Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

dim d

Well-Known Member
Παιδια στα φαρμακα παμε γραμμικα δεν παμε κατευθειαν ντουντα. Αλλα οποιος φτασει οπως εγω εκει με 1/1,5 mg την βδομαδα θα ναι παραπανω απο καλυμμενος...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikoskiske

Member
Παιδιά που θα διαβάσετε αυτό το σχόλιο, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ από όσα γράφει ο κύριος. Πιο λάθος δεν γίνεται. Απευθύνομαι στους απλούς αναγνώστες και όχι στους σχολιαστές που καταλαβαίνουν πως τα γραφόμενα εδώ είναι χαμηλότατου επιπέδου.
Ρε μάγκες χαλαρώστε λίγο με τις επιθέσεις εδώ μέσα. Βγηκε ο @Georgx να δώσει πληροφορίες για ντουτα επειδή τον ρωτήσαμε.
Στο φόρουμ σχεδόν οι μισοί έχουμε κάνει θεραπεία με φίνα και όλοι πάνω κάτω ξέρουμε τι μπορεί να δώσει και το όχι.
Αλλά από αποτελέσματα ντουτα δεν εχουμε ιδέα. Ο τύπος δοκίμασε 8 χρονια φινα και μας λέει τώρα για την ντουτα. Χωρις να έχει κάποιο κέρδος. Στην τελική αν έχει διορθώσει το πρόβλημα του όπως λέει δεν είχε κανένα λόγο να ασχοληθεί και να δώσει πληροφορίες θα μπορούσε απλά να εξαφανιστεί απ εδώ όπως οι περισσότεροι. Τώρα μπορεί σίγουρα εν μέσο υπερβολής να ήθελε να πει ότι δεν σου προκαλεί αλλαγή φύλλου, μαραζομα πέους, πράσινο σπέρμα κλπ παρενεργειες όπως κατά καιρούς έχουνε ακούσει κάτι τρελά εδώ μέσα για την φίνα και απλά δικαιολόγησε την άποψη του υπερβολικά με τα 50 mg. Δεν είπε σε κανέναν να πάει να πάρει 50 mg.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ρε μάγκες χαλαρώστε λίγο με τις επιθέσεις εδώ μέσα. Βγηκε ο @Georgx να δώσει πληροφορίες για ντουτα επειδή τον ρωτήσαμε.
Στο φόρουμ σχεδόν οι μισοί έχουμε κάνει θεραπεία με φίνα και όλοι πάνω κάτω ξέρουμε τι μπορεί να δώσει και το όχι.
Αλλά από αποτελέσματα ντουτα δεν εχουμε ιδέα. Ο τύπος δοκίμασε 8 χρονια φινα και μας λέει τώρα για την ντουτα. Χωρις να έχει κάποιο κέρδος. Στην τελική αν έχει διορθώσει το πρόβλημα του όπως λέει δεν είχε κανένα λόγο να ασχοληθεί και να δώσει πληροφορίες θα μπορούσε απλά να εξαφανιστεί απ εδώ όπως οι περισσότεροι. Τώρα μπορεί σίγουρα εν μέσο υπερβολής να ήθελε να πει ότι δεν σου προκαλεί αλλαγή φύλλου, μαραζομα πέους, πράσινο σπέρμα κλπ παρενεργειες όπως κατά καιρούς έχουνε ακούσει κάτι τρελά εδώ μέσα για την φίνα και απλά δικαιολόγησε την άποψη του υπερβολικά με τα 50 mg. Δεν είπε σε κανέναν να πάει να πάρει 50 mg.

Αγορίνα το μήνυμα που μου καταλογίζεις ως '' επιθεση '' στο παλικάρι ονόματι georgx θα το θεωρούσε επίθεση μόνο κάποιος που δεν έχει διαβάσει τη ροή της συζήτησης και τι ακριβώς έχει ειπωθεί. Από πότε θεωρείται επίθεση να γράψεις σε κάποιον πως όσα γράφει είναι αποτελέσματα του στομαχιού του και δεν ισχύουν επ'ουδενί ; Παρατήρησες τι ακριβώς γράφει ; Έχει πει σε ένα σχόλιο 3 σειρών πράγματα όπως :
1) Το να παίρνεις 3 φορές τη βδομάδα φιναστερίδη δεν κάνει τίποτα, τσάμπα το κάνεις (!!!!!!!)
2) Το φάρμακο κρατάει 8 ώρες το 24ωρο ( τυπικά σωστό, πρακτικά αδιάφορο και ο τρόπος που το παρουσιάζει απίστευτα λάθος )
3) Προτείνει σε κάποιον να πάει σε avodart λαμβάνοντας το καθημερινά ενώ η προτεινόμενη δόση λόγω τεράστιου half life είναι μέρα παρά μέρα.
4) Αυτό για τις 50πλασίες ποσότητες είναι στα όρια του επικίνδυνου απλά. Δε θα επεκταθώ παραπάνω.

Οπότε φίλε μου, αν θέλουμε να αφήνουμε πράγματα στο φόρουμ και να βοηθάμε πραγματικά πρέπει τα γραφόμενα μας να στηρίζονται κάπου. Αυτό για τα 50 mg δεν το ξέρεις φιλαράκι. Ο κόσμος στην απόγνωση του σε πολλά φόρουμ έχει ξεκινήσει να πίνει υγρή μινοξιδίλη για τοπική χρήση. Εμάς μας νοιάζει να αφήνουμε λάθος πληροφορίες και μετά να λέμε ΄΄ κλαιν ρε ποιος θα το κάνει ; ΄΄ ή εξαρχής να ενημερώνουμε όσο πιο σωστά μπορούμε τους ενδιαφερόμενους για το πως έχουν τα πράγματα ; Τέλος το ότι μπορεί να δούλεψε σε αυτόν δε σημαίνει πως έκανε σωστά τη θεραπεία του έτσι ; Τα περισσότερα ήταν αλχημείες που δε βασιζόντουσαν σε καμία έρευνα και πρέπει να λέει και ευχαριστώ που ο οργανισμός του είναι δυνατός ειδάλλως θα είχε άλλα. Αν θέλεις να στο αναλύσω πολύ ευχαρίστως.

Υ.Γ. Να μη μείνει και έτσι. Η πρώτη ''επίθεση'' περί ασχετοσύνης έγινε στον φίλο @vag25 από το παιδί που υπερασπίστηκες ;)
 

Georgx

New Member
Παιδια βασει τεκμηριωμενων αποτελεσματων η δουταστερiδη δεν προκαλει καποιο προβλημα σε πολλες παραπανω φορες απο το προτεινομενο,ημουν ναι 8 χρονια στην φιναστεριδη μου εκανε παρα πολυ καλο αλλα πλεον με 1mg avodart ειδα πολυ περισσοτερα αποτελεσματα,δεν ειπα σε κανεναν να παρει πολλαπλασιες ποσοτητες απο ο,τι συστηνεται.ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και τιποτα παραπανω,επιθεση δεν εκανα σε κανεναν,ειμαι μελος 8+ χρονια και δεν νομιζω να δημιουργησα θεμα εδω.ΝΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΣΤΟ 1MG και αργοτερα θα ανεβασω mg αλλα θα το κανω για μενα αποκλειστικα.δεν επιασα κανεναν να του πω πηγαινε παρε 1-2-3 και 5 μγ αυτης της ουσιας.
σαν οργανισμος εχω περασει παρα πολλα με ημικρανιες και περναω , παιρνοντας 4 η 5 algofren + imigran μεσα σε μια ωρα καθε φορα ανα λιγες μερες.η ντουτα και η φινα ειναι παιχνιδακια μπροστα σε αυτα που παιρνω.

πριν 9 χρονια περιπου εβλεπα να πεφτει το μαλλι επαιρνα καθημερινα για 3 χρονια κατι καψουλες πριοριν + αμπουλες vichy .μιλαμε για πολλα λεφτα οχι αστεια,το μαλλι επεφτε επιθετικα και δεν αλλαζε τιποτα με αυτα που επαιρνα,τυχαια ειδα και γνωρισα αυτο το φορουμ διαβασα για πολλες ωρες και κατεληξα να παρω φιναστεριδη,πριν λιγο καιρο ειδα οτι χανω μαλλι και πηγα στην ντουτα.δεν εχω παρα να πω ευχαριστω που ανοιξαν τα ματια μου και εσωσα τα μαλλια μου.φωτογραφιες ανεβασα εδω πριν λιγο καιρο αλλα τις αφαιρεσα γιατι πεσανε καποια ατομα πανω μου.ΝΑΙ ΕΙΔΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΤΟΥΤΑ.ελπιζω σε οποιον το παρει αποφαση να εχει εξισου τα ιδια αποτελεσματα

η φιναστεριδη δουλευει για περιπου 7-8 ωρες απο τη στιγμη που θα παρει καποιος τη δοση,μεχρι εκει και τελος,η ντουτα ομως εχει μια μεγαλη διαφορα οτι κραταει για μερες σαν ουσια και δουλευει και δουλευει ασταματητα ,ακομα και μια δοση στο αιμα μενει για μηνες .
οποιος θελει και ενδιαφερεται μπορει να κανει αναζητηση σε πολλες ιστοσελιδες οπως η mayo clinic η και το drugs.com σε σχεση με τις δοσολογιες και τις επιπτωσεις

vag25
ειμαι και εγω μελος 9 ετη εδω,αυτο εχει καποια σημασια;ειναι εντελως οτι να ναι το σχολιο σου.

Jumanji
δεν ειπα σε ΚΑΝΕΝΑΝ να παρει πολλαπλασιες δοσεις απο ο,τι προτεινεται,φυσικα η ντουτα δεν προτεινεται εκτος 3 κρατων που το συνταχογραφουν για αλωπεκια με τιμες 90 + δολαριων τις 30 καψουλες
σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΕΣ ΔΟΣΕΙς.οταν μπαινεις σε ενα φορουμ ειδικο για τριχοπτωση ψαχνεις μαθαινεις και δοκιμαζεις συμφωνοντας οτι εισαι συνηθως 18+ ετων
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vdupa

Well-Known Member
vag25
ειμαι και εγω μελος 9 ετη εδω,αυτο εχει καποια σημασια;ειναι εντελως οτι να ναι το σχολιο σου.

Και ξανα, δεν παιζει ρολο οτι κραταει 8 ωρες στο αιμα. Ο λορενζο την δινει και σε μια δοση καθε δευτερα. Εχει να κανει με την συγκεντρωση στους ιστους. Αυτο μας ενδιαφερει. Αν παρεις 4 proscar τον μηνα (1/w) παλι θα δεις αποτελεσμα.


Η ντουντα δουλευει καλυτερα γιατι μπλοκαρει και κατι αλλο. Οχι λογο περισσοτερου half life.

Αν ηταν ετσι θα μας εδιναν την fina πρωι μεσημερι βραδυ και ετοιμος ο φωντας. Θα δουλευε σαν την Ντουντα.
 

dim d

Well-Known Member
Και ξανα, δεν παιζει ρολο οτι κραταει 8 ωρες στο αιμα. Ο λορενζο την δινει και σε μια δοση καθε δευτερα. Εχει να κανει με την συγκεντρωση στους ιστους. Αυτο μας ενδιαφερει. Αν παρεις 4 proscar τον μηνα (1/w) παλι θα δεις αποτελεσμα.


Η ντουντα δουλευει καλυτερα γιατι μπλοκαρει και κατι αλλο. Οχι λογο περισσοτερου half life.

Αν ηταν ετσι θα μας εδιναν την fina πρωι μεσημερι βραδυ και ετοιμος ο φωντας. Θα δουλευε σαν την Ντουντα.
ο συλλογισμος για την λειτουργεια της φινας ειναι οντως λαθος. Η ντουντα περα απο οτι μπλοκαρει κιαλλο ενζυμο μπλοκαρει σχεδον τελειως το ενζυμο που μπλοκαρει κι η φινα. Οντως η μεγαλυτερη δοση ντουντας εχει δωσει καλυτερα κλινικα αποτελεσματα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι δοκιμο.
 

Georgx

New Member
Και ξανα, δεν παιζει ρολο οτι κραταει 8 ωρες στο αιμα. Ο λορενζο την δινει και σε μια δοση καθε δευτερα. Εχει να κανει με την συγκεντρωση στους ιστους. Αυτο μας ενδιαφερει. Αν παρεις 4 proscar τον μηνα (1/w) παλι θα δεις αποτελεσμα.


Η ντουντα δουλευει καλυτερα γιατι μπλοκαρει και κατι αλλο. Οχι λογο περισσοτερου half life.

Αν ηταν ετσι θα μας εδιναν την fina πρωι μεσημερι βραδυ και ετοιμος ο φωντας. Θα δουλευε σαν την Ντουντα.
και παλι επιμενω διαβαζοντας τοσα πολλα σε ξενα φορουμ ,κραταει 8 ωρες στον ορο,μεχρι εκει και κανει αυτη τη δουλεια που μπορει να κανει,το βαρυ οπλο οπως και να εχει ειναι η ντουτα και ειδικα σε ποσοτητες ανω των 2,5mg κανει θαυματα αλλα και παλι δεν λεω σε κανεναν να φτασει σε τετοιες δοσολογιες.το συκωτι μου εχει επηρεαστει σε εναν πολυ μικρο βαθμο αλλα οχι απο το προσκαρ και την ντουτα αλλα απο τα πολλα αλγκοφρεν και τα ιμιγκραν λογω ημικρανιας.ο δε γιατρος μου μου ειπε οτι και σε ποσοτητες 5 mg /μερα στην ντουτα δεν επηρεαζει καθολου τις τρανσαμινασες αν θυμαμαι καλα οπως μου το ειπε τοτε

θα πω αλλη μια φορα οτι αν δεν επαιρνα φινα αυτα τα χρονια (8) δεν θα ειχα μαλλια θα ημουν στο τελευταιο σταδιο της κκλιμακας οπως ο πατερας μου και συγγενεις μου.τα κρατησα τα μαλλια πυκνωσαν και με την ντουταστεριδη ακομα καλυτερα.ειχα ανεβασει και φωτος αλλα μολις βρω χρονο θα ξανα ανεβασω.
 

nikoskiske

Member
@Georgx αν σου ειναι ευκολο ξανανεβασε τις φωτογραφίες σου. Θα βοηθήσεις αρκετά κάποιους.
Και εγώ μετά από 8 χρονια πλέον φιναστεριδης είδα κάποια αραίωση.
Επισκέφτηκα τον κύριο Ζωντο την προιγουμενη εβδομάδα και μου είπε έχει παρατηρηθεί οτι μετά από κάποια χρόνια φιναστεριδης χάνει την αποτελεσματικότητα της και ξαναξεκιναει η τριχόπτωση. Μου πρότεινε 2 φορές την βδομάδα ντουνταστεριδη Σάββατο και Τετάρτη πχ και τις άλλες φιναστεριδης για να ενισχυθεί η θεραπεία.
Έχω μια βδομάδα τώρα που το ξεκίνησα.
 

vlafo

Well-Known Member
Πως τον είδες τον Ζώντο,
Κάνατε κάποιες μετρήσεις?
Η κλινική του η καινούργια είναι ωραία?
 

dim d

Well-Known Member
εγω παντως κι το μελος FreeThinker νομιζω στο συνδυασμο φινα χ 5 κι ντουντα χ2 ειχα σεντινκ για 8 μηνες που δεν σταματαγε...θα προτεινα 4χ ντουντα
 

nikoskiske

Member
Πως τον είδες τον Ζώντο,
Κάνατε κάποιες μετρήσεις?
Η κλινική του η καινούργια είναι ωραία?
Γειά σου vlafo.
Ειναι μια όμορφη κλινική σε κτίριο στην Γλυφάδα. Δεν έχω πάει σε πολλές.
Η επίσκεψη μου χρεώθηκε 50 ευρώ.
Ήταν πιο επεξιγηματικος από τις άλλες 2 κλινικές που έχω επισκευτει. Μια ωρα έκατσα μου είπε το πλάνο που θα ακολουθούσε σε μένα το πόσα μοσχεύματα χρειάζομαι,
Μου έκανε κάποιες μετρήσεις οι οποίες μου φάνηκαν λίγο υπερβολικές η αλήθεια είναι. Μου είπε ότι η δοτρια μου είναι 80 grafts ανά εκατοστό με λόγο 2.5 που σημαίνει 200 τριχες.
Ότι στην μεταμοσχευμενη περιοχή θα υπάρχουν 120 τρίχες ανά τετραγωνικό εκατοστό. Ότι θα χρειαστώ γύρω στα 1600 grafts για 4000 τριχες. Και ότι η τρίχα μου είναι πολύ χοντρή 98 κάτι δεν θυμάμαι την μονάδα μέτρησης απλά μου είπε ότι συνήθως είναι γύρω στα 80.
Στο τελος με ρωτησε αν καπνίζω του είπα ναι και είπε δεν δεχεται να μου κάνει την μεταμοσχευση αν δεν σταματήσω το κάπνισμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν και ένα μετά. Μου φάνηκε περίεργο αυτό γιατί δεν μου το είχε ξαναπεί κάνεις πιο πριν ούτε το είχα ακούσει.
Βέβαια με αποθαρινε πολύ η τιμή που μου έδωσε οπότε αναγκαστικά θα στραφώ αλλού.
Αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πολύ εξυπηρετικός και συμβουλευτικος. Μου έκανε καλή εντύπωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Γειά σου vlafo.
Ειναι μια όμορφη κλινική σε κτίριο στην Γλυφάδα. Δεν έχω πάει σε πολλές.
Η επίσκεψη μου χρεώθηκε 50 ευρώ.
Ήταν πιο επεξιγηματικος από τις άλλες 2 κλινικές που έχω επισκευτει. Μια ωρα έκατσα μου είπε το πλάνο που θα ακολουθούσε σε μένα το πόσα μοσχεύματα χρειάζομαι,
Μου έκανε κάποιες μετρήσεις οι οποίες μου φάνηκαν λίγο υπερβολικές η αλήθεια είναι. Μου είπε ότι η δοτρια μου είναι 80 grafts ανά εκατοστό με λόγο 2.5 που σημαίνει 200 τριχες.
Ότι στην μεταμοσχευμενη περιοχή θα υπάρχουν 120 τρίχες ανά τετραγωνικό εκατοστό. Ότι θα χρειαστώ γύρω στα 1600 grafts για 4000 τριχες. Και ότι η τρίχα μου είναι πολύ χοντρή 98 κάτι δεν θυμάμαι την μονάδα μέτρησης απλά μου είπε ότι συνήθως είναι γύρω στα 80.
Στο τελος με ρωτησε αν καπνίζω του είπα ναι και είπε δεν δεχεται να μου κάνει την μεταμοσχευση αν δεν σταματήσω το κάπνισμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν και ένα μετά. Μου φάνηκε περίεργο αυτό γιατί δεν μου το είχε ξαναπεί κάνεις πιο πριν ούτε το είχα ακούσει.
Βέβαια με αποθαρινε πολύ η τιμή που μου έδωσε οπότε αναγκαστικά θα στραφώ αλλού.
Αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πολύ εξυπηρετικός και συμβουλευτικος. Μου έκανε καλή εντύπωση
Τι τιμή σου είπε?
 

vlafo

Well-Known Member
δεν υπαρχει κλινικη στην ελλαδα να μπορει να δικαιολογει 3 ευρω το μοσχευμα.
Δανία ήταν τώρα γύρισε.
Δηλαδή αν έρθει ο Couto και ανοίξει παράρτημα στη Γλυφάδα θα λέμε δεν υπάρχει κλινική?
Επειδή είναι Ελλάδα?
Λέμε τώρα.
 

dim d

Well-Known Member
Αν ερθει καποιος κι μπορει να δικαιολογει αυτη την τιμη καλως. Στο range 2/2.5 υπαρχουν καλυτερες επιλογες στο αμεσο εξωτερικο.
 

giwrgos8888

Active Member
οταν ο βασικος ειναι 5 και 6 κατοσταρικα δεν νομιζω ο ελληνας να μπορει πλεον να δωσει τοσα οσα ζηταει ο κοουτο και ο καθε ισπανος
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
οταν ο βασικος ειναι 5 και 6 κατοσταρικα δεν νομιζω ο ελληνας να μπορει πλεον να δωσει τοσα οσα ζηταει ο κοουτο και ο καθε ισπανος
Δυστυχώς δεν απευθύνονται στον μέσο Έλληνα αυτές οι κλινικές...
 
Μπλουζα