Βάρη και τριχόπτωση

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

veg

Active Member
θεωρω οτι αν υπαρχει σχεση μεταξυ γυμνασης με βαρη και τριχοπτωσης , αυτο θα συμβαινει σε κατι πολυ εντατικο και υπερεξαντληση ,οταν φτανεις το σωμα σου στα ορια με σκοπο την υπερτροφια των μυων (πολλες φορες με διαφορα βοηθηματα) . Σε καποιον που θελει να εχει μια σωστη φορμα και να εχει δυναμωμενους τους μυς του , αυτο δεν θεωρω οτι συμβαινει . Ενα προγραμμα 3-4 φορες την εβδομαδα με κυκλικη γυμνανση των μυων και αεροβικη γυμναστικη για μια καλη υγεια του σωματος θεωρω μονο καλο κανει καθως συμβαλει και στον τομεα της ψυχολογιας ,απαλλαγης του αγχους κτλ . Γιατι και stress και ψυχολογια επιδρουν οποτε εχεις και ενα κερδος απο εκει .
 

Kopa

Member
Καλησπέρα σε όλους!

Για όσους δεν ξέρουν παίρνω φίνα 3mg / week. Μπορώ παράλληλα να βαρέσω κανένα push up; Κυρίως ρωτάω για να μάθω σε τι έντασης και πάνω ασκήσεις θεωρούμε πως υπάρχει αυτή η αύξηση τεστοστερόνης που θα δημιουργήσει προβλήμα. Αν και απ'οτι κατάλαβα μία μη αγωνιστική άσκηση με βάρη σε συνδυασμό με θεραπεία μόνο καλό μπορεί να κάνεις συνολικά (στο σώμα και τη ψυχή!).
 

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους!

Για όσους δεν ξέρουν παίρνω φίνα 3mg / week. Μπορώ παράλληλα να βαρέσω κανένα push up; Κυρίως ρωτάω για να μάθω σε τι έντασης και πάνω ασκήσεις θεωρούμε πως υπάρχει αυτή η αύξηση τεστοστερόνης που θα δημιουργήσει προβλήμα. Αν και απ'οτι κατάλαβα μία μη αγωνιστική άσκηση με βάρη σε συνδυασμό με θεραπεία μόνο καλό μπορεί να κάνεις συνολικά (στο σώμα και τη ψυχή!).
Αυτό είναι ένας μύθος απλά.Τα βάρη και η γυμναστική δεν προκαλούν τίποτα.Τοσοι αθλητές παγκοσμίως κάνουν βάρη και γυμναστική και αν ήταν όπως τα λένε κάποιοι θα ταν όλοι φαλακροί η η πλειοψηφία που όμως δεν είναι έτσι
 

dlazaros

Well-Known Member
Θα πω την ιστορία μου σβέλτα.
44 ετών 108 κιλά κόβω το τσιγάρο και αρχίζω γυμναστήριο και διατροφή κρεατίνη, πρωτείνες κλπ, τα μαλλιά αραίωσαν σε επικίνδυνο βαθμό που με έκαναν να γραφτώ εδώ πρίν 6 χρόνια. (λάδια βιταμίνες ωμέγα μινόξ)
2-3 χρόνια μετά είμαι 75 κιλά υγειέστατος αλλά τα μαλλιά αραιά (είμαι μοκέτα κεφάλι χωρίς ΑΑ).
Τα επόμενα χρόνια το γυμναστήριο αραιώνει και τα μαλλιά πυκνώνουν λίγο αλλά πρήζεται ο προστάτης σε βαθμό εμπλοκής λόγο υψηλής dht.
Πρίν ενάμιση χρόνο θεραπεία με φίνα για 7 μήνες, ο προστάτης γίνεται τζέτ τα μαλλιά μοκέτα, γυμναστήριο ούτε απο έξω... (αλλά active όλη μέρα περπάτημα σπόρ κλπ).

Τα συμπεράσματα δικά σας, τα δικά μου είναι οτι η γυμναστική με ΒΑΡΗ ανεβάζει την τεστό μου (σε μια ηλικία που δεν έπρεπε να είναι τόσο ψηλά τόσο απότομα) η διατροφή νηστείας ανεβάζει τα οιστρογόνα μου (το λίπος είναι καθαρό οιστρογόνο που όταν "καίγεται" απελευθερώνεται στο αίμα) και η κρεατίνη πρήζει ενδομυικά με νερό και πρήζει το πρόσωπο μου και κάνει τα μαλλιά μου λιπόθυμα.
 
Μπλουζα