Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

Disco

Well-Known Member
Εγώ πάντως θυμάμαι που είχε αναφέρει ο CVIAL πριν κάνα 6μηνο ότι τα μέλη ΔΕΝ κινδυνεύουν από μηνύσεις αφού είναι Ανώνυμα. Αυτός που ίσως να κινδυνέψει είναι η διαχείρηση του φόρουμ σε περίπτωση μήνυσης, και η μηνηση πάει στον υπεύθυνο του φόρουμ και όχι στο μέλος αφού το μέλος είναι ανώνυμο και την ευθύνη της δημοσίευσης την έχει ο ο υπεύθυνος του φόρουμ δηλαδή ο moderator/administrator. Και πάλι πριν γίνει μήνυση-αγωγή στο φόρουμ ζητείται από τον διαχειριστή να κατέβει η δημοσίευση που αναφερει ονοματεπώνυμο του γιατρού που κατηγορεί, ώστε να μπορεί να αποδειχτεί ότι μιλάει για αυτόν και αν δεν κατέβει τότε προχωράνε παρακάτω. Όποτε μάλλον τζάμπα ανησυχείτε για εσάς τους ίδιους παιδιά, αφού αν γίνει μήνυση δεν πάει σε Εσας αλλά στον υπεύθυνο του φόρουμ και γίνεται εφόσον δεν σβηστεί/επεξεργαστεί η δημοσίευση…
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγώ πάντως θυμάμαι που είχε αναφέρει ο CVIAL πριν κάνα 6μηνο ότι τα μέλη ΔΕΝ κινδυνεύουν από μηνύσεις αφού είναι Ανώνυμα. Αυτός που ίσως να κινδυνέψει είναι η διαχείρηση του φόρουμ σε περίπτωση μήνυσης, και η μηνηση πάει στον υπεύθυνο του φόρουμ και όχι στο μέλος αφού το μέλος είναι ανώνυμο και την ευθύνη της δημοσίευσης την έχει ο ο υπεύθυνος του φόρουμ δηλαδή ο moderator/administrator. Και πάλι πριν γίνει μήνυση-αγωγή στο φόρουμ ζητείται από τον διαχειριστή να κατέβει η δημοσίευση που αναφερει ονοματεπώνυμο του γιατρού που κατηγορεί, ώστε να μπορεί να αποδειχτεί ότι μιλάει για αυτόν και αν δεν κατέβει τότε προχωράνε παρακάτω. Όποτε μάλλον τζάμπα ανησυχείτε για εσάς τους ίδιους παιδιά, αφού αν γίνει μήνυση δεν πάει σε Εσας αλλά στον υπεύθυνο του φόρουμ και γίνεται εφόσον δεν σβηστεί/επεξεργαστεί η δημοσίευση…
Που καταντησαμε... Να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις σε ένα φόρουμ που εχει άλλο σκοπό.... Λες και είναι φόρουμ δικονομίας....
 

nick90

Well-Known Member
Εγώ πάντως θυμάμαι που είχε αναφέρει ο CVIAL πριν κάνα 6μηνο ότι τα μέλη ΔΕΝ κινδυνεύουν από μηνύσεις αφού είναι Ανώνυμα. Αυτός που ίσως να κινδυνέψει είναι η διαχείρηση του φόρουμ σε περίπτωση μήνυσης, και η μηνηση πάει στον υπεύθυνο του φόρουμ και όχι στο μέλος αφού το μέλος είναι ανώνυμο και την ευθύνη της δημοσίευσης την έχει ο ο υπεύθυνος του φόρουμ δηλαδή ο moderator/administrator. Και πάλι πριν γίνει μήνυση-αγωγή στο φόρουμ ζητείται από τον διαχειριστή να κατέβει η δημοσίευση που αναφερει ονοματεπώνυμο του γιατρού που κατηγορεί, ώστε να μπορεί να αποδειχτεί ότι μιλάει για αυτόν και αν δεν κατέβει τότε προχωράνε παρακάτω. Όποτε μάλλον τζάμπα ανησυχείτε για εσάς τους ίδιους παιδιά, αφού αν γίνει μήνυση δεν πάει σε Εσας αλλά στον υπεύθυνο του φόρουμ και γίνεται εφόσον δεν σβηστεί/επεξεργαστεί η δημοσίευση…
Αυτό όντως ισχύει ότι είχε ειπωθεί. Το θυμάμαι και εγώ ότι το είχε πει ο CVIAL ότι αυτός που κινδυνεύει αν υπάρξει κάποια μήνυση για δημοσιεύσεις μελών θα είναι ο διαχειριστής και το φόρουμ, και όχι τα μέλη αφού τα μέλη είναι ανώνυμα και η μήνυση γίνεται στο φόρουμ που ο διαχειριστής του έχει τη νομική ευθύνη για τα γραφόμενα στο φόρουμ Το είχε αναφέρει αν θυμάμαι καλά τότε που κάτι είχε γίνει με τον tol και το γιατρό.
 

oreo

Well-Known Member
Σε ένα παράλληλο σύμπαν , που θα ήταν όλοι με μαλλιά, δεν θα είχαμε κάνει ποτέ αυτά τα ωραία νήματα. Ρε τι χάνει κανείς αν δεν έχει αλωπεκία :p :p :p :p ;)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ πάντως θυμάμαι που είχε αναφέρει ο CVIAL πριν κάνα 6μηνο ότι τα μέλη ΔΕΝ κινδυνεύουν από μηνύσεις αφού είναι Ανώνυμα. Αυτός που ίσως να κινδυνέψει είναι η διαχείρηση του φόρουμ σε περίπτωση μήνυσης, και η μηνηση πάει στον υπεύθυνο του φόρουμ και όχι στο μέλος αφού το μέλος είναι ανώνυμο και την ευθύνη της δημοσίευσης την έχει ο ο υπεύθυνος του φόρουμ δηλαδή ο moderator/administrator. Και πάλι πριν γίνει μήνυση-αγωγή στο φόρουμ ζητείται από τον διαχειριστή να κατέβει η δημοσίευση που αναφερει ονοματεπώνυμο του γιατρού που κατηγορεί, ώστε να μπορεί να αποδειχτεί ότι μιλάει για αυτόν και αν δεν κατέβει τότε προχωράνε παρακάτω. Όποτε μάλλον τζάμπα ανησυχείτε για εσάς τους ίδιους παιδιά, αφού αν γίνει μήνυση δεν πάει σε Εσας αλλά στον υπεύθυνο του φόρουμ και γίνεται εφόσον δεν σβηστεί/επεξεργαστεί η δημοσίευση…

Αυτό όντως ισχύει ότι είχε ειπωθεί. Το θυμάμαι και εγώ ότι το είχε πει ο CVIAL ότι αυτός που κινδυνεύει αν υπάρξει κάποια μήνυση για δημοσιεύσεις μελών θα είναι ο διαχειριστής και το φόρουμ, και όχι τα μέλη αφού τα μέλη είναι ανώνυμα και η μήνυση γίνεται στο φόρουμ που ο διαχειριστής του έχει τη νομική ευθύνη για τα γραφόμενα στο φόρουμ Το είχε αναφέρει αν θυμάμαι καλά τότε που κάτι είχε γίνει με τον tol και το γιατρό.

Ο διαχειριστής είναι υπεύθυνος όταν του ζητηθεί η συνδρομή του (ηλεκτρονικό αποτύπωμα) για να αποκαλυφθεί η ταυτότητα του μέλους και δεν την παράσχει. Αν συνεργαστεί, (σβήσει το ποστ - διαχωρίσει την θέση του και δώσει το ηλεκτρονικό αποτύπωμα) δεν έχει καμία ευθύνη, η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά αυτόν που έκανε το ποστ.

Είναι λάθος η υπόθεση ότι αν σβηστεί ένα ποστ δεν προχωρά η διαδικασία. Αυτό αφορά τον καταγγέλοντα και μόνο. Ναι όντως, μπορεί σε πρώτο στάδιο να απαιτήσει να σβηστεί/επεξεργαστεί η δημοσίευση και να λήξει το θέμα εκεί. Αν θεωρήσει όμως ότι έχει υποστεί ζημία από επαναλαμβανόμενα ποστ σε βάθος χρόνου, είτε σβηστεί είτε όχι το συγκεκριμένο ποστ, μπορεί να προχωρήσει την διαδικασία.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οπότε σε όλα τα νήματα όλων των κλινικών οτιδήποτε χαρακτηρίσει κάποιος μια κλινική. Π.χ. πει ένα μέλος σε ένα ανεξάρτητο νήμα άλλης κλινικής ο τάδε γιατρός καταστρέφει δότριες, ή η τάδε κλινική ειναι ανήθικη και θέλει να βάζει άτομα για επέμβαση που δεν έπρεπε να τους είχε βάλει για να μη χάσει τα λεφτα, τότε θα μπορεί κάλλιστα και η άλλη κλινική να μηνύσει το μέλος ; Απλά το βλέπω συχνά να γίνεται χωρίς να γίνεται κάποια παρατήρηση στα μέλος οτι κινδυνεύει αν τα λέει αυτά, όπως γίνεται εδώ στα νήματα της συγκεκριμένης κλινικής. Δεν αναφέρομαι τι μπορεί να λέει μια κλινική σε σένα. Δηλαδή νομίζω οτι επικρατεί η αίσθηση στα μέλη ότι στα νήματα άλλων κλινικών είναι κατά μία έννοια "παιδική χαρά" ..κατηγορούμε τις πρακτικές γιατρών, λέμε οτι θελουμε χωρίς να φοβάται κανένας, ενώ εδώ αναφέρεται συχνα ο κίνδυνος από μηνύσεις κτλπ οπότε επικρατεί σίγουρα ένας φόβος παραπάνω στα μέλη για το τι θα γράψουν. Δεν θα έπρεπε να γίνονται παρατηρήσεις και στα άλλα νήματα των άλλων κλινικών εφόσον όντως υπάρχει ο κίνδυνος να μηνύσουν τα μέλη αν τις κατηγορούν/χαρακτηρίζουν αρνητικά ;

Ακριβώς για αυτό το λόγο πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην παίζουμε με την φωτιά συνέχεια έτσι ώστε να μπορούμε να έχουμε ελευθερία έκφρασης και να λέμε σκληρές αλήθειες. Δουλεία του διαχειριστή είναι να αφήνει τον διάλογο ελεύθερο και να επεμβαίνει όταν χαθεί το μέτρο και καταλάβει ότι υπάρχει κίνδυνος. Δυστυχώς όμως παρόλα τα καμπανάκια που χτυπάω δεν ακούτε.
 

nick90

Well-Known Member
Ο διαχειριστής είναι υπεύθυνος όταν του ζητηθεί η συνδρομή του (ηλεκτρονικό αποτύπωμα) για να αποκαλυφθεί η ταυτότητα του μέλους και δεν την παράσχει. Αν συνεργαστεί, (σβήσει το ποστ - διαχωρίσει την θέση του και δώσει το ηλεκτρονικό αποτύπωμα) δεν έχει καμία ευθύνη, η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά αυτόν που έκανε το ποστ.

Είναι λάθος η υπόθεση ότι αν σβηστεί ένα ποστ δεν προχωρά η διαδικασία. Αυτό αφορά τον καταγγέλοντα και μόνο. Ναι όντως, μπορεί σε πρώτο στάδιο να απαιτήσει να σβηστεί/επεξεργαστεί η δημοσίευση και να λήξει το θέμα εκεί. Αν θεωρήσει όμως ότι έχει υποστεί ζημία από επαναλαμβανόμενα ποστ σε βάθος χρόνου, είτε σβηστεί είτε όχι το συγκεκριμένο ποστ, μπορεί να προχωρήσει την διαδικασία.
Cvial εσυ πάντως αλλά είχες πει τότε που ο γιατρός απειλούσε τον @tol με μηνύσεις. Και λέγανε τα μέλη δεν μπορεί να φιλοξενούμε μια κλινική στο φόρουμ που συνεχως απειλεί και εκφοβίζει τα μέλη όταν κάνουν κριτική που δεν της αρέσει ώστε να σωπάσουν και να μην την κρίνουν. Είχες αναφέρει καθαρά ότι τα μέλη δεν έχουν κάποια ευθύνη και ο μόνος που κινδυνεύει ειναι ο moderator, και την αποκλειστική ευθύνη την έχει ο διαχειριστής του φόρουμ. Και μάλιστα έλεγες χαρακτηριστικά "είστε τζάμπα μάγκες" επειδή δεν έχετε καμία ευθύνη και σου λέγαμε ότι δεν το ξέραμε αυτό. Στο είχε αναφέρει και ο @aeratos28
Και βλέπω ότι τώρα τα αλλάζεις αυτά που είχες πει τότε. Βρήκα και τα αντίστοιχα posts που τα είχες πει αυτά ότι η μόνη ευθύνη είναι του διαχειριστή.

6B22AD04-E832-440D-9D00-773D98AE7CFD.jpeg


ED93B521-09F5-4C2C-AACA-57E9C8EC0EF1.jpeg
963CE0DD-B08B-4C75-918E-EF2729D5C3A5.jpeg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν τα αλλάζω Nick90, τα συμπληρώνω. Προφανώς και όλα όσα γράφω ισχύουν για τον διαχειριστή και το εξώδικο. Η περίπτωση εδώ είναι ειδική. Ένα μέλος που υποπίπτει συνέχεια με εμμονή σε ένα αδίκημα, ο διαχειριστής του λέει να σταματήσει, διαχωρίζει την θέση του, δεν τον μπαναρει και αυτός συνεχίζει το ίδιο βιολί. Κανένας δεν εμποδίζει τον μηνύοντα να κυνηγήσει και τον άγνωστο. Αν τον βρει (δύσκολο) έχει πρόβλημα γιατί τον βρήκε. Αν δεν τον βρει είτε γιατί ο διαχειριστής δεν συνεργάστηκε ή γιατί ο διαχειριστής δεν κατεβάζει τις αναρτήσεις τότε το πρόβλημα το επέχει μόνο ο διαχειριστής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Δεν τα αλλάζω Nick90, τα συμπληρώνω. Προφανώς και όλα όσα γράφω ισχύουν για τον διαχειριστή και το εξώδικο. Η περίπτωση εδώ όπως είναι ειδική. Ένα μέλος που υποπίπτει συνέχεια με εμμονή σε ένα αδίκημα, ο διαχειριστής του λέει να σταματήσει, διαχωρίζει την θέση του, δεν τον μπαναρει και αυτός συνεχίζει το ίδιο βιολί. Κανένας δεν εμποδίζει τον μηνύοντα να κυνηγήσει και τον άγνωστο. Αν τον βρει (δύσκολο) έχει πρόβλημα γιατί τον βρήκε. Αν δεν τον βρει είτε γιατί ο διαχειριστής δεν συνεργάστηκε ή γιατί ο διαχειριστής δεν κατεβάζει τις αναρτήσεις τότε το πρόβλημα το επέχει μόνο ο διαχειριστής.
Μάλιστα.. απλά σύμφωνα με αυτά που ειχες πει τότε και τα ανέβασα στο προηγούμενο post μου, έλεγες ξεκάθαρα ότι ο μόνος που κινδυνεύει είναι ο διαχειριστής του forum καθως η ευθύνη βαραίνει ΜΟΝΟ το διαχειριστή και όχι τα μέλη αφού τα μέλη είναι ανώνυμα και οι μηνύσεις πάντα γίνονται στο διαχειριστή του φόρουμ που έχει και την νομική ευθύνη για τις αναρτήσεις και την ορθή λειτουργεία του φόρουμ. Τώρα με αυτό που συμπλήρωσες δίνεις και αλλού ένα μέρος της ευθύνης πέρα από το διαχειριστή (ενώ πριν έλεγες οτι ο διαχειριστής έχει την μόνη ευθύνη και κινδυνεύει), αν δηλαδή θέλει να το κυνηγήσει πολύ και τον βρει (δύσκολα όπως λες), καθώς μπορεί να γράφει από οπουδήποτε όπως είπες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Για να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σωστή διάσταση,το πρόβλημα δεν είναι μόνο των μελών η του διαχειριστή.

Είναι εκατέρωθεν και από την εκάστοτε κλινική όταν κάνει βαρείς χαρακτηρισμούς προς τα μέλη και κυρίως όταν τα αποκαλεί επίσης με ακατανόητες και ακατανόμαστες εκφράσεις που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση σε ένα απλό διαπληκτισμό,στο δρόμο ας πούμε,επιφέρει αυτόματη μήνυση για πολύ συγκεκριμένους λόγους που άνετα τεκμηριώνονται με τη χρήση μαρτύρων.
Μια ομαδική αγωγή δε χρειάζεται να αναφέρω που μπορεί να οδηγήσει.
Μέχρι πριν λίγο επί λέξει αναφέρθηκε πως συγκεκριμένα "έμπειρα μέλη" που εκφέρουν άποψη είναι απλά γελοίοι γιατί δεν είναι απλά ιατροί.
Ευτυχώς τα γραπτά μένουν και είναι ολα κατατεθειμένα.

Αυτό είναι το ζητούμενο?
Εκεί θέλουν να το φτάσουμε?
Η ελευθερία λόγου έχει μεν κάποια όρια και κάποιο δομημένο λόγο που πρέπει να συντάσσεται,αλλά η απειλή και ο εκφοβισμός σε κάθε περίπτωση που δεν αρέσει η κριτική η σωστή και τεκμηριωμένη,και επειδή το μέλος δεν έχει το χρόνο και την όρεξη να τρέχει στα δικαστήρια δυστυχώς αποτελεί λόγο φίμωσης για τα μέλη.
Δυστυχώς μέλη έμπειρα που γράφουν σωστά και τεκμηριωμένα και είναι λίγα,όλα έχουν φιμωθεί.
Πρόσφατα και ο Panos.

Που μπορεί να οδηγήσει αυτό το φόρουμ όταν το βασικό συστατικό του που είναι η ελευθερία λόγου σωστά κατατεθειμένη παύει να υπάρχει?

Δε νομίζω εδώ επ ουδενί να έχουν ακουστεί χαρακτηρισμοί όπως απατεώνας και κλέφτης.
Αλλά προσπαθούμε να δούμε και να εντοπίσουμε τις ανακρίβειες και τις αναντιστοιχίες που λέγονται και γίνονται.

Δυστυχώς επειδή λίγοι τις ξέρουνε πολύ περισσότερο λιγότεροι τις λένε,αυτός ήταν αρχικά και ο στόχος και τελικά αυτό επιτυγχάνεται.

Εύχομαι ολόψυχα και το εννοώ να κάτσουν να ακούνε όλοι τους από τις κλινικές ότι λέγεται εδώ μέσα(που τα ακούνε)και να αφήσουν τις εξυπνάδες και να μας κουνάνε συνέχεια το δάχτυλο.

Εγώ ερωτήθηκα εχτές από το γιατρό αν πήρα μετρήσεις προεπεμβατικές και του απάντησα στα ίσα.
Ποιός μπορεί να με αμφισβητήσει κάπου ότι έχω παραπλανήσει κόσμο?
Αν και έχει συμβεί θα μπορούσα άνετα να κινηθώ αλλιώς και να το κάνω σε συγκεκριμένους που το έχουν πει.
Προτιμώ να το κάνω εδώ μέσα direct απαντώντας και όχι να απειλώ με μηνύσεις.
Άλλωστε και εμένα μπορεί εδώ μέσα διαφορά άτομα από την εταιρεία μου να παρακολουθούν το φόρουμ και ήδη με αυτά που λέγονται και έχουν λεχθεί προς το πρόσωπο μου,να μου έχουν προξενήσει ήδη ζημιά.Δεν είναι πρόβλημα μόνο από τις κλινικές που απειλούνται από εμάς κατά τα λεγόμενα τους.

Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο τη λύση την ξέρω ποιά είναι,αλλά δυστυχώς θα μείνουμε στο ίδιο έργο θεατές.

Δεν πειράζει καλά να είμαστε,εύχομαι καλό καλοκαίρι και να μένει κάτι εδώ από τους παλιούς και όχι να θάβεται με το πέρασμα του χρόνου.

Αυτό θα είναι και η μεγαλύτερη ήττα αυτού του φόρουμ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Για να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σωστή διάσταση,το πρόβλημα δεν είναι μόνο των μελών η του διαχειριστή.

Είναι εκατέρωθεν και από την εκάστοτε κλινική όταν κάνει βαρείς χαρακτηρισμούς προς τα μέλη και κυρίως όταν τα αποκαλεί επίσης με ακατανόητες και ακατανόμαστες εκφράσεις που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση σε ένα απλό διαπληκτισμό,στο δρόμο ας πούμε,επιφέρει αυτόματη μήνυση για πολύ συγκεκριμένους λόγους που άνετα τεκμηριώνονται με τη χρήση μαρτύρων.
Μια ομαδική αγωγή δε χρειάζεται να αναφέρω που μπορεί να οδηγήσει.
Μέχρι πριν λίγο επί λέξει αναφέρθηκε πως συγκεκριμένα "έμπειρα μέλη" που εκφέρουν άποψη είναι απλά γελοίοι γιατί δεν είναι απλά ιατροί.
Ευτυχώς τα γραπτά μένουν και είναι ολα κατατεθειμένα.

Αυτό είναι το ζητούμενο?
Εκεί θέλουν να το φτάσουμε?
Η ελευθερία λόγου έχει μεν κάποια όρια και κάποιο δομημένο λόγο που πρέπει να συντάσσεται,αλλά η απειλή και ο εκφοβισμός σε κάθε περίπτωση που δεν αρέσει η κριτική η σωστή και τεκμηριωμένη,και επειδή το μέλος δεν έχει το χρόνο και την όρεξη να τρέχει στα δικαστήρια δυστυχώς αποτελεί λόγο φίμωσης για τα μέλη.
Δυστυχώς μέλη έμπειρα που γράφουν σωστά και τεκμηριωμένα και είναι λίγα,όλα έχουν φιμωθεί.
Πρόσφατα και ο Panos.

Που μπορεί να οδηγήσει αυτό το φόρουμ όταν το βασικό συστατικό του που είναι η ελευθερία λόγου σωστά κατατεθειμένη παύει να υπάρχει?

Δε νομίζω εδώ επ ουδενί να έχουν ακουστεί χαρακτηρισμοί όπως απατεώνας και κλέφτης.
Αλλά προσπαθούμε να δούμε και να εντοπίσουμε τις ανακρίβειες και τις αναντιστοιχίες που λέγονται και γίνονται.

Δυστυχώς επειδή λίγοι τις ξέρουνε πολύ περισσότερο λιγότεροι τις λένε,αυτός ήταν αρχικά και ο στόχος και τελικά αυτό επιτυγχάνεται.

Εύχομαι ολόψυχα και το εννοώ να κάτσουν να ακούνε όλοι τους από τις κλινικές ότι λέγεται εδώ μέσα(που τα ακούνε)και να αφήσουν τις εξυπνάδες και να μας κουνάνε συνέχεια το δάχτυλο.

Εγώ ερωτήθηκα εχτές από το γιατρό αν πήρα μετρήσεις προεπεμβατικές και του απάντησα στα ίσα.
Ποιός μπορεί να με αμφισβητήσει κάπου ότι έχω παραπλανήσει κόσμο?
Αν και έχει συμβεί θα μπορούσα άνετα να κινηθώ αλλιώς και να το κάνω σε συγκεκριμένους που το έχουν πει.
Προτιμώ να το κάνω εδώ μέσα direct απαντώντας και όχι να απειλώ με μηνύσεις.
Άλλωστε και εμένα μπορεί εδώ μέσα διαφορά άτομα από την εταιρεία μου να παρακολουθούν το φόρουμ και ήδη με αυτά που λέγονται και έχουν λεχθεί προς το πρόσωπο μου,να μου έχουν προξενήσει ήδη ζημιά.Δεν είναι πρόβλημα μόνο από τις κλινικές που απειλούνται από εμάς κατά τα λεγόμενα τους.

Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο τη λύση την ξέρω ποιά είναι,αλλά δυστυχώς θα μείνουμε στο ίδιο έργο θεατές.

Δεν πειράζει καλά να είμαστε,εύχομαι καλό καλοκαίρι και να μένει κάτι εδώ από τους παλιούς και όχι να θάβεται με το πέρασμα του χρόνου.

Αυτό θα είναι και η μεγαλύτερη ήττα αυτού του φόρουμ.
Πάνω κατω όλοι λέμε τα ίδια με διαφορετική διατύπωση....
 

Aldo

Well-Known Member
Προφανώς και μπορεί να γίνει αγωγή προς τα πίσω, το έχω πει πάλι και μόνο με αυτά που υπάρχουν εδω μέσα μπορούν να πέσουν καμπάνες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το ζητημα ομως ειναι γενικο. Δηλαδη η προστασια δεν αφορα μονο απο τη συγκεκριμενη κλινικη που ειναι και παρουσα, θεωρω αν κηνυγουσε μηνυσεις θα το χε κανει πολυ νωριτερα, αλλα και απο αλλες χωρις παρουσια στο φορουμ...
 

Aldo

Well-Known Member
Το ζητημα ομως ειναι γενικο. Δηλαδη η προστασια δεν αφορα μονο απο τη συγκεκριμενη κλινικη που ειναι και παρουσα, θεωρω αν κηνυγουσε μηνυσεις θα το χε κανει πολυ νωριτερα, αλλα και απο αλλες χωρις παρουσια στο φορουμ...
Έχουμε υλικό και για τις άλλες…. Όσο και αν δε το πιστεύουν!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάλιστα.. απλά σύμφωνα με αυτά που ειχες πει τότε και τα ανέβασα στο προηγούμενο post μου, έλεγες ξεκάθαρα ότι ο μόνος που κινδυνεύει είναι ο διαχειριστής του forum καθως η ευθύνη βαραίνει ΜΟΝΟ το διαχειριστή και όχι τα μέλη αφού τα μέλη είναι ανώνυμα και οι μηνύσεις πάντα γίνονται στο διαχειριστή του φόρουμ που έχει και την νομική ευθύνη για τις αναρτήσεις και την ορθή λειτουργεία του φόρουμ. Τώρα με αυτό που συμπλήρωσες δίνεις και αλλού ένα μέρος της ευθύνης πέρα από το διαχειριστή (ενώ πριν έλεγες οτι ο διαχειριστής έχει την μόνη ευθύνη και κινδυνεύει), αν δηλαδή θέλει να το κυνηγήσει πολύ και τον βρει (δύσκολα όπως λες), καθώς μπορεί να γράφει από οπουδήποτε όπως είπες.

Σωστά το λες, όταν τα μέλη είναι ανώνυμα, όταν τα μέλη όμως γίνουν επώνυμα; Όπως ξέρεις δικηγόρος δεν είμαι και πολλές φορές ακόμα και οι ίδιοι οι δικηγόροι δεν μπορούν να σου δώσουν μια σαφή απάντηση για μια υπόθεση. Επειδή σε βλέπω όμως και επιμένεις μου δίνεις την εντύπωση ότι όσο νόμιζες ότι την ευθύνη την έχει ο διαχειριστής δεν σε ενδιέφερε, αφού άλλος πληρώνει. Τώρα που καταλαβαίνεις ότι μπορεί να πάρει η μπάλα και εσένα βλέπω το διυλίζεις επαρκώς.
 

nick90

Well-Known Member
Σωστά το λες, όταν τα μέλη είναι ανώνυμα, όταν τα μέλη όμως γίνουν επώνυμα; Όπως ξέρεις δικηγόρος δεν είμαι και πολλές φορές ακόμα και οι ίδιοι οι δικηγόροι δεν μπορούν να σου δώσουν μια σαφή απάντηση για μια υπόθεση. Επειδή σε βλέπω όμως και επιμένεις μου δίνεις την εντύπωση ότι όσο νόμιζες ότι την ευθύνη την έχει ο διαχειριστής δεν σε ενδιέφερε, αφού άλλος πληρώνει. Τώρα που καταλαβαίνεις ότι μπορεί να πάρει η μπάλα και εσένα βλέπω το διυλίζεις επαρκώς.
Καμία σχέση αυτό που λες. Απλά μου έκανε εντύπωση που άλλα έλεγες πριν άλλα τώρα και γι'αυτό το ανέφερα. Οπως σχολίαζα πάντα έτσι σχολιάζω και τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι. Στο είχαμε ξαναπεί εμείς πιστεύαμε οτι μπορεί εύκολα να μας βρει κάποιος αν το κυνηγήσει. Εσύ μας είχες πει τότε ότι δεν έχετε ευθύνη, και σου λέγαμε εμείς δεν το ξέραμε και γράφαμε εν γνώση μας οτι μπορεί να μας βρει κάποιος, αφού μέχρι τότε δεν το είχες πει αλλά και πάλι είχαμε στο μυαλό μας οτι αμα θέλει κάποιος βρίσκει οπότε υπήρχε ακόμα η ασαφεια. Οπότε το επιχείρημα σου δεν στέκει. Αλλό που πολλά μέλη έχουν κουραστεί ή αγανακτήσει με την κατεύθυνση που έχει παρει το φόρουμ και δεν γράφουν ή αποχωρούν. Όπως και ο @Panos1982 ένα πολύ έμπειρο μέλος, αγανάκτησε με όσα βλέπει εδώ μέσα και είπε να αποχωρήσει όπως και άλλα παλιά μελη έχουν σταματήσει. Σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Εγω λέω να αφήσουμε τις μαλακίες με τις μηνύσεις ,και να βρούμε αλλιώς τη λύση να τελειώνουμε..να βρεθούμε και να παίξουμε φαπες όπως πιτσιρικάδες ..αντρικά να πούμε .:cool:χαχαχαχαχα
Τώρα οι κλινικές ,να κάτσουν στα αυγά τους και να αφήσουν τις μηνύσεις στην άκρη γτ αν θέλουν να το πάμε έτσι,να σβηστεί κάθε ποστ τους από αποτελέσματα και παρουσιάσεις,να μην υπάρχει καμία διαφήμιση τους πάλι στο φόρουμ και να διαγραφούν από εδώ για πάντα χωρίς να έχουν δικαίωμα προβολής τους εδω και τότε να πάμε δικαστικώς ..το μόνο που θα υπάρχει στο φόρουμ για αυτές θα είναι από ένα νήμα που θα εξηγεί τον λόγο μόνιμης διαγραφής τους και ότι κινήθηκε δικαστικά στα μέλη τα οποία εξέφρασαν παράπονα για χαμηλής ποιότητας αποτελέσματα..αν είναι σύμφωνοι ,ας γίνει ετσι
 
Μπλουζα