Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Γνωρίζει κάποιος το παρακάτω προϊόν?
http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=1
Υποτίθεται οτι ειναι φυσική χέννα, και μάλιστα σε πολλές αποχρώσεις, προκειμένου να καλυφθούν οι γκρίζες τρίχες.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Γνωρίζει κάποιος το παρακάτω προϊόν?
http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=1
Υποτίθεται οτι ειναι φυσική χέννα, και μάλιστα σε πολλές αποχρώσεις, προκειμένου να καλυφθούν οι γκρίζες τρίχες.
μακρια απο χενα...θα μπλεξεις..
 

orestis

Member
Με ποια λογική θα μπλέξω?
Η χενα θεωρήτε το ποιο φυσικό προϊον για τα μαλλιά. Πέρα απο το οτι τα βάφει χωρίς να περιέχει χημικές ουσίες, απ οτι διαβασα, δυναμώνει και την τρίχα και την προστατεύει.
Το μόνο που θεωρήτε βασικό ειναι να προσέξει καποιος ωστε να παρει χένα που να μην περιεχει αμμωνία και αλλα χημικά που βαζουν κάποιες εταιρίες.
Ψαχνοντας στο διαδυκτιο βρηκα οτι η συγκεκριμένη και 2-3 ακομα μαρκες, δεν περιεχουν καθόλου χημικά, γι αυτό και τις πουλάνε τα μαγαζία με βότανα και φυσικά πρϊοντα.
Εσυ γιατι λες οτι θα μπλέξω. Δωσε περισσοτερες πληροφορίες παρακαλώ.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Με ποια λογική θα μπλέξω?
Η χενα θεωρήτε το ποιο φυσικό προϊον για τα μαλλιά. Πέρα απο το οτι τα βάφει χωρίς να περιέχει χημικές ουσίες, απ οτι διαβασα, δυναμώνει και την τρίχα και την προστατεύει.
Το μόνο που θεωρήτε βασικό ειναι να προσέξει καποιος ωστε να παρει χένα που να μην περιεχει αμμωνία και αλλα χημικά που βαζουν κάποιες εταιρίες.
Ψαχνοντας στο διαδυκτιο βρηκα οτι η συγκεκριμένη και 2-3 ακομα μαρκες, δεν περιεχουν καθόλου χημικά, γι αυτό και τις πουλάνε τα μαγαζία με βότανα και φυσικά πρϊοντα.
Εσυ γιατι λες οτι θα μπλέξω. Δωσε περισσοτερες πληροφορίες παρακαλώ.

διοτι πρωτον οταν θα θελησεις να την βγαλεις δεν βγαινει..δευτερον τα χρωματα της χενας αντιδρουν διαφορετικα ειναι σκουρα και επειτα ολες κοκκινιζουν.. δεν φεευγει με την καμμια η χενα απο το κεφαλι..
και δεν πιανουν οι αλλες βαφες ευκολα στην τριχα μετα απο χεννα,αν θελησεις να κανεις..δοκιμασε το,αλλα να ξερεις οτι θα παιδευτεις να την αποβαλλεις,,αλλα θα μου πεις εισια αντρας και εχεις κοντα μαλλια,σωωστο και αυτο..
τι να σου πω δοκιμασε το αν θες..εγω δεν θα το προτιμουσα..δεν νομιζω οτι βοηθαει την τριχα η χεννα παντως..ουτε οτι δυναμωνει..
οπως κκαι να χει ενημερωσε μας αν την βαλεις..
good luck//

*an εχεις ασπρα μαλλια ομως θα σου κανει ριζα..οποτεε ασχημο αποτελεσμα..
 

orestis

Member
βασικα εχω πολύ κοντα μαλλια και τα κοβω παρα πολυ συχνα. Οποτε θεμα στο να θελω να τη βγαλω και να μην βγαινει δεν υπαρχει. Με ενα κουρεμα θα φευγει.
Δεν εχω ασπρα μαλλιά, αλλα τωρα εχει αρχισει να γινετε το γκριζαρισμα αρκετα εντονο ειδικα στους κροτάφους.
Ριζα αν δεν απατώμαι κανουν ολες οι βαφες, οποτε το ιδιο πραγμα ειναι , δεν νομιζω οτι η χενα κανει κατι διαφορετικο οσον αφορα στη ριζα.
Αυτό που θελω ειναι να καλυψω τα γκρίζα με οσο το δυνατο φυσικο χρωμα, και οι βαφές απ οτι λενε οι περισσοτεροι, αυτο δεν το κανουν. Φαινεται οτι τα μαλλια ειναι βαμενα και αυτο δεν μου αρεσει καθολου. Εχω πολυ σκουρα καστανα μαλλια και πολυ πυκνα με σκληρη τριχα και αυτο που θελω ειναι απλα να μην φαινονται τα γκριζα , οχι να βαψω απαραιτητα ολα τα μαλλια, και να φαινομαι σαν κομοδινο. :)

Αν εχει και καποιος αλλος εμπειρια ας πει, γιατι δεν θελω να εχω κανενα περιεργο αποτελεσμα.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
βασικα εχω πολύ κοντα μαλλια και τα κοβω παρα πολυ συχνα. Οποτε θεμα στο να θελω να τη βγαλω και να μην βγαινει δεν υπαρχει. Με ενα κουρεμα θα φευγει.
Δεν εχω ασπρα μαλλιά, αλλα τωρα εχει αρχισει να γινετε το γκριζαρισμα αρκετα εντονο ειδικα στους κροτάφους.
Ριζα αν δεν απατώμαι κανουν ολες οι βαφες, οποτε το ιδιο πραγμα ειναι , δεν νομιζω οτι η χενα κανει κατι διαφορετικο οσον αφορα στη ριζα.
Αυτό που θελω ειναι να καλυψω τα γκρίζα με οσο το δυνατο φυσικο χρωμα, και οι βαφές απ οτι λενε οι περισσοτεροι, αυτο δεν το κανουν. Φαινεται οτι τα μαλλια ειναι βαμενα και αυτο δεν μου αρεσει καθολου. Εχω πολυ σκουρα καστανα μαλλια και πολυ πυκνα με σκληρη τριχα και αυτο που θελω ειναι απλα να μην φαινονται τα γκριζα , οχι να βαψω απαραιτητα ολα τα μαλλια, και να φαινομαι σαν κομοδινο. :)

Αν εχει και καποιος αλλος εμπειρια ας πει, γιατι δεν θελω να εχω κανενα περιεργο αποτελεσμα.
αν παρεις χενα παρε ενα τονο πιο ανοιχτο απο το φυσικο σου διοτι σκουραινει τα μαλλια.
θα κανει ριζα εννοω οτι αν εχεις ασπρα τελειως και τα βαψεςι με την χενα,στο 20ημερο με 30 μερες θα βγαινουν ασπρα (οι ριζες εφοσον μεγαλωνει το μαλλι) θα κανει μπαμ,αυτο το λεμε θα κανει ριζα εμεις στην δουλεια μας..
οι ημιμονιμες βαφες του 5λεπτου ειναι πολυ καλες και δεν φαινονται βαμμενα ωστο δοκιμασε και την χενα και βλεπεις αν σε ικανοποιει..
 

orestis

Member
Απλα θελω να αποφυγω τις χημικές βαφες, γιατι ούτως η άλλως δεν εχω ασπρισει, γκριζα εχω, και πιο πολυ στους κροτάφους. Θα με βολευε ενα προϊον που να καλύπτει μονο τα γκριζα , οπως υπηρχε καποιο που διαβασα εδω μεσα , αλλα τωρα δεν κυκλοφορεί.
Οποτε απο το να παω σε βαφη, θελω να καταφύγω σε κατι πιο φυσικό.
Οσο για τον τόνο, τα δικά μου ειναι πολυ σκουρα καστανα. Αν παω στο καστανό μηπως μου τα ανοιξει πολυ?
Εν τω μεταξύ έριξα μια ματια Πατρα, και δεν βλεπω να υπαρχει αυτή η χένα. Οποτε θα πρεπει να την παραγγείλω.
 

Panos1982

Well-Known Member
εγω ειμαι στισ 3 βδομαδες απο τοτε που εβαψα τα μαλλια και εχω να πω μερικα πραγματα....

1ον...
ως τις 2 εβδομαδες το χρωμα τις βαφης ειχε παραμεινει κανονικα στον τονο του ο οποιος εδενε απολυτα με τα φυσικα μου κ το αποτελεσμα πολυ ωραιο κ φυσικο....αλλα τωρα που ημουν στην 3η βδομαδα ειδα οτι η βαφει ειχε ξεκινησει τα πρωτα σταδια του να αποχρωματιζεται...δλδ οι βαμμενες τριχες μερικες ειχαν αρχισει να δειχνουν πιο ανοιχτες....δλδ απο καστανο ανοιχτο που ειχα παρει χρωμα ειχαν αρχισει μερικες να δειχνουν προς το σκουρο ξανθο θα το πω...αυτο πιστευω οτι γινεται γιατι σιγα σιγα με τον καιρο το χρωμα αρχιζει να ξεθωριαζει και επειδη η τριχα απο μεσα ειναι λευκη,καθως αποχρωματιζετε το καστανο ανοιχτο...αρχιζει να ανοιγει κ δειχνει προς το ξανθο σκουρο ας το πουμε....αν τα κραταγα αλλη μια βδομαδα θα γινοταν ξανθο ανοιχτο και στις 2 βδομαδες θα γινοταν παλι περιπου ασπρο.....καπως ετσι μου φαινεται δουλευει το συστημα απ οτι καταλαβα....μπορει να με βοηθησει και ο wez αν γνωριζει κατι παραπανω!!

2ον
σημερα το πρωι πηγα και κουρευτηκα....μεχρι πριν να κουρευτω...τα μαλλια μου ηταν βαμμενα κανονικα και σε σχεση με την πρωτη μερα που τα εβαψα κ ηταν τελεια...σημερα μετα απο 3 βδομαδες εξακολουθουσαν να ειναι μια χαρα με ενα ελαφρυ "ξανοιγμα" του χρωματος εκει που εχω τις ασπρες...αλλα ηταν πολυ μικρη η διαφορα τοση ωστε να την καταλαβαινω εγω και οχι οι υπολοιποι...δλδ μπορουσα ανετα μια βδομαδα φουλ να τα διατηρησω ακομα ετσι....αλλααα...
τελικα οπως ειπα πηγα κουρευτηκα και οταν τελειωσα το κουρεμα τι να δω....στα πλαινα ειχαν ξαναβγει λευκες τριχες...οι οποιες πριν κουρευτω δεν φαινονταν καν...και ξαφνιαστηκα μπορω να πω αλαλ καταλαβα οτι προφανως καλυπτονταν κ δε φαινονταν επειδη τα μαλλια στο πλαι ειχαν μακρυνει..αρα το τιπ που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να περναμε την βαφη πριν κουρευτουμε ετσι ωστε οταν κουρευομαστε να μην φαινεται μετα αυτη η διαφορα....

3ον
wez η βαφη που δενει τελεια με τα μαλλια μου ειναι η 60 (καστανο μεσσαιο) και σημερα που θα τα βαψω παλι λεω να βαλω την 70 (πιο σκουρο) για τον λογο οτι (με το μυαλο μου σκεφτηκα) οτι καθως αποχρωματιζετε η βαφη κ μεσα ειναι λευκη η τριχα θα ειναι καλυτερα να παρω ενα χρωμα πιο σκουρο ετσι ωστε καθως περνανε οι μερες και μετα αποι κανα 20ημερο που η βαφη αρχιζει να ανοιγει να το κανω αυτο πιο διακριτικο δλδ να ανοιξει λιγοτερο....θα δουλεψει κατι τετοιο?? στο μυαλο μου νομιζω πως ναι...αλαλ στην πραξη ισως πεσω εξω :)
anyway το σηκωνω ευκολα ενα χρωμα πιο σκουρο οποτε θα το δοκιμασω κι αυτο το τιπ....

Τελος θα ποσταρω μια φοτο που τραβηξα τωρα...και δειχνει πως ειναι τα πλαινα μου μαλλια κ οτι φαινονται οι λευκες τωρα που κουρευτηκα...δε φαινονται ολες βεβαια...φαινεται περιπου το 70% αλαλ και παλι ειναι αρκετες....
οταν τα βαψω θα ποσταρω παλι μια φωτο να δειξω το αποτελεσμα της βαφης πριν κ μετα κ ποσο φυσικο δειχνει...
απο κοντα φαινεται καθαρα ελπιζω να φανει κ στις φωτο....
 

Συνημμένα

  • haircut.bmp
    783.2 KB · Προβολές: 61

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Απλα θελω να αποφυγω τις χημικές βαφες, γιατι ούτως η άλλως δεν εχω ασπρισει, γκριζα εχω, και πιο πολυ στους κροτάφους. Θα με βολευε ενα προϊον που να καλύπτει μονο τα γκριζα , οπως υπηρχε καποιο που διαβασα εδω μεσα , αλλα τωρα δεν κυκλοφορεί.
Οποτε απο το να παω σε βαφη, θελω να καταφύγω σε κατι πιο φυσικό.
Οσο για τον τόνο, τα δικά μου ειναι πολυ σκουρα καστανα. Αν παω στο καστανό μηπως μου τα ανοιξει πολυ?
Εν τω μεταξύ έριξα μια ματια Πατρα, και δεν βλεπω να υπαρχει αυτή η χένα. Οποτε θα πρεπει να την παραγγείλω.

απο πατρα εισαι φιλε?και εγω πατρα μενω..
παραγγειλε το απο οτ λινκ που εχει ποιο πανω..
το προιον που σταματησε να κυκλοφορει ειναι βαφη ανδρων 5λεπτης διαρκειας ημιμονιμη βαφη διχως αμμωνία,οτι εβαλε ο πανος δηλαδη..ωστοσο διαλεξε και αποφασισε..μονο τα γκριζα βαφουν αυτες φιλε,μην αγχώνεσαι..στειλε pm να βγουμε για κανα καφεδακι αν θελεις φυσικα,να γνωριστουμε μιας και εισαι απο την πατρα..!!
το πιστευεις οτι εψαχνα τοση ωρα να βρω το λινκ,που εσυ ειχες δωσει για την αγορα χενας,σε αλλες ενοτητες του φορουμ και το ειδα τυχαια οτι ειναι γραμμενο πιο πισω..χαχα καλο.. :)
βαλε σκουρο καστανο και βλεπεις πως θα παει,στην περιπτωση σου..


Panos1982 είπε:
εγω ειμαι στισ 3 βδομαδες απο τοτε που εβαψα τα μαλλια και εχω να πω μερικα πραγματα....

1ον...
ως τις 2 εβδομαδες το χρωμα τις βαφης ειχε παραμεινει κανονικα στον τονο του ο οποιος εδενε απολυτα με τα φυσικα μου κ το αποτελεσμα πολυ ωραιο κ φυσικο....αλλα τωρα που ημουν στην 3η βδομαδα ειδα οτι η βαφει ειχε ξεκινησει τα πρωτα σταδια του να αποχρωματιζεται...δλδ οι βαμμενες τριχες μερικες ειχαν αρχισει να δειχνουν πιο ανοιχτες....δλδ απο καστανο ανοιχτο που ειχα παρει χρωμα ειχαν αρχισει μερικες να δειχνουν προς το σκουρο ξανθο θα το πω...αυτο πιστευω οτι γινεται γιατι σιγα σιγα με τον καιρο το χρωμα αρχιζει να ξεθωριαζει και επειδη η τριχα απο μεσα ειναι λευκη,καθως αποχρωματιζετε το καστανο ανοιχτο...αρχιζει να ανοιγει κ δειχνει προς το ξανθο σκουρο ας το πουμε....αν τα κραταγα αλλη μια βδομαδα θα γινοταν ξανθο ανοιχτο και στις 2 βδομαδες θα γινοταν παλι περιπου ασπρο.....καπως ετσι μου φαινεται δουλευει το συστημα απ οτι καταλαβα....μπορει να με βοηθησει και ο wez αν γνωριζει κατι παραπανω!!


σωστα καταλαβες πανο!!

3ον
wez η βαφη που δενει τελεια με τα μαλλια μου ειναι η 60 (καστανο μεσσαιο) και σημερα που θα τα βαψω παλι λεω να βαλω την 70 (πιο σκουρο) για τον λογο οτι (με το μυαλο μου σκεφτηκα) οτι καθως αποχρωματιζετε η βαφη κ μεσα ειναι λευκη η τριχα θα ειναι καλυτερα να παρω ενα χρωμα πιο σκουρο ετσι ωστε καθως περνανε οι μερες και μετα αποι κανα 20ημερο που η βαφη αρχιζει να ανοιγει να το κανω αυτο πιο διακριτικο δλδ να ανοιξει λιγοτερο....θα δουλεψει κατι τετοιο?? στο μυαλο μου νομιζω πως ναι...αλαλ στην πραξη ισως πεσω εξω :)
anyway το σηκωνω ευκολα ενα χρωμα πιο σκουρο οποτε θα το δοκιμασω κι αυτο το τιπ....

ναι πανο καλα υπεθεσες και εδω οσο ποιο σκουρα η βαφη τοσο ποιο αργος ο αποχρωματισμος της τριχας..λογικα θα δουλεψει οπως ανελυσες..κρατα μας ενημερους..
χαιρομαι που βρηκες ξανα λυση στο προβλημα σου,μπραβο..
ψευδαργυρο- χαλκο που λενε οτι μειωνει τις ασπρες εχεις σκεφτει να παρεις?μηπως δεις καλα αποτελεσματα??



Panos1982 είπε:


orestis είπε:
Απλα θελω να αποφυγω τις χημικές βαφες, γιατι ούτως η άλλως δεν εχω ασπρισει, γκριζα εχω, και πιο πολυ στους κροτάφους. Θα με βολευε ενα προϊον που να καλύπτει μονο τα γκριζα , οπως υπηρχε καποιο που διαβασα εδω μεσα , αλλα τωρα δεν κυκλοφορεί.
Οποτε απο το να παω σε βαφη, θελω να καταφύγω σε κατι πιο φυσικό.
Οσο για τον τόνο, τα δικά μου ειναι πολυ σκουρα καστανα. Αν παω στο καστανό μηπως μου τα ανοιξει πολυ?
Εν τω μεταξύ έριξα μια ματια Πατρα, και δεν βλεπω να υπαρχει αυτή η χένα. Οποτε θα πρεπει να την παραγγείλω.

παρε το καστανο σκουρο και βλεπουμε στην συνεχεια..
αυτο που βαζει ο πανος ειναι παρομοιο με εκεινο το προϊον που σταματησε..ημιμονιμη βαφη 5λεπτη διχως αμμωνια,που βαφει μονο τα γκρίζα φιλε..
και εγω πατρα μενω!!και εσυ απο εδω εισαι?
στειλε μου pm αν θελεις να ανταλλαξουμε κινητα να βγουμε για κανα καφεδακι να γνωριστουμε..στην ιδια πολη μενουμε!! :blush:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Ναι wez απο εδω ειμαι, αν και εμενα χρονια αθηνα και σχετικα προσφατα γυρισα και δεν μου αρεσει καθολου. Κατι που φανηκε αμεσως στα μαλλια μου, γιατι μεσα σε ενα μηνα αρχισα να γκριζάρω και να εχω τριχοπτωση.
Θα κανονισουμε αν ειναι και για κανενα καφεδακι.
 

weznem

Well-Known Member
cool11 είπε:
Τελικα το menperfect, είναι απλα ενα καλο χρωμοσαμπουαν για αντρες;

δεν ειναι χρωμοσαμπουαν..ειναι βαφη ημιμονιμη για ανδρες..
καλη βαφη ειναι..ο πανος απο τον λιγο που τον ξερω ειναι απο τους απαιτητικους πελατες..οποτε αφου λεει καλα λογια παει να πει οτι σιγουρα δεν θα απογοητευθεις..δοκιμασε το..αφοβα εχεις το οκ και απο εμενα και απο τον πανο..


orestis είπε:
Ναι wez απο εδω ειμαι, αν και εμενα χρονια αθηνα και σχετικα προσφατα γυρισα και δεν μου αρεσει καθολου. Κατι που φανηκε αμεσως στα μαλλια μου, γιατι μεσα σε ενα μηνα αρχισα να γκριζάρω και να εχω τριχοπτωση.
Θα κανονισουμε αν ειναι και για κανενα καφεδακι.

να παιζουν ρολο και οι αλλαγες σε κλιματικο επιπεδο,ωστοσο ομως σημαντικο ρολο παιζει και η ψυχολογια..ευχομαι να επιστρεψεις το γρηγοροτερο τοτε αφου σου αρεσε η αθηνα :blush: η να γινει κατι και να σου αρεσει και εδω..
ελπιζω να μην εισαι θυμα της κρισης και εσυ..
 

orestis

Member
Θύμα της κρίσης κι εγω, και δυστυχώς έπρεπε να αλλάξω ολη τη ζωη μου. Τι να κάνουμε θα το παλέψουμε.
Τα γκριζα να δω πως θα τα παλέψω :)
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Θύμα της κρίσης κι εγω, και δυστυχώς έπρεπε να αλλάξω ολη τη ζωη μου. Τι να κάνουμε θα το παλέψουμε.
Τα γκριζα να δω πως θα τα παλέψω :)

για τα γκριζα κατι θα κανουμε..
ειτε με βαφη,οπως ο πανος,ειτε με συμπληρωμα ψευδαργυρου..εσυ θα διαλεξεις..
για την κριση δυστυχως δεν διαλεγεις εσυ ομως..
τι να κανουμε..
 

Panos1982

Well-Known Member
Αν κι εχω μπερδευτει λιγο με τα συννημενα....θα προσπαθησω να βαλω φωτο πριν και μετα....δε ξερω αν θα τα καταφερω...αλλα η προσπαθεια μετραει..:)

Στις ( μετα την βαφη ) φωτο εχω βαψει μονο τα πλαινα μαλλια και καθολου τα πανω.... το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και φυσικο και την εχω καταβρει :)
δε περνει κανεις χαμπαρι τιποτα και τα σχετικα....
Το μειονεκτημα ειναι οτι αν βαψετε τα μαλλια αμεσως μετα το κουρεμα ως συνηθως...οταν πατε παλι για κουρεμα θα εμφανιστουν παλι μερικες ασπρες...οι οποιες αμεσως πριν κουρευτειτε δε θα φαινονται καθολου...(εφ οσων βεβαια κουρευεστε καθε 25-30 μερες)
αν δε θελετε να φανει στο κομμωτηριο οτι ενω τα μαλλια ηταν μαυρα ξαφνικα ψιλο-ασπρισαν ..:blush:
φροντιστε να γινεται η βαφη πριν το κουρεμα και οχι μετα...


wez ειδα κι εγω για τον ψευδαργυρο που ρωτησες σε προηγουμενο μηνυμα....
αλλα δε θελω να ξανασχοληθω με τετοια πραγματα....δε θα ξαναπειραξω την ισορροπια του οργανισμου μου ποτε ξανα....
το εκανα μια φορα με την φιναστεριδη....ειδα τι γινεται...φτανει...δε θελω να παι3ω παλι με αυτα....γιατι ειναι τοσο πολυπλοκα κ τοσο αλληλοσυνδετοι οι μηχανισμοι αυτοι στο σωμα που ενα στοιχειο πειραζεις...αλλα 10 μεταβαλονται....
θελω να απεχω απ αυτα ειτε ειναι επικινδυνα ειτε ακινδυνα....και γενικα θελω να μην εξαρτωμαι απο κανενα φαρμακο...
θελω να ειμαι ελευθερος...και ανεξαρτητος
και υγιης και δυνατος απως εχει ορισει η φυση να ειμαι στην ηλικια μου!!!
 

Συνημμένα

  • aspres prin 1.bmp
    307.9 KB · Προβολές: 75
  • haircut.bmp
    783.2 KB · Προβολές: 60
  • aspres meta 1.bmp
    824.7 KB · Προβολές: 64
  • aspres meta 2.bmp
    914.1 KB · Προβολές: 64

weznem

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
wez ειδα κι εγω για τον ψευδαργυρο που ρωτησες σε προηγουμενο μηνυμα....
αλλα δε θελω να ξανασχοληθω με τετοια πραγματα....δε θα ξαναπειραξω την ισορροπια του οργανισμου μου ποτε ξανα....
το εκανα μια φορα με την φιναστεριδη....ειδα τι γινεται...φτανει...δε θελω να παι3ω παλι με αυτα....γιατι ειναι τοσο πολυπλοκα κ τοσο αλληλοσυνδετοι οι μηχανισμοι αυτοι στο σωμα που ενα στοιχειο πειραζεις...αλλα 10 μεταβαλονται....
θελω να απεχω απ αυτα ειτε ειναι επικινδυνα ειτε ακινδυνα....και γενικα θελω να μην εξαρτωμαι απο κανενα φαρμακο...
θελω να ειμαι ελευθερος...και ανεξαρτητος
και υγιης και δυνατος απως εχει ορισει η φυση να ειμαι στην ηλικια μου!!!

ωραια αποτελεσματα και απο την βαφη και απο α/α,εισαι πολυ καλα και δεν φενεται οτι εχεις κανει μ/μ..
δεν εχεις αδικο,ιδιως οταν εχεις μπει σστον χορο καποτε με τα χαπια και τις ορμονες,φοβασαι το καθε τι,φυσας και το γιαουρτι που λεμε...
και εγω με τα χαπια δεν τα παω καλα,τωρα παιρνω αντιβιωση για αλλεργικη φαρρυγιτιδα,με εχει ξεκολλιασει στις παρενεργειες ασχετο,και οποτε το κουμπωνω το χαπακι σκεφτομαι τι τραβαει το σηκωτακι μου...δεν σημαινει οτι κανει απαραιτητα κακο,αλλα εγω ετσι το βλεπω...
 

cool11

Well-Known Member
Θα θελα να μην μπω στο τρυπακι να αγοραζω/να χρησιμοποιω/να εφαρμοζω (τριπτυχο...) ακομη ενα προιον, για τα γκρι μαλλια.
Θα θελα κατι πιο simple, straight, πως να το πω, φτηνο, αμεσο, κλπ
Πχ. αν μπορουσα να βαλω κατι στο σαμπουαν μου, ή να φτιαξω ενα φτηνο και μπολικο διαλυμα σαν το zix, θα με βολευε.
Αν μπορουσα δηλαδη, με κλασμα του χρηματος/αποφυγης νεων χημικων στο κεφαλι, να εχω μια καλη κατασταση με ημι-εξαλλειψη γκριζων στο κεφαλι.
Ισως οχι το max που θα επαιρνα απο ενα εντελως εξειδικευμενο προιον, αλλα σαν κοστος-οφελος/αποτελεσμα, κατι που με λιγο χρονο/προσπαθεια/χρημα, να εκανε δουλεια στα γκριζα στο κεφαλι.
Ισως ζητω πολλα, ισως ζητω κατι ανεφκτο.
Απλα αυτη την εποχη, κι εχοντα παλεψει και παλευοντας συνεχως με τα της τριχοπτωσης, με διαφορα σκευασματα εμπορικα και μη, το σκεφτομαι πια ετσι, το εν λογω θεμα.
Λεω να μην ανοιξω παλι τον ιδιο / παρομοιο δρομο, με αγορα εμπορικων σκευασματων, αν υπηρχε μια ευκολη/φυσικη οδος, και αποτελεσματικη φυσικα, που να βοηθουσε λιγο στο θεμα.
Πρεπει να παρω καποιες αποφασεις για το θεμα, ζυγιζω τις δυναμεις μου, τον χρονο μου, τα χρηματα, και δεν ειμαι σιγουρος τι δρομο πρεπει να διαλεξω τελικα για τα γκριζα.
Ισως τελικα καταληξω σε εμπορικο προιον, αλλα, θα ηθελα να το αποφυγω.

Τι λετε?
Απο ολους αυτους τους 'φυσικους' τροπους που γραφουν στο net και νομιζω κι εγω εχω ποσταρει εδω, για φυσικη βαφη κλπ, εχει δοκιμασει καποιος κατι με επιτυχια?
Υπαρχει εναλλακτικος δρομος, ή μονο βαφες και εμπορικα σκευασματα?
 

orestis

Member
οσον αφορα στις φυσικες βαφες, δοκιμασα αυτη με το δεντρολιβανο,τσαι, και φασκομηλο. Δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο. Πιθανον να δεινει ενα κιτρινισμα στις γκριζες τριχες, αλλα τιποτα παραπανω. Πιθανον σε ξανθα μαλλια να εχει ενα καλυτερο αποτέλεσμα.
Τωρα θελω να δοκιμασω ενα αλλο , αλλα δεν εχω βρει ακομα ελαιο ευκαλυπτου που χρειαζετε.
Αν μπορεις να βρεις , αξιζει μια δοκιμη, μιας και ειναι απλη και οικονομική λυση.
Χρειαζεσαι ελαιο ευκαλυπτου, καφε στιγμης, και μαυρο τσαι. Ισως αυτο να δεινει πιο καλα αποτελεσματα, αλλα σιγουρα θα χρειαζεται να το βαζεις συχνα , μιας και δεν εχει τη διαρκεια που εχουν οι βαφες.
 
Μπλουζα