ΑΑ, κακή ψυχολογία, λανθασμένες επιλογές και απόγνωση

witcher

Well-Known Member

Εδώ δεν χωράει αμφιβολία και είμαι σίγουρος ότι έπρεπε καλύτερα να τα είχε ξυρίσει μαζί με SMP αν λάβουμε υπόψιν το τελικό αποτέλεσμα μετά από 5 επεμβάσεις και 7672 grafts.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Φίλε δεν πηγαίνουν σε όλους τα κοντά μαλλιά και επομένως δεν πάει και η ξουρα.Επίσης όπως παλεύεις για οτιδήποτε στη ζωή γιατί να μην παλέψεις όσο στο επιτρέπουν οι δυνάμεις σου και γι αυτό?Εγώ ας πούμε την πρώτη φορά στις πανελλαδικές απέτυχα.Αν δεν ξαναπροσπαθούσα δεν θα κατάφερνα να γίνω αυτό που θέλω.
Βέβαια πρέπει να παλεύουμε και να μην τα παρατάμε, άλλωστε εδώ βρισκόμαστε γιατί δεν θέλουμε να καταθέσουμε τα όπλα. Η άποψη μου είναι υποκειμενική και εκφράζει αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ ως εικόνα και δεν είναι guideline αντικειμενικό.
 

oreo

Well-Known Member

Εδώ δεν χωράει αμφιβολία και είμαι σίγουρος ότι έπρεπε καλύτερα να τα είχε ξυρίσει μαζί με SMP αν λάβουμε υπόψιν το τελικό αποτέλεσμα μετά από 5 επεμβάσεις και 7672 grafts.
5 ?
 

oreo

Well-Known Member
Ναι 5, το λεει στην περιγραφη. Το αποτέλεσμα είναι μετα απο 5 επεμβάσεις για και 7262 grafts. Και τελικά μπηκε και για μια μικρή 6η μετα...
Είναι κλασική περίπτωση i can't take no for an answer. Βέβαια το σχόλιο της κλινικής απο κάτω είναι κατατοπιστικό και έντιμο:
Patients with advanced alopecia (NW VI-VII) usually have poor quality donor areas (caliber, donor area extension, hair/FU, density), and only 10-20% have the necessary total donor capacity to be candidates for restoration, partial or total. It means that for each patient with advanced alopecia accepted for surgery, 8 are rejected for not having a donor with the minimum conditions required for extraction. Therefore, it is important to stabilize those patients who, from a young age, shows signs of aggressiveness (retrograde alopecia, loss of temporal peaks, extensive miniaturization of the recipient, inferior temporal and parietal areas with low coverage capacity or even miniaturization). Whatever you do, the important issue is naturalness, and if at the end he want to wear a shaved look,must see no traces of the surgery (and in these cases, SMP would also help)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είδες κανείς το hair caliber? 40-45μ, χνούδι δηλαδή. Όταν κάνεις evaluation πρέπει να κοιτάς όλο το πακέτο με τα νούμερα.
 

vag25

Well-Known Member
Με 10κ grafts που έβαλε το περίεργο θα ήταν να μη πηγαινε καλα πάντως. Σίγουρα μετράει και η ταλαιπωρία των 4 επεμβάσεων αλλα και το πολυ μεγάλο κόστος για τα 10κ grafts που πλήρωσε στον Ισπανό. Αφού το πήγε μέχρι τέλους χαλαλι του...
To εντυπωσιακο ειναι οτι βρηκε 10.000 grafts ενω ειχε dupa και μαλιστα οχι ηπια, και η δοτρια δειχνει μια χαρα στο τελος.
 

oreo

Well-Known Member
Καλά ρε παιδιά εδώ συζητάμε αισθητικά πως αγκαλιάζει το μάτι την τελική έκβαση και όχι τα βήματα που ακολουθήθηκαν.
Δεν κρίνεται η προσπάθεια του "ζωγράφου" ή "ζωγραφιά" κρίνεται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά ρε παιδιά εδώ συζητάμε αισθητικά πως αγκαλιάζει το μάτι την τελική έκβαση και όχι τα βήματα που ακολουθήθηκαν.
Δεν κρίνεται η προσπάθεια του "ζωγράφου" ή "ζωγραφιά" κρίνεται.

Αυτά σε art gallery όταν κάνεις καλλιτεχνικές κουβέντες και αναζητήσεις. Το σημαντικό εδώ είναι να καταλάβεις τι μπορείς να πάρεις με συγκεκριμένες μετρήσιμα μεγέθη έτσι ώστε να καταλάβεις αν αξίζει (ή όχι) να το προσπαθήσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Αυτά σε art gallery όταν κάνεις καλλιτεχνικές κουβέντες και αναζητήσεις. Το σημαντικό εδώ είναι να καταλάβεις τι μπορείς να πάρεις με συγκεκριμένες μετρήσιμα μεγέθη έτσι ώστε να καταλάβεις αν αξίζει (ή όχι) να το προσπαθήσεις.
Μα καταλαβαίνω τι κ πως , για αυτό και δεν σχολίαζω ούτε πλάνο, ούτε ικανότητα και γενικώς τίποτα για την μεταμόσχευση. Ούτε καν αν είναι επιτυχημένη. Λεω απλά την υποκειμενική αποψή μου οτι αισθητικά δεν αξίζει στα μάτια μου η ταλαιπωρία για αυτή την εικόνα. Υποκειμενικά γιατί δεν βρίσκομαι σε ανάλογη κατάσταση. Είναι σαν τους πίνακες του Πικάσο, που κοστίζουν μύρια, αλλά στα μάτια μου είναι σαν καλΛικατζούρια νηπίου.
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν είναι υποκειμενική η άποψη σου.
Υπάρχουν και άλλοι που βλέπουνε.
Απλά το τελικό αποτέλεσμα καθαρά αισθητικά είναι απλά αστείο.
Χωρίς περαιτέρω σχολιασμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα καταλαβαίνω τι κ πως , για αυτό και δεν σχολίαζω ούτε πλάνο, ούτε ικανότητα και γενικώς τίποτα για την μεταμόσχευση. Ούτε καν αν είναι επιτυχημένη. Λεω απλά την υποκειμενική αποψή μου οτι αισθητικά δεν αξίζει στα μάτια μου η ταλαιπωρία για αυτή την εικόνα. Υποκειμενικά γιατί δεν βρίσκομαι σε ανάλογη κατάσταση. Είναι σαν τους πίνακες του Πικάσο, που κοστίζουν μύρια, αλλά στα μάτια μου είναι σαν καλΛικατζούρια νηπίου.

Για αυτό έχει σημασία όχι τι βλέπεις εσύ αλλά τι βλέπει αυτός στο κεφάλι του και καθένας που είναι σε παρόμοια κατάσταση με τα ίδια χαρακτηριστικά. Τέτοια αποτελέσματα είναι πολύ χρήσιμα γιατί αποτυπώνουν την πραγματικότητα μιας κατάστασης και όχι μια ιδεατή ωραιοποιημένη όπου όλοι είναι "μπόμπα" με μαλλί μέχρι τα φρύδια. Αυτό λείπει στις μέρες μας. Μια παρόμοια κατάσταση με τις τσόντες όπου τα πάντα είναι "υπερμεγέθη". Η λέξη κλειδί λοιπόν σε αυτό το αποτέλεσμα είναι "General homogenization" (το γράφει στον τίτλο). Αυτό δεν έχει καμία σχέση με target πυκνότητα στην λήπτρια, αλλά με την πλήρη ενοποίηση δότριας και λήπτριας έτσι ώστε να έχουν την ίδια αραιή πυκνότητα παντού. Τώρα αν αυτό είναι ωραίο ή όχι θα φανεί όταν τελειώσει. Πάντως αυτή είναι η στρατηγική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

witcher

Well-Known Member
Μα καταλαβαίνω τι κ πως , για αυτό και δεν σχολίαζω ούτε πλάνο, ούτε ικανότητα και γενικώς τίποτα για την μεταμόσχευση. Ούτε καν αν είναι επιτυχημένη. Λεω απλά την υποκειμενική αποψή μου οτι αισθητικά δεν αξίζει στα μάτια μου η ταλαιπωρία για αυτή την εικόνα. Υποκειμενικά γιατί δεν βρίσκομαι σε ανάλογη κατάσταση. Είναι σαν τους πίνακες του Πικάσο, που κοστίζουν μύρια, αλλά στα μάτια μου είναι σαν καλΛικατζούρια νηπίου.
Απλά κρίναμε ότι δεν άξιζε να μπει για 5 επεμβάσεις και να πάρει αυτό το τελικό αποτέλεσμα, γιατί δεν φαίνεται ικανοποιητικό μετά από τόση ταλαιπωρία. Η μεταμόσχευση καθαρά σαν διαδικασία μπορεί να ειναι όντως πετυχημένη και να πήρε αυτό που μπορούσε. Το ότι έχει και λεπτή τρίχα ειναι ένας ακόμα παράγοντας για να μην έμπαινε σε όλη αυτή τη διαδικασία και απλά να τα ξύριζε.
 

oreo

Well-Known Member
Για αυτό έχει σημασία όχι τι βλέπεις εσύ αλλά τι βλέπει αυτός στο κεφάλι του και καθένας που είναι σε παρόμοια κατάσταση με τα ίδια χαρακτηριστικά. Τέτοια αποτελέσματα είναι πολύ χρήσιμα γιατί αποτυπώνουν την πραγματικότητα μιας κατάστασης και όχι μια ιδεατή ωραιοποιημένη όπου όλοι είναι "μπόμπα" με μαλλί μέχρι τα φρύδια. Αυτό λείπει στις μέρες μας. Μια παρόμοια κατάσταση με τις τσόντες όπου τα πάντα είναι "υπερμεγέθη".
Για τον κύριο που την έκανε μπορεί να πήρε αυτό που ποθούσε , όπως και η κουκουβάγια που βλέπει τα παιδιά της τα ομορφότερα. Δεν πρέπει να τα συγχέουμε. Είναι χρήσιμο το αποτέλεσμα και πρώτος έβαλα το σχόλιο της ίδιας της κλινικής, που ουσιαστικά λέει αυτά που λέω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για τον κύριο που την έκανε μπορεί να πήρε αυτό που ποθούσε , όπως και η κουκουβάγια που βλέπει τα παιδιά της τα ομορφότερα. Δεν πρέπει να τα συγχέουμε. Είναι χρήσιμο το αποτέλεσμα και πρώτος έβαλα το σχόλιο της ίδιας της κλινικής, που ουσιαστικά λέει αυτά που λέω.

Διάβασε το #134 μετά το edit.
 

oreo

Well-Known Member
Διάβασε το #134 μετά το edit.
Με έσκασες !!!! Κοίτα το σχόλιο #125 την τελευταία πρόταση , που είναι άλλωστε και της κλινικής και την ανέβασα γιατί συμφωνώ οτι έτσι είναι τα πράγματα και ταυτίζεται με αυτό που λες. Αλλά εδώ άλλο λέμε ρε Cvial, ενώ εσύ κλείδωσες στην επιτυχία του αποτελέσματος ως στρατηγική.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ενώ εσύ κλείδωσες στην επιτυχία του αποτελέσματος ως στρατηγική.

Καθόλου δεν κλείδωσα στην επιτυχία του αποτελέσματος ή της στρατηγικής του. ΑΛΛΟ ΛΕΩ.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι παρουσιάζεται το αποτέλεσμα με αυτή την στρατηγική (και δεν αποκρύπτεται επειδή δεν "πουλάει" ως γίνεται συνήθως) έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας να κρίνει την στρατηγική και το τι μπορεί να πετύχει όταν είναι μια παρόμοια περίπτωση.
 
Μπλουζα