Απόγνωση και μυξομαντηλα!

Maria42

Member
Από πίσω δεν φαίνεται καλό. Μαρία τα βάφεις συχνα;
Έχω σταματήσει να τα να βαφω εδώ και τέσσερεις μήνες. Όμως αυτό που βλέπεις από πίσω δεν είναι απο τις βαφες. Αυτή είναι η εικόνα των μαλλιών μου από τότε που έγινε εμφανής η αραιωση... Δεν φορμαρεται με τίποτα. Δεν μπορείς να το στιλιζαρεις με κανένα τρόπο. Έχει αλλαξει το πάχος και η ποιότητα της τρίχας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μήπως λέω μήπως από τις βαφές έσπασαν οι τρίχες. Το έχω ξαναδεί αυτό από χημική πλήγμα. Έχεις παρατηρήσει κοντές και μακριές τρίχες πίσω;
 

Maria42

Member
Μήπως λέω μήπως από τις βαφές έσπασαν οι τρίχες. Το έχω ξαναδεί αυτό από χημική πλήγμα. Έχεις παρατηρήσει κοντές και μακριές τρίχες πίσω;
Όχι δεν εχω δει κάτι τέτοιο. Δεν έχω κάνει τρέλα πράγματα στα μαλλιά μου όπως άλλες. Αυτή η εικόνα ήρθε μαζί με την τριχοπτωση. Τώρα το βλέπεις και ξεθωριασμενο από τον ηλιο και τη θάλασσα!
 

crossfire

Well-Known Member
Η πίσω φωτογραφία δείχνει το πρόβλημά. Τρίχες μεγάλες και μικρές.
Οι μικρότερες είναι πιο αδύναμες και σταμάτησαν να μακραίνουν.......ίσως αδυνατησουν και άλλο και πέσουν.
Ψαξου λίγο με γιατρους και τα ξαναλεμε
Εχεις το κουράγιο να τα κουρεψεις πιο κοντά;
 

Maria42

Member
Η πίσω φωτογραφία δείχνει το πρόβλημά. Τρίχες μεγάλες και μικρές.
Οι μικρότερες είναι πιο αδύναμες και σταμάτησαν να μακραίνουν.......ίσως αδυνατησουν και άλλο και πέσουν.
Ψαξου λίγο με γιατρους και τα ξαναλεμε
Εχεις το κουράγιο να τα κουρεψεις πιο κοντά;
Τα κουρεψα καρε άλλα το πρόβλημα φαινόταν και με το καρε. Συν το κοντο...και τα ψυχολογικά στα τάρταρα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως Μαρία από πάνω δεν δείχνεις να έχεις πρόβλημα. Είσαι I-1 δηλαδή, αν έχεις, είναι πολύ μικρή. Από πίσω φαίνεται μεγαλύτερο θέμα υπάρχει αραίωση. Συνήθως όμως η αραίωση στις γυναίκες η διάχυτη αραίωση ξεκινάει από πάνω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω σταματήσει να τα να βαφω εδώ και τέσσερεις μήνες. Όμως αυτό που βλέπεις από πίσω δεν είναι απο τις βαφες. Αυτή είναι η εικόνα των μαλλιών μου από τότε που έγινε εμφανής η αραιωση... Δεν φορμαρεται με τίποτα. Δεν μπορείς να το στιλιζαρεις με κανένα τρόπο. Έχει αλλαξει το πάχος και η ποιότητα της τρίχας.

Μου έχει τύχει περίπτωση να έχει παρόμοια με σένα αραίωση λόγω χημικού πλήγματος, πιστολάκια, βαφές, κλπ σε ανύποπτο χρόνο δηλαδή να λεπταίνει η τρίχα και να σπάει λίγο πιο πάνω από την ρίζα με συνέπεια να δείχνει πλέον πολύ αραιό από πίσω, από πάνω μια χαρά. Τέτοια συμβαίνουν συνήθως σε λεπτές τρίχες, η τρίχα σου είναι λεπτή;
 

Georgie

Well-Known Member
Εγω νομίζω οτι τα μυξομαντηλα ( που έκανα ενα μπλιαχ! οταν διάβασα το τίτλο του νήματος)
Τσαμπα τα χαλάς.
Καμία αραιωση δε διακρίνεται και η εικόνα εχει να κανει με ταλαιπωρημένο μαλλι,
Τσαμπα στεναχώρησες και τον Christopher!
 

Maria42

Member
Μου έχει τύχει περίπτωση να έχει παρόμοια με σένα αραίωση λόγω χημικού πλήγματος, πιστολάκια, βαφές, κλπ σε ανύποπτο χρόνο δηλαδή να λεπταίνει η τρίχα και να σπάει λίγο πιο πάνω από την ρίζα με συνέπεια να δείχνει πλέον πολύ αραιό από πίσω, από πάνω μια χαρά. Τέτοια συμβαίνουν συνήθως σε λεπτές τρίχες, η τρίχα σου είναι λεπτή;
Λες?? Ναι η τρίχα μου ήταν λεπτή και τώρα έχει παραγίνει! Το Ι-1 τι είναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria42

Member
Εγω νομίζω οτι τα μυξομαντηλα ( που έκανα ενα μπλιαχ! οταν διάβασα το τίτλο του νήματος)
Τσαμπα τα χαλάς.
Καμία αραιωση δε διακρίνεται και η εικόνα εχει να κανει με ταλαιπωρημένο μαλλι,
Τσαμπα στεναχώρησες και τον Christopher!
Επρεπε να βρω εναν "πιασιαρικο" τίτλο για να με διαβάσετε!! Μακάρι να χεις δίκιο αλλά την αραιωση την βλέπω, είναι αισθητη! Αποφεύγω να χτενίζομαι γιατί φεύγουν τούφες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ι-1 είναι το πρώτο πολύ μικρό στάδιο αραίωσης, πρακτικά δηλαδή μπορεί να μην είναι και αραίωση. Η άποψη μου όμως είναι πως δεν έχεις τίποτα, μάλλον αυτό που σου είπα. Το έχω ξαναδεί αρκετές φορές. Χάνεις μαλλί που κόβεται σχεδόν από την ρίζα και φεύγει τούφες τούφες. Δεν συνάδει με την πάνω εικόνα του κεφαλιού σου. Αν είναι αυτό θες τουλάχιστον 1 χρόνο να επανέλθεις. Θες βιταμίνες για θρέψη και
αποχή από κάθε είδους επεξεργασία που ταλαιπωρεί το μαλλί. Θα έλεγα κάνε μια βόλτα να σου μετρήσουν πυκνότητες στην ρίζα στην πλευρά που έχεις θέμα για να είσαι σίγουρη.
 

Maria42

Member
Ι-1 είναι το πρώτο πολύ μικρό στάδιο αραίωσης, πρακτικά δηλαδή μπορεί να μην είναι και αραίωση. Η άποψη μου όμως είναι πως δεν έχεις τίποτα, μάλλον αυτό που σου είπα. Το έχω ξαναδεί αρκετές φορές. Χάνεις μαλλί που κόβεται σχεδόν από την ρίζα και φεύγει τούφες τούφες. Δεν συνάδει με την πάνω εικόνα του κεφαλιού σου. Αν είναι αυτό θες τουλάχιστον 1 χρόνο να επανέλθεις. Θες βιταμίνες για θρέψη και
αποχή από κάθε είδους επεξεργασία που ταλαιπωρεί το μαλλί. Θα έλεγα κάνε μια βόλτα να σου μετρήσουν πυκνότητες στην ρίζα στην πλευρά που έχεις θέμα για να είσαι σίγουρη.
Μου δίνεις κουράγιο να ξέρεις.. Μπορεί δηλαδή και ενας γιατρος μμ να δώσει θεραπευτικές αγωγές.? Να κατευθυνθω προς τα κει?[/QUOTE]
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φυσικά, βασικά θα πιστοποιήσει με μετρήσεις πυκνότητας ότι δεν έχεις αλωπεκία (προσωπικά είμαι 90% βέβαιος). Σε περίπτωση που δεν έχεις οι θεραπείες αφορούν καθαρά την τρίχα, βιταμίνες, κεράτινες, κλπ
 

Maria42

Member
Φυσικά, βασικά θα πιστοποιήσει με μετρήσεις πυκνότητας ότι δεν έχεις αλωπεκία (προσωπικά είμαι 90% βέβαιος). Σε περίπτωση που δεν έχεις οι θεραπείες αφορούν καθαρά την τρίχα, βιταμίνες, κεράτινες, κλπ
Σ ευχαριστώ πολύ!
 

karol

Member
Κορίτσι μου καλησπερα! Αν και σου απαντω αρκετα αργοπορημενα μολις το ειδα ταυτιστικα πολυ με τη δικη σου περιπτωση.
Εχουν περασει περιπου 10 χρονια που χανω τα μαλλια μου (ειμαι 30) σε σημειο να πονανε οι ριζες μου ανα διαστηματα , μπορει να κρατησει 4 μηνες ασταματητα . Βαζω φτιαχτη λοσιον με μινοξιδιλη και οταν την σταματαω λογω οικονομικου θεματος (διοτι το δικο μου φτιαχτο κανει περιπου 80 ευρω το 3 μηνο και δυσκολευομαι αρκετα να τα διαθεσω) πεφτουν τα μαλλια και δε συμμαζευοντε..επισης και οταν δε τη σταματαω παλι αρχιζουν να πεφτουν ειδικα τελη καλοκαιριου μεχρι τα χριστουγεννα. Δυστυχως εχω χασει το 60/100 απο τα μαλλια μου , η ποιοτητα της τριχας αλλαξε , και η καταθλιψη μου εχει χτυπησει πολλες φορες την πορτα ! Εχω παει τα τελευταια 10 χρονια σε πριπου 13 δερματολογους ενας απο αυτους ο κ. Τζερμιας , ο Αναστασακης (οτι χειροτερο σε χαρακτηρα εχω συναντησει ) και σε πολλους αλλους . Η καλυτερη δερματολογος που πηγα ειναι η Χασαπη η οποια ειναι στο Συγγρος και ηταν αμεση και κατατοπιστηκοτατη!! διαχυτη ανδρογενης αλωπεκεια. Απο τοτε βαζω αυτη τη λοοσιον που μου εδωσε και απλα κλαιω 4-5 μηνες το χρονο που χανω τουφες ..Δεν θα σου πω οτι η περιπτωση σου ειναι ιδια φυσικα αλλα αν θελεις να πας σε ΓΙΑΤΡΟ που ειδικευεται στη τριχοπτωση και εχει πραγματικη εμπειρια κλεισε ραντεβου στο συγγρος με τη Χασαπη !! Ειναι οτι καλυτερο στο ειδος της και αυτο που θα πει αυτο ειναι...και το βλεπω με τη παροδο του χρονου :)
 

Harris_G

Well-Known Member
@karol Ο Δρ.Αναστασάκης τι σου είπε εαν επιτρέπεται; Επειδη τον εμπιστευομαι αρκετά σε θεωρητικη κατάρτιση γι'αυτό ρωτάω.
 

karol

Member
@karol Ο Αναστασάκης τι σου είπε εαν επιτρέπεται;
ο Αναστασακης ειχε υφακι επειδη δεν ειχα εμφανης αραιωση και με ''ειρωνευτικε''!! Ομως δεν πηγα να του πω οτι θελω μεταμοσχευση , πηγα να του πω οτι πεφτουν τα μαλλια μου υπερβολικα που ποναει το κεφαλι μου ...!!! Τελος παντων , απλα μου εδωσε σιδηρο για να τον ανεβασω λιγο και μου ειπε να συνεχισω τη μινοξιδιλη που ηδη εβαζα .
 
Μπλουζα