Απόγνωση και μυξομαντηλα!

Maria42

Member
Karol, σε ευχαριστω πολυ κορίτσι μου για την απάντηση σου. Μέχρι τώρα απέφευγα τον Συγγρο γιατι ήμουν σίγουρη για την ξεπέτα! Προσφάτως και με την παρότρυνση των περισσότερων εδώ μέσα έκλεισα ραντεβού σε κλινική των νοτίων προαστίων γιατί όπως διατείνονται οι γιατροί που κάνουν μεταμοσχεύσεις είναι πιο...ειδικοί! Ο συγκεκριμένος λοιπόν γιατρος μου φτιάξε μια λοσιόν με regaine, μια λοσιόν και έχει βάλει και κορτιζόνη μέσα από ότι μου είπε η φαρμακοποιός! Να την κάνω 3 μήνες και να με ξαναδεί, προφανώς και να μου κάνει ξανά τριχογραμμα. Φυσικά να σου πω ότι δεν μου πε που οφείλεται, μου πε ότι δεν εχω ακόμα αλωπεκία.
Είμαι περίπου 4 χρόνια σε αυτήν την κατάσταση. Δεν έδωσα βάση στην αρχή... Νιώθω ότι μου χει φύγει το μισό μαλλί και οι δερματολογοι μου λένε δεν έχεις πρόβλημα!! Και από ότι διαπιστώνω κι όπως μου λες και συ όταν δεν μπορούν να σου λύσουν το πρόβλημα σε κάνουν πειραματόζωο κι αν πιάσει κάτι έπιασε αλλιώς μεταμοσχευση. Μιας και μου πρότεινες ονομαστικά λοιπόν γιατρο από την οποία είσαι ευχαριστημενη θα την επισκεφτώ, δεν εχω να χάσω κάτι. Και πάλι σε ευχαριστω. Τελευταία νιώθω απελπισμένη, κι ότι δεν θα λυθεί ποτέ το πρόβλημα μου.... Δεν ξέρω πώς να τα φτιάξω. Δεν στέκονται πουθενά. Τα έχω πάντα πιασμένα πίσω ή κότσο, (Ο Θεός να τον κάνει!!) Σκέφτομαι να τα κόψω αντρικά άλλα θα μου "απαυτωσει" περισσότερο την ψυχολογία!!
Κάτι τελευταίο....Για πες μου για την Χασάπη.... Αυτή είναι που σε κρατά σε κάποιο επίπεδο? Τι διαφορετικό έχεις δει σε αυτήν σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και θερμά για τις απαντήσεις σου!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karol

Member
Karol, σε ευχαριστω πολυ κορίτσι μου για την απάντηση σου. Μέχρι τώρα απέφευγα τον Συγγρο γιατι ήμουν σίγουρη για την ξεπέτα! Προσφάτως και με την παρότρυνση των περισσότερων εδώ μέσα έκλεισα ραντεβού σε κλινική των νοτίων προαστίων γιατί όπως διατείνονται οι γιατροί που κάνουν μεταμοσχεύσεις είναι πιο...ειδικοί! Ο συγκεκριμένος λοιπόν γιατρος μου φτιάξε μια λοσιόν με regaine, μια λοσιόν και έχει βάλει και κορτιζόνη μέσα από ότι μου είπε η φαρμακοποιός! Να την κάνω 3 μήνες και να με ξαναδεί, προφανώς και να μου κάνει ξανά τριχογραμμα. Φυσικά να σου πω ότι δεν μου πε που οφείλεται, μου πε ότι δεν εχω ακόμα αλωπεκία.
Είμαι περίπου 4 χρόνια σε αυτήν την κατάσταση. Δεν έδωσα βάση στην αρχή... Νιώθω ότι μου χει φύγει το μισό μαλλί και οι δερματολογοι μου λένε δεν έχεις πρόβλημα!! Και από ότι διαπιστώνω κι όπως μου λες και συ όταν δεν μπορούν να σου λύσουν το πρόβλημα σε κάνουν πειραματόζωο κι αν πιάσει κάτι έπιασε αλλιώς μεταμοσχευση. Μιας και μου πρότεινες ονομαστικά λοιπόν γιατρο από την οποία είσαι ευχαριστημενη θα την επισκεφτώ, δεν εχω να χάσω κάτι. Και πάλι σε ευχαριστω. Τελευταία νιώθω απελπισμένη, κι ότι δεν θα λυθεί ποτέ το πρόβλημα μου.... Δεν ξέρω πώς να τα φτιάξω. Δεν στέκονται πουθενά. Τα έχω πάντα πιασμένα πίσω ή κότσο, (Ο Θεός να τον κάνει!!) Σκέφτομαι να τα κόψω αντρικά άλλα θα μου "απαυτωσει" περισσότερο την ψυχολογία!!
Κάτι τελευταίο....Για πες μου για την Χασάπη.... Αυτή είναι που σε κρατά σε κάποιο επίπεδο? Τι διαφορετικό έχεις δει σε αυτήν σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και θερμά για τις απαντήσεις σου!!
καλησπερα κοριτσι μου!!! Οι κλινικες αυτες που εκλεισες ραντεβου θα σου προτεινουν τετοιες θεραποιες με μινοξιδιλη και κορτιζονη οπως ειναι λογικο διοτι καπως ετσι θα καθυστερισεις το προβλημα και μετα θα σου προτεινουν θεραπειες prp οι οποιες ειναι πανακριβες πρεπει να τις κανεις συνεχομενα δηλαδη καθε 3-4 μηνες νομιζω (εγω δεν εχω να διαθεσω τοσσα λεφτα προτιμω να μου πεσουν τα μαλλια :p ) και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ μολις τις σταματησεις θα ξανα γυρισεις πανω κατω στην αρχικη κατασταση! Μην ελπιζεις σε μια ολιστικη θεραπεια οσον αφορα την τριχοπτωση (ακομα τουλαχιστον :( ...) Λοιπον , η χασαπη που σου λεω δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο ουτε ειναι ιδιαιτερα ευγενικη ουτε ασχολειται και πολυ , ομως σου δινει ξεκαθαρη απαντηση για το τι προβλημα αντιμετωπιζεις. Στο λεει χυμα βρε παιδι μου , το αναγνωριζει αμεσως μολις τις πεις και το ιστορικο σου! Φυσικα και θα σου δωσει θεραπεια παρεμφερη με αυτες που ηδη κανεις!! Τιποτα περισσοτερο μη περιμενεις δυστυχως . Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι απο τις καλυτερες δερματολογους. Επισης Σε αλλους 2 δερματολογους που ειχα παει οταν τους ειπα οτι πηγα στην συγκεκριμενη με ρωτησαν τι μου ειπε αυτη ! (οποτε την γνωριζουν) και υπεθεσα οτι μετραει η γνωμη της ...
 

Maria42

Member
Σε τι φαση εισαι τωρα που κανεις θεραπεια?
Τωρα εχω αρχισει και παίρνω χαμπάρι τι παίζει.... Αν εννοείς ψυχολογικά, όχι δεν είμαι καλά παρότι αυτήν την στιγμή δεν εχω τριχοπτωση. Βλέπω ότι είναι μια αργά εξελισσόμενη προς το χειρότερο κατάσταση ότι και να κάνω... Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν θα σταματήσει σε κάποιο σημείο τελικά? Ερωτηση: Όλες αυτές οι μέθοδοι με τα σπρέι και τα χάπια είναι απλά για να καθυστερήσουν την τριχοπτωση, για επανέκφυση το συζητάμε ή μπα? (Στις περιπτώσεις που ατυχώς του κουβαλάμε στο dna μας φυσικά και όχι σε αλλη)
 

karol

Member
Τωρα εχω αρχισει και παίρνω χαμπάρι τι παίζει.... Αν εννοείς ψυχολογικά, όχι δεν είμαι καλά παρότι αυτήν την στιγμή δεν εχω τριχοπτωση. Βλέπω ότι είναι μια αργά εξελισσόμενη προς το χειρότερο κατάσταση ότι και να κάνω... Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν θα σταματήσει σε κάποιο σημείο τελικά? Ερωτηση: Όλες αυτές οι μέθοδοι με τα σπρέι και τα χάπια είναι απλά για να καθυστερήσουν την τριχοπτωση, για επανέκφυση το συζητάμε ή μπα? (Στις περιπτώσεις που ατυχώς του κουβαλάμε στο dna μας φυσικά και όχι σε αλλη)
Kαταρχας γλυκια μου πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχεις Α.Α . Εχεις ανοιξει πανω στη χωριστρα ?
Νομιζω με τη μινοξιδιλη ισως δεις καποια επανεμφυση αλλα μη περιμενεις θαυματα ..
ρωτα για τα cystiphane (biorga) τα χαπια , με βοηθησαν οσο δε παει...
Δυστυχως δε ξερω τι το πυροδοτει ολο αυτο, εγω δεν ειμαι πεπεισμενη οτι στις γυναικες ειναι dna...δε ξερω γιατι απλα ακομη δεν εχω πεισθει.
Πιστευω ειναι ορμονικα και το στρες ..
 

karol

Member
Παντως οταν ακουω γιατρο να λεει ''δεν βλεπω να εχεις προβλημα '' θελω να του σκασω μπουνια στη μυτη !!!
Εχουμε προβλημα !!! Πεφτουν τα μαλλακια μας υπερβολικα , απλα δε το κατλαβαινεις ΕΣΥ γιατι δεν ξερεις ποσο μαλλι ειχα πριν !!!
 

Maria42

Member
Παντως οταν ακουω γιατρο να λεει ''δεν βλεπω να εχεις προβλημα '' θελω να του σκασω μπουνια στη μυτη !!!
Εχουμε προβλημα !!! Πεφτουν τα μαλλακια μας υπερβολικα , απλα δε το κατλαβαινεις ΕΣΥ γιατι δεν ξερεις ποσο μαλλι ειχα πριν !!!
παρομοίως!!!
Μου δίνει αυτά τα χάπια που αναφέρεις μαζί με την λοσιόν και ένα σαμπουαν epicrin. Μου είπε ότι δεν εχω αλωπεκία, η χωρίστρα μου από πάνω είναι οκ και το hairline μου οκ! Δεν ξέρω αν είδες τις φωτο μου... Σε ποιο σημείο ακριβώς δεν θα μαι οκ δεν ξέρω. !!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Kαταρχας γλυκια μου πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχεις Α.Α . Εχεις ανοιξει πανω στη χωριστρα ?
Νομιζω με τη μινοξιδιλη ισως δεις καποια επανεμφυση αλλα μη περιμενεις θαυματα ..
ρωτα για τα cystiphane (biorga) τα χαπια , με βοηθησαν οσο δε παει...
Δυστυχως δε ξερω τι το πυροδοτει ολο αυτο, εγω δεν ειμαι πεπεισμενη οτι στις γυναικες ειναι dna...δε ξερω γιατι απλα ακομη δεν εχω πεισθει.
Πιστευω ειναι ορμονικα και το στρες ..

Καλό είναι να ελπίζεις αλλά δυστυχώς υπάρχει και γυναικεία αλωπεκία που είναι γενετική και που δυστυχώς όταν εκδηλωθεί είναι πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμη από την ανδρική.
 

karol

Member
Καλό είναι να ελπίζεις αλλά δυστυχώς υπάρχει και γυναικεία αλωπεκία που είναι γενετική και που δυστυχώς όταν εκδηλωθεί είναι πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμη από την ανδρική.
Να δω ποτε η ιατρικη επιστημη θα κατσει να ασχοληθει σοβαρα με το θεμα της τριχοπτωσης
 

Maria42

Member
Με διαβαζω δυο χρονια μετα και τιποτα δεν εχει αλλαξει στην ψυχολογια. Νιωθω οτι τιποτα δεν μπορει να αναστρεψει την κατρακυλα. Θα σας δειξω το πρωτο τριχοριζογραμμα μου, γιατι εχω κανει αλλα τρια κατα την διαρκεια των θεραπειων μου και σας παρακαλω οσοι εχουν γνωση ας μου που μια κουβεντα. Εχω κανει θεραπειες που αλλαζαν ανα τριμηνο για ενα χρονο με μινοξ, κορτιζονη, cg210 κλπ σε χρονικο διάστημα απο Σεπτεμβρη του 20 μεχρι Σεπτεμβρη του 21 και για ενα εξαμηνο συντηρηση. Την τελειωσα τωρα τον Μαρτιο! Ο γιατρος μου ειναι δερματολογος που κανει και μεταμοσχευσεις. Θα τον δω τελος Μαιου. Πιθανολογω θα μου πει και για prp, και δω θα θελα την γνωμη σας.... Το ψυχολογικο δεν ειναι καθολου καλο ενα μηνα τωρα, ειναι το μονο πραγμα που σκεφτομαι οοολη μερα, εχει γινει ελαχιστος ο υπνος μου, εχω χασει κιλα λογω αγχους. Θεωρω οτι η κατασταση μου ειναι χειροτερη ισως. Επανω υπαρχουν πολλες φυτρες λογω των θεραπειων κατω ομως απο το πιγουνι και μετα η αραιωση ειναι ορατη. Τα μαλλια μου εχουν μεινει παρα ελαχιστα σαν ποντικοουρα. Σας επισυναπτω τον πρωτο μου τριχοριζογραμμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το αρχείο πρέπει να είναι λιγότερο από 3MB. Πόσταρε κάποιες φρέσκες φώτο αν θες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μαρία, η καλύτερη εξέταση είναι αυτή που έκανε η Denvi στον Λορενζο, με ένα USB μικροσκόπιο που φαινόταν ξεκάθαρα η εικόνα. Μην χάνεσαι στις αναλύσεις και τα τριχογράμματα, πιο πολύ θα μπερδευτείς. Σήμερα ελάχιστοι πλέον τα χρησιμοποιούν.
 

Denvi

Well-Known Member
@CVIAL με τη @Maria42 εχουμε συζητησει. Και βασει της δικης μου περιπτωσης και της ελαχιστης εμπειριας μου ως τωρα.
Η μεγεθυνση θα δωσει το miniaturization που ειναι πολυ σημαντικο, ωστοσο εκ πρωτης το τριχοριζογραμμα της δε φαινεται πολυ καλο βασει του vellus 0,6%?
 

Georgie

Well-Known Member
@Maria42 ελπίζω να είσαι ok και να βρεις τη λύση που θα σε ηρεμήσει σύντομα
Είσαι τυχερή που βρήκες τη @Denvi που στο λίγο χρόνο που είναι εδώ στο φόρουμ είναι πολύ ενημερωμένη για τη γυναικεία αλωπεκία.
Εύχομαι το καλύτερο
 
Μπλουζα