Ανεργια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

badday

New Member
Εδω και 3μηνες ειμαι ανεργος ..και δυστηχως ειναι απο τις χειροτερες εμπειριες. Καθημερινα κοιταζω τις γνωστες εφημεριδες κτλ ...αλλα πραγματικα δεν υπαρχουν δουλειες ..ουτε courier δεν βλεπω πια. Υπαρχουν ανεργοι στο forum ; πως το βλεπετε το πραμα θα παρουμε τα βουνα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Ανεργια

Εγώ δούλευα σερί σε εταιρεία απο το 2004 - μέσα 2009, εκεί τότε τους χτύπησε το πρώτο κύμα της κρίσης και ήμουν απλήρωτος 6 μήνες και έτσι εκβίασα απόλυση γιατί είχα δει πως αυτοί χαροπαλεύουν. Ευτυχώς είχα πολλά στην άκρη, πήρα και αποζημίωση καλή και άραξα όλο το καλοκαίρι με μπανάκια, βόλτες, ταμείο ανεργείας κτλ και παράλληλα έψαχνα με χαλαρούς ρυθμούς. Παρότι είχε μουδιάσει τότε η αγορά ειδικά στον κλάδο μου (πλακίδια - είδη υγιεινής) δουλειές υπήρχαν πολλές. Παρότι μίλαγα με εταιρείες σε άλλους κλάδους για να αλλάξω χώρο, τελικά δεν τα κατάφερα και τέλος καλοκαιριού έστειλα cv στον χώρο μου, σε 15 μέρες έκλεισα και απο αρχές Οκτωβρίου 2009 ως σήμερα ειμαι σε μεγάλη εταιρεία του κλάδου. Πλέον κάνω και interviews για νέες προσλήψεις και τα πράγματα ειναι τραγικά. Πριν απο 8 μήνες είδα πχ 20 άτομα, τα μισά δούλευαν, πριν απο 1 μήνα είδα 30 άτομα, μόνο 3 δούλευαν. Όποιος μείνει τώρα σόλο την έκατσε, ο μέσος χρόνος αναμονής ειναι ανάλογα τον κλάδο κοντά στον χρόνο. Καλό κουράγιο φίλε budday και ψάξου μέσω γνωστών, με κύκλωμα ειναι πιο εύκολο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ανεργια

badday είπε:
Εδω και 3μηνες ειμαι ανεργος ..και δυστηχως ειναι απο τις χειροτερες εμπειριες. Καθημερινα κοιταζω τις γνωστες εφημεριδες κτλ ...αλλα πραγματικα δεν υπαρχουν δουλειες ..ουτε courier δεν βλεπω πια. Υπαρχουν ανεργοι στο forum ; πως το βλεπετε το πραμα θα παρουμε τα βουνα;
ενδιαφερεσε για βοηθος σε κουζινα?
 

Toppikistis

New Member
Απ: Ανεργια

Γυρνάτε στα χωριά σας...ασχοληθείτε με τη γή...έχει πολλά να δώσει με την κατάλληλη προσοχή και γνώσεις..πολύ περισσότερα απ'όσα βγάζει ένας μισθωτός..μην ακούτε τους δήθεν που διασκορπούν τρομολαγνίες..α κ μακρυά από συνεταιρισμούς αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα..προσπαθείτε να φτιάξετε μια μικρή παραγωγή επώνυμου προϊόντος και όχι χύμα...
Και για όνομα του Θεού δεν είναι καθόλου υποτιμητικό να είσαι αγρότης..ειδικά σήμερα πλέον που όλοι μας έχουμε μια κάποια μόρφωση..
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ανεργια

Toppikistis είπε:
Γυρνάτε στα χωριά σας...ασχοληθείτε με τη γή...έχει πολλά να δώσει με την κατάλληλη προσοχή και γνώσεις..πολύ περισσότερα απ'όσα βγάζει ένας μισθωτός..μην ακούτε τους δήθεν που διασκορπούν τρομολαγνίες..α κ μακρυά από συνεταιρισμούς αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα..προσπαθείτε να φτιάξετε μια μικρή παραγωγή επώνυμου προϊόντος και όχι χύμα...
Και για όνομα του Θεού δεν είναι καθόλου υποτιμητικό να είσαι αγρότης..ειδικά σήμερα πλέον που όλοι μας έχουμε μια κάποια μόρφωση..

@toppikistis το κράτος πλέον δεν υποστηρίζει το επάγγελμα του αγρότη. Εγώ έχω χωράφια και παράγω απο αυτά, και κάθε χρόνος που περνά βλέπω την τιμή του προιόντος να πέφτει όλο και πιο χαμηλά. Πως να ασχοληθεί κάποιος με αυτά..., όταν θα του κάψει την σοδιά ο πάγος και πάει να ζητήσει αποζημείωση και του κάνουν τον κινέζο? Όταν του κόψουν τα επιδόματα? Όταν το κράτος βάζει τα ξένα προιόντα πάνω απο τα δικά του? Υπάρχουν άτομα να ασχοληθούν, και θέλουν κι όλας να ασχοληθούν..., αλλά δυστηχώς δεν φτάνει μόνο η θέληση :(
 

mojo

New Member
Απ: Ανεργια

Την περίπτωση του εξωτερικού την έχεις σκεφτεί καθόλου? Εργάζομαι ανασφάλιστος με τον βασικό μισθό και μετά το στρατιωτικό σκέφτομαι σοβαρά να ψαχτώ για έξω.
Για κάποια εποχική δουλειά στον κλάδο του τουρισμού για την φετινή σεζόν έχεις κοιτάξει?
Κουράγιο (θα το έχεις ξανακούσει αλλά δεν ξέρω τι άλλο να πω)
 

Toppikistis

New Member
Απ: Ανεργια

Fenimore είπε:
[quote author=Toppikistis link=topic=3007.msg54203#msg54203 date=1306935427]
Γυρνάτε στα χωριά σας...ασχοληθείτε με τη γή...έχει πολλά να δώσει με την κατάλληλη προσοχή και γνώσεις..πολύ περισσότερα απ'όσα βγάζει ένας μισθωτός..μην ακούτε τους δήθεν που διασκορπούν τρομολαγνίες..α κ μακρυά από συνεταιρισμούς αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα..προσπαθείτε να φτιάξετε μια μικρή παραγωγή επώνυμου προϊόντος και όχι χύμα...
Και για όνομα του Θεού δεν είναι καθόλου υποτιμητικό να είσαι αγρότης..ειδικά σήμερα πλέον που όλοι μας έχουμε μια κάποια μόρφωση..

@toppikistis το κράτος πλέον δεν υποστηρίζει το επάγγελμα του αγρότη. Εγώ έχω χωράφια και παράγω απο αυτά, και κάθε χρόνος που περνά βλέπω την τιμή του προιόντος να πέφτει όλο και πιο χαμηλά. Πως να ασχοληθεί κάποιος με αυτά..., όταν θα του κάψει την σοδιά ο πάγος και πάει να ζητήσει αποζημείωση και του κάνουν τον κινέζο? Όταν του κόψουν τα επιδόματα? Όταν το κράτος βάζει τα ξένα προιόντα πάνω απο τα δικά του? Υπάρχουν άτομα να ασχοληθούν, και θέλουν κι όλας να ασχοληθούν..., αλλά δυστηχώς δεν φτάνει μόνο η θέληση :(
[/quote]

Fenimore, σωστά αυτά που γράφεις όμως είναι απλώς κάποια γεγονότα.Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφω,είναι σαφές αυτό που θέλω να πω.Ασχοληθείτε με τη γη, όχι όπως ασχολιόντουσαν μέχρι σήμερα οι αγρότες.Όχι περιμένοντας απ'τους άλλους τους δήθεν τους μεγάλους που τάχα σ'αγαπάνε.Αν κάποιος έχει σκοπό να λέγεται αγρότης για να "ζει" με τις επιδοτήσεις του κράτους τότε σαφώς και να μην γίνει σε καμία περίπτωση.Καλύτερα άνεργος.Αν όμως κάποιος νέος,με υψηλό μορφωτικό επίπεδο,με φαντασία,με μαγκιά,με αποφασιστηκότητα θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την Γεωργία,παράγοντας προϊόντα επώνυμα,ποιοτικά,υγειινά,κάνοντας την επεξεργασία και τη συσκευασία ο ίδιος (ή σε συνεργασία με κάποια εταιρία του κλάδου,όμως με δική του επωνυμία) τότε φίλε μου επέτρεψε μου να σου πω ότι θα τα πάει λαμπρά.Μπορεί να δυσκολευτεί τα πρώτα χρόνια,όμως η πορεία του θα είναι καλύτερη από πάρα πολλούς συνομίληκους του που ακόμα θα περιμένουν να τους προσλάβουν σε μια δουλειά της φθήνιας.Και προς Θεού δεν μιλάμε να φτιάξουμε βιομηχανίες, ούτε να χρειαζόμαστε κανά τρελό κεφάλαιο.Αν κάποιος έχει μερικά κτήματα στην κατοχή του (ή στης οικογένειας του) τότε θα του είναι πολύ πιο εύκολο να ξεκινήσει.Αν όχι και πάλι υπάρχουν τρόποι.Αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις που περιέγραψα παραπάνω και να έχει όρεξη για δουλειά και δημιουργηκότητα.
Όσο για τις τιμές των προϊόντων που πέφτουν, ναι πέφτουν.Όμως σε ποιά κατηγορία προϊόντων πέφτουν;Στα τρεχούμενα,στα συμβατικά.Στα ποιοτικά δεν πέφτουν.Ειδικά αν είσαι εσύ ο ίδιος αυτός που θα εκμεταλευτεί όλες τις πρόσθετες αξίες από την παραγωγή μέχρι την λιανική.
Μην περιμένετε να σας σώσει κανείς άλλος παρά μόνον ο εαυτός σας.Αν δεν τολμήσει κανείς δεν θα μάθει τι υπάρχει παρακάτω..
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ανεργια

Toppikistis είπε:
Fenimore, σωστά αυτά που γράφεις όμως είναι απλώς κάποια γεγονότα.Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφω,είναι σαφές αυτό που θέλω να πω.Ασχοληθείτε με τη γη, όχι όπως ασχολιόντουσαν μέχρι σήμερα οι αγρότες.Όχι περιμένοντας απ'τους άλλους τους δήθεν τους μεγάλους που τάχα σ'αγαπάνε.Αν κάποιος έχει σκοπό να λέγεται αγρότης για να "ζει" με τις επιδοτήσεις του κράτους τότε σαφώς και να μην γίνει σε καμία περίπτωση.Καλύτερα άνεργος.Αν όμως κάποιος νέος,με υψηλό μορφωτικό επίπεδο,με φαντασία,με μαγκιά,με αποφασιστηκότητα θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την Γεωργία,παράγοντας προϊόντα επώνυμα,ποιοτικά,υγειινά,κάνοντας την επεξεργασία και τη συσκευασία ο ίδιος (ή σε συνεργασία με κάποια εταιρία του κλάδου,όμως με δική του επωνυμία) τότε φίλε μου επέτρεψε μου να σου πω ότι θα τα πάει λαμπρά.Μπορεί να δυσκολευτεί τα πρώτα χρόνια,όμως η πορεία του θα είναι καλύτερη από πάρα πολλούς συνομίληκους του που ακόμα θα περιμένουν να τους προσλάβουν σε μια δουλειά της φθήνιας.Και προς Θεού δεν μιλάμε να φτιάξουμε βιομηχανίες, ούτε να χρειαζόμαστε κανά τρελό κεφάλαιο.Αν κάποιος έχει μερικά κτήματα στην κατοχή του (ή στης οικογένειας του) τότε θα του είναι πολύ πιο εύκολο να ξεκινήσει.Αν όχι και πάλι υπάρχουν τρόποι.Αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις που περιέγραψα παραπάνω και να έχει όρεξη για δουλειά και δημιουργηκότητα.
Όσο για τις τιμές των προϊόντων που πέφτουν, ναι πέφτουν.Όμως σε ποιά κατηγορία προϊόντων πέφτουν;Στα τρεχούμενα,στα συμβατικά.Στα ποιοτικά δεν πέφτουν.Ειδικά αν είσαι εσύ ο ίδιος αυτός που θα εκμεταλευτεί όλες τις πρόσθετες αξίες από την παραγωγή μέχρι την λιανική.
Μην περιμένετε να σας σώσει κανείς άλλος παρά μόνον ο εαυτός σας.Αν δεν τολμήσει κανείς δεν θα μάθει τι υπάρχει παρακάτω..

@toppikistis κατάλαβα τι θες να πεις, και μακάρι να σκέφτονταν και άλλοι με αυτόν τον τρόπο. Απλά ανέφερομαι στην περιφρόνηση του κράτους για τον Έλληνα αγρότη. Δεν ξέρω αν θυμάσε σχετικό συμβάν του 2010, όπου γνωστός πολιτικός αναφέρθηκε στον "αγρότη" ως "μειονότητα" σαν να λέει "είσαστε λίγοι, και τι έγινε?".
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ανεργια

Toppikistis είπε:
Όχι περιμένοντας απ'τους άλλους τους δήθεν τους μεγάλους που τάχα σ'αγαπάνε.

Κοίτα, μέχρι ένα σημείο τους έχουμε ανάγκη, είτε το θέλουμε είτε όχι. Με τους δικούς τους νόμους ζούμε, φυσικά και μπορούμε να ρισκάρουμε και να δημιουργήσουμε αν έχουμε έξυπνες ιδδές όπως λες κι εσύ, απλά σου λέω ότι δεν είμαστε 100% ανεξάρτητοι ακόμα και αε αυτό το επάγγελμα.
 

Toppikistis

New Member
Απ: Ανεργια

Fenimore είπε:
[quote author=Toppikistis link=topic=3007.msg54210#msg54210 date=1306938677]
Όχι περιμένοντας απ'τους άλλους τους δήθεν τους μεγάλους που τάχα σ'αγαπάνε.

Κοίτα, μέχρι ένα σημείο τους έχουμε ανάγκη, είτε το θέλουμε είτε όχι. Με τους δικούς τους νόμους ζούμε, φυσικά και μπορούμε να ρισκάρουμε και να δημιουργήσουμε αν έχουμε έξυπνες ιδδές όπως λες κι εσύ, απλά σου λέω ότι δεν είμαστε 100% ανεξάρτητοι ακόμα και αε αυτό το επάγγελμα.
[/quote]

Σε τι τους έχεις ανάγκη για να κάνεις μια αρχή σε αυτό που περιέγραψα;Ακόμη κ αν το δεκτώ αυτό που λες, και πάλι τι πρέπει να κάνουν δλδ όσοι θέλουν να κάνουν πράγματα;Θα περιμένουν μέχρι να είναι ανεξάρτητοι 100% ή θα ξεκινήσουν με τα σημερινά δεδομένα και θα παλέψουν για να πετύχουν τα όνειρα τους;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ανεργια

Toppikistis είπε:
Σε τι τους έχεις ανάγκη για να κάνεις μια αρχή σε αυτό που περιέγραψα;Ακόμη κ αν το δεκτώ αυτό που λες, και πάλι τι πρέπει να κάνουν δλδ όσοι θέλουν να κάνουν πράγματα;Θα περιμένουν μέχρι να είναι ανεξάρτητοι 100% ή θα ξεκινήσουν με τα σημερινά δεδομένα και θα παλέψουν για να πετύχουν τα όνειρα τους;

@toppikistis δεν σου λέω ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε ή να μην έχουμε όνειρα, απλά πως να στο πω, έστω και στο ελάχιστο εξαρτιόμαστε απο αυτούς. Να σου δώσω ενα παράδειγμα, στην περιοχή που έχω κτήματα πριν 5 χρόνια το κράτος κόντεψε να πάρει την γη τόσον ανθρώπων διότι σε εκείνη την περιοχή βρέθηκε λιγνήτης. Γη που δεν ήταν μόνο χωράφια, αλλά και μικρά χωριά επίσης..., ευτηχώς δεν πέρασε το μέτρο και δεν έγινε, απλά θέλω να σου πω ότι πλέον δεν έχουμε 100% τον έλεγχο.
 

Toppikistis

New Member
Απ: Ανεργια

Ξεφεύγουμε απ' το θέμα...
Λοιπόν για να μην γινόμαστε κουραστικοί στα υπόλοιπα μέλη, το ζήτημα δεν είναι για το αν υπάρχει μια πιθανότητα να συμβεί κάτι και να αποτύχουμε.Το ζήτημα είναι να μην τα παρατάμε και να μην φοράμε παρωπίδες στο μυαλό μας.Ανοιχτά μυαλά λοιπόν και όχι ηττοπάθειες.Όλα τ'άλλα με την κατάλληλη προσπάθεια είναι εφικτά.Η άποψη μου είναι αυτή που κατέθεσα παραπάνω.Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να σκεφτεί τα υπόλοιπα και να βρει λύσεις..
 

xk

Active Member
Απ: Ανεργια

κι εγω ανεργος εδω και 1 χρονο..τελειωνει και το επιδομα και δυστυχως ακομα δε ξερω τι θα κανω..πανω που ειχα αρχισει να κοβω τον ομφαλιο ρολο απ τους γονεις πριν 2 χρονια ηρθε η κριση και μ αναγκαζει να μεινω παλι μαζι τους...πολυ μεγαλη μαλακια απ τη μια απ την αλλη λες παλι καλα που εχω κι αυτους.
θελω ν ανοιξω μαγαζι αλλα φοβαμαι πολυ να δωσω τα λεφτα,αφου δε ξερουμε τι μας ξημερωνει ρε γαμωτ..μεχρι και τα κτηματα σκεφτηκα που λεει κ ο τοπικιστης,το καλο ειναι οτι δε θες πολλα λεφτα για να ξεκινησεις οποτε μικρο το ρισκο...αλλα πιο πολυ το σκεφτομαι σαν τελευταια λυση,ή βοηθητικη λυση για παραδειγμα να φτιαξεις μια μικρη καλλιεργεια για να συμπληρωσεις το μεροκαματο κι οχι να εξαρτασαι αποκλειστικα απ αυτο γιατι οπως λεει και ο φενιμορ υπαρχουν προβληματα και στη γεωργια..μακαρι να επικρατησει η λογικη που λεει οτι η ελλαδα ειναι γεωργικη χωρα και να βαλει το κρατος ολες του τις δυναμεις να τη στηριξει ωστε να δωσει κινητρο στον κοσμο...
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Ανεργια

badday είπε:
Εδω και 3μηνες ειμαι ανεργος ..και δυστηχως ειναι απο τις χειροτερες εμπειριες. Καθημερινα κοιταζω τις γνωστες εφημεριδες κτλ ...αλλα πραγματικα δεν υπαρχουν δουλειες ..ουτε courier δεν βλεπω πια. Υπαρχουν ανεργοι στο forum ; πως το βλεπετε το πραμα θα παρουμε τα βουνα;
mojo είπε:
Την περίπτωση του εξωτερικού την έχεις σκεφτεί καθόλου? Εργάζομαι ανασφάλιστος με τον βασικό μισθό και μετά το στρατιωτικό σκέφτομαι σοβαρά να ψαχτώ για έξω.
Για κάποια εποχική δουλειά στον κλάδο του τουρισμού για την φετινή σεζόν έχεις κοιτάξει?
Κουράγιο (θα το έχεις ξανακούσει αλλά δεν ξέρω τι άλλο να πω)

badday θα συμφωνησω με τον mojo........Τωρα φυσικα σου φαινεται βουνο η ξενιτια αλλα εαν πας θα λες γιατι δεν εφευγα πιο πριν
 

kakashi

Member
Απ: Ανεργια

παντως ο τοπικιστης εχει ενα δικιο...πχ οι γονεις μ δουλευαν εδω κ χρονια στον ιδιωτικο τομεα με πολυ λιγα χρηματα....τα τελευταια εξι χρονια ευτυχως αρχισαν να ασχολουνται με τα μελισσια ο πατερας μ στην παραγωγη(μελι γυρη βασιλικος πολτος κ τετοια)κ η μανα μ τα πουλαει στη λαικη....τα χρηματα ειναι πολυ πολυ καλυτερα εχουν φτιαξει κ καλο "ονομα"κ οικονομικα τωρα ειναι πολυ καλυτερα πριν την κριση...βεβαια τωρα οσο περναει οκαιρος ο κοσμος δεν εχει λεφτα κ η δουλεια στη λαικη εχει πεσει αρκετα κ εκει αλλα τουλαχιστον εχιουν χρηματα για να με βοηθησουν τωρα που σπουδαζω....ενω διαφορετικα οι σπουδες μ θα ηταν πολυ δυσκολες....παντως τωρα με την κριση εχουν χασει κ οι 2 τις δουλειες τους(τις αρχικες)
 

badday

New Member
Απ: Ανεργια

Σκεφτομαι και εγω το θεμα της γεωργιας ...την καλλιεργεια δλδ. Βεβαια μου φαινετε τελειως εκτος πραγματικοτητας να φυγει ενας ανθρωπος που εχει μεγαλωσει σε μια πολη να ασχοληθει με επιτυχια με τα χωραφια ..ειδικα αν δεν ειναι απο "χωριο". Εξωτερικο δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολα οσο παλια. Στην ευρωπη υπαρχει κριση και ανεργια ...για την αμερικη δεν το συζητω. Για εξωτερικο πρεπει να ξενιτευτεις για τα καλα (αυστραλια-καναδας) η να αποφασισεις να πας στην βορεια ευρωπη -κρυο δυσκολη γλωσσα κτλ.

mojo στα νησια πλεον ..χωρις γνωστο κτλ μονο σε κανα μπαρ ..εψαχνα στην Σαντορινη.

καπαμαρου σου στελνω πμ ::)
 
Απ: Ανεργια

Ποια ειναι η ειδικοτητα σου badday? εχεις σπουδασει κατι η ανειδικευτος?

Γενικα το να φυγει καποιος στο εξωτερικο νομιζω το λενε ευκολα, αλλα ειναι δυσκολο να το κανεις αν δεν εχεις κατι εκει(γνωστο, σπουδες εκει, κτλ..) Και ειδικα για αυστραλια-καναδα ειναι κ δυσκολο θελεις βιζα, και οχι την τουριστικη.

Επισης τι μαγαζι σκεφτεσαι, η σκεφτοσουνα να ανοιξεις?
 

badday

New Member
Απ: Ανεργια

ενα τει γεωπονιας εχω τελειωσει αλλα τελευταια δουλευα ως τεχνικος Η/Υ και φωτογραφος (εχω τελειωσει σχολες και σε αυτα). Δεν σκεφτομαι για μαγαζι ..αν και θα μου αρεσε η ιδεα ενος παραδοσιακου καφενειου. Σκεφτομαι για εναλλακτικες καλλειεργειες ..αν και δεν εχω χωραφια κτλ. Απο σεπτεμβρη λεω να ξεκινησω καποια σχολη νυχτερινη ..τεχνικος κτλ. Αν ειναι να φυγω εξω θελω τουλαχιστον να εχω και καποιες τεχνικες γνωσεις.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα