Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

cool11

Well-Known Member
ok, θα το δω.
Ερωτησεις τωρα:

Ποσο κοστιζει το ζιρτεκ σταγονες;
Μπορω να κανω αναλογικα μεγαλυτερη ποσοτητα, πχ. ενος μηνα, να μην καθομαι και κανω μιξη καθε μερα?
Λεω απο τοπικα να κρατησω και το super zix, καλο κανει κακο δεν κανει, σωστα?
Χρονικα τι αποσταση θελει απο αλλα διαλυμματα στο κεφαλι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
ok, θα το δω.
Ερωτησεις τωρα:

Ποσο κοστιζει το ζιρτεκ σταγονες;
Μπορω να κανω αναλογικα μεγαλυτερη ποσοτητα, πχ. ενος μηνα, να μην καθομαι και κανω μιξη καθε μερα?
Λεω απο τοπικα να κρατησω και το super zix, καλο κανει κακο δεν κανει, σωστα?
Χρονικα τι αποσταση θελει απο αλλα διαλυμματα στο κεφαλι?

Κοστίζει 5 ευρώ και ειναι 20ml.
δεν το έχω δοκιμάσει σε λοσιόν.καπια στιγμή μπορεί να το κάνω.
Θα βάλεις όμως απιονισμενο νερό,αν χρησιμοποιείς ένα ml θα βάλεις 20 mlνερό
Αν χρησιμοποιείς περισσότερα ml για να καλύψεις την επιφάνεια που θέλεις θα βάλεις 40 ml απιονισμενο νερό.
Αν νομίζεις ότι δουλεύει το ζιχ συνέχισε το.
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις την ηδια χρονική στιγμή με την μινοξιδιλη ανακατευοντας 1ml μινοξ με 10 σταγόνες ζιρτεκ και εφαρμογη.
Μην κανεις λοσιόν ζιρτεκ με μινοξ δεν γνωρίζω αν καταστρέφεται η ουσία αν ειναι στο ίδιο διάλυμα,μονο την ημερήσια ποσότητα
 

cool11

Well-Known Member
Μα δεν θελω να κανω καμια αναμιξη με κατι αλλο.
Απλα θα θελα να φτιαξω ποσοτητα για ενα μηνα.
Ποσα ml πρεπει να μπαινουν την μερα στο κεφαλι, περιπου? 1? 2?
Με βαση αυτη την απαντηση λοιπον, μου λες αναλογιες 'ζιρτεκ' και 'απιονισμενου νερου', για εναν μηνα? 30 μερες (x) x ml/μερα = ........ ml για ενα μηνα.

(μινοξ βαζω αφρο, και δεν την αναμιγνυω με τιποτε αλλο)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Μα δεν θελω να κανω καμια αναμιξη με κατι αλλο.
Απλα θα θελα να φτιαξω ποσοτητα για ενα μηνα.
Ποσα ml πρεπει να μπαινουν την μερα στο κεφαλι, περιπου? 1? 2?
Με βαση αυτη την απαντηση λοιπον, μου λες αναλογιες 'ζιρτεκ' και 'απιονισμενου νερου', για εναν μηνα? 30 μερες (x) x ml/μερα = ........ ml για ενα μηνα.

(μινοξ βαζω αφρο, και δεν την αναμιγνυω με τιποτε αλλο)

Επειδή στα ξένα φόρουμ το χρησιμοποιούν σε χάπια ειναι μια λοσιόν 0,5%,φαντάζομαι θα εννοούν 1ml καθε εφαρμογη,2 φορές την ημέρα.
Το δικό μας υγρο ζιρτεκ ειναι έτοιμη λοσιόν,οι δέκα σταγόνες σαν ποσότητα αντιστοιχούν στην μια δικιά τους εφαρμογη
 

cool11

Well-Known Member
Οποτε συνοψιζω:

1 σταγονα απιονισμενο νερο + 10 σταγονες υγρο ζιρτεκ = 1 δοση μιας φορας.
Αν υποθεσω οτι κανω μια εφαρμογη τη μερα(εχω ακομη να βαλω μινοξ + ζιξ, αρκετα, δεν χωρα αλλα η μερα), τοτε εχουμε:
30 σταγονες απιονισμενου νερου + (30x10=)300 σταγονες υγρου ζιρτεκ = δοση ενος μηνα!
Καλα δεν τα λεω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Οποτε συνοψιζω:

1 σταγονα απιονισμενο νερο + 10 σταγονες υγρο ζιρτεκ = 1 δοση μιας φορας.
Αν υποθεσω οτι κανω μια εφαρμογη τη μερα(εχω ακομη να βαλω μινοξ + ζιξ, αρκετα, δεν χωρα αλλα η μερα), τοτε εχουμε:
30 σταγονες απιονισμενου νερου + (30x10=)300 σταγονες υγρου ζιρτεκ = δοση ενος μηνα!
Καλα δεν τα λεω?

10 σταγόνες ζιρτεκ,1 η 1,5ml νερό αυτο θα το δεις εσύ στην πράξη αν σου φτάνει σαν ποσότητα να καλύψεις nw6 επιφάνεια.
Ειναι η ποσότητα μιας εφαρμογής.
Αν σκέφτεσαι για λοσιόν θα βάλεις όλο το μπουκάλακι ζιρτεκ και 20 η 40 ml απιονισμενο νερό.
Εγώ άφησα στην άκρη τα 3 μπουκάλακια crinagen για χάρη κοτσαρελη(pgd2 blocker zirtek)
 

cool11

Well-Known Member
Ναι, θα φτιαξω για μηνα ή οσο πάει τελωσπαντων.
Με μπερδεψες στο τελος. :)
Βαζω ολο το μπουκαλακι ζιρτεκ και .....+ 20 ή 40 τελικα, σταγονες απιον.νερου? Ακουγεται χαζο που το ρωτω παλι, αλλα με συντελεστη, 1, με 1,5, και εν τελει 'ολο' το ζιρτεκ, δεν θελω να τα κανω θαλασσα στο τελος!
Πες 1,5ml. Θα μου κανεις τον υπολογισμο για φουλ λοσιον, με ολο το ζιρτεκ?
Ολο το ζιρτεκ + ποσο νερο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Ναι, θα φτιαξω για μηνα ή οσο πάει τελωσπαντων.
Με μπερδεψες στο τελος. :)
Βαζω ολο το μπουκαλακι ζιρτεκ και .....+ 20 ή 40 τελικα, σταγονες απιον.νερου? Ακουγεται χαζο που το ρωτω παλι, αλλα με συντελεστη, 1, με 1,5, και εν τελει 'ολο' το ζιρτεκ, δεν θελω να τα κανω θαλασσα στο τελος!
Πες 1,5ml. Θα μου κανεις τον υπολογισμο για φουλ λοσιον, με ολο το ζιρτεκ?
Ολο το ζιρτεκ + ποσο νερο?

Αν χρησιμοποιείς 1ml θα βάλεις 20 ml νερό αν χρησιμοποιείς 1,5ml θα βάλεις 40ml νερό
 

cool11

Well-Known Member
Ολο το μπουκαλακι ζιρτεκ, και 40ml νερο, τι λες, ποια ειναι η προσωπικη σου αποψη, βγαινει καλο διάλυμα, ή 'νερουλό'; Να κανει δουλεια θελουμε. :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Ολο το μπουκαλακι ζιρτεκ, και 40ml νερο, τι λες, ποια ειναι η προσωπικη σου αποψη, βγαινει καλο διάλυμα, ή 'νερουλό'; Να κανει δουλεια θελουμε. :)

Θα βγει λιπαρο σαν Kirkland η regaine υγρο.
απο αποτελέσματα απο ότι βλέπω ενισχύει την μινοξιδιλη
 

cool11

Well-Known Member
Πω πω, κι ειχα γλυτωσει απο τη λιγδα του revivogen με το zix, και της λοσιον του regain με το foam.

Εχεις να προτεινεις καλυτερη συνθεση για λιγοτερη λιπαροτητα? (με ολο το μπουκαλακι του ζιρτεκ)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Πω πω, κι ειχα γλυτωσει απο τη λιγδα του revivogen με το zix, και της λοσιον του regain με το foam.

Εχεις να προτεινεις καλυτερη συνθεση για λιγοτερη λιπαροτητα? (με ολο το μπουκαλακι του ζιρτεκ)

Το οινόπνευμα ήταν καλή λύση αλλά απο ότι φαίνεται καταστρέφει τη σετιριζινη.
Μπορείς ομως να κανεις εφαρμογη χωρις την κατασκευή λοσιόν 1,5ml οινόπνευμα 10 σταγόνες ζιρτεκ ανακατεμα και εφαρμογη
 

cool11

Well-Known Member
Σε ποσο καιρο θα δω, αν δω, αποτελεσμα?


Αντε να δοκιμασω τελικα ολο το μπουκαλακι ζιρτεκ, και 40ml νερο.
Περα απο τη λαδιλα, καλο σου φαινεται ετσι?

Ποσες ωρες πρεπει να μεινει στο κεφαλι?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Σε ποσο καιρο θα δω, αν δω, αποτελεσμα?


Αντε να δοκιμασω τελικα ολο το μπουκαλακι ζιρτεκ, και 40ml νερο.
Περα απο τη λαδιλα, καλο σου φαινεται ετσι?

Ποσες ωρες πρεπει να μεινει στο κεφαλι?



Σε έναν μήνα θα φανεί η διάφορα σε συνδυασμό με μινοξιδιλη.
Μυρίζει έντονα το πρώτο μισάωρο μέχρι να στεγνώσει.
Εγω θα έλεγα μετά το μπάνιο και να μείνει στο κεφάλι μέχρι το επόμενο
 

cool11

Well-Known Member
Το ζιρτεκ δεν μπαινει ανεξαρτητα απο τη μινοξιδιλη?
Εννοω θα βαζω μινοξ, αλλα με καποιες ωρες(ποσες?) αποσταση?
 

ANAR

Well-Known Member
cool11 είπε:
Το ζιρτεκ δεν μπαινει ανεξαρτητα απο τη μινοξιδιλη?
Εννοω θα βαζω μινοξ, αλλα με καποιες ωρες(ποσες?) αποσταση?

Σου εχει απαντησει ο kapa σε αλλο ποστ..

kapa είπε:
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις την ηδια χρονική στιγμή με την μινοξιδιλη ανακατευοντας 1ml μινοξ με 10 σταγόνες ζιρτεκ και εφαρμογη.
Μην κανεις λοσιόν ζιρτεκ με μινοξ δεν γνωρίζω αν καταστρέφεται η ουσία αν ειναι στο ίδιο διάλυμα,μονο την ημερήσια ποσότητα
 

cool11

Well-Known Member
Άλλο το 'μπορεις' (δηλαδή δύνασαι αν θελεις να το κανεις), κι αλλο το 'πρεπει'.
Επιβαλλεται η ταυτοχρονη εφαρμογη μινοξ με ζιρτεκ, συμφωνα με οσα γνωριζουμε, για να πετυχουμε κατι?
Ή μπορεις να το βαλεις ταυτοχρονα με μινοκ, αλλα και να μην το βαλεις δεν πειραζει, οτι αποτελεσμα ειναι να παρεις, θα το παρεις?

Κι επισης, αν ειναι 'πρεπει', επειδη χρησιμοποιω αφρο, σημαινει οτι πρεπει να παω να αγορασω λοσιον μινοξ κλπ.
Καταλαβες;

Ενω αν ειναι 'δυνητικο', δηλαδη, δεν πειραζει αν γινει ανεξαρτητη εφαρμογη, σημαινει οτι το ζιρτεκ δεν παει ζευγαρι με τη μινοξ, αλλα μπορει να πεσει στο κεφαλι ανεξαρτητα. Κι επειτα απο καποιες ωρες βαζω εγω το regain foam.

Χρειαζομαι μια διευκρινηση γι αυτο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πρώτα ζιρτεκ και μετά μινοξ η και τα δυο μαζι ξεκινώντας απο την χρονικη στιγμη του μπανιου,και θα εξηγεισω γιατί.
Η δουλειά του ζιρτεκ ειναι η μείωση της pgd2,αυτήν η μείωση με την σειρά της φερνει καλύτερα αποτελέσματα απο την μινοξιδιλη.
Ειναι κάτι σαν φλεγμονή
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν το ξέρουμε σίγουρα http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/66061-Degradation-of-Cetirizine-in-alcohol-vehicles!?highlight=zyrtec
Αλλά καλύτερα να το χρησιμοποιούμε όσο το δυνατόν αποτελεσματικότερο
 
Μπλουζα