσμα δεν ειναι μονιμο, ξεβαφει με τα λουσιματα, και θελει ανανεωση καθε τοσο.
Αν θες να αλλαξεις το χρωμα των μαλλιων σου πας σε βαφη, αν εχεις σκουρο χρωμα και θες να τα κανεις πιο ανοιχτα, δεν ξερω αν πιανει ετσι ευκολα το πιο ανοιχτο χρωμα σε σκουρο μαλλι. Αυτο θα το ξερει ο wez που ειναι κομμωτής.

Cool11 το colorman το εχω αναφερει καπου και παλιοτερα.
Αυτο που κανει ειναι να σκουρενει πολυ τις ασπρες τριχες, γι αυτο και μπορεις να το χρησημοποιης και τοπικα μονο αν θες, εκει που υπαρχουν πολλα γκριζα και οχι απαραιτητα σε ολα τα μαλλια. Για μενα το αποτελεσμα που δεινει ειναι πολυ φυσικο, αν και δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αλλο για να κανω συγκριση.
Η τιμη του ειναι στα 10 ευρω. Η διαρκεια εχει να κανει με τη συχνοτητα που λουζεσαι. Πανω κατω θελει ανανεωση ανα 20 μερες.
Απ οτι εχω καταλαβει οσο πιο πολυ το αφηνεις τοσο πιο σκουρο αποτελεσμα δεινει. Στα hondos μου ειχαν πει να μην το αφηνω πανω απο 5 λεπτα.
 

powerboy

New Member
δε θελω να αλλαξω το χρωμα oresti. θελω απλα λιγο πιο ανοιχτο καστανο απο το φυσικο μου. το φυσικο μου ειναι πολυ σκουρο.
το δικο σου κοκκινιζει καθολου;
εχεις δοκιμασει αλλη μαρκα; το men perfect;
εγω το τελευταιο που δοκιμασα ειναι το 6αρι του colorman και μου βγηκε σκουρο. αρα δε λεει να δοκιμασω το 4αρι.


ειναι τσεκαρισμενο οτι δεν πρεπει να το αφηνεις πανω απο 5 λεπτα; γτ στις οδηγιες λεει 20.
 

weznem

Well-Known Member
οι αντικες βαφες διαφερουν ειναι ημιμόνιμες βαφες.. οπως η men perfect.. τωρα αυτο που λες δεν γινεται ..
αν το μαλλι σου ειναι καστανο σκουρο απο την στιγμη που τα λευκα σου δεν ειναι παρα πολλα σημανει οτι οταν θα τα περασεις με ξανθο τα ασπρα θα βγουν πιο ανοιχτόχρωμα απο τα τα μαλλακια σου που δεν ειναι ασπρα.. οποτε για υτο λεμε οτι καλυπτεις με το χρωμα των μαλλιων σου τα λευκα για να υπαρχει ομοιοομορφία..
 

orestis

Member
powerboy ακομα και ενας τονος διαφορα ειναι αλλαγη χρωματος. Αυτο γινεται μονο με κανονικη βαφη και οχι με χρωμοσαμπουαν οπως ειναι το colorman.
Εμενα οχι δεν μου κοκκινιζει.
Ο λογος που σου βγαινει πολυ σκουρο ειναι γιατι το αφηνεις πολυ. Γι αυτο λενε για 5 λεπτα μονο , γιατι οσο περισσοτερο το αφηνεις τοσο πιο σκουρο θα βγει το αποτελεσμα.
Δοκιμασε να βαλεις το 6αρι και να το αφησεις το πολυ 5 λεπτα, να δεις τι αποτελεσμα θα εχεις.
Αν και με το 6αρι τα γκριζα θα βγουν πολυ ανοιχτα .
 

powerboy

New Member
orestis είπε:
powerboy ακομα και ενας τονος διαφορα ειναι αλλαγη χρωματος. Αυτο γινεται μονο με κανονικη βαφη και οχι με χρωμοσαμπουαν οπως ειναι το colorman.
Εμενα οχι δεν μου κοκκινιζει.
Ο λογος που σου βγαινει πολυ σκουρο ειναι γιατι το αφηνεις πολυ. Γι αυτο λενε για 5 λεπτα μονο , γιατι οσο περισσοτερο το αφηνεις τοσο πιο σκουρο θα βγει το αποτελεσμα.
Δοκιμασε να βαλεις το 6αρι και να το αφησεις το πολυ 5 λεπτα, να δεις τι αποτελεσμα θα εχεις.
Αν και με το 6αρι τα γκριζα θα βγουν πολυ ανοιχτα .

αρα να μη δοκιμασω 7αρι;
το per uomo το γνωριζει κανεις;
 

cool11

Well-Known Member
Θα ρωτησω κατι, χωρις να ξερω σιγουρα οτι υπαρχει αλλα το συζητω μαζι σας.
Περα απο τις τοπικες βαφες που συζηταμε εδω, και να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι ωρας με το 'men perfect'.
Περα απο αυτες τις λυσεις ομως.

Υπαρχει μηπως, κατι σε σαμπουαν, εστω να το αφηνω καποια λεπτα στο κεφαλι, το οποιο σαμπουαν να εχει τετοια συστατικα που να ενεργοποιει ουσιαστικα τον μηχανισμο 'χρωματος' των μαλλιων;
Δεν θελω ουτε περιμενω θαυματα. Εξαλλου υπαρχει παντα η λυση της βαφης.
Θελω να ξερω αν υπαρχει και καποια εναλλακτικη, για εμας τους αντρες, σε αμεση/γρηγορη/καθημερινη λυση, τοπικα.
Ξερω υπαρχουν διαφορα 'χρωμοσαμπουαν', και αν και δεν θελω να τα αποκλεισω απο τη συζητηση, δεν ξερω αν πρεπει να επικεντρωθουμε σε αυτα, ή αν τελικα αν ειναι οτι πλησιεστερο σε αυτο που σκεφτομαι.
Δεν αποκλειω το εν λογω 'σαμπουαν' που ψαχνω 'αν υπαρχει', να εχει ισως και καποιες 'χρωστικες'(αν το λεω καλα), αλλα ισως οχι να βασιζεται μονο σε αυτα.
Κατι περα απο το 'βαψιμο' θα ελεγα.

Υπαρχει κατι, εχετε κατι σχετικο υποψη σας; Κατι σε σαμπουαν, που να 'διατηρει' ισως το φυσικο χρωμα των μαλλιων, πιθανως ενεργοποιωντας φυσικους μηχανισμους που διαθετει ο οργανισμος μας; Εστω κι αν δεν ειναι η τελεια λυση αν υπαρχει κατι τετοιο που να βοηθα κι αυτο καπως στο θεμα των γκριζων;
 

powerboy

New Member
τελικα δοκιμασα το 6 (σκουρο ξανθο) uomo και μου βγηκε παρα πολυ σκουρο ρε παιδια!
τι να κανω τωρα;
ποσο πρεπει να περασει για να δοκιμασω νεα βαφη;


Και μια διασκευη δικια μου για να κανω πλακα με το θεμα της περιπετειας με τις βαφες

I wanted to dye my hair one time
because I had a lot of white hairs inside
And I wanted to have a nice brown color
Only to find that it was hard enough

But I choosed again the wrong haircolor
And I realised its not worth dying my hair anymore
When there was no haircolor left to buy I found out
that my hair suck but I wont stop now until I find a better haircolor for me

I let those bad hairdressers destroy my hair
And no one told me what's the right thing to do
I asked everyone and everywhere
but no one knew which haircolor is for me

But I choosed again the wrong haircolor
And I realised its not worth dying my hair anymore
When there was no haircolor left to buy I found out
that my hair suck but I wont stop now until I find a better haircolor for me

Thats out there somewhere
And it cant be that far away
Thats where ill find my haircolor
And ill find my way out
Thats where ill find out

το original :

I wanted to find somewhere to hide
And I opened up and left those fears inside
And I wanted to be anyone else
Only to find that there was noone there but me

But I woke up to real life
And I realised its not worth running from anymore
When there was nowhere left to hide I found out
That nothings real here but I wont stop now until I find a better part of me

I let those hard days get me down
And all the things I hate got in my way
I could of screamed without a sound
I found myself silenced by those things they say

But I woke up to real life
And I realised its not worth running from anymore
When there was nowhere left to hide I found out
That nothings real here but I wont stop now until I find a better part of me

Thats out there somewhere
And it cant be that far away
Thats where ill find myself
And ill find my way out
Thats where ill find out
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
παρε ενα νουμερο μεγαλυτερο το 7 ισως?τσεκαρε ομως με 3-4 λουσιματα μην ανοιξει το υπάρχων χρωμα!!


cool11 είπε:
Θα ρωτησω κατι, χωρις να ξερω σιγουρα οτι υπαρχει αλλα το συζητω μαζι σας.
Περα απο τις τοπικες βαφες που συζηταμε εδω, και να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι ωρας με το 'men perfect'.
Περα απο αυτες τις λυσεις ομως.

Υπαρχει μηπως, κατι σε σαμπουαν, εστω να το αφηνω καποια λεπτα στο κεφαλι, το οποιο σαμπουαν να εχει τετοια συστατικα που να ενεργοποιει ουσιαστικα τον μηχανισμο 'χρωματος' των μαλλιων;
Δεν θελω ουτε περιμενω θαυματα. Εξαλλου υπαρχει παντα η λυση της βαφης.
Θελω να ξερω αν υπαρχει και καποια εναλλακτικη, για εμας τους αντρες, σε αμεση/γρηγορη/καθημερινη λυση, τοπικα.
Ξερω υπαρχουν διαφορα 'χρωμοσαμπουαν', και αν και δεν θελω να τα αποκλεισω απο τη συζητηση, δεν ξερω αν πρεπει να επικεντρωθουμε σε αυτα, ή αν τελικα αν ειναι οτι πλησιεστερο σε αυτο που σκεφτομαι.
Δεν αποκλειω το εν λογω 'σαμπουαν' που ψαχνω 'αν υπαρχει', να εχει ισως και καποιες 'χρωστικες'(αν το λεω καλα), αλλα ισως οχι να βασιζεται μονο σε αυτα.
Κατι περα απο το 'βαψιμο' θα ελεγα.

Υπαρχει κατι, εχετε κατι σχετικο υποψη σας; Κατι σε σαμπουαν, που να 'διατηρει' ισως το φυσικο χρωμα των μαλλιων, πιθανως ενεργοποιωντας φυσικους μηχανισμους που διαθετει ο οργανισμος μας; Εστω κι αν δεν ειναι η τελεια λυση αν υπαρχει κατι τετοιο που να βοηθα κι αυτο καπως στο θεμα των γκριζων;

ψαξε για χρωμοσαμπουαν, δεν θυμαμαι ομως αν πιανει τα λευκα φιλε!!
 

powerboy

New Member
το 7αρι λετε να ειναι καλο; και ποια μαρκα μου προτεινετε;
τι αλλο μπορω να κανω για τις ασπρες τριχες εκτος απο τις βαφες;


weznem σου εστειλα προσωπικο μηνυμα.
 

cool11

Well-Known Member
Χρωμοσαμπουαν, ναι, ευκολο-γρηγορο(για αποτελεσμα δεν ξερω), αλλα ειναι βαφη!
Εγω το εθεσα αλλιως. Αν υπαρχει κατι που δεν ειναι κατα βαση βαφη(επικουρικα ισως ναι), αλλα ενεργοποιηση των φυσικων μηχανισμων.
 

Vicmeg

New Member
Παιδια καθε φορα που χρησιμοποιω menperfect, εχω και διαφορετικα αποτελεσματα. Δεν ξερω τι γινεται. Ο τροπος χρησης φυσικα και ειναι ο ιδιος καθε φορα. Για να μην μιλησω για την διαρκεια. Οχι 28 λουσιματα, αλλα ουτε 15 δεν διαρκει!!
 

cool11

Well-Known Member
cool11 είπε:
Θα ρωτησω κατι, χωρις να ξερω σιγουρα οτι υπαρχει αλλα το συζητω μαζι σας.
Περα απο τις τοπικες βαφες που συζηταμε εδω, και να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι ωρας με το 'men perfect'.
Περα απο αυτες τις λυσεις ομως.

Υπαρχει μηπως, κατι σε σαμπουαν, εστω να το αφηνω καποια λεπτα στο κεφαλι, το οποιο σαμπουαν να εχει τετοια συστατικα που να ενεργοποιει ουσιαστικα τον μηχανισμο 'χρωματος' των μαλλιων;
Δεν θελω ουτε περιμενω θαυματα. Εξαλλου υπαρχει παντα η λυση της βαφης.
Θελω να ξερω αν υπαρχει και καποια εναλλακτικη, για εμας τους αντρες, σε αμεση/γρηγορη/καθημερινη λυση, τοπικα.
Ξερω υπαρχουν διαφορα 'χρωμοσαμπουαν', και αν και δεν θελω να τα αποκλεισω απο τη συζητηση, δεν ξερω αν πρεπει να επικεντρωθουμε σε αυτα, ή αν τελικα αν ειναι οτι πλησιεστερο σε αυτο που σκεφτομαι.
Δεν αποκλειω το εν λογω 'σαμπουαν' που ψαχνω 'αν υπαρχει', να εχει ισως και καποιες 'χρωστικες'(αν το λεω καλα), αλλα ισως οχι να βασιζεται μονο σε αυτα.
Κατι περα απο το 'βαψιμο' θα ελεγα.

Υπαρχει κατι, εχετε κατι σχετικο υποψη σας; Κατι σε σαμπουαν, που να 'διατηρει' ισως το φυσικο χρωμα των μαλλιων, πιθανως ενεργοποιωντας φυσικους μηχανισμους που διαθετει ο οργανισμος μας; Εστω κι αν δεν ειναι η τελεια λυση αν υπαρχει κατι τετοιο που να βοηθα κι αυτο καπως στο θεμα των γκριζων;


Καμια λύση ή επιλογή πανω σε αυτο;
Το χρωμοσαμπουαν δεν ειναι οπως το περιγραφω. Δεν μιλω για βαφη εν προκειμενω.
Μιλω για ενεργοποιηση φυσικων μηχανισμων των τριχων.
 

thmanou

Member
Την bioplasis colorman την εχει δοκιμασει κανεις? Για την ιστορια τις πρωτες ασπρες τριχες τις ειχα στην ηλικια των 18 τωρα στα 29 εχω περισσοτερες.. Αυξηθηκαν κυριως σε περιοδους αγχους.. αλλα και λογο dna κληρονομικοτητας..
 

thester

New Member
cool11 είπε:
cool11 είπε:
Θα ρωτησω κατι, χωρις να ξερω σιγουρα οτι υπαρχει αλλα το συζητω μαζι σας.
Περα απο τις τοπικες βαφες που συζηταμε εδω, και να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι ωρας με το 'men perfect'.
Περα απο αυτες τις λυσεις ομως.

Υπαρχει μηπως, κατι σε σαμπουαν, εστω να το αφηνω καποια λεπτα στο κεφαλι, το οποιο σαμπουαν να εχει τετοια συστατικα που να ενεργοποιει ουσιαστικα τον μηχανισμο 'χρωματος' των μαλλιων;
Δεν θελω ουτε περιμενω θαυματα. Εξαλλου υπαρχει παντα η λυση της βαφης.
Θελω να ξερω αν υπαρχει και καποια εναλλακτικη, για εμας τους αντρες, σε αμεση/γρηγορη/καθημερινη λυση, τοπικα.
Ξερω υπαρχουν διαφορα 'χρωμοσαμπουαν', και αν και δεν θελω να τα αποκλεισω απο τη συζητηση, δεν ξερω αν πρεπει να επικεντρωθουμε σε αυτα, ή αν τελικα αν ειναι οτι πλησιεστερο σε αυτο που σκεφτομαι.
Δεν αποκλειω το εν λογω 'σαμπουαν' που ψαχνω 'αν υπαρχει', να εχει ισως και καποιες 'χρωστικες'(αν το λεω καλα), αλλα ισως οχι να βασιζεται μονο σε αυτα.
Κατι περα απο το 'βαψιμο' θα ελεγα.

Υπαρχει κατι, εχετε κατι σχετικο υποψη σας; Κατι σε σαμπουαν, που να 'διατηρει' ισως το φυσικο χρωμα των μαλλιων, πιθανως ενεργοποιωντας φυσικους μηχανισμους που διαθετει ο οργανισμος μας; Εστω κι αν δεν ειναι η τελεια λυση αν υπαρχει κατι τετοιο που να βοηθα κι αυτο καπως στο θεμα των γκριζων;


Καμια λύση ή επιλογή πανω σε αυτο;
Το χρωμοσαμπουαν δεν ειναι οπως το περιγραφω. Δεν μιλω για βαφη εν προκειμενω.
Μιλω για ενεργοποιηση φυσικων μηχανισμων των τριχων.

Γεια σου, ακούγονται αυτά τα δύο
fair hair ΛΟΣΙΟΝ Χ
GREY AWAY από την telemarketing

ότι αντιμετωπίζουν τις άσπρες τρίχες ενεργοποιώντας τον φυσικό τρόπο χρώματος των μαλλιών, τώρα δεν ξέρω άμα έχουν αποτελέσματα η Λοσιόν Χ πωλείτε και στα φαρμακεία.
Λένε ότι πάνω στον μήνα έχεις τα πρώτα αποτελέσματα.
Ξέρει κανένας να μας πει περισσότερα από προσωπική του εμπειρία ή από κάποιον άλλον που ξέρει?
 
Μπλουζα