Bobby, 7-8 June 2023, 3.601 grafts, Dr. Jose Lorenzo

bobby

Well-Known Member
Παιδιά δεν θα βάλω την γάτα μου να κλαίει, ούτε μου έχει ρίξει καμμία ψυχολογία ή οτιδήποτε, πιστέψτε με έχω περάσει (πάρα) πολύ χειρότερα θέματα στην ζωή μου και τα αντιμετώπισα (και όσα ακόμη μου έρθουν θα αντιμετωπίζω) ορθολογικά και ψύχραιμα. Δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται (πιστεύω) οπότε δεν με ανησυχεί, αλλά και να μην φτιαχνότανε απλά με περιορίζει ως προς το χτένισμα.

Βέβαια όσοι είπαν ότι όταν πληρώνεις mercedes περιμένεις και mercedes έχουν ένα δίκιο αλλά λάθη (ή ατυχίες ή αβλεψίες) πάντα γίνονται ακόμα και με τις mercedes........Να πω ότι είμαι χαρούμενος με το πρόβλημα, θα πω ψέμματα (και είπαμε εγώ ψέμματα δεν λέω...) αλλά δεν είμαι και απογοητευμένος.....υπήρξε κάποια αστοχία, θα διερευνυθεί και θα αποκατασταθεί

Έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό ότι αφενώς θα αναγνωρίσει το όποιο πρόβλημα (δεν θα κάνει την πάπια), θα κάνει την απαιτούμενη διερεύνση για να βρει τι έφταιξε και θα προχωρήσει στην διόρθωση του.

Αυτά πληρώνεις όταν επιλέγεις mercedes και όχι ότι ντε και καλά όταν την πάρεις δεν θα σου βγάλει πρόβλημα.......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kollaps

Member
Όσοι παρακολουθούν φόρουμ εξωτερικού γνωρίζουν ότι 100% επιτυχία δεν έχει κανείς. Και με Freitas και με Couto υπάρχουν δεύτερα περάσματα και touch-ups.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Όσοι παρακολουθούν φόρουμ εξωτερικού γνωρίζουν ότι 100% επιτυχία δεν έχει κανείς. Και με Freitas και με Couto υπάρχουν δεύτερα περάσματα και touch-ups.
Εχει να κάνει ανάλογα με την έκταση του προβλήματος που έχει ο κάθε ασθενής!Πάντως καλά κάνεις και το αναφέρεις για να το βλέπουν και οι υποψήφιοι προς ΜΜ να ξέρουν ότι ξανά μαμά μαλλιά δεν έχει!Είναι κάτι που το λέω συνέχεια και πολλοί δεν το γνωρίζουν και νομίζουν ότι θα γίνουν ξανά όπως ήταν πριν το πρόβλημα!Είναι όπως είχε πει ένα μέλος παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι ποιός!Είχε πει ότι η ΜΜ μαλλιών δεν είναι αγώνας δρόμου αλλά μαραθώνιος!Συμφωνώ απόλυτα!Βέβαια είναι τι προσδοκίες έχει κάποιος και το πόσο τελειομανής είναι!
 

kollaps

Member
Πάντως καλά κάνεις και το αναφέρεις για να το βλέπουν και οι υποψήφιοι προς ΜΜ να ξέρουν ότι ξανά μαμά μαλλιά δεν έχει!Είναι κάτι που το λέω συνέχεια και πολλοί δεν το γνωρίζουν και νομίζουν ότι θα γίνουν ξανά όπως ήταν πριν το πρόβλημα!
Έτσι είναι. Κάποιοι λένε ότι οι τοπ γιατροί πιέζουν για αγωγή γιατί έτσι φαίνεται καλύτερο το αποτέλεσμα και σίγουρα η αγωγή δίνει μεγάλο boost. Αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά, όσες κλινικές δεν προτείνουν αγωγή μας δείχνουν το αποτέλεσμα στους 9-12 μήνες, δεν μας δείχνουν πώς φαίνεται το κεφάλι του ασθενούς 2 ή 5 χρόνια μετά.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Έτσι είναι. Κάποιοι λένε ότι οι τοπ γιατροί πιέζουν για αγωγή γιατί έτσι φαίνεται καλύτερο το αποτέλεσμα και σίγουρα η αγωγή δίνει μεγάλο boost. Αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά, όσες κλινικές δεν προτείνουν αγωγή μας δείχνουν το αποτέλεσμα στους 9-12 μήνες, δεν μας δείχνουν πώς φαίνεται το κεφάλι του ασθενούς 2 ή 5 χρόνια μετά.
Ακριβώς όπως τα λες.
In the long alopecia journey what it really happens is another story..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Σίγουρα αυτό που λες με το δεξί τον κρόταφο είναι εμφανές φίλε @bobby αλλά είναι μικρή περιοχή και την καλύπτεις εύκολα στη 2η ΜΜ.
Μπορεί από τον 6ο στον μήνα οι διαφορές να είναι μικρές, αλλά εγώ βλέπω ότι η τρίχα είναι πιο υγιής πλέον.
Έχεις και λεπτή τρίχα, δε βοηθάει για σίγουρα συμπεράσματα ακόμη.
Άστο μέχρι το 12μηνο να ολοκληρωθεί όλο εντελώς, και κάνε ταμείο κάπου εκεί..
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Φίλε Μπόμπι, υπομονή.

Το ίδιο θέμα με ένα κρόταφο αισθητά πίσω απο τον άλλο είχα κι εγώ και σταδιακά, ως τον 12ο είχε φτιάξει σχεδόν φουλ.

Στον 18ο πλέον , μου φαίνεται πως η ΜΜ συνεχίζει να δίνει. Υπομονή και να χαίρεσαι την ήδη τεράστια αλλαγή σου!
 

oreo

Well-Known Member
Καταρχην να χαιρεσαι τη νέα σου εικόνα. Ωστόσο συμφωνα με τις μετρήσεις φαίνεται να υπάρχει ελλιπής φύτρωση γενικά σε ολη τη hairline η οποία φαινεται αραιή και να μην αναταποκρίνεται στα πολυ υψηλά νούμερα φυτευσης που ειχες βάλει μπροστά. Θα έπρεπε να δειχνει πολυ πιο πυκνη από οτι δειχνει τώρα. Παρόλο που ειχες λεπτή τρίχα, ειχε υψηλή πυκνότητα φυτευσης και τεράστιο λόγο οπότε ολα αυτά αντιστάθμιζαν και με το παραπάνω την λεπτή σου τρίχα.

Στη hairline ειχες πυκνότητα φυτευσης 51 grafts και εναν τεράστιο λόγο 3.08 που μας έδινε 157 τρίχες/cm2 με CV = 7,536 >>> από το CV=5.4
που χρειαζόσουν ώστε να έχεις μια καλή πυκνότητα μπροστά. Δηλαδή δεν ειχες απλά CV 5.4, αλλά ειχες CV =7.536 συμφωνα με τον πολυ μεγάλο λόγο σου στη hairline το 3.08 και τη πυκνοτητα φυτευσης 51 grafts/cm2...Οπότε θα έπρεπε να έδειχνε πολυ πυκνό με τέτοιο CV και οχι να δειχνει τοσο αραιό που δειχνει τώρα.

"O M.O από τις 5 μετρήσεις είναι 157h/cm2, δηλαδή πυκνότητα φύτευσης 51g με λόγο 3.08. "
"Για να καταλάβετε τα metrics θα σας πω το εξής: για CV 5,4 με 0,048 μm πάχος τρίχας θέλω 5,4/0,048= 112,5 τρίχες/cm2. Εγώ είχα στο νου μου να μπουν 120-130 και θα είμαι μια χαρά. Οι 157 τρίχες/cm2 (μέση φύτευση 51 με μέσο λόγο 3,08) είναι τρομερό νούμερο.


Οι 157 τρίχες/cm2 δίνουν 157Χ0,048= 7,536!!!!!"
Θα έπρεπε να δείχνει πιο πυκνό και ομοιογενές, αλλά λόγο 3,08 δεν έχει στο πρώτο cm της hairline γιατί αυτό θα σήμαινε απο το first row τρίτριχα ή δίτριχα, τρίτριχα, τετράτριχα (πράγμα σίγουρα αφύσικο κ ίσως ανέφικτο). Στην καλύτερη περίπτωση έχουμε έναν λόγο 2+ που x 51γκραφτ ,άρα δεν θα ξεπερνάει τις 110 hair/cm2 το πρώτο εκατοστό της φύτευσης. Με δεδομένο αυτό και την λεπτή τρίχα σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι αραιό στο πρώτο πέρασμα. Αυτό όμως που αποτελεί πρόβλημα για να δημιουργήσει το illussion είναι η απουσία φορλοκ που στην συγκεκριμένη περίπτωση, χτίστηκε απο την αρχή. Σίγουρα όμως ο μέσος όρος των 157 hair/cm2 είναι πυκνότητα που συναντάμε σε μαμά μαλλιά κ αυτό δημιουργεί ερωτηματικά. Καθώς και ο δεξίς κρόταφος που υστερεί. @bobby η αλλαγή είναι μεγάλη, εικάζω κανα 2 πράγματα που μπορεί να στράβωσαν την φάση και πιστεύω οτι στο δεύτερο πέρασμα, πρέπει να να είναι όλα crystal clear!!!
 

TopBoy

Member
Θα έπρεπε να δείχνει πιο πυκνό και ομοιογενές, αλλά λόγο 3,08 δεν έχει στο πρώτο cm της hairline γιατί αυτό θα σήμαινε απο το first row τρίτριχα ή δίτριχα, τρίτριχα, τετράτριχα (πράγμα σίγουρα αφύσικο κ ίσως ανέφικτο). Στην καλύτερη περίπτωση έχουμε έναν λόγο 2+ που x 51γκραφτ ,άρα δεν θα ξεπερνάει τις 110 hair/cm2 το πρώτο εκατοστό της φύτευσης. Με δεδομένο αυτό και την λεπτή τρίχα σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι αραιό στο πρώτο πέρασμα. Αυτό όμως που αποτελεί πρόβλημα για να δημιουργήσει το illussion είναι η απουσία φορλοκ που στην συγκεκριμένη περίπτωση, χτίστηκε απο την αρχή. Σίγουρα όμως ο μέσος όρος των 157 hair/cm2 είναι πυκνότητα που συναντάμε σε μαμά μαλλιά κ αυτό δημιουργεί ερωτηματικά. Καθώς και ο δεξίς κρόταφος που υστερεί.
Ο λόγος 3.08 μετρήθηκε από το πρώτο εκατοστό της hairline αλλά όχι από τα πρώτα χιλιοστά, αλλά από τα 7mm μέχρι τα 11 mm. Αυτό μέτρησε ο CVIAL.Πήγαινε στην 4η σελίδα να δεις τις μετρήσεις.

"Σε όλα τα παραπάνω δεν ελήφθησαν υπόψιν οι λίγες μαμα. Η περιοχή μέτρησης αφορά 7mm από την αρχή μέχρι τα 11mm, δηλαδή την περιοχή της hairline μετά το transition.

O M.O από τις 5 μετρήσεις είναι 157h/cm2, δηλαδή πυκνότητα φύτευσης 51g με λόγο 3.08"
 

oreo

Well-Known Member
Ο λόγος 3.08 μετρήθηκε από το πρώτο εκατοστό της hairline αλλά όχι από τα πρώτα χιλιοστά, αλλά από τα 7mm μέχρι τα 11 mm. Αυτό μέτρησε ο CVIAL.Πήγαινε στην 4η σελίδα να δεις τις μετρήσεις.

"Σε όλα τα παραπάνω δεν ελήφθησαν υπόψιν οι λίγες μαμα. Η περιοχή μέτρησης αφορά 7mm από την αρχή μέχρι τα 11mm, δηλαδή την περιοχή της hairline μετά το transition.

O M.O από τις 5 μετρήσεις είναι 157h/cm2, δηλαδή πυκνότητα φύτευσης 51g με λόγο 3.08"
Άρα η περιοχή μέτρησης αφήνει περίπου 1 cm εκτός για την ακρίβεια 0,7 cm και ξεκινάει την μέτρηση απο το αμέσως επόμενο ουσιαστικά εκατοστό απο το πέρας της transition zone. Άρα αποκλείεται να έχει 3,08 λόγο στο πρώτα εκατοστό. Τώρα μέτρηση 4 mm απο 7-11 δηλαδή κ να δίνει το αναφερθείν μέσο όρο, μόνον κατα προσέγγιση.
 

bobby

Well-Known Member
Ο Χοσέ απάντησε τα εξής:
  • Έχεις καλή γενική κάλυψη αλλά η μπροστά δεξιά μεριά αποτυγχάνει….Το πρόβλημα επιβίωσης φαινόταν από την αρχή, είχες μικρή διαφορά από τον 3,5 στον 9 μήνα. Οπότε πλέον δεν υπάρχουν ελπίδες για ανάκαμψη.
  • Το παράξενο είναι ότι και άλλος ασθενής είχε το ίδιο θέμα….
  • Ένα πιθανός λόγος είναι το υποδόριο αιμάτωμα, κυρίως λόγω salospir που παίρνεις, αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες ούτε είχες πολύ αίμα κατά την εγχείρηση.
  • Ο χρόνος εκτός σώματος των γκραφτ δεν είναι πρόβλημα, καθώς αν διατηρούνται υγρά και παγωμένα, κρατάνε 8 ώρες τουλάχιστον χωρίς κανένα θέμα επιβίωσης.
  • Φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στα 2τριχα και 3τριχα που τοποθετήθηκαν πιο πίσω (που ήταν στο ίδιο δισκάκι) και όχι στα μονότριχα (που ήταν σε διαφορετικό δισκάκι) και τοποθετήθηκαν μπροστά.
  • Όπως είπα και στον άλλο ασθενή δεν μου άρεσαν τα συστήματα ψύξης που είχαν στην κλινική, καθώς επίσης και το γεγονός ότι την τελευταία φορά που ήμασταν εκεί δεν μας διευκόλυναν ιδιαίτερα.
  • Πιστεύω ότι τα συστήματα ψύξης εκεί δεν παρείχαν ομοιογενή ψύξη σε όλη τους την επιφάνεια και για αυτό μέρος του πρώτου δισκακίου της δεύτερης μέρας απέτυχε να φυτρώσει. Ευτυχώς τα υπόλοιπα πήγαν όλα καλά.
  • Στην άλλη γωνία δεν έχουμε αυτό το θέμα, έχουν χαθεί κάποια μονότριχα αλλά τα υπόλοιπα φαίνονται ΟΚ.
  • Συνολικά υπολογίζω 300 γκραφτ απώλειες, είναι όντως ατυχία, αλλά εφόσον τα υπόλοιπα 3300 έχουν φυτρώσει είναι μικρό το κακό. Ακόμα και έτσι, από την στιγμή που έχεις 8k donor δεν έχουμε θέμα.
  • Καθώς όπως ξέρεις είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να έρθουμε ξανά στην Ελλάδα, σου προσφέρω την επιδιόρθωση της hairline εδώ στην Μαδρίτη οποτεδήποτε θελήσεις ακόμα και πριν τους 12 μήνες.
Συμπέρασμα λοιπόν…..

Είτε αιμάτωμα λόγω salospir (για 7 μέρες βέβαια δεν πήρα σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο (3 πριν 2 κατά την διάρκεια και 2 μετά) ούτε φαίνεται κάποιο αιμάτωμα στις φωτο (είναι όλες πεντακάθαρες) ούτε είχα μεγάλη αιμορραγία κατά την ΜΜ.

Είτε η προβληματική ψύξη, που και ο ίδιος ο Λορεντζο θεωρεί πιο πιθανό…… τι να πω;;;;;; τα είπε ο γιατρός…..οι συνθήκες ήταν κάπως «πολεμικές». Το θέμα είναι βέβαια ποιος πληρώνει την νύφη και εν προκειμένω αυτός είναι ο ασθενής…..πάντα….και εδώ για ποιον λόγο; Για τις συμπάθειες-αντιπάθειες-ανταγωνισμούς-μικρότητες κλπ …….

Σε κάθε περίπτωση, η επόμενη ΜΜ μαζί με το repair (και όχι touch up) δεν θα γίνει Ελλάδα, ακόμα και να ξαναέρθει ο Χοσέ, εκτός αν πάει σε άλλο χώρο.

Δεν είναι σίγουρος αλλά υποψιάζομαι ότι ο άλλος ασθενής που αναφέρει πρέπει να είναι ο @tasos33. Τάσο αν είσαι εσύ, επιβεβαίωσε σε παρακαλώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν παιζεις εκτος εδρας....Νομιζω αν εκανες μμ στην δικια του κλινικη δεν θα υπηρχε προβλημα αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις.
 

Gianney

Well-Known Member
Ο Χοσέ απάντησε τα εξής:
  • Έχεις καλή γενική κάλυψη αλλά η μπροστά δεξιά μεριά αποτυγχάνει….Το πρόβλημα επιβίωσης φαινόταν από την αρχή, είχες μικρή διαφορά από τον 3,5 στον 9 μήνα. Οπότε πλέον δεν υπάρχουν ελπίδες για ανάκαμψη.
  • Το παράξενο είναι ότι και άλλος ασθενής είχε το ίδιο θέμα….
  • Ένα πιθανός λόγος είναι το υποδόριο αιμάτωμα, κυρίως λόγω salospir που παίρνεις, αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες ούτε είχες πολύ αίμα κατά την εγχείρηση.
  • Ο χρόνος εκτός σώματος των γκραφτ δεν είναι πρόβλημα, καθώς αν διατηρούνται υγρά και παγωμένα, κρατάνε 8 ώρες τουλάχιστον χωρίς κανένα θέμα επιβίωσης.
  • Φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στα 2τριχα και 3τριχα που τοποθετήθηκαν πιο πίσω (που ήταν στο ίδιο δισκάκι) και όχι στα μονότριχα (που ήταν σε διαφορετικό δισκάκι) και τοποθετήθηκαν μπροστά.
  • Όπως είπα και στον άλλο ασθενή δεν μου άρεσαν τα συστήματα ψύξης που είχαν στην κλινική, καθώς επίσης και το γεγονός ότι την τελευταία φορά που ήμασταν εκεί δεν μας διευκόλυναν ιδιαίτερα.
  • Πιστεύω ότι τα συστήματα ψύξης εκεί δεν παρείχαν ομοιογενή ψύξη σε όλη τους την επιφάνεια και για αυτό μέρος του πρώτου δισκακίου της δεύτερης μέρας απέτυχε να φυτρώσει. Ευτυχώς τα υπόλοιπα πήγαν όλα καλά.
  • Στην άλλη γωνία δεν έχουμε αυτό το θέμα, έχουν χαθεί κάποια μονότριχα αλλά τα υπόλοιπα φαίνονται ΟΚ.
  • Συνολικά υπολογίζω 300 γκραφτ απώλειες, είναι όντως ατυχία, αλλά εφόσον τα υπόλοιπα 3300 έχουν φυτρώσει είναι μικρό το κακό. Ακόμα και έτσι, από την στιγμή που έχεις 8k donor δεν έχουμε θέμα.
  • Καθώς όπως ξέρεις είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να έρθουμε ξανά στην Ελλάδα, σου προσφέρω την επιδιόρθωση της hairline εδώ στην Μαδρίτη οποτεδήποτε θελήσεις ακόμα και πριν τους 12 μήνες.
Συμπέρασμα λοιπόν…..

Είτε αιμάτωμα λόγω salospir (για 7 μέρες βέβαια δεν πήρα σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο (3 πριν 2 κατά την διάρκεια και 2 μετά) ούτε φαίνεται κάποιο αιμάτωμα στις φωτο (είναι όλες πεντακάθαρες) ούτε είχα μεγάλη αιμορραγία κατά την ΜΜ.

Είτε η προβληματική ψύξη, που και ο ίδιος ο Λορεντζο θεωρεί πιο πιθανό…… τι να πω;;;;;; τα είπε ο γιατρός…..οι συνθήκες ήταν κάπως «πολεμικές». Το θέμα είναι βέβαια ποιος πληρώνει την νύφη και εν προκειμένω αυτός είναι ο ασθενής…..πάντα….και εδώ για ποιον λόγο; Για τις συμπάθειες-αντιπάθειες-ανταγωνισμούς-μικρότητες κλπ …….

Σε κάθε περίπτωση, η επόμενη ΜΜ μαζί με το repair (και όχι touch up) δεν θα γίνει Ελλάδα, ακόμα και να ξαναέρθει ο Χοσέ, εκτός αν πάει σε άλλο χώρο.

Δεν είναι σίγουρος αλλά υποψιάζομαι ότι ο άλλος ασθενής που αναφέρει πρέπει να είναι ο @tasos33. Τάσο αν είσαι εσύ, επιβεβαίωσε σε παρακαλώ.
Καλημέρα bobby,για το κλίμα δεν γνωρίζω καθώς δεν ήμουν εκεί αλλά για τα συστήματα ψύξης που έχει ο @Anastasakis Hair Clinic και εγείρονται προβληματισμοί γύρω από αυτό είναι ένα φλέγον ζήτημα.Ο γιατρός από αυτά που ξέρω φαίνεται ψείρας και τα ψάχνει πολύ ...δεν ξέρω τι να πω..
 

tasos33

Well-Known Member
Καλημέρα σας κύριοι.

@bobby επιβεβαιώνω ότι εγώ είμαί ο άλλος.

Έχεις καλή γενική κάλυψη αλλά η μπροστά δεξιά μεριά αποτυγχάνει….Το πρόβλημα επιβίωσης φαινόταν από την αρχή, είχες μικρή διαφορά από τον 3,5 στον 9 μήνα. Οπότε πλέον δεν υπάρχουν ελπίδες για ανάκαμψη.
  • Το παράξενο είναι ότι και άλλος ασθενής είχε το ίδιο θέμα…. εγώ είμαι αυτός
  • Ένα πιθανός λόγος είναι το υποδόριο αιμάτωμα, κυρίως λόγω salospir που παίρνεις, αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες ούτε είχες πολύ αίμα κατά την εγχείρηση. Δύσκολο
  • Ο χρόνος εκτός σώματος των γκραφτ δεν είναι πρόβλημα, καθώς αν διατηρούνται υγρά και παγωμένα, κρατάνε 8 ώρες τουλάχιστον χωρίς κανένα θέμα επιβίωσης. Αν συνέβαινε αυτό θα είχαν και άλλοι πρόβλημα , όσοι έκαναν εκείνη την εβδομάδα.
  • Φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στα 2τριχα και 3τριχα που τοποθετήθηκαν πιο πίσω (που ήταν στο ίδιο δισκάκι) και όχι στα μονότριχα (που ήταν σε διαφορετικό δισκάκι) και τοποθετήθηκαν μπροστά. Πιθανόν γιατι και εγώ πρόβλημα με τα πολύτριχα έχω σε συγκεκριμένο σημείο ειδικά.
  • Όπως είπα και στον άλλο ασθενή δεν μου άρεσαν τα συστήματα ψύξης που είχαν στην κλινική, καθώς επίσης και το γεγονός ότι την τελευταία φορά που ήμασταν εκεί δεν μας διευκόλυναν ιδιαίτερα. Ότι το κλίμα εκείνη την εβδομάδα δεν ήταν καλό φαινόταν , σε σχέση με την πρώτη μμ η διαφορά ήταν εμφανής , ο κάτω όροφος δεν είναι σαν το επάνω που έκανα μμ την πρώτη φορά.
  • Πιστεύω ότι τα συστήματα ψύξης εκεί δεν παρείχαν ομοιογενή ψύξη σε όλη τους την επιφάνεια και για αυτό μέρος του πρώτου δισκακίου της δεύτερης μέρας απέτυχε να φυτρώσει. Ευτυχώς τα υπόλοιπα πήγαν όλα καλά. Ειμαστε δηλαδη και τυχεροί που φύτρωσαν τα υπολοιπα? Θα τρελαθούμε εντελώς? Δεν είχε ο χοσε ενα ψηφιακό θερμόμετρο να ελέγχει την θερμοκρασία? Ελεος.
  • Στην άλλη γωνία δεν έχουμε αυτό το θέμα, έχουν χαθεί κάποια μονότριχα αλλά τα υπόλοιπα φαίνονται ΟΚ.
  • Συνολικά υπολογίζω 300 γκραφτ απώλειες, είναι όντως ατυχία, αλλά εφόσον τα υπόλοιπα 3300 έχουν φυτρώσει είναι μικρό το κακό. Ακόμα και έτσι, από την στιγμή που έχεις 8k donor δεν έχουμε θέμα.
  • Καθώς όπως ξέρεις είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να έρθουμε ξανά στην Ελλάδα, σου προσφέρω την επιδιόρθωση της hairline εδώ στην Μαδρίτη οποτεδήποτε θελήσεις ακόμα και πριν τους 12 μήνες. Πιστεύω πώς η αποτυχία οφείλεται στην εξαγωγή , στο σημείο που έχω θέμα , δηλαδη το αριστερό ημισφαίριο του crown , η εξαγωγη και τοποθέτηση για αυτό το σημείο έλαβε χώρα το δεύτερο μισό της δεύτερης ημέρας, όπου την εξαγωγή έκανε η σταθερή VIRTZINIA με την πολύ γrήγορη LORENA. O xose μου είπε φυσικά να κατέβω για touch up ,εκτιμώ περίπου 350 graft για το προβληματικό σημείο και αλλά 200 σε διάφορα σημεία.
Εδώ να πώ πως το δωρεάν tuch up κοστίζει 400ε τα εισιτήρια, 250 η διαμονή και 250 η κλινική( υποθέτω τα αναλώσιμα) δηλαδή 1000 ευρώ τουλάχιστον χωρίς να φταίς. Έτσι δεν έκλεισα για τον επόμενο μήνα ώστε να προλάβω το καλοκαίρι και θα το δώ από Σεπτέμβρη . Τις επόμενες ημέρες θα κάνω παρουσίαση και θα τα δούμε αναλυτικά.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ο Χοσέ απάντησε τα εξής:
  • Έχεις καλή γενική κάλυψη αλλά η μπροστά δεξιά μεριά αποτυγχάνει….Το πρόβλημα επιβίωσης φαινόταν από την αρχή, είχες μικρή διαφορά από τον 3,5 στον 9 μήνα. Οπότε πλέον δεν υπάρχουν ελπίδες για ανάκαμψη.
  • Το παράξενο είναι ότι και άλλος ασθενής είχε το ίδιο θέμα….
  • Ένα πιθανός λόγος είναι το υποδόριο αιμάτωμα, κυρίως λόγω salospir που παίρνεις, αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες ούτε είχες πολύ αίμα κατά την εγχείρηση.
  • Ο χρόνος εκτός σώματος των γκραφτ δεν είναι πρόβλημα, καθώς αν διατηρούνται υγρά και παγωμένα, κρατάνε 8 ώρες τουλάχιστον χωρίς κανένα θέμα επιβίωσης.
  • Φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στα 2τριχα και 3τριχα που τοποθετήθηκαν πιο πίσω (που ήταν στο ίδιο δισκάκι) και όχι στα μονότριχα (που ήταν σε διαφορετικό δισκάκι) και τοποθετήθηκαν μπροστά.
  • Όπως είπα και στον άλλο ασθενή δεν μου άρεσαν τα συστήματα ψύξης που είχαν στην κλινική, καθώς επίσης και το γεγονός ότι την τελευταία φορά που ήμασταν εκεί δεν μας διευκόλυναν ιδιαίτερα.
  • Πιστεύω ότι τα συστήματα ψύξης εκεί δεν παρείχαν ομοιογενή ψύξη σε όλη τους την επιφάνεια και για αυτό μέρος του πρώτου δισκακίου της δεύτερης μέρας απέτυχε να φυτρώσει. Ευτυχώς τα υπόλοιπα πήγαν όλα καλά.
  • Στην άλλη γωνία δεν έχουμε αυτό το θέμα, έχουν χαθεί κάποια μονότριχα αλλά τα υπόλοιπα φαίνονται ΟΚ.
  • Συνολικά υπολογίζω 300 γκραφτ απώλειες, είναι όντως ατυχία, αλλά εφόσον τα υπόλοιπα 3300 έχουν φυτρώσει είναι μικρό το κακό. Ακόμα και έτσι, από την στιγμή που έχεις 8k donor δεν έχουμε θέμα.
  • Καθώς όπως ξέρεις είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να έρθουμε ξανά στην Ελλάδα, σου προσφέρω την επιδιόρθωση της hairline εδώ στην Μαδρίτη οποτεδήποτε θελήσεις ακόμα και πριν τους 12 μήνες.
Συμπέρασμα λοιπόν…..

Είτε αιμάτωμα λόγω salospir (για 7 μέρες βέβαια δεν πήρα σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο (3 πριν 2 κατά την διάρκεια και 2 μετά) ούτε φαίνεται κάποιο αιμάτωμα στις φωτο (είναι όλες πεντακάθαρες) ούτε είχα μεγάλη αιμορραγία κατά την ΜΜ.

Είτε η προβληματική ψύξη, που και ο ίδιος ο Λορεντζο θεωρεί πιο πιθανό…… τι να πω;;;;;; τα είπε ο γιατρός…..οι συνθήκες ήταν κάπως «πολεμικές». Το θέμα είναι βέβαια ποιος πληρώνει την νύφη και εν προκειμένω αυτός είναι ο ασθενής…..πάντα….και εδώ για ποιον λόγο; Για τις συμπάθειες-αντιπάθειες-ανταγωνισμούς-μικρότητες κλπ …….

Σε κάθε περίπτωση, η επόμενη ΜΜ μαζί με το repair (και όχι touch up) δεν θα γίνει Ελλάδα, ακόμα και να ξαναέρθει ο Χοσέ, εκτός αν πάει σε άλλο χώρο.

Δεν είναι σίγουρος αλλά υποψιάζομαι ότι ο άλλος ασθενής που αναφέρει πρέπει να είναι ο @tasos33. Τάσο αν είσαι εσύ, επιβεβαίωσε σε παρακαλώ.
Λυπαμαι που θα σας ριξω βομβα και θα σας πληξω την εικονα που εχετε αλλα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ανακριβη αυτα που αναφερονται.
Ο Λορεντζο ειχε 2 ΠΑΓΟΚΥΣΤΕΣ πικ-νικ που πηγαινει απο χειρουργειο σε χειρουργειο απο το πρωι μεχρι το βραδυ
Αντιθετα, τους παρειχα:

1. ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ επαναχρησιμοποιούμενες ψυκτρες που κρατανε 8+ ωρες και δεν τους βολευαν (οι ομαδα μου μια χαρα δουλευε με αυτες παλαιότερα)
2. Μηχανημα συνεχους ψυξης custom made που εχω από 2012 για την εξαγωγή
3. Ακομα πιο συγχρονο μηχανημα ψυξης για την εξαγωγή
4. Ψυγειακι για αποθηκευση μεχρι την τοποθετηση

Οποτε ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ που σας λενε.

Επισης, το τι κλιμα υπηρχε, καποιοι ΕΙΔΑΤΕ τις νοσηλευτριες του να ΚΛΑΙΝΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και να τις παρηγορω ΕΓΩ και οι νοσηλευτριες ΜΟΥ.
θα παρακαλεσω ΑΜΕΣΑ τον @CVIAL να παρει θεση
ΑΜΕΣΑ

Αρκετα με τα ΨΕΜΜΑΤΑ που σας λενε.

Θα παρακαλεσω να ΜΗΝ ξαναδιαβαζω κατι αναλογο γιατι ειναι ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ και ΔΕΝ με ενδιαφερει ποιος σας την ειπε, με ενδιαφερει που το ποσταρετε και προωθειτε τα ΨΕΜΜΑΤΑ
Αν τα εχεις εγγραφα σε mail, θα σε παρακαλεσω να μου τα στειλεις και θα αναλαβω ΕΓΩ απο εδω και περα.


1. Παγοκυστη που χρησιμιοποιήθηκε μεχρι και στο δικο ΜΟΥ χειρουργειο

IMG_5447.jpg


2. Παγοκυστες που εχω ΕΓΩ
IMG_5449.jpg

IMG_5448.jpg



3. Custom made ψυκτρα
IMG_5450.jpg


4. Ακομα πιο συγχρονη ψυκτρα με τεραστια επιφανεια για ακομα πιο ομοιόμορφη κατανομη (δεν εχει διαφορα ομως τελικα)

IMG_5451.jpg


5. Ψυγειο μοσχευματων
IMG_5454.jpg
 

bobby

Well-Known Member
Αγαπητέ Τάσο καλά κατάλαβα…..

Εμένα εξαγωγή έκανε μόνο η Λορένα ενώ τοποθέτηση εκτός Λορενζο έκανε η Λαουρα (100 την πρώτη μέρα και 100 την δεύτερη στο Κράουν) και η Άννα (100 την δεύτερη μέρα στο τέλος Β´ ζώνης). Αν υπήρχε θέμα με την εξαγωγή θα είχα και αλλού πρόβλημα και όχι μόνο στο συγκεκριμένο δισκάκι.

Άρα κανένας άλλος εκτός Λορέντζο δεν ακούμπησε την χερλαιν. Οποτε θέμα λάθους στην τοποθέτηση δεν θεωρώ ότι υπάρχει (κούραση μπορεί αλλά αυτό ισχύει για όλους όσους κάναμε) οποτε δεν τον θεωρώ καθοριστικό παράγοντα.

Από ότι φαίνεται κάτι είχε παιχτεί και μας «πέταξαν» σε χώρους β´ κατηγορίας σε σχέση με το παρελθόν, το θέμα βέβαια δεν είναι ο χώρος αλλά τα μέσα που διατέθηκαν…..αν δεν πληρούσαν κάποιες μίνιμουμ προδιαγραφές υπάρχει θέμα, γιατί να θυμίσω η χρήση του χώρου και εξοπλισμού δεν ήταν τζάμπα….πληρώσαμε για αυτό (και πιθανώς και ο Λορενζο - δεν το νομίζω αλλά μπορεί).

Κανένας λοιπόν δεν μας έκανε κανένα δώρο…..εκεί λοιπόν υπάρχει ευθύνη τόσο του παροχέα του εξοπλισμού (αν δεν έδωσε τον προβλεπόμενο) όσο και του χρήστη του εξοπλισμού (αν αποδέχτηκε να δουλέψει με προβληματικό εξοπλισμό ή δεν τσέκαρε όπως είπες).

Το θέμα δεν είναι βέβαια να δείξουμε με το δάκτυλο τον υπεύθυνο. Πάντα αυτός που έχει την τελική ευθύνη είναι ο γιατρός που κάνει την επέμβαση. Αλλά να καταλάβουμε που είναι το θέμα για να μην επαναληφθεί.

Εγώ σε κάθε περίπτωση θα έκανα και δεύτερη ΜΜ για το Κράουν και πύκνωση μιντ. Τελικά θα πρέπει να βάλω και 300 σε χερλαιν και κρόταφο λόγω της αστοχίας αλλά μάλλον θα κάνω και μια επιπλέον πύκνωση στην περιοχή της 1ης ΜΜ αναλόγως των μετρήσεων που θα προκύψουν μετά το ξύρισμα.

Εκεί δηλαδή που έλεγα να βάλω
Crown 56cm2 x 20=1620
Mid 20-25cm2 x 20=400-500

Δηλαδή 2020-2120 graft

Θα βάλω επιπλέον άλλα 300 ως 850 graft
Αναλόγως και των μετρήσεων στο frontal part

Hairline+right temple 15cm2 x 20=300
Rest frontal (70-15)cm2 x 10=550

Δηλαδή μαζί με την πρώτη ΜΜ θα έχω βάλει

3601+2320=5921 στην καλύτερη περίπτωση
3601+2970=6571 στην χειρότερη περιπτωση

Η εκτίμηση του, εκ του μακρόθεν (προ κονς) ήταν για 5000-5300 graft, μετά το κονς στα 5500-6000 και στις ακριβείς μετρήσεις πριν την ΜΜ 3209 front+2567crown= 5776 Δηλαδή μια απόκλιση της τάξεως 145 έως 795 γκραφτ.

Στο υποθετικό σενάριο 2ης ΜΜ παραπάνω βάζω λιγότερα στο crown αλλά βάζω και 400-500 mid πέρα απο την αστοχία και την επιπλέον πύκνωση σε frontal.

Απλά ελπίζω να μην έχω άλλο απρόοπτο…..
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregun

Member
Λοιπόν παίδες, και εγώ που έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά σε μικρότερο βαθμό από εσένα @bobby έκανα την επέμβαση στην Ισπανία.
Ακριβώς και εγώ έχω θέμα με τα πολύτριχα πίσω από από τα μονότριχα της hairline από ότι φαίνεται και ας είμαι ακόμα στους 6 μήνες.
Οπότε μάλλον δεν έχει να κάνει με την κλινική η ιστορία αυτή. Εγώ είχα Λορένα εξαγωγή με Λάουρα βοηθώ και μόνο Λορέτζο στην εμφύτευση.
Προσωπικά θεωρώ ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε κάπου μεταξύ εξαγωγής, συντήρησης και γεμίσματoς του implanter.
 

bobby

Well-Known Member
Τι να πω ρε φίλε…. Ο γιατρός πιο πάνω λέει ότι ο εξοπλισμός ήταν ΟΚ.. άμα είναι να κάνουμε επιθεώρηση των πάντων πριν κάνουμε κάτι τότε θα το κάναμε και μόνοι μας…..

Τέλος πάντων όπως είπα και πριν την ευθύνη την έχει πάντα ο έχων το γενικό πρόσταγμα, δηλαδή ο γιατρός που κάνει την δουλειά, άσχετα με το που την κάνει, με το ποιους την κάνει και με τι εργαλεία την κάνει.

Εμένα απλά με ενδιαφέρει να εντοπιστεί η αιτία για να μην επαναληφθεί…. Όχι να δείξω με το δάκτυλο….έτσι και αλλιώς ο γιατρος αναλαμβάνει τις ευθύνες του για δωρεάν repair.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Και για να μην χρειαστει να επανελθω, να γνωριζετε οτι ΔΕΝ ειναι απαραιτητη η ψυξη αν ο χρονος εκτος σωματος ειναι <4 ωρες,
και η ψυξη ΔΕΝ πρεπει να γινεται με φυσιολογικό ορο γιατι βλαπτει τα μοσχευματα.
Εγω εδω και 1,5 χρονο δεν χρησιμοποιω ψυξη
Δειτε την τοποθετηση σε ΕΜΕΝΑ τον ιδιο.
Λετε ΕΓΩ να επετρεπα να γινει τοποθετηση ή αποθηκευση ΧΩΡΙΣ ψυξη ή με μια ...λιωμενη παγοκυστη οπως στην φωτο αν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ???

Προφανως οχι!
Οποτε τα περι ΨΥΞΗΣ ειναι αστεια.
ΔΕΝ παιζει ρολο ΑΡΚΕΙ τα μοσχευματα να μην μενουν πανω απο 4 ωρες εξω.
Αν επαιζε, ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΝΑ ΨΥΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ.

IMG_5456.jpg


IMG_5455.jpg
 
Μπλουζα