Αναβαθμίσεις/Ενημερώσεις για το site...

Άκης

Administrator
Στο συγκεκριμένο θέμα θα γίνονται ενημερώσεις για το site.


Update:
Μόλις έκανα την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του script που χρησιμοποιεί το site, το SMF 2.0.
Το συγκεκριμένο παρέχει επιπλέον δυνατότητες και ελπίζω να λύσει όποια προβλήματα αργοπορίας υπήρχε στο προηγούμενο.
Το theme είναι προσωρινά προβληματικό και αυτό γιατί υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας.
Ελπίζω να μην υπάρχουν προβλήματα.
Σε περίπτωση που παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, μπορείτε να το γράψετε εδώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβάθμιση site...

μία χαρά-κανένα πρόβλημα,εκτός 'χθες που μπήκα την ώρα της αναβάθμισης και κόλλησε ο browser
όλα καλά!
 

Άκης

Administrator
Απ: Αναβάθμιση site...

Μπορεί να "χάθηκε" κατά την μεταφορά. Θα το κοιτάξω.
Άσχετο, από Λάρισα είσαι; Μέσα Λάρισα ή από έξω;
 

Άκης

Administrator
Απ: Αναβάθμιση site...

Άρε πατρίδα. Κατα τύχη είδα το προφίλ σου.
Και απο ποιά περιοχή αν επιτρέπεται;
 

Άκης

Administrator
Απ: Αναβάθμιση site...

Εγώ μένω Αμπελόκηπους (ταμπάκικα για τους ποιό "παλιούς").
Λίγο μακρυά είμαστε, αλλά μπορεί να βρεθούμε καμιά φορά.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβάθμιση site...

ταμπάκικα(εγώ έτσι τα ξέρω!)
βέβαια εγώ γεννήθηκα,μεγάλωσα και την έκανα από Λάρισα...
Καβάλα μένω και δουλεύω πια
αν κάτσει βόλτα στα πάτρια εδάφη θα ήταν καλή φάση μία συνάντηση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβάθμιση site...

κατεβαίνω,καμιά φορά τον μήνα-δίμηνο
θα επικοινωνίσουμε για το Σ/Κ που θα κατέβω
 

Άκης

Administrator
Απ: Αναβάθμιση site...

Τί ακριβώς σου δείχνει σαν πρόβλημα;
ΜΕ Firefox, explorer και chrome (google) που δοκίμασα, δεν είδα κάτι περίεργο.
Πλην μερικών αποχρόσεων του theme...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβάθμιση site...

το chrome κολλάει σε κάθε σελίδα του site που ανοίγω,δεν φορτώνει γρήγορα(με adsl conn-x)και οι φώτο των μελών δεν εμφανίζονται
microsoft int. expl. 7-πάντα κατεβάζει αργά την σελίδα και εμφανίζει ότι υπάρχουν σφάλματα
ελέγχω firefox και σου λέω...
 

Άκης

Administrator
Απ: Αναβάθμιση site...

Το συγκεκριμένο οφείλεται (όπως μου είπε η εταιρία που μου παρέχει hosting) στο ότι είμαι σε sharing host, οπότε λογικό (της) είναι να αργεί ορισμένες φορές, μιας και μπορεί να τραβάει κάποιο άλλο site που μοιραζόμαστε το hosting (όχι δικό μου) και να κατανέμει το σύστημα όπως κρίνει.
Μάλιστα, τελευταία, έχουν παρατηρηθεί "χρήστες" (στην εταιρία, όχι εδώ) να προσπαθούν να τρέξουν κακόβουλα προγράμματα με σκοπό να σβήσουν βάσεις δεδομένων, να μπλοκάρουν τον server (ή να τον "γονατίσουν", με πολλαπλές ερωτήσεις ή εργασίες) κλπ.
Γι'αυτό και μπορεί να παρατηρηθούν μερικές φορές αργοπορίες στην φόρτωση της σελίδας.
Δεν έχει να κάνει με κακογραμμένο script φυσικά.

Το πρόβλημα μου είναι (όπως το συζήτησα και με τον tsakalo, ο οποίος και έχει site σε dedicated host), ότι αν μεγαλώνει η κίνηση, θα μεγαλώνει και η ζήτηση πληροφοριών ή εργασιών από<->προς τον server.
Αυτό το συγκεκριμένο, θα λυθεί μόνο με μετακόμιση του site σε dedicated server (δηλαδή ένας server μόνο για το forum), αλλά προς το παρών είναι απαγορευτικό και μη αναγκαίο.
Ένα άλλο που έχω στο μυαλό μου, με άγνωστη μέχρι στιγμής απόφαση, είναι αν θα πρέπει να μεταφερθεί με τον καιρό το "πρόγραμμα" του forum σε κάποιο καλύτερο (το Invision Power Board μου άρεσε έπειτα από δοκιμές).

Πάντως, κάποιες ώρες της ημέρας, ο server μερικές φορές πιθανών να αρνείται να δώσει και άλλες συνδέσεις με τη βάση δεδομένων.
Ήδη γίνονται προσπάθειες βελτίωσης του κώδικα, με σκοπό τη μείωση της χρησιμοποιούμενη μνήμης.
Για την ώρα, αν αντιμετωπίσετε τέτοιου είδους προβλήματα κάντε refresh τη σελίδα και θα μπείτε. . . (αν αποτύχει αυτό δοκιμάστε αργότερα).

Γι'αυτό και επέλεξα να αναβαθμίσω στην τελευταία του έκδοση, γιατί παρέχει cache των post με σκοπό να μην φορτώνει άσκοπα και να μειώνει τον όγκο εργασιών.

Κάτι άλλο, το gallery προσωρινά είναι ανενεργό λόγο μη υποστήριξης της τελευταίας έκδοσης του SMF.
Σύντομα θα ξαναενεργοποιηθεί... :)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβάθμιση site...

αρχίζω και ανησυχώ για το pc μου-κολλάει όμως μόνο στις σελίδες του Hairlossgr...
 
Μπλουζα