ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΜΜ

alexkary

New Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις που παραθέτετε. Σαν μια πρώτη εικόνα γενικά , με βάση κάποια περιστατικά μου φαίνεται ελκυστική η HDC στην Κύπρο , όπως και ο Erdogan. Και από τους δυο με βάση τις φωτογραφίες έχω πάρει μια εκτίμηση. Και οι 2 μου λένε για 3000 grafts στην πρόσθια περιοχή και 500 πίσω. Για να είμαι πιο ακριβής , πριν πάρω την απόφαση και μεταβώ σε κάποιον για μμ, που θα μπορέσω να κάνω μετρήσεις με ακρίβεια, όπως μου πρότεινε κάποιο μέλος στο νήμα ( βλέπε κλινική Bisanga) ?? Μπορώ σε οποιαδήποτε κλινική στην Αθήνα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexkary

New Member
Καλησπέρα φίλε.
Για ιατρούς-κλινικές δε θα μιλήσω.
Ως πλάνο, μιας και είσαι σε καλή ηλικία, θα έλεγα θα μπορούσες να κλείσεις την Α' ζώνη με 3000 περίπου grafts, και να ρίξεις σε μεταγενέστερο στάδιο (εάν δεν είναι εφικτό στην ίδια ΜΜ) καμιά 800 grafts πίσω στο crown.
Η δότρια σου αν και με μακρύ μαλλί (δύσκολο να καταλάβω ακριβώς) φάινεται πολύ καλή και ότι μπορεί να δώσει τέτοια νούμερα από grafts.
Το θέμα επίσης είναι εάν κάνεις θεραπεία ή εχεις διάθεση να κάνεις θεραπεία, προκειμένου να κρατήσεις/συντηρήσεις τα υπόλοιπα μαλλιά.
Μόνο χρήση μινοξυδίλης κάνω. Λογικά θα χρειαστώ και φίνα αλλά θα πρέπει να καθοδηγηθώ από κάποιον γιατυρό λογικά
 

alexkary

New Member
Στα 34 σου, εχεις χασει Α ζωνη, εχει αραιωσει λεπτυνει η Β, αρκετα τα temporals, βλεπω κενα πανω απο τα αυτια (θα που τα εμπειρα μελη τι μπορει να σημαινει σημαινει αυτο) και επισης το crown ανοιγει αρκετα, ενω ετσι πως τα εχεις τα μαλλια δεν καταλαβαινουμε αν εχει ταση να κατεβει. Πας καρφι για 5,5αρης!

Εχεις ομως μεγαλο πλατος κεφαλιου πισω και φαινεται αρκετα η πυκνη η δοτρια σου (εκτος αν ειναι ψευδαισθηση). Αν δεν εχεις ταση για κατεβασμα crown, πιθανολογειται να εχεις μεγαλη επιφανεια δοτριας (αρχικα πολυ καλο). Μια καλη ΜΜ, μπορει να σε μεταμορφωσει.

Στη θεση σου θα πηγαινα ενδεικτικα πχ στην κλινικη Bisanga Αθηνα να δωσω ενα 70€, και να μου δωσουν αναλυτικες μετρησεις (το σημαντικο που θα πηγαινα εκει) και ενα αρχικο πλανο τους! Θα επισκεφτομουνα ακομα εναν για ακομα μια γνωμη/εκτίμηση και μετρησεις (αυτες που δινουν τελοσπαντων αν δινουν καποιοι).
Μετα απο αυτα, θα ξανανοιγα το θεμα και τα μελη εδω θα σου λεγανε μια πιο καλη γνωμη αποψη, με δεδομενα απο τα consulation σου!
Επισης κλασσικα θα πρεπει να αναφερεις αν κανεις αγωγη η οχι και αν εισαι διατεθημενος να παρεις Φινα.
ΜΦΧ,
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σχετικά με τις εκτιμήσεις που πρέπει να πάρω και το σωστό βήμα έτσι ώστε να ξέρω που κινούμαι, ποιες κλινικές μου προτείνεις για μετρήσεις, πέρα από Bisanga?
 

alexkary

New Member
Φαινεται βασει των φωτογραφιων σου να εχεις πολυ ευνοικα χαρακτηριστικα τριχας και δοτριας.Η μεσαια ζωνη κραταει ακομα και το crown πισω εχει ανοιξει σε επιτρεπτα ορια,με φιναστεριδη τα διατηρεις και τα δυο.Το κεφαλι σου μπορει να παρει τρομερο αποτελεσμα,εισαι για Ισπανια φιλε χωρις δευτερη σκεψη,καλη συνεχεια!
Ισπανία ποιον μου προτείνεις? Επίσης λογικά πέρα από τις φωτο θα πρέπει να έχει και κάποιες μετρήσεις μου υποθέτω.
 

alexkary

New Member
Μια α ζώνη + temporals σαν του Gorgi που πήγε Ερντογάν θέλει εδώ ο φίλος.και το crown φτιαξιμο και έγινε σένιος..
έχω μία εκτίμηση από Erdogan ,με βάση πάντα φωτογραφίες. Το σκεφτομαι σοβαρά για εκει μιας και εχω παρει την αποφαση για μμ.
 

alexkary

New Member
To pattern εδώ είναι ξεκάθαρο.
Καρφωτός nw5 και σύντομα.
Είναι μικρός και είναι σε αυτή την κατάσταση,έχει χάσει όλες τις ζώνες,temporals,middle,crοwn και ότι υπάρχει είναι σε λέπτυνση και μέχρι τα 40 χωρίς φάρμακα θα έχει αδειάσει.
Συνεπώς το αποτέλεσμα χωρίς τα μαμά μαλλιά θα είναι εντελώς διαφορετικό.
Η φίνα θα του κρατήσει τα υπάρχοντα και πιθανόν να δει διαφορά οπτική σε crown και middle αλλά πυκνότητες που θα είχε με μια μμ σε καμία των περιπτώσεων.
Η εικόνα με κοντά θα είναι πολύ χειρότερη και θα αναδεικνύει όλο το πρόβλημα.

Πρέπει να αποφασίσετε τι σας αρέσει εάν και εφόσον υπάρχει δότρια να υποστηριχτεί.
Μια απλή κάλυψη και οπτικά να φαίνεστε μια χαρά ή να έχετε μαλλιά πλούσια και ωραία?

Ο φίλος θέλει 3000g μπροστά να χτίσει όλη την α ζώνη,χερλάιν και temporals και 1000g περίπου στο middle και crown για ένα άρτιο και σωστό αποτέλεσμα.
Χωρίς φάρμακα όλοι οι αναφερόμενοι υπολογισμοί πάνε περίπατο και θέλει άλλους.

Στα θετικά φαίνεται μεγάλο εύρος δότριας και καλά χαρακτηριστικά τρίχας.
Μετρήσεις και μόνο τότε πλέον ξέρει τις επιλογές του που θα πάει.

Υ.γ:Advance μια χαρά κλινική σε φύτρωση (που δυστυχώς δεν είναι δεδομένη)αλλά μόνο σε αυτό,στα υπόλοιπα κινδυνεύεις να βρεθείς με παράθυρο χωρίς σίτες και πολύτριχα στη χερλάιν.
Ακριβείς και αξιόπιστες μετρήσεις που μπορώ να κάνω? Τι μου προτείνεις?
 

Gianney

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις που παραθέτετε. Σαν μια πρώτη εικόνα γενικά , με βάση κάποια περιστατικά μου φαίνεται ελκυστική η HDC στην Κύπρο , όπως και ο Erdogan. Και από τους δυο με βάση τις φωτογραφίες έχω πάρει μια εκτίμηση. Και οι 2 μου λένε για 3000 grafts στην πρόσθια περιοχή και 500 πίσω. Για να είμαι πιο ακριβής , πριν πάρω την απόφαση και μεταβώ σε κάποιον για μμ, που θα μπορέσω να κάνω μετρήσεις με ακρίβεια, όπως μου πρότεινε κάποιο μέλος στο νήμα ( βλέπε κλινική Bisanga) ?? Μπορώ σε οποιαδήποτε κλινική στην Αθήνα?
Ο Ερντογάν πάντως έχω ακούσει για 4500 και 5000 απευθείας στην πλειοψηφία.Εσενα σου πε νομίζω τον σωστό αριθμό έδω
 

Gianney

Well-Known Member
Μετρήσεις σωστές , που μπορώ να κάνω εδώ στην Αθήνα? Σε ποιες κλινικές μπορώ να κινηθώ? όλες κάνουνε μετρήσεις?
Χμμ και ο Αναστασακης νομίζω κάνει.Καλυτερα να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgosv

Active Member
Μην περιμένεις μετρήσεις πυκνότητας σε κάθε περιοχή και μετρήσεις πάχους τρίχας που βλέπεις από το εξωτερικό. Όλες λένε ότι κάνουν. Θα σου κάνουν ένα τριχοριζογραμμα στην καλύτερη θα σου πουν ότι έχεις καλή δοτρια και αρκετά πολυτριχα και έναν αριθμό πόσα πιστεύουν ότι μπορεί να δώσει.
Με λίγα λόγια στις περισσότερες περιπτώσεις αν όχι όλες γίνεται για να γίνει.
Αν υπάρχει κάποιος που κάνει μετρήσεις με λεπτομέρεια θα ήθελα να το δω.
 

Disco

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις που παραθέτετε. Σαν μια πρώτη εικόνα γενικά , με βάση κάποια περιστατικά μου φαίνεται ελκυστική η HDC στην Κύπρο , όπως και ο Erdogan. Και από τους δυο με βάση τις φωτογραφίες έχω πάρει μια εκτίμηση. Και οι 2 μου λένε για 3000 grafts στην πρόσθια περιοχή και 500 πίσω. Για να είμαι πιο ακριβής , πριν πάρω την απόφαση και μεταβώ σε κάποιον για μμ, που θα μπορέσω να κάνω μετρήσεις με ακρίβεια, όπως μου πρότεινε κάποιο μέλος στο νήμα ( βλέπε κλινική Bisanga) ?? Μπορώ σε οποιαδήποτε κλινική στην Αθήνα?
Αναλυτικές μετρήσεις όπως αυτές του Lorenzo ή Erdogan δεν κάνει κάποια κλινική στην Αθήνα. Μπορείς να πας όμως στην κλινική του Bisanga να σου κάνει κάποιες μετρήσεις ή στην DHI που κάνει καλές μετρήσεις με εμβαδομέτρηση δότριας, πυκνότητες και υπολογισμός των διαθέσιμων και συνολικών grafts που έχεις.
 

pablopaolinio

Active Member
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σχετικά με τις εκτιμήσεις που πρέπει να πάρω και το σωστό βήμα έτσι ώστε να ξέρω που κινούμαι, ποιες κλινικές μου προτείνεις για μετρήσεις, πέρα από Bisanga?
Δυστυχώς ο Lorenzo είναι Ισπανία, ο οποίος δίνει και τις καλύτερες. Πάνε Bisanga για αρχή (για μετρήσεις, αλλά και γνώμη...κυρίως τις μετρήσεις αρχικά) και πάρε και τη γνώμη έμπειρων μελών για κάποιον ακόμα που σε βολεύει να πας, πχ του vlafo, ο οποίος και τους είδε σχεδόν όλους και το χιλιοέψαξε και έχει άποψη.

Τα μακρινά με φωτογραφίες κτλ, θα τα απέφευγα. Πάνε σε κάποιους Αθήνα πχ που μένεις, να σε δούνε από κοντά. Μετά κοιτάς τους έξω.

Υ.Γ.: Ο Bisanga και ο Αναστασάκης (αν σε δει ο ίδιος κανα 10λεπτο) είναι και οι μόνοι που πληρώνεις για cons Ελλάδα (δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι το τελευταίο εξάμηνο). Απλά Bisanga παίρνεις σίγουρα καλές μετρήσεις. Επίσης, στην DHI αν πας θα σε περδέψουν λίγο με τις τρίχες (δε μιλάνε με graps)...
 

jersey

Well-Known Member
Χμμ και ο Αναστασακης νομίζω κάνει.Καλυτερα να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι
Μπα δεν κάνει. Ο ίδιος σε βλέπει για λίγο και δεν κάνει μετρήσεις και επι πληρωμή κιόλας... Πριν σε δει αυτός σε βλέπει μια κυρία που υποτίθεται σου μετράει μια πυκνότητα δότριας (που πολλές φορές είδαμε ότι δεν ειναι σωστό νούμερο) και σου σημειώνει αν έχεις χοντρή-λεπτή τρίχα που επίσης δεν ειναι και τόσο αξιόπιστη καθώς είδαμε οτι στον jacksmith τη μια φορά του έγραψε μέτρια την άλλη λεπτή τρίχα τις 2 φορές που πήγε.. :p
 

Gianney

Well-Known Member
Μπα δεν κάνει. Ο ίδιος σε βλέπει για λίγο και δεν κάνει μετρήσεις και επι πληρωμή κιόλας... Πριν σε δει αυτός σε βλέπει μια κυρία που υποτίθεται σου μετράει μια πυκνότητα δότριας (που πολλές φορές είδαμε ότι δεν ειναι σωστό νούμερο) και σου σημειώνει αν έχεις χοντρή-λεπτή τρίχα που επίσης δεν ειναι και τόσο αξιόπιστη καθώς είδαμε οτι στον jacksmith τη μια φορά του έγραψε μέτρια την άλλη λεπτή τρίχα τις 2 φορές που πήγε.. :p
Καταλαβα δηλ άστα να πάνε ...
 

vlafo

Well-Known Member
Κλείσε ένα ραντεβού με τον Bissanga να σε δει από κοντά,κάνει σοβαρές μετρήσεις και σοβαρό cons και θα ξέρεις μετά τη συνομιλία μαζί του που θα πας.
Δε χρειάζεται να χάνεις το χρόνο σου και να τρέχεις από εδώ και από εκεί για μετρήσεις.

Για μμ σπατάλησε πολύ χρόνο να δεις και μετά κινήσου ανάλογα που σε ευχαριστεί.
Είσαι από τις περιπτώσεις που μπορείς να πάρεις φοβερό αποτέλεσμα,αρκεί να κάνεις καλή επιλογή και να ξέρεις πως θα κινηθείς.
 

jacksmith

Active Member
Το λεπτομερέστερο ,αλλά όχι το τέλειο ή το ιδανικό στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου, το κάνει η κλινική του Bisanga.
 
Μπλουζα