Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Lazaros

New Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Φίλε Fenimore,

συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! Ειλικρινά νομίζω ότι αυτή τη στιγμή χωρίς να το θέλεις έχεις αναλάβει ένα δύσκολο έργο σε μια δύσκολη συγκυρία, σχετικά με τις προθέσεις καθενός από τα παιδιά του φόρουμ, σε μια βιομηχανία εκατομμυρίων. Άν θέλεις την προσωπική μου άποψη, ΌΛΑ τα παιδιά γράφουν από απολύτως ανιδιοτελές ενδιαφέρον. ΌΛΟΙ έχουμε ένα κοινό θέμα και είμαστε εδώ για να βοηθούμε και να βοηθιώμαστε στο συγκεκριμένο θέμα.

Προσωπικά, δε σου κρύβω ότι και θορυβημένος είμαι και εξαιρετικά προβληματισμένος καθώς έχω κανονίσει επέμβαση στις 16-18 Ιανουαρίου στην HDC. Λόγω της εργασίας μου, έπρεπε να κλείσω τις ημερομηνίες (και να δώσω την προκαταβολή) αρχές Οκτωβρίου, με εντελώς διαφορετικά δεδομένα! Για μένα είναι εξαιρετικά σημαντικό να ακούω διαφορετικές απόψεις (π.χ. σχετικά με την συνεισφορά του γιατρού και της ομάδας, σχετικά με τη στελέχωση της νέας κλινικής). Προφανώς έχω απευθύνει τις ίδιες ερωτήσεις και στην Κύπρο και αναμένω απαντήσεις. Η επιλογή μου για μια επαγγελματική αποκατάσταση μαλλιών -παραβλέπωντας το κόστος- ήταν και είναι αδιαπραγμάτευτη!

Και πάλι θέλω να σε ευχαριστήσω προσωπικά για όλες τις προσπάθειες που καταβάλλεις με αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα!

Λάζαρος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Καλημέρα αγαπητέ φίλε Fenimore. Κατανοητά τα όσα γράφεις και σεβαστά, πάντα άλλωστε σεβόμουν τους κανόνες στα εκάστοτε φόρουμ που έχω δραστηριοποιηθεί. Αντιλαμβάνομαι τις νομικές συνέπειες που μπορεί να υπάρξουν εαν ο καθένας αρχίζει να σχολιάζει για κλινικές αναφέροντας ονόματα κτλ κτλ και θα προσπαθήσω να ειμαι ακόμη πιο διακριτικός. Ωστόσο να τονίσω πως δεν έκανα άμεσες και προσωπικές συγκρίσεις λέγοντας ο Γ ειναι καλύτερος απο την Μ ή πως η νέα κλινική έχει καλύτερα μηχανήματα απο την παλιά. Σαφέστατα ο γιατρός μπορεί να λέει οτι θέλει και μπορεί να ειναι και ψέματα (κάτι που το αποκλείω βέβαια), ομως οτι ανέφερα πως η κλινική θα στελεχωθεί με ορισμένα άτομα σε υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις με high tech εξοπλισμό (μεταφέροντας τα λογια του γιατρού και οχι δικές μου εικασίες, και τονίζοντας πως ο γιατρός τα είπε) δεν το θεωρώ σύγκριση αλλά ενημέρωση. Ωστόσ δεν θα επεκταθώ περισσότερο στο θέμα γιατί χαλάσαμε το ποστ του vinnie. Ο φίλος ας ανοίξει το δικο του ποστ να μας ενημερώσει όπως θα κάνω και εγώ όταν θα φτάσω στην τελική απόφαση με όποιον και να συνεργαστώ και τότε θα καλύψω τα πάντα με τεράστια λεπτομέρεια. Απλά στο δικό μου ποστ ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ θα παραθέσω την προσφορά που θα πάρω απο Γεωργίου για να κλείσει το μπουκέτο των προσφορών. Ελπίζω να μην υπάρχει αντίρρηση σε αυτό μιας και δεν θεωρώ πως αποτελεί σύγκριση. Τι λές fenimore?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

danceworld_2001 είπε:
Καλημέρα αγαπητέ φίλε Fenimore. Κατανοητά τα όσα γράφεις και σεβαστά, πάντα άλλωστε σεβόμουν τους κανόνες στα εκάστοτε φόρουμ που έχω δραστηριοποιηθεί. Αντιλαμβάνομαι τις νομικές συνέπειες που μπορεί να υπάρξουν εαν ο καθένας αρχίζει να σχολιάζει για κλινικές αναφέροντας ονόματα κτλ κτλ και θα προσπαθήσω να ειμαι ακόμη πιο διακριτικός. Ωστόσο να τονίσω πως δεν έκανα άμεσες και προσωπικές συγκρίσεις λέγοντας ο Γ ειναι καλύτερος απο την Μ ή πως η νέα κλινική έχει καλύτερα μηχανήματα απο την παλιά. Σαφέστατα ο γιατρός μπορεί να λέει οτι θέλει και μπορεί να ειναι και ψέματα (κάτι που το αποκλείω βέβαια), ομως οτι ανέφερα πως η κλινική θα στελεχωθεί με ορισμένα άτομα σε υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις με high tech εξοπλισμό (μεταφέροντας τα λογια του γιατρού και οχι δικές μου εικασίες, και τονίζοντας πως ο γιατρός τα είπε) δεν το θεωρώ σύγκριση αλλά ενημέρωση. Ωστόσ δεν θα επεκταθώ περισσότερο στο θέμα γιατί χαλάσαμε το ποστ του vinnie. Ο φίλος ας ανοίξει το δικο του ποστ να μας ενημερώσει όπως θα κάνω και εγώ όταν θα φτάσω στην τελική απόφαση με όποιον και να συνεργαστώ και τότε θα καλύψω τα πάντα με τεράστια λεπτομέρεια. Απλά στο δικό μου ποστ ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ θα παραθέσω την προσφορά που θα πάρω απο Γεωργίου για να κλείσει το μπουκέτο των προσφορών. Ελπίζω να μην υπάρχει αντίρρηση σε αυτό μιας και δεν θεωρώ πως αποτελεί σύγκριση. Τι λές fenimore?

Με συγχωρείς αλλά δεν το είπε έτσι ακριβώς και το ξέρεις. Αυτά είναι λόγια του γιατρού και οποιουδήποτε γιατρού όπως σου είπα πιο πάνω που θα έλεγε καλά λόγια για την δουλειά του. Σκοπός του φόρουμ είναι να μάθουμε από τις εμπειρίες μας, και όχι από μεγάλα λόγια γιατρών και διαφημίσεων.

Τιμές κτλ μπορείς να γράψεις.
 

Lazaros

New Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Fenimore είπε:
Με συγχωρείς αλλά δεν το είπε έτσι ακριβώς και το ξέρεις. Αυτά είναι λόγια του γιατρού και οποιουδήποτε γιατρού όπως σου είπα πιο πάνω που θα έλεγε καλά λόγια για την δουλειά του. Σκοπός του φόρουμ είναι να μάθουμε από τις εμπειρίες μας, και όχι από μεγάλα λόγια γιατρών και διαφημίσεων.

Τιμές κτλ μπορείς να γράψεις.

Προσωπική άποψη, με ενδιαφέρουν και τα λόγια των γιατρών. Με ενδιαφέρει η εμπειρία του κάθε γιατρού, τα αποτελέσματα του, πόσο μεγάλο και έμπειρο είναι το επιτελείο του, τα μηχανήματα που χρησιμοποιεί. Όλες αυτές τις πληροφορίες προσπαθώ να τις συλλέξω μιλώντας και με Γεωργίου και με HDC. Μάλιστα, όλα τα ζητάω σε μέηλ και όχι προφορικά. Έχω όλη την καλή διάθεση να τα δημοσιεύσω, όταν λάβω όλες τις πληροφορίες που θέλω, αλλά φυσικά πάντα μόνο με τη σύμφωνη γνώμη τον admin των οποίων την ευθύνη κατανοώ πλήρως. Φίλε Fenimore, είμαι στη διάθεση σου για video call σε κάθε περίπτωση! :)
 

Souzie

Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Fenimore,

Παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση στο να προσωποποιούνται τα αποτελέσματα της HDC στον Α ή Β ιατρό. Απλά θέλω να σας διευκρινίσω ότι τα αποτελέσματα ανήκουν στην HDC και στη συλλογική δουλειά και φιλοσοφία της κλινικής. Αν ο οποιοσδήποτε ιατρός μπορεί να παρουσιάσει τη δουλεία και τα αποτελέσματα του εκτός των πιο πάνω παραμέτρων ας το κάνει και να κριθεί εκ του αποτελέσματος.
 

Lazaros

New Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Souzie είπε:
Fenimore,

Παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση στο να προσωποποιούνται τα αποτελέσματα της HDC στον Α ή Β ιατρό. Απλά θέλω να σας διευκρινίσω ότι τα αποτελέσματα ανήκουν στην HDC και στη συλλογική δουλειά και φιλοσοφία της κλινικής. Αν ο οποιοσδήποτε ιατρός μπορεί να παρουσιάσει τη δουλεία και τα αποτελέσματα του εκτός των πιο πάνω παραμέτρων ας το κάνει και να κριθεί εκ του αποτελέσματος.

Καλημέρα Souzie,

το παραπάνω μήνυμα αφορά τον Fenimore ή όλους τους χρήστες του φόρουμ? Αν αναφέρεται στον Fenimore μπορείς να το σβήσεις από εδώ και να του στείλεις ΠΜ. Αν αναφέρεται σε όλους τους χρήστες, δηλαδή και σε μένα, υπάρχει πράγματι αυτή η τάση, όχι μόνο για την HDC αλλά για όλες τις κλινικές. Νομίζω προσωπικά ότι μέρος της τιμής και των αποτελεσμάτων της κάθε κλινικής είναι ο γιατρός/χειρούργος. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Βέβαια, έχεις δίκιο σαν κλινική να θέλεις να προβάλλεις προς τα έξω ένα συμπαγές επαγγελματικό σύνολο, αλλά αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε μέλους είναι να το αποδέχεται αυτό ή οχι. Αν θεωρείς ότι τα ποστ κάποιων παιδιών προκαλούν δυσφήμιση της HDC, μπορείς να το πείς ελεύθερα, αν πάλι όχι, τότε η παρατήρηση σου είναι απολύτως σεβαστή και προσωπικά θα την λάβω υπόψιν.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις για την ενημέρωση μας,
Λάζαρος
 

koskar

Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Souzie είπε:
Τα περιστατικά FUE ήταν χρεωμένα στον Δρ Γεωργίου και από αρχές Σεπτεμβρίου 2011 χρεώνονταν στον Δρ Μάρα εκτός από κάποιους ασθενείς που ήθελαν αποκλειστικά τον Δρ Γεωργίου.
Επιπρόσθετα, επειδή έχουμε ερωτηθεί αρκετές φορές για το βιογραφικό του Δρ Μάρα, αν μου επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να το παραθέσω.
Θεωρω ότι ήδη το βιογραφικό του Μάρα θα επρεπε να το ειχατε αναρτησει στην ιστοσελίδα της κλινικής, ώστε να είναι προσβάσιμο από όλους.
Σε αυτό εκτός των άλλων θα πρέπει:
1) να προσδιορίζεται η εμπειρία του σε χρονικό διάστημα ανά μέθοδο (fue & strip)
2) να παρουσιάζονται τα αποτελέσματά του από τουλάχιστον 10 επεμβάσεις.
Από ότι έχω δει έχετε ήδη αναρτησει 2 περιπτώσεις επεμβάσεων (με φωτογραφιες πριν & μετά), όπου αναφερεται ρητώς το όνομα του Μάρα, αλλά νομίζω ότι είναι πολυ μικρος αριθμός για την όποια αξιολόγηση του γιατρου και πάντα συγκριτικά με αυτά που μπορεί να βρει κάποιος στο διαδικτυο με αναφορες στο όνομα του Γεωργιου. Δεν θέλω να υποβαθμίσω τον Μάρα για τον οποίον έχω σχηματισει καλή εικόνα, απλώς αναφερω συγκεκριμενες προτασεις που θα μπορούσαν να ξεκαθαρίσουν ορισμενα σημεία που χριζουν σαφεις απαντήσεις.

Souzie είπε:
Παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση στο να προσωποποιούνται τα αποτελέσματα της HDC στον Α ή Β ιατρό. Απλά θέλω να σας διευκρινίσω ότι τα αποτελέσματα ανήκουν στην HDC και στη συλλογική δουλειά και φιλοσοφία της κλινικής. Αν ο οποιοσδήποτε ιατρός μπορεί να παρουσιάσει τη δουλεία και τα αποτελέσματα του εκτός των πιο πάνω παραμέτρων ας το κάνει και να κριθεί εκ του αποτελέσματος.
Το ίδιο που αναφερεται για τον Γεωργιου, ισχυει και για την HDC που θα πρέπει να επιδειξει τα ίδια πολυ καλά αποτελέσματα και μετά την απόχωρηση του συγκεκριμένου γιατρού. Για την συλλογική δουλειά θα συμφωνήσω, όμως αυτή προκύπτει από την ατομική συνεισφορά του κάθε μέλους της ομάδας ξεχωριστά. Εάν η HDC λειτουργει πραγματικά σαν "καλοδουλεμενη μηχανή" αυτό θα αποδειχτει εντός της χρονιας αυτής, όπου πλεον θα λειτουργει χωρίς τον μέχρι τωρα βασικό της γιατρο. Εφοσον περασει επιτυχως τις εξετάσεις τοτε πλέον θα μπορεί να υποστηριχθεί ότι τα αποτελεσματα της HDC οφειλονται στις δομές και στις διαδικασίες της κλινικής και όχι απαραιτητα στον κάθε/εκάστοτε γιατρο του επιτελείου.
Εαν δεν κάνω λάθος στην χρονική διάρκεια ζωης της κλινικής είναι ουσιαστικά η πρωτη φορά που γίνεται τόσο σημαντική αλλαγή φρουρας στο "ηγετικό" μέλος της ιατρικής ομάδας και άρα δεν υπάρχει προηγουμενο ιστορικό ώστε να αξιολογηθουν τα "αντανακλαστικά" της κλινικής.
 

Souzie

Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

koskar είπε:
Θεωρω ότι ήδη το βιογραφικό του Μάρα θα επρεπε να το ειχατε αναρτησει στην ιστοσελίδα της κλινικής, ώστε να είναι προσβάσιμο από όλους.
Σε αυτό εκτός των άλλων θα πρέπει:
1) να προσδιορίζεται η εμπειρία του σε χρονικό διάστημα ανά μέθοδο (fue & strip)
2) να παρουσιάζονται τα αποτελέσματά του από τουλάχιστον 10 επεμβάσεις.
Από ότι έχω δει έχετε ήδη αναρτησει 2 περιπτώσεις επεμβάσεων (με φωτογραφιες πριν & μετά), όπου αναφερεται ρητώς το όνομα του Μάρα, αλλά νομίζω ότι είναι πολυ μικρος αριθμός για την όποια αξιολόγηση του γιατρου και πάντα συγκριτικά με αυτά που μπορεί να βρει κάποιος στο διαδικτυο με αναφορες στο όνομα του Γεωργιου. Δεν θέλω να υποβαθμίσω τον Μάρα για τον οποίον έχω σχηματισει καλή εικόνα, απλώς αναφερω συγκεκριμενες προτασεις που θα μπορούσαν να ξεκαθαρίσουν ορισμενα σημεία που χριζουν σαφεις απαντήσεις.
Το ίδιο που αναφερεται για τον Γεωργιου, ισχυει και για την HDC που θα πρέπει να επιδειξει τα ίδια πολυ καλά αποτελέσματα και μετά την απόχωρηση του συγκεκριμένου γιατρού. Για την συλλογική δουλειά θα συμφωνήσω, όμως αυτή προκύπτει από την ατομική συνεισφορά του κάθε μέλους της ομάδας ξεχωριστά. Εάν η HDC λειτουργει πραγματικά σαν "καλοδουλεμενη μηχανή" αυτό θα αποδειχτει εντός της χρονιας αυτής, όπου πλεον θα λειτουργει χωρίς τον μέχρι τωρα βασικό της γιατρο. Εφοσον περασει επιτυχως τις εξετάσεις τοτε πλέον θα μπορεί να υποστηριχθεί ότι τα αποτελεσματα της HDC οφειλονται στις δομές και στις διαδικασίες της κλινικής και όχι απαραιτητα στον κάθε/εκάστοτε γιατρο του επιτελείου.
Εαν δεν κάνω λάθος στην χρονική διάρκεια ζωης της κλινικής είναι ουσιαστικά η πρωτη φορά που γίνεται τόσο σημαντική αλλαγή φρουρας στο "ηγετικό" μέλος της ιατρικής ομάδας και άρα δεν υπάρχει προηγουμενο ιστορικό ώστε να αξιολογηθουν τα "αντανακλαστικά" της κλινικής.
Koskar, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ήμουν η πρώτη που το είπα πριν καιρό σε ένα ποστ ότι ο κάθε ένας θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.

Αν ήταν αναρτημένο το βιογραφικό του Δρ Γεωργίου στην ιστοσελίδα του HDC θα αναρτούσαμε και του Δρ Μάρα. Να αναφέρω απλώς ότι ο Δρ Μάρας επιπλέον του ιατρικού του διπλώματος έχει κάνει και ειδικότητα ως αθλίατρος, έχει εργαστεί στην ειδικότητα του, έχει εργαστεί στο Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής, καθώς επίσης και στο δημόσιο τομέα ως ιατρικός λειτουργός εξετάζοντας περίπου 50 ασθενής ημερησίως για ενάμιση χρόνο.

Σχετικά με τα 10 αποτελέσματα που ζητάς εάν μου επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να ανεβάζω 2 αποτελέσματα την εβδομάδα αρχίζοντας το πρώτο από σήμερα. Είναι θέμα χρόνου να τα βάλω και στην ιστοσελίδα της HDC.

Σκοπός μου εδώ δεν είναι να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα. Ο χρόνος και τα αποτελέσματα θα δικαιώσουν τους καλύτερους.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Souzie είπε:
Σχετικά με τα 10 αποτελέσματα που ζητάς εάν μου επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να ανεβάζω 2 αποτελέσματα την εβδομάδα αρχίζοντας το πρώτο από σήμερα. Είναι θέμα χρόνου να τα βάλω και στην ιστοσελίδα της HDC.

Στο φόρουμ δεν γίνετε να δημοσιευτούν. Όποιος ενδιαφέρεται ας επισκεφτεί το site της κλινικής και να τα δει από εκεί.
 

koskar

Member
Απ: Ένα μηνα πριν τη μεταμόσχευση

Souzie είπε:
Σχετικά με τα 10 αποτελέσματα που ζητάς εάν μου επιτρέπεται από το φόρουμ μπορώ να ανεβάζω 2 αποτελέσματα την εβδομάδα αρχίζοντας το πρώτο από σήμερα. Είναι θέμα χρόνου να τα βάλω και στην ιστοσελίδα της HDC.
Σκοπός μου εδώ δεν είναι να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα. Ο χρόνος και τα αποτελέσματα θα δικαιώσουν τους καλύτερους.
OΚ, αναμένουμε τοτε το συντομότερο την συγκεκριμένη ανάρτηση των αποτελεσμάτων (πριν & μετά) στην ιστοσελίδα της κλινικής.
Ειλικρινά δεν έχω κανενα σκοπό να έρθω σε τυχόν αντιπαραθεση, το αντιθετο αποσκοπώ να βοηθήσω με προτάσεις μου στην καλύτερη ενημέρωση των μελών του forum εδώ και κατ΄επεκταση και την όποια κλινική ώστε να παρουσιάσει με το σωστό τρόπο (από την δική μου οπτικη γωνία) τις υπηρεσίες που προσφέρει.
Άλλωστε όλοι εδω, τα μέλη του forum & οι διάφορες κλινικές πρέπει να αποσκοπουμε στον ίδιο στοχο και εμείς ως πελάτες να ειμαστε ικανοποιημένοι και οι πραγματικά αξιόλογες κλινικές να πετυχαινουν το μερίδιο πελατειας που δικαιως τους αντιστοιχει.

Fenimore είπε:
Στο φόρουμ δεν γίνετε να δημοσιευτούν. Όποιος ενδιαφέρεται ας επισκεφτεί το site της κλινικής και να τα δει από εκεί.
Φιλε admin θα ήθελα να προτεινω να δημιουργηθεί μια υποενότητα στις Μεταμοσχευσεις όπου θα μπορούν οι εκπρόσωποι (και μόνο αυτοί) των διαφορων κλινικών να ποσταρουν (και όλα τα υπολοιπα μέλη να σχολιάζουν) αποτελέσματα απο διαφορες επεμβάσεις. Με αυτόν τον τροπο θα μπορεί οποιοδήποτε μέλος του forum επιμηθεί να ανατρεχει σε αυτά σε μια συγκεντρωτική λίστα θεμάτων. Ήδη σε αρκετά ξένα forums, όπως ήδη φαντάζομαι γνωρίζεις, υπάρχει διαθεσιμη η συγκεκριμένη ενότητα. Με αυτόν τον τροπο θεωρω ότι αναβαθμίζεται και το ίδιο το forum αποκτωντας περισσότερη αναγνωρισιμότητα όχι μόνο μεταξύ των χρηστών-πελάτων αλλά και των χρηστών-κλινικών.
 
Μπλουζα