Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

dlazaros

Well-Known Member
Ανάλυσε το λίγο αυτό.
Έχεις φαντάζομαι σταματήσει κάποια στιγμή την φίνα για πάνω από μια εβδομάδα. Θυμάσαι πως είναι? Αυτό. Αλλά σαν να μην πήρες κάτι άλλο αντίστοιχο δυνατότερο στην θέση του. Αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι η Φινα θέλει 1 εβδομάδα να φτάσει steady state στον οργανισμό ενώ η ντούτα θέλει 2 μήνες λόγο half-life, οπότε μάλλον για αυτό προτείνεται η δοσολογία στην αρχή κάθε μέρα για 2 μήνες. Για τώρα είναι λες και κάνω διάλειμμα από την φινα η αίσθηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Έχεις φαντάζομαι σταματήσει κάποια στιγμή την φίνα για πάνω από μια εβδομάδα. Θυμάσαι πως είναι? Αυτό. Αλλά σαν να μην πήρες κάτι άλλο αντίστοιχο δυνατότερο στην θέση του. Αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι η Φινα θέλει 1 εβδομάδα να φτάσει steady state στον οργανισμό ενώ η ντούτα θέλει 2 μήνες λόγο half-life, οπότε μάλλον για αυτό προτείνεται η δοσολογία στην αρχή κάθε μέρα για 2 μήνες. Για τώρα είναι λες και κάνω διάλειμμα από την φινα η αίσθηση.
Θυμάμαι είναι σαν μην την πήρα ποτέ η αντίστοιχα σαν να μην την έκοψα ποτέ.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε Λαζαρε,δεν βάζεις καμία φωτό να δω και εγώ τι δουλειά έχει κάνει η φίνα και η ντούτα γτ μεταξύ μας(μην το ακούσει κανένας) δεν πιστεύω ότι κάνει την δουλειά που λες ότι κανει .αν δε δω..βάλε φωτό σε εξωτερικές συνθήκες με βρεγμένο μαλλί και ρίξε και ένα χτένισμα πισω μήπως με πείσεις και ξεκινήσω τα κοκτειλ
 

dlazaros

Well-Known Member
Ρε Λαζαρε,δεν βάζεις καμία φωτό να δω και εγώ τι δουλειά έχει κάνει η φίνα και η ντούτα γτ μεταξύ μας(μην το ακούσει κανένας) δεν πιστεύω ότι κάνει την δουλειά που λες ότι κανει .αν δε δω..βάλε φωτό σε εξωτερικές συνθήκες με βρεγμένο μαλλί και ρίξε και ένα χτένισμα πισω μήπως με πείσεις και ξεκινήσω τα κοκτειλ
Αδερφέ μου στο πρώτο ποστ έχω βάλει τόσες φωτό με μπρός χτένισμα με πίσω με ανακάτεμα ( και στην προηγούμενη σελίδα ποστ 50)... Η ντούτα θα δείξει σε κάνα δυο μήνες μπορεί και παραπάνω.
Και εσύ τι περιμένεις για να δοκιμάσεις, αποδείξεις από άλλους? Βάλε μπροστά και θα δεις μόνος σου.
 

aeratos28

Just aeratos
Επειδή έχω δει τις αποδείξεις από τους άλλους για αυτό δεν έχω ξεκινήσει.αλλα επειδή σε βλέπω τόσο ευχαριστημένο και μιλάς για ολική επαναφορά θα ήθελα να δω πραγματικά τι παίζει σε εσέναε συνθήκες όπως σου ανέφερα στο πιο πάνω μνμ.θα βοηθούσε πάρα πολύ πιστεύω.
 

dlazaros

Well-Known Member
Επειδή έχω δει τις αποδείξεις από τους άλλους για αυτό δεν έχω ξεκινήσει.αλλα επειδή σε βλέπω τόσο ευχαριστημένο και μιλάς για ολική επαναφορά θα ήθελα να δω πραγματικά τι παίζει σε εσέναε συνθήκες όπως σου ανέφερα στο πιο πάνω μνμ.θα βοηθούσε πάρα πολύ πιστεύω.
Τόσες φωτογραφίες με βρεγμένο με χτενισμένο μπροστά με φωτισμό από πάνω δεν σου κάνανε? Δύσκολος πελάτης είσαι. Θεωρώ ότι αυτά που έχω βάλει είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτικά, αν δεν σε καλύπτουν τοτε δεν είμαι σίγουρος τι θα σας πείσει να ξεκινήσεις κάτι που μόνο καλό θα σου κάνει και χάνεις χρόνο περιμένοντας.
 

aeratos28

Just aeratos
Για να πω την αμαρτία μου κάτι το αξιοσημείωτο δεν βλέπω..ειδικά crown που εκεί δίνει (ρέστα) η φίνα κτλ,ίσως διαφορά ιδιαίτερη δεν έχει.
 

dlazaros

Well-Known Member
Για να πω την αμαρτία μου κάτι το αξιοσημείωτο δεν βλέπω..ειδικά crown που εκεί δίνει (ρέστα) η φίνα κτλ,ίσως διαφορά ιδιαίτερη δεν έχει.
Δεν βοηθάει και το χρώμα των μαλλιών που είναι γκρίζο το καταλαβαίνω. Στην πραγματικότητα έχω τα διπλάσια μαλλιά σε 10 μήνες φίνα και από ότι φαίνεται θα κλείσει και το crown με την ντουτα σύντομα. Φαντάσου ότι προσπαθώ να είμαι μετριοπαθής αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω ενθουσιαστεί με την πορεία. Εάν δεν δεις ένα δικό σου άνθρωπο να αρχίζει φίνα για να δεις τα αποτελέσματα από κοντά είναι δύσκολο από φωτό στο διαδίκτυο να πειστείς να αρχίσεις φαρμακευτική αγωγή για τα μαλλιά, το καταλαβαίνω. Να βοηθήσω θέλω όσο μπορώ όχι να πείσω κάποιον. (Τα αφήνω στις κλινικές αυτά..).

Υγ. Φινα με 3χ την εβδομάδα αυτά όχι κάθε μέρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Και εγώ να σου πω που τις έβαλα δίπλα δίπλα δεν βλέπω βελτίωση…… ίσως πρέπει να περιμένεις μετά το έτος για να δεις κάτι εμφανές…..
 

Συνημμένα

  • DF14ED01-385D-4167-B6F3-2BAE9D40F2C7.jpeg
    DF14ED01-385D-4167-B6F3-2BAE9D40F2C7.jpeg
    926.1 KB · Προβολές: 63

dlazaros

Well-Known Member
Και εγώ να σου πω που τις έβαλα δίπλα δίπλα δεν βλέπω βελτίωση…… ίσως πρέπει να περιμένεις μετά το έτος για να δεις κάτι εμφανές…..
Το γράφω και στην ανάρτηση ότι επίτηδες τα άνοιξα δεξιά αριστερά για να φαίνεται μέσα πως είναι. Πάντως ναι, θέλει χρόνο ακόμα. Δεν βοήθησε και το γεγονός ότι έπαιρνα μόνο 3 φορές την εβδομάδα. Τώρα με καθημερινά ντούτα θα δείξει γρήγορα. Υπομονή χρειάζεται και επιμονή.
 

dlazaros

Well-Known Member
4η εβδομάδα και ήδη έχω αραιώσει σημαντικά. Είμαι στο σημείο που οι περισσότεροι πανικοβάλλονται και ή σταματάνε την θεραπεία ή βάζουν οτι κατεβάζει στο κεφάλι. Αυτό που κατάλαβα οτι ήταν ενα ανασήκωμα όλων των μαλλιών σαν να ανατρίχιασες την πρώτη και δεύτερη εβδομάδα είναι μάλλον η φάση early anagen των μαλλιών που κάνει eject για να βγεί η νέα. Καλά νέα μεν, σκατά μαλλιά για κανα δυο μήνες δε. Στο λούσιμο βρίσκω εύκολα 100+ τρίχες και οι περισσότερες είναι μακρυές, περίπου 7-10 πόντους που επιβεβαιώνει την φάση (όταν βλέπουμε μικρά τριχάκια 2-3 πόντους να είναι τα περισσότερα τότε είναι miniturized μαλλιά και είναι κακό). Υπομονή έχω καλοκαίρι είναι οπότε πάμε.
dba22ab448ba62344634dd8c0745d527.jpg

Απο παρενέργειες δεν έχω κάτι και συνεχίζω να νιώθω καλύτερα με την ντουταστερίδη απο οτι με την φιναστερίδη και αυτό περισσότερο για την υπνηλία. Με την ντούτα είμαι στην άλλη άκρη, ξύπνιος και ενεργοποιημένος. Μικρά σφηξίματα στους όρχεις είναι αναμενόμενα και πότε πότε αίσθημα καύσου στο περινέο που δηλώνει οτι τα κύτταρα του προστάτη συρρικνώνονται. Απο ροή ούρων όλα κανονικά και λίγο σπερματικο υγρο στην εκσπερμάτιση όπως και με την φίνα η οποία αναμένω να περάσει σε κανα μήνα.
Στα μαλλιά έχω αδειάσει μεν αλλά εχω γεμίσει μικρά τριχάκια παντού ακόμα και στην χερλαιν. Η φωτό το δείχνει στον ήλιο χειρότερα απο οτι είναι αλλά δίνει μια καλή εικόνα του τι χρειάζεται να επισκευαστεί. Προχωράμε.
PXL_20220718_074335331.jpg PXL_20220718_074337347.jpg PXL_20220718_074320899.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Απο το κουτί του Avodart:
Φάρμακα που κάνουν αλληλεπίδραση και κάνουν πιο πιθανή την εμφάνιση ανεπιθύμητων ενεργειών:

Βεραπαμίλη ή διλτιαζέμη (μπορεί και πόσιμη μινοξιδίλη?) (υψηλή πίεση)
Ριτοναβιρη ή ινδιναβίρη (AIDS)
Κετοκοναζόλη ή Ιτρακοναζόλη(μυκητιάσεις) αυτό δεν το ήξερα καθόλου.
Νεφαζοδόνη (αντικαταθλιπτικό)
 

Marios1982

Well-Known Member
Απο το κουτί του Avodart:
Φάρμακα που κάνουν αλληλεπίδραση και κάνουν πιο πιθανή την εμφάνιση ανεπιθύμητων ενεργειών:

Βεραπαμίλη ή διλτιαζέμη (μπορεί και πόσιμη μινοξιδίλη?) (υψηλή πίεση)
Ριτοναβιρη ή ινδιναβίρη (AIDS)
Κετοκοναζόλη ή Ιτρακοναζόλη(μυκητιάσεις) αυτό δεν το ήξερα καθόλου.
Νεφαζοδόνη (αντικαταθλιπτικό)
Το κετοκοναζολη δε μου άρεσε ..
 
Μπλουζα