μινοξιδιλη σε χαπι

FreeThinker

Well-Known Member
Φίλε να σε ρωτήσω δηλ χάπι 2,5 mg μινοξιδίλης κάθε μέρα ποια η άποψη σου;τι είδες εσύ από θετικά αρνητικά κτλ;
Εγώ στον 1,5 μήνα παρατηρώ ελαφρύ χνούδι στα ζυγωματικά μου. Δε χαίρομαι γ αυτό αλλά τουλάχιστον υπάρχει ανταπόκριση. Υποθέτω στο 4ομηνο θα καταλάβω αν αξίζει για το μαλλί ή όχι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Εγώ στον 1,5 μήνα παρατηρώ ελαφρύ χνούδι στα ζυγωματικά μου. Δε χαίρομαι γ αυτό αλλά τουλάχιστον υπάρχει ανταπόκριση. Υποθέτω στο 4ομηνο θα καταλάβω αν αξίζει για το μαλλί ή όχι
Ευχαριστώ από παρενέργειες;πηγές και καρδιολόγο γ εξετάσεις;
 

Giannhs78

New Member
Φίλε να σε ρωτήσω δηλ χάπι 2,5 mg μινοξιδίλης κάθε μέρα ποια η άποψη σου;τι είδες εσύ από θετικά αρνητικά κτλ;
καλησπέρα ! Δεν μπορώ να ξέρω κάτι από τώρα ,γιατί παίρνω το χάπι 5mg ( ένα την μέρα ) ,2 μήνες τώρα ! 1 μήνα πριν την μεταμόσχευση και 1 μετά !
 

Gianney

Well-Known Member
καλησπέρα ! Δεν μπορώ να ξέρω κάτι από τώρα ,γιατί παίρνω το χάπι 5mg ( ένα την μέρα ) ,2 μήνες τώρα ! 1 μήνα πριν την μεταμόσχευση και 1 μετά !
Χμμ ευχαριστώ έκανες και εξετάσεις η απλά το πήρες ;Θα το παίρνεις μόνο γ την φυτρωση μήπως;
 

Giannhs78

New Member
Χμμ ευχαριστώ έκανες και εξετάσεις η απλά το πήρες ;Θα το παίρνεις μόνο γ την φυτρωση μήπως;
Καλημέρα ! Δεν έκανα εξετάσεις..η δόση είναι πολύ μικρή.είναι φάρμακο που ριχνει την πιεση,λογω ότι κάνει διαστολή των αγγείων …
τωρα αν υπάρχει κάποιο καρδιολογικό ιστορικό ίσως χρειαστεί κάποιο ψάξιμο.
δεν Θα το σταματήσω ,σκέφτομαι να το παίρνω παντα.
κατα την γνώμη μου καλό είναι να το παίρνουμε πριν τον ύπνο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Καλημέρα ! Δεν έκανα εξετάσεις..η δόση είναι πολύ μικρή.είναι φάρμακο που ριχνει την πιεση,λογω ότι κάνει διαστολή των αγγείων …
τωρα αν υπάρχει κάποιο καρδιολογικό ιστορικό ίσως χρειαστεί κάποιο ψάξιμο.
δεν Θα το σταματήσω ,σκέφτομαι να το παίρνω παντα.
κατα την γνώμη μου καλό είναι να το παίρνουμε πριν τον ύπνο.
Αν είσαι 45 χρονών καλό θα ήταν να κάνεις μια εξέταση. Έχει παρατηρηθεί ένα μικρό ποσοστό να μαζεύει υγρό στην καρδιά με την δόση των 5 mg που παίρνεις. Κάποιοι το έχουν πάθει και από covid και δε το γνώριζαν.
 

Gianney

Well-Known Member
Αν είσαι 45 χρονών καλό θα ήταν να κάνεις μια εξέταση. Έχει παρατηρηθεί ένα μικρό ποσοστό να μαζεύει υγρό στην καρδιά με την δόση των 5 mg που παίρνεις. Κάποιοι το έχουν πάθει και από covid και δε το γνώριζαν.
Άρα εμείς με 2,5 η 3 που ναι πολύ μικρή δόση δεν θα χρειαστεί τίποτα;
 

FreeThinker

Well-Known Member
Άρα εμείς με 2,5 η 3 που ναι πολύ μικρή δόση δεν θα χρειαστεί τίποτα;
Οι παράγοντες είναι τρεις: η δόση, η ηλικία σου και η κατάσταση της υγείας σου. Εγώ έγραψα αναλυτικά τι έκανα για τον εαυτό μου και μόνο, αν δεν είσαι σίγουρος συμβουλέψου ένα γιατρό.
 

Giannhs78

New Member
Αν είσαι 45 χρονών καλό θα ήταν να κάνεις μια εξέταση. Έχει παρατηρηθεί ένα μικρό ποσοστό να μαζεύει υγρό στην καρδιά με την δόση των 5 mg που παίρνεις. Κάποιοι το έχουν πάθει και από covid και δε το γνώριζαν.
Καλησπέρα ! Σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου!
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα! ναι με συνταγή γιατρού και εμένα ..27€ πλήρωσα μαζί με τα μεταφορικα για Χανια!
Άρα σωστά λες 22€.
επισης το συγκεκριμένο φαρμακείο μου το πρότεινε ο Dr Aγγελος Κεραμιδάς που μου έκανε την μεταμόσχευση μάλλιών πριν κανένα μήνα ..
αλλα τώρα βρηκα φίλο φαρμακοποιό στα Χανιά να μου τα φτιαξει αλλά πάντα με συνταγή γιατρού.
αν ζορίζεσαι να στα γράψουν μπορώ να στο κανονίσω.μιλάμε p.m
καλησπερα θα μπορουσες να δωσεις βοηθεια για συνταγη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gatsby

Member
Φίλε να σε ρωτήσω δηλ χάπι 2,5 mg μινοξιδίλης κάθε μέρα ποια η άποψη σου;τι είδες εσύ από θετικά αρνητικά κτλ;
Εγω εχω πολυ καλα αποτελεσματα φουλ φυτρες σε 2 με 3 μηνες απο την στιγμη που ξεκινας. Κ απαλλαχτηκα κ απο τις λοσιον, πολυ σημαντικο να μην κυκλοφορω σαν ποντικος. Απλα εμενα ο γιατρος με εβαλε σταδιακα.. πρωτα πηρα 1,5- 2 (δεν θυμαμαι ακριβως) κ αφου ειδαμε οτι δεν με επηρεζει το χαπι πηγα στα 2,5. Έπισης πολλες φορες εχω ξεχαστει κ εχω παρει 2 χαπια μεσα στην μερα κ δεν εχω παθει κατι. Αν τα ξεκινησεια δλδ τσεκαρε πβς θα εισαι με την πιεση σου.. ή εαν εχεις καποια παρενεργεια. Εγω την μονη παρενεργεια που εχω ειναι οτι εβγαλα παραπανω τριχες σε προσωπο κ χερια αλλα κλαιν! Τωρα θα πρεπει να ψαξω να βρω γιατρο να μου δωσει συνταγη να δοκιμασω αυτο το φαρμακειο που λετε… γιατι οντως με γδερνουν ( κ την συνταγη την δινει κατευθειαν ο γιατρος στο δικο μου φαρμακειο επομενως… δεν την εχω στα χερια μου)
 

montecristo

Well-Known Member
το θέμα ειναι θα δώσει κάτι παραπάνω στα μαλλία το χάπι μινοξιδίλης σε σχέση με το τοπικό; ή απλά θα σου βγάλει περισσότερες τρίχες στο πρόσωπο και στο σώμα και με κίνδυνο και αλλες παρενέργειες για την καρδιά κτλ;
 

Kostas97

Well-Known Member
το θέμα ειναι θα δώσει κάτι παραπάνω στα μαλλία το χάπι μινοξιδίλης σε σχέση με το τοπικό; ή απλά θα σου βγάλει περισσότερες τρίχες στο πρόσωπο και στο σώμα και με κίνδυνο και αλλες παρενέργειες για την καρδιά κτλ;
Κανεις δε μπορει να σου πει κατι σιγουρο. Τα δεδομενα δειχνουν οτι δοσολογιες εως 2,5μγ εχοουν πιθανοτητες ελαχιστες παρενεργειων ενω φτανοντας στα 5μγ οι πιθανοτητες μεγαλωνουν χωρις να μιλαμε για κατι αποτρεπτικο.
Ως προς την αποτελεσματικοτητα, στο τοπικο μολις 20% ειναι καλοι responders αρα μαλλον αξιζει να δοκιμασει καποιος την oral.

Δοκιμαζεις και κρινεις εφοσον εισαι υγιης κατα τη γνωμη μου.

Εγω θα ακολουθησω την εξης λογικη θα μετρησω παλμους και πιεση καποιες μερες πριν ξεκινησω και θα συνεχισω να κανω το ιδιο οταν ξεκινησω παρατηρωντας αν υπαρχουν μεταβολες εντος 2 3 εβδομαδων.
 

Gianney

Well-Known Member
Κανεις δε μπορει να σου πει κατι σιγουρο. Τα δεδομενα δειχνουν οτι δοσολογιες εως 2,5μγ εχοουν πιθανοτητες ελαχιστες παρενεργειων ενω φτανοντας στα 5μγ οι πιθανοτητες μεγαλωνουν χωρις να μιλαμε για κατι αποτρεπτικο.
Ως προς την αποτελεσματικοτητα, στο τοπικο μολις 20% ειναι καλοι responders αρα μαλλον αξιζει να δοκιμασει καποιος την oral.

Δοκιμαζεις και κρινεις εφοσον εισαι υγιης κατα τη γνωμη μου.

Εγω θα ακολουθησω την εξης λογικη θα μετρησω παλμους και πιεση καποιες μερες πριν ξεκινησω και θα συνεχισω να κανω το ιδιο οταν ξεκινησω παρατηρωντας αν υπαρχουν μεταβολες εντος 2 3 εβδομαδων.
Εσύ Κώστα θα πάρεις 2,5 mg κάθε μέρα; φιναστεριδη συνεχίζεις 1 mg κάθε μέρα;σπας το προσκαρ αν θυμάμαι σωστά;
 

montecristo

Well-Known Member
Κανεις δε μπορει να σου πει κατι σιγουρο. Τα δεδομενα δειχνουν οτι δοσολογιες εως 2,5μγ εχοουν πιθανοτητες ελαχιστες παρενεργειων ενω φτανοντας στα 5μγ οι πιθανοτητες μεγαλωνουν χωρις να μιλαμε για κατι αποτρεπτικο.
Ως προς την αποτελεσματικοτητα, στο τοπικο μολις 20% ειναι καλοι responders αρα μαλλον αξιζει να δοκιμασει καποιος την oral.

Δοκιμαζεις και κρινεις εφοσον εισαι υγιης κατα τη γνωμη μου.

Εγω θα ακολουθησω την εξης λογικη θα μετρησω παλμους και πιεση καποιες μερες πριν ξεκινησω και θα συνεχισω να κανω το ιδιο οταν ξεκινησω παρατηρωντας αν υπαρχουν μεταβολες εντος 2 3 εβδομαδων.
από που προκύπτει οτι μονο 20% ειναι καλοί responders στο τοπικό; πιστεύω οι περισσότεροι ειναι καλοί responders στο τοπικά τουλάχιστον αρχικά, απλά μετά από ένα διάστημα συνηθίζει ο οργανισμός και χάνει ως ενα βαθμό την μεγάλη αποτελεσματικότητα που ειχε στην αρχη. Το ιδιο μπορεί να συμβαίνει και με το χάπι μινοξιδίλης.
Κατά τα αλλα ναι μπορει να δοκιμάσει κάποιος το χάπι να δει αν θα έχει κάποια διαφορα σε σχέση με το τοπικό στο θέμα μαλλιών εφόσον είναι υγιής αλλά θέλει και μετά έλεγχο να δεις αν σε επηρέασε κάπου το χάπι μινοξιδιλης.
 

Kostas97

Well-Known Member
από που προκύπτει οτι μονο 20% ειναι καλοί responders στο τοπικό; πιστεύω οι περισσότεροι ειναι καλοί responders στο τοπικά τουλάχιστον αρχικά, απλά μετά από ένα διάστημα συνηθίζει ο οργανισμός και χάνει ως ενα βαθμό την μεγάλη αποτελεσματικότητα που ειχε στην αρχη. Το ιδιο μπορεί να συμβαίνει και με το χάπι μινοξιδίλης.
Κατά τα αλλα ναι μπορει να δοκιμάσει κάποιος το χάπι να δει αν θα έχει κάποια διαφορα σε σχέση με το τοπικό στο θέμα μαλλιών εφόσον είναι υγιής αλλά θέλει και μετά έλεγχο να δεις αν σε επηρέασε κάπου το χάπι μινοξιδιλης.
Γενικοτερα οπως εχεις δει η αποτελεσματικοτητα δεν ειναι ιδια σε ολους. Αν καποιος δεν ειδε ουσιαστικη διαφορα με τη χρηση τοπικης πιθανως με την oral δει.
Επισης πολλοι απο εμας που χρησιμοποιουμε αρκετα χρονια τοπικη, καταλαβαινουμε οτι ειναι αδυνατον να συνεχισουμε με την ιδια συστηματικοτητα. Αρα και η oral μορφη μοιαζει μονοδρομος αν θελουμε να διατηρησουμε την επιδραση του φαρμακου.
 

Gianney

Well-Known Member
από που προκύπτει οτι μονο 20% ειναι καλοί responders στο τοπικό; πιστεύω οι περισσότεροι ειναι καλοί responders στο τοπικά τουλάχιστον αρχικά, απλά μετά από ένα διάστημα συνηθίζει ο οργανισμός και χάνει ως ενα βαθμό την μεγάλη αποτελεσματικότητα που ειχε στην αρχη. Το ιδιο μπορεί να συμβαίνει και με το χάπι μινοξιδίλης.
Κατά τα αλλα ναι μπορει να δοκιμάσει κάποιος το χάπι να δει αν θα έχει κάποια διαφορα σε σχέση με το τοπικό στο θέμα μαλλιών εφόσον είναι υγιής αλλά θέλει και μετά έλεγχο να δεις αν σε επηρέασε κάπου το χάπι μινοξιδιλης.
Νομίζω ο Αναστασάκης έχει πει οι θεραπείες μινοξιδίλης και φιναστεριδης δεν είναι σαν το αλκοόλ που ο οργανισμός αποκτά ανοχή.Δηλ δεν την συνηθίζει ο οργανισμός
 
Μπλουζα