ΑΑ, κακή ψυχολογία, λανθασμένες επιλογές και απόγνωση

bobby

Well-Known Member
Είναι κλασική περίπτωση i can't take no for an answer. Βέβαια το σχόλιο της κλινικής απο κάτω είναι κατατοπιστικό και έντιμο:
Patients with advanced alopecia (NW VI-VII) usually have poor quality donor areas (caliber, donor area extension, hair/FU, density), and only 10-20% have the necessary total donor capacity to be candidates for restoration, partial or total. It means that for each patient with advanced alopecia accepted for surgery, 8 are rejected for not having a donor with the minimum conditions required for extraction. Therefore, it is important to stabilize those patients who, from a young age, shows signs of aggressiveness (retrograde alopecia, loss of temporal peaks, extensive miniaturization of the recipient, inferior temporal and parietal areas with low coverage capacity or even miniaturization). Whatever you do, the important issue is naturalness, and if at the end he want to wear a shaved look,must see no traces of the surgery (and in these cases, SMP would also help)
ΑΥτή είναι εξήγηση ηθικού γιατρού!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Καθόλου δεν κλείδωσα στην επιτυχία του αποτελέσματος ή της στρατηγικής του. ΑΛΛΟ ΛΕΩ.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι παρουσιάζεται το αποτέλεσμα με αυτή την στρατηγική (και δεν αποκρύπτεται επειδή δεν "πουλάει" ως γίνεται συνήθως) έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας να κρίνει την στρατηγική και το τι μπορεί να πετύχει όταν είναι μια παρόμοια περίπτωση.
Και που έχω πει εγώ το αντίθετο όταν ταυτόχρονα το έχω αναδείξει ?
 

bobby

Well-Known Member
Για να βάλουμε τα πράγματα στην σωστή τους θέση....

Αντικειμενικά η τελική εικόνα του μπορεί να μην θεωρείται "μπόμπα" και "τούμπανο" οπότε εν μέρει έχει ένα δίκιο ο φίλος μου @vlafo να σχολιάζει αρνητικά.

Επίσης η ταλαιπωρία 4 επέμβάσεων είναι όντως "γολγοθάς" οπότε αξία έχουν και τα σχόλια του έτερου φίλου μου @oreo .

ΑΛΛΑ

Αν δει κάποιος από που ξεκίνησε, τι χάλια χαρακτηριστικά δότριας και τρίχας έχει, και που κατέληξε για εμένα απότελεί ΘΑΥΜΑ και ενδεικτικό της ικανότητας του Lorenzo. Αν ήμουνα στην θέση του φίλου Ισπανού θα πανηγύριζα για το αποτέλεσμα και δικαίως.....

Βλέποντας τέτοια αποτελέσματα (που δεν είναι για instagram βεβαίως, αλλά δείχνουν την πραγματικότητα χωρίς "μακιγιάζ") μπορεί και παίρνει θάρρος κάποιος σε παρόμοια κατάσταση. Ευτυχώς για μένα δεν είμαι σε τόσο χάλια κατάσταση σαν τον φίλο Ισπανό, αλλά δυστυχώς μοιράζομαι μερικά χαρακτηριστικά (ένα δηλαδή) την πολύ λεπτή τρίχα, οπότε για εμένα το περιστατικό είναι πολύ χρήσιμο και δέιχνει τις ικανότητες του γιατρού.

Αν ήμουν σε τόσο χάλια κατάσταση πιθανώς να είχε πέσει "ξούρα" αλλά αν ήξερα ότι μπορεί να πάρεις αυτό το αποτέλεσμα (του φίλου Ισπανού δηλαδή) θα έμπαινα σε σοβαρές σκέψεις να το προσπαθήσω....
 

RyanStack

New Member
Καλησπέρα παιδιά.Μολις ολοκλήρωσα την επίσκεψη μου και στο Starks στην Καλαμαριά.Από όσους έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα, αυτοί με έπεισαν περισσότερο.Βέβαια κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν.Καταρχάς η κυρία αυτή που με υποδέχτηκε δεν μου συνέστησε τον γιατρό και δεν ξέρω αν αυτός που είδα ήταν ο Τυρκάλας.Γενικά αυτο που κυρίως με ενοχλεί, όπου πήγα ,είναι ότι δεν μιλάς με γιατρό ή μιλάς για λίγο.Αναλώνεσαι κυρίως σε συζήτηση με μη εξειδικευμένους.Ειναι σαν να έρθει ένας πελάτης στο δικηγορικό γραφείο που δουλεύω και να ζητάει νομική αρωγή από την γραμματέα.
Τέλος πάντων,μου πρότειναν πύκνωση στο πίσω μέρος και στη μέση του κεφαλιού,συν κάποιες μικρές διορθώσεις μπροστά,2500 μια συνεδρία,4000 οι δύο.Από τα 7200 της ΑΗC, τεράστια διαφορά.Αν κάνω μάλλον θα κάνω εκεί.Το σημαντικό είναι ότι πήρα Φιναστεριδη και Μινοξιδιλη και από αύριο κιόλας ξεκινάω.Φινα 0,5 τη μέρα, ελπίζω να κάνει δουλειά.Θα το ρισκαρα και για περισσότερο.Σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε DHI και Αναστασάκη και μετά να κάνω έναν απολογισμό.Αν και αρχίζω σιγά σιγά να λοξοκοιτάζω και την περίπτωση του εξωτερικού, γιατί για να είμαι απολύτως ειλικρινής κανένας δεν έχει κερδίσει μέχρι στιγμής την απόλυτη,απόλυτη εμπιστοσύνη μου.Αλλά μέχρι στιγμής κλίνω προς Starks.
 

vlafo

Well-Known Member
Τα πράγματα τα βλέπει ο καθένας με τα μάτια τα δικά του και υπο το πρίσμα το δικό του και μόνο.
Ποτέ δεν θα περίμενα να γίνει μπόμπα και τούμπανο φίλε bobby αυτό το case με αυτά ειδικά τα χαρακτηριστικά.Δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις γιατί γνωρίζω που μπορεί να φτάσει τέτοιο case και με τέτοια χαρακτηριστικά.
Είμαι λίγο παρεξηγημένος ως προς το τι προσδοκώ για τον καθένα.
Κάθε περίπτωση την εξατομικεύω γιατί είναι ξεχωριστή.

Με 4 επεμβάσεις και όλο αυτό που πέρασε,το τελικό αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση δεν είναι για πανηγυρισμούς ούτε πρόκειται περί θαύματος αυτή η εικόνα.
Απλά εκεμεταλλεύτηκε πολύ μικρά session και προσπάθησε να ομογενοποιήσει λίγο όλο το κεφάλι.
Στα δικά μου μάτια προφανώς και είναι αδιάφορο το τελικό αποτέλεσμα,και η διαφορά που προκύπτει είναι αμελητέα σε σχέση με την αφετηρία,αλλά σίγουρα χρήσιμο για να ξέρει κάποιος με αυτά τα χαρακτηριστικά τι μπορεί να πάρει.
Προσωπική εκτίμηση αν φώναζες 100 ανθρώπους ίδια κατηγορία και τους ρώταγες ότι αυτό θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα,σίγουρα πάνω από 2,3 δεν θα προχωρούσαν.

Υγ:Όσον αφορά το δικό σου case φίλε bobby θεωρείς ότι είσαι υποεκτιμημένος ενώ δεν έχεις καμία σχέση με αυτά τα cases.
Εννοείται πολύ καλύτερος και φυσικά το τελικό αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα έχει καμία σχέση.
Για αυτό ανέβασε τον πήχη σου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εμενα ως εικονα μου φαινεται καλη, δεδομενης της αρχικης καταστασης αλλα και του χρωματος τριχας.
Υποθετω πως το καραφλο δεν του πηγαινε καθολου καιμπηκες σε αυτη τη διαδικασια.
 

witcher

Well-Known Member
Τα πράγματα τα βλέπει ο καθένας με τα μάτια τα δικά του και υπο το πρίσμα το δικό του και μόνο.
Ποτέ δεν θα περίμενα να γίνει μπόμπα και τούμπανο φίλε bobby αυτό το case με αυτά ειδικά τα χαρακτηριστικά.Δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις γιατί γνωρίζω που μπορεί να φτάσει τέτοιο case και με τέτοια χαρακτηριστικά.
Είμαι λίγο παρεξηγημένος ως προς το τι προσδοκώ για τον καθένα.
Κάθε περίπτωση την εξατομικεύω γιατί είναι ξεχωριστή.

Με 4 επεμβάσεις και όλο αυτό που πέρασε,το τελικό αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση δεν είναι για πανηγυρισμούς ούτε πρόκειται περί θαύματος αυτή η εικόνα.
Απλά εκεμεταλλεύτηκε πολύ μικρά session και προσπάθησε να ομογενοποιήσει λίγο όλο το κεφάλι.
Στα δικά μου μάτια προφανώς και είναι αδιάφορο το τελικό αποτέλεσμα,και η διαφορά που προκύπτει είναι αμελητέα σε σχέση με την αφετηρία,αλλά σίγουρα χρήσιμο για να ξέρει κάποιος με αυτά τα χαρακτηριστικά τι μπορεί να πάρει.
Προσωπική εκτίμηση αν φώναζες 100 ανθρώπους ίδια κατηγορία και τους ρώταγες ότι αυτό θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα,σίγουρα πάνω από 2,3 δεν θα προχωρούσαν.

Υγ:Όσον αφορά το δικό σου case φίλε bobby θεωρείς ότι είσαι υποεκτιμημένος ενώ δεν έχεις καμία σχέση με αυτά τα cases.
Εννοείται πολύ καλύτερος και φυσικά το τελικό αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα έχει καμία σχέση.
Για αυτό ανέβασε τον πήχη σου.
Να σημειωθεί οτι δεν ηταν 4 οι επεμβάσεις αλλα 5!
Όντως συμφωνώ δεν πρόκειται σε καμια περίπτωση για θαύμα, ουτε αναδεικνύει τις ικανότητες του γιατρού αυτο το αποτέλεσμα. Υπάρχουν αλλα αποτελέσματα που τις αναδεικνύουν. Απλά πρόκειται για ένα αποτέλεσμα με μια ομογενοποιημενη αραιη εικόνα που σίγουρα πολλούς δεν θα ικανοποιούσε και λογικά δεν θα προχωρούσαν στις 5 επεμβάσεις ωστε να το αποκτήσουν ακομα περισσότερο αν λάβεις και υπόψιν τποσα λεφτα ξοδεψε ο συγκεκριμένος στον Ισπανό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα σχόλια του Lorenzo κάτω από το βίντεο μεταφρασμένα. Αυτός που πόσταρε το βίντεο έπρεπε να κάνει έναν κόπο να μεταφράσει και να ποστάρει και αυτό τον σχολιασμό. Θα είχαμε κάνει μια πιο πολύ ουσιαστική συζήτηση γιατί τα είπε ΟΛΑ.

"Η πρώτη φορά που είδαμε αυτόν τον ασθενή σε cons ήταν το 2011. Είχε προχωρημένη αλωπεκία NW VII, με λεπτά και λευκά μαλλιά και χαμηλή ικανότητα κάλυψης στη δότρια περιοχή του. Χωρίς αραίωση μαλλιών και σταθερός, λόγω του ότι βρισκόταν στο μέγιστο μοτίβο αλωπεκίας του. Συνηθίζει να τα έχει κοντά ή ξυρισμένα. Ζητήσε μια μικρή μετωπική αποκατάσταση όπου είχε μικρή ποσότητα φυσικών μαλλιών, για να καμουφλάρει τα firewalls με την απαραίτητη φυσικότητα. Έτσι, η ελεγχόμενη εξάντληση της δότριας δεν ήταν η αρχική στρατηγική, αλλά λόγω της πίεσης του ασθενούς, της γνώσης των στόχων που μπορούν να επιτευχθούν και της υπομονής για τη διενέργεια πολλών χειρουργικών επεμβάσεων με μικρό αριθμό μοσχευμάτων, έδωσε το τελικό αποτέλεσμα που παρουσιάζουμε. Ένα τελικό αποτέλεσμα με ελάχιστη κάλυψη, αλλά ομοιογενές, που κρύβει το μοτίβο της ανδρικής αλωπεκίας, φυσικό και με καλή περιποίηση της δότριας περιοχής, που επιτρέπει την ξυρισμένη όψη. Η υπέρβαση των ορίων είναι προσωπική απόφαση ενός σταθερού ασθενούς, κάθε φορά που σεβόμαστε τις αρχές της μεταμόσχευσης μαλλιών: επιβίωση, φυσικότητα, κάλυψη και καλή μεταχείριση της δότριας. Γνωρίζουμε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το ιδανικό, και οι περισσότεροι από εμάς θα πούμε ότι θα ήταν καλύτερα να μην το είχαμε ξεκινήσει, έχουμε την ίδια άποψη. Όμως, καταρχάς, ο ασθενής είναι ευχαριστημένος με τη νέα του εμφάνιση και το σημερινό αποτέλεσμα, περιμένοντας το αποτέλεσμα της τελευταίας επέμβασης. δεύτερον, η υπέρβαση των ορίων συνεπάγεται έρευνα και μας δίνει πληροφορίες. Και, πάνω από όλα, είναι ένα παράδειγμα για ασθενείς με παρόμοια χαρακτηριστικά, για να δουν πραγματικά και αντικειμενικά αποτελέσματα και αν αξίζει τον κόπο, τις ελπίδες, την σωματική καταπόνηση και τα χρήματα για να επιτύχουν αυτά τα αποτελέσματα."
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά.Μολις ολοκλήρωσα την επίσκεψη μου και στο Starks στην Καλαμαριά.Από όσους έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα, αυτοί με έπεισαν περισσότερο.Βέβαια κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν.Καταρχάς η κυρία αυτή που με υποδέχτηκε δεν μου συνέστησε τον γιατρό και δεν ξέρω αν αυτός που είδα ήταν ο Τυρκάλας.Γενικά αυτο που κυρίως με ενοχλεί, όπου πήγα ,είναι ότι δεν μιλάς με γιατρό ή μιλάς για λίγο.Αναλώνεσαι κυρίως σε συζήτηση με μη εξειδικευμένους.Ειναι σαν να έρθει ένας πελάτης στο δικηγορικό γραφείο που δουλεύω και να ζητάει νομική αρωγή από την γραμματέα.
Τέλος πάντων,μου πρότειναν πύκνωση στο πίσω μέρος και στη μέση του κεφαλιού,συν κάποιες μικρές διορθώσεις μπροστά,2500 μια συνεδρία,4000 οι δύο.Από τα 7200 της ΑΗC, τεράστια διαφορά.Αν κάνω μάλλον θα κάνω εκεί.Το σημαντικό είναι ότι πήρα Φιναστεριδη και Μινοξιδιλη και από αύριο κιόλας ξεκινάω.Φινα 0,5 τη μέρα, ελπίζω να κάνει δουλειά.Θα το ρισκαρα και για περισσότερο.Σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε DHI και Αναστασάκη και μετά να κάνω έναν απολογισμό.Αν και αρχίζω σιγά σιγά να λοξοκοιτάζω και την περίπτωση του εξωτερικού, γιατί για να είμαι απολύτως ειλικρινής κανένας δεν έχει κερδίσει μέχρι στιγμής την απόλυτη,απόλυτη εμπιστοσύνη μου.Αλλά μέχρι στιγμής κλίνω προς Starks.
Αρα το πλανο στην Starks στο προτεινε καποιος μη γιατρος;Και ο Τυρκαλας το εκτελει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Τα σχόλια του Lorenzo κάτω από το βίντεο μεταφρασμένα. Αυτός που πόσταρε το βίντεο έπρεπε να κάνει έναν κόπο να μεταφράσει και να ποστάρει και αυτό τον σχολιασμό. Θα είχαμε κάνει μια πιο πολύ ουσιαστική συζήτηση γιατί τα είπε ΟΛΑ.

"Η πρώτη φορά που είδαμε αυτόν τον ασθενή σε cons ήταν το 2011. Είχε προχωρημένη αλωπεκία NW VII, με λεπτά και λευκά μαλλιά και χαμηλή ικανότητα κάλυψης στη δότρια περιοχή του. Χωρίς αραίωση μαλλιών και σταθερός, λόγω του ότι βρισκόταν στο μέγιστο μοτίβο αλωπεκίας του. Συνηθίζει να τα έχει κοντά ή ξυρισμένα. Ζητήσε μια μικρή μετωπική αποκατάσταση όπου είχε μικρή ποσότητα φυσικών μαλλιών, για να καμουφλάρει τα firewalls με την απαραίτητη φυσικότητα. Έτσι, η ελεγχόμενη εξάντληση της δότριας δεν ήταν η αρχική στρατηγική, αλλά λόγω της πίεσης του ασθενούς, της γνώσης των στόχων που μπορούν να επιτευχθούν και της υπομονής για τη διενέργεια πολλών χειρουργικών επεμβάσεων με μικρό αριθμό μοσχευμάτων, έδωσε το τελικό αποτέλεσμα που παρουσιάζουμε. Ένα τελικό αποτέλεσμα με ελάχιστη κάλυψη, αλλά ομοιογενές, που κρύβει το μοτίβο της ανδρικής αλωπεκίας, φυσικό και με καλή περιποίηση της δότριας περιοχής, που επιτρέπει την ξυρισμένη όψη. Η υπέρβαση των ορίων είναι προσωπική απόφαση ενός σταθερού ασθενούς, κάθε φορά που σεβόμαστε τις αρχές της μεταμόσχευσης μαλλιών: επιβίωση, φυσικότητα, κάλυψη και καλή μεταχείριση της δότριας. Γνωρίζουμε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το ιδανικό, και οι περισσότεροι από εμάς θα πούμε ότι θα ήταν καλύτερα να μην το είχαμε ξεκινήσει, έχουμε την ίδια άποψη. Όμως, καταρχάς, ο ασθενής είναι ευχαριστημένος με τη νέα του εμφάνιση και το σημερινό αποτέλεσμα, περιμένοντας το αποτέλεσμα της τελευταίας επέμβασης. δεύτερον, η υπέρβαση των ορίων συνεπάγεται έρευνα και μας δίνει πληροφορίες. Και, πάνω από όλα, είναι ένα παράδειγμα για ασθενείς με παρόμοια χαρακτηριστικά, για να δουν πραγματικά και αντικειμενικά αποτελέσματα και αν αξίζει τον κόπο, τις ελπίδες, την σωματική καταπόνηση και τα χρήματα για να επιτύχουν αυτά τα αποτελέσματα."
Γνωρίζουμε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το ιδανικό, και οι περισσότεροι από εμάς θα πούμε ότι θα ήταν καλύτερα να μην το είχαμε ξεκινήσει, έχουμε την ίδια άποψη.

Kai εμείς την ίδια άποψη έχουμε φίλε Lorenzo :p
 

oreo

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά.Μολις ολοκλήρωσα την επίσκεψη μου και στο Starks στην Καλαμαριά.Από όσους έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα, αυτοί με έπεισαν περισσότερο.Βέβαια κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν.Καταρχάς η κυρία αυτή που με υποδέχτηκε δεν μου συνέστησε τον γιατρό και δεν ξέρω αν αυτός που είδα ήταν ο Τυρκάλας.Γενικά αυτο που κυρίως με ενοχλεί, όπου πήγα ,είναι ότι δεν μιλάς με γιατρό ή μιλάς για λίγο.Αναλώνεσαι κυρίως σε συζήτηση με μη εξειδικευμένους.Ειναι σαν να έρθει ένας πελάτης στο δικηγορικό γραφείο που δουλεύω και να ζητάει νομική αρωγή από την γραμματέα.
Τέλος πάντων,μου πρότειναν πύκνωση στο πίσω μέρος και στη μέση του κεφαλιού,συν κάποιες μικρές διορθώσεις μπροστά,2500 μια συνεδρία,4000 οι δύο.Από τα 7200 της ΑΗC, τεράστια διαφορά.Αν κάνω μάλλον θα κάνω εκεί.Το σημαντικό είναι ότι πήρα Φιναστεριδη και Μινοξιδιλη και από αύριο κιόλας ξεκινάω.Φινα 0,5 τη μέρα, ελπίζω να κάνει δουλειά.Θα το ρισκαρα και για περισσότερο.Σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε DHI και Αναστασάκη και μετά να κάνω έναν απολογισμό.Αν και αρχίζω σιγά σιγά να λοξοκοιτάζω και την περίπτωση του εξωτερικού, γιατί για να είμαι απολύτως ειλικρινής κανένας δεν έχει κερδίσει μέχρι στιγμής την απόλυτη,απόλυτη εμπιστοσύνη μου.Αλλά μέχρι στιγμής κλίνω προς Starks.
Πολύ καλά κάνεις και σκέφτεσαι να περάσεις απο όσους περισσότερους μπορείς και να συγκρίνεις. Αυτό όμως που λες οτι δεν σου σύστησε το γιατρό . οπότε δεν ήξερες με ποιον μιλάς , ακούγεται κάπως αστείο. Δεν ήξερες ? Δεν ρώταγες?
 

bobby

Well-Known Member
Τα πράγματα τα βλέπει ο καθένας με τα μάτια τα δικά του και υπο το πρίσμα το δικό του και μόνο.
Ποτέ δεν θα περίμενα να γίνει μπόμπα και τούμπανο φίλε bobby αυτό το case με αυτά ειδικά τα χαρακτηριστικά.Δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις γιατί γνωρίζω που μπορεί να φτάσει τέτοιο case και με τέτοια χαρακτηριστικά.
Είμαι λίγο παρεξηγημένος ως προς το τι προσδοκώ για τον καθένα.
Κάθε περίπτωση την εξατομικεύω γιατί είναι ξεχωριστή.

Με 4 επεμβάσεις και όλο αυτό που πέρασε,το τελικό αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση δεν είναι για πανηγυρισμούς ούτε πρόκειται περί θαύματος αυτή η εικόνα.
Απλά εκεμεταλλεύτηκε πολύ μικρά session και προσπάθησε να ομογενοποιήσει λίγο όλο το κεφάλι.
Στα δικά μου μάτια προφανώς και είναι αδιάφορο το τελικό αποτέλεσμα,και η διαφορά που προκύπτει είναι αμελητέα σε σχέση με την αφετηρία,αλλά σίγουρα χρήσιμο για να ξέρει κάποιος με αυτά τα χαρακτηριστικά τι μπορεί να πάρει.
Προσωπική εκτίμηση αν φώναζες 100 ανθρώπους ίδια κατηγορία και τους ρώταγες ότι αυτό θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα,σίγουρα πάνω από 2,3 δεν θα προχωρούσαν.

Υγ:Όσον αφορά το δικό σου case φίλε bobby θεωρείς ότι είσαι υποεκτιμημένος ενώ δεν έχεις καμία σχέση με αυτά τα cases.
Εννοείται πολύ καλύτερος και φυσικά το τελικό αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα έχει καμία σχέση.
Για αυτό ανέβασε τον πήχη σου.
Κρατάω μικρό καλάθι..... ώστε να εκπλαγώ θετικά..... :p :p :p :p :p :p
 

bobby

Well-Known Member
Τα σχόλια του Lorenzo κάτω από το βίντεο μεταφρασμένα. Αυτός που πόσταρε το βίντεο έπρεπε να κάνει έναν κόπο να μεταφράσει και να ποστάρει και αυτό τον σχολιασμό. Θα είχαμε κάνει μια πιο πολύ ουσιαστική συζήτηση γιατί τα είπε ΟΛΑ.

"Η πρώτη φορά που είδαμε αυτόν τον ασθενή σε cons ήταν το 2011. Είχε προχωρημένη αλωπεκία NW VII, με λεπτά και λευκά μαλλιά και χαμηλή ικανότητα κάλυψης στη δότρια περιοχή του. Χωρίς αραίωση μαλλιών και σταθερός, λόγω του ότι βρισκόταν στο μέγιστο μοτίβο αλωπεκίας του. Συνηθίζει να τα έχει κοντά ή ξυρισμένα. Ζητήσε μια μικρή μετωπική αποκατάσταση όπου είχε μικρή ποσότητα φυσικών μαλλιών, για να καμουφλάρει τα firewalls με την απαραίτητη φυσικότητα. Έτσι, η ελεγχόμενη εξάντληση της δότριας δεν ήταν η αρχική στρατηγική, αλλά λόγω της πίεσης του ασθενούς, της γνώσης των στόχων που μπορούν να επιτευχθούν και της υπομονής για τη διενέργεια πολλών χειρουργικών επεμβάσεων με μικρό αριθμό μοσχευμάτων, έδωσε το τελικό αποτέλεσμα που παρουσιάζουμε. Ένα τελικό αποτέλεσμα με ελάχιστη κάλυψη, αλλά ομοιογενές, που κρύβει το μοτίβο της ανδρικής αλωπεκίας, φυσικό και με καλή περιποίηση της δότριας περιοχής, που επιτρέπει την ξυρισμένη όψη. Η υπέρβαση των ορίων είναι προσωπική απόφαση ενός σταθερού ασθενούς, κάθε φορά που σεβόμαστε τις αρχές της μεταμόσχευσης μαλλιών: επιβίωση, φυσικότητα, κάλυψη και καλή μεταχείριση της δότριας. Γνωρίζουμε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το ιδανικό, και οι περισσότεροι από εμάς θα πούμε ότι θα ήταν καλύτερα να μην το είχαμε ξεκινήσει, έχουμε την ίδια άποψη. Όμως, καταρχάς, ο ασθενής είναι ευχαριστημένος με τη νέα του εμφάνιση και το σημερινό αποτέλεσμα, περιμένοντας το αποτέλεσμα της τελευταίας επέμβασης. δεύτερον, η υπέρβαση των ορίων συνεπάγεται έρευνα και μας δίνει πληροφορίες. Και, πάνω από όλα, είναι ένα παράδειγμα για ασθενείς με παρόμοια χαρακτηριστικά, για να δουν πραγματικά και αντικειμενικά αποτελέσματα και αν αξίζει τον κόπο, τις ελπίδες, την σωματική καταπόνηση και τα χρήματα για να επιτύχουν αυτά τα αποτελέσματα."
Είπαμε... ηθικός γιατρός.....
 

vag25

Well-Known Member
Τα σχόλια του Lorenzo κάτω από το βίντεο μεταφρασμένα. Αυτός που πόσταρε το βίντεο έπρεπε να κάνει έναν κόπο να μεταφράσει και να ποστάρει και αυτό τον σχολιασμό. Θα είχαμε κάνει μια πιο πολύ ουσιαστική συζήτηση γιατί τα είπε ΟΛΑ.

"Η πρώτη φορά που είδαμε αυτόν τον ασθενή σε cons ήταν το 2011. Είχε προχωρημένη αλωπεκία NW VII, με λεπτά και λευκά μαλλιά και χαμηλή ικανότητα κάλυψης στη δότρια περιοχή του. Χωρίς αραίωση μαλλιών και σταθερός, λόγω του ότι βρισκόταν στο μέγιστο μοτίβο αλωπεκίας του. Συνηθίζει να τα έχει κοντά ή ξυρισμένα. Ζητήσε μια μικρή μετωπική αποκατάσταση όπου είχε μικρή ποσότητα φυσικών μαλλιών, για να καμουφλάρει τα firewalls με την απαραίτητη φυσικότητα. Έτσι, η ελεγχόμενη εξάντληση της δότριας δεν ήταν η αρχική στρατηγική, αλλά λόγω της πίεσης του ασθενούς, της γνώσης των στόχων που μπορούν να επιτευχθούν και της υπομονής για τη διενέργεια πολλών χειρουργικών επεμβάσεων με μικρό αριθμό μοσχευμάτων, έδωσε το τελικό αποτέλεσμα που παρουσιάζουμε. Ένα τελικό αποτέλεσμα με ελάχιστη κάλυψη, αλλά ομοιογενές, που κρύβει το μοτίβο της ανδρικής αλωπεκίας, φυσικό και με καλή περιποίηση της δότριας περιοχής, που επιτρέπει την ξυρισμένη όψη. Η υπέρβαση των ορίων είναι προσωπική απόφαση ενός σταθερού ασθενούς, κάθε φορά που σεβόμαστε τις αρχές της μεταμόσχευσης μαλλιών: επιβίωση, φυσικότητα, κάλυψη και καλή μεταχείριση της δότριας. Γνωρίζουμε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το ιδανικό, και οι περισσότεροι από εμάς θα πούμε ότι θα ήταν καλύτερα να μην το είχαμε ξεκινήσει, έχουμε την ίδια άποψη. Όμως, καταρχάς, ο ασθενής είναι ευχαριστημένος με τη νέα του εμφάνιση και το σημερινό αποτέλεσμα, περιμένοντας το αποτέλεσμα της τελευταίας επέμβασης. δεύτερον, η υπέρβαση των ορίων συνεπάγεται έρευνα και μας δίνει πληροφορίες. Και, πάνω από όλα, είναι ένα παράδειγμα για ασθενείς με παρόμοια χαρακτηριστικά, για να δουν πραγματικά και αντικειμενικά αποτελέσματα και αν αξίζει τον κόπο, τις ελπίδες, την σωματική καταπόνηση και τα χρήματα για να επιτύχουν αυτά τα αποτελέσματα."
τιμιοτατος.

Το εχω ξαναπει, για μενα το οτι τσαλακωνεται τον ανεβαζει στα ματια μου. Γιατι σου λεει οτι δεν θελω την τελεια-ουτοπικη βιτρινα. Θα παρεις αυτο που ειναι να παρεις αναλογα τις δυνατοητες σου και θα το ξερεις απο πριν.

Ο couto μου δειχνει το ιδιο αποτελεσμα με τα ιδια χαρακτηριστικα συνεχεια.
 

giorgosv

Active Member
Καλησπέρα παιδιά.Μολις ολοκλήρωσα την επίσκεψη μου και στο Starks στην Καλαμαριά.Από όσους έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα, αυτοί με έπεισαν περισσότερο.Βέβαια κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν.Καταρχάς η κυρία αυτή που με υποδέχτηκε δεν μου συνέστησε τον γιατρό και δεν ξέρω αν αυτός που είδα ήταν ο Τυρκάλας.Γενικά αυτο που κυρίως με ενοχλεί, όπου πήγα ,είναι ότι δεν μιλάς με γιατρό ή μιλάς για λίγο.Αναλώνεσαι κυρίως σε συζήτηση με μη εξειδικευμένους.Ειναι σαν να έρθει ένας πελάτης στο δικηγορικό γραφείο που δουλεύω και να ζητάει νομική αρωγή από την γραμματέα.
Τέλος πάντων,μου πρότειναν πύκνωση στο πίσω μέρος και στη μέση του κεφαλιού,συν κάποιες μικρές διορθώσεις μπροστά,2500 μια συνεδρία,4000 οι δύο.Από τα 7200 της ΑΗC, τεράστια διαφορά.Αν κάνω μάλλον θα κάνω εκεί.Το σημαντικό είναι ότι πήρα Φιναστεριδη και Μινοξιδιλη και από αύριο κιόλας ξεκινάω.Φινα 0,5 τη μέρα, ελπίζω να κάνει δουλειά.Θα το ρισκαρα και για περισσότερο.Σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε DHI και Αναστασάκη και μετά να κάνω έναν απολογισμό.Αν και αρχίζω σιγά σιγά να λοξοκοιτάζω και την περίπτωση του εξωτερικού, γιατί για να είμαι απολύτως ειλικρινής κανένας δεν έχει κερδίσει μέχρι στιγμής την απόλυτη,απόλυτη εμπιστοσύνη μου.Αλλά μέχρι στιγμής κλίνω προς Starks.

Φιλε μου 27 χρονών με αυτό το μαλλί ότι και να κάνεις τα πράγματα είναι δύσκολα και το ξέρεις.
Πρόσεξε επειδή μίλησες και για Αναστ*Σάκη μην κάνεις κανένα στριπ το οποίο εκτός από το πρόβλημα της αραίωσης θα σου αφήσει μια μόνιμη ουλή-χαμογελο στο πίσω μέρος του κεφαλιού.
Η δοτρια που σου έχει απομείνει είναι συγκεκριμένη και πολύ λίγη και "άρρωστη".
Μια αποκατάσταση για εσένα πρέπει να περιλαμβάνει αρκετά πράγματα.
Πρώτον η φιναστεριδη για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση στο μαλλί σου. Έπειτα μετά από 6 μήνες με 1 χρόνο φτιαχνεις πλάνο μεταμόσχευσης. Μπροστά hairline και α, β ζώνη βάζεις μοσχεύματα από τη δοτρια σου και πιο πίσω πρέπει να σου βάλουν έναν καλό αριθμό μοσχευμάτων από γένια και body grafts.
Είναι απαραίτητο στην περίπτωση σου να χρησιμοποιηθούν μοσχεύματα εκτός του κεφαλιού για κάλυψη.

Άλλες λύσεις που μπορείς να ψάξεις και να σε κάνουν χαρούμενο είναι να δοκιμάσεις ένα όμορφο πρόσθετο να δεις αν σου αρέσει.
Θα ψάξεις που για να έχεις ένα φυσικό αποτέλεσμα.
Δεν μπλέκεις με φάρμακα εφόρου ζωής και η ψυχολογία σου φτιάχνει απευθείας.
27 χρόνων με αυτή την αραίωση πας για nw γυαλί πάνω 6αρι η 7αρι με κατεβασμένα τα πλαϊνά. Είναι μακρύς ο δρόμος της αποκατάστασης. Αν αντέχεις προχώρα.
Καλή επιτυχία εύχομαι στην προσπάθεια σου.
 

Mizerix

Active Member
@RyanStack τοποθετήθηκαν τα πιο έμπειρα μέλη, οπότε γίνεται εύκολα κατανοητό ότι είσαι μια αρκετά δύσκολη περίπτωση. Ως εκ τούτου πρέπει να καταστρώσεις σοβαρό στρατηγικό πλάνο για να καταλήξεις 1)αν θα προβείς σε μεταμοσχεύσεις και 2)σε ποιόν γιατρό που θα σου δώσει το μέγιστο αποτέλεσμα. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις να βγάζεις φωτογραφίες με λίγο πιο μακρύ μαλλί ΤΩΡΑ που είσαι χωρίς φάρμακα και άμεσα να ξεκινήσεις χρήση φιναστερίδης. Να αρχίσεις με αυξανόμενες δόσεις από 0.3mg τον πρώτο μήνα, 0.5mg τον δεύτερο μέχρι το 1mg και να δεις την εξέλιξη της τριχόπτωσης σε βάθος 2ετίας. Τονίζω αυξανόμενες δόσεις για να αποφύγεις τυχόν ενοχλήσεις στον προστάτη και να «προσαρμοστεί» ο οργανισμός σου πιο ομαλά στην αγωγή.

Παράλληλα θα πρέπει να κλείσεις κάποια consultations με ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ γιατρούς που θα κάνουν αποτίμηση της δότριας με ακριβή νούμερα και να σε ξαναδούν σε 1,5-2 χρόνια αν όντως έμεινες σταθερός ή χρειάζεσαι ντουταστερίδη. Επιπρόσθετα βάσει των χαρακτηριστικών σου, επιβάλλεται να σου δείξουν τί τελικό αποτέλεσμα θα πάρεις προβάλλοντας παρόμοια cases.

Συνοψίζοντας αν παραμείνει σταθερή η τριχόπτωση σε βάθος 2ετίας και βάσει των χαρακτηριστικών σου κρίνεις ότι θα μείνεις ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων που θα υποβληθείς, τότε προχώρησε άφοβα. Αν πάλι πιστεύεις ότι δεν θα μείνεις σε μεγάλο βαθμό ικανοποιημένος, δαπανώντας συγχρόνως ένα αρκετά σημαντικό ποσό, τότε φίλε καλύτερα να εξοπλιστείς με πείσμα και να πάρεις μια και καλή την απόφαση να ξυρίζεις όλο το κεφάλι ή να υιοθετήσεις ένα πολύ κοντό στυλ που κρίνεις εσύ ότι ταιριάζει περισσότερο. Καλή υπομονή και επιμονή!
 

oreo

Well-Known Member
τιμιοτατος.

Το εχω ξαναπει, για μενα το οτι τσαλακωνεται τον ανεβαζει στα ματια μου. Γιατι σου λεει οτι δεν θελω την τελεια-ουτοπικη βιτρινα. Θα παρεις αυτο που ειναι να παρεις αναλογα τις δυνατοητες σου και θα το ξερεις απο πριν.

Ο couto μου δειχνει το ιδιο αποτελεσμα με τα ιδια χαρακτηριστικα συνεχεια.
Σε όλα ναι + οτι όπως φάνηκε απο το consultation δεν προσπαθεί να σου φάει ούτε cm2 κάτι που απο την έρευνα που έκανα κ θα παραθέσω το επόμενο διάστημα (περίμενα απάντηση κ απο freitas) δεν ισχύει σχεδόν πουθενά. Αυτό τον ανέβασε πολλά level στα μάτια μου.
Θα διαφωνήσω σε αυτό που λες για τον couto, προφανώς στα επίσημα που ανεβάζει, οτι έχει παράξει αποτελέσματα να τρίβεις τα μάτια σου, λες και έχει κάνει πολλαπλασιασμό των graft. To πως μπορεί να προέκυψαν αυτά, δεν το σχολιάζω γιατί οι τεχνικές εξαπάτησης ουκ ολίγες και δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη ούτε στα οπίσθια σου.
Ένα παράδειγμα δύσκολης αποκατάστασης που μου έκανε εντύπωση.
 
Μπλουζα