Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

vag25

Well-Known Member
παντως φαινεται να ισχυει οτι ο οργανισμος τα αντεχει για πλακα, φινα, ντουντα. Εχουν δοκιμαστει σε τεραστιες δοσολογιες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Η φίνα μεταβολίζεταιμεν στο συκώτι,αλλά αποβάλλεται από τα ουρά αποδεδειγμένα.
Είναι ελάχιστη η ποσότητα του 1mg.
Ντούντα έχω κάποιες αμφιβολίες.
Η σύγκριση με το algofren είναι σωστή μεν αλλά όχι δόκιμη.
Δε γίνεται σε καθημερινή βάση το algofren.
 

Georgx

New Member
Η φινα δουλευει αρκει να μην περασει εβδομαδα χωρις να την παρεις. Ο λορενζο το μετραει σε ποσο την εβδομαδα οχι την ημερα.

Στο αιμα το half-life ειναι 8 ωρες, στο δερμα 30 μερες.

στο θυλακα μετραει 8 ωρες το ανωτερο που αυτο εχει σημασια στην τριχοπτωση!η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας σορρυ κιολας φιλε.διαβασε αν θελεις σχετικα με τις ιατρικες αποψεις σχετικα ...μενει 30 μερες στο δερμα; τι ειναι παλι αυτο;το δερμα ειναι η αιτια της ανδρογενετικης αλωπεκιας?δεν μιλαμε για τριχοπτωση απο ελλειψη βιταμινων αλλα ανδρογενετικης αλωπεκιας
 

vag25

Well-Known Member
στο θυλακα μετραει 8 ωρες το ανωτερο που αυτο εχει σημασια στην τριχοπτωση!η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας σορρυ κιολας φιλε.διαβασε αν θελεις σχετικα με τις ιατρικες αποψεις σχετικα ...μενει 30 μερες στο δερμα; τι ειναι παλι αυτο;το δερμα ειναι η αιτια της ανδρογενετικης αλωπεκιας?δεν μιλαμε για τριχοπτωση απο ελλειψη βιταμινων αλλα ανδρογενετικης αλωπεκιας
φιλε ειμαι το πιο αρχαιο εν ενεργεια μελος του φορουμ

Μαθε μπαλιτσα απο τον αρχοντα :p :p
Στα εξηγω ωραια??

Ψαξε καλυτερα φιλε μου. Κανεις λαθος, δεν ειμαι εγω αυτος με την ημιμαθεια πιστεψε με :)
φιλικα και με δοση πλακιτσας παραπανω.
 

vag25

Well-Known Member
στο θυλακα μετραει 8 ωρες το ανωτερο που αυτο εχει σημασια στην τριχοπτωση!η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας σορρυ κιολας φιλε.διαβασε αν θελεις σχετικα με τις ιατρικες αποψεις σχετικα ...μενει 30 μερες στο δερμα; τι ειναι παλι αυτο;το δερμα ειναι η αιτια της ανδρογενετικης αλωπεκιας?δεν μιλαμε για τριχοπτωση απο ελλειψη βιταμινων αλλα ανδρογενετικης αλωπεκιας

Για να σε βοηθήσω
3.10 και μετα το λενε εδω.

Εξηγει γιατι δεν χρειαζεται στην πραγματικοτητα καθε μερα. Αλλα και γιατι το μετρανε ανα εβδομαδα.
Για αυτο και δουλευει στον vlafo το 3mg την εβδομαδα.

Οταν πηγα στον λορενζο δεν μου μιλαγε για per day, αλλα για ποσο την εβδομαδα. Ετσι το μετραει. Το ξεραμε απο πριν, ετσι μου το ανεφερε και ο ιδιος. Δεν τον ενδιαφερει ποσο παιρνεις την ημερα. Γιατι δεν εχει σημασια. Οποτε αυτο με τις 8 ωρες στο αιμα, ενω πραγματι ισχυει δεν επηρεαζει κατι στην πραγματικοτητα.

To dna της τριχας ειναι το αιτιο της ανδρογενετικης αλωπεκιας, ουτε το δερμα ουτε η DHT στο αιμα. Εδω μας ενδιαφερει ομως ποσο μειωνεται στο δερμα αυτη(στο πειρβαλλον γυρω απο τον θυλακα), οχι στο αιμα, ωστε να σταματαει το miniaturisation που προκαλει η DHT στην ατυχη γενετικα τριχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikoskiske

Member
ανεβασα παραπανω 2 φωτος το μαλλι εχει πυκνωσει και ειναι οπως ημουν 20 χρονων χωρις καμια πλακα και αν χρειαστει οπως ξανα ειπα θα ανεβασω δοσολογια αργοτερα εως και τα 5mg ,αλλα θα περασουν πολλα πολλα χρονια για να φτασω στο σημειο να παιρνω 5mg.ειναι κατι πολυ δυνατο αυτο το φαρμακο
@Georgx που είναι αυτές οι φωτος; σε μένα δεν τις εμφανίζει.
Στο διάστημα που σταματησες την φίνα και μέχρι να δράσει η ντουτα μετά από κάποιο καιρό πρόσεξες τριχόπτωση και αραίωση;
 

Jumanji

Active Member
το να παιρνεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη 3 φορες τη βδομαδα ειναι σαν να μη παιρνεις τιποτα,αυτο το φαρμακο κραταει 8 ωρες το 24ωρο ετσι και αλλιως,αδικα το παιρνεις.χιλιες φορες να παιρνεις το avodart καθε μερα 0,5 mg να εχεις και αποτελεσματα,ξερεις ποσα σχολια διαβασα εδω μεσα που φοβουνται να παρουν η την φινα η την ντουτα;κια ομως δεν προκαλουν τιποτα ακομα και σε 50πλασιες ποσοτητες,αντιθετα θα τους χαρισουν τα μαλλια τους και τιποτα αλλο
Φιλε μου επειδη διαβαζουνε και νεα παιδια και παιρνουνε αποφασεις μεσα απο το φορουμ,σε παρακαλώ εκφράσεις τύπου και 50πλασιες ποσοτητες ντουτα να πάρεις δεν σου προκαλεί τιποτα να μην τις λεμε έτσι.το οτι δεν έβγαλε σε εσενα κατι δεν σημαίνει οτι ολοι οι οργανισμοί είναι το ιδιο.ειδικα για ντουτα που δεν εχει ουτε εγκριση για αα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Georgx αυτά που λες δεν υπάρχουν πουθενά φίλε. Πριν κάνεις κήρυγμα get your facts right γιατί όπως λέει ο Τζουμάντζι το φόρουμ το παρακολουθεί κόσμος που πολλά απ ' οσα λέγονται εδώ τα υιοθετεί και στον δικό του τρόπο σκέψης. Τι η φιναστερίδη μένει 8 ώρες μέσα μας ; Εσένα σε νοιάζει το half life στο αίμα ; Σοβαρά τώρα ; Μας λες ότι σου είναι αδιάφορο πόσο μένει στους ιστούς του δέρματος ; Γιατί οι θύλακες που ακριβώς βρίσκονται ; Στο συκώτι σου ; Από τους ιστούς στο δέρμα αντλούν τη φιναστερίδη που αποθηκεύτηκε και μπορείς να μην τη λάβεις ούτε μήνα χωρίς να σε ενδιαφέρει για το μαλλί. Εσύ δηλαδή έπαιρνες παραπανω φιναστερίδη με σκοπό να καλύψεις όλο το 24ωρο με το μυαλό σου ; Σε φάση ένα χάπι αν το πάρω τώρα θα την έχω μέσα μου 8 ώρες και αν πάρω 2 16 ; Που τα έχεις δει αυτά ; Ή την έπαιρνες με το σκεπτικό αν το 1 mg μπλοκάρει 70 τοις εκατό τα 2 θα μπλοκάρουν 140 πχ. Αυτά που λες δεν υπάρχουν πουθενά. Η μείωση της DHT δεν αυξάνεται εκθετικά με τα blockers. Ότι σου κάνει το 1 mg θα σου κάνουν και τα 2 φιναστερίδης. Εκτός και αν θες να μας πεις πως καραφλιάζουμε για το 3 τοις εκατό παραπάνω που μπλοκάρουν τα 2 οπότε πάσο και σε αυτό. Γράψτε κάτι μετά από έρευνες και μελέτες γιατί σας βλέπω να παίρνετε στον λαιμό σας κάναν κακομοίρη που στην απόγνωση του θα πάρει μονοκοπανιά 2 mg ντουτα τη μέρα και μετά από κάνα δίμηνο δε θα του σηκώνεται ούτε παρέα να του φέρεις Lisa Ann και Brandi Love.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
το να παιρνεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη 3 φορες τη βδομαδα ειναι σαν να μη παιρνεις τιποτα,αυτο το φαρμακο κραταει 8 ωρες το 24ωρο ετσι και αλλιως,αδικα το παιρνεις.χιλιες φορες να παιρνεις το avodart καθε μερα 0,5 mg να εχεις και αποτελεσματα,ξερεις ποσα σχολια διαβασα εδω μεσα που φοβουνται να παρουν η την φινα η την ντουτα;κια ομως δεν προκαλουν τιποτα ακομα και σε 50πλασιες ποσοτητες,αντιθετα θα τους χαρισουν τα μαλλια τους και τιποτα αλλο
Παιδιά που θα διαβάσετε αυτό το σχόλιο, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ από όσα γράφει ο κύριος. Πιο λάθος δεν γίνεται. Απευθύνομαι στους απλούς αναγνώστες και όχι στους σχολιαστές που καταλαβαίνουν πως τα γραφόμενα εδώ είναι χαμηλότατου επιπέδου.
 

Rigos

Member
27 ετων φιλε ξεκινησα,ηδη ειχα αραιωση τεραστια στη μεση του κεφαλιου,δεν παρελειψα ουτε μια δοση ουτε μια μερα τη φινα για 8 χρονια.
επισης να πω και κατι αλλο τη δοσολογια την αυξησα μονος μου χωρις να κανω καποια εξεταση ποτε,ρωτησα αργοτερα εναν γνωστο δερματολογο και μου ειπε δεν υπαρχει θεμα με 1 και με 5 mg ντουτα ανα ημερα ,μονο αν ειναι να γινω πατερας να το σταματησω για 8 μηνες πριν.
Φίλε μπορείς να μου πεις σε ποιόν πηγές(Αθήνα;); Ή να σου στείλω pm αν είναι? Ψάχνω οπωσδήποτε κάποιον που να ξέρει από ντουταστερίδη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Georgx αυτά που λες δεν υπάρχουν πουθενά φίλε. Πριν κάνεις κήρυγμα get your facts right γιατί όπως λέει ο Τζουμάντζι το φόρουμ το παρακολουθεί κόσμος που πολλά απ ' οσα λέγονται εδώ τα υιοθετεί και στον δικό του τρόπο σκέψης. Τι η φιναστερίδη μένει 8 ώρες μέσα μας ; Εσένα σε νοιάζει το half life στο αίμα ; Σοβαρά τώρα ; Μας λες ότι σου είναι αδιάφορο πόσο μένει στους ιστούς του δέρματος ; Γιατί οι θύλακες που ακριβώς βρίσκονται ; Στο συκώτι σου ; Από τους ιστούς στο δέρμα αντλούν τη φιναστερίδη που αποθηκεύτηκε και μπορείς να μην τη λάβεις ούτε μήνα χωρίς να σε ενδιαφέρει για το μαλλί. Εσύ δηλαδή έπαιρνες παραπανω φιναστερίδη με σκοπό να καλύψεις όλο το 24ωρο με το μυαλό σου ; Σε φάση ένα χάπι αν το πάρω τώρα θα την έχω μέσα μου 8 ώρες και αν πάρω 2 16 ; Που τα έχεις δει αυτά ; Ή την έπαιρνες με το σκεπτικό αν το 1 mg μπλοκάρει 70 τοις εκατό τα 2 θα μπλοκάρουν 140 πχ. Αυτά που λες δεν υπάρχουν πουθενά. Η μείωση της DHT δεν αυξάνεται εκθετικά με τα blockers. Ότι σου κάνει το 1 mg θα σου κάνουν και τα 2 φιναστερίδης. Εκτός και αν θες να μας πεις πως καραφλιάζουμε για το 3 τοις εκατό παραπάνω που μπλοκάρουν τα 2 οπότε πάσο και σε αυτό. Γράψτε κάτι μετά από έρευνες και μελέτες γιατί σας βλέπω να παίρνετε στον λαιμό σας κάναν κακομοίρη που στην απόγνωση του θα πάρει μονοκοπανιά 2 mg ντουτα τη μέρα και μετά από κάνα δίμηνο δε θα του σηκώνεται ούτε παρέα να του φέρεις Lisa Ann και Brandi Love.
Και για να συμπληρώσουμε το κουαρτέτο (3+ο κακομοίρης) Ava Adams……
Σε δεύτερη σκέψη ας το κάνουμε κουιντέτο και να τοποθετήσουμε στην κορυφή την Julia Ann……..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Και για να συμπληρώσουμε το κουαρτέτο (3+ο κακομοίρης) Ava Adams……
Σε δεύτερη σκέψη ας το κάνουμε κουιντέτο και να τοποθετήσουμε στην κορυφή την Julia Ann……..
Ήξερα πως είσαι μερακλής γαύραρος αλλά εσύ το έχεις πάει αλλού ρε θεέ bobby !
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όλες αυτές οι κύριες είναι συνομήλικες μου….. θα μπορούσα να τις είχα συμμαθήτριες….. δύσκολα τότε θα ήμουν απουσιολόγος…..
Τι να το κάνεις το απουσιολόγιο όταν μπορείς να έχεις διπλανή την lisa ann...
 

bobby

Well-Known Member
Τι να το κάνεις το απουσιολόγιο όταν μπορείς να έχεις διπλανή την lisa ann...
Είχα πολλές διπλανές, αλλά καμία σαν την Lisa….. το απουσιολόγιο μου έβγαινε εύκολα…. Τα έπαιρνα εύκολα δεν ήμουν φυτό…..αν είχα όμως την Lisa διπλανή δεν θα μπορούσα να παρακολουθήσω μάθημα…..βεβαίως αν είχα επιλογή θα προτιμούσα να ήμουν ανάμεσα σε Julia & Αva να πω την αλήθεια……:p:p:p:p:p:p:p
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Είχα πολλές διπλανές, αλλά καμία σαν την Lisa….. το απουσιολόγιο μου έβγαινε εύκολα…. Τα έπαιρνα εύκολα δεν ήμουν φυτό…..αν είχα όμως την Lisa διπλανή δεν θα μπορούσα να παρακολουθήσω μάθημα…..βεβαίως αν είχα επιλογή θα προτιμούσα να ήμουν ανάμεσα σε Julia & Αva να πω την αλήθεια……:p:p:p:p:p:p:p
Μπομπαρε αυτός ήταν ο μεγαλύτερος νταλκάς όλων. Εξαιτίας της Λίζα έχουν γίνει αμέτρητες γενοκτονίες... Αυτή μας μεγάλωσε. Κάνε εικόνα να την έχεις διπλανή και να σου έρχεται με καμιά μπλούζα κολλητή με V , κόκκινη sugar free, ψηλή κοτσίδα και γυαλάκι. Ποιο απουσιολόγιο ; Σπίτι σου δε θα θυμόσουν να γυρίσεις :p :p :p
 
Μπλουζα