Από τοπική χρήση σε χάπια

Rhcp

Member
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες μινοξιδιλη και εδώ και 2 μήνες ξανά χρησιμοποιώ φιναστεριδη(χρησιμοποιούσα φίνα+μινο τους πρώτους 3 μήνες και μετά την σταμάτησα). Και τα δύο είναι τοπικά. Πλέον όμως επειδή έχει περάσει πολύς καιρός και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είχε φανεί κάποιο αποτέλεσμα(χειροτερευω σταδιακά) θα το γυρίσω σε χάπια. Χρειάζομαι συνταγή από γιατρό η τα παίρνω και έτσι? Μπορείτε να μου πείτε τιμες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rhcp

Member
Βάζω και μια φωτό να μου πείτε εάν είναι πολύ μεγάλο το προβλημα
 

Συνημμένα

  • IMG_20220504_005614.jpg
    IMG_20220504_005614.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 101

Rhcp

Member
Γεια σου φίλε. Στον αριστερά κύκλο είναι άσπρη τρίχα και στον κεντρικό είναι φλούδα απτό δέρμα. Είχα και πριν την αγωγή θέμα αφού ξεκίνησα την αγωγή έχει μειωθεί
 

aeratos28

Just aeratos
Οκ,γτ νόμιζα πως σου τα δημιούργησε η θεραπεία αυτά ..πάντως γενικά φαίνεσαι σε πολύ καλό σημείο..αν αφήσεις να μακρύνουν και λίγο τα μαλλιά σου θα φανεί καλύτερα τι και πως..hairline έχεις κανονικά..αν έχεις καμία φωτό με μακρύτερο μαλλάκι και μπορέσεις βάλε να σε δούμε αν θες.
 

Rhcp

Member
Φωτογραφίες με μακρύ έχω αλλά είναι πολύ μακρυά μια δεν δίνεται τίποτα. Θα ανεβάσω 2 φωτό με το ίδιο μήκος περίπου με την σημερινή. Η πρώτη στο μπάνιο ειναι 6 μήνες πριν ξεκινήσω την θεραπεία και η άλλη είναι στην αρχή της θεραπειας
 

Συνημμένα

  • IMG_20220504_013558.jpg
    IMG_20220504_013558.jpg
    217.2 KB · Προβολές: 89
  • IMG_20220504_013522.jpg
    IMG_20220504_013522.jpg
    195 KB · Προβολές: 89

Rhcp

Member
Πιστεύεις άμα ξεκινήσω να παίρνω την θεραπεία σε χάπια θα βοηθήσει παραπάνω? Εμένα το σημείο που θα σου κυκλωσω με αγχωνει
 

Συνημμένα

  • IMG_20220504_014014.jpg
    IMG_20220504_014014.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 96

aeratos28

Just aeratos
Έλεγα με κανονικό μαλλί αν είχες..δεν έχει πολύ διαφορά ..κοντά είναι και στις δύο .δεν ξέρω αν έχει βοηθήσει σε κάτι η θεραπεία που έκανες..αλλά ήταν και μικρό το διάστημα κιόλας.
 

aeratos28

Just aeratos
Κοίτα σίγουρα σε μορφή χαπιού η φίνα είναι πολύ καλύτερα δεν το συζητώ .αλλά καλύτερα για αυτά να απαντήσουν άλλα μέλη που γνωρίζουν από θεραπείες πολλά περισσότερα.
Πιστεύεις άμα ξεκινήσω να παίρνω την θεραπεία σε χάπια θα βοηθήσει παραπάνω? Εμένα το σημείο που θα σου κυκλωσω με αγχωνει
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες μινοξιδιλη και εδώ και 2 μήνες ξανά χρησιμοποιώ φιναστεριδη(χρησιμοποιούσα φίνα+μινο τους πρώτους 3 μήνες και μετά την σταμάτησα). Και τα δύο είναι τοπικά. Πλέον όμως επειδή έχει περάσει πολύς καιρός και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είχε φανεί κάποιο αποτέλεσμα(χειροτερευω σταδιακά) θα το γυρίσω σε χάπια. Χρειάζομαι συνταγή από γιατρό η τα παίρνω και έτσι? Μπορείτε να μου πείτε τιμες?
Γειά σου φίλε σε θυμάμαι πέρσι. Τι σε έπιασε και σταμάτησες? Δεν πειράζει, θέλει καιρό να ξαναγυρίσει πρίν την θεραπεία το κεφάλι γιατί ακόμα και για 3 μήνες το βοήθησες. Τώρα πέφτουν τα μαλλιά γιατί σταμάτησες την θεραπεία και του επέβαλες να μπεί σε κύκλο ανανέωσης (πέφτουν τα μαλλιά και βγαίνουν νέα, για 2 μήνες φαίνονται αραιά..). Είμαι πολύ αρνητικός στην μινόξ και την θεωρώ χημική περούκα, μόλις την σταματήσεις πέφτουν. Η φίνα σε χάπι είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις τώρα. Θέλεις να το πάρεις χαλαρά γιατί έχεις ακούσει και διαβάσει θεότρελα πράγματα. οκ. Ξεκίνα με 3χ την εβδομάδα Δευτέρα- Τετάρτη- Παρασκευή. Σε 9-12 μήνες απο τώρα θα είσαι μοκέτα με το κεφάλι που έχεις τώρα καθώς έχεις πολλές τρίχες και καλή hairline.
Πας σε οποιοδήποτε φαρμακείο και ζητάς ενα πακέτο Proscar, κάνει 6 ευρώ τα 14 χαπάκια. Άμα θέλεις να τα κόβεις μόνος σου πάρε και ενα κόφτη, κάνει 1€ αλλιώς ζήτα απο το φαρμακείο να στα ετοιμάσει σε κάψουλες του 1mg (θα σε χρεώσει σχεδόν διπλάσια τιμή). Κομπλέ και τα λέμε πάλι του χρόνου τέτοια εποχή!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rhcp

Member
Καλησπέρα την φιναστεριδη την σταμάτησα γιατί μου είχε βγάλει κάτι θεματακια αλλά είπα να την ξανά αρχίσω και προς το παρών δεν έχω τίποτα. Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες από αύριο θα Παρασκευή θα ξεκινήσω το χάπι
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα την φιναστεριδη την σταμάτησα γιατί μου είχε βγάλει κάτι θεματακια αλλά είπα να την ξανά αρχίσω και προς το παρών δεν έχω τίποτα. Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες από αύριο θα Παρασκευή θα ξεκινήσω το χάπι
Μια χαρά. Απλά πρόσεξε κάτι. Με 3χ την εβδομάδα είναι σαν να μην παίρνεις φίνα! Την δουλειά της την κάνει απλά εσυ κοιτάς τον καθρέπτη και δεν βλέπεις αποτέλεσμα άμεσα και μπορεί να το σκέφτεσαι. Παίρνεις 3χ την εβδομάδα και ξέχνα οτι το παίρνεις μέχρι να δείς το κεφάλι σου μια μέρα και να πείς... Ωχ, τι έγινε τώρα! Έτσι αντιμετώπισε το και είσαι μια χαρά.
 

Rhcp

Member
3χ την εβδομάδα θα παίρνω για όσο καιρό θέλω να την χρησιμοποιώ? Να μην την χρησιμοποιώ μετά από ένα διάστημα καθημερινα?
 

Kostas97

Well-Known Member
3χ την εβδομάδα θα παίρνω για όσο καιρό θέλω να την χρησιμοποιώ? Να μην την χρησιμοποιώ μετά από ένα διάστημα καθημερινα?
Ναι μπορεις για οσο θες.
Επισης ξερεις οτι ισως εσενα σε βολεψει το ενα χαπι μια φορα τη βδομαδα. Ενα Proscar ολοκληρο δηλαδη καθε δευτερα.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Ρε συ νηματοθέτη Kiedis, σε βλέπω για δυνατό NW1...γιατί κάνεις τέτοια αγωγή; Πόσο χρονών είσαι; Στις φωτό που έβαλες εγώ βλέπω ένα τύπο τούμπανο, με μαλλί που θέλω ΜΜ για να αποκτήσω. Διαγνώστηκες με ΑΓΑ; Ή ας πούμε πέρασες καμιά φάση έντονου shedding, τρομοκρατήθηκες και πλακώθηκες στη χημεία;
 

Rhcp

Member
Ρε συ νηματοθέτη Kiedis, σε βλέπω για δυνατό NW1...γιατί κάνεις τέτοια αγωγή; Πόσο χρονών είσαι; Στις φωτό που έβαλες εγώ βλέπω ένα τύπο τούμπανο, με μαλλί που θέλω ΜΜ για να αποκτήσω. Διαγνώστηκες με ΑΓΑ; Ή ας πούμε πέρασες καμιά φάση έντονου shedding, τρομοκρατήθηκες και πλακώθηκες στη χημεία;
21 ειμαι. Πέρυσι και προπερσυ αγχωνομουνα για το hairline τώρα καθολου. Βλέπω διάφορα πάει προς τα μέσα αλλά και ο μπαμπάς μου και ο αδερφός μου έτσι είναι οπότε δεν με νοιάζει πλέον. Ανέβασα όμως μια φωτό που έχω κυκλωμενο ένα κομμάτι το οποίο με αγχωνει καθώς έχω κάποιες διαφορές και για αυτό κυρίως ξεκίνησα τις θεραπείες
 

Rhcp

Member
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το χάπι το κόβω στην μέση? Επίσης είναι καλύτερο να παίρνω μικρές δόσεις 3-4 φορές την εβδομάδα η να το παίρνω ολόκληρο 1 φορά την εβδομάδα. Ρωταω γιατί ίσως περνάει καιρός και ο οργανισμός δεν το συνηθίζει
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φιλε καλησπέρα, αν είσαι 21 και είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ από ιατρική εξέταση πως έχεις προδιάθεση για ΑΓΑ τότε θα ξεκινήσεις με 1 mg καθημερινά. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Συνομήλικοι είμαστε, το ίδιο σχήμα ακολουθώ και εγώ. Βέβαια έχω το 1/3 των μαλλιών σου αλλά και πάλι σε αυτές τις ηλικίες οφείλεις να θωρακιστείς όσο καλύτερα γίνεται γιατί εσωτερικά οι ορμόνες είναι σε god mode.
 
Μπλουζα