Ακούρευτη μεταμόσχευση σε μακρύ μαλλί

izi

New Member
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, διαβάζω εδώ και κάποιες ημέρες το φόρουμ και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Ο λόγος που το διαβάζω είναι γιατί αποφάσισα να προβώ σε μεταμόσχευση και ψάχνοντας έπεσα πάνω του. Το θέμα μου είναι ότι έχω μακρύ κατσαρό μαλλί το οποίο δεν θέλω με τίποτα να ξυρίσω. Ψάχνοντας λοιπόν στο φόρουμ είδα ότι υπάρχει μία μεταμόσχευση που έγινε ακούρευτη, αυτή του Alexandros στην DHI, η οποία είναι όντως αρκετά εντυπωσιακή. Επίσης ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι και ο Βεκρής διαφημίζει ότι κάνει ακούρευτες, αλλά δεν έχω δει κάποιο αποτέλεσμά του. Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη που γνωρίζουν, αν υπάρχει κάποια άλλη κλινική/γιατρός στην Ελλάδα που μπορεί να κάνει ακούρευτη μεταμόσχευση και αν τα παιδιά που έχουν κάνει στον Βεκρή έχουν δει κάποιον που έχει κάνει ακούρευτη εκεί. Να πω ότι πριν από αρκετό διάστημα είχα επισκεφτεί την κλινική του Βεκρή όπου μια ευγενικότατη νεαρή μου τα μάσαγε, μου έλεγε ότι μπορεί να γίνει αλλά τα μοσχεύματα που βγαίνουν είναι ελάχιστα σε σχέση με το αν έκανα ολικό κούρεμα πίσω και πλάγια ή ζώνες, ότι είναι πολύ πιο ακριβό και γενικά μου έδωσε την εντύπωση πως δεν ήθελε να το κάνουν.

Για να σας προλάβω επειδή τόσες μέρες που διαβάζω πυρετωδώς το φόρουμ έχω δει ότι πολλοί λέτε να φύγουμε σε Τουρκία, Κύπρο, Ισπανία κλπ: πρώτον φοβάμαι τα αεροπλάνα και αποφεύγω να πετάξω, δεύτερον κάποιος πρόσφατα μιλούσε για γάζες, κοκκινίλες κλπ και δεν θα μπορούσα με τίποτα να είμαι σε ένα αεροδρόμιο έτσι. Και μιας και το ανάφερα, θα ήθελα επίσης να ρωτήσω πόσες περίπου μέρες χρειάζονται για να μην φαίνεται τίποτα στη λήπτρια (για τη δότρια δεν με νοιάζει γιατί ελπίζω ότι θα κάνω ακούρευτο).

Αυτά, ζητώ συγνώμη αν σας κουράζω αλλά η γνώμη σας μετράει πολύ και είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Καλησπέρα,
και εγώ στο ψάξιμο είμαι,μάλιστα με εντυπωσίαση η μμ που αναφέρεις και ρώτησα αν γίνεται μμ χωρίς να πάρουν όλα τα μαλλιά.
Η μία κλινική μου ανέφερε ότι έτσι δεν είναι εγγυημένο το αποτέλεσμα και η άλλη ανέβασε το κόστος.
Τώρα προσπαθώ να διαβάσω σχετικά θέματα να δω τι ισχύει τελικά...

Και κάτι περί αεροπλάνων και αεροδρομίων..
Έχοντας δει αρκετές παρουσιάσεις Άγγλων που πήγαν Κωνσταντινούπολη,
ανέφεραν ότι στο αεροδρόμιο εκεί δεν τους κοιτούσε κανείς παράξενα,μιας και παντού κυκλοφορούν άτομα που έχουν κάνει μεταμόσχευση και μια συμβουλή που έδωσε ο ένας είναι αν κάποιος δε θέλει να πετύχει κόσμο,γνωστούς,κ.λ.π. στο αεροδρόμιο της πόλης του,απλά να κλείσει πολύ βραδινή πτήση.
 
  • Like
Reactions: izi

kharmacoma

Well-Known Member
Παιδιά κανείς δεν σε κοιτάει παράξενα, ταξιδεύω εξωτερικό σχεδόν κάθε εβδομάδα εδώ και παρά πολλά χρόνια μέσω Τουρκίας και υπάρχουν πάρα πολλοί με ξυρισμένα κεφάλια που μόλις εχουν κανει μεταμόσχευση, απλά περνάνε απαρατήρητοι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, διαβάζω εδώ και κάποιες ημέρες το φόρουμ και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Ο λόγος που το διαβάζω είναι γιατί αποφάσισα να προβώ σε μεταμόσχευση και ψάχνοντας έπεσα πάνω του. Το θέμα μου είναι ότι έχω μακρύ κατσαρό μαλλί το οποίο δεν θέλω με τίποτα να ξυρίσω. Ψάχνοντας λοιπόν στο φόρουμ είδα ότι υπάρχει μία μεταμόσχευση που έγινε ακούρευτη, αυτή του Alexandros στην DHI, η οποία είναι όντως αρκετά εντυπωσιακή. Επίσης ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι και ο Βεκρής διαφημίζει ότι κάνει ακούρευτες, αλλά δεν έχω δει κάποιο αποτέλεσμά του. Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη που γνωρίζουν, αν υπάρχει κάποια άλλη κλινική/γιατρός στην Ελλάδα που μπορεί να κάνει ακούρευτη μεταμόσχευση και αν τα παιδιά που έχουν κάνει στον Βεκρή έχουν δει κάποιον που έχει κάνει ακούρευτη εκεί. Να πω ότι πριν από αρκετό διάστημα είχα επισκεφτεί την κλινική του Βεκρή όπου μια ευγενικότατη νεαρή μου τα μάσαγε, μου έλεγε ότι μπορεί να γίνει αλλά τα μοσχεύματα που βγαίνουν είναι ελάχιστα σε σχέση με το αν έκανα ολικό κούρεμα πίσω και πλάγια ή ζώνες, ότι είναι πολύ πιο ακριβό και γενικά μου έδωσε την εντύπωση πως δεν ήθελε να το κάνουν.

Για να σας προλάβω επειδή τόσες μέρες που διαβάζω πυρετωδώς το φόρουμ έχω δει ότι πολλοί λέτε να φύγουμε σε Τουρκία, Κύπρο, Ισπανία κλπ: πρώτον φοβάμαι τα αεροπλάνα και αποφεύγω να πετάξω, δεύτερον κάποιος πρόσφατα μιλούσε για γάζες, κοκκινίλες κλπ και δεν θα μπορούσα με τίποτα να είμαι σε ένα αεροδρόμιο έτσι. Και μιας και το ανάφερα, θα ήθελα επίσης να ρωτήσω πόσες περίπου μέρες χρειάζονται για να μην φαίνεται τίποτα στη λήπτρια (για τη δότρια δεν με νοιάζει γιατί ελπίζω ότι θα κάνω ακούρευτο).

Αυτά, ζητώ συγνώμη αν σας κουράζω αλλά η γνώμη σας μετράει πολύ και είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσει.

Tο βλέπεις μάλλον επιπόλαια. Η μμ δεν είναι ισιωτική μαλλιών που αν δεν σου πετύχει περιμένεις μερικούς μήνες και ξανακάνεις. 1-2 ευκαιρίες έχεις και μετά τέλος. Άρα θες να ξεκινήσεις με τις καλύτερες προοπτικές γιατί ακόμα και αν τις έχεις το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το αναμενόμενο. Τα περί “ακούρευτων”, “αεροδρομίων” και άλλων λοιπών καλύτερα να μην τα βάζεις σαν προυποθέσεις γιατί ξεκινάς με "γκολ απο τα αποδυτήρια".
 
Τελευταία επεξεργασία:

athenian

Well-Known Member
Συμφωνω κι εγω παιδια το μαλλακι πρεπει να κουρευτει.Επισης οτι και να κανετε δεν υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβει η πλειοψηφια των ανθρωπων που συναναστρεφεστε οτι κανατε μεταμοσχευση.Τωρα αν εχει καποιος φοβια με το το αεροπλανο,αμαξι και Κωνσταντινουπολη.Για Κυπρο υπαρχει και πλοιο.Η μεταμοσχευση ειναι αποφαση ζωης,δεν ειναι της πλακας.
 

Harris_G

Well-Known Member
Παιδια μη με κοροιδεψετε αλλα εχω και γω ενα φοβερο προβληματισμο γιαυτο δεν εχω κανει ΜΜ ακομα. Φοβαμαι να μπω σε ανσανσερ, αμα κανω μεταμοσχευση και ανεβοκατεβαινω με τα σκαλια υπαρχει κινδυνος να μη φυτρωσουν τα μαλλακια λογω αυξημενων παλμων;
 

Stolis43

Member
@izi επειδη εχω κανει και κουρεμενη και ακουρευτη,θα σου προτεινα να ξεχασεις την ακουρευτη μεθοδο...
Με την κουρεμενη,θα βγουν πιο πολλα μοσχευματα,σε μια συνεδρια,θα εχεις ταχυτερη επουλωση στην δοτρια στα ουσιωδη πλεονεκτηματα...
Στην ακουρευτη θα βγαλεις τα μισα (μπορει και 1/3 αν εχεις δυσκολο μαλλι)σε μια συνεδρια,και θα δυσκολευτει να κλεισει η δοτρια καθως θα υπαρχουν μαλλια εκει,θα κανεις θυλακιτιδες ενδεχομενως (οπως εκανα κι εγω,με ακουρευτη δεν εκανα σχεδον τπτ).
Οπως σου εγραψαν και οι υπολοιποι,δεν θα εχεις πολλες ευκαιριες,αρα πρεπει να γινει σωστα!
 

Aris81

Well-Known Member
Tο βλέπεις μάλλον επιπόλαια. Η μμ δεν είναι ισιωτική μαλλιών που αν δεν σου πετύχει περιμένεις μερικούς μήνες και ξανακάνεις. 1-2 ευκαιρίες έχεις και μετά τέλος. Άρα θες να ξεκινήσεις με τις καλύτερες προοπτικές γιατί ακόμα και αν τις έχεις το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το αναμενόμενο. Τα περί “ακούρευτων”, “αεροδρομίων” και άλλων λοιπών καλύτερα να μην τα βάζεις σαν προυποθέσεις γιατί ξεκινάς με "γκολ απο τα αποδυτήρια".

Πολύ χρήσιμο σχόλιο ειδικά για μένα που αρχικά νόμιζα ότι επειδή έχω καλή δότρια,μπορώ να κάνω πειραματισμούς...
Τελικά όσο περισσότερο διαβάζω περί μμ, αρχίζω να κατανοώ πως πρέπει να αντιμετωπίσω την μμ σαν εγχείριση,να αναζητήσω γιατρούς,να μην αποφασίσω με κύριο κριτήριο τα λεφτά,κ.λ.π.
Βλέποντας παρουσιάσεις μμ Ευρωπαίων που πήγαν στην Κωνσταντινούπολη, βλέπω να αφιερώνουν απίστευτο χρόνο σε θέματα όπως,π.χ.αν το ξενοδοχείο ήταν 4 ή 5 αστέρια και άλλα δευτερεύοντα πράγματα..

Συμφωνω κι εγω παιδια το μαλλακι πρεπει να κουρευτει.Επισης οτι και να κανετε δεν υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβει η πλειοψηφια των ανθρωπων που συναναστρεφεστε οτι κανατε μεταμοσχευση.Τωρα αν εχει καποιος φοβια με το το αεροπλανο,αμαξι και Κωνσταντινουπολη.Για Κυπρο υπαρχει και πλοιο.Η μεταμοσχευση ειναι αποφαση ζωης,δεν ειναι της πλακας.

Ο μοναδικός λόγος που ήθελα να κάνω ακούρευτη μμ,είναι ο περίγυρος μου..
Όχι για να μην καταλάβουν αν έχω κάνει μμ,αλλά γιατί πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να ακούσω τη γνώμη κανενός.
Όχι τη γνώμη τους για το αποτέλεσμα,αλλά για την απόφασή μου.

Θα ήθελα απλά να αποφύγω, τη συνήθεια πολλών ανθρώπων που σπεύδουν να πουν την αποψάρα τους,για το δικό μου κεφάλι,για τη δική μου ζωή,χωρίς να τους το έχει ζητήσει κανείς.

Έχει κάνει γνωστός μου πριν χρόνια μμ Ελλάδα και μου είπε πως το χειρότερο του ήταν που όταν έλεγε πόσο του κόστισε η μμ είχε τους αυτόκλητους βαρουφάκηδες να του κάνουν κουμάντο στην τσέπη..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίσεις όλα αυτά που περιγράφεις είναι να πείσεις τον εαυτό σου να μην τον ενοχλούν οι ηλίθιες κριτικές και σχόλια. Αυτό που θες να κάνεις δεν είναι επιλήψιμο ούτε ανέντιμο άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι ή να φοβάσαι. Θάρρος χρειάζεται και αυτοπεποίθηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

izi

New Member
@Stolis43 που έχεις κάνει ακούρευτη, στην DHI και αν ναι υπάρχει κάπου να δω, γιατί το μόνο που έχω βρεί είναι αυτό:
@CVIAL κατ' αρχάς ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για να μου γράψεις. Σε παρακολουθώ φανατικά στο φόρουμ και είσαι ένας από τα 3-4 μέλη για τα οποία γράφτηκα εδώ, ώστε να διαβάζω τις απόψεις τους και να μπορώ να ρωτώ. Στο θέμα μας, όπως είπα έχω μακρί μαλλί (θα προσπαθήσω να αναρτήσω φωτογραφίες τώρα) το οποίο δεν θα ήθελα να κόψω με τίποτα. Το ακούρευτο λοιπόν δεν έχει να κάνει με το να μη φαίνεται μόνο η δότρια μετά την μεταμόσχευση, αλλά κυρίως με το μακρί μου μαλλί.
fr.jpg viber_image_2019-12-31_01-33-57.jpg fr.jpg viber_image_2019-12-31_01-33-57.jpg
 

Aris81

Well-Known Member
Μιας και έχω θέσει και εγώ αυτό το ερώτημα σε κάποιες κλινικές που έστειλα φωτογραφίες, ο κοινός παρανομαστής στις απαντήσεις του είναι πως δεν πρόκειται να είναι το ίδιο καλό το αποτέλεσμα με μία ακούρευτη.
Τόσο στο δικό μας forum,όσο και σε ξένα,διάβασα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Το μόνο που μου πρότειναν εναλλακτικά,ήταν να κρατήσω τα μαλλιά που βρίσκονται εκτός δότριας και λήπτριας,ώστε να τα κατεβάζω προς τα μπροστά για να καλύψω τη λήπτρια,πράγμα που αισθητικά θα φαίνεται λίγο αστείο,τουλάχιστον στο δικό μου κεφάλι.

Οπότε τελικά κατέληξα σε κουρεμένη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Stolis43 που έχεις κάνει ακούρευτη, στην DHI και αν ναι υπάρχει κάπου να δω, γιατί το μόνο που έχω βρεί είναι αυτό:
@CVIAL κατ' αρχάς ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για να μου γράψεις. Σε παρακολουθώ φανατικά στο φόρουμ και είσαι ένας από τα 3-4 μέλη για τα οποία γράφτηκα εδώ, ώστε να διαβάζω τις απόψεις τους και να μπορώ να ρωτώ. Στο θέμα μας, όπως είπα έχω μακρί μαλλί (θα προσπαθήσω να αναρτήσω φωτογραφίες τώρα) το οποίο δεν θα ήθελα να κόψω με τίποτα. Το ακούρευτο λοιπόν δεν έχει να κάνει με το να μη φαίνεται μόνο η δότρια μετά την μεταμόσχευση, αλλά κυρίως με το μακρί μου μαλλί.
Προβολή συνημμένου 24172Προβολή συνημμένου 24173Προβολή συνημμένου 24172Προβολή συνημμένου 24173
Δεν χρειάζεται να κουρέψεις την λήπτρια, την δότρια όμως οπωσδήποτε. Θες αρκετά μοσχεύματα όποτε δεν έχεις επιλογή. Αν χρειαζόσουν 500-700 με τέτοιο μακρύ μαλλί στην δότρια θα μπορούσες να το ξυρίσεις σε λωρίδες και να το καλύψεις με το υπόλοιπο μακρύ μαλλι
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
φιλε μου, θα έλεγα να το πάρεις απόφαση να ξυριστείς. Ειναι καλύτερο για το γιατρό και για το αποτέλεσμα γιατί μπορεί και βλέπει και καλύτερα. Σε 2-3 μήνες θα έχει μακρύνει πάλι το μαλλί. Κάνεις μια επένδυση σε χρήματα και σε ταλαιπωρία για κάτι καλύτερο. Το ξύρισμα είναι μηδαμινό.
 

izi

New Member
Το μαλλί μου είναι κατσαρό κάτω από τους ώμους και για να μακρύνει σε αυτό το μήκος θέλει πάνω από δύο χρόνια και να περάσει από φάσεις όπου είσαι σαν μανιτάρι κ.ο.κ. Άσε τα έχω περάσει πριν χρόνια όταν το μακρενα. Αν το κουρέψω δεν υπάρχει περίπωση να το ξαναμακρύνω και ειλικρινά θέλω να το κρατήσω μακρύ. Θα κλείσω ραντεβού στην DHI να δω τι θα μου πουν. Ίσως το πάω τμηματικά δηλαδή να βάλω λίγα μοσχεύματα τώρα και λίγα του χρόνου, εξαρτάται από τα χρήματα που θα ζητήσουν. Θα τους πω και γι' αυτό που λέει ο CVIAL για τις ζώνες.
 

Stolis43

Member
@izi
Η δικη μου περιπτωση...μιας και ρωτησες!
 

izi

New Member
Καλησπέρα σε όλους, μόλις γύρισα από ραντεβού στην DHI. Εν τάχει αυτά που μου είπαν:
-Δότρια πολύ καλή με πάρα πολλά πολύτριχα, έγινε μέτρηση με κάμερα.
-Ακούρευτο γίνεται και πιστεύουν ότι θα μπορέσουν να εξάγουν περίπου 1000 grafts σε μία ημέρα, θεωρούν όμως ότι δεν θα είναι αρκετά ούτε για μπροστά.
-Μίξη ακούρευτο με ζώνες πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να εξάγουν πάνω από 1500 grafts σε μία ήμερα
-Αν ακολουθήσω την hairline που δίνουν τα χνούδια μου και δεν κατέβω καθόλου πιστεύουν ότι χρειάζομαι περίπου 1500 μοσχεύματα για να έχω μια πύκνωση περί τα 40 θυλάκια/εκ2 σε γυμνά σημεία και πάνω από 50 θυλάκια/εκ2 εκεί που ήδη υπάρχουν τρίχες μόνο για μπροστά.
-Πρότειναν να μην ασοληθώ φέτος με το πίσω από την στιγμή που δεν θέλω να κουρευτώ, μιας και δεν θα φτάσουν τα μοσχεύματα.

Αυτά συνοπτικά, υπήρξε κουβέντα σε πολύ καλό κλίμα και με υπομονή μου απάντησαν όλα τα ερωτήματα. Θα κάνω άλλο ένα ραντεβού με τον γιατρό που θα με αναλάβει αν το αποφασίσω και θα πάρω την τελική μου απόφαση την επόμενη εβδομάδα.
 

izi

New Member
Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμήτες,
Συναντήθηκα και με τον γιατρό. Ονομάζεται Ηλίας Ευαγγελάτος και η συνάντηση πήγε περίφημα. Είχα ήδη δει κάποια αποτελέσματά του στο φόρουμ και ήμουν πιο ήρεμος. Απάντησε σε όλα μου τα ερωτήματα και δείχνει να κατέχει το θέμα καλά ενώ με εντυπωσίασε ιδιαίτερα η ηρεμία του. Μιλήσαμε για τη λήψη των μοσχευμάτων και τελικά με έπεισε. Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με λήψη μοσχευμάτων τόσο από μικρές κουρεμένες ζώνες στη δότρια, όσο και με λήψη μοσχευμάτων από τελείως ακούρευτες περιοχές. Μου υποσχέθηκε ότι πραγματικά δεν θα φαίνεται τίποτα και ότι θα μπορώ να πιάνω αλλά και να αφήνω τα μαλλιά μου κάτω χωρίς να φαίνονται "περίεργες κενές περιοχές". Κλείσαμε για Τετάρτη 11/3. Θα σας κρατώ ενήμερους.
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα