Από τοπική χρήση σε χάπια

dlazaros

Well-Known Member
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το χάπι το κόβω στην μέση? Επίσης είναι καλύτερο να παίρνω μικρές δόσεις 3-4 φορές την εβδομάδα η να το παίρνω ολόκληρο 1 φορά την εβδομάδα. Ρωταω γιατί ίσως περνάει καιρός και ο οργανισμός δεν το συνηθίζει
Το χάπι είναι 5mg και το κόβεις στα 4 με κόφτη χαπιών απο το φαρμακείο (κάνει 1€). Πάρε ενα κομματάκι 3 φορές την εβδομάδα = 3,75mg.
Μπορείς να πάρεις 1 χάπι την εβδομάδα αλλά υπάρχει περίπτωση να το "νιώσεις".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rhcp

Member
Φιλε καλησπέρα, αν είσαι 21 και είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ από ιατρική εξέταση πως έχεις προδιάθεση για ΑΓΑ τότε θα ξεκινήσεις με 1 mg καθημερινά. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Συνομήλικοι είμαστε, το ίδιο σχήμα ακολουθώ και εγώ. Βέβαια έχω το 1/3 των μαλλιών σου αλλά και πάλι σε αυτές τις ηλικίες οφείλεις να θωρακιστείς όσο καλύτερα γίνεται γιατί εσωτερικά οι ορμόνες είναι σε god mode.
Ναι πήγα σε δερματολόγο και μου το είπε. Οπότε θα παίρνω 1.5 χάπι της εβδομαδα?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι πήγα σε δερματολόγο και μου το είπε. Οπότε θα παίρνω 1.5 χάπι της εβδομαδα?
Αγορίνα μου εγώ θα σου πω τι έκανα εγώ και από κει και πέρα κρίνεις και κάνεις. Αγόρασα ένα πακέτο προσκάρ που έχει μέσα 12 χάπια των 5 mg το καθένα για 6 ή 7 ευρώ. Για να μην μπλέκω σε περιπέτειες με κόφτες και πράσινα άλογα έδωσα το πακέτο στον φαρμακοποιό και του ζήτησα να μου τα σπάσει αυτός τα χάπια των 5 mg και να μου κάνει κάψουλες του 1 mg η κάθε μία. Έτσι με συνολικά 12 ευρώ βγάζω δίμηνο με 60 χάπια του 1 mg. Παίρνω ένα κάθε μεσημέρι στις 12 και προχωράω.
 

Rhcp

Member
Αγορίνα μου εγώ θα σου πω τι έκανα εγώ και από κει και πέρα κρίνεις και κάνεις. Αγόρασα ένα πακέτο προσκάρ που έχει μέσα 12 χάπια των 5 mg το καθένα για 6 ή 7 ευρώ. Για να μην μπλέκω σε περιπέτειες με κόφτες και πράσινα άλογα έδωσα το πακέτο στον φαρμακοποιό και του ζήτησα να μου τα σπάσει αυτός τα χάπια των 5 mg και να μου κάνει κάψουλες του 1 mg η κάθε μία. Έτσι με συνολικά 12 ευρώ βγάζω δίμηνο με 60 χάπια του 1 mg. Παίρνω ένα κάθε μεσημέρι στις 12 και προχωράω.
Οκ και εγώ αυτό θα κάνω
 

Kostas97

Well-Known Member
Κώστα το ένα χάπι ολόκληρο κάθε Δευτέρα το εφαρμόσες και εσύ;
Οχι οχι Gianney, δεν με ενοχλει το να παιρνω ενα καθε βραδυ οπως το κανω μεχρι τωρα. Σημερα παρεμπιπτοντως πηρα το πρωτο μου proscar κομμενο στα 4 :D Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα propecia.
 

Rhcp

Member
Καλησπέρα. Ξεκίνησα τα χάπια φιναστεριδης όλα καλά. Όσων αφορά την μινοξιδιλη σε φαρμακεία βλέπω κυρίως είτε αφρό είτε σε υγρή μορφή για τοπική χρήση αλλά ξέρω ότι υπάρχει και oral αν και δεν το έχω βρει ακόμα. Εσείς τι χρησιμοποιείτε? Προτείνετε κάτι συγκεκριμένο? Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τοπική μινοξιδιλη σε υγρή μορφή αλλά και για πιο καλά αποτελέσματα και για μεγαλύτερη ευκολία λέω να παω σε oral (χάπια δεν ξέρω αν υπάρχουν).
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Oral = Χάπι. Εκτός και αν εννοείς καμία ταρζανιά τύπου να πίνεις σταγόνες υγρής μινοξιδίλης σαν αυτούς στο ρέντιτ που προσωπικά αρνούμαι καν να σχολιάσω αν εννοείς αυτό. Όσον αφορά το ντιμπειτ χάπι - τοπική από προσωπική εμπειρία έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο σου λέω πως δεν υπάρχει σύγκριση. Η τοπική δουλεύει, απλώς θέλει συνέπεια και 2 φορές τη μέρα, από την άλλη το χάπι είναι τόσο αποτελεσματικό όσο το δίδυμο Βαράν - Μαγκουάιρ τη φετινή χρονιά. Το χρησιμοποίησα 6 μήνες και αν δεν είχα και την φιναστερίδη θα είχα χάσει όλα τα gains της τοπικής μέσα σε αυτό το διάστημα.
 

Rhcp

Member
Άμα μιλάμε για αποτελέσματα Άμυνας united άστο καλύτερα. Εγώ στην advanced hair clinic που πήγα μου έδωσαν μινοξιδιλη της εταιρίας τους αλλά μου είπαν μια φορά την μερα 5 ξεκασμους. Μπορείς να μου πεις ποια χρησιμοποιείς και πόση ποσότητα?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αφρό regaine βάζω προσωπικά πλέον. Μπορείς να κάνεις ότι σου είπαν στην advanced αλλά αντί για 1 φορά 5 ψεκασμούς να κάνεις 2 φορές από 5 ψεκασμούς. Προσωπικά έχω παρατηρήσει πως κάθε φορά που βάζω μινοξιδίλη 2 φορές ημερησίως στο 4μηνο - 5μηνο το μαλλί μου φουντώνει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Eίμαι πολύ ικανοποιημένος από τον αφρό regaine προσωπικά. Βοηθάει και στο να σταθεί το μαλλί όμορφα αφού απορροφηθεί από το δέρμα. Το θέμα είναι πως ακόμα και ο αφρός μου ψιλοξεραίνει το δέρμα αλλά δεν τολμώ να ψάξω εναλλακτική και σε αυτό. Το καλό είναι ότι είναι στο 1/6 αυτού που έκανε η υγρή οπότε δεν ενοχλεί τόσο. Κώστα αξίζει, κάνε την κίνηση.

Υ.Γ. Να ρωτήσω κάτι, τώρα που καλοκαιριάζει παρατηρώ τον αφρό να λιώνει πολύ εύκολα. Κάνει να μπει ψυγείο ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Eίμαι πολύ ικανοποιημένος από τον αφρό regaine προσωπικά. Βοηθάει και στο να σταθεί το μαλλί όμορφα αφού απορροφηθεί από το δέρμα. Το θέμα είναι πως ακόμα και ο αφρός μου ψιλοξεραίνει το δέρμα αλλά δεν τολμώ να ψάξω εναλλακτική και σε αυτό. Το καλό είναι ότι είναι στο 1/6 αυτού που έκανε η υγρή οπότε δεν ενοχλεί τόσο. Κώστα αξίζει, κάνε την κίνηση.

Υ.Γ. Να ρωτήσω κάτι, τώρα που καλοκαιριάζει παρατηρώ τον αφρό να λιώνει πολύ εύκολα. Κάνει να μπει ψυγείο ;
Αυτό που σου αρέσει στα μαλλιά δεν είναι ακριβώς η μινόξ αλλά το υλικό μεταφοράς που είναι σαν sea salt spray και κάνει τα μαλλιά πυκνά και έχουν όγκο. Το ίδιο έχω πλέον τώρα με ενα απλό sea salt spray των 10€. Η μινόξ το καλοκαίρι που λιώνει την έβαζα απευθείας στο κεφάλι γιατί έλιωνε στα χέρια ή είχα λάτεξ γάντια στο ψυγείο (βέβαια μου άρεσε που έλιωνε με την μια στο κεφάλι γιατί απλωνόταν παντού πιο εύκολα). Στο ψυγείο είχα διαβάζει οτι στους 0 βαθμούς η μινόξ διαχωρίζεται και χάνει κάποια απο την δράση της, μπορεί και να είναι bro science οπότε μην σε επηρεάσω. Όταν το είχα δοκιμάσει πάντως έκανε πολύ λιγότερο αφρό απο το ψυγείο. (το έβαζα μισή ώρα πριν βάλω).
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αυτό που σου αρέσει στα μαλλιά δεν είναι ακριβώς η μινόξ αλλά το υλικό μεταφοράς που είναι σαν sea salt spray και κάνει τα μαλλιά πυκνά και έχουν όγκο. Το ίδιο έχω πλέον τώρα με ενα απλό sea salt spray των 10€. Η μινόξ το καλοκαίρι που λιώνει την έβαζα απευθείας στο κεφάλι γιατί έλιωνε στα χέρια ή είχα λάτεξ γάντια στο ψυγείο (βέβαια μου άρεσε που έλιωνε με την μια στο κεφάλι γιατί απλωνόταν παντού πιο εύκολα). Στο ψυγείο είχα διαβάζει οτι στους 0 βαθμούς η μινόξ διαχωρίζεται και χάνει κάποια απο την δράση της, μπορεί και να είναι bro science οπότε μην σε επηρεάσω. Όταν το είχα δοκιμάσει πάντως έκανε πολύ λιγότερο αφρό απο το ψυγείο. (το έβαζα μισή ώρα πριν βάλω).
Θεωρητικά αν βάλω τον αφρό σε ενα ψυγείο που είναι ορισμένο στους 6 - 7 βαθμούς Κελσίου θα έχω κάποιο θέμα πιστεύεις;
 
Μπλουζα