ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΜΜ

alexkary

New Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Σαν νέο μέλος και εγώ στην κοινότητα θα ήθελα μερικές συμβουλές σχετικά με την αναζήτηση και επιλογή του κατάλληλου ιατρού-κλινικής σχετικά με την μεταμόσχευση που θέλω να κάνω ή έστω να μου δώσετε μια ιδέα πως πρέπει να κινηθώ? Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες με την κατάσταση που είμαι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
InkedDRY1_LI.jpg DRY2.jpg InkedDRY3_LI.jpg InkedDRY4_LI.jpg InkedDRY5_LI.jpg DRY6.jpg InkedDRY7_LI.jpg InkedDRY8_LI.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Για ιατρούς-κλινικές δε θα μιλήσω.
Ως πλάνο, μιας και είσαι σε καλή ηλικία, θα έλεγα θα μπορούσες να κλείσεις την Α' ζώνη με 3000 περίπου grafts, και να ρίξεις σε μεταγενέστερο στάδιο (εάν δεν είναι εφικτό στην ίδια ΜΜ) καμιά 800 grafts πίσω στο crown.
Η δότρια σου αν και με μακρύ μαλλί (δύσκολο να καταλάβω ακριβώς) φάινεται πολύ καλή και ότι μπορεί να δώσει τέτοια νούμερα από grafts.
Το θέμα επίσης είναι εάν κάνεις θεραπεία ή εχεις διάθεση να κάνεις θεραπεία, προκειμένου να κρατήσεις/συντηρήσεις τα υπόλοιπα μαλλιά.
 

pablopaolinio

Active Member
Στα 34 σου, εχεις χασει Α ζωνη, εχει αραιωσει λεπτυνει η Β, αρκετα τα temporals, βλεπω κενα πανω απο τα αυτια (θα που τα εμπειρα μελη τι μπορει να σημαινει σημαινει αυτο) και επισης το crown ανοιγει αρκετα, ενω ετσι πως τα εχεις τα μαλλια δεν καταλαβαινουμε αν εχει ταση να κατεβει. Πας καρφι για 5,5αρης!

Εχεις ομως μεγαλο πλατος κεφαλιου πισω και φαινεται αρκετα η πυκνη η δοτρια σου (εκτος αν ειναι ψευδαισθηση). Αν δεν εχεις ταση για κατεβασμα crown, πιθανολογειται να εχεις μεγαλη επιφανεια δοτριας (αρχικα πολυ καλο). Μια καλη ΜΜ, μπορει να σε μεταμορφωσει.

Στη θεση σου θα πηγαινα ενδεικτικα πχ στην κλινικη Bisanga Αθηνα να δωσω ενα 70€, και να μου δωσουν αναλυτικες μετρησεις (το σημαντικο που θα πηγαινα εκει) και ενα αρχικο πλανο τους! Θα επισκεφτομουνα ακομα εναν για ακομα μια γνωμη/εκτίμηση και μετρησεις (αυτες που δινουν τελοσπαντων αν δινουν καποιοι).
Μετα απο αυτα, θα ξανανοιγα το θεμα και τα μελη εδω θα σου λεγανε μια πιο καλη γνωμη αποψη, με δεδομενα απο τα consulation σου!
Επισης κλασσικα θα πρεπει να αναφερεις αν κανεις αγωγη η οχι και αν εισαι διατεθημενος να παρεις Φινα.
ΜΦΧ,
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φαινεται βασει των φωτογραφιων σου να εχεις πολυ ευνοικα χαρακτηριστικα τριχας και δοτριας.Η μεσαια ζωνη κραταει ακομα και το crown πισω εχει ανοιξει σε επιτρεπτα ορια,με φιναστεριδη τα διατηρεις και τα δυο.Το κεφαλι σου μπορει να παρει τρομερο αποτελεσμα,εισαι για Ισπανια φιλε χωρις δευτερη σκεψη,καλη συνεχεια!
 

Ronaldo

Well-Known Member
Η δότρια σου φαίνεται πολυ καλή με ωραία τρίχα. Ξεκινάς φιναστερίδη για το Middle και ίσως βοηθήσει και το crown, περιμένεις κανένα χρόνο να δεις τι θα σου δώσει και μπαίνεις για επέμβαση Α ζώνη με περίπου 3000+ μοσχεύματα και βάζεις κ crown 700-1000 μοσχεύματα να το κλείσεις αναλόγως σε τι κατάσταση θα βρίσκεται.
 

giorgosv

Active Member
Είσαι 34 χρόνων. Η τριχόπτωση σου το πιο πιθανό είναι ότι προχωράει αργά πλέον.
Κάποιοι που είπαν για norwood 5,5 ότι θα φτάσεις απορώ από που το βλεπουν;
Φιναστεριδη δεν χρειάζεσαι. Βλέπω την προτείνουν σε κάθε έναν που ρωτάει.
Τα μαλλιά που έχεις φαίνονται σε καλή κατάσταση και όχι αδύναμα.
Ελλάδα βάζεις 2500 μοσχεύματα με 2500€ στην advanced και περίπου τόσο και στον τιρκαλα.
Value for money με ένα € το μοσχευμα.
Βάζεις 2200-2300 μπροστά και 200 στο crown.
Μινοξιδιλη για ένα χρόνο και είσαι αρχηγός.
Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να παίρνεις κάθε
Μέρα φιναστεριδη.
Αν χρειαστεί στο μέλλον κάνεις άλλη μια μεταμόσχευση και δεν ασχολεισαι ξανά. Δοτρια έχεις πολύ καλή φτάνεις 50+ με φουλ μαλλί.
Καλή επιτυχία
 

Flag17

Well-Known Member
Φιλε alex οι φώτο είναι πολύ σκοτεινές και το χτένισμα καλύπτει την πραγματική εικόνα, για να πάρεις γνώμες σωστές πρέπει να βάλεις αποκαλυπτικες φώτο με καλό φωτισμό. Κάνε χτένισμα με τα μαλλιά πίσω και επαρκή φωτισμό και ανέβασε και με βρεγμένο μαλλί έτσι θα μπορέσουν όλοι να σε βοηθήσουν καλύτερα!!
 

pablopaolinio

Active Member
Είσαι 34 χρόνων. Η τριχόπτωση σου το πιο πιθανό είναι ότι προχωράει αργά πλέον.
Κάποιοι που είπαν για norwood 5,5 ότι θα φτάσεις απορώ από που το βλεπουν;
Φιναστεριδη δεν χρειάζεσαι. Βλέπω την προτείνουν σε κάθε έναν που ρωτάει.
Τα μαλλιά που έχεις φαίνονται σε καλή κατάσταση και όχι αδύναμα.
Ελλάδα βάζεις 2500 μοσχεύματα με 2500€ στην advanced και περίπου τόσο και στον τιρκαλα.
Value for money με ένα € το μοσχευμα.
Βάζεις 2200-2300 μπροστά και 200 στο crown.
Μινοξιδιλη για ένα χρόνο και είσαι αρχηγός.
Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να παίρνεις κάθε
Μέρα φιναστεριδη.
Αν χρειαστεί στο μέλλον κάνεις άλλη μια μεταμόσχευση και δεν ασχολεισαι ξανά. Δοτρια έχεις πολύ καλή φτάνεις 50+ με φουλ μαλλί.
Καλή επιτυχία
Η κλιμακα Norwood και πως την αντικαμβανεται ο καθενας, ειναι σχετικη. Απο τι στιγμη που δεν ανεφερα σε τι ηλικια θα καταληξει 5,5αρης, συγχωρεσε με αλλα πως κρινεις οτι κανω λαθος. Για μενα ειναι δεδομενο ομως οτι Παει για 5,5αρης, γιατι διαφαινεται οτι καλυπτει εντεχνως τη Β ζωνη, με πλαγιο χτενισμα και ειναι δεδομενο οτι αν τα εκανε παλι ολα πανω θα αποκαλυπτονταν αλλη κατασταση. Το 5,5αρης το εννοω στα 60-65 και γενικα ειναι θεωρητικο. Μπορει να παρει ομως ενα πολυ καλο αποτελεσμα αν μας επιβεβαιωσει τη διαφαινομενη καλη δοτρια (με μετρησεις) και δει τι ταση εχει το crown να κατεβει (απο το γιατρο αυτο).
Φιλικα ειπα τη γνωμη μου,

ΥΓ: 34 θεωρω οτι ειναι ακομα μικρος, οταν εχει χασει τοσο τα temporals, Α ζωνη και ανοιξει το Crown (ευτυχως μονο σε μηκος)
 

giorgosv

Active Member
Έχει πολύ μαλλί ο άνθρωπος για να μιλάμε για τέτοια norwood. Αν στα 65 πάει 5αρης με δύο μεταμοσχευσεις που θα έχει κάνει έως τότε και σύνολο 4500-5000 μοσχευματα δεν θα είναι 5αρης θα έχει αρκετά καλό μαλλί για την ηλικία του.
Η δοτρια είναι ακέραιη και η τρίχα ακόμη και από τη φωτογραφία του φαίνεται σαν σύρμα χοντρή.
Κανένας λόγος για τη συγκεκριμένη περίπτωση κατά τη δική μου γνώμη να μπλέξει με φάρμακα. Μια μεταμοσχευση τώρα και μια σε 7-10 χρόνια μετά. Αν προχωρήσει η αραίωση γεμίζει αν δεν προχωρήσει πυκνώνει τα ήδη μεταμοσχευμενα με μικρά γεμίσματα στις ενώσεις με τα μαμά και πάει έως τα 55+ με γεμάτο μαλλί.
Η δοτρια θα επαρκεί να κάνει ότι θέλει.

Έχουν ζητήσει γνώμη παιδιά που όλο το κεφάλι τους είναι χτυπημένο από την ΑΓΑ εκεί χωρίς κάποια αγωγή το μέλλον είναι προδιαγεγραμμένο και συμφωνώ με τη λήψη φινας. Κάποιες περιπτώσεις δεν έχουν άλλη επιλογή εκτός αν συμβιβαστούν με την απώλεια των μαλλιών τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Αν πάει στον Τούρκο μπορεί και να του τα κάνει όλα μονοτριχα και να τα βγάλει τόσα.:p
Μην με παρεξηγείτε έχω έρθει απο το 2041 που αυτά τα graft είναι πλέον ρουτίνα να μπαίνουν ή έκανα consultation σε τούρκικη κλινική το 2021 :p
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ελλάδα βάζεις 2500 μοσχεύματα με 2500€ στην advanced.
Και ειχα πιστεψει πως μετα το ban του μελους που προτεινε αυτο το νουμερο παντου και ανεξαιρετως σε ολα τα νηματα δεν θα το ξανασυναντουσα.Φαινεται ειναι το στανταρακι της κλινικης,σωστα;Που να ειναι ο Δημητρης αραγε;
 

giorgosv

Active Member
Και ειχα πιστεψει πως μετα το ban του μελους που προτεινε αυτο το νουμερο παντου και ανεξαιρετως σε ολα τα νηματα δεν θα το ξανασυναντουσα.Φαινεται ειναι το στανταρακι της κλινικης,σωστα;Που να ειναι ο Δημητρης αραγε;

Είναι ο μέγιστος αριθμός graft που βάζουν σε μια μέρα και τα ελάχιστα χρήματα που παίρνουν ανά συνεδρία.
Διαφωνείς ότι αυτες οι δύο είναι οι καλύτερες επιλογές για Ελλάδα;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Διαφωνω.Ο γιατρος-ιδιοκτητης της κλινικης εχει δωσει κακο δειγμα επαγγελματικης συμπεριφορας και εχει κατα καιρους πει αρκετα ψευδη ,υποβαθμιζει την αξια τεχνικης μμ (FUT) απλα και μονο επειδη η κλινικη του δεν την παρεχει σαν υπηρεσια.Επισης οι φαρμακευτικες αγωγες που δηθεν θεωρει απαραιτητες και προτεινει στους ασθενεις του δεν περιλαμβανουν τις κλασσικες ενδεδειγμενες θεραπειες αλλα μιγματα δικων του συστατικων η πωληση των οποιων ανεβαζουν το κασε του.Επισης γνωστα τα κακα αποτελεσματα μετα απο κακοδιαχειριση δοτριας.Αν αυτη θεωρειται τοπ επιλογη τοτε οι Ισπανοι πρεπει να ειναι ο θεος ο ιδιος!Ο Τυρκαλας φυσικα και δεν συγκρινεται με τον Β και την κλινικη του,σκαλες ανωτερος,αν και εχει να αποδειξει πολλα ακομη,τουλαχιστον για μενα.
 

giorgosv

Active Member
Διαφωνω.Ο γιατρος-ιδιοκτητης της κλινικης εχει δωσει κακο δειγμα επαγγελματικης συμπεριφορας και εχει κατα καιρους πει αρκετα ψευδη ,υποβαθμιζει την αξια τεχνικης μμ (FUT) απλα και μονο επειδη η κλινικη του δεν την παρεχει σαν υπηρεσια.Επισης οι φαρμακευτικες αγωγες που δηθεν θεωρει απαραιτητες και προτεινει στους ασθενεις του δεν περιλαμβανουν τις κλασσικες ενδεδειγμενες θεραπειες αλλα μιγματα δικων του συστατικων η πωληση των οποιων ανεβαζουν το κασε του.Επισης γνωστα τα κακα αποτελεσματα μετα απο κακοδιαχειριση δοτριας.Αν αυτη θεωρειται τοπ επιλογη τοτε οι Ισπανοι πρεπει να ειναι ο θεος ο ιδιος!Ο Τυρκαλας φυσικα και δεν συγκρινεται με τον Β και την κλινικη του,σκαλες ανωτερος,αν και εχει να αποδειξει πολλα ακομη,τουλαχιστον για μενα.

Κοίταξε εγώ δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ κάποια κλινική. Είπα τη γνώμη μου.
Τώρα το ότι εσένα σε πείραξε που ανέφερα την advanced σαν επιλογή για μεταμόσχευση στην Ελλάδα και τον τιρκαλα που έως τώρα έχει δώσει πολύ καλά αποτελέσματα περίεργο μου φαίνεται.
Για πες μου ποια κλινική θεωρείς αξιόλογη στην Ελλάδα;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Κοίταξε εγώ δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ κάποια κλινική. Είπα τη γνώμη μου.
Τώρα το ότι εσένα σε πείραξε που ανέφερα την advanced σαν επιλογή για μεταμόσχευση στην Ελλάδα και τον τιρκαλα που έως τώρα έχει δώσει πολύ καλά αποτελέσματα περίεργο μου φαίνεται.
Η φραση "Δεν χρειαζεται να μπλεκεις με φινα,το μονο που χρειαζεσαι ειναι 2500 grafts για 2500 ευρω και αυτο το βρισκεις που αλλου,στην advanced " ,παρουσιαζοντας το ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ σαν One size fits all λυση,μονο εικονες απο αποψεις ταγμενων υπερ της κλινικης μου φερνουν στο μυαλο,τιποτα παραπανω.Δεν μιλαω για εσενα,αλλα για την φραση αυτη που εχει κακη προιοστορια στο φορουμ και δεν γινεται να το προσπερασω οταν το βλεπω να γραφεται ξανα με τον ιδιο τροπο

Για πες μου ποια κλινική θεωρείς αξιόλογη στην Ελλάδα;
Καμια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giorgosv

Active Member
Η φραση "Δεν χρειαζεται να μπλεκεις με φινα,το μονο που χρειαζεσαι ειναι 2500 grafts για 2500 ευρω και αυτο το βρισκεις που αλλου,στην advanced " ,παρουσιαζοντας το ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ σαν One size fits all λυση,μονο εικονες απο αποψεις ταγμενων υπερ της κλινικης μου φερνουν στο μυαλο,τιποτα παραπανω.Δεν αναφερομαι σε εσενα,αλλα στην φραση αυτη που εχει κακη προιοστορια στο φορουμ.


Καμια.

Οκ δεκτό μάλλον τα στάνταρ σου είναι πολύ υψηλά. Δεν είναι όλοι έτσι όμως. Ούτε έχουμε 12000€ να πάμε στον Ισπανό.
Εγώ δεν είμαι σε όλες τις περιπτώσεις κατά της φιναστεριδης.
Άτομα με διάχυτη αραίωση δεν έχουν άλλη επιλογή και το έχω γράψει.
Όχι όμως και σε όλους.
Όταν μίλησες για fut το μυαλό μου πήγε αλλού με την έχθρα που βλέπω ότι έχεις με την advanced.
Αλλά αφού δεν σου αρέσει καμία κλινική στην Ελλάδα δεκτό.
Εμένα μου αρέσουν οι δύο που έγραψα. Θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη μου η οποία στηρίζεται σε αυτά που έχω δει εδώ μέσα έως τώρα.
Και για να συμπληρώσω για μεταμόσχευση με περισσότερα χρήματα προτιμώ και την hdc στην Κύπρο. Οτιδήποτε πέρα από αυτά τα λεφτά τα θεωρώ υπερεκτιμημενα για μια μεταμοσχευση μαλλιών και οι μικρές ίσως διαφορές ασήμαντες στα δικά μου μάτια για να δικαιολογήσουν το υπερβολικό ποσό που ζητάνε κάποιες κλινικές.
 
Μπλουζα