Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

tropheus είπε:
Φαντάσου ότι 30 καψάκια Avodart σε 60ml δίνει διάλυμα μικρότερο από 0.025%
όταν η lipoxidil λανσάρει διάλυμα 0.15% (http://www.lipoxidil.com/site/dutasteride.php)

Και σίγουρα η απορρόφηση της dutasteride από ένα τοπικό διάλυμα δεν συγκρίνεται με τη λήψη της από το στόμα.

αυτο ερχετε σε αντιπαραθεση ομως με το http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,415.0.html
οπου ο ακης δινει αλλον αριθμο

για το lipoxidil ξερω πριν 2 μηνες το ανακαλυψα

ακομη η διαφορα μεγαλωνει ως προς αυτην που χρησιμοποιει ο lee στο xadrox οπου η ποσοτητα ειναι 0,001

οσο για την ληψη της δουλευει εντελως διαφορετικα η ληψη εκ του στοματος απο την τοπικη

ασχετο αυτα που σου ειχα προτεινει πριν καιρο σε προσωπικο μηνυμα τα δοκιμασες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Παναγιωτης είπε:
αυτο ερχετε σε αντιπαραθεση ομως με το http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,415.0.html
οπου ο ακης δινει αλλον αριθμο

για το lipoxidil ξερω πριν 2 μηνες το ανακαλυψα

ακομη η διαφορα μεγαλωνει ως προς αυτην που χρησιμοποιει ο lee στο xadrox οπου η ποσοτητα ειναι 0,001

οσο για την ληψη της δουλευει εντελως διαφορετικα η ληψη εκ του στοματος απο την τοπικη


Η αλήθεια Παναγιώτη είναι ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει κλινική έρευνα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Εγώ προτείνω τη συγκεκριμένη δοσολογία κρίνοντας ότι σίγουρα η τοπική χρήση θα δώσει λιγότερες παρενέργειες από την λήψη των 30 καψακίων από το στόμα.

Παναγιωτης είπε:
ασχετο αυτα που σου ειχα προτεινει πριν καιρο σε προσωπικο μηνυμα τα δοκιμασες

Οχι γιατί μέχρι την περασμένη εβδομάδα ήμουν μέσα σε κύκλο και τώρα σε αποθεραπεία ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

αφου εισαι σε αποθεραπεια ειναι το τελευταιο πραγμα που χρειαζεσαι τωρα

σου επηρεασε καθολου την τριχοπτωση ο κυκλος σου

απο τους δικους μου κυκλους μονο το boldone μου ειχε δημιουργησει προβλημα με την τριχοπτωση
 

Άκης

Administrator
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

tropheus είπε:
[quote author=Παναγιωτης link=topic=382.msg6341#msg6341 date=1233424937]
μπορει καποιος που γραφει εναν αριθμο για το ποσα χαπια βαζει μεσα σε 60μλ
να το στηριξει καπου ?

Φαντάσου ότι 30 καψάκια Avodart σε 60ml δίνει διάλυμα μικρότερο από 0.025%
όταν η lipoxidil λανσάρει διάλυμα 0.15% (http://www.lipoxidil.com/site/dutasteride.php)

Και σίγουρα η απορρόφηση της dutasteride από ένα τοπικό διάλυμα δεν συγκρίνεται με τη λήψη της από το στόμα.
[/quote]
Εννοείτε ότι δεν συγκρίνεται αλλά τα 30 καψάκια θα μας δώσουν 30 x 0.5mg = 15mg τα οποία σε ένα διάλυμα 60ml θα μας δώσουν περίπου 0.25mg/ml.
Η ντουτα είναι δυνατή και δεν πρέπει να αμελούμε ότι επηρεάζει και το ένζυμο τύπου 1, το οποίο ακόμη είναι άγνωστο τι κάνει στον εγκέφαλο μας.
Τα 4 καψάκια (4 x 0.5mg = 2mg στα 60ml), θεωρούνται safe γιατί έχουν δοκιμαστεί (από άλλους, από εδώ μέχρι στιγμής ο Σπύρος νομίζω το έχει κάνει έτσι) και δεν παρουσίασε το παραμικρό σε ανεπ. ενέργειες και έδειξε να έχει αποτέλεσμα.
Γιατί μπορεί να παίρνει κανείς 0.5mg από το στόμα, αλλά είναι ποσότητα αρκετά δυνατή και περιορίζει ως και 96% την DHT στο σώμα. Οπότε τοπικά και με την ικανότητα που έχει η ντούτα να απορροφάτε εύκολα, πιστεύω είναι καλύτερα να βάζουμε λίγη ποσότητα για να είναι safe.

Ενημερωτικά πάντως, από τα επίσημα χαρτιά της Glaxon, η ντουτα διαλύεται σε αιθανόλη (44 mg/mL), μεθανόλη (64 mg/mL), και Πολυαιθυλενογλυκόλη 400 (3 mg/mL), αλλά είναι αδιάλυτη στο νερό.
 

magic810

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

NoMoreLoss είπε:
[quote author=tropheus link=topic=382.msg6384#msg6384 date=1233503540]
[quote author=NoMoreLoss link=topic=382.msg6358#msg6358 date=1233485263]
Το Avodart υπάρχει στα Ελληνικά φαρμακεία και αν ναι πόσο κοστίζει?

Ναι υπάρχει και κάνει 32€ (τα 30 καψάκια)
[/quote]

σε ευχαριστώ
[/quote]

Φαντασου οτι οταν ζητουσα εγω να μου φτιαξει ο φαρμακοποιος καψουλες φιναστεριδης πριν 3 χρονια μου ζητουσε 1,20!!!!!!!!!την καψουλα....... ::)
δηλ. 30x1,2=36 ευρω για φιναστεριδη
30 =32 ευρω τωρα για ντουταστεριδη
κλεφτες ειναι ολοι ρε..... :p
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

η εταιρία το πήρε χαμπάρι ότι δίνει καλά αποτελέσματα στην τριχόπτωση και άρχισε μελέτες

OPTIMAL DOSAGE FOR HAIR LOSS
For the treatment of BPH, the official recommendation from GSK is to take 1 x 0.5mg capsule orally every day with or without food.

However, it appears that for treating hair loss, a daily dose of 2.5mg daily seems to generate the best results.


0.5mg Dutasteride inhibits ~ 92% serum DHT and 55% scalp DHT
2.5mg Dutasteride inhibits ~ 95% serum DHT and 82% scalp DHT



και άρχισαν και οι ανεπίσημες έρευνες :

Unofficial Avodart (Dutasteride) Hair Loss Trial @ HairSite - Interim Results Through Jan 9th, 2003.


η σύνοψη των παρακάτω είναι στο - http://www.hairsite4.com/dcforum/DCForumID5/315.html

This synopsis is broken down into side effects, positive results and negative results reported by posters in the Avodart (Dutasteride) forum from inception through January 9th, 2003.

SIDE EFFECTS

The following are the most commonly reported side effects of Avodart or Dutasteride. 95% of the posters are on a 0.5mg daily dose.

Headaches - A Total of 10 posters.
Those who experienced headaches said it happened relatively early into the treatment, probably within 1-2 weeks after starting Avodart. Symptoms vary from slight dizziness, to sinus headaches, hangover headaches, and pressure all over the scalp. However, nobody has experienced persistent headaches. It appears that the headaches disappeared on its own.



Increase in libido - A total of 4 reporting increase in libido.
Contrary to what we expect, several actually reported an increase in libido and sex drive.



Trouble sleeping and mood swings - A total of 9 posters.
This is totally unexpected, but a large number reported having trouble sleeping and mood swings. Several reported an unexplainable increase in aggression, crankiness, bad mood swings. 1 poster reported better moods and 1 reported being more alert while on Avodart.



Dry face, scalp and beard - A total 7 posters.
Pleasant news for those with oily face and scalp. Many reported a very noticeable increase in dryness of the face, scalp and beard in just a matter of weeks. Some said their scalps felt so dry that they have a burning sensation on their scalps feeling like their hair being pulled. The reduction in scalp oiliness is probably the reason why several said their scalp itch completely disappeared.



Slower beard and body hair growth - A total of 2 posters.
Two posters reported slower beard and body hair growth. VAnderloo1978 actually said a very noticeable reduction in as little as 7 days after starting Avodart



Stomach cramps, gastric disorders - A total of 4 posters
Early into the Avodart treatment, several posters complained about stomach cramps. However, this is not a persistent symptom as they all said it went away after a few days.



POSITIVE FEEDBACKS

Overall, we have more positive feedbacks than negative ones. A total of 26 positive reports vs 16 negative reports.

We have received positive feedbacks reporting cessation of hair loss, appearance of vellus hairs on the temples, darkening of existing vellus hairs, regrowth in areas previously bald for years, and vellus hairs evolving into terminal hairs.

Cessation of hair loss - A total of 11 posters.
Many reported a noticeable reduction in hair loss in as little as 2-3 weeks.



Regrowth - A total of 18 posters.
Plenty of people have regrowth already in just about 1 month, particularly in the form of tiny small hairs on the temples. The majority reported vellus hairs growing on the temples, a couple reported regrowth in areas that have been bald for years, and many said existing vellus hairs are darkening and there are definitely signs that hairs are becoming thicker and switching into terminal hairs. It appears that for the time being, the positive feedbacks are predominantly about regrowth on the temples, only a couple mentioned regrowth on the crown.

Several posters said they had undeniably "amazing" results in just about 1 month or less.



NEGATIVE FEEDBACKS

Shedding, no results - A total of 15 posters.
As far as negative posts, the majority are about shedding while on Avodart and many also said they had no results at all.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

πολυ ωραιο ποστ σπυρο well done

ακη μου αρεσει η λογικη σου πανω στο θεμα της ποσοτητας
 

Άκης

Administrator
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Γι' αυτό και σου είπα ότι με βάζει σε σκέψεις η μεγάλη ποσότητα από αυτό. Γιατί αν 0.5mg κάνει τόση μείωση στο σώμα, δεν χρειάζεται (κατ'εμέ) τόση ποσότητα για συγκεκριμένο σημείο.
Αλλιώς, αν είναι παραπάνω, δεν αποκλείεται να παρουσιάσει τα ανεπιθύμητα.
Από την άλλη πάλι, το Samson (σύμφωνα με την εταιρία) δίνει 2.5mg στα 3.3ml, δηλαδή ~0.8mg / ml.

Σήμερα που πήγα να πάρω Avodart, για να κάνω το σουπερ ντούπερ topical DHT killer :p
έπρεπε να ψάξω σε 5 φαρμακεία για να το βρω. Ούτε Ardan να έψαχνα με τόση μανία ;)
Καλόμαθα με το Aldactone στα 4€ και με πόνεσε η καρδιά στα 32€ που έδωσα γι' αυτό.
Ας όψεται λέω η DHT.
Μου είπε ο φαρμακοποιός ότι παρουσιάζει έλλειψη. Τι στο καλό, θερίζει ο προστάτης τόσο;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

ελα ρε ακη φτηνο το avodart
αν αναλογιστεις οτι σε καθε μειγμα των 60ml θα βαζεις 4 καψακια μπορεις να φτιαξεις 7 διαλυματα και εχεις και 2καψακια ΡΕΣΤΑ (χιχι)

οποτε αν καθε μειγμα των 60 μας παει για ενα μηνα τοτε με 32 ευρω ντουταστεριδη μας φτανουν για χρηση 7μηνων οποτε οκ ειμαστε
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

σκέψου τώρα αν το συνταγογραφήσεις και το πάρεις 8 €.... :eek:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

αν μπορει να το γραψει κανεις κιολας ειναι κορυφη
αμεσως αμεσως παιρνεις το πιο αποτελεσματικο ισως συστατικο
και το απιστευτο οτι ειναι πιο φτηνο απο ολα τα αλλα
 

gkok

Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

εγώ το πήρα 30 ευρώ από το φαρμακείο.αλλά αν το υπολογίσεις όπως λεει και ο παναγιώτης τότε δεν σου έρχεται ακριβά.το θέμα είναι να δούμε αν κάνει δουλειά
 

gkok

Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Admin είπε:
Gkok εννοείς τοπικά αν κάνει δουλειά;
ναι τοπικά.να δούμε αν δουλεύει και έτσι εκτός από την λήψη από το στόμα.

επίσης βάζουμε και spiro τοπικά η οποία φένεται να δουλεύει καλά.

ότι μπορούμε να αποφεύγουμε από το στόμα καλά είναι,ας παίρνουμε μόνο proscar.
 

Άκης

Administrator
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Εγώ δοκιμάζω να φτιάξω ένα τοπικό με ντουτα, Spiro και κάποια άλλα υλικά.
Είμαι σε στάδιο που ελέγχω τα υλικά (και παράγγειλα, φυσικά) για να δω αν ταιριάζουν μεταξύ τους κλπ. Αλλά επειδή σταμάτησα minox, κοιτάω να δω τι μπορώ να βάλω για regrowth αλλά να μην έχει αλληλεπίδραση με το Spiro.
Θέλω να είναι SOD, Regrowth, αντι ανδρογόνο, αντι φλεγμονώδες, DHT blocker κλπ.
Επίσης θα σταματήσω το proscar για λίγο καιρό (όχι από sides, αλλά για δοκιμή) για να δω αν κάνει τπτ η τοπική ντουτα. Αν κάνει και κρατήσει τα μαλλιά, θα πετάξω τα χάπια από το παράθυρο. Αν όχι, κλάψτα :-[
 

dim74

Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

ακη δυο ερωτησεις... 1)ειναι σιγουρο πως βαζοντας ολα αυτα μεσα(Θέλω να είναι SOD, Regrowth, αντι ανδρογόνο, αντι φλεγμονώδες, DHT blocker κλπ.) δεν θα μπλοκαρει το ενα συστατικο το αλλο?και 2)σταματας το προσκαρ για να δοκιμασεις τη νεα σουπερ λοσιον...δεν ειναι λαθος αυτο απο την στιγμη που το προσκαρ δεν ξερεις τι αποτελεσματα σου εχει δωσει?ποσο καιρο το περνεις για να μπορεις να κρινεις τι δινει σε σενα?εγω το παιρνω 6,5 μηνες και δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο...αλλα συνεχιζω ωστε να ξερω τι κανει σε μενα για να αποφασισω στο 9μηνο η στον χρονο αν αξιζει να συνεχισω η το κοβω οριστικα και για παντα...εσυ το επαιρνες και το σταματησες για το συκωτι σου,τωρα το σταματας για την νεα λοσιον...πως ξερεις τι αποτελεσματα εχει σε σενα απο την στιγμη που δεν το εχεις παρει για μεγαλο συνεχομενο διαστημα?
 

elinikas73

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Γειά σας παιδιά! πρώτο μήνυμα απο μένα σαν νέο μέλος! μετά απο πάνω απο 10 ετία χρήσης φιναστερίδης,με αποτέλεσμα να έχω κρατήσει αρκετά απο τα μαλλιά μου,βρίσκοντας τυχαία το σάιτ αυτό αποφάσισα να κάνω το κάτι παραπάνω!έτσι πρόσθεσα στην θεραπεία μου fungoral και ανέβηκα στο 1/4 proscar λόγω του ότι τα τελευταία χρόνια έπαιρνα 1 mg generic finasteride απο φαρμακεία,καθώς επίσης καθιέρωσα το 2 χ regaine καθώς υπήρχαν μέρες που δεν έβαζα καθόλου!Τελευταία μάλιστα δοκίμασα 10mg generic fina με regaine5% με αρκετά καλά αποτελέσματα..συνοπτικά να πώ ότι παίρνω fina απο τα 24 αν θυμάμαι καλά έχοντας χάσει ήδη αρκετά μαλλιά.Τα πρώτα χρόνια με propecia είχα καλά αποτελέσματα, τα 2 πρώτα χρόνια,εκεί πραγματικά αρχίζεις να ξανακερδίζεις τα μαλλιά σου!!μετά υπήρχε μια πτώση της ανάπτυξης και απλά τα διατηρείς με απλή αργή αραίωση αν δεν είσαι τυπικός με την θεραπεία..τα διαστήματα που έκανα διακοπές ήταν της τάξης των 3 εβδομάδων max ανά 3 μήνες..Τελευταίες 3 εβδομάδες αφού ήδα ὀτι έχω καλή ανταπόκριση με την χρήση μινοξιδήλης με φίνα,είπα να δοκιμάσω ντούντα με μινοξιδήλη..1η εβδομάδα όπως περίμενα δεν είδα αποτέλεσμα,τις επόμενες 2 έχω σταδιακή έντονη τριχόπτωση,τα μαλλιά μου όμως εξακολουθώ να τα νοιώθω δυνατά..πιστεύω ὀτι αυτό θα κρατήσει 1-2 εβδομάδες ακόμα..Τώρα είμαι αυστρία και δεν μπορώ να γράψω παραπάνω..το επόμενο βήμα είναι μόλις γυρίσω ελλάδα να ξεκινήσω 1χ0.5 avodart αντί για φίνα..Γιατί;Γιατί βλέπω ότι δουλεύουν...Έκανα εξετάσεις πρίν κανά 6 μηνο [βλἐπετε η αδερφή μου είναι δερματολόγος και με παρακολουθεί,..όλα καλά!] θα σας τις στείλω απο ελλάδα με το καλό.Γενικά προσέχω αρκετά διατροφή δηλαδή όλα με μέτρο και αθλούμαι τακτικά αν και 36 πλέον..είναι τρόπος ζωής για μένα.Σας χαιρετώ φιλικά πάντα!!

Σημ: 1 Η συσκευασία 3χ60μλ 5% regain την βρήκα εδώ 130 ευρώ!! :-[ Βρήκα όμως Nizoral :p
2 για τα τοπικά: Επειδή η απορρόφηση σκευασμάτων απο το δέρμα είναι ούτως η άλλως συγκεκριμένη και περιορισμένη μην προσπαθείτε να κάνετε αναγωγές σε ποσότητες..είτε 1000μλ είτε 1 μλ πχ απο την τάδε ουσία, στο τέλος τα ίδια 00.0ταδε μλ θα περάσουν στην κυκλοφορία του αίματος..
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

γειά χαρά!
>13 χρόνια φιναστερίδη ε;! :eek:
εσένα και αν πρέπει να σε διαβάζουμε!!! ;D
κράτα 'μας ενήμερους ...
καλή δύναμη και συνέχεια στην θεραπεία ...
 

Άκης

Administrator
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

dim74 είπε:
ακη δυο ερωτησεις... 1)ειναι σιγουρο πως βαζοντας ολα αυτα μεσα(Θέλω να είναι SOD, Regrowth, αντι ανδρογόνο, αντι φλεγμονώδες, DHT blocker κλπ.) δεν θα μπλοκαρει το ενα συστατικο το αλλο?και 2)σταματας το προσκαρ για να δοκιμασεις τη νεα σουπερ λοσιον...δεν ειναι λαθος αυτο απο την στιγμη που το προσκαρ δεν ξερεις τι αποτελεσματα σου εχει δωσει?ποσο καιρο το περνεις για να μπορεις να κρινεις τι δινει σε σενα?εγω το παιρνω 6,5 μηνες και δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο...αλλα συνεχιζω ωστε να ξερω τι κανει σε μενα για να αποφασισω στο 9μηνο η στον χρονο αν αξιζει να συνεχισω η το κοβω οριστικα και για παντα...εσυ το επαιρνες και το σταματησες για το συκωτι σου,τωρα το σταματας για την νεα λοσιον...πως ξερεις τι αποτελεσματα εχει σε σενα απο την στιγμη που δεν το εχεις παρει για μεγαλο συνεχομενο διαστημα?
Φίλε dim δες το λίγο πως σκέφτομαι. Ξέρω, μπορεί να το θεωρείς(τε) μακακία, αλλά το σκεφτηκό μου από την αρχή που "έπεσα" στα χάπια, είναι να βρω τρόπο να το κόψω. Δηλαδή, πάντα έλεγα να βγάλω το max των τριχών που μπορώ να βγάλω και μετά να χρησιμοποιώ κάποιο ποιό "αθώο" DHT blocker για να τα διατηρήσω. ΔΕΝ θέλω εφ' όρου ζωής να εξαρτώμαι από τα χάπια.

Αυτήν την στιγμή το τεστάρω. Δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε χημικός αλλά δοκιμάζω, διαβάζω και γενικά βλέπω τι κάνει και τι όχι.
πχ κατάλαβα μέχρι στιγμής ότι το emu oil είναι αδιάλυτο σε άλλα διαλύματα και έτσι δεν κάνει.
Βρήκα τι κάνει και τι όχι αλληλεπιδράσεις, διαβάζω κλινικές έρευνες σε αυτά που βάζω και τι αποτέλεσμα έχουν, με ποια υλικά "δεν κολλάνε" κλπ.

Επίσης, πως αλλιώς να δω αν έχει αποτέλεσμα κάτι, αν δεν κόψω αυτό που ξέρω ότι έχει;
Δηλαδή αν παίρνω και proscar ταυτόχρονα και λοσιόν και δω ότι έχει αποτέλεσμα, πως θα μπορώ να ξέρω ότι με το έδωσε η λοσιόν και όχι το χάπι; Και δεν θα είμαι και απόλυτος, αν δω πχ αποτέλεσμα σε 6μήνες και πω "ωραία η λοσιόν, κάνει δουλειά", ενώ το αποτέλεσμα να το έχει δώσει το χάπι και η λοσιόν να μην έχει απορροφηθεί ποτέ από το δέρμα μου.
Δεν κάνω ποτέ μου βεβιασμένες κινήσεις σε τπτ και πάντα το ψάχνω ότι κάνω. Ελπίζω να μην την πατήσω και κλαίω τον χρόνο που έχασα. Αλλά αν δεν δοκιμάσεις, δεν είσαι σίγουρος για κάτι.


Α και κάτι άλλο, elinikas73 welcome aboard.
 
Μπλουζα