Αναζήτηση γιατρού/κλινικής και απορίες

andy.k

Active member
Οι 2 φωτεινές/κοντινες φωτό είναι το πάνω μερος του κεφαλιού ( δεν είναι από πισω) ή φορά των τριχών ειναι από κορυφή προς hairline και μήκος τρίχας 2-3 cm max
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι όντως ένας αξιοπρεπής πωλητής, δυστυχως δεν ειναι γιατρός. Απο την στιγμή που δεν δικαιολογούνται τα νούμερα που σου πρότεινε δεν πρεπει να προχωρήσεις. Τι μέγεθος δότριας σου είπε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Μου την μέτρησε περίπου 100gts/cm2 ενώ σε ελληνική εταιρεία μου είχαν πει 145 τρίχες ανά cm2 δλδ περίπου 65-70 gts/cm2 το οποίο μου ειχες γράψει κάπου παραπάνω ότι είναι στο όριο καταλληλότητας. Μετρήσαμε μαζί σε επιφάνεια 50χ50 mm 25+ grafts όντως...το ότι είναι 50χ50 mm η φωτο μου το είπε ο ιδιος. Θεωρώ ότι είναι αληθές. Τώρα σαν επιφάνεια δοτριας δε μιλήσαμε αλλά οκ υπολόγισε ότι διατίθεται όλη η κλασική safe area...σε ένα Νορμάλ κεφάλι...εκτιμώ περίπου 140cm2 κάπου εκεί...άρα γύρω στα 6000-7500 grts? Δε το αναλυσαμε...ΟΜΩΣ...ενώ έχω και 2 κ 3 τρίχα πολλά έχω γενικά μικρή διάμετρο τρίχας. Αυτό το γνωρίζω από παλιά...συνεπώς έχει μια βάση ότι μου μίλησε για πολλά grts αλλά εμένα μου φάνηκαν ΠΑΡΑ πολλά μόνο για μπροστά...Οκ προσωπική άποψη...
 

andy.k

Active member
Εγώ έχοντας κάνει αντίστοιχες φωτό/πυκνο-παχο μετρησεις σε όλο το φάσμα των προβληματικών περιοχών και όντας εκ φυσεως καθαρά μαθηματικό μυαλο θεωρώ πως...αν μπουν σε ΟΛΑ τα προβληματικά σημεία (1τριχα 2/3 τρίχα όπου πρέπει) 2100-2250gts (δλδ να φυτρώσουν περί τις 1900-2000) ΧΩΡΙΣ να
προκληθει shock loss στα υπάρχοντα και ΧΩΡΙΣ να συνεχιστεί η τριχόπτωση με αγωγές(που διαβάζω συνεχως νέες μεθοδους- άλλωστε είμαι σχετικά σταθερός εδώ και μια 2 ετια) ΤΟΤΕ θα προκυψει επαρκεστατη ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ καλυψη σε όλο το κεφαλι. Επ ουδενί δε θέλω να έχω μεγαλύτερη πυκνότητα στα σημεία που θα μπει ο γιατρός απ ότι σε αυτά που δε θα μπει...θα ήταν αστείο...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μου την μέτρησε περίπου 100gts/cm2 ενώ σε ελληνική εταιρεία μου είχαν πει 145 τρίχες ανά cm2 δλδ περίπου 65-70 gts/cm2 το οποίο μου ειχες γράψει κάπου παραπάνω ότι είναι στο όριο καταλληλότητας. Μετρήσαμε μαζί σε επιφάνεια 50χ50 mm 25+ grafts όντως...το ότι είναι 50χ50 mm η φωτο μου το είπε ο ιδιος. Θεωρώ ότι είναι αληθές. Τώρα σαν επιφάνεια δοτριας δε μιλήσαμε αλλά οκ υπολόγισε ότι διατίθεται όλη η κλασική safe area...σε ένα Νορμάλ κεφάλι...εκτιμώ περίπου 140cm2 κάπου εκεί...άρα γύρω στα 6000-7500 grts? Δε το αναλυσαμε...ΟΜΩΣ...ενώ έχω και 2 κ 3 τρίχα πολλά έχω γενικά μικρή διάμετρο τρίχας. Αυτό το γνωρίζω από παλιά...συνεπώς έχει μια βάση ότι μου μίλησε για πολλά grts αλλά εμένα μου φάνηκαν ΠΑΡΑ πολλά μόνο για μπροστά...Οκ προσωπική άποψη...

Νομίζω (δεν ειμαι καθόλου βέβαιος) οτι εδώ έχει γίνει κάποιο λάθος. Τα περισσότερα USB μικροσκόπια (αν χρησιμοποίησε τέτοιο) έχουν πολλαπλασιαστή 3 και όχι 4 ειναι δηλαδή μεγαλύτερα απο 5x5mm (όχι 50x50). Αρα στην περίπτωση σου θα ήταν γύρω στα 75g/cm2 κάτι που συμβαδίζει και με την μέτρηση στην άλλη κλινική και ειναι και μέσα σε αυτά που περιμένεις συνήθως (80 ειναι μια καλή πυκνότητα). Τα 100g/cm2 ειναι εξαιρετική πυκνότητα που πολύ λίγοι έχουν και έχει και τεράστια διαφορά με την προηγούμενη μέτρηση, αρα με προβληματίζει..
 

andy.k

Active member
Ή πρωτη μέτρηση είχε γίνει με τρίχες και μέση αντιστροφη αναγωγη σε grts χρησιμοποιώντας λόγο περίπου 2,2 τρ/grt. Κι εμένα μου φάνηκε πολύ μεγάλη ή διάφορα...ωστόσο έχοντας υπόψην αυτό που μου ειχες πει ότι το 60-65 είναι στο όριο της καταλληλότητας το είπα στον φ...ή και μου έκανε μέτρηση...κάνοντας τον πρόλογο σχετικά με το τι είναι αυτό που θα κάνει μου είπε ότι είναι 1/4 του cm2 και του λέω δλδ καλύπτει περιοχή 5χ5 mm?(σωστά με διορθωσες παραπάνω)... Γιατί εκεί που έκανα και μου βγαλανε 65 gts/cm2 τη δοτρια, η φωτο κάλυπτε 5,745mm τετράγωνο και έπρεπε να το κανείς επί 3...εκεί με κοίταξε λίγο περίεργα του στυλ την ξέρω τη δουλειά μου...και μου είπε όχι είναι επί 4 το
αποτέλεσμα...πηγα πάσο...
Πάντως προφανώς κάποιος από τους 2 που θεωρητικά ξέρουν τη δουλειά τους...την έκανε μάλλον λαθος...και εγώ τελικά δε ξέρω αν έχω 100 ή 65...tragic!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ή πρωτη μέτρηση είχε γίνει με τρίχες και μέση αντιστροφη αναγωγη σε grts χρησιμοποιώντας λόγο περίπου 2,2 τρ/grt. Κι εμένα μου φάνηκε πολύ μεγάλη ή διάφορα...ωστόσο έχοντας υπόψην αυτό που μου ειχες πει ότι το 60-65 είναι στο όριο της καταλληλότητας το είπα στον φ...ή και μου έκανε μέτρηση...κάνοντας τον πρόλογο σχετικά με το τι είναι αυτό που θα κάνει μου είπε ότι είναι 1/4 του cm2 και του λέω δλδ καλύπτει περιοχή 5χ5 mm?(σωστά με διορθωσες παραπάνω)... Γιατί εκεί που έκανα και μου βγαλανε 65 gts/cm2 τη δοτρια, η φωτο κάλυπτε 5,745mm τετράγωνο και έπρεπε να το κανείς επί 3...εκεί με κοίταξε λίγο περίεργα του στυλ την ξέρω τη δουλειά μου...και μου είπε όχι είναι επί 4 το
αποτέλεσμα...πηγα πάσο...
Πάντως προφανώς κάποιος από τους 2 που θεωρητικά ξέρουν τη δουλειά τους...την έκανε μάλλον λαθος...και εγώ τελικά δε ξέρω αν έχω 100 ή 65...tragic!!!

Ο Lorenzo και ο Koray χρησιμοποιεί το x3, αν μου στείλεις μερικές καλές φωτο μπορει να βγάλουμε συμπέρασμα, τέτοια μεγάλη διαφορά φαίνεται και με το μάτι
 

andy.k

Active member
Δεν εχω καλη καμερα δυστυχως...Εγώ λέω να πάρω αυτό και να τις μετρησω μόνος μου...θεωρίες είναι αξιοπρεπές από τα χαρακτηριστικά του? Θα το χρειαστω σίγουρα κ πριν κ μετά την πιθανη μμ για να δω τι μου βγαλανε κ τι φυτρώνει κλπ...
http://www.geta.gr/eshop/products/p...egethunsis-500x-zoom-usb-microscope/109-19354
 

andy.k

Active member
Από φωτό αυτό είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω...για την ώρα...ή τρίχα εχει περίπου 1.5 cm μήκος...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η φωτο δεν μπορει να μας διαφωτίσει αλλα το βλεπω δύσκολο για 100g/cm2, φαίνεται πολύ δέρμα. Βέβαια αν εχεις πολύ λεπτή τρίχα μπορει να ειναι αυτός ο λόγος που δείχνει αραιά η δότρια και όχι η πυκνότητα, πρεπει να μετρήσεις τα μικρά (μ) της τρίχας. Πάντως προσπαθήσε να φωτισεις το πίσω μέρος και πάρε απο λίγο πιο μακριά να φαίνεται περισσότερο κεφάλι, καλή ανάλυση για να μπορέσουμε να κανουμε ζουμ και να εκφράσουμε άποψη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν εχω καλη καμερα δυστυχως...Εγώ λέω να πάρω αυτό και να τις μετρησω μόνος μου...θεωρίες είναι αξιοπρεπές από τα χαρακτηριστικά του? Θα το χρειαστω σίγουρα κ πριν κ μετά την πιθανη μμ για να δω τι μου βγαλανε κ τι φυτρώνει κλπ...
http://www.geta.gr/eshop/products/p...egethunsis-500x-zoom-usb-microscope/109-19354

Την δουλειά την κανει σιγουρα, το θεμα ειναι οτι δεν ειδα απο τα specs τις διαστάσεις του παραθύρου μέτρησης (αυτό που λέμε x3 η x4)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Θεωρώ θα γράφει εντός. Αυτές οι συσκευές υποθέτω βγάζουν φωτό εξ επαφής ουσιαστικά σωστά? Αν βγάλω εξ επαφής φωτό έναν κανόνα(μέτρο) δε θα μπορώ να δω ποσά χ ποσα mm είναι ή πλευρά της φωτό? Και να βγάλω έτσι την επιφάνεια που καλύπτει ή φωτό? Και τη διάμετρο της τρίχας προφανώς δε μπορεί να τη μετρήσει κάποιος μόνος του...άρα ή που θα πάρω κάτι τετοιο ή που θα πρέπει να πάω σε κάποιον που διαθέτει τα μέσα να μου τη μετρήσει...
 

andy.k

Active member
Δημητρη δε ξέρω πόσο είναι ή δοτρια αυτό συζητάμε...Σκέψου έχω κάνει μια ενημέρωση με d*i , με h*c ,και με Β...ή που πηγές κ εσύ. Οι πρώτοι μου είπαν 65 περίπου, η hdc 100 και ο Β***ης μου είπε ότι απλά δεν εχεις κανένα θέμα με τη δοτρια...άντε τώρα εγώ να βγάλω άκρη...πάλι καλά που υπάρχει κ το φόρουμ δλδ μπας κ βρούμε τι δοτρια έχουμε τελικά...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θεωρώ θα γράφει εντός. Αυτές οι συσκευές υποθέτω βγάζουν φωτό εξ επαφής ουσιαστικά σωστά? Αν βγάλω εξ επαφής φωτό έναν κανόνα(μέτρο) δε θα μπορώ να δω ποσά χ ποσα mm είναι ή πλευρά της φωτό? Και να βγάλω έτσι την επιφάνεια που καλύπτει ή φωτό? Και τη διάμετρο της τρίχας προφανώς δε μπορεί να τη μετρήσει κάποιος μόνος του...άρα ή που θα πάρω κάτι τετοιο ή που θα πρέπει να πάω σε κάποιον που διαθέτει τα μέσα να μου τη μετρήσει...

Σωστά το σκέφτεσαι, μπορει αυτά που χρησιμοποιούν οι κλινικές να ειναι πιο ειδικά όσον αφορά την διατομή, αλλα με τον τροπο που περιγράφεις θα βγάλεις άκρη. Αν πας σε δερματολόγο νομίζω θα μπορέσεις να μετρήσεις διάμετρο τρίχας
 

andy.k

Active member
Θεωρώ ότι ακόμα και αν δεν βγάλω άκρη με τη δοτρια θα είναι πολύ χρήσιμο σε περίπτωση μμ για να δεις στην περιοχή που εχεις φωτογραφίσει πριν και μετά τη μμ( στους 2-3-5 μήνες κλπ) την διάφορα και ως εκ τούτου την πρόοδο...ανεξάρτητα με την διάσταση της φωτό...θα το πάραγγειλω πιθανότατα και θα ποσταρω φωτό.Στα χαρακτηριστικά αναφέρει πως υπάρχει μέσω του λογισμικού που διαθέτει ή δυνατότητα μετρήσεως αποστάσεων στην οθόνη του υπολογιστή...μάλλον όμως δε θα είναι κατάλληλο για μετρήσεις της τάξεως των 45-65 μ να υποθέσω...αλλιώς δε νομίζω να κόστιζε μόνο τόσο...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θεωρώ ότι ακόμα και αν δεν βγάλω άκρη με τη δοτρια θα είναι πολύ χρήσιμο σε περίπτωση μμ για να δεις στην περιοχή που εχεις φωτογραφίσει πριν και μετά τη μμ( στους 2-3-5 μήνες κλπ) την διάφορα και ως εκ τούτου την πρόοδο...ανεξάρτητα με την διάσταση της φωτό...θα το πάραγγειλω πιθανότατα και θα ποσταρω φωτό.Στα χαρακτηριστικά αναφέρει πως υπάρχει μέσω του λογισμικού που διαθέτει ή δυνατότητα μετρήσεως αποστάσεων στην οθόνη του υπολογιστή...μάλλον όμως δε θα είναι κατάλληλο για μετρήσεις της τάξεως των 45-65 μ να υποθέσω...αλλιώς δε νομίζω να κόστιζε μόνο τόσο...

Αν η τρίχα σου ειναι μεταξύ 50-55μ δεν εχεις δότρια 100g με βάση αυτό που βλεπω φυσικά με καθε επιφύλαξη λόγω της απουσίας καλών φωτο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
και μενα αποτι θυμαμε με ειπαν 95 για μενα στην h*c αλλα ειναι σε κατι που δεν τους πιστεψα και εγω.
Την δοτρια μου την εχω για πολυ μετρια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
και μενα αποτι θυμαμε με ειπαν 95 για μενα στην h*c αλλα ειναι σε κατι που δεν τους πιστεψα και εγω.
Την δοτρια μου την εχω για πολυ μετρια.
Μήπως ειναι πειραγμένο το "εργαλείο"; Πλάκα κανω...
 
Μπλουζα