Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

greco

New Member
Φίλε επειδή είμαι σε παρόμοια φάση με σενα, να σε ρωτήσω:

Α) με duta πρόλαβες να δεις κάποιο μικρό αποτέλεσμα που λένε στις πρώτες 4 βδομάδες?
Β) προσκαρ που είσαι όπως είπες στα 2 χρόνια, σε έχει βοηθήσει θεωρείς?
Α)Δεν πρόλαβα να δω τίποτα απο ντουτα σε 1-1,5 εβδομάδα... τι να προλάβω να δω.
Β) Εδώ και 2 μήνες έκοψα και την φίνα , γιατί κλήθηκα να αποδώσω και έφαγα άκυρο, δεν μου έχει ξανασυμβεί πλην της πρώτης μου φόρας που για μήνες δεν ανταποκρινόταν λόγω στρες. Μπορεί να οφειλόταν και σε άλλους λόγους αλλά με έκανε να σκεφτώ διάφορα σχετικά με το τελευταίο διάστημα, όπως η μειωμένη ορεξη με την προηγούμενη κοπέλα μου. Μπορείς να δεις σχετικά στο νήμα: https://www.hairlossgr.com/forum/th...ανεπιθύμητες-ενέργειες-Τι-να-κάνω.167/page-32
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kakoslykos

Member
Αγαπητοί μου φίλοι, είμαι 43 και εχω ξεκινήσει απο τα 17 θεραπειες αν και ειχα κανονικα τα μαλλια μου αλλα λογω καραφλου πατερα και παππουδων προληπτικά ξεκινησα απο μικρος. στο δια ταυτα ειμαι 43 και εχω κλιμακα norwood 2 δηλ .λιγο αραιωμα στους κροταφους και οχι τοσο πυκνο μαλλι πια λογικο αυτο.Αν δεν ειχα ξεκινησει θεραπειες εννοειται δεν ειχα καθολου μαλλια. ξεκινησα με minoxidil και μετα απο διαβασμα καταλαβαινοντας πως λειτουργει η τριχοπτωση στον αντρα και κατοπιν συμβουλης δερματολογου απο αμερικη το 2000 επαιρνα μαζι με μινοξιδιλη φτιαχτη τοτε απο φαρμακειο και proscar χαπακια απο αμερικη φτιαχτα απο το φαρμακειο. ειχα αδυναμιες στυσης τοτε λογικο αλλα με τον καιρο περιοριστηκε .Μετα εδω και 7-8 χρονια βαζω καθε πρωι minoxodil 5% και βραδυ revivogen , και χρησιμποιω το shampoo της revivogen, δηλαδη εκοψα την φινα επειδη δεν ηθελα τα χαπια. Παω καλα απλα ειχα τριχοπτωση εννοειται το φθινοπωρο τωρα εχω σταθεροποιηθει .εδω και 3-4 μηνες κανω το εξης εχω παρει derma roler και το τριψω μπροστα κροταφους με προσοχη λογω τριχων και στη κορυφη μετα το λουσιμο σε στεγνο μαλλι και επιμενω στους κροταφους μεχρι να εμφανιστει κοκκινιλα λιγο αιμα. μετα το σκουπιζω με οινοπνευμα και βαζω ια minoxidil μετα 1-2 ημερες και revivogen ωστε να ερθει λιγο στα ισα του. κατι βλεπω δηλαδη οι υπαρχουσες δυναμωνουν και στο κενο μπροστα στους κροταφους βλεπω χνουδι πιο εντονο απο το νορμαλ χνουδι και πιο ζωηρο γενικα. ξεχασα να πω οτι αμεσως βαζω φυσικη αλλοη απο τη γλαστρα μου στους κροταφους .θα περιμενω να δω τι γινεται και αρχισα να παιρνω και βιοτινη.να σας πω οτι ειμαι δρομεας δηλαδη τρεχω καθε μερα 6- 7 χιλιομετρα δηλ η κυκλοφορια αιματος παει καλα και η υγεια και θελω να ρωτησω αν καποιος μπορει η ξερει να πει, μετα 7 χρονια revivogen επιδη βλεπω στασιμοτητα να το αλλξω σε ντουτα οχι χαπι αλλα τοπικο και τελικα πως να το παρω μεσα στη μινοξιδιλη η σε οινοπνευμα. ευχαριστω
 

DimiForg

Member
Αγαπητοί μου φίλοι, είμαι 43 και εχω ξεκινήσει απο τα 17 θεραπειες αν και ειχα κανονικα τα μαλλια μου αλλα λογω καραφλου πατερα και παππουδων προληπτικά ξεκινησα απο μικρος. στο δια ταυτα ειμαι 43 και εχω κλιμακα norwood 2 δηλ .λιγο αραιωμα στους κροταφους και οχι τοσο πυκνο μαλλι πια λογικο αυτο.Αν δεν ειχα ξεκινησει θεραπειες εννοειται δεν ειχα καθολου μαλλια. ξεκινησα με minoxidil και μετα απο διαβασμα καταλαβαινοντας πως λειτουργει η τριχοπτωση στον αντρα και κατοπιν συμβουλης δερματολογου απο αμερικη το 2000 επαιρνα μαζι με μινοξιδιλη φτιαχτη τοτε απο φαρμακειο και proscar χαπακια απο αμερικη φτιαχτα απο το φαρμακειο. ειχα αδυναμιες στυσης τοτε λογικο αλλα με τον καιρο περιοριστηκε .Μετα εδω και 7-8 χρονια βαζω καθε πρωι minoxodil 5% και βραδυ revivogen , και χρησιμποιω το shampoo της revivogen, δηλαδη εκοψα την φινα επειδη δεν ηθελα τα χαπια. Παω καλα απλα ειχα τριχοπτωση εννοειται το φθινοπωρο τωρα εχω σταθεροποιηθει .εδω και 3-4 μηνες κανω το εξης εχω παρει derma roler και το τριψω μπροστα κροταφους με προσοχη λογω τριχων και στη κορυφη μετα το λουσιμο σε στεγνο μαλλι και επιμενω στους κροταφους μεχρι να εμφανιστει κοκκινιλα λιγο αιμα. μετα το σκουπιζω με οινοπνευμα και βαζω ια minoxidil μετα 1-2 ημερες και revivogen ωστε να ερθει λιγο στα ισα του. κατι βλεπω δηλαδη οι υπαρχουσες δυναμωνουν και στο κενο μπροστα στους κροταφους βλεπω χνουδι πιο εντονο απο το νορμαλ χνουδι και πιο ζωηρο γενικα. ξεχασα να πω οτι αμεσως βαζω φυσικη αλλοη απο τη γλαστρα μου στους κροταφους .θα περιμενω να δω τι γινεται και αρχισα να παιρνω και βιοτινη.να σας πω οτι ειμαι δρομεας δηλαδη τρεχω καθε μερα 6- 7 χιλιομετρα δηλ η κυκλοφορια αιματος παει καλα και η υγεια και θελω να ρωτησω αν καποιος μπορει η ξερει να πει, μετα 7 χρονια revivogen επιδη βλεπω στασιμοτητα να το αλλξω σε ντουτα οχι χαπι αλλα τοπικο και τελικα πως να το παρω μεσα στη μινοξιδιλη η σε οινοπνευμα. ευχαριστω

Πόσα mm είναι το derma roller που χρησιμοποιείς φίλε μου? Επίσης, είναι φυσιολογικό να εμφανίζεται αίμα?
Δεν το γνωρίζω καθόλου, για αυτο ρωτάω από περιέργεια, εγώ δεν επιμένω πολύ με το φόβο μην τραυματιζω το δέρμα (derma roller 0,5mm).
 

kakoslykos

Member
kakoslykos, revivogen απο που το αγοραζεις και ποσο;
το αγοραζω απο που αλλου απο την revivogen ελλαδα που ανηκει στον ομιλο δερματολογου και ιατρου μεταμοσχευσεων Α....κη και ακριβα διοτι δεν υπαρχει αλλου τα 3 φιαλιδαι συνηθως πανε ενα 100eyro
 

kakoslykos

Member
Πόσα mm είναι το derma roller που χρησιμοποιείς φίλε μου? Επίσης, είναι φυσιολογικό να εμφανίζεται αίμα?
Δεν το γνωρίζω καθόλου, για αυτο ρωτάω από περιέργεια, εγώ δεν επιμένω πολύ με το φόβο μην τραυματιζω το δέρμα (derma roller 0,5mm).
ευχαριστω για την ερωτηση χρησιμοποιω το 1,5mm και επειδη εχω μελετησει πολλα κειμενα και πολλα βιντεο το να κοκκινισει λιγο το δερμα απο το τριψιμο εκει μπροστα που ειναι αραιο και μπορεις να το τριψεις και οχι στο τριχωτο οπου μονο μπορεις να το κανεις πατωντας το( πατητο που για αυτο βεβαια υπαρχει ειδικο δερμα ρολλερ που ειναι για πατημα ) και αν βγει και λιγο αιμα τοτε εννοειται μετα το καθαριζει με οινοπνευμα και βαζεις αλοη και σε 1-2 μερες θεραπειες που εκανες τοτε το τραυματισμενο μερος αμεσως αρχιζει να αναπλαθεται απο τον οργανισμο αυτο δημιουργει μια κινητικοτητα θρεπτικων συστατικων. θα περιμενω και αλλους μηνες να δω τι γινεται
 

kakoslykos

Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)



Φαντάσου ότι 30 καψάκια Avodart σε 60ml δίνει διάλυμα μικρότερο από 0.025%
όταν η lipoxidil λανσάρει διάλυμα 0.15% (http://www.lipoxidil.com/site/dutasteride.php)

Και σίγουρα η απορρόφηση της dutasteride από ένα τοπικό διάλυμα δεν συγκρίνεται με τη λήψη της από το στόμα.
Εννοείτε ότι δεν συγκρίνεται αλλά τα 30 καψάκια θα μας δώσουν 30 x 0.5mg = 15mg τα οποία σε ένα διάλυμα 60ml θα μας δώσουν περίπου 0.25mg/ml.
Η ντουτα είναι δυνατή και δεν πρέπει να αμελούμε ότι επηρεάζει και το ένζυμο τύπου 1, το οποίο ακόμη είναι άγνωστο τι κάνει στον εγκέφαλο μας.
Τα 4 καψάκια (4 x 0.5mg = 2mg στα 60ml), θεωρούνται safe γιατί έχουν δοκιμαστεί (από άλλους, από εδώ μέχρι στιγμής ο Σπύρος νομίζω το έχει κάνει έτσι) και δεν παρουσίασε το παραμικρό σε ανεπ. ενέργειες και έδειξε να έχει αποτέλεσμα.
Γιατί μπορεί να παίρνει κανείς 0.5mg από το στόμα, αλλά είναι ποσότητα αρκετά δυνατή και περιορίζει ως και 96% την DHT στο σώμα. Οπότε τοπικά και με την ικανότητα που έχει η ντούτα να απορροφάτε εύκολα, πιστεύω είναι καλύτερα να βάζουμε λίγη ποσότητα για να είναι safe.

Ενημερωτικά πάντως, από τα επίσημα χαρτιά της Glaxon, η ντουτα διαλύεται σε αιθανόλη (44 mg/mL), μεθανόλη (64 mg/mL), και Πολυαιθυλενογλυκόλη 400 (3 mg/mL), αλλά είναι αδιάλυτη στο νερό.
[/QUOTE]
Γνωμη θελω και λεω οτι σκεφτομαι να βαλω 4 καψακια ντουτα σε 60 ml minoxidili και για το βραδυ συνεχιζω κανονικα το revivogen .δεν θα ειναι ετσι πιο δυνατη η θεραπεια δηλ ντουτα και συμπληρωμα με revivogen. το αλλο που θελω να ρωτησω αν ξερεις κανεις ειναι το εξης: μινοξιδιλη 60 ml μαζι με 4 καψακια ντουτας οταν κανω μασαζ και απορροφουνται μηπως μπερδευουμε τον οργανισμο δινοντας του minoxidil και παραληλα ντουτα dhl δηλ να μπλοκαρουμε την μια διαδικασια τριχοφυιας με την αλλη της dht blocker και αντιστροφα?
 

DimiForg

Member
Παίδες καλημέρα. Ελπίζω να στε όλοι καλά.
Γράφω σε αυτό το θέμα για να ρωτήσω και τη δική σας γνώμη σχετικά με το εξής:
Τι πιστεύετε για το συνδυασμο fina - duta 5-2, δηλαδή 5 φορές την εβδομάδα φίνα (1mg) και 2 φορές duta (0,5mg).
Εχω ηδη πάρει τη γνώμη μερικών παιδιών, ρωτάω κι εδώ μήπως έχει και κάποιος άλλος γνώση / άποψη σχετικά με αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwstas mpatsios

Active Member
καλησπερα κανω χρηση φινας 1 χρονο δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα και η τριχοπτωση εχει γινει πολυ επιθετικη. σκεφτομαι να αρχισω ντουντα εσεις τι λετε ποια ειναι η γνωμη σας?
 

thatcher

Active Member
Κοντά είμαστε , 25 εγώ, τελευταία από τα Χριστούγεννα κι έπειτα έχω έντονη όπως κει εσύ. Προσωπικά δεν έχω παρενέργειες με τη φινα. Δοκιμάζω εδώ και 3 βδομάδες κάθε Παρασκευή αντί να πάρω φίνα παίρνω ντουτα. Δηλαδή
Δ Τ Τ Π (1~ mg φινα) ( σταδιακά μείωσα από τα 2mg κάτι που έπαιρνα ανά ημέρα )
και Παρασκευή καθαρά μόνο ενα καπάκι ντουτα.
 

kwstas mpatsios

Active Member
εγω παιρνω 1,25 αλα ποτε δεν ειδα να μου δωσει κατι ολο μου εριχνε και απο παρενεργεις και εγω τπτ ισως χωρισ παρενεργεια να μην εχει ενεργεια ξερω κ εγω τι ναπω
 

kwstas mpatsios

Active Member
καλησπερα ξεκινισα τελικα ντουτα μια εβδομαδα τωρα καμια παρενεργεια? τωρα αναμενουμε τα αποτελεσματα
 

kwstas mpatsios

Active Member
SOS τρελή φαγούρα σε χέρια και πόδια και είδα στις παρενέργειες μπορεί να προκαλέσει κνησμό ξερει κανένας κάτι;
 
Μπλουζα