Ότι θέλατε να μάθετε για τη Φιναστερίδη και δεν ξέρατε που να ρωτησετε

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
το τελευταίο έπρεπε να το αναφέρεις πρώτο...με άλλα λόγια,, " say no more " χαχα,,..την ξεκινάω από σήμερα ( proscar 5mg ) βλέπουμε πως θα πάει. φυσικά θα αναφέρω κ τα αποτελέσματα. Αν κ ο γιατρός μου είπε ΟΧΙ, προχωράω με δική μου ευθύνη..καλή συνέχεια κ πάλι ευχαριστώ..
Καλά πολλά όχι από γιατρούς είναι και η αφορμή να αρχίσεις κάτι. Εμένα όταν είχα ρωτήσει έναν δερματολόγο για τη φιναστερίδη μου είπε οχι γιατι θα αυτοκτονήσω (!!!) . Εκεί κατάλαβα πως δεν έχει ιδέα και ή θα τον άκουγα και θα γινόμουν φαλακρός ως τα 25 ή θα την άρχιζα και θα σωζόμουν. Την ξεκίνησα χωρίς την έγκριση κανενός και 7 μήνες μετά ζω. Τώρα αν πάθω κάτι δε νομίζω να φταίει αυτή ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos8888

Active Member
Καλά πολλά όχι από γιατρούς είναι και η αφορμή να αρχίσεις κάτι. Εμένα όταν είχα ρωτήσει έναν δερματολόγο για τη φιναστερίδη μου είπε οχι γιατι θα αυτοκτονήσω (!!!) . Εκεί κατάλαβα πως δεν έχει ιδέα και ή θα τον άκουγα και θα γινόμουν φαλακρός ως τα 25 ή θα την άρχιζα και θα σωζόμουν. Την ξεκίνησα χωρίς την έγκριση κανενός και 7 μήνες μετά ζω. Τώρα αν πάθω κάτι δε νομίζω να φταίει αυτή ;)
kai egw monos an kai arghsa
 

obi one

Active Member
Παραθέτω την απάντηση του γιατρού κ φιλου μου .
" ΕΓΩ ΔEN ΣYMΦΩNΩ ME THN XPHΣH TOY. ΠPΩTON ΔIOTI EINAI ΦAPMAKO KAI KAΘE ΦAPMAKO ΦIΛTPAPETAI AΠO TO HΠAP KAI ΔEYTEPON ΔIOTI TA AΠOTEΛEΣMATA TOY EINAI TEΛEIΩΣ ΠAPOΔIKA. EXEI ΔEI AΠOTEΛEΣMA ΣE ΛIΓEΣ ΠEPIΠTΩΣEIΣ OXI ΣE OΛEΣ.. AΠ AYTA ΠOY EXΩ ΣYNANTHΣEI EΓΩ ΣTA TOΣA XPONIA ΠOY AΣXOΛOYMAI ME THN METAMOΣXEYΣH. AΠO KEI KAI ΠEPA EINAI ΣTHN ANTIΛHΨH TOY KAΘENOΣ AMA ΘEΛEI NA TO XPHΣIMOΠOIHΣEI. ΣAN ΓIATPOΣ OMΩΣ MOY EINAI ΔYΣKOΛO NA TO ΠPOTEINΩ."
 

giwrgos8888

Active Member
Παραθέτω την απάντηση του γιατρού κ φιλου μου .
" ΕΓΩ ΔEN ΣYMΦΩNΩ ME THN XPHΣH TOY. ΠPΩTON ΔIOTI EINAI ΦAPMAKO KAI KAΘE ΦAPMAKO ΦIΛTPAPETAI AΠO TO HΠAP KAI ΔEYTEPON ΔIOTI TA AΠOTEΛEΣMATA TOY EINAI TEΛEIΩΣ ΠAPOΔIKA. EXEI ΔEI AΠOTEΛEΣMA ΣE ΛIΓEΣ ΠEPIΠTΩΣEIΣ OXI ΣE OΛEΣ.. AΠ AYTA ΠOY EXΩ ΣYNANTHΣEI EΓΩ ΣTA TOΣA XPONIA ΠOY AΣXOΛOYMAI ME THN METAMOΣXEYΣH. AΠO KEI KAI ΠEPA EINAI ΣTHN ANTIΛHΨH TOY KAΘENOΣ AMA ΘEΛEI NA TO XPHΣIMOΠOIHΣEI. ΣAN ΓIATPOΣ OMΩΣ MOY EINAI ΔYΣKOΛO NA TO ΠPOTEINΩ."
να κανεις εξετασεις ανα τακτα διαστηματα
 

dlazaros

Well-Known Member
Παραθέτω την απάντηση του γιατρού κ φιλου μου .
" ΕΓΩ ΔEN ΣYMΦΩNΩ ME THN XPHΣH TOY. ΠPΩTON ΔIOTI EINAI ΦAPMAKO KAI KAΘE ΦAPMAKO ΦIΛTPAPETAI AΠO TO HΠAP KAI ΔEYTEPON ΔIOTI TA AΠOTEΛEΣMATA TOY EINAI TEΛEIΩΣ ΠAPOΔIKA. EXEI ΔEI AΠOTEΛEΣMA ΣE ΛIΓEΣ ΠEPIΠTΩΣEIΣ OXI ΣE OΛEΣ.. AΠ AYTA ΠOY EXΩ ΣYNANTHΣEI EΓΩ ΣTA TOΣA XPONIA ΠOY AΣXOΛOYMAI ME THN METAMOΣXEYΣH. AΠO KEI KAI ΠEPA EINAI ΣTHN ANTIΛHΨH TOY KAΘENOΣ AMA ΘEΛEI NA TO XPHΣIMOΠOIHΣEI. ΣAN ΓIATPOΣ OMΩΣ MOY EINAI ΔYΣKOΛO NA TO ΠPOTEINΩ."
Η πρώτη υπογράμμιση σωστή, για αυτό το παίρνω 3χ την εβδομάδα και κάθε χρόνο 1 μήνα ξεκούραση
Η δεύτερη, τα αποτελέσματα μετά το σταμάτημα της φίνας κρατάνε 1 χρόνο... δεν το λες και παροδικό...
Αποτελέσματα όντως έχουν μόνο στο 91%, ενα 9% δεν ανταποκρίνεται... πάει στην ντούτα
Ιατροί που ασχολούνται με την ΜΜ έχουν 2 επιλογές, ή έχουν την φίνα σαν σοβαρό συμπλήρωμα μιας ΜΜ ή την ανταγωνίζονται επειδή την αντιλαμβάνονται σαν ανταγωνιστή... φαντάζομαι κατάλαβες που ανήκει ο γιατρός-φίλος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οποιος εχει προδιαθεση για μεγαλο NW και θελει να εχει "φυσιολογικη" εικονα μαλλιου, πρεπει να παρει DHT Blocker.
Ειδαλλως αποδοχη...

Ως φοιτητης εχω πιει παρα πολλα ποτα. Καλως η κακως τα ξενυχτια αυτα ειχαν.
Δεν φοβαμαι λοιπον τη φιναστεριδη για το συκωτι, οσο το αλκοολ το υπερβολικο βαρος και την κακη διατροφη.

Αν καποιος ρυθμισει αυτα, δυσκολα η φινα να του ανεβασει τρανσαμινασες. Οπως και αλλα χρονια φαρμακα.
 

giwrgos8888

Active Member
Οποιος εχει προδιαθεση για μεγαλο NW και θελει να εχει "φυσιολογικη" εικονα μαλλιου, πρεπει να παρει DHT Blocker.
Ειδαλλως αποδοχη...

Ως φοιτητης εχω πιει παρα πολλα ποτα. Καλως η κακως τα ξενυχτια αυτα ειχαν.
Δεν φοβαμαι λοιπον τη φιναστεριδη για το συκωτι, οσο το αλκοολ το υπερβολικο βαρος και την κακη διατροφη.

Αν καποιος ρυθμισει αυτα, δυσκολα η φινα να του ανεβασει τρανσαμινασες. Οπως και αλλα χρονια φαρμακα.
mono tsigaro ekopsa. otan vgw mia fora thn evdomada mpoukali tha anoiksw. agimnasto swma alla oxi paxis. kai latris tou kreatos. sorry gia to greeklish
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Παρεμπιπτοντως, οποιος θελει καποιο αξιολογο συμπληρωμα για το συκωτι, ωστε να μειωσει τρανσαμινασες καθως επισης και για αποτοξινωση, αυτο ειναι το Milk Thistle. Στα ελληνικα γαιδουραγκαθο.

Τη σημερινη εποχη οι ανθρωποι με αυξημενες ουτως η αλλως τρανσαμινασες λογω κακης διατροφης, υπερβολικο junk food, αλκοολ και τσιγαρου ειναι πολλοι. Δυσκολα βρισκεις τρανσαμιναση εντος φυσιολογικου οριου.
 

Kostas97

Well-Known Member
mono tsigaro ekopsa. otan vgw mia fora thn evdomada mpoukali tha anoiksw. agimnasto swma alla oxi paxis. kai latris tou kreatos. sorry gia to greeklish
Φιλε μου σε νιωθω πληρως. Εμενα ο κορωνοιος μου εκανε καλο.
Μπορει να μην εχω καπνισει ποτε, αλλα στα 21-22 πιναμε απιστευτες ποσοτητες αλκοολ.
Εντωμεταξυ οταν επαιρνα ο ιδιος απο καβα, ηξερα οτι επαιρνα καλη ποιοτητα... Οσο καλη ποιοτητα μπορει να ηταν δηλαδη.
Εξω στα κλαμπ που το μπουκαλι ηταν και μπομπα το απολυτο Χαος...

Κι ομως τα πιο ανεμελα χρονια ηταν εκεινα. Απολυτη απολαυση ΠΑΣΟΚΙΚΗ θα ελεγα. Τωρα μεγαλωνοντας καταλαβαινω οτι σαν τα φοιτητικα χρονια δεν εχει... Ειχαμε παει Μυκονο ενα καλοκαιρι και την ημερα που πετουσαμε ημασταν απο μεθυσι. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δεν ξερω πως καταφερα να παρω το αεροπλανο ειλικρινα.
Ενας χειμωνα ηταν 4 φορες την εβδομαδα ξενυχτι και οι αλλες 3 ηταν για να ξεμεθας και να φευγει ο πονοκεφαλος ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Κι ομως αυτα εμειναν και εχω να θυμαμαι. Και τις παρεες που καναμε τοτε, γιατι τωρα σπαμε σιγα σιγα λογω υποχρεωσεων.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φιλε μου σε νιωθω πληρως. Εμενα ο κορωνοιος μου εκανε καλο.
Μπορει να μην εχω καπνισει ποτε, αλλα στα 21-22 πιναμε απιστευτες ποσοτητες αλκοολ.
Εντωμεταξυ οταν επαιρνα ο ιδιος απο καβα, ηξερα οτι επαιρνα καλη ποιοτητα... Οσο καλη ποιοτητα μπορει να ηταν δηλαδη.
Εξω στα κλαμπ που το μπουκαλι ηταν και μπομπα το απολυτο Χαος...

Κι ομως τα πιο ανεμελα χρονια ηταν εκεινα. Απολυτη απολαυση ΠΑΣΟΚΙΚΗ θα ελεγα. Τωρα μεγαλωνοντας καταλαβαινω οτι σαν τα φοιτητικα χρονια δεν εχει... Ειχαμε παει Μυκονο ενα καλοκαιρι και την ημερα που πετουσαμε ημασταν απο μεθυσι. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δεν ξερω πως καταφερα να παρω το αεροπλανο ειλικρινα.
Ενας χειμωνα ηταν 4 φορες την εβδομαδα ξενυχτι και οι αλλες 3 ηταν για να ξεμεθας και να φευγει ο πονοκεφαλος ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Κι ομως αυτα εμειναν και εχω να θυμαμαι. Και τις παρεες που καναμε τοτε, γιατι τωρα σπαμε σιγα σιγα λογω υποχρεωσεων.
Είσαι 24 Κωστάρα. Τα prime σου are yet to come ;)
 

obi one

Active Member
Ετσι ειναι. Την μινοξιδιλη σε χάπι τη φοβήθηκα πολύ αλλα τη φιναστεριδη ποτέ. Αν χρειαστεί ντουτα επίσης θα την πάρω με την ίδια άνεση.
καλησπερα πάλι Καρντασια,, Θεσσαλονικιος γαρ,, αλλά το άτιμο το χάπι proscar πως το κόβεται στα 4 ?? έκανα προσπάθεια κ έγινε θρύψαλα..πήρα τις σκόνες κ τις έφαγα..τώρα μια ζαλάδα την έχω βέβαια αλλά, οκ, θα στρώσω...ευχαριστώ...
 

Flag17

Well-Known Member
καλησπερα πάλι Καρντασια,, Θεσσαλονικιος γαρ,, αλλά το άτιμο το χάπι proscar πως το κόβεται στα 4 ?? έκανα προσπάθεια κ έγινε θρύψαλα..πήρα τις σκόνες κ τις έφαγα..τώρα μια ζαλάδα την έχω βέβαια αλλά, οκ, θα στρώσω...ευχαριστώ...
Καλησπέρα φιλε μου. Εγώ το κόβω στα 5 σκέψου και δεν γίνεται σκόνη. Βάζεις ένα χαρτί στον πάγκο ακουμπάς το χάπι και βάζεις ένα μαχαίρι χωρίς δόντια στο κέντρο πιέζεις το μαχαίρι κάτω βάζοντας δύναμη στην λάμα όχι τη λαβή δεν πας να το κόψεις δηλαδή πας να το χωρίσεις πιέζοντας το
 

chris1908

Member
καλησπερα πάλι Καρντασια,, Θεσσαλονικιος γαρ,, αλλά το άτιμο το χάπι proscar πως το κόβεται στα 4 ?? έκανα προσπάθεια κ έγινε θρύψαλα..πήρα τις σκόνες κ τις έφαγα..τώρα μια ζαλάδα την έχω βέβαια αλλά, οκ, θα στρώσω...ευχαριστώ...
Υπάρχουν φαρμακεία που με 2-3 ευρώ στα κόβουν στα 4 και στα φτιάχνουν σε καψούλια οπότε είσαι οκ.
 

tol

Well-Known Member
βάζεις ένα μαχαίρι χωρίς δόντια στο κέντρο

Προσωπικα αντι για μαχαιρι χρησιμοποιω κοπιδι. Εναν απλο κοφτη, συρομενο. Αυτον που βρισκουμε σε βιβλιοπωλεια, για να κοβουμε χαρτι.

Θεωρω οτι κοβει καλυτερα και με μεγαλυτερη ακριβεια απο ενα μαχαιρι.
 

Flag17

Well-Known Member
Προσωπικα αντι για μαχαιρι χρησιμοποιω κοπιδι. Εναν απλο κοφτη, συρομενο. Αυτον που βρισκουμε σε βιβλιοπωλεια, για να κοβουμε χαρτι.

Θεωρω οτι κοβει καλυτερα και με μεγαλυτερη ακριβεια απο ενα μαχαιρι.
Σίγουρα φίλε tol αλλά και με το μαχαίρι εφόσον είναι οκ η λάμα εγώ δεν έχω συναντήσει κάποιο θέμα
 

obi one

Active Member
Προσωπικα αντι για μαχαιρι χρησιμοποιω κοπιδι. Εναν απλο κοφτη, συρομενο. Αυτον που βρισκουμε σε βιβλιοπωλεια, για να κοβουμε χαρτι.

Θεωρω οτι κοβει καλυτερα και με μεγαλυτερη ακριβεια απο ενα μαχαιρι.
στην τελική χρησιμοποιώ κ το φωτοσπαθο, χαχα,, ναι, συμφωνώ Τολ ότι με το κοπίδι θα γίνει ακριβέστερη δουλειά..ευχαριστώ πολύ όλους..μόλις πήρα μια ποσότητα κ μια ψιλοζαλαδα την νιώθω,,το χάπι είναι, η ιδέα μου,, ποιος ξέρει?? καλή συνέχεια..
 
Μπλουζα