Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

shawn00

New Member
Ερώτηση του 1 εκατομμυρίου: γιατί να παίρνει κάποιος dut αντί για fin, εφόσον η τύπου 1 5-α δεν έχει καθόλου δραστηριότητα στο σκαλπ;
Για ακμή θα το καταλάβαινα, η τύπου 1 βρίσκεται και στους σμηγματογόνους αδένες, αλλά για ΑΓΑ; Και μη μου πει κανείς για την 5α τύπου 3, καθώς δεν ξέρουμε τι ακριβώς ρόλο παίζει.
Σε κανένα paper δεν προκύπτει από κάπου ότι η dut είναι καλύτερη από τη fin για ΑΓΑ.
 

makis25

Well-Known Member
μετα αναλυση 76 δημοσιευσεων σχετικα με το θεμα που ρωτας απο το μακρινο 2019

γρηγορη απαντηση στην ερωτηση σου

One study discovered that dutasteride was approximately three times more potent than finasteride in inhibiting type 2 5AR and 100 times more potent in inhibiting type 1 5AR . Οποτε και μηδεν ρολο να παιδει το τυπου 1 , μπλοκαρει πολυ πιο αποτελεσματικα το τυπου 2 .

Συμπερασμα

Dutasteride seems to provide a better efficacy compared with finasteride in treating AGA

Και μια ακομη δημοσιευση απο το παλαιολιθικο 2017


Superiority of dutasteride over finasteride in hair regrowth and reversal of miniaturization in men with androgenetic alopecia: A randomized controlled open-label, evaluator-blinded study


συμπερασμα

Dutasteride was shown to be more efficacious than finasteride and the side-effect profiles were comparable.

πως κατεληξες πως σε κανενα paper δεν προκυπτει πως η dut δεν ειναι καλυτερη απο τη fin για ΑΓΑ

Υπαρχουν παρα πολλες δημοσιευσεις πλεον και για τα δυο φαρμακα. Παρα πολλες .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα δεν είναι το προφανές αφού μπλοκάρει σχεδόν ολοκληρωτικά την 5AR-2 (όπως λέει και ο makis με τεκμηρίωση πιο πάνω) σε σχέση με την φίνα που κυμαίνεται κοντά στο 70%. Απορώ και γιατί τίθεται η ερώτηση. Είναι principles of hairloss που λέει και ο shawn.
 

dim d

Well-Known Member
Ερώτηση του 1 εκατομμυρίου: γιατί να παίρνει κάποιος dut αντί για fin, εφόσον η τύπου 1 5-α δεν έχει καθόλου δραστηριότητα στο σκαλπ;
Για ακμή θα το καταλάβαινα, η τύπου 1 βρίσκεται και στους σμηγματογόνους αδένες, αλλά για ΑΓΑ; Και μη μου πει κανείς για την 5α τύπου 3, καθώς δεν ξέρουμε τι ακριβώς ρόλο παίζει.
Σε κανένα paper δεν προκύπτει από κάπου ότι η dut είναι καλύτερη από τη fin για ΑΓΑ.
σε ολα τα paper η επανεκφυση ειναι μεγαλυτερη με ντουντα.
 

kwstas mpatsios

Active Member
καλησπερα και απο εμενα. παιδια παιρνω ντουνταστεριδη 6 μηνες δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα ισα ισα ειμαι και στα χειροτερα μου επισης βαζω και μινοξ μια φωρα την μερα και απο παρενεργειεσ τιποτα τι να κανω να τα κοψω ολα?
 

makis25

Well-Known Member
Κωστα πρεπει να καταλαβεις πως διχως τα φαρμακα το μαλλι θα γινει χειροτερο . Στο υπογραφω . Τωρα αν αισθανεσαι πως δεν αξιζει να χρησιμοποιεις τα φαρμακα , αυτο ειναι μια αποφαση , κατι που πρεπει να το δεις με τον εαυτο σου σοβαρα . Αν τα κοψεις , σε ακομα 6 μηνες πιθανο να εισαι ακομα χειροτερα . Αν δεν εχεις παρενεργειες με τα φαρμακα , γιατι δε δινεις λιγο ακομη χρονο , πχ αλλους 6 μηνες ;
 
  • Like
Reactions: tol

kwstas mpatsios

Active Member
Κωστα πρεπει να καταλαβεις πως διχως τα φαρμακα το μαλλι θα γινει χειροτερο . Στο υπογραφω . Τωρα αν αισθανεσαι πως δεν αξιζει να χρησιμοποιεις τα φαρμακα , αυτο ειναι μια αποφαση , κατι που πρεπει να το δεις με τον εαυτο σου σοβαρα . Αν τα κοψεις , σε ακομα 6 μηνες πιθανο να εισαι ακομα χειροτερα . Αν δεν εχεις παρενεργειες με τα φαρμακα , γιατι δε δινεις λιγο ακομη χρονο , πχ αλλους 6 μηνες ;
εδωσα και στην φινα πανω απο ενα χρονο αλα τπτ και ρεγκειν βαζω 7 χρονια κουρασε τα λεφτα που εχς δωσει γιατι περνω αφρο θα ειχα κανει μεταμοσχευση πιστευς οτι επιδη δεν εχει παρενεργειεσ γιαυτο δεν εχει και ενεργειες
 

akol

Member
εχω διαβασει καπου οτι 0.5mg ντουταστεριδης εχουν τα ιδια αποτελεσματα με 5mg φιναστεριδης,η δοσολογια που απαιτειται για να δει κανεις καλυτερα αποτελεσματα ειναι 2.5mg ντουταστεριδης.
 

makis25

Well-Known Member
παιδια οχι πανω απο 0,5 ντουταστεριδη , δεν ειναι μελετημενο σε βαθος χρονου οτιδηποτε παραπανω απο 0,5 τη μερα . Η φιναστεριδη ειναι καλυτερα μελετημενο φαρμακο σε μεγαλυτερες δοσεις απο 1mg αλλα η ντουτα οχι σε δοση πανω απο 0,5
 

kwstas mpatsios

Active Member
παιδια οχι πανω απο 0,5 ντουταστεριδη , δεν ειναι μελετημενο σε βαθος χρονου οτιδηποτε παραπανω απο 0,5 τη μερα . Η φιναστεριδη ειναι καλυτερα μελετημενο φαρμακο σε μεγαλυτερες δοσεις απο 1mg αλλα η ντουτα οχι σε δοση πανω απο 0,5
εγω λεω να παρω ολο το κουτι να τελειονουμε χαχαχ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akol

Member
εχω ξεκινησει ταυτοχρονη ληψη προσκαρ 1,25mg με avodart 0.5mg καθημερινά. ξερει κανεις αν υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ των δυο ουσιων? επισης στο φυλλο οδηγιων του avodart διαβασα οτι εχει ως παρενεργεια την τριχοπτωση....





















=
 

gazotenekes

Member
Επειδή είναι και η ντουταστερίδη (ανεπίσημα) θεραπεία για την τριχόπτωση, σκέφτηκα να αναζητήσω στο internet ότι πληροφορία υπάρχει και να τα γράψω.
Με αυτό το post, δεν αποτρέπω αλλά και δεν προτρέπω κανέναν να το πάρει. Η απόφαση είναι του καθενός σας πάντα μετά από συζήτηση με το γιατρό σας.

Τι είναι η ντουταστερίδη
Η ντουταστερίδη έχει λάβει έγκριση από το FDA (NDA#21-319/s-001) της 9 Οκτωμβρίου 2002 για υπερπλασία του προστάτη και με την επωνυμία Avodart. Αυτό ήταν και η δεύτερη μεγάλη είδηση για την κοινότητα της τριχόπτωσης μετά την έγκριση της φιναστερίδης για τριχόπτωση.
Βέβαια το avodart δεν κυκλοφορεί επίσημα (δεν έχει λάβει ακόμη έγκριση δηλαδή) σαν θεραπεία για την τριχόπτωση. Ανεπίσημα, δίνεται από τους δερματολόγους της Αμερικής για μεγάλες απώλειες μαλλιών(πάνω από την κλίμακα 3), ενώ πριν λίγο καιρό τελειώσαν και οι κλινικές έρευνες της εταιρίας για να λάβει την πολυπόθητη έγκριση του FDA και για θεραπεία για την τριχόπτωση. Μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημα.

Το Avodart όπως αναφέρω και παραπάνω, έχει λάβει έγκριση για θεραπεία της υπερπλασίας του προστάτη. Μην σας μπερδεύει με τον καρκίνο του προστάτη (που λανθασμένα έχει αναφερθεί πολλές φορές), η καλοήθης υπερπλασία του προστάτη, είναι μία μη καρκινική πάθηση, στην οποία μεγαλώνει ο ο αδένας του προστάτη. Είναι κοινό σε άτομα μεγαλύτερα των 50 ετών και μερικά συμπτώματα του είναι η δυσκολία ούρησης, η συχνή ανάγκη για ούρηση (ιδιαίτερα την νύχτα) κλπ.
Το Avodart είναι το πρώτο φάρμακο που έχει λάβει έγκριση από το FDA, το οποίο περιορίζει και τους δύο τύπους του ενζύμου 5-alpha reductase (5AR), ένζυμο το οποίο είναι υπεύθυνο για την μετατροπή της τεστοστερόνης σε DHΤ, αιτία για την υπερπλασία του προστάτη και την τριχόπτωση.
Η συνιστώμενη δόση της ντουταστερίδης είναι 0.5mg την ημέρα. Όσοι την χρησιμοποιούν στην θεραπεία τους, παίρνουν ανά 2-3 ημέρες, επειδή ο χρόνος που είναι ενεργή στο αίμα είναι μεγαλύτερος της φιναστερίδης. Διαβάστε παρακάτω για τις δοσολογίες.

Τοπική χρήση ντουταστερίδης
Μετά από αναζήτηση στο net, παρατήρησα ότι μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα και με τοπική χρήση της ντουταστερίδης (σημειώστε το καλά, αλλά όχι τα άριστα που δίνει σε λήψη από το στόμα). Έχει αναφερθεί ότι η ντουταστερίδη μπορεί να απορροφηθεί από το δέρμα πολύ καλά, χωρίς μεγάλες απώλειες (να μείνει δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος της ουσίας στο δέρμα, χωρίς να εισχωρήσει). Σε αναζήτηση μου, βρήκα ότι σε τοπική χρήση, η ποσότητα είναι:
Σε αιθανόλη (ή αιθυλική αλκοόλη ή απλά καθαρό οινόπνευμα) η ποσότητα είναι 44mg/mL.
Σε μεθανόλη είναι 64 mg/mL
και σε Πολυαιθυλενογλυκόλη (polyethylene glycol) είναι 3mg/mL.

Ντουταστερίδη vs φιναστερίδη
Σε ότι αφορά την τριχόπτωση, η ντουταστερίδη είναι σαφώς ποιο αποτελεσματική σε σχέση με την φιναστερίδη, ειδικά σε μεγάλες απώλειες μαλλιών. Μάλιστα, συνιστάτε και σε άτομα που έχουν τριχόπτωση πάνω από την κλίμακα 3. Ένα θέμα “σύγκρουσης” αυτών των δύο συστατικών, υπάρχει και εδώ.

Δοσολογία
Μετά από κλινικές έρευνες (το αποτέλεσμα της έρευνας υπάρχει στο θέμα Finasteride vs Dutasteride), οι ερευνητές κατέληξαν σε διαφορετικές ποσότητες της ντουταστερίδης σαν αποτελεσματικές. Οι συνιστώμενη δόση “παίζει” ανάμεσα σε
0.01mg, 0.05mg, 0.5mg, 2.5mg και 5mg την ημέρα. Στην έρευνα τους κατάληξαν στο συμπέρασμα ότι η μεγαλύτερη καταστολή της DHT έγινε με ποσότητα 2.5 και 5mg την ημέρα.
Η ντουταστερίδη, σε αυτήν την ποσότητα , κατάφερε και περιόρισε την DHT κοντά στο 100% (!!!). Φανταστείτε για πόσο δυνατή ουσία μιλάμε. Συγκριτικά, τα 5mg φιναστερίδης την ημέρα, κατάφεραν να περιορίσουν την DHT ~70%. Σύμφωνα με την GlaxoSmithKline (η εταιρία που την κατασκευάζει), δεν υπάρχει σημαντική διαφορά στην καταστολή της DHT ανάμεσα στις ποσότητες 2.5 και 5mg. Με λήψη 0.5mg την ημέρα, η ντουταστερίδη μπορεί να περιορίσει την DHT ~90%.

Λαμβάνοντας τώρα την συνιστώμενη δόση (0.5mg την ημέρα), μπορεί κανείς να δει αποτέλεσμα τα μέσα σε 1 με 2 εβδομάδες. Σε αυτό το διάστημα (και μόνο με καθημερινή λήψη, αφού με βάση την καθημερινή λήψη έγινε η έρευνα), τα επίπεδα της DHT θα πέσουν μέχρι και 85%.
Εδώ όμως γίνεται το εξής. Η συνιστώμενη δόση για τον προστάτη από την GlaxoSmithKline είναι μία κάψουλα (0.5mg) την ημέρα, με ή χωρίς φαγητό.
Ωστόσο, από δοκιμές ερευνών αλλά και όσων την δοκίμασαν, τα κορυφαία αποτελέσματα τα δίνει η ποσότητα των 2.5mg την ημέρα (δείτε και τα αποτελέσματα της έρευνας).
Ναι μεν η διαφορά στον περιορισμό της DHT στο σώμα είναι περίπου το ίδιο και για τις δύο ποσότητες, στην DHT στο δέρμα της κεφαλής ο καλύτερος περιορισμός έγινε με τα 2.5mg, όπου κατάφερε και την μείωσε μέχρι και 82%, σε σχέση με τα 0.5mg που την μείωσαν μέχρι και 55% (πάντα στο δέρμα της κεφαλής αναφέρομαι, όπου καίει εμάς με τριχόπτωση).
Έχω κάνει attach σε αυτό το θέμα και μία εικόνα με την ανάλυση για περισσότερες πληροφορίες.

Ανεπιθύμητες ενέργειες.
Όπως και η φιναστερίδη, έτσι και η ντουταστερίδη ενδέχεται να παρουσιάσει αν. ενέργειες.
ΔΕΝ εμφανίζουν όλοι όμως.
Οι αν. ενεργειες και προειδοποιήσεις είναι:
Γυναίκες και παιδιά να μην την χρησιμοποιούν. Ειδικά οι γυναίκες που είναι έγκυες, ιδιαίτερη προσοχή να μην έρχοντε σε επαφή με τις κάψουλες.
Οι άντρες που την λαμβάνουν, δεν πρέπει να δώσουν αίμα, πριν περάσουν τουλάχιστον 6 μήνες από την ημέρα που την διέκοψαν.
Οι άντρες που έχουν πρόβλημα με το συκώτι τους δεν πρέπει να την χρησιμοποιούν.
Έχουν αναφερθεί συμπτώματα όπως αδυναμία στύσης, χαμηλή λίμπιντο και αραίωμα στο σπέρμα (ειδικά στην αρχή της θεραπείας). Ωστόσο σε μία έρευνα που κράτησε 2 χρόνια, τα συμπτώματα αυτά μειώθηκαν με τον καιρό.

Χρήση από γυναίκες
Τελευταίες έρευνες έχουν δείξει ότι η ντουταστερίδη μπορεί να είναι αποτελεσματική και για την γυναικεία τριχόπτωση.
Από το Journal of Drugs in Dermatology (Σεπ-Οκτ 2006):
"After 6 months of therapy, significant improvement was observed and after 9 months the clinical diagnosis of androgenic alopecia could no longer be made in this patient. No side effects were observed. In conclusion, theoretical data and our experience in this case show that dutasteride might develop into a true alternative in treatment of androgenic alopecia."

Παρακάτω είναι δύο εικόνες που δείχνουν πριν και μετά από 24 εβδομάδες με Avodart.
dutasterideweek0treatment.jpg


dutasterideweek24treatment.jpg
Καλησπέρα.Τι χρονικό διάστημα χρήσης χρειάζεται για να υπάρξει πραγματικό αποτέλεσμα? Υπάρχει κάποια αναφορά? Είναι φάρμακο για προστάτη, οπότε φαντάζομαι δεν μπορεί να γίνει παντοτινή χρήση όπως το regain..
 

dim d

Well-Known Member
Καλησπέρα.Τι χρονικό διάστημα χρήσης χρειάζεται για να υπάρξει πραγματικό αποτέλεσμα? Υπάρχει κάποια αναφορά? Είναι φάρμακο για προστάτη, οπότε φαντάζομαι δεν μπορεί να γίνει παντοτινή χρήση όπως το regain..
ενα εξαμηνο σιγουρα, ακομα ναι δε εχει εγκριθει για την τριχοπτωση αλλα σιγουρα σε μη επεμβατικη αγωγη ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.
 

gazotenekes

Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)



Φαντάσου ότι 30 καψάκια Avodart σε 60ml δίνει διάλυμα μικρότερο από 0.025%
όταν η lipoxidil λανσάρει διάλυμα 0.15% (http://www.lipoxidil.com/site/dutasteride.php)

Και σίγουρα η απορρόφηση της dutasteride από ένα τοπικό διάλυμα δεν συγκρίνεται με τη λήψη της από το στόμα.
Εννοείτε ότι δεν συγκρίνεται αλλά τα 30 καψάκια θα μας δώσουν 30 x 0.5mg = 15mg τα οποία σε ένα διάλυμα 60ml θα μας δώσουν περίπου 0.25mg/ml.
Η ντουτα είναι δυνατή και δεν πρέπει να αμελούμε ότι επηρεάζει και το ένζυμο τύπου 1, το οποίο ακόμη είναι άγνωστο τι κάνει στον εγκέφαλο μας.
Τα 4 καψάκια (4 x 0.5mg = 2mg στα 60ml), θεωρούνται safe γιατί έχουν δοκιμαστεί (από άλλους, από εδώ μέχρι στιγμής ο Σπύρος νομίζω το έχει κάνει έτσι) και δεν παρουσίασε το παραμικρό σε ανεπ. ενέργειες και έδειξε να έχει αποτέλεσμα.
Γιατί μπορεί να παίρνει κανείς 0.5mg από το στόμα, αλλά είναι ποσότητα αρκετά δυνατή και περιορίζει ως και 96% την DHT στο σώμα. Οπότε τοπικά και με την ικανότητα που έχει η ντούτα να απορροφάτε εύκολα, πιστεύω είναι καλύτερα να βάζουμε λίγη ποσότητα για να είναι safe.

Ενημερωτικά πάντως, από τα επίσημα χαρτιά της Glaxon, η ντουτα διαλύεται σε αιθανόλη (44 mg/mL), μεθανόλη (64 mg/mL), και Πολυαιθυλενογλυκόλη 400 (3 mg/mL), αλλά είναι αδιάλυτη στο νερό.
[/QUOTE]
Καλησπέρα.Μπορούμε δηλαδή βάση αυτών να παραγγείλουμε σε φαρμακείο ντουταστερίδη σε τοπικό? Ετσι ώστε να αποφύγουμε χάπι? Ευχαριστώ.
 

grg19ggls

Member
Εννοείτε ότι δεν συγκρίνεται αλλά τα 30 καψάκια θα μας δώσουν 30 x 0.5mg = 15mg τα οποία σε ένα διάλυμα 60ml θα μας δώσουν περίπου 0.25mg/ml.
Η ντουτα είναι δυνατή και δεν πρέπει να αμελούμε ότι επηρεάζει και το ένζυμο τύπου 1, το οποίο ακόμη είναι άγνωστο τι κάνει στον εγκέφαλο μας.
Τα 4 καψάκια (4 x 0.5mg = 2mg στα 60ml), θεωρούνται safe γιατί έχουν δοκιμαστεί (από άλλους, από εδώ μέχρι στιγμής ο Σπύρος νομίζω το έχει κάνει έτσι) και δεν παρουσίασε το παραμικρό σε ανεπ. ενέργειες και έδειξε να έχει αποτέλεσμα.
Γιατί μπορεί να παίρνει κανείς 0.5mg από το στόμα, αλλά είναι ποσότητα αρκετά δυνατή και περιορίζει ως και 96% την DHT στο σώμα. Οπότε τοπικά και με την ικανότητα που έχει η ντούτα να απορροφάτε εύκολα, πιστεύω είναι καλύτερα να βάζουμε λίγη ποσότητα για να είναι safe.

Ενημερωτικά πάντως, από τα επίσημα χαρτιά της Glaxon, η ντουτα διαλύεται σε αιθανόλη (44 mg/mL), μεθανόλη (64 mg/mL), και Πολυαιθυλενογλυκόλη 400 (3 mg/mL), αλλά είναι αδιάλυτη στο νερό.
Καλησπέρα.Μπορούμε δηλαδή βάση αυτών να παραγγείλουμε σε φαρμακείο ντουταστερίδη σε τοπικό? Ετσι ώστε να αποφύγουμε χάπι? Ευχαριστώ.
[/QUOTE]
εγώ σήμερα παρήγγειλα τοπική dutasteride σε διάλυμα της fagron (trichofoam) - 30 ευρώ.
δε το έχω παραλάβει ακόμα, ούτε το έχω χρησιμοποιήσει άρα δε ξέρω αν θα είναι αποτελεσματικό
 

cool11

Well-Known Member
Καλησπέρα.Μπορούμε δηλαδή βάση αυτών να παραγγείλουμε σε φαρμακείο ντουταστερίδη σε τοπικό? Ετσι ώστε να αποφύγουμε χάπι? Ευχαριστώ.
εγώ σήμερα παρήγγειλα τοπική dutasteride σε διάλυμα της fagron (trichofoam) - 30 ευρώ.
δε το έχω παραλάβει ακόμα, ούτε το έχω χρησιμοποιήσει άρα δε ξέρω αν θα είναι αποτελεσματικό
[/QUOTE]

Δηλαδη, αυτο ειναι το πρωτο σκευασμα με ντουτα σε τοπικο;
 

hairlosscursed

Well-Known Member
καλησπερα και απο εμενα. παιδια παιρνω ντουνταστεριδη 6 μηνες δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα ισα ισα ειμαι και στα χειροτερα μου επισης βαζω και μινοξ μια φωρα την μερα και απο παρενεργειεσ τιποτα τι να κανω να τα κοψω ολα?
Λειτουργεί σαν τα αντικαταθλιπτικά...εκεί που νομίζεις πως δεν προσφέρει τίποτα με το που το κόβεις σε χτυπάει και σου υπενθυμίζει πως πάντα μπορεί να υπάρξει και χειρότερο...
 

grg19ggls

Member
εγώ σήμερα παρήγγειλα τοπική dutasteride σε διάλυμα της fagron (trichofoam) - 30 ευρώ.
δε το έχω παραλάβει ακόμα, ούτε το έχω χρησιμοποιήσει άρα δε ξέρω αν θα είναι αποτελεσματικό

Δηλαδη, αυτο ειναι το πρωτο σκευασμα με ντουτα σε τοπικο;
[/QUOTE]

Είναι το πρώτο που θα χρησιμοποιήσω εγώ :p
 
Μπλουζα