Bobby, 7-8 June 2023, 3.601 grafts, Dr. Jose Lorenzo

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Να ολοκληρώσει τι ρε τρελέ? Τι φταίει και δε φύτρωσαν τα 300 μοσχεύματα του bobby? Πού να ξέρει, εδώ ο Χοσέ καλά καλά δε ξέρει που τον χειρούργησε. Είπε ότι δε φταίνε τα ψυκτικά του, δεν έχει κάτι άλλο να πει, μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις.
Μια χαρά ξέρω να διαβάζω αλλά κ να ερμηνεύω. Μην πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα. Προφανώς κ δε μιλάω για τα 300 μοσχεύματα. Αν θες ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά. Κ στο φιναλε εγώ δεν έχω κανένα θέμα με κανένα μέλος, είτε διαφωνώ είτε όχι. Αλλά το να με χαρακτηρίζει έτσι ο Αναστασάκης χωρίς να του έχω κάνει τίποτα, ας κρίνει το φόρουμ ποιος είναι ο τρελός κ ποιος ο λογικός.
 

Bigk

Well-Known Member
Φοβερό παραμύθι.. το ήξερα κι εγώ από την δική μου γιαγιά, αλλά ξέχασες μια σελίδα.
Αυτήν που ο ζωγράφος του χωριού Ε αποφάσισε να πάει σε ένα θέατρο (του παραλόγου) και εκεί λοιπόν οι συγχωριανοι του άρχισαν ξαφνικά να του την πέφτουν. Του την έλεγε ο φούρναρης ότι ήταν αγράμματος και δεν σπούδασε στην Ιταλία αλλά στην Μοζαμβίκη. Του την έλεγε ο οδοκαθαριστης ότι δεν είχε τα σωστά πινέλα, του την έλεγε ο παπάς πως οι γραμμές που σχεδιάζει στα πρόσωπα είναι στραβές, και όχι όπως λέει η Αγία γραφή, του την έλεγε ο δάσκαλος πως είναι ψεύτης και εκβιαστής και τέλος να μην ξεχάσω και τον φιλόσοφο Αέρα που του είχε διογκωσει τους γενετήσιους αδένες με τα ρητορικα ερωτήματά του.... εννοείται πως πρόσωπα και καταστάσεις είναι φανταστικά αφού πρόκειται για το ίδιο παραμύθι...
 

tasos33

Well-Known Member
@bobby και η δικια μου η γιαγιά μου έλεγε ακριβώς το ίδιο παραμύθι αλλά το είχε λίγο πιο εμπλουτισμένο.
Μου έλεγε που λες, πως ο ζωγράφος από το χωριο Ε ένα βράδυ που βρεχε γύρω στις 9 και ενώ ο ζωγράφος από το χωριό Ι προσπαθούσε κατάκοπος να ολοκληρώσει έναν πίνακα ζωγραφίζοντας ένα αγόρι καθήμενο πολλές ώρες σε ένα στραβό παγκάκι που δεν ήταν καθόλου αναπαυτικό , ο ζωγράφος Ε πάνω από το κεφάλι του ζωγράφου Ι του ζητούσε σαν μικρό παιδάκι να του διορθώσει με μία πινελιά το δεξί του φρύδι. Του ζητούσε που λες με φωνή υποτονική λίγο χρώμα από εδώ και λίγο από εκεί. Ο ζωγράφος από το χωριό Ι εμφανώς ενοχλημένος τον αγνοούσε όμως ο ζωγράφος Ε έφυγε και ξαναγύρισε. Τελικά ο ζωγράφος από το χωριό Ι επειδή δεν ήταν αλαζόνας και δεν έιχε ίχνος έπαρσης παρά τους χιλιάδες διάσημους πίνακές του και για να κανει την χάρη στον γνωστό γλύπτη αποφάσισε να βάλει τις 200-300 πινελιές στο φρύδι του ζωγράφου απο το χωριό Ε , όπου χάρη στις
5000 πρότερες πινελιές ο ζωγράφος από το χωριό Ε πέταξε και μία μαγική μπογιά που χρησιμοποιούσε πολλά πολλά χρόνια.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Μια χαρά ξέρω να διαβάζω αλλά κ να ερμηνεύω. Μην πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα. Προφανώς κ δε μιλάω για τα 300 μοσχεύματα. Αν θες ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά. Κ στο φιναλε εγώ δεν έχω κανένα θέμα με κανένα μέλος, είτε διαφωνώ είτε όχι. Αλλά το να με χαρακτηρίζει έτσι ο Αναστασάκης χωρίς να του έχω κάνει τίποτα, ας κρίνει το φόρουμ ποιος είναι ο τρελός κ ποιος ο λογικός.
Φιλε μου, δεν εχω συγκρατησει, κακως φαινεται, ποιος με εχει στο παρελθον υποστηριξει και ποιος απλα βριζει επειδη βριζουν και οι υπολοιποι.
Σε ευχαριστω αν στο παρελθον ήσουν δικαιος προς εμενα, το εκτιμω! Αλήθεια!

Στο συγκεκριμενο θεμα το να μου λες οτι ειμαι φαουλ ειναι αποψη σου, και ΚΑΚΩΣ υπεθεσα οτι θελεις ...δραμα.
Απο την αντιδραση σου φαινεται να εχεις αλλο λογο, αλλο σκεπτικο
Σου ζητω συγνωμη αν σε παρεξηγησα!
Εχεις καθε δικαιωμα να θεωρεις οτι θελεις. (βεβαια εχω και εγω δικαιωμα να θεωρω, λανθασμενα απο οτι λες, οτι θελεις δραμα, χωρις να με εγκαλεις οτι θα επρεπε να ντρεπομαι, ετσι δεν ειναι? η μονο οι μη-ιατροι εχουν δικαιωματα εδω? Τροφη για σκεψη)
Παρακατω anyway σου εγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ και αναλυτικα γιατι ειναι αντιδεοντολογικό γιατι προφανως επειδη δεν μπορεις να γνωριζεις
πως το βλεπω ως ιατρός.
Αναφερθηκα ΜΟΝΟ σε αυτο που ο @bobby εγραψε που του απαντησε ο συναδελφος.
Απαντησα με ντοκουμεντα γιατι δεν ισχυει.
Τιποτε αλλο δεν επιτρεπεται να εχω αποψη μεχρι να εξετασω καποιον ασθενή.
ΑΝ αυτο το βρισκεις φαουλ, οτι δλδ ΔΕΝ κανω αυτο που θα ηθελες για οποιδηποτε λογο ενω ειναι εναντια στις αρχες μου, κανενα προβλημα.
Ειμαι φαουλ
 

oreo

Well-Known Member
bob από την εμπειρία μου αλλά κ από όλες αυτές τις περιπτώσεις που έχω παρακολουθήσει αυτά τα χρόνια, στο 4μηνο βαριά 5 μηνο, δείχνει ακριβώς που θα πάει. Σίγουρα η πάχυνση της τρίχας, το στρώσιμο που θα έρθει και το blend που θα γίνει με τα υπάρχον μαλλιά είναι + αισθητικά , αλλά αν κάτι δεν βγει, δεν πρόκειται να ξυπνήσει αργότερα. Εγώ στο 4μηνο , σταμάτησα κάθε ενασχόληση με το θέμα γιατί κατάλαβα την πορεία που διαγραφόταν. Άλλη θα ήταν βέβαια η αντίδραση μου, στην στραβή.
 

bobby

Well-Known Member
Ότι στο 5μηνο φαίνεται που περίπου θα πάει δεν διαφωνώ, όλοι όμως μα όλοι οι γιατροί λένε 12μηνο. Εγώ δεν περιμένω κανένα θαύμα στον δεξί κρόταφο, ούτε και ο Λορεντζο μια και μου είχε πει κατά τον 6ο ότι μέχρι και τον 9ο έχει δει να γίνεται ανάκαμψη. Τώρα στο 9ο που δεν υπήρξε ανάκαμψη δεν μου έδωσε καμμία ελπίδα. Θεωρεί δεδομένη την αστοχία και αυτός. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν κάνω τίποτα μέχρι τον 12ο εκτός και αν έχω εξελίξεις σε άλλους τομείς που ίσως να αλλάξουν τον προγραμματισμό μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Ότι στο 5μηνο φαίνεται που περίπου θα πάει δεν διαφωνώ, όλοι όμως μα όλοι οι γιατροί λένε 12μηνο. Εγώ δεν περιμένω κανένα θαύμα στον δεξί κρόταφο, ούτε και ο Λορεντζο μια και μου είχε πει κατά τον 6ο ότι μέχρι και τον 9ο έχει δει να γίνεται ανάκαμψη. Τώρα στο 9ο που δεν υπήρξε ανάκαμψη δεν μου έδωσε καμμία ελπίδα. Θεωρεί δεδομένη την αστοχία και αυτός. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν κάνω τίποτα μέχρι τον 12ο εκτός και αν έχω εξελίξεις σε άλλους τομείς που ίσως να αλλάξουν τον προγραμματισμό μου.
Νομίζω μέχρι Κ τον 12 λέει και το πρωτόκολλο να περιμένει κάποιος αν θέλει να υποβληθεί σε επόμενη ΜΜ! Πάντως εγώ βλέπω στο δικό μου μαλλί νέες τρίχες αν και 9ος!
 

tasos33

Well-Known Member
Νομίζω μέχρι Κ τον 12 λέει και το πρωτόκολλο να περιμένει κάποιος αν θέλει να υποβληθεί σε επόμενη ΜΜ! Πάντως εγώ βλέπω στο δικό μου μαλλί νέες τρίχες αν και 9ος!
Έχω δει περιστατικά με καθυστερημένη φυτρωση στο 9μηνο. Ελάχιστα βέβαια. Όχι ότι ελπίζουμε...
 

bobby

Well-Known Member
Και εγώ νιώθω τα τσιμπήματα που είχα τον 3ο-4ο-5ο-6ο μήνα όταν σκάγανε τρίχες. Όχι βέβαια τόσο έντονα όσο τότε, αλλά αρκετά ώστε να το νιώθω. Είδομεν…..δεν περιμένω καμμία φανταστική αλλαγή μπροστά, οπότε ότι και να γίνει προς το θετικό θα είναι ευχάριστο. Αλλά και πάλι θα πω ότι είμαι ευχαριστημένος με τη μέχρι τώρα πορεία ή οποία όμως σύμφωνα με τις προδιαγραφές (μπροστά τουλάχιστον) θα έπρεπε να είναι καλύτερη. Σε κάθε περίπτωση όταν θα πέσει ξύρισμα θα γίνουν και μετρήσεις και όλα θα παρουσιαστούν εδώ.
 

gregkont13

Verified MM member
Δεν είχα διαβάσει αυτό το νήμα και έπεσα τυχαία επάνω του. Τι να πεις πραγματικα....

Για να τα λέμε όλα, προσωπικα πιστευώ ότι ο Αναστασάκης έχει δίκιο στο θέμα με τα συστήματα ψύξης. Αν το ίδιο πρόβλημα παίζει σε 2-3 άτομα και λέει και άνθρωπος που πηγε Μαδρίτη ότι είχε θέμα, δεν φταίνε τα συστήματα ψύξης και αν φταιγάνε (που δεν το νομίζω) έπρεπε να το έχει ελέγξει/επισημάνει/λύσει ο Λορεντζο. Τώρα όπως λέει ο @tasos33 πρέπει να σκάσει 1000 ευρώ για το repair χωρις να φταίει (μαζί και όλοι οι άλλοι).

Ωστόσο, το γεγονός πως υπήρχε κακό κλίμα στην κλινική και το καταλάβαιναν ακόμα και οι ασθενείς είναι απίστευτα τραγικό και φταίνε όλοι (γιατροί, νοσοκόμες κλπ). Το γεγονός ότι ο @bobby λέει ότι δεν είχε φωτισμό χειρουργείου εκεί που έκανε τη μμ και το κρεβάτι ήταν χάλια πάλι τραγικο... Αν δεν μπορούσαν οι γιατροί να τα βρουν, καλύτερα να επέστρεφαν λεφτά και να ακύρωναν τα χειρουργεία παρά ότι έγινε. Η όλη κατάσταση ακούγεται απαίσια για τους ασθενείς.

Εν κατακλείδι, πιστευώ πως κακώς έγινε αυτή η συνεργασία εκ του αποτελέσματος. Ο Αναστασάκης από όσα έχω δει εδώ μέσα(άποψη μου) δεν είναι σε καμία περίπτωση ο φιλικός άνθρωπος με τον οποίο θα έκανα μια συνεργασία. Αλλά αν είχε αυτήν την άποψη και ο Jose και δεν του άρεσαν και οι συνθήκες των χειρουργίων ας τα ακύρωνε και ας επέστρεφε τα λεφτά από το να τρέχουν τώρα 2-3(όσα είναι) άτομα για repair.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Θα απαντησω σε αυτες τις υποθεσεις ΕΔΩ για να μην ψαχνω που ποσταρηστηκαν
οποτε, φιλε @bobby

"Από ότι φαίνεται κάτι είχε παιχτεί και μας «πέταξαν» σε χώρους β´ κατηγορίας σε σχέση με το παρελθόν"
Εχω 3 χειρουργεια, τα εδωσα ολα τις περισσοτρες μερες στον συναδελφο (ενα slot κρατησα 2 μερες και εγω), του ΠΟΥ εμπαινε ο καθενας το αποφασιζε ΑΥΤΟΣ. ΑΡΑ, ΛΑΘΟΣ Η ΘΕΩΡΙΑ ΣΟΥ
"γιατί να θυμίσω η χρήση του χώρου και εξοπλισμού δεν ήταν τζάμπα"
Ανοησιες, για να μην πω Μαλ...ς
Ο συναδελφος ΦΙΛΟΞΕΝΗΘΗΚΕ χωρις καμια χρεωση. Την πρωτη φορα, χρεωθηκα και τα αναλωσιμα τους. Ρωτα και τον @CVIAL Στις επομενες φορες εφεραν τα περισσοτερα απο την Μαδριτη για να μην με επιβαρυνουν. ΑΡΑ, ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ Η ΘΕΩΡΙΑ ΣΟΥ

Συνεχισε @bobby να ψαχνεις τροπος να φταιω ...εγω.

Εγω και η ομαδα μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΝ ΕΚΕΙ μετα την πρωτη επισκεψη που τους δειξαμε τα παντα.
Μην σπαταλας το μυαλο σου αδικα.

Φοβερό παραμύθι.. το ήξερα κι εγώ από την δική μου γιαγιά, αλλά ξέχασες μια σελίδα.
Αυτήν που ο ζωγράφος του χωριού Ε αποφάσισε να πάει σε ένα θέατρο (του παραλόγου) και εκεί λοιπόν οι συγχωριανοι του άρχισαν ξαφνικά να του την πέφτουν. Του την έλεγε ο φούρναρης ότι ήταν αγράμματος και δεν σπούδασε στην Ιταλία αλλά στην Μοζαμβίκη. Του την έλεγε ο οδοκαθαριστης ότι δεν είχε τα σωστά πινέλα, του την έλεγε ο παπάς πως οι γραμμές που σχεδιάζει στα πρόσωπα είναι στραβές, και όχι όπως λέει η Αγία γραφή, του την έλεγε ο δάσκαλος πως είναι ψεύτης και εκβιαστής και τέλος να μην ξεχάσω και τον φιλόσοφο Αέρα που του είχε διογκωσει τους γενετήσιους αδένες με τα ρητορικα ερωτήματά του.... εννοείται πως πρόσωπα και καταστάσεις είναι φανταστικά αφού πρόκειται για το ίδιο παραμύθι...
Το σχέση έχουν όλα αυτά με την «τελείως φανταστική» ιστορία της γιαγιάς μου δεν καταλαβαίνω. Η ιστορία της γιαγιάς έχει να κάνει με τους ζωγράφους του «Ε» και του «Ι». Οι συγχωριανοί του, που προφανώς τον ξέρουν τον ζωγράφο του «Ε» καλύτερα από την γιαγιά μου, μέσω της γκαλερί, έχουν την άποψη τους..
 

Xristos87

Well-Known Member
Ρε παιδια τι λετε????
Καθεστε κ κατηγορειται (παντα) τον γιατρο Αναστασακη π καμια εμπλοκή δεν εχει με τις μμ σας αντι να ψαχτειτε με τον γιατρο π σας εκανε τη μμ. Εδω σας ειπε οτι δεν ηταν καν παρων στο ιατρειο.

Αλλο παλι αυτο με τη ψυξη, ο ενας εχει 3 διαφορετικα συστημα ψυξης των τθ κ ο αλλος μια παγοκυστη κ παλι ψαχνεστε να κατηγορησετε την ψυξη ακομη κ οταν σας λεει ο ΓΙΑΤΡΟΣ οτι τα τθ αντεχουν ως 4 ωρες εξω απο το σωμα.
Κ να σας πω κατι, αυτος π σας εκανε τη μμ γιατρος ειναι κ μαλιστα ικανοτατος και πολυ εμπειρος. Εχει την κριση να μην ξεκινησει ενα χειρουργειο!!!εκρινε ομως οτι ολα ηταν σωστα κ μαλιστα το επανελαβε με τη δευτερη του επισκεψη στο χωρο!!! Διπλο λαθος??? Δεν νομιζω

Και κατι τελευταιο, "ξαφνικα" το ιερο τοτεμ του φορουμ εκπιπτει του αξιωματος του και πλεον δεν ξερετε απο π να γαντζωθειτε.
 

bobby

Well-Known Member
Δεν κατηγόρησε κανένας τον Αναστασάκη. Εγώ τουλάχιστον από την αρχή είπα σε όλους τους τόνους ότι υπεύθυνος είναι ο γιατρός που έκανε την ΜΜ ανεξαρτήτως του εξοπλισμού ή των χώρων. Δηλαδή ο Λορεντζο.

Δε ξέρω αν χρησιμοποίησε παγοκύστη, ειδικό ψυγείο, καταψύκτη, ειδικές ψύκτρες κατασκευασμένες από την ΝΑΣΑ ή δίσκο σούσι, γεγονός είναι όμως ότι αυτός που έκανε την δουλειά (Λορεντζο) ως πιο πιθανή αιτία αυτό προσδιόρισε. Και αυτό γιατί δεν υπήρχαν άλλες ενδείξεις όπως αιμάτωμα ή φιμπρινη ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Τοτέμ έχουν μόνο οι ιθαγενείς της Αμερικής, εκτός αν μιλάς προσωπικά και για το δικό σου τοτέμ.

Όταν το τοτέμ σου λέει ανακρίβειες (περί των άρτιων χειρουργείων που διατέθηκαν, τα οποία ήταν και δωρεάν….χαχαχα ακόμα περιμένω να πει για το 350άρι τι ήταν), κάποιος που το έζησε και ζωντανά αυτό πρέπει να το διορθώσει.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έδωσα σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες (τι ψύξη χρησιμοποιήθηκε) αλλά ο χώρος που έκανα εγώ την ΜΜ δεν ήταν χειρουργείο όπως αυτά που διαφημίζει η κλινική.
Το 350αρι για την χρήση των χωρών της κλινικής πληρώθηκε κανονικά και από εμένα και από άλλους που έκαναν ΜΜ. Το γιατί δέχτηκε ο Λορενζο να χειρουργήσει εκεί αποτελεί ευθύνη του Λορεντζο.

Μια που από ότι έχω καταλάβει είσαι ένστολος θα σου περιγράψω μια κατάσταση που μπορείς να καταλάβεις. Υπηρετείς στα ΥΑΤ της ΔΑΕΘ και σε στέλνουν απόσπαση στην Χίο γιατί οι λαθρομετανάστες εκεί είναι ανήσυχοι και χρειάζονται επιτήρηση/αντιμετωπιση. Σας φιλοξενούν στο εκεί ΑΤ Χίου (δωρεάν) όμως τα κρεβάτια που σας δίνουν είναι εκστρατείας (του Β´ΠΠ) καρέκλα και γραφείο να κάτσετε δεν έχετε και τα κάνετε όλα στο πόδι, τηλεόραση, ψυγείο κουζινάκι προβληματικά, επικοινωνίες με μαμά μονάδα μηδέν, κωλοχαρτο λίγο, κρότου-λαμψης λιγοστές, δακρυγόνα λίγα κλπ κλπ, με λίγα λογια ο Δκτης του φιλοξενώντος ΑΤ σας έχει ολίγον (ή πολύ) κλασμένους μην πω ανεπιθύμητους. Μετά από μερικές μέρες σκάει εξέγερση των λάθρο και πρέπει να κάνετε επέμβαση, όμως λόγω κούρασης από τους διατιθέμενους χώρους και των ελείψεων σε εξοπλισμό (κρότου-κάμψης κλπ) κάποιοι λάθρο ξεφεύγουν και βάζουν φωτιά σε αυτοκίνητα ντόπιων …..ποιος φταίει; Ο Δκτης σας φυσικά που έκανε την επιχείρηση όχι ο Δκτης του φιλοξενώντος ΑΤ. Δεν τον διευκόλυνε όμως……..και όλοι οι συνάδελφοι σου των ΥΑΤ μαζί με κάποιους από τους πολίτες που τους κάηκαν τα αυτοκίνητα το σχολιάσαν….
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Εν ολίγης όταν υπάρχει ένταση κ νευρικότητα λόγω της τεταμένης κατάστασης μεταξύ των 2 μπορεί να συμβούν αστοχιες...... Σίγουρα η ηρεμία κ η συγκέντρωση είναι σημαντικό μέρος για μία επέμβαση!
 
Lorenzo said :
  • ""Όπως είπα και στον άλλο ασθενή δεν μου άρεσαν τα συστήματα ψύξης που είχαν στην κλινική, καθώς επίσης και το γεγονός ότι την τελευταία φορά που ήμασταν εκεί δεν μας διευκόλυναν ιδιαίτερα.
  • Πιστεύω ότι τα συστήματα ψύξης εκεί δεν παρείχαν ομοιογενή ψύξη σε όλη τους την επιφάνεια και για αυτό μέρος του πρώτου δισκακίου της δεύτερης μέρας απέτυχε να φυτρώσει. Ευτυχώς τα υπόλοιπα πήγαν όλα καλά. ""

Με βάσει τα παραπάνω αντιλαμβανόμαστε ολοι ότι dr Lorenzo θεωρεί ως αιτία για την αστοχία στη φυτρωση των χειρουργειων του στην Αθήνα, την ανεπάρκεια ψύξης που είχε στην κλινική εδώ στην Αθήνα σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν ειχε την αντιμετώπιση και τη φιλοξενία από την κλινική που θα επιθυμούσε για να υπάρχει ένα ήρεμο κλίμα στα χειρουργεία και να κυλήσουν ομαλα και τα χειρουργεία του χωρίς προβλήματα. Τώρα για να τις αναφέρει αυτές τις αιτίες για την ελλιπή φύτρωση ο ιδιος o Dr Lorenzo σίγουρα κάτι θα ξέρει...
 
Μπλουζα