5th WorldFUE Κω/πολη

platanos

Well-Known Member
O Βisanga είναι σαφώς και πιο έμπειρος και μεγαλύτερο όνομα από τον Lupanzula, αφού και ο lupanzula από τον Bisanga έχει εκπαιδευτεί. Στην κλινική του Βελγίου κάνει όλη την επέμβαση μόνος του ο Bisanga (πλάνο, τομές, εξαγωγή), απλά στη κλινική της αθήνας δεν έχει την ίδια συμμετοχή. Και εγώ αν επέλεγα κάποιον από Βέλγιο θα ήταν σίγουρα ο Bisanga.
Στις χειρουργικές ειδικότητες δεν πρέπει να επιλέγουμε μόνο βάσει εμπειρίας που αναμφισβήτητα είναι πολύ σημαντική αλλά δεν είναι τόσο σημαντική όσο στις παθολογικές ειδικότητες που είναι το Α και το Ω.
Πρέπει να βλέουμε πόσο hands on είναι ο γιατρός εκτός από την εμπειρία και την περιοδο που βρίσκεται στο peak του.
Τωρα πόσο μετρήσιμο είναι αυτό το peak .. σίγουρα είναι πολλές παραμετροι, αλλά η πιο σημαντική είναι η χρονική περίοδος που παρέχει σταθερά αποτελέσματα υψηλού επιπέδου.
Δεν είναι μόνο η ηλικία που κάνει ένα γιατρό να "φθίνει" η οποία είναι απλά ένας αριθμος (σίγουρα παίζει ρόλο) αλλά πότε ο γιατρός χάσει το κινητρό του και το γυρίσει πχ σε bussiness όπου το έχουμε δει πολλάκις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Στις χειρουργικές ειδικότητες δεν πρέπει να επιλέγουμε μόνο βάσει εμπειρίας που αναμφισβήτητα είναι πολύ σημαντική αλλά δεν είναι τόσο σημαντική όσο στις παθολογικές ειδικότητες που είναι το Α και το Ω.
Πρέπει να βλέουμε πόσο hands on είναι ο γιατρός εκτός από την εμπειρία και την περιοδο που βρίσκεται στο peak του.
Τωρα πόσο μετρήσιμο είναι αυτό το peak .. σίγουρα είναι πολλές παραμετροι, αλλά η πιο σημαντική είναι η χρονική περίοδος που παρέχει σταθερά αποτελέσματα υψηλού επιπέδου.
Δεν είναι μόνο η ηλικία που κάνει ένα γιατρό να "φθίνει" η οποία είναι απλά ένας αριθμος (σίγουρα παίζει ρόλο) αλλά πότε ο γιατρός χάσει το κινητρό του και το γυρίσει πχ σε bussiness όπου το έχουμε δει πολλάκις
Στην κλινική στο Βέλγιο όπως είπα ο Bisanga κάνει μόνος του την επέμβαση, στην Αθήνα έχει λιγότερη συμμετοχή αν και εκεί μπορείς να επιλέξεις να στην κάνει ο Bisanga αποκλειστικά. Γενικά πάντως δεν έχω δει αρνητικά αποτελέσματα από Bisanga, πράγμα που δείχνει ότι έχει consistency στα σταθερά καλά αποτελέσματα, εκτός από την μεγάλη του εμπειρία ως γιατρός.
 

platanos

Well-Known Member
Στην κλινική στο Βέλγιο όπως είπα ο Bisanga κάνει μόνος του την επέμβαση, στην Αθήνα έχει λιγότερη συμμετοχή αν και εκεί μπορείς να επιλέξεις να στην κάνει ο Bisanga αποκλειστικά. Γενικά πάντως δεν έχω δει αρνητικά αποτελέσματα από Bisanga, πράγμα που δείχνει ότι έχει consistency στα σταθερά καλά αποτελέσματα, εκτός από την μεγάλη του εμπειρία ως γιατρός.
Φίλε μου γενικά μιλάω δεν μιλάω μόνο για τον Bisanga.
Και εννοείται υπάρχουν αρκετά αποτελέσματα του που είναι πολύ μέτρια (όπως σε όλους άλλωστε)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στην κλινική στο Βέλγιο όπως είπα ο Bisanga κάνει μόνος του την επέμβαση, στην Αθήνα έχει λιγότερη συμμετοχή αν και εκεί μπορείς να επιλέξεις να στην κάνει ο Bisanga αποκλειστικά. Γενικά πάντως δεν έχω δει αρνητικά αποτελέσματα από Bisanga, πράγμα που δείχνει ότι έχει consistency στα σταθερά καλά αποτελέσματα, εκτός από την μεγάλη του εμπειρία ως γιατρός.

Ουδείς είπε ότι ο Bisanga δεν είναι καλός. Τουναντίον. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει επιλέξει το franchising μοντέλο, ανοίγοντας κλινικές παντού (όπως και ο Βεκρής ο οποίος αμφιβάλλω αν χειρουργεί καθημερινά) πηγαίνοντας από εδώ και από εκεί. Η μη καθημερινή χειρουργική τριβή έχει σαν συνέπεια την απώλεια ικανότητας λόγω μη εξάσκησης αν και στην περίπτωση bisanga τον πιο πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει το τημ. Ο χειρούργος συνήθως ανοίγει 30 λεπτά τις οπές, ίσως λίγο motorised εξαγωγή και μετά αποχωρεί.
 

montecristo

Well-Known Member
Ουδείς είπε ότι ο Bisanga δεν είναι καλός. Τουναντίον. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει επιλέξει το franchising μοντέλο, ανοίγοντας κλινικές παντού (όπως και ο Βεκρής ο οποίος αμφιβάλλω αν χειρουργεί καθημερινά) πηγαίνοντας από εδώ και από εκεί. Η μη καθημερινή χειρουργική τριβή έχει σαν συνέπεια την απώλεια ικανότητας λόγω μη εξάσκησης αν και στην περίπτωση bisanga τον πιο πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει το τημ. Ο χειρούργος συνήθως ανοίγει 30 λεπτά τις οπές, ίσως λίγο motorised εξαγωγή και μετά αποχωρεί.
Στο βέλγιο κάνει ο ίδιος όλη την εξαγωγή των grafts εκτός από το άνοιγμα των οπών και συμμετέχει ενεργά, στη διαδικασία πέρα από το placing των grafts. Δείχνοντας έτσι ότι έχει καθημερνή τριβή και ενεργό ρόλο στη διαδικασία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι μόνο η Αθήνα, έχει και αλλού παραρτήματα (πχ Ισραήλ). Άρα ακόμα και μερικές μέρες να περνάει σε κάθε ένα από αυτά σημαίνει ότι είναι mobile. Δεν ξέρω πόσο ενεργά συμμετέχει στην διαδικασία, απλά το υποθέτω ξέροντας την πρακτική άλλων γιατρών του ιδίου στυλ που περιορίζεται συνήθως στο preop cons, λίγο extraction και οπές. Εσύ έχεις πραγματική εμπειρία από την BHR στο Βέλγιο από πρώτο χέρι ή το υποθέτεις?
 

montecristo

Well-Known Member
Δεν ξέρω πόσο ενεργά συμμετέχει στην διαδικασία, απλά το υποθέτω ξέροντας την πρακτική άλλων γιατρών του ιδίου στυλ που περιορίζεται συνήθως στο preop cons, λίγο extraction και οπές. Εσύ έχεις πραγματική εμπειρία από την BHR στο Βέλγιο από πρώτο χέρι ή το υποθέτεις?
Αν στείλεις email στην BHR θα σου γράψει αναλυτικά τι θα κάνει. Θα σου πει 2 επιλογές, η μια να συμμετέχει μαζί με εναν γιατρό και η δεύτερη σε άλλη τιμή να σου κάνει ο bisanga, όλες τις τομές, όλη την εξαγωγή, το consultation και το πλάνο και την επίβλεψη της διαδικασίας. Από οτι έχω δει πάντως οι περισσότεροι που πάνε Βέλγιο επιλέγουν να τους την κάνει ο Bisanga αποκλειστικά, ενώ στην Αθήνα επιλέγεται η εν μέρει συμμετοχή του στο πλάνο και στις τομές (λόγω μειωμένου κόστους).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το 4€ είναι απαγορευτικό και δεν νομίζω ότι προσφέρει και κάποιο πλεονέκτημα. Η διαφορά είναι μόνο στην εξαγωγή η οποία φαντάζομαι είναι έτσι και αλλιώς motorised.
 

oreo

Well-Known Member
Στην κλινική στο Βέλγιο όπως είπα ο Bisanga κάνει μόνος του την επέμβαση, στην Αθήνα έχει λιγότερη συμμετοχή αν και εκεί μπορείς να επιλέξεις να στην κάνει ο Bisanga αποκλειστικά. Γενικά πάντως δεν έχω δει αρνητικά αποτελέσματα από Bisanga, πράγμα που δείχνει ότι έχει consistency στα σταθερά καλά αποτελέσματα, εκτός από την μεγάλη του εμπειρία ως γιατρός.
Κάποιος που πρόσφατα πλήρωσε 13 χιλιαρικάκια στον Bisanga στο Βέλγιο για να του κάνει αποκλειστικά την επέμβαση, έχει αντίθετη άποψη σύμφωνα με την καταγεγραμμένη εμπειρία του στο Hairloss conquerors.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάποιος που πρόσφατα πλήρωσε 13 χιλιαρικάκια στον Bisanga στο Βέλγιο για να του κάνει αποκλειστικά την επέμβαση, έχει αντίθετη άποψη σύμφωνα με την καταγεγραμμένη εμπειρία του στο Hairloss conquerors.

Tι εννοείς?
 

oreo

Well-Known Member
'Οτι το μεγαλύτερο μέρος της επέμβασης πραγματοποιήθηκε απο τον Dr.Kostis και οποιονδήποτε άλλο Placer και όχι απο τον Bisanga , όπως ήταν η αρχική συμφωνία. Σύμφωνα πάντα με το άτομο που έκανε το post. Στο ποστ υπάρχουν φωτογραφίες απο την κλινική, τον σχεδιασμό και το αποτέλεσμα που δεν θα το έλεγα κολακευτικό. Και άλλες πληροφορίες. Κράτησα ένα screenshot απο τα πολλά που έλεγε.
 

Συνημμένα

  • IMG-dcf8b389822595552e560ba4da72774d-V.jpg
    IMG-dcf8b389822595552e560ba4da72774d-V.jpg
    200.2 KB · Προβολές: 75

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις δει τον Bisanga? Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να κάνει όλη την διαδικασία κάθε μέρα.
 

oreo

Well-Known Member
Έχεις δει τον Bisanga? Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να κάνει όλη την διαδικασία κάθε μέρα.
Πες μου τώρα, γιατί είμαι άμαθος και το έχω απορία. Πόσα g πιστεύεις μπήκαν σε αυτή την περίπτωση κ ποσο cm2 υπολογίζεις την έκταση Καλοδεχούμενος όποιος άλλος θέλει να σχολιάσει.
Μιας και πήγε στην BHR η κουβέντα.
Υ.Γ Δεν είμαι εγώ :p
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220519_113026_com.android.chrome (1).jpg
    Screenshot_20220519_113026_com.android.chrome (1).jpg
    1.4 MB · Προβολές: 66
  • Screenshot_20220519_113216_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220519_113216_com.android.chrome.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 42
  • Screenshot_20220519_113233_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220519_113233_com.android.chrome.jpg
    1 MB · Προβολές: 43
  • Screenshot_20220519_113251_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220519_113251_com.android.chrome.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 69

JimKan1

Well-Known Member
Πες μου τώρα, γιατί είμαι άμαθος και το έχω απορία. Πόσα g πιστεύεις μπήκαν σε αυτή την περίπτωση κ ποσο cm2 υπολογίζεις την έκταση Καλοδεχούμενος όποιος άλλος θέλει να σχολιάσει.
Μιας και πήγε στην BHR η κουβέντα.
Υ.Γ Δεν είμαι εγώ :p
Εγω λεω εκταση γυρω στο 30 και grafts 1200-1500
 

platanos

Well-Known Member
Έχεις δει τον Bisanga? Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να κάνει όλη την διαδικασία κάθε μέρα.
Αυτό ακριβώς μου είχε πει ο Μιχάλης (Γεωργίου) σε ένα consultation που χαμε κάνει (7-8 χρόνια πριν)
Και τον παραδεχόταν εννοείται σαν γιατρό και είχε μαθητεύσει και δίπλα του (ήταν και οι δύο HDC )
 

platanos

Well-Known Member
Πες μου τώρα, γιατί είμαι άμαθος και το έχω απορία. Πόσα g πιστεύεις μπήκαν σε αυτή την περίπτωση κ ποσο cm2 υπολογίζεις την έκταση Καλοδεχούμενος όποιος άλλος θέλει να σχολιάσει.
Μιας και πήγε στην BHR η κουβέντα.
Υ.Γ Δεν είμαι εγώ :p
Δεν είσαι .. θα μπορούσες άνετα να είσαι :p
Εγώ λέω λίίίγο κάτω από 2000
 
Μπλουζα