Μεταμοσχευση Ισπανια!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Σε αυτό το περιστατικό του couto δεν επιτεύχθηκε η επιθυμητή φυτρωση αλλά και μπήκαν πολύτριχα μοσχεύματα μπροστά στον κρόταφο
Δε νομίζω πως ο Couto έβαλε πολύτριχα μπροστά.
Πιθανόν μεταξύ των άλλων,να μη φύτρωσαν και τα μονά, επομένως...
 

IoannisG

Active Member
Θα την κρατήσω αυτή την φώτο για να δείξω ακριβώς τι δεν θέλω να δω στο κεφάλι μου.
Εγραψες επαγγελματικη δουλεια, και παραξενευτηκα.. μετα εγραψες για την φωτο και πανω στην ταχυτητα δεν ειδα το "ΔΕΝ"..θα συμφωνησω 100%
 

vlafo

Well-Known Member
Πατατιές παντού θα υπάρχουν απλά το θέμα είναι να ξέρεις τι έγινε και γιατί έγινε?
Θα μου πεις η ουσία είναι να μην γίνει αλλά αυτό προϋποθέτει αρκετά πράγματα προς συζήτηση με το γιατρό.
 

vagosx

Well-Known Member
Πατατιές παντού θα υπάρχουν απλά το θέμα είναι να ξέρεις τι έγινε και γιατί έγινε?
Θα μου πεις η ουσία είναι να μην γίνει αλλά αυτό προϋποθέτει αρκετά πράγματα προς συζήτηση με το γιατρό.
Δηλαδη vlafo στον Couto θα πας για κουβεντούλα και εάν η κουβέντα πιάσει τόπο θα σου σχεδιάσει σωστά τη hairline και θα υπάρχει φυτρωση, διαφορετικά χωρίς κουβέντα δε θα υπάρχει φυτρωση και θα σου κάνει μάπα σχεδιασμό;

Ρε παιδιά το φόρουμ τελευταία έχει ξεφύγει, πλην δυο γιατρών ενός από εξωτερικό και ενός από εσωτερικό τους αλλους τους έχει μηδενίσει σχεδόν όλους, όπως παει η δουλειά (vlafo προφανώς δεν το λέω για εσένα) σε λίγο θα βγάλουμε και τον Couto (κατά τη γνώμη μου μακράν ο Νο1 εδώ και πολλα Χρόνια παγκοσμίως γιατρός) μετριότητα και μη σου κάτσει καμία γκαντεμιά και κανείς την επέμβαση σου εκεί.

Το συγκεκριμένο περιστατικό έβαλε κατά τη γνώμη μου εξαρχής λιγότερα grafts από όσα χρειαζόταν και είναι προφανές ότι και η φυτρωση δεν έπιασε ταβάνι, αλλά δε νομίζω ότι έχασε πάνω από 200 με 300 grafts.

Πάντως σε κάθε περίπτωση κατά τη γνώμη μου είναι αποτυχία για το συγκεκριμένο γιατρό έστω και εάν ο ασθενής πιθανώς να ζήτησε για πολλούς λόγους (οικονομίας χρημάτων, οικονομίας δότριας, κτλ) να μπουν 2000 grafts και όχι πχ 2500, γιατί όπως αναφέρει και στην ανάλυση του ο ασθενής, ο γιατρός ζήτησε επιθετικότερη προσέγγιση πιθανώς περισσότερα grafts και ο ασθενής δε το δέχτηκε.

Στα πολύ θετικά επίσης η παραδοχή του γιατρού για την μειωμένη φυτρωση και η πρόταση δωρεάν νέας επέμβασης αποκατάστασης.
 

montecristo

Well-Known Member
Το συγκεκριμένο περιστατικό έβαλε κατά τη γνώμη μου εξαρχής λιγότερα grafts από όσα χρειαζόταν και είναι προφανές ότι και η φυτρωση δεν έπιασε ταβάνι, αλλά δε νομίζω ότι έχασε πάνω από 200 με 300 grafts.

Πάντως σε κάθε περίπτωση κατά τη γνώμη μου είναι αποτυχία για το συγκεκριμένο γιατρό έστω και εάν ο ασθενής πιθανώς να ζήτησε για πολλούς λόγους (οικονομίας χρημάτων, οικονομίας δότριας, κτλ) να μπουν 2000 grafts και όχι πχ 2500, γιατί όπως αναφέρει και στην ανάλυση του ο ασθενής, ο γιατρός ζήτησε επιθετικότερη προσέγγιση πιθανώς περισσότερα grafts και ο ασθενής δε το δέχτηκε.
Ο ασθενής ανέφερε οτι ήθελε να κατεβάσει hairline αλλά όχι πολύ για να μείνει σε συντηρητική προσέγγιση και όχι επιθετική εννοώντας το κατέβασμα από ότι καταλαβαίνω, δηλαδή να μη κατεβάσει πολύ την hairline. Αυτό εννοεί οτι δεν ήθελε επιθετική προσεγγιση, δηλαδή να μην κατεβάσει πολύ την hairline. Δεν νομίζω να πήγε couto και να του είπε θέλω αραιό αποτέλεσμα... Προφανώς και με το που κατέβασε ελάχιστα την hairline θα περίμενε και ο ίδιος να έχει και καλύτερη πυκνότητα καθώς η κενή επιφάνεια ειναι μικρή που καλύφθηκε..
Στα grafts δεν έχει λόγο ο ασθενής, καθώς ο γιατρός αποφασίζει τι αριθμό χρειάζεται ο κάθε ασθενής αναλόγως την περιοχή κάλυψης για να πάρει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ο ασθενής απλά του λέει πχ μέχρι εκεί θέλω τη hairline όπως και έγινε (που του είπε να μην την κατεβάσουν πολύ). Η φύτρωση δεν ήταν η επιθυμητή ιδιαίτερα στον ένα κρόταφο οπότε και προέκυψε αυτό το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Ο ασθενής ανέφερε οτι ήθελε να κατεβάσει hairline αλλά όχι πολύ για να μείνει σε συντηρητική προσέγγιση και όχι επιθετική εννοώντας το κατέβασμα από ότι καταλαβαίνω, δηλαδή να μη κατεβάσει πολύ την hairline. Αυτό εννοεί οτι δεν ήθελε επιθετική προσεγγιση, δηλαδή να μην κατεβάσει πολύ την hairline. Δεν νομίζω να πήγε couto και να του είπε θέλω αραιό αποτέλεσμα... Προφανώς και με το που κατέβασε ελάχιστα την hairline θα περίμενε και ο ίδιος να έχει και καλύτερη πυκνότητα καθώς η κενή επιφάνεια ειναι μικρή που καλύφθηκε..
Στα grafts δεν έχει λόγο ο ασθενής, καθώς ο γιατρός αποφασίζει τι αριθμό χρειάζεται ο κάθε ασθενής αναλόγως την περιοχή κάλυψης για να πάρει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ο ασθενής απλά του λέει πχ μέχρι εκεί θέλω τη hairline όπως και έγινε (που του είπε να μην την κατεβάσουν πολύ). Η φύτρωση δεν ήταν η επιθυμητή ιδιαίτερα στον ένα κρόταφο οπότε και προέκυψε αυτό το αποτέλεσμα.
Αγαπητέ Montechristo πιθανώς να είναι και έτσι όπως το αντιλαμβάνεσαι εσυ, αλλά επειδή το graft στο συγκεκριμένο γιατρό είναι 4;50 plus ΦΠΑ εγώ αν δεν ακούσω και τη γνώμη του γιατρού, μόνο με τη μια άποψη δε βγάζω πόρισμα.

Σε κάθε περίπτωση έστω και αν τελικά η φυτρωση στον 7 μήνα μπορεί να είναι 80 και 85 τοις εκατό, αφού ήταν λιγοτερος ουτως η αλλως ο αριθμός των grafts από αυτά που χρειαζότανε αφού ο γιατρός μπήκε και forelock το λάθος το χρεώνεται ο γιατρός χωρίς δεύτερη σκέψη ακόμη και εάν ο ασθενής δε μπορούσε να πληρώσει παραπάνω grafts.
 

vagosx

Well-Known Member
Επίσης παιδιά να έχετε υπόψη ότι όταν υπάρχει πολύ μαμά μαλλί από πίσω για να φτιάξεις κροτάφους και hairline σοβαρή θες για πλάκα 55grafts το cm2, διαφορετικά δε δένει με τίποτα το σύνολο. Ενώ όταν είσαι άδειος εάν πας με 45 το cm2 και έχεις καλη φυτρωση το φτιάχνεις αξιοπρεπως το πράγμα, που σημαίνεις ότι θες αρκετό πράμα για να γίνει σωστή δουλειά.
Διαφορετικά μπορεις να βαλεις τα μισά από αυτά που πρέπει, αφήνεις τσουλουφια 20 εκατοστά, κανεις και ένα καραφλοδανειο και λες αποθέωση το αποτέλεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Πάντως μεγάλη σημασία για εμένα προσωπικά είναι η αντιμετώπιση του γιατρού σε κάθε περιστατικό όταν δεν πάει καλά .... Αν είναι νέος γιατρός και έχει σωστή συμπεριφορά είναι σημαντικό γιατί σημαίνει ότι είναι πολλά υποσχόμενος αφού αναγνωρίζει τα λάθη του και παλεύει να βελτιωθεί και αν είναι παλιός και καταξιωμένος όπως έχουμε εδώ καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τυχαία τοπ με το μυαλό που κουβαλάει.... Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως δεν είναι η χαμηλή φύτρωση που μπορεί να μην ευθύνεται αυτός αλλά η φορά .... Βρε μπας και έβαλε κανέναν δόκιμο να αποκτήσει εμπειρία και τώρα τον καλύπτει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Δηλαδη vlafo στον Couto θα πας για κουβεντούλα και εάν η κουβέντα πιάσει τόπο θα σου σχεδιάσει σωστά τη hairline και θα υπάρχει φυτρωση, διαφορετικά χωρίς κουβέντα δε θα υπάρχει φυτρωση και θα σου κάνει μάπα σχεδιασμό;

Ρε παιδιά το φόρουμ τελευταία έχει ξεφύγει, πλην δυο γιατρών ενός από εξωτερικό και ενός από εσωτερικό τους αλλους τους έχει μηδενίσει σχεδόν όλους, όπως παει η δουλειά (vlafo προφανώς δεν το λέω για εσένα) σε λίγο θα βγάλουμε και τον Couto (κατά τη γνώμη μου μακράν ο Νο1 εδώ και πολλα Χρόνια παγκοσμίως γιατρός) μετριότητα και μη σου κάτσει καμία γκαντεμιά και κανείς την επέμβαση σου εκεί.

Το συγκεκριμένο περιστατικό έβαλε κατά τη γνώμη μου εξαρχής λιγότερα grafts από όσα χρειαζόταν και είναι προφανές ότι και η φυτρωση δεν έπιασε ταβάνι, αλλά δε νομίζω ότι έχασε πάνω από 200 με 300 grafts.

Πάντως σε κάθε περίπτωση κατά τη γνώμη μου είναι αποτυχία για το συγκεκριμένο γιατρό έστω και εάν ο ασθενής πιθανώς να ζήτησε για πολλούς λόγους (οικονομίας χρημάτων, οικονομίας δότριας, κτλ) να μπουν 2000 grafts και όχι πχ 2500, γιατί όπως αναφέρει και στην ανάλυση του ο ασθενής, ο γιατρός ζήτησε επιθετικότερη προσέγγιση πιθανώς περισσότερα grafts και ο ασθενής δε το δέχτηκε.

Στα πολύ θετικά επίσης η παραδοχή του γιατρού για την μειωμένη φυτρωση και η πρόταση δωρεάν νέας επέμβασης αποκατάστασης.
Στο γιατρό vag θα πας να αναλύσεις όλες τις παραμέτρους και να δεις αν το πλάνο του είναι αυτό που πρέπει για σένα και μόνο.
Δηλαδή θα αφεθείς στα χέρια του και μόνο?
Αυτοί λάθη δεν κάνουν?
Θα σχεδιάσει τη χερλάιν όπου θέλει αυτός η όπου είναι το σωστό και ορθολογικο ?
Με τη δική σου λογική να άφηνα και εγώ τη χερλάιν στα 7.5 εκ που μου λέγανε διάφοροι παγκόσμιοι και να άφηνα και τους κροτάφους ανοιχτούς για οικονομία graft.

Ο Couto προφανώς και είναι παγκόσμιος,δεν ξέρω αν είναι νούμερο ένα σίγουρα στους 3 κορυφαίους είναι.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό πέρα του ότι είναι αποτυχημένο ειδικά σε θέμα φύτρωσης που εκεί παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες,και μόνο που δεν έβαλε το σωστό αριθμό g εξ αρχής κινήθηκε λάθος.
Άρα ξεκινάει με φάουλ απο τα αποδυτήρια.
Θα έπρεπε να εξηγηθεί πλήρως στον ασθενή ποιό είναι το σωστό πλάνο και νούμερο g για την περίπτωση του για να παρει το επιθυμητό αποτέλεσμα,και αν δεν συμφωνούσε να μην τον αναλάμβανε αλλιώς το αποτέλεσμα πέρα από τη μη αναμενόμενη φύτρωση θα ήταν αυτό.

Άλλωστε μόνος σου απάντησες για case που έχει πολλά μαμά πίσω και το σωστό νούμερο είναι τα 55g γιατί αλλιώς σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα είναι φτωχό το αποτέλεσμα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Νεαρέ @asdasd , τελικά τι αποφάσισες;
Θα πας στον Δρ. Φρέιτας; Και εαν ναι, πότε;
Κάνε μας ένα update αν θες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα