Απορία για Μεταμόσχευση & Κάπνισμα

alex7

Well-Known Member
Αν είχα μείνει μονο με το Medrol θα είχα τεράστιο ψυχολογικό προβλημα φίλε Alex
3 ταψιά μπακλαβά και 2 Heineken για σβήσιμο ήθελε το άτιμο
Με τις μπυρες δε σε πιάνουν τα φάρμακα .Τα γλυκά μπορεί να σου προκαλέσουν πρήξιμο σε συνδυασμό με την κορτιζόνη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Με τις μπυρες δε σε πιάνουν τα φάρμακα .Τα γλυκά μπορεί να σου προκαλέσουν πρήξιμο σε συνδυασμό με την κορτιζόνη
Ναι φίλε ,αλλα μη μπερδευόμαστε
Δεν είπαμε να πιεις ενα μπουκάλι ουίσκι
2 μπύρες δεν ειναι και κανένα μεγάλο deal .
Έν´το μεταξυ σε πια αντιβιοτικά αναφέρεσαι?
Εγω δε πήρα καμία αντιβιωση
 

vlafo

Well-Known Member
Εχω είκοσι μέρες από την επέμβαση και τα νέα μαλλιά δεν έχουν πέσει και μεγαλώνουν .Είμαι εντυπωσιασμένος με την αλλαγή μέχρι στιγμής αλλά είμαι και επιφυλακτικός γιατί θέλω να δω το τελικό αποτέλεσμα .Μεγάλη αλλαγή στο κεφάλι μου μέχρις στιγμής .Η δότρια είναι κόκκινο ροζ και επουλώνεται μέρα με τη μέρα .Λίγο ροζ είναι και και λήπτρια .4600 έβγαλε .Όσο ναναι ήμουν βαρύ περιστατικό
Θα πέσουν μην ανησυχείς.
Μπορεί να κρατήσεις και κάποια βέβαια.
Εσύ σίγουρα θα δεις τεράστια αλλαγή να μην έχεις αμφιβολίες για αυτό,τα δύσκολα είναι περιπτώσεις σαν τη δική μου αν θα είμαι ικανοποιημένος με αυτό που αναμένω.
 

alex7

Well-Known Member
Ναι φίλε ,αλλα μη μπερδευόμαστε
Δεν είπαμε να πιεις ενα μπουκάλι ουίσκι
2 μπύρες δεν ειναι και κανένα μεγάλο deal .
Έν´το μεταξυ σε πια αντιβιοτικά αναφέρεσαι?
Εγω δε πήρα καμία αντιβιωση
Augmentin αυτό που δίνουν και οι οδοντίατροι αμοξικικλινη .Είναι για προστασία από λοιμώξεις του δέρματος .Σε τόσο εκτεταμένες πληγές είναι απαραίτητη .8 μέρες πήρα και 3 μέρες Medrol
 

alex7

Well-Known Member
Θα πέσουν μην ανησυχείς.
Μπορεί να κρατήσεις και κάποια βέβαια.
Εσύ σίγουρα θα δεις τεράστια αλλαγή να μην έχεις αμφιβολίες για αυτό,τα δύσκολα είναι περιπτώσεις σαν τη δική μου αν θα είμαι ικανοποιημένος με αυτό που αναμένω.
Εγώ τον πιστεύω .Και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν έχω καμία αμφιβολία για αυτό.
Το θεωρώ δεδομένο και νομίζω θα σχολιάζουμε αν το τρίτριχο έγινε μονότριχο.
Πάντως shock loss βλέπω ότι με την καμία δε έγινε σε μένα, και χαίρομαι για αυτό γιατί το φοβόμουν.
Ιδιαίτερα στο crown.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Augmentin αυτό που δίνουν και οι οδοντίατροι αμοξικικλινη .Είναι για προστασία από λοιμώξεις του δέρματος .Σε τόσο εκτεταμένες πληγές είναι απαραίτητη .8 μέρες πήρα και 3 μέρες Medrol
Ίσως επειδή είχες 2 μερες συνέδρια και μεγάλο αριθμό εξαγωγής .
Εγω μονο Medrol πήρα 3 μερες
Το κάρβουνο καλύτερη γεύση θα ειχε :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Αris
Το σημείο μπροστά με την κρούστα που ανησυχούσες έφυγε τελικά?
Καθάρισε?

Να σου πω την αλήθεια,πλέον αδυνατώ να βρω με ευκολία τα τρία αυτά σημεία των "ρωγμών" που πίστευα ότι δεν θα υπάρξει φύτρωση.
Αλλά ακόμη και αν δεν υπάρξει φύτρωση σε ακριβώς αυτά τα σημεία,αυτήν την περίοδο υπάρχει μεγάλη δραστηριότητα στη λήπτρια,
που μάλλον θα τα καλύψει αυτά τα σημεία.
Θα παρακολουθώ αν θα υπάρξει φύτρωση κάποια στιγμή και σε αυτά τα σημεία.
Σε γενικές γραμμές πάντως,αν εξαιρέσουμε τα της δότριας,το πράγμα πάει πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμενα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Φαινότανε σε σένα ότι θα πάει γρήγορα.
Άλλωστε έχεις ήδη μπει στον 4ο μήνα.
Αυτά τα σημεία δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να τα δεις πλέον που βγαίνουν και τα νέα μαλλιά,αλλά πιστεύω θα το καταλάβεις κάποια στιγμή.
 

Theodor

Member
Καλημέρα. Παρατήρησα οτι γίνεται ολόκληρος ντόρος για το αλκοόλ.

Το αλκοόλ το ανέφερα σαν παράδειγμα σε συσχέτιση με τους ''λόγους η τον λόγο'' που ένας καπνιστής θα μπει στον πειρασμό να κάνει τσιγάρο.
Όπως π.χ προανέφερα ενα-δυο τσιγάρα με τον καφέ και γενικά ο καθένας όπως είναι νοητό συνδυάζει με διαφόρετικά πράγματα την καπνιστική του συνήθεια είτε για χαλάρωση είτε ευχαρίστηση κοκ.

Ούτος η άλλως αυτή τη στιγμή που ζούμε στην εποχή του κορονοιού και ο τομέας ''Διασκέδαση'' στους εξωτερικούς χώρους έχει περιοριστεί στο 0, κατά τη γνώμη μου έχουν περιοριστεί και αυτές οι καταχρήσεις. Γιατί κακά τα ψέματα ο Έλληνας ως τις 5-6 τα ξημερώματα μέσα στα μπαράκια και τα club, όπως ήταν η ζωή πριν τον κορονοιο, μόνο ως κατάχρηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ένας συνδυασμός καπνίσματος και αλκοόλ..

Τώρα όσον αφορά το κάπνισμα το οποίο έχει ακουστεί κι ότι προκάλει τριχόπτωση, να σας πω οτι έχω φίλους και γνωστούς σε ηλικίες απο 30+ μεχρι 45 απο το κοινωνικό περιβάλλον οι οποίοι είναι καπνιστές πολλά χρόνια και το κεφάλι τους είναι σκαντζόχοιρος, πύκνωση στο μέγιστο και στους κροτάφους και στο crown και παντού. Αυτό δείχνει ότι είναι τελείως κληρονομικό το θέμα της τριχόπτωσης η ανδογενετικής αλωπεκίας, τουλάχιστον ετσι με έκανε να πιστεύω.

Το θέμα το άνοιξα διότι δεν είχα βρεί κάποια παρόμοια περίπτωση στο forum και σκεπτόμενος να προχωρήσω σε ΜΜ και γνωρίζοντας τον εαυτό μου ότι θα θελήσω να ξανακαπνίσω, ήθελα να διαβάσω αν υπήρχε παρόμοια περίπτωση να μας πεί την εμπειρία του.

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση σας επί του θέματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Φαινότανε σε σένα ότι θα πάει γρήγορα.
Άλλωστε έχεις ήδη μπει στον 4ο μήνα.
Αυτά τα σημεία δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να τα δεις πλέον που βγαίνουν και τα νέα μαλλιά,αλλά πιστεύω θα το καταλάβεις κάποια στιγμή.

Μία από τις επιθυμίες μου όταν έκανα μμ, ήταν όταν θα κατέβαινα Ελλάδα το Πάσχα,
να μην φαινόταν ότι πριν λίγους μήνες έχω κάνει χειρουργείο.
Αλλά όπως πάει το πράγμα θα έρθω κάτω και δε θα φαίνεται απολύτως τίποτα.
Είμαι περίεργος να δω πως θα πας και εσύ,είμαι και για σένα αισιόδοξος
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω με το freddo απο το Βενέτη μπήκα, σα ταξιτζής .
Είπα στα κορίτσια να περιμένουν λιγο να τον τελειώσω :)

ΑΥΤΟ είναι που απαγορεύεται, η ΚΑΦΕΙΝΗ πριν την μμ. Απορώ πως δεν σου είπαν κάτι τα κορίτσια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα. Παρατήρησα οτι γίνεται ολόκληρος ντόρος για το αλκοόλ.

Το αλκοόλ το ανέφερα σαν παράδειγμα σε συσχέτιση με τους ''λόγους η τον λόγο'' που ένας καπνιστής θα μπει στον πειρασμό να κάνει τσιγάρο.
Όπως π.χ προανέφερα ενα-δυο τσιγάρα με τον καφέ και γενικά ο καθένας όπως είναι νοητό συνδυάζει με διαφόρετικά πράγματα την καπνιστική του συνήθεια είτε για χαλάρωση είτε ευχαρίστηση κοκ.

Ούτος η άλλως αυτή τη στιγμή που ζούμε στην εποχή του κορονοιού και ο τομέας ''Διασκέδαση'' στους εξωτερικούς χώρους έχει περιοριστεί στο 0, κατά τη γνώμη μου έχουν περιοριστεί και αυτές οι καταχρήσεις. Γιατί κακά τα ψέματα ο Έλληνας ως τις 5-6 τα ξημερώματα μέσα στα μπαράκια και τα club, όπως ήταν η ζωή πριν τον κορονοιο, μόνο ως κατάχρηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ένας συνδυασμός καπνίσματος και αλκοόλ..

Τώρα όσον αφορά το κάπνισμα το οποίο έχει ακουστεί κι ότι προκάλει τριχόπτωση, να σας πω οτι έχω φίλους και γνωστούς σε ηλικίες απο 30+ μεχρι 45 απο το κοινωνικό περιβάλλον οι οποίοι είναι καπνιστές πολλά χρόνια και το κεφάλι τους είναι σκαντζόχοιρος, πύκνωση στο μέγιστο και στους κροτάφους και στο crown και παντού. Αυτό δείχνει ότι είναι τελείως κληρονομικό το θέμα της τριχόπτωσης η ανδογενετικής αλωπεκίας, τουλάχιστον ετσι με έκανε να πιστεύω.

Το θέμα το άνοιξα διότι δεν είχα βρεί κάποια παρόμοια περίπτωση στο forum και σκεπτόμενος να προχωρήσω σε ΜΜ και γνωρίζοντας τον εαυτό μου ότι θα θελήσω να ξανακαπνίσω, ήθελα να διαβάσω αν υπήρχε παρόμοια περίπτωση να μας πεί την εμπειρία του.

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση σας επί του θέματος.

Δεν πρόκειται να πάθεις κάτι ούτε θα επηρεάσει την μμ αν κάνεις 2-3 τσιγάρα πριν/μετά.
 

vlafo

Well-Known Member
Μία από τις επιθυμίες μου όταν έκανα μμ, ήταν όταν θα κατέβαινα Ελλάδα το Πάσχα,
να μην φαινόταν ότι πριν λίγους μήνες έχω κάνει χειρουργείο.
Αλλά όπως πάει το πράγμα θα έρθω κάτω και δε θα φαίνεται απολύτως τίποτα.
Είμαι περίεργος να δω πως θα πας και εσύ,είμαι και για σένα αισιόδοξος
Να σου πω την αλήθεια για αυτό δεν είχα αμφιβολίες ότι θα φαινόταν τίποτα,μόνο τον πρώτο μήνα πιθανόν να φαινόταν κάτι λόγω ερυθρότητας,όπως ήδη δεν καταλαβαίνεις κάτι μετά 34 μέρες.
Το Πάσχα που θα είμαι στον 4ο τότε που θα φουντώνει θα φαίνεται ότι κάτι έκανες που σε δείχνει λίγο διαφορετικό πιο φρέσκο.
Και εγώ είμαι πολύ περίεργος να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν μπορώ να το σκεφτώ,προς το παρόν άδειασα στους κροτάφους που έκανα,στο crown όχι αλλά μου αρέσει που κλείνει έστω και αυτά τα 24τμ.
Τώρα που μεγαλώνει και το μαλλί αρχίζω να μην πολύ καταλαβαίνω.
 
Μπλουζα