Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

cool11

Well-Known Member
Ένα ακόμη θέμα, με θέμα, τι άλλο, την τριχόπτωση.

Κραυγή αγωνιας θα έλεγα την κατάσταση μου. Αδειάζω!!!!! Ξέρω, δεν είναι πρωτότυπο, αλλα είναι το πρόβλημα των περισσότερων μας, και είναι άσχημο.
Και διχως το φορουμ αυτο, το οποιο και ευχαριστω δημοσια, δεν ξερω που θα ημουν απο πλευρας τριχοπτωσης σημερα.

Ξεκίνησα με regain πριν πολλά χρονια. Εξακολουθώ και σήμερα. Έχω προσθέσει και τα εξης, τα οποια μπαίνουν στο κεφαλι, επί καθημερινής βάσης:
-airol και μετά από λίγο regain foam.
-revivogen
-κρεμα fungoral.
Αυτά, μπαίνουν με χρονική απόσταση 3-4 ωρών το καθένα από το άλλο.
Επίσης ως σαμπουάν 2 φορές τη βδομάδα το γνωστό fungoral. Τις άλλες μέρες, πρασινο σαπούνι.

Επιπρόσθετα, όταν ο χρόνος το επιτρέπει:
-clarelux, μου το έδωσε δερματολόγος
-καψουλες biomineral plus, μου τις έδωσε δερματολόγος(2/μερα)
Και τα 2 αυτά προιοντα είναι 'ειδικά' για μαλλια, και γενικά, έχω εμπιστοσύνη στην εν λόγω δερματολόγο που μου τα σύστησε. Εννοώ δεν είναι παπατζής, και αυτή μου είπε για το regain πριν χρονια, όταν οι άλλοι δερματολόγοι(μερικοί το κάνουν ακόμη και τώρα!) σύστηναν ματζουνια!

Αν και ο στόχος μου είναι μετριοπαθής, δηλαδή έστω να παραμείνω ως έχει, ωστόσο, παρα τα ανωτέρω, δεν τα καταφέρνω όπως φαίνεται, και σιγά σιγά χάνω τη μάχη.

Η δερματολόγος που με είδε πρόσφατα, κι είχα να τη δω χρονια είναι αλήθεια, μου είπε ότι φαίνεται ότι το παλεύω με νυχια και με δοντια! Όμως, αν θέλω να δώσω μια και καλη λύση, μια λύση υπάρχει: μεταμόσχευση.
Δεν είμαι έτοιμος για μεταμόσχευση. Πιο πολύ ψυχολογικά ίσως.
Και δεν θέλω να πάω σε χάπι. Για ενδεχόμενες επιπτώσεις στην υγεια.

Επισης η δερματολογος ειχε ενστασεις για την αποτελεσματικοτητα της κρεμας fungoral, καθως και της airol. Ομως δεν την ακουσα σε αυτο το θεμα, και εξακολουθω και τα βαζω. Την ακουσα ομως σε εξτρα πραγματα που μου ειπε να βαλω στη θεραπεια.

Θέλω να μπείτε στη θεση μου, δείτε αυτά που έγραψα πιο πάνω, το ξέρω ότι θα μπείτε στη θεση μου και θα προσπαθήσετε να βοηθήσετε, και να δούμε αν κάνω κάτι λάθος, αν παλευεται, ή αν είναι χαμένη υπόθεση, κάτι, που δεν θέλω να το λέω καν, ούτε σαν σκέψη.
Αδειάζω κυρίως από τον ένα κρόταφο(ο άλλος αντιστέκεται καλα ακόμη), και γενικα στο πάνω μερος του τριχωτού της κεφαλής. Έχω και πίσω βεβαια μια μικρή 'τρυπα', αλλα από όσο βλέπω που την παρακολουθώ, φαίνεται να παραμένει σταθερή.
Οποτε μιλάμε για κρόταφο, και γενικά πάνω μερος κεφαλιου. Η διαδικασία είναι σε εξέλιξη, δηλαδή υπάρχει χνουδάκι, και τρίχες φυσικά, και έχω την εντύπωση, ότι αν 'πέσουν' πάνω τα κατάλληλα υλικά, μάλλον πρέπει να παλευεται η κατάσταση.
Θα ήθελα μερική αναστροφη της τριχόπτωσης, δεν θέλω να φουλάρω μαλλια, αλλα ρε παιδιά, ούτε να κρατήσω αυτά που έχω; Τόσα βάζω, τίποτε;

Αν και έχουμε καταντήσει χημικά δοκιμαστήρια, ωστόσο αν είναι κάτι ακόμη άλλο να μπει τοπικά, με ρεαλιστικές όμως προσδοκίες (όχι snake oils) πείτε μου. Κάτι συμβατό με τα υπάρχοντα μάλλον. Αν και οι ώρες της ημέρας είναι περιορισμένες, οποτε πρέπει να 'χωράει' να μπει στο ημερήσιο πρόγραμμα και κάτι άλλο. Ο χρόνος δεν φτάνει!
Περιμένω εκτιμήσεις για την κατάσταση μου, και φυσικά προτάσεις. Θέλω όσο τίποτε άλλο, να κάνω κάτι το οποιο θα με βοηθήσει να κρατήσω τουλάχιστον ότι έχω.

Ο λόγος σε σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

Επισης η δερματολογος ειχε ενστασεις για την αποτελεσματικοτητα της κρεμας fungoral, καθως και της airol.
αν τα δοκιμασε δεκτη η ενσταση ::)
απο αυτα που περιγραφεις εχεις πολυ επιθετικης μορφης αλωπεκια.
απο τα λιγα που δοκιμασα σε τοπικα το ποιο δυνατο σχημα ειναι αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2206.15.html
ακολουθησε το δυο φορες την μερα
αν δεν σε σταθεροποιησει,δεν θα μπορεσεις να κανεις κατι με τοπικα
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

kapamarou είπε:
Επισης η δερματολογος ειχε ενστασεις για την αποτελεσματικοτητα της κρεμας fungoral, καθως και της airol.
αν τα δοκιμασε δεκτη η ενσταση ::)
απο αυτα που περιγραφεις εχεις πολυ επιθετικης μορφης αλωπεκια.
απο τα λιγα που δοκιμασα σε τοπικα το ποιο δυνατο σχημα ειναι αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2206.15.html
ακολουθησε το δυο φορες την μερα
αν δεν σε σταθεροποιησει,δεν θα μπορεσεις να κανεις κατι με τοπικα

Διαβασα το τοπικ που εδωσες. Μιλαμε για κρεμα προγεστερονης-καθως δεν προκειται να τα φτιαξω μονος μου-για μπλοκαρισμα της dht.
Ερωτηση: το revivogen και η κρεμα fungoral σε μενα, δεν μπλοκαρουν την dht? Δεν κανουν αυτη τη δουλεια; Ειμαι ακαλυπτος αραγε; (ειναι αποριες που μου ερχονται στο μυαλο)
Και περι προγεστερονης θα ηθελα να δω και γνωμες παιδιων εδω που την εχουν δοκιμασει, για να δουμε και στην πραξη τι λεει, γιατι καταληγουμε να δοκιμαζουμε διαφορα και στο τελος ελαχιστα κανουν δουλεια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

Διαβασα το τοπικ που εδωσες. Μιλαμε για κρεμα προγεστερονης-καθως δεν προκειται να τα φτιαξω μονος μου-για μπλοκαρισμα της dht.
προγεστερονη υγρης μορφης proluton depot μεσα σε υγρη μινοξιδιλη+ airol

Ερωτηση: το revivogen και η κρεμα fungoral σε μενα, δεν μπλοκαρουν την dht? Δεν κανουν αυτη τη δουλεια; Ειμαι ακαλυπτος αραγε; (ειναι αποριες που μου ερχονται στο μυαλο)
ακαλυπτος δεν εισαι,σιγουρα θα ησουν χειροτερα και χωρις αυτα,απλα εχεις επιθετικης μορφης αλωπεκια
Και περι προγεστερονης θα ηθελα να δω και γνωμες παιδιων εδω που την εχουν δοκιμασει, για να δουμε και στην πραξη τι λεει, γιατι καταληγουμε να δοκιμαζουμε διαφορα και στο τελος ελαχιστα κανουν δουλεια.
αναμονη
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

Προγεστερονη κρεμα τοπικα, δεν θα κανει δουλεια?
Δεν βαζω υγρη μινοξιδιλη, βαζω regain foam.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

Προγεστερονη κρεμα τοπικα, δεν θα κανει δουλεια?
θα κανει,μεχρι ποιο σημειο δεν ξερω γιατι δεν δοκιμασα τετοια κρεμα
Δεν βαζω υγρη μινοξιδιλη, βαζω regain foam.
αν ακολουθησεις το σχημα που λεω θα πρεπει να αλαξεις το foam με υγρη μινοξ
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

cool11 είπε:
Η δερματολόγος που με είδε πρόσφατα, κι είχα να τη δω χρονια είναι αλήθεια, μου είπε ότι φαίνεται ότι το παλεύω με νυχια και με δοντια! Όμως, αν θέλω να δώσω μια και καλη λύση, μια λύση υπάρχει: μεταμόσχευση.
Δεν είμαι έτοιμος για μεταμόσχευση. Πιο πολύ ψυχολογικά ίσως.
Και δεν θέλω να πάω σε χάπι. Για ενδεχόμενες επιπτώσεις στην υγεια.

Δυστυχως εαν εισαι αρνητικος σε αυτα τα δυο,τοτε πρεπει να συμβιβαστεις με αυτο που ζεις τωρα
 

Maria

New Member
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

cool11 είπε:
δεν θέλω να φουλάρω μαλλια, αλλα ρε παιδιά, ούτε να κρατήσω αυτά που έχω; Τόσα βάζω, τίποτε;

cool11 νομίζω ότι ακριβώς επειδή βάζεις τόσα, το κεφάλι σου τα έχει παίξει. Φαντάσου να κατάπινες σε χάπι όλες αυτές τις ουσίες που βάζεις στο κεφάλι, δε θα γινόταν έκρηξη στον οργανισμό σου; Γιατί να μη γίνει έκρηξη και στο scalp σου; Μην πιστεύεις ότι είναι για καλό όσα βάζεις κι ότι "καλύπτεσαι" από όλα τα ενδεχόμενα...

Προσωπικά το revivogen το θεωρώ πολύ ερεθιστικό και βαρύ για το τριχωτό. Επίσης έχω μια υπόνοια ότι η airol μπορεί να προκαλεί τριχόπτωση.Χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και κάποιο καιρό αιρολ αλλά σκέφτομαι να την κόψω διότι αντί να βοηθάει βλέπω το σημείο όπου την εφαρμόζω να αδειάζει περισσότερο. Εχει αναφερθεί ότι σε κάποιους δίνει τριχοφυία και σε άλλους τριχόπτωση. Δεν ξέρω αν το άδειασμα που αναφέρεις συνέπεσε με τη χρήση της αιρολ.

Πρότασή μου είναι να δοκιμάζεις ένα προϊόν μαζί με το ρεγκαιν δηλ. ρεβιβο + ρεγκαιν ή αιρολ + ρεγκαιν κτλ. για κανα 3μηνο -4 μηνο και μετα να βγάζεις συμπέρασμα για το τι σε βοηθάει και τι όχι. Κι όχι ρεγκαιν με 4 - 5 άλλα μαζί!!!! :grandpa: :grandpa:
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Αδειάζω και θέλω αποτελεσματική τοπική λύση!

Ναι, ειναι αληθεια οτι κι εγω προβληματιζομαι μηπως ειναι πολλα αυτα που βαζω, και μαλλον ειναι.
 

cool11

Well-Known Member
Επανερχομαι καθως το προβλημα ειναι εδω, δεν εχει φυγει!

Πλεον, σε σχεση με το αρχικο ποστ, η θεραπεια που ακολουθω εχει ως εξης:
- regain foam
- super zix
- fungoral shampoo

Revivogen αραια και που, καθως ειναι πανακριβο με τα σημερινα δεδομενα. Fungoral cream δεν κατεληξα αν κανει κατι, ακομη το ψαχνω, και μαλλον ειμαι ο μονος που το ψαχνω. Airol τελικα μαλλον επιδεινωσε παρα βοηθησε.

Τι αλλο τοπικό μπορω να προσθεσω ωστε να εχω πιθανοτητες να βοηθησω λιγακι την κατασταση μου; Δεν μπορει, κατι θα υπαρχει που θα βοηθάει!
Για πειτε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
δες στο ανάλογο thread αν παίζει καμια ενίσχυση του super zix

ειδάλλως πας σε σε επιλογές doubleA κ.α
 

cool11

Well-Known Member
ενισχυση του super zix, εννοεις αν μπορει να μπει τιποτε προσθετο μεσα?

οσο για doubleA, τι ειναι αυτο?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
ναι,
εννοώ να προσθέσεις Φινα/Ντουτα στο super zix-νομίζω ότι ο Παναγιώτης είχε κάνει και είχε γράψει για ενίσχυση/προσθήκη

για το double A - http://www.hairlossgr.com/forum/thread-371.html
 

cool11

Well-Known Member
Σπύρος είπε:
ναι,
εννοώ να προσθέσεις Φινα/Ντουτα στο super zix-νομίζω ότι ο Παναγιώτης είχε κάνει και είχε γράψει για ενίσχυση/προσθήκη

για το double A - http://www.hairlossgr.com/forum/thread-371.html

Χμ, μπορεις να με προσανατολισεις καπως, τι να κανω να δοκιμαζω την προσθηκη αυτη?
Να επικοινωνησω με τον Παναγιωτη?
Υπαρχει καπου γραμμενο να προσθεσω στο zix, απο duta?
Καπως να δω, τι μπορω να κανω.
 

cool11

Well-Known Member
cool11 είπε:
Σπύρος είπε:
ναι,
εννοώ να προσθέσεις Φινα/Ντουτα στο super zix-νομίζω ότι ο Παναγιώτης είχε κάνει και είχε γράψει για ενίσχυση/προσθήκη

για το double A - http://www.hairlossgr.com/forum/thread-371.html

Χμ, μπορεις να με προσανατολισεις καπως, τι να κανω να δοκιμαζω την προσθηκη αυτη?
Να επικοινωνησω με τον Παναγιωτη?
Υπαρχει καπου γραμμενο να προσθεσω στο zix, απο duta?
Καπως να δω, τι μπορω να κανω.

Καποια βοηθεια?
 

cool11

Well-Known Member
Δεν ξερω καν προς ποια κατευθυνση πρεπει να κινηθω.
Προς τα που θελω ενισχυση: dht blocking, ή regrowth?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Δεν ξερω καν προς ποια κατευθυνση πρεπει να κινηθω.
Προς τα που θελω ενισχυση: dht blocking, ή regrowth?

Δες αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4356.html
Το θέμα cool,έχουμε εξελίξεις στην καραφλοκοινοτητα
Κρατα μονο μινοξιδιλη και αυτο
 

cool11

Well-Known Member
Αντε ρε kapa, βαλε ενα χερακι...
Διαβασα καμποσες σελιδες, οχι και τις 40 ειναι αληθεια.
Εσυ εχεις και 'θετικο' κεφαλι βεβαια, οτι ριχνεις πιάνει!

Ισως ποσταρω κι εκει...
εν εξελιξει τη βλεπω τη διαδικασια.
Εν τελει καταληξαμε σε:
-τροπο παρασκευης,
-σε καποια ισως συγκεντρωτικη προμηθεια υλικων αλα zix ωστε να μην ψαχνουμε δεξια κι αριστερα,
-πιθανες παρενεργειες
-και το πιο σημαντικο- αν εχει αποτελεσματα στον περισσοτερο κοσμο;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
-τροπο παρασκευης,
-σε καποια ισως συγκεντρωτικη προμηθεια υλικων αλα zix ωστε να μην ψαχνουμε δεξια κι αριστερα,
-πιθανες παρενεργειες
-και το πιο σημαντικο- αν εχει αποτελεσματα στον περισσοτερο κοσμο;
Πας στο φαρμακείο ζητάς υγρο ζιρτεκ σε σταγόνες.
Μετά το μπάνιο ανακατευεις 1 η 1,5ml νερο με 10 σταγόνες ζιρτεκ,κανεις εφαρμογη στα σημεία που έχεις τριχοπτωση και αραιωση και αυτο ήταν.
Ακόμα και αν δεν πιάσει δεν προκαλεί αραιωση.
Παρενέργειες ελάχιστες,ότι πιο safe υπάρχει σε τοπικό.
Εχει αποτέλεσμα σε περίπου 70-80% απο ότι βλέπω.
κρατα μονο την μινοξ απο αυτά που χρησιμοποιείς και πρόσθεσε μια εφαρμογη απο αυτο
 
Μπλουζα