Tasos33 Dr.Jose Lorenzo FUE 3051 2nd OPERATION (CROWN) 6-7/6/2023

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Τάσο ο γιατρός πού αποδίδει αυτή την αστοχία στη λωρίδα του crown? Κι αν δεν το έχεις συζητήσει ακόμα εσύ πού το αποδίδεις? Σε φυσική αστοχία φύτρωσης ή σε κάποιο κακό χειρισμό του γιατρού?
 

tasos33

Well-Known Member
Τάσο ο γιατρός πού αποδίδει αυτή την αστοχία στη λωρίδα του crown? Κι αν δεν το έχεις συζητήσει ακόμα εσύ πού το αποδίδεις? Σε φυσική αστοχία φύτρωσης ή σε κάποιο κακό χειρισμό του γιατρού?
Στον γιατρό είχα στείλει μια φωτό πριν ενάμιση μήνα περίπου , αλλά απάντηση δεν πήρα ποτέ , πιθανόν επειδή ήταν νωρίς στους 4.5 μήνες ίσως να θεώρησε ότι δεν χρειάζεται να απαντήσει. Αν την είδε φυσικά. Πάντως θα του στειλω πάλι αυτές τις μέρες.
Δε ξέρω πού μπορώ να αποδώσω την κακή φυτρωση, από μεριάς μου ακολουθήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα και στις 2 μμ.
Κάνω κάποιες σκέψεις τις οποίες θα εκθέσω προσεχώς. Ας μη τα ανακατέψουμε από τώρα.
 

bobby

Well-Known Member
Εμένα δε με ανησυχεί, το έχω πάρει απόφαση..:D:D:D:D
Και εγώ έχω ένα σημείο στο δεξί κρόταφο 2-3 cm2 που φύτρωση δεν….. ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση βέβαια γιατί ο γιατρός μου είπε ότι έχει δει περιπτώσεις ανάκαμψης ακόμα και στους 7-8 μήνες. Αλλά και να μην ανακάμψει θα το δούμε στην 2η ΜΜ. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι τα 100-200 γκραφτ που δεν γυρνάνε πίσω……τίποτε άλλο. Αυτά συμβαίνουν, ο λόγος βέβαια που συμβαίνουν καλό είναι να διερευνάται ώστε να αποφεύγονται αντίστοιχα θέματα στη μέλλον. Πάντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και συμβόλαιο με την επιτυχία (φύτρωση) δεν έχει κανένας γιατρος.
 

tasos33

Well-Known Member
Και εγώ έχω ένα σημείο στο δεξί κρόταφο 2-3 cm2 που φύτρωση δεν….. ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση βέβαια γιατί ο γιατρός μου είπε ότι έχει δει περιπτώσεις ανάκαμψης ακόμα και στους 7-8 μήνες. Αλλά και να μην ανακάμψει θα το δούμε στην 2η ΜΜ. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι τα 100-200 γκραφτ που δεν γυρνάνε πίσω……τίποτε άλλο. Αυτά συμβαίνουν, ο λόγος βέβαια που συμβαίνουν καλό είναι να διερευνάται ώστε να αποφεύγονται αντίστοιχα θέματα στη μέλλον. Πάντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και συμβόλαιο με την επιτυχία (φύτρωση) δεν έχει κανένας γιατρος.
Μπομπ 2-3 εκατοστά δεν είναι καν touch up, είναι σκέτο touch και 100 graft είναι αμελητέα ποσότητα. Στην περίπτωση Μ η λωρίδα αυτή ισοδυναμεί με 4 έως 5 διευρωπουλα , έτσι την έχω εμβαδομετρησει, με κερμα. ........
Και όπως λένε κ στα videos στο ινστα .....
Γράψε μου στα σχόλια πόσα τ.εκ πιστεύεις ότι είναι 5 διευρακια....
 

bobby

Well-Known Member
Μπομπ 2-3 εκατοστά δεν είναι καν touch up, είναι σκέτο touch και 100 graft είναι αμελητέα ποσότητα. Στην περίπτωση Μ η λωρίδα αυτή ισοδυναμεί με 4 έως 5 διευρωπουλα , έτσι την έχω εμβαδομετρησει, με κερμα. ........
Και όπως λένε κ στα videos στο ινστα .....
Γράψε μου στα σχόλια πόσα τ.εκ πιστεύεις ότι είναι 5 διευρακια....
Είναι ακριβως 5,205040625 cm2 το κάθε διευρώπουλο…….
 

tasos33

Well-Known Member
Η απάντηση από τον γιατρο ήρθε άμεσα, χθες το βράδυ έστειλα σήμερα απάντησε.

HI Tasos:
Don’t see a problem, yet. We worked with low density due to the fibrosis, trying to maximize the survival, on the other hand all the grafts in that area are 3 and 4 hairs so needs more time to be mature. At if at the end we have to touch-up to finish the work is something that we always advise the patient. We touch-up the frontal area with 700 grafts in the last surgery. To close that gap that you see now will be around 300, but the idea is that must cover but itself.
See the photos attached, less density in that area (but good hair/graft).
We will see at 10-12 months, lucky the rest of the hair (95.5%) is in good shape.
haaave a good end of the year!!
 

FreeThinker

Well-Known Member
Τίμια απάντηση, τουλάχιστον έδωσε μια αιτιολογία που στέκει ότι τα 3τριχα 4τριχα στο crown μπορεί να αργούν να φυτρώσουν. 6 μήνες είσαι ακόμα, νομίζω στο 7ομηνο δεν έχεις την πιο ξεκάθαρη εικόνα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Καλώς ήρθε το επτάμηνο λοιπόν και καλησπέρα σε όλους, με υγεία, καλές γιορτές, πολλα μελομακάρονα και ατίθασα graft .Με το κλείσιμο των πρώτων έξι μηνών της 2ης ΜΜ ήρθε η ώρα για μια πρώτη εκτίμηση για το που βρισκόμαστε και που βαδίζουμε( αβέβαιο το μέλλον). Η εκτίμηση θα χωριστεί σε τρείς τομείς Α. δότρια Β. crown Γ. hairline και φυσικά με πλήρη αυστηρότητα και αποκαλυπτικότητα .

ΔΟΤΡΙΑ. Η προβληματική μου δότρια( κυρίως λόγο retro) μετά από ένα strip της κακιάς ώρας 750graft το 2008 και 2 fue των 6150graft παραμένει σε πολλή καλή κατάσταση ακόμα και σε μήκος κάτω του ενός 1cm , αυτό που χτυπάει στην πίσω πλευρά είναι η τομή όπου τα graft που τοποθετήθηκαν σε αυτή έχουν πιο έντονο μαύρο χρώμα(ακόμα) από τα υπόλοιπα, σε μήκος 1,5cm περίπου δε φαίνεται τίποτα. Αν τα πλαινά μου δεν είχαν γκριζάρει η συνολική εικόνα θα ήταν εξαιρετικά ομοιόμορφη.

CROWN. Στο crown τοποθετήθηκαν σχεδόν όλα τα 3τριχα ,4τριχα κτλ , επομένως θα αργήσει το αποτέλεσμα να έρθει, το βασικό πρόβλημα εξαρχής ήταν, είναι και θα είναι η λωρίδα με την χαμηλή φύτρωση . Όπως φαίνεται και στην συγκριτική φωτό η διαφορά από το πεντάμηνο στο εξάμηνο είναι αμελητέα και εκτιμώ πως το κενό δε θα ακολουθήσει το υπόλοιπο crown όπως παρατηρώ και από την μικροκάμερα, αφού δεν δείχνει στο σημείο να έρχονται νέα graft σε ικανοποιητικό βαθμό και πλέον το έχω πάρει απόφαση πως θα έχω ένα ωραίο κενό και θα χρειαστεί αποκατάσταση. Ευελπιστώ να κλείσει όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να μη σπαταλήσουμε πολλά graft.

HAIRLINE. Ενώ στο crown η κατάσταση είναι πιο ξεκάθαρη, στην hairline και στην υπόλοιπη επιφάνεια της 1ης ΜΜ είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Στην 2ΜΜ ενισχύσαμε με 700 graft,σύμφωνα με το γιατρό, 800 σύμφωνα με τα click από το ποντίκι του laptop, όλη την 1η ΜΜ με την δεξιά πλευρά να έχει λάβει τα περισσότερα για να χτενίζονται από τα δεξιά προς τα αριστερά και να έχω ωραία φράντζα. Έτσι λοιπόν στην hairline τοποθετήθηκαν αρκετά μονότριχα στην πρώτη γραμμή για να βελτιώσουμε το κακό transizione zone της 1ης ΜΜ και το βελτιώσαμε.
Η εικόνα που έχει σήμερα το μπροστινό μέρος του κεφαλιού σε συνθήκες σκιάς η χαμηλού φωτισμού βλέποντας κάποιος το κεφάλι από μπροστά η από πάνω είναι άκρως ικανοποιητική για 6 μηνο σύμφωνα και με τα σχόλια των γύρω μου. Εγώ βέβαια έχω άλλα μάτια γι αυτό τον λόγο τις κλασσικές φωτό που ως ένα βαθμό ωραιοποιούν τα φώτα και το flash(1η σελίδα) ακολουθούν κάποιες κοντινές κάτω από το φώτα του μπάνιου(σε αυτό το post) για να αποκαλύψουν αυτό που βλέπω καθημερινά στα ασανσέρ(hard rock) και σε διάφορους εσωτερικούς χώρους με κανονικό φωτισμό , μια see through εικόνα σε όλο το εύρος της μπροστινής επιφάνειας, σε μία επιφάνεια όπου έχουν τοποθετηθεί συνολικά 4000!! graft με τα 750 της 2ης ΜΜ να έρχονται??? και αυτή η εικόνα φυσικά δε μου αρέσει καθόλου. Η κατάσταση τους επόμενους μήνες θα βελτιωθεί αλλά το ζητούμενο είναι αν θα φτάσει εκεί που πρέπει.
Έγραψες στην αρχή οτι frontal δεν μπήκαν 700 στην 2μμ, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό 430 η 450. Τώρα γράφεις οτι μπήκαν 800 με βάση το μέτρημα που έκανες. Αυτό το κομμάτι με μπέρδεψε λίγο. Απο τις φώτο της πρώτης επέμβασης στο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ήταν εμφανής η αδυναμία στο transition zone απο αποψη πυκνότητας και σίγουρα φαινόταν οτι ΄χρειαζόταν καλή ενίσχυση. Υποθετικά παρά των αριθμό graft που έχεις βάλει δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πυκνότητες τα 42 -45 g/cm2 (συμπεριλαμβανομένου τα 500g που είχες κρατήσει απο το strip και τα διάσπαρτα δικά σου). Διορθωσέ με αν έχεις μετρήσει κάτι αλλο. Οπότε κάτω απο σκληρό φωτισμό που όλα τα κεφάλια δείχνουν προβληματικά κ μιλάω για τα υγιή φαντάσου τα μεταμοσχευμένα. Αν το φορλοκ ήταν πιο ενισχυμένο και περιμετρικά έφτανες τα 50+g με πολύτριχα θα είχες πολύ αρτιότερη εικόνα. Βέβαια απο αυτά που είδα δεν τα πιάνουν τα νούμερα αυτά όσο αυξάνεται το graft/hair ratio. Σαν τελική εικόνα είσαι σίγουρα άλλος άνθρωπος , όμως καταλαβαίνω για κάποιον που το εχει ψάξει και ασχοληθεί όσο εσύ οτι αυτό δεν είναι αρκετό.
 

Bigk

Well-Known Member
Έγραψες στην αρχή οτι frontal δεν μπήκαν 700 στην 2μμ, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό 430 η 450. Τώρα γράφεις οτι μπήκαν 800 με βάση το μέτρημα που έκανες. Αυτό το κομμάτι με μπέρδεψε λίγο. Απο τις φώτο της πρώτης επέμβασης στο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ήταν εμφανής η αδυναμία στο transition zone απο αποψη πυκνότητας και σίγουρα φαινόταν οτι ΄χρειαζόταν καλή ενίσχυση. Υποθετικά παρά των αριθμό graft που έχεις βάλει δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πυκνότητες τα 42 -45 g/cm2 (συμπεριλαμβανομένου τα 500g που είχες κρατήσει απο το strip και τα διάσπαρτα δικά σου). Διορθωσέ με αν έχεις μετρήσει κάτι αλλο. Οπότε κάτω απο σκληρό φωτισμό που όλα τα κεφάλια δείχνουν προβληματικά κ μιλάω για τα υγιή φαντάσου τα μεταμοσχευμένα. Αν το φορλοκ ήταν πιο ενισχυμένο και περιμετρικά έφτανες τα 50+g με πολύτριχα θα είχες πολύ αρτιότερη εικόνα. Βέβαια απο αυτά που είδα δεν τα πιάνουν τα νούμερα αυτά όσο αυξάνεται το graft/hair ratio. Σαν τελική εικόνα είσαι σίγουρα άλλος άνθρωπος , όμως καταλαβαίνω για κάποιον που το εχει ψάξει και ασχοληθεί όσο εσύ οτι αυτό δεν είναι αρκετό.
Εξαφανίστηκες... ολα καλα με την δικη σου επέμβαση?
 

tasos33

Well-Known Member
Έγραψες στην αρχή οτι frontal δεν μπήκαν 700 στην 2μμ, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό 430 η 450. Τώρα γράφεις οτι μπήκαν 800 με βάση το μέτρημα που έκανες. Αυτό το κομμάτι με μπέρδεψε λίγο. Απο τις φώτο της πρώτης επέμβασης στο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ήταν εμφανής η αδυναμία στο transition zone απο αποψη πυκνότητας και σίγουρα φαινόταν οτι ΄χρειαζόταν καλή ενίσχυση. Υποθετικά παρά των αριθμό graft που έχεις βάλει δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πυκνότητες τα 42 -45 g/cm2 (συμπεριλαμβανομένου τα 500g που είχες κρατήσει απο το strip και τα διάσπαρτα δικά σου). Διορθωσέ με αν έχεις μετρήσει κάτι αλλο. Οπότε κάτω απο σκληρό φωτισμό που όλα τα κεφάλια δείχνουν προβληματικά κ μιλάω για τα υγιή φαντάσου τα μεταμοσχευμένα. Αν το φορλοκ ήταν πιο ενισχυμένο και περιμετρικά έφτανες τα 50+g με πολύτριχα θα είχες πολύ αρτιότερη εικόνα. Βέβαια απο αυτά που είδα δεν τα πιάνουν τα νούμερα αυτά όσο αυξάνεται το graft/hair ratio. Σαν τελική εικόνα είσαι σίγουρα άλλος άνθρωπος , όμως καταλαβαίνω για κάποιον που το εχει ψάξει και ασχοληθεί όσο εσύ οτι αυτό δεν είναι αρκετό.
Έγραψες στην αρχή οτι frontal δεν μπήκαν 700 στην 2μμ, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό 430 η 450. Τώρα γράφεις οτι μπήκαν 800 με βάση το μέτρημα που έκανες. Αυτό το κομμάτι με μπέρδεψε λίγο. Απο τις φώτο της πρώτης επέμβασης στο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ήταν εμφανής η αδυναμία στο transition zone απο αποψη πυκνότητας και σίγουρα φαινόταν οτι ΄χρειαζόταν καλή ενίσχυση


Σύμφωνα με το report ,στην 2η ΜΜ τοποθετήθηκαν 700 graft επιπλέον, μέτρησα περίπου 800 περίπου σε φωτογραφία μετα την ΜΜ. H δεξιά πλευρά έλαβε περισσότερα.

Υποθετικά παρά των αριθμό graft που έχεις βάλει δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πυκνότητες τα 42 -45 g/cm2 (συμπεριλαμβανομένου τα 500g που είχες κρατήσει απο το strip και τα διάσπαρτα δικά σου). Διορθωσέ με αν έχεις μετρήσει κάτι αλλο

Στην 1η ΜΜ η εμβαδομετρημένη περιοχή που τοποθετήθηκαν τα graft ήταν 88 τ/εκ. Προς τις άκρες/ γέφυρες όμως επειδή υπήρχαν δικά μου μαλλιά (φωτο) τοποθετήθηκαν ελάχιστα επομένως το πραγματικό εμβαδό της περιοχής που δέχτηκε το σύνολο των graft της 1ης και 2ης ΜΜ είναι +/- 80. Αν αθροίσουμε και διαιρέσουμε έχουμε 50g/cm . Αυτή τη στιγμή η πυκνοτητα σε hairline και forlok ειναι περίπου στα 55g μετρημένα και λιγότερα πιο πίσω.
 

Συνημμένα

  • 1AS22.06.22S5.JPG
    1AS22.06.22S5.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 128

oreo

Well-Known Member
Εξαφανίστηκες... ολα καλα με την δικη σου επέμβαση?
Εξαφανίστηκα γιατί επανεμφανίστηκε η πραγματικότητα στην after covid era και δεν μου συγχωρούσε άλλο το χουζούρεμα στο forum. Ελπίζω τα Xmas να συγκεντρώσω το υλικό και να κάνω μια παρουσίαση αν και προτιμώ να ανεβάσω 3 βίντεο (βρεγμένα/στεγνά/φτιαγμένα) που μιλάνε απο μόνα τους. Στις φώτο , 23 ή 25 χρονών δεν θυμάμαι ακριβώς, με καρφάκια, επέμβαση στα 41, φώτο στα 42. Δεν έχω παράπονα για πως κατέληξε , ίσως 100-150 g για να το απογειώσω, αν χωράνε βέβαια. Μην λέμε άλλα εδώ και χαλάμε το νήμα του Τάσου.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20231216_203830_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20231216_203830_com.android.gallery3d.jpg
    469.5 KB · Προβολές: 98
  • Screenshot_20231216_210530_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20231216_210530_com.android.gallery3d.jpg
    677 KB · Προβολές: 100
  • Screenshot_20231216_210641_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20231216_210641_com.android.gallery3d.jpg
    767.4 KB · Προβολές: 102

oreo

Well-Known Member
Έγραψες στην αρχή οτι frontal δεν μπήκαν 700 στην 2μμ, αλλά σύμφωνα με τον γιατρό 430 η 450. Τώρα γράφεις οτι μπήκαν 800 με βάση το μέτρημα που έκανες. Αυτό το κομμάτι με μπέρδεψε λίγο. Απο τις φώτο της πρώτης επέμβασης στο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ήταν εμφανής η αδυναμία στο transition zone απο αποψη πυκνότητας και σίγουρα φαινόταν οτι ΄χρειαζόταν καλή ενίσχυση


Σύμφωνα με το report ,στην 2η ΜΜ τοποθετήθηκαν 700 graft επιπλέον, μέτρησα περίπου 800 περίπου σε φωτογραφία μετα την ΜΜ. H δεξιά πλευρά έλαβε περισσότερα.

Υποθετικά παρά των αριθμό graft που έχεις βάλει δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πυκνότητες τα 42 -45 g/cm2 (συμπεριλαμβανομένου τα 500g που είχες κρατήσει απο το strip και τα διάσπαρτα δικά σου). Διορθωσέ με αν έχεις μετρήσει κάτι αλλο

Στην 1η ΜΜ η εμβαδομετρημένη περιοχή που τοποθετήθηκαν τα graft ήταν 88 τ/εκ. Προς τις άκρες/ γέφυρες όμως επειδή υπήρχαν δικά μου μαλλιά (φωτο) τοποθετήθηκαν ελάχιστα επομένως το πραγματικό εμβαδό της περιοχής που δέχτηκε το σύνολο των graft της 1ης και 2ης ΜΜ είναι +/- 80. Αν αθροίσουμε και διαιρέσουμε έχουμε 50g/cm . Αυτή τη στιγμή η πυκνοτητα σε hairline και forlok ειναι περίπου στα 55g μετρημένα και λιγότερα πιο πίσω.
Τότε τι να πω φίλε ή είσαι τιγκαρισμένος στο διτριχο στην α ζώνη και έχεις λίγα τρίτριχα - τετράτριχα(ίσως δεν βγήκαν τα πολύτριχα όπως πρέπει, γιατί με λόγο 2,62 και 0,52 δεν το λες άσχημα) οπότε κυμαίνεσαι στις 110 -130 τρίχες άρα πάλι δεν έχεις το επιθυμητό coverage για να τα έχεις σηκωμένα ή γαμήθηκε ο Δίας. .
 

tasos33

Well-Known Member
Ενημέρωση έννατου μήνα στην πρώτη σελίδα.

Εννέα μήνες από την δεύτερη μμ και βαδίζουμε ολοταχώς για το 12μηνο. Το ολοταχώς βέβαια είναι σχετικό αφού
όπως και ο @bobby έτσι κ εγώ έχουμε κοινά προβλήματα στην φύτρωση. Πολλά γράφτηκαν στο νήμα του bob οπότε θα αναφέρω συνοπτικά τα πράματα όπως τα είδα εκ των έσω συγκρίνοντας την 1η και 2η μμ.

1. Ο @Anastasakis Hair Clinic ουδεμία ευθύνη φέρει αν κάποιοι στην κλινική του , υπο την ομάδα του Jose είχαμε θέματα στην φύτρωση. Ακόμα και ΑΝ η κλινική στην τελευταία φιλοξενία του Ισπανού, δεν του ΄΄έστρωσε'' το κόκκινο χαλί για να χειρουργήσει(που πιστεύω ότι ΔΕΝ το έστρωσε) όπως ήθελε και πίστευε ότι θα υπήρχε πρόβλημα ας ΑΚΥΡΩΝΕ ο Jose την όλη διαδικασία, να παίρναμε πίσω τα χρήματα της μμ συν τα 350€ που δώσαμε στην κλινική εκτός αμοιβής του Ισπανού.

2. Στην 1η ΜΜ τον, Ιούνιο του 2022 η διαδικασία έλαβα μέρος στον επάνω όροφο , ενω τον Ιούνιο του 2023 στον κάτω. Δε θα σταθώ στην διαφορά ποιότητας μεταξύ των ορόφων , είναι αδιαμφησβήτητη, θα σταθώ όμως στο κλίμα μεταξύ των δύο το οποίο εμφανώς δεν ήταν το ίδιο. Το αφήνω εδώ.

3. Ο Jose με τις φωτό που του έστειλα αναγνώρισε και αποδέχτηκε το προφανές ,προς τιμή του, με κάλεσε για touch up όποτε θέλω και φυσικά το πρόβλημα το καλύπτει η εγγύηση. Βέβαια στην εγγύηση δεν περιλαμβάνονται , εισιτήρια-διαμονή -αναλώσιμα κλινικής(250)? σύνολο 900€ και αυτό δεν είναι προς τιμή του, ειδικά όταν έχει λάβει ένα χ ποσό από δύο μμ και έχει αποδεχτεί το πρόβλημα. Αποφάσισα λοιπόν να περάσει το τρίμηνο να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα , αφού συνολικά η 2μμ εξελίσσεται όπως η 1η μμ( με εξαίρεση την λωρίδα) η οποία τον 11ο κ 12ο μήνα κορυφώθηκε.

4. Οσον αφορά το πρόβλημα καθ' αυτό: δεν μπορώ να διανοηθώ πως προκλήθηκε από την κακή ψύξη, κατά την διάρκεια της μμ ζητούσα κουβέρτα γιατί κρύωνα. Δηλαδή η ψύξη έφτανε στο δοχείο με τα μονότριχα αλλα στο δοχείο με τα πολύτριχα που βρισκόταν 2 ολόκληρα εκατοστά μακρύτερα δεν έφτασε ποτέ.. @ bobby δεν ήμουν εγώ το άλλο μέλος που ανέφερε ως πιθανό πρόβλημα την ψύξη, υποπτεύομαι τρίτο μέλος.

5 Για μένα το πρόβλημα οφείλεται
α. στην εξαγωγή η στο φόρτωμα του pen , αν και επειδή εστιάζεται κατά μήκος μιας λωρίδας μου φαίνεται υπερβολικό να έχει γίνει κακή εξαγωγή σε τόσα graft, 100-150 να το δεχτώ αλλα 400-500 είναι υπερβολή. ( δε θα σταθώ στην εμφανή κούραση του team ως πιθανή αιτία).
β. Στην νάρκωση? που κάναμε αρκετές φορές την 2η μέρα γιατί πονούσα.

6. Πάμε στο τώρα:
α.To μπροστά μέρος μετά την συμπληρωματική ενίσχυση των 700 τουλάχιστον graft βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο και θα βελτιωθεί περαιτέρω τους επόμενους μήνες.
β. Η δεξιά πλευρά του crown είναι σε μέτριο επίπεδο προς ώρας αν χτενίζεται προς τα εμπρός και σε καλό αν χτενίζεται πρός τα δεξιά.
γ. Η λωρίδα της γάζας θα χρειαστεί 350+ graft για να κλείσει. Graft που δεν περισσεύουν , graft τα οποία ήθελα να βάλω σε διάφορα σημεία μετά την ολοκλήρωση του crown.
 

bobby

Well-Known Member
Φίλε Τάσο δυστυχώς θα χρειαστεί touchup αλλά πραγματικά πιστεύω ότι για μία περιοχή με μεγάο πρόβλημα δεν αρκεί ποτέ μόνο μία ΜΜ για να κλείσει ικανοποιητικά, και όταν εννοώ ικανοποιητικά εννοώ χωρίς ιδιαίτερα χτενίσματα ή "εκπτώσεις". Τώρα για την φύτρωση οτιδήποτε πάνω από 90% θωρείται επιτυχία αλλά δεν πάς σε έναν από τους καλύτερους (και ακριβούς) για το 90%.......και δεν σχολιάζω το γεγονός ότι τα γκραφτ που χάθηκαν (λίγα ή πολλά δεν έχει σημασία) από κάπου θα λέιψουν και δεν αναπληρώνονται.......Τουλάχιστον βέβαια ο γιατρός είναι σοβαρός και αναγνωρίζει το πρόβλημα, γιατί υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που μετά την απομάκρυνση από το ταμείο κάνουν την πάπια.....
 

Harris_G

Well-Known Member
Τασο, ο Lorenzo ειχε collaboration με Farjo γιατι δεν προχωρησε, προβληματισε κανεναν σας αυτο;Σας περασε απο το μυαλο οτι υπο την σκεπη ενος collaboration Πιθανως να μη ταιριαζει στο συγκεκριμενο γιατρο και να μην αποδιδει οπως πρεπει;

Κατηγορειτε τον Erdogan οτι απο τοτε που εφτιαξε τη μεγαλη κλινικη δεν παραγει τα ιδια αποτελεσματα οπως στην παλια του: ο ιδιος γιατρος με τις ιδιες βοηθους στην ιδια πολη στην ιδια time zone.
Θεωρησατε δεδομενο οτι ο Lorenzo θα παει εκτος εδρας και θα κανει οτι εκανε στην Ισπανια. Σας πεταξανε το τυρακι σουπερ τιμη με το Θεο Lorenzo (δε το λεω ειρωνικα τον θεωρω Θεο στις ΜΜ) και οτι δεν υπαρχει κανενα ψιλο γραμμα σε αυτο, ας καταλαβετε και σεις οτι αποτυχατε σα καταναλωτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bigk

Well-Known Member
Δεν θυμάμαι την αρχική κατάσταση σου με πιο μακρύ μαλλί αλλά στα δικά μου μάτια είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα ειδικά στο πρώτο 1/3 του κεφαλιού. Τώρα σίγουρα μπορούσε να πάει καλύτερα πίσω όμως λογικά όταν αρχίσει να γίνεται λίγο supermarket (όπως λέμε για τους γείτονες) με 2 ,3 χειρουργεία ταυτόχρονα τότε υπαρχει ρίσκο για λάθη..
 
Μπλουζα