Αναζήτηση γιατρού/κλινικής και απορίες

andy.k

Active member
Αρχίζω να πιστεύω ότι ο γ' παγκόσμιος θα γίνει για τρίχες και χωριστρες... ,cool παιδες μια ερώτηση έκανα...όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Αρχίζω να πιστεύω ότι ο γ' παγκόσμιος θα γίνει για τρίχες και χωριστρες... ,cool παιδες μια ερώτηση έκανα...όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες.


Με εκνευριζει ο συγκεκριμενος τυπος που προτρεπει κοσμο, σε ληψη φαρμακων ή ισχυρων αντιανδρογονων (καποια απο αυτα δεν εχουν εγκριση απο τον fda/ντουντα) χωρις να ειναι απο οτι ξερω Γιατρος πιστοποιημενος ή να αναφερει εστω τα side effects απο την ληψη των συγκεκριμενων σκευασματων. Διαβαζει αρθρα στο Ιντερνετ λεει, ενω θα μπορουσα να κανω και εγω το ιδιο και να του ποσταρω αρθρα που αναφερουν οτι η χρηση της φιναστεριδης προκαλει επιθετικο καρκινο σε οσους εχουν γεννητικη προδιαθεση.

Το θεμα ειναι τι απο ολα αυτα που εχει γραψει ισχυει και τι οχι.
Προσωπικα εχω ανθρωπους στο φιλικο μου περιβαλλον που κανουν ληψη Φινας ενα και δυο χρονια και μετα την μεταμοσχευση το shock loss που ειχανε ηταν της ταξης του 90%. Αρα δεν τους βοηθησε καθολου η ληψη φιναστεριδης τουλαχιστον οσον αφορα στην μειωση του shock loss και ειναι λογικο γιατι το προβλημα δεν αντιμετωπιζεται με την ανθεκτικοτητα του θυλακα ως προς το στρεςς της επεμβασης (κατι που σιγουρα δεν κανει η Φινα) αλλα διαπραγματευεται με την υποδερμικη αιματωση της περιοχης που θα μπουνε τα μοσχευματα. Τα τριχοθυλακια που εισηχθησαν χρειαζονται περισσοτερο αιμα για την επιβιωση τους με αποτελεσμα τα γειτονικα υπαρχοντα μαλλακια να τεινουν προς απωλεια. Νεο αιματολογικο δικτυο θα δημιουργησει ο οργανισμος δηλαδη για την συντηρηση ολων των θυλακιων κατι που θα καθορισει και το μεγεθος της απωλειας. Αυτο ειναι το shock loss. Ποσο (%) ποσοστο θα επανελθει απο την υπαρξη του φαινουμενου σε βαθος χρονου ? Το αποτελεσμα ειναι απροβλεπτο.

Επισης η Φιναστεριδη δεν εχει μονιμα αποτελεσματα.
Σε βαθος χρονου ο οργανισμος την συνηθίζει, αντιστεκεται και οτι αποτελεσμα συντηρησε το χανει επιθετικα σε μικρο χρονικα επομενο διαστημα. Με φιλους που μιλαω οταν κανανε ληψη της σε περιοδο επιθετικης τριχοπτωσης, δεν ειχανε επισης κανενα αποτελεσμα.

Υπαρχουν κλινικες που προτρεπουν σε χρηση φιναστεριδης πριν την επεμβαση.
Ο λογος φυσικα δεν ειναι αυτος που εγραψε ο τυπος που βριζει, αλλα επειδη η Φινα προκαλει αυξηση του ογκου της τριχας αρα και αυξηση της πυκνοτητας και του αποτελεσματος της επεμβασης. Κατι που φυσικα οπως σου εξηγησα ποιο πανω ειναι fake γιατι οι ιδιοτητες των αντιανδρογονων ΔΕΝ ειναι μονιμες!! Θα ερθει η στιγμη που θα μιλησει το dna, ασχετα αν καποιοι προσπαθουν να το αντιμετωπισουν ή να το boostarουν με φαρμακα και σκευασματα που ομως τα side effects που προκαλουν στον οργανισμο, μπορουν να ειναι επωδυνα (υπαρχει στο Φορουμ θεματικη ενοτητα με τις παρενεργειες απο την χρηση φιναστεριδης σε χρηστες που αναγραφουν τις εντυπωσεις τους)
 

Δημητρης38

Active Member

Το may και το at least δεν ειναι αποδειξη οτι η Φιναστεριδη αντιμετωπιζει το shock loss
Eαν ηταν ετσι αυτη την στιγμη θα μιλαγαμε για τροπο αντιμετωπισης και οχι για πιθανοτητες.
Δεν θα υπηρχε λογος να το συζηταμε καν !!

Τελος παντων πολυ το κουρασαμε, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε και ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το may και το at least δεν ειναι αποδειξη οτι η Φιναστεριδη αντιμετωπιζει το shock loss
Eαν ηταν ετσι αυτη την στιγμη θα μιλαγαμε για τροπο αντιμετωπισης και οχι για πιθανοτητες.
Δεν θα υπηρχε λογος να το συζηταμε καν !!

Τελος παντων πολυ το κουρασαμε, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε και ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.

Και το may και το at least έχει την σημασία του...σημαίνει ότι υπάρχουν ενδείξεις και όχι αποδείξεις και έτσι πρέπει να το εισπράτει τελικά ο καθένας μας και φυσικά να σταθμίζει και τα συν και τα πλην και να προχωρά. Προσωπικά είμαι κάθετα ενάντιον της λήψης οποιουδήποτε φάρμακου αν δεν κινδυνεύει η υγεία μου και έτσι πράττω....
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Προσωπικά ίμαι κάθετα ενάντιον της λήψης οποιουδήποτε φάρμακου αν δεν κινδυνεύει η υγεία και έτσι πράττω....

Συμφωνω απόλυτα. Δεν είναι μόνο οι άμεσες παρενέργειες που προκαλούνται από ένα φα ρμακο αλλά και οι μελλοντικές σε 10-15 χρόνια...Δεν έχει αποδειχτεί ότι δε σχετίζεται ή χρήση φιναστεριδης με μελλοντικά προβλήματα. Βέβαια ιατρικο πρόβλημα αποτελεί και ή πολύ αρνητική ψυχολογική κατάσταση κάποιου που βλέπει το κεφάλι του να αδειάζει. Η κακή ψυχολογία είναι σοβαρότατο ιατρικό πρόβλημα...οπότε οποίος κουμπωνει τη φίνα ούτε κατακριτέος είναι ούτε πρεζακι...εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τη μμ αλλά με όσα μου έχετε πει εδώ με έχετε αποθαρρυνει σε ότι αφορά το shock loss και θα πρέπει να βρεθεί κάποιος που να με πείσει 100% ότι δε θα έχω μεγάλες απώλειες στα ήδη υπαρχοντα. Ο Δημήτρης πιθανότατα θα έχει ένσταση για το αν θα πρέπει να πειστω ή όχι εφόσον είναι απρόβλεπτο το φαινόμενο. Αλλά άλλο να με δει κάποιος από κοντά και άλλο από φωτό. Από κοντά μπορεί να μου πουν ότι οκ δεν γπεριοχει μεγάλο κίνδυνο. Και δεν εννοώ να μου το πει αυτός που θα κάνει τη μμ. Αυτός για το μαρουλακι πάει... Εννοώ κάποιος ουδετερος, δερματολογος πχ η καποιος γνωστής να μου πει περίμενε ή προχωρά... Και μια ακόμα ερώτηση...στην περιοχη που σκέφτομαι να κάνω την πύκνωση...δεν υπάρχει ήδη κυκλοφορικό δυκτιο το οποίο πριν πέσουν τα μαλλιά έτρεφε πολύ περισσότερα? Δε πάω να κατεβασω τη hairline στα φρύδια... Εκεί θα το καταλάβαινα...εγώ πάω να χρησιμοποιησω την περιοχή με το ήδη υπάρχον δυκτιο...και προφανώς οι τρίχες πέφτουν όχι επειδή βουλωσε το δίκτυο αλλά επειδή τις τσάκισε ή dht. Άρα αν δε τις τραυματίσει ο γιατρός κατά την εισαγωγή των νέων...γτ να μην θανατώνονται και οι παλιές και οι νέες? Αφού το δίκτυο στο παρελθόν τάιζε πολύ περισσότερες τρίχες... Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητός Δημητρη. Σορρυ για την μπακαλοερωτηση...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνω απόλυτα. Δεν είναι μόνο οι άμεσες παρενέργειες που προκαλούνται από ένα φα ρμακο αλλά και οι μελλοντικές σε 10-15 χρόνια...Δεν έχει αποδειχτεί ότι δε σχετίζεται ή χρήση φιναστεριδης με μελλοντικά προβλήματα. Βέβαια ιατρικο πρόβλημα αποτελεί και ή πολύ αρνητική ψυχολογική κατάσταση κάποιου που βλέπει το κεφάλι του να αδειάζει. Η κακή ψυχολογία είναι σοβαρότατο ιατρικό πρόβλημα...οπότε οποίος κουμπωνει τη φίνα ούτε κατακριτέος είναι ούτε πρεζακι...εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τη μμ αλλά με όσα μου έχετε πει εδώ με έχετε αποθαρρυνει σε ότι αφορά το shock loss και θα πρέπει να βρεθεί κάποιος που να με πείσει 100% ότι δε θα έχω μεγάλες απώλειες στα ήδη υπαρχοντα. Ο Δημήτρης πιθανότατα θα έχει ένσταση για το αν θα πρέπει να πειστω ή όχι εφόσον είναι απρόβλεπτο το φαινόμενο. Αλλά άλλο να με δει κάποιος από κοντά και άλλο από φωτό. Από κοντά μπορεί να μου πουν ότι οκ δεν γπεριοχει μεγάλο κίνδυνο. Και δεν εννοώ να μου το πει αυτός που θα κάνει τη μμ. Αυτός για το μαρουλακι πάει... Εννοώ κάποιος ουδετερος, δερματολογος πχ η καποιος γνωστής να μου πει περίμενε ή προχωρά... Και μια ακόμα ερώτηση...στην περιοχη που σκέφτομαι να κάνω την πύκνωση...δεν υπάρχει ήδη κυκλοφορικό δυκτιο το οποίο πριν πέσουν τα μαλλιά έτρεφε πολύ περισσότερα? Δε πάω να κατεβασω τη hairline στα φρύδια... Εκεί θα το καταλάβαινα...εγώ πάω να χρησιμοποιησω την περιοχή με το ήδη υπάρχον δυκτιο...και προφανώς οι τρίχες πέφτουν όχι επειδή βουλωσε το δίκτυο αλλά επειδή τις τσάκισε ή dht. Άρα αν δε τις τραυματίσει ο γιατρός κατά την εισαγωγή των νέων...γτ να μην θανατώνονται και οι παλιές και οι νέες? Αφού το δίκτυο στο παρελθόν τάιζε πολύ περισσότερες τρίχες... Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητός Δημητρη. Σορρυ για την μπακαλοερωτηση...

Andy, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά αλλιώς δεν θα γινόταν καμμία μμ αφού οι περισσότερες αφορούν περιπτώσεις που υπάρχει κάποιο μαμα μαλλί. Νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, ο καλός γιατρός σίγουρα παίζει ρόλο αφού η εμπειρία τον οδηγεί σε λιγότερα transections, η συντηρητική πύκνωση πολύ μεγάλο ρόλο επίσης και τέλος η φίνα (μάλλον) κάτι φαίνεται να προσφέρει (χωρίς να έχει αποδειχτεί ακριβώς) αν και στο επίσημο site της ISHRS πρότείνεται η χρήση της σύμφωνα με μια μελέτη του Dr. True (A protocol to avoid shock loss). Έτσι και αλλιώς (και αυτό είναι κοινή παραδοχή) το shock loss αφορά τρίχες οι οποίες κάποια στιγμή θα χαθούν έτσι και αλλιώς (είναι σε διαδικασία miniaturization) και όχι τις υγιείς οι οποίες ακόμη και με shock loss θα επανάλθουν σε 3-6 μήνες.
 

andy.k

Active member
Νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, ο καλός γιατρός σίγουρα παίζει ρόλο αφού η εμπειρία τον οδηγεί σε λιγότερα transections, η συντηρητική πύκνωση πολύ μεγάλο ρόλο επίσης και τέλος η φίνα (μάλλον) κάτι φαίνεται να προσφέρει (χωρίς να έχει αποδειχτεί ακριβώς) αν και στο επίσημο site της ISHRS πρότείνεται η χρήση της σύμφωνα με μια μελέτη του Dr. True (A protocol to avoid shock loss). Έτσι και αλλιώς (και αυτό είναι κοινή παραδοχή) το shock loss αφορά τρίχες οι οποίες κάποια στιγμή θα χαθούν έτσι και αλλιώς (είναι σε διαδικασία miniaturization) και όχι τις υγιείς οι οποίες ακόμη και με shock loss θα επανάλθουν σε 3-6 μήνες.

Σύμφωνοι...αλλά αν σε μια περιοχή με 30 g/cm2 πας να βάλεις αλλά τόσα και τα ποσοστά του loss είναι της τάξης του 90% που ανέφερε ο Δημητρης38 παραπάνω...ε τότε δε λέει. Αν υπολογιστεί και το ποσοστό μη φυτρωσης των νέων θυλάκων...ε τότε κυριολεκτικά...πας για μαλλί κ βγαινεις καραφλος. Και μετά άντε να βρεις το δίκιο σου...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν σου έγραψα: "η συντηρητική πύκνωση παίζει μεγάλο ρόλο"? Στα 30 να βάλεις άλλα 30 δεν είναι συντηρητική, είναι επιθετική...
 

poseidonas77

Well-Known Member
Υπαρχουν αρκετα βιντεακια στο youtube.. με συνεντευξεις γιατρων που αναφερουν αναλυτικα το σοκλος
Π.χ φελερ ραχαλ
κτλπ...οπως και απειρα αρθρα..
Κανοντας καποιος μια σοβαρη ερευνα μελετωντας παραληλα και μεταμοσχευσεις το πριν και το μετα αλλα και τι θεραπεια ακολουθηθηκε θα βγαλει πολυ χρησιμα συμπερασματα...ας ξεκινησει απο τις δικες μας μμ εδω στο φορουμ..υπαρχει πλουσιο υλικο για συμπερασματα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Στα 30 να βάλεις άλλα 30 δεν είναι συντηρητική, είναι επιθετική...

Ένα παράδειγμα έφερα...εγώ πχ έχω 60 grafts/cm2 στη δοτρια...αν στην προβληματική περιοχή έχω 15/cm2 εκεί το κοβω...τοτε ποσά ? ( θεωρητικά πάντα) με
παίρνει να βάλω...γιατί αν δε
βάλω τουλάχιστον 30 δε θα
προκύψει αποτέλεσμα
αξιοπρεπές νομίζω...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένα παράδειγμα έφερα...εγώ πχ έχω 60 grafts/cm2 στη δοτρια...αν στην προβληματική περιοχή έχω 15/cm2 εκεί το κοβω...τοτε ποσά ? ( θεωρητικά πάντα) με
παίρνει να βάλω...γιατί αν δε
βάλω τουλάχιστον 30 δε θα
προκύψει αποτέλεσμα
αξιοπρεπές νομίζω...

Αν όντως έχεις 60g/cm2 στην δότρια τότε είσαι στα όρια καταλληλότητας για μμ, αφού κάτω από 60 δεν κάνεις για υποψήφιος. Καλό είναι να μελετήσεις λίγο την κατανομή των graft ανα περιοχή και την φιλοσοφία του σχεδιασμού της μμ, αρκετά έχω γράψει και εγώ στο thread μου (μεταμόσχευση στον Lorenzo). Δεν είναι όλα ένα νούμερο. Tα 30 μπορεί να είναι τίποτα μπορεί να είναι και αρκετά. Διάβασε λίγο περισσότερο και μην στέκεσαι στο τι θα σου πει ο ένας και ο άλλος...
 

andy.k

Active member
Εμένα μου είπαν ότι με τη δοτρια που έχω, μπορώ να πάρω συνολικά περίπου 10000 τρίχες. Για να μη φαίνεται αραιωση. Δλδ 3500-5000 gts...anyway θα το ψαξω αρκετά εννοείται...στην παρούσα φάση ξεστραβωνομαι σε θεωρητικό επίπεδο... :)
 

andy.k

Active member
Λοιπόν ερωτηθην σε άλλο θέμα σχετικά με το τι ακριβώς μου είπαν στη συνάντηση με την h.c

Οπότε απλά ενημερωνω

Θέλω 3000gts για προσδιορισμό(όχι κατέβασμα) hairline και ζώνη Β κ λίγο c. Κορυφή μου είπαν όχι δε με παίρνει για σοκ λος...

Εγώ προσωπικα θεωρώ πιο πιθανό να έχω σοκ λος στη b kai c ζώνη παρά στην κορυφή...


Έτσι το είδα περισσότερο σαν μια απόπειρα να πάω μια φορά τώρα να τα σκασω για τα εμπρός και να ξαναπαω να τα σκασω κ για τα πίσω...κατά τ αλλά βεβαια δεν αμφισβητω την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών επαναλαμβάνω...

Απλά λέω πως μου φάνηκε εμένα...θεωρεί κάποιος ότι ειναι πιο επικίνδυνη ή πύκνωση στην κορυφή απ ότι στην Β κ c zone?

Από τη φωτό που παραθέτω σας φαίνεται ότι στην κορυφή είναι επισφαλές να επεμβω?
 

Συνημμένα

  • PHOTO_20151020_191113~01.jpg
    PHOTO_20151020_191113~01.jpg
    577.4 KB · Προβολές: 45

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά το θεωρείς, μια μικρή συμβουλή όμως: όταν σου λένε πράγματα καλό ειναι να τους ζητάς να στα αναλύουν και με επιχειρήματα για να καταλαβαίνουμε και το σκεπτικό τους (αν υπαρχει)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

poseidonas77

Well-Known Member
ρε συ σιγουρα σου ειπαν οτι κινδυνευεις απο σοκλος στο μπιφτεκι???
μηπως εγινε κανα μπερδεμα στη συζητηση και δεν καταλαβες καλα???
το μπιφτεκι σου ειναι αρκετα γυαλισμενο και δουλευετε ευκολα...και οι κροταφοι...β ζωνη
χωρις σοβαρη θεραπεια δεν πειραζεις σε καμια περιπτωση...αριαωνεις και εκει απο τι φενεται
αρα σιγουρα στο μελον θα επεμβεις και εκει
 

andy.k

Active member
Cvial επειδή επεμεινα αρκετά, αυτό το οποίο μου είπαν είναι ότι καλό είναι να κάνουμε πρώτα τα μπροστά κ μετά τα πίσω...έγινε ανάλυση του εμβαδού και ποσά μονοτριχαx ποσά cm2 μπροστά κλπ και μετά ποσά πολυτριχα πιο πίσω...ΟΜΩΣ ή hairline πχ είναι 17 cm και στους υπολογισμούς την λογιζανε 18 και μάλιστα δεν αφαιρούσαν ούτε cm για το "τσουλουφι", όπου οκ εκεί ρε παιδιά δε μπορεί να χωσει 55gts/cm2...και έχει
5 cm hairline το τσουλουφι δεν είναι και μικρό...τεσπα ανάλυση έγινε αλλά εν ολιγης αντελήφθην οτι υπολόγισαν ΟΛΟ το εμβαδόν ζώνης ΑΒC και το πολλαπλασίασαν με grafts που αντιστοιχούν σε άδειο κεφάλι...

Εννοείται ότι Ρώτησα αναλυτικά κ έφερα αντιρρηση, 2 ώρες το συζητούσαν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial επειδή επεμεινα αρκετά, αυτό το οποίο μου είπαν είναι ότι καλό είναι να κάνουμε πρώτα τα μπροστά κ μετά τα πίσω...έγινε ανάλυση του εμβαδού και ποσά μονοτριχαx ποσά cm2 μπροστά κλπ και μετά ποσά πολυτριχα πιο πίσω...ΟΜΩΣ ή hairline πχ είναι 17 cm και στους υπολογισμούς την λογιζανε 18 και μάλιστα δεν αφαιρούσαν ούτε cm για το "τσουλουφι", όπου οκ εκεί ρε παιδιά δε μπορεί να χωσει 55gts/cm2...και έχει
5 cm hairline το τσουλουφι δεν είναι και μικρό...τεσπα ανάλυση έγινε αλλά εν ολιγης αντελήφθην οτι υπολόγισαν ΟΛΟ το εμβαδόν ζώνης ΑΒC και το πολλαπλασίασαν με grafts που αντιστοιχούν σε άδειο κεφάλι...

Εννοείται ότι Ρώτησα αναλυτικά κ έφερα αντιρρηση, 2 ώρες το συζητούσαν.

Με τον Φ. μιλησες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Σορρυ για την επαναποστολη...
Ναι με τον Θ.Φ. Κατ εμέ αξιοπρπεστατος...αλλά με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω δεν επεισθην ότι πρέπει να κάνω αυτό που μου πρότεινε...ok από αλγεβρα κ Γεωμετρία πάω καλά. Possiedon, αυτό ακριβώς ειπώθηκε δε μου διέφυγε κάτι αλλά έχει μια βάση...στην κορυφή όταν έχεις ήδη υφιστάμενες δε δυσκολεύει η τοποθέτηση λογω των διακενων αλλά και λόγω φοράς...στην κορυφή κάνει αυτό το γνωστό στροβιλισμό άρα μπορεί να τραυματίσει πιο εύκολα(αν δε προσέξει). Όσο για τη γυαλαδα του my μπιφτέκος, συγνώμη είχα ξεχάσει ότι χθες είχα βάλει δαφνελαιο...σορρυ...αυτές είναι καλύτερες φωτό θα δεις ότι υπάρχουν μαλλιά εκεί...υπάρχουν και κενά αλλά δε ξερω... Γενικά είμαι της συμμετρίας και δε μπορώ αν φτιαξω τα αλλά και να μη φτιαξω κ αυτό...αλλά αν είναι να γίνει ζημιά...
 

Συνημμένα

  • PHOTO_20151021_062600.jpg
    PHOTO_20151021_062600.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 26
  • PHOTO_20151021_062503.jpg
    PHOTO_20151021_062503.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 27
  • PHOTO_20151021_062529.jpg
    PHOTO_20151021_062529.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 30
Μπλουζα