Απορία για Μεταμόσχευση & Κάπνισμα

Theodor

Member
Καλησπέρα.

Για κάποιον ο οποίος το σκεύτεται να προχωρήσει σε ΜΜ και καπνίζει μέσο όρο 5-10 τσιγάρα ημερησίως, τι συνεπάγεται σε αυτήν την περίπτωση ?

Για όποιον έχει υπάρξει καπνιστής στο παρελθόν μπόρει να καταλάβει το πόσο δύσκολο είναι να κοπεί μαχαίρι και ανάλογα με την καθημερινότητα του καθένα, στρες , δουλειά, σκεψεις κλπ.

1 τσιγάρο με τον κάφε το πρωί, ένα-δύο το βράδι με ένα χαλαρό ποτό στο σπίτι και μερικά ακόμα ενδιάμεσα στην ημέρα κλπ

Δεν έχω βρεί παρόμοιο θέμα στο forum οπότε αν γνωρίζει κάποιος η αν κάποιος που ειναι καπνιστής και προχώρησε σε ΜΜ στο παρελθόν μπορεί να μας πει την εμπειρία του και όσον αφορά τα αποτελέσματα.

Σίγουρα η λογική λέει να μην καπνίζει κανείς μετά απο κάθε είδους επέμβαση και επίσης η ΜΜ είναι κάτι διαφορετικό αλλά για τους καπνίστες όταν μας έρθει η επιθύμια του να ανάψεις τσιγάρο εκεί είναι ένα θέμα . . .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Με την μεταμόσχευση ευκαιρία να το κόψεις το ρημάδι...
Βεβαία το λέω εύκολα μια που δεν κάπνισα πότε στην ζωή μου.
Δες το σαν μια Mini αποτοξίνωση να δεις και τις αντοχές σου.
Τώρα πέρα από αυτά αν μετά 4 μέρες κάνεις και ένα τσιγάρο δεν νομίζω να τρέχει κάτι.
 
  • Like
Reactions: tol

kharmacoma

Well-Known Member
Το ποτό και το κάπνισμα δεν ενδείκνυνται για κάποια μέρες μετά τη μεταμόσχευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Καλημέρα,
δεν έχω υπάρξει καπνιστής,αλλά έχω κάνει μμ πριν λίγους μήνες όπου υπήρχαν σαφείς οδηγίες για τους καπνιστές.

Σύμφωνα με τις οδηγίες, οι καπνιστές έπρεπε τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν την μεταμόσχευση και μία εβδομάδα μετά να μην καπνίσουν(το ιδανικό θα ήταν να το κόψουν).

Σίγουρα η λογική λέει να μην καπνίζει κανείς μετά απο κάθε είδους επέμβαση και επίσης η ΜΜ είναι κάτι διαφορετικό αλλά για τους καπνίστες όταν μας έρθει η επιθύμια του να ανάψεις τσιγάρο εκεί είναι ένα θέμα . . .

Πρέπει να ιεραρχήσεις τα πράγματα...
Θέλεις να δώσεις την ευκαιρία στον κεφάλι σου για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα ή να του βάλεις τρικλοποδιές με τσιγάρο ή αλκοόλ ή έντονη γυμναστική μετά τη μμ,κ.λ.π.

Τη νύχτα που έκανα τη μμ,βγήκα τυχαία στο μπαλκόνι και με έκπληξη είδα στο διπλανό μπαλκόνι,κάποιον που επίσης είχε κάνει μμ πριν λίγη ώρα,
να καπνίζει "για να του φύγει το στρες"....
Και η πίτα ολάκερη και ο σκύλος χορτάτος,δε γίνεται..
 

Georgie

Well-Known Member
Μια μερα πριν απο τη μεταμοσχευση μη πιεις τιποτα .

Τωρα στο μετα τι να σου πω .
Εγω και τσιγαρο έκανα και κατι μπύρες τις κατέβασα .

Βασικά καλα κανουν και δίνουν απαγορευτικές οδηγίες για παν ενδεχόμενο .
Αλλα τη φυτρωση δε την επηρεάζει .
 

vlafo

Well-Known Member
Σαν οδηγίες εμένα Aris δεν έγραφε κάτι τέτοιο.
Επίσης ρώτησα και το γιατρό για 4-5 τσιγάρα τη μέρα και δεν μου είπε ότι επηρρεάζει σε κάτι.
Υποτίθεται ότι κόβει την αιμάτωση το τσιγάρο,αυτό κάνει για αυτό και δεν στο συνιστούν.
 

vlafo

Well-Known Member
Μια μερα πριν απο τη μεταμοσχευση μη πιεις τιποτα .

Τωρα στο μετα τι να σου πω .
Εγω και τσιγαρο έκανα και κατι μπύρες τις κατέβασα .

Βασικά καλα κανουν και δίνουν απαγορευτικές οδηγίες για παν ενδεχόμενο .
Αλλα τη φυτρωση δε την επηρεάζει .
Ρε φίλε όταν έχεις κάτι οι οδηγίες είναι:
Μην καπνίζεις,μην πίνεις,μην στενοχωριέσαι,μην κουραζεσαι,μην-μην μην.
Να ανοίξουμε την κάσα να μπούμε να τελειώνουμε.:)
 

kharmacoma

Well-Known Member
Όλα αυτά είναι θεωρητικά, ναι ίσως επηρεάσουν. Αλλά προσωπικά δεν νομίζω ότι επηρεάζουν παρόλο που τα τηρώ όσον αφορά το αλκοόλ γιατί δεν καπνίζω έτσι και αλλιώς.
Φίλος μου που έκανε μεταμόσχευση προς Κολωνάκι μεριά, θυμάμαι μου είχε πει ότι έπινε ουίσκι την ώρα της FUT. :p
 

vlafo

Well-Known Member
Όλα αυτά είναι θεωρητικά, ναι ίσως επηρεάσουν. Αλλά προσωπικά δεν νομίζω ότι επηρεάζουν παρόλο που τα τηρώ όσον αφορά το αλκοόλ γιατί δεν καπνίζω έτσι και αλλιώς.
Φίλος μου που έκανε μεταμόσχευση προς Κολωνάκι μεριά, θυμάμαι μου είχε πει ότι έπινε ουίσκι την ώρα της FUT. :p
Αυτός ο φίλος σου ξεπερνάει και τον Georgie,πρέπει να τον γνωρίσουμε.
 

alex7

Well-Known Member
Είναι καθαρή τρέλα να πίνεις αλκοόλ παίρνοντας αντιβίωση .Σουβδινουν αντιβίωση γιατί η πληγή έχει τεράστια έκταση .Δεν είναι βαθιά πληγή αλλά πολύ εκτεταμένη.Μπορεί να σου κάνει μόλυνση και να μπλέξεις άσχημα γιατί είναι κεφάλι .Πέρα από το γεγονός ότι θα αποτύχει η μεταμόσχευση .Όταν πίνεις σπάει η αλυσίδα της αντιβίωσης και κινδυνεύεις από μόλυνση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Εδώ σου λέγανε ότι δεν κάνει να πιεις καφέ που έχει καφεΐνη, τον στερήθηκα, ήμουν χάλια και όταν πήγα μου πρόσφεραν οι ίδιοι και τους λέω με δουλεύετε ?
Αλλά μου είπαν δεν τρέχει τίποτα μην είμαστε υπερβολικοί.
 

Georgie

Well-Known Member
Εδώ σου λέγανε ότι δεν κάνει να πιεις καφέ που έχει καφεΐνη, τον στερήθηκα, ήμουν χάλια και όταν πήγα μου πρόσφεραν οι ίδιοι και τους λέω με δουλεύετε ?
Αλλά μου είπαν δεν τρέχει τίποτα μην είμαστε υπερβολικοί.
Εγω με το freddo απο το Βενέτη μπήκα, σα ταξιτζής .
Είπα στα κορίτσια να περιμένουν λιγο να τον τελειώσω :)
 

Aris81

Well-Known Member
Σαν οδηγίες εμένα Aris δεν έγραφε κάτι τέτοιο.
Επίσης ρώτησα και το γιατρό για 4-5 τσιγάρα τη μέρα και δεν μου είπε ότι επηρεάζει σε κάτι.
Υποτίθεται ότι κόβει την αιμάτωση το τσιγάρο,αυτό κάνει για αυτό και δεν στο συνιστούν.

Έχω ένα ολόκληρο έντυπο με προεγχειρητικές οδηγίες, όπου η πρώτη αφορούσε τσιγάρο και αλκοόλ

h.jpg

επίσης μετεγχειρητικά,ρώτησε μπροστά μου ασθενής περί τσιγάρου και ο γιατρός ήταν αρνητικός.
Αυτό περί αιμάτωσης που έγραψες αναφέρθηκε τόσο για το τσιγάρο,όσο και το αλκοόλ,
με την επισήμανση ότι και τα δύο είναι εχθροί των μαλλιών.

Τώρα πόσο επηρεάζουν,δε με απασχόλησε προσωπικά μιας και δεν καπνίζω,ούτε είμαι κανά τρελό ποτήρι.

Αυτό που σε γενικές γραμμές θέλω να πω,είναι ότι για τη μεταμόσχευση πρέπει να γίνουν και κάποιες θυσίες.
Για παράδειγμα,η απαγόρευση έντονης εκγύμνασης για 6 βδομάδες,ήταν αυτό που μου κόστισε περισσότερο.

Τέλος να πω,ότι οι αριθμοί είναι σχετικοί για τον καθένα...
Εγώ τηρώντας τους ευλαβικά,πήγα στις 6 βδομάδες να περάσω από το στάδιο της ήπιας γυμναστικής στην έντονη και σε κάποια φάση
όπως είμαι στον πάγκο,νιώθω αίμα να κατεβαίνει στο κούτελο...
Τελικά ήταν κάτι σαν σπυρί,που έσκασε από την πίεση και έβγαλε αρκετό αίμα..
Κατόπιν,ανέβαλλα την έναρξη της έντονης γυμναστικής,για άλλες 2 βδομάδες.
 

Georgie

Well-Known Member
Είναι καθαρή τρέλα να πίνεις αλκοόλ παίρνοντας αντιβίωση .Σουβδινουν αντιβίωση γιατί η πληγή έχει τεράστια έκταση .Δεν είναι βαθιά πληγή αλλά πολύ εκτεταμένη.Μπορεί να σου κάνει μόλυνση και να μπλέξεις άσχημα γιατί είναι κεφάλι .Πέρα από το γεγονός ότι θα αποτύχει η μεταμόσχευση .Όταν πίνεις σπάει η αλυσίδα της αντιβίωσης και κινδυνεύεις από μόλυνση
Αν είχα μείνει μονο με το Medrol θα είχα τεράστιο ψυχολογικό προβλημα φίλε Alex
3 ταψιά μπακλαβά και 2 Heineken για σβήσιμο ήθελε το άτιμο
 

vlafo

Well-Known Member
Έχω ένα ολόκληρο έντυπο με προεγχειρητικές οδηγίες, όπου η πρώτη αφορούσε τσιγάρο και αλκοόλ

Προβολή συνημμένου 31996

επίσης μετεγχειρητικά,ρώτησε μπροστά μου ασθενής περί τσιγάρου και ο γιατρός ήταν αρνητικός.
Αυτό περί αιμάτωσης που έγραψες αναφέρθηκε τόσο για το τσιγάρο,όσο και το αλκοόλ,
με την επισήμανση ότι και τα δύο είναι εχθροί των μαλλιών.

Τώρα πόσο επηρεάζουν,δε με απασχόλησε προσωπικά μιας και δεν καπνίζω,ούτε είμαι κανά τρελό ποτήρι.

Αυτό που σε γενικές γραμμές θέλω να πω,είναι ότι για τη μεταμόσχευση πρέπει να γίνουν και κάποιες θυσίες.
Για παράδειγμα,η απαγόρευση έντονης εκγύμνασης για 6 βδομάδες,ήταν αυτό που μου κόστισε περισσότερο.

Τέλος να πω,ότι οι αριθμοί είναι σχετικοί για τον καθένα...
Εγώ τηρώντας τους ευλαβικά,πήγα στις 6 βδομάδες να περάσω από το στάδιο της ήπιας γυμναστικής στην έντονη και σε κάποια φάση
όπως είμαι στον πάγκο,νιώθω αίμα να κατεβαίνει στο κούτελο...
Τελικά ήταν κάτι σαν σπυρί,που έσκασε από την πίεση και έβγαλε αρκετό αίμα..
Κατόπιν,ανέβαλλα την έναρξη της έντονης γυμναστικής,για άλλες 2 βδομάδες.
Η μμ έχει πολλές θυσίες δυστυχώς.
Εντάξει τα τσιγάρα και τα ποτά δεν επηρεάζουν τη φύτρωση,αλλά το ποτό έχει να κάνει με την αντιβίωση και τη φλεγμονή αυτό που ανέφερε ο Alex.
Γυμναστική και εμένα μου έχει στοιχίσει 5η βδομάδα τώρα, αλλά αν με ρωτήσεις σε καμία περίπτωση δεν είμαι ακόμα έτοιμος για να μπω δυνατά.
Το αισθάνομαι και το νιώθω ότι άμα πιεστώ θα έχω θέμα.
Θεωρώ σε καμία 10 μέρες το πολύ θα είμαι πανέτοιμος.
Προς το παρόν κοιτάω το κεφάλι μου που έχουν πέσει σχεδόν όλα τα μμ,και περιμένω να μεγαλώσουν τα μαλλιά μου.
Οι τρύπες από τα μμ εξαφανίστηκαν πάντως, μια λεία επιφάνεια ελάχιστα ερυθρά βλέπω.
 

alex7

Well-Known Member
Φίλε Alex πως τα πας?
Εσύ τώρα μπορείς να κατεβάσεις άφοβα ουίσκια. :)
Εχω είκοσι μέρες από την επέμβαση και τα νέα μαλλιά δεν έχουν πέσει και μεγαλώνουν .Είμαι εντυπωσιασμένος με την αλλαγή μέχρι στιγμής αλλά είμαι και επιφυλακτικός γιατί θέλω να δω το τελικό αποτέλεσμα .Μεγάλη αλλαγή στο κεφάλι μου μέχρις στιγμής .Η δότρια είναι κόκκινο ροζ και επουλώνεται μέρα με τη μέρα .Λίγο ροζ είναι και και λήπτρια .4600 έβγαλε .Όσο ναναι ήμουν βαρύ περιστατικό
 
Μπλουζα