Η ζωη με Covid-19

KLEOS

Active Member
Στην εποχή της μετα-αλήθειας θα ήθελα κάποιος να μου ορίσει την έννοια της ψευδής είδησης. Έλα Tol, φιλόλογε της καρδιάς μου, δώσε τα φώτα στον κόσμο που βυθίζεται στο έρεβος.
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Πραγματικά, εκπλήσσομαι όταν κάποιοι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται ποσό άγνοια στην πραγματικότητα έχουν. Δεν το χωράει ο νους μου όταν πιστεύουν ότι έχουν την ικανότητα να κρίνουν για το αν χρειάζεται να εμβολιαστούν ή όχι κτλ.
Και εγώ έκπληκτος είμαι φίλε μου ειδικά με αυτούς που τρέχουν να εμβολιάσουν τα υγιή παιδιά τους με το άγνωστο ενώ ξέρουν ότι δεν κινδυνεύουν.


Ευτυχώς Georgie έχουμε δημοκρατία μην αγχώνεσαι.
 

Bigk

Well-Known Member
Πρέπει όμως να ξέρεις ότι η διάδοση ψευδών ειδήσεων (ψεκιών δηλαδή από ψεκασμένους και οπαδούς τους σαν και εσένα) έχει ποινικές ευθύνες.
Καμία όμως ποινική ευθύνη, κοινώς ακαταδιωκτο, για την υποχρεωτικοτητα των εμβολίων... και μην πέσετε να με φάτε.. 3 έχω κάνει. Απλά δεν μου αρέσει όλο αυτό το παιχνίδι πίσω από την δημόσια υγεία.. ξαναλέω οι ανεμβολιαστοι ελεγχονταν 2 φορές την εβδομάδα και δεν μπορούσαν να πάνε πουθενά. Οι εμβολιασμενοι, όπως εγώ πήγαιναν παντού συναναστρεφομουν χωρίς περιορισμούς και τα κρουσματα φτάσανε στον Θεό.. φταίνε λοιπόν οι ανεμβολιαστοι και είναι επικίνδυνοι για την δημόσια υγεία... αστείο. Άρα έχει ο καθένας δικαιωμα να έχει ελεύθερη βούληση ή όχι? Υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα ή όχι? Υπάρχει απαξίωση δημόσιας υγείας, και στροφή προς την ιδιωτική ή όχι? Και πραγματικά όλοι όσοι είναι έτοιμοι να λοιδορησουν τον συνομιλητή επειδή έχει διαφορετική άποψη, τι θα πουν αν κάποια απώλεια ζωής σε υγείες άτομο σχετιστει με τον εμβολιασμό... που έχει ήδη αλλά τέλος πάντων .
 

tol

Well-Known Member
Και εγώ έκπληκτος είμαι φίλε μου ειδικά με αυτούς που τρέχουν να εμβολιάσουν τα υγιή παιδιά τους με το άγνωστο ενώ ξέρουν ότι δεν κινδυνεύουν.

Παντως, φιλε μου, προσωπικα (διαβαινοντας το 53 ετος της ζωης μου) ποτέ δε θα ζητησω ευθυνες απο τους γονεις μου, οταν στη δεκαετια του 70 μου εκαναν εμβολια που, ισως, δεν τα γνωριζε...ουτε η μανα τους.

Εσυ, αραγε, που εισαι τοσο "ευαισθητος", εχεις συρει στα δικαστηρια τους γονεις σου που πριν απο πολλα χρονια σε "βατσινωναν" με καθε λογης εμβολια;

Τοτε που η επιστημη ηταν πολυ πισω, δεν υπηρχαν τετοιες ευαισθησιες;

Οταν "βατσινωνες" εσυ ο ιδιος τα παιδια σου με πολλα άλλα εμβολια, δεν ειχες αυτες τις ανησυχιες;

Τωρα σε επιασε ο "πονος", ο "καημος";

Τωρα που σας εχει πιπιλησει το μυαλο ο Τριανταφυλλοπουλος και ο καθε ψεκασμενος συνωμοσιολογος απανταχου της γης;
 

Bigk

Well-Known Member
Παντως, φιλε μου, προσωπικα (διαβαινοντας το 53 ετος της ζωης μου) ποτέ δε θα ζητησω ευθυνες απο τους γονεις μου, οταν στη δεκαετια του 70 μου εκαναν εμβολια που, ισως, δεν τα γνωριζε...ουτε η μανα τους.

Εσυ, αραγε, που εισαι τοσο "ευαισθητος", εχεις συρει στα δικαστηρια τους γονεις σου που πριν απο πολλα χρονια σε "βατσινωναν" με καθε λογης εμβολια;

Τοτε που η επιστημη ηταν πολυ πισω, δεν υπηρχαν τετοιες ευαισθησιες;

Οταν "βατσινωνες" εσυ ο ιδιος τα παιδια σου με πολλα άλλα εμβολια, δεν ειχες αυτες τις ανησυχιες;

Τωρα σε επιασε ο "πονος", ο "καημος";

Τωρα που σας εχει πιπιλησει το μυαλο ο Τριανταφυλλοπουλος και ο καθε ψεκασμενος συνωμοσιολογος απανταχου της γης;
Τουλάχιστον συμφωνείς ότι υπάρχει και οικονομικό όφελος (τεράστιο θα έλεγα εγώ) πίσω από την όλη "επιχείρηση" ελευθερία-παίρνουμε πίσω την ζωή μας ?
 

tol

Well-Known Member
Τουλάχιστον συμφωνείς ότι υπάρχει και οικονομικό όφελος (τεράστιο θα έλεγα εγώ) πίσω από την όλη "επιχείρηση" ελευθερία-παίρνουμε πίσω την ζωή μας ?

Οικονομικο οφελος για ποιους;

Αν θελεις, αναλυσε μου λιγο τις σκεψεις σου, για να μπορεσω με τη σειρα μου να σου απαντησω.

ΥΓ Προκαταβολικα...εχεις γνωσεις οικονομιας; Ασχολεισαι με το παγκοσμιο οικονομικο γιγνεσθαι; Γνωριζεις ποσοι οικονομικοι κλαδοι υπαρχουν, ποιοι ειναι οι παγκοσμιοι οικονομικοι κολοσσοι;
 

giannis88test

Active Member
Τουλάχιστον συμφωνείς ότι υπάρχει και οικονομικό όφελος (τεράστιο θα έλεγα εγώ) πίσω από την όλη "επιχείρηση" ελευθερία-παίρνουμε πίσω την ζωή μας ?
Προφανώς και υπάρχει οικονομικό όφελος από όλο αυτό αφού ζούμε εντός καπιταλισμού και όλα ορίζονται από το κέρδος. Υπάρχει όμως και η πανδημία.
 

tol

Well-Known Member
τι θα πουν αν κάποια απώλεια ζωής σε υγείες άτομο σχετιστει με τον εμβολιασμό... που έχει ήδη αλλά τέλος πάντων

Τι θα πουν;

Καλα, τρολλαρεις;

Σου αντιστρεφω την ερωτηση ..

Εσεις τι εχετε να πειτε για τις δεκαδες χιλιαδες ατομα που σωθηκαν εξαιτιας του εμβολιασμου;

Γιατι αποφευχθηκαν εκατομβες νεκρων, οπως πριν απο δυο χρονια στην Ιταλια;

Αποφευχθηκαν εξαιτιας των αρνητων της λογικης, των αρνητων των εμβολιων;

Ή μηπως αποφευχθηκαν εξαιτιας της επιστημονικης γνωσης, των εμβολιων που τιθασευσαν τη λαιλαπα του κορωνοϊου;
 

Bigk

Well-Known Member
Οικονομικο οφελος για ποιους;

Αν θελεις, αναλυσε μου λιγο τις σκεψεις σου, για να μπορεσω με τη σειρα μου να σου απαντησω.

ΥΓ Προκαταβολικα...εχεις γνωσεις οικονομιας; Ασχολεισαι με το παγκοσμιο οικονομικο γιγνεσθαι; Γνωριζεις ποσοι οικονομικοι κλαδοι υπαρχουν, ποιοι ειναι οι παγκοσμιοι οικονομικοι κολοσσοι;
Ούτε εσύ είσαι οικονομολόγος, εκτός και αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως , οπως οταν γίνεται μια πολεμική επιχείρηση γίνεται και επίδειξη οπλικων συστημάτων, και δουλεύουν οι όπλοβιομηχανίες, όπως το εμπόριο ναρκωτικών κινεί την "μαύρη οικονομία " ( μην πεις και εμένα ρατσιστή για το μαύρη) , ετσι και με τον covid οι φαρμακοβιομηχανιες έκαναν καλούς τζίρους ( όχι μόνο λόγω εμβολίων... ) .
 

bobby

Well-Known Member
Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά με όλους τους ψεκασμένους εδώ μέσα…..

Η αντίδραση στα πάντα και η «επανάσταση» είναι της μόδας, ιδιαίτερα στην ταλαιπωρημένη από τέτοιους φελλούς χώρα μας….

Αγαπητοί ψεκασμένοι μην ακούτε τους επιστήμονες, τα παίρνουν, η ΝΤΠ σας θέλει εμβολιασμένους όλους με τσιπάκι core i9 το καινούργιο για να σας κάνει ρομπότ, τα αεροπλάνα όντως μας ψεκάζουν δεν είναι water vapor που παγώνει αυτές οι γραμμές που αφήνουν στα μεγάλα ύψη, ο κορονοιος είναι μια απλή γριπουλα κλπ κλπ

Αφού λοιπόν έχετε πρόβλημα με όλα αυτά δεν βρίσκετε ένα ακατοίκητο νησάκι να πάτε να το φτιάξετε όπως ονειρευόσαστε και να μας αδειάσετε την γωνία; Νισάφι πια πιστέψτε ότι θέλετε, κάντε ότι θέλετε αλλά μην μας τα πρήζετε άλλο εδώ με τις ψεκιες σας!!!!!!
 

Bigk

Well-Known Member
Τι θα πουν;

Καλα, τρολλαρεις;

Σου αντιστρεφω την ερωτηση ..

Εσεις τι εχετε να πειτε για τις δεκαδες χιλιαδες ατομα που σωθηκαν εξαιτιας του εμβολιασμου;

Γιατι αποφευχθηκαν εκατομβες νεκρων, οπως πριν απο δυο χρονια στην Ιταλια;

Αποφευχθηκαν εξαιτιας των αρνητων της λογικης, των αρνητων των εμβολιων;

Ή μηπως αποφευχθηκαν εξαιτιας της επιστημονικης γνωσης, των εμβολιων που τιθασευσαν τη λαιλαπα του κορωνοϊου;
Μα για αυτον ακριβώς τον λόγο μιλάω για την ατομική απόφαση και ευθύνη...γιατί όπως έγραψα παραπάνω περισσότερο ευθύνη έδειξαν οι ανεμβολιαστοι με την συνεχόμενο έλεγχο πάρα εμείς οι εμβολιασμενοι . Ο όρος "ψεκασμενος " δεν νομίζω πως αρμόζει να χρησιμοποιείται από έναν άνθρωπο μορφωμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά με όλους τους ψεκασμένους εδώ μέσα…..

Η αντίδραση στα πάντα και η «επανάσταση» είναι της μόδας, ιδιαίτερα στην ταλαιπωρημένη από τέτοιους φελλούς χώρα μας….

Αγαπητοί ψεκασμένοι μην ακούτε τους επιστήμονες, τα παίρνουν, η ΝΤΠ σας θέλει εμβολιασμένους όλους με τσιπάκι core i9 το καινούργιο για να σας κάνει ρομπότ, τα αεροπλάνα όντως μας ψεκάζουν δεν είναι water vapor που παγώνει αυτές οι γραμμές που αφήνουν στα μεγάλα ύψη, ο κορονοιος είναι μια απλή γριπουλα κλπ κλπ

Αφού λοιπόν έχετε πρόβλημα με όλα αυτά δεν βρίσκετε ένα ακατοίκητο νησάκι να πάτε να το φτιάξετε όπως ονειρευόσαστε και να μας αδειάσετε την γωνία; Νισάφι πια πιστέψτε ότι θέλετε, κάντε ότι θέλετε αλλά μην μας τα πρήζετε άλλο εδώ με τις ψεκιες σας!!!!!!
Πρόβλημα διαχείρισης θυμού?? Από τα δύο post ,το δικό μου και το δικό σου, καταλαβαίνεις ότι και εγώ είμαι ρατσιστής καθ έχω μένος προς τον διπλανό μου, που μπορεί να έχει άλλη άποψη(κακο δικο του ), χρώμα, θρησκεία??
 

Vdupa

Well-Known Member
Στην εποχή της μετα-αλήθειας θα ήθελα κάποιος να μου ορίσει την έννοια της ψευδής είδησης.
Είναι εξαιρετικά απλό. Δεν ξέρω που μπερδέυεσαι.

Ψευδής είδηση: Οποιαδήποτε ψεκιά προκύπτει όταν η φαντασία/ράντομ άποψη κάποιου διαφωνεί με την επιστημονική συναίνεση είτε για να εξυπηρετήσει αρρωστημένα/τυφλά τις πολιτικές του πεποιθήσεις, είτε με τον ίδιο τρόπο το εγώ του. Είτε και τα 2.

Για παράδειγμα, η μετα-αλήθεια του Τραμπ, ο οποίος άργησε να πάρει μπρος για τον covid και να ακολουθήσει την αλήθεια με τα αποτελέσματα που παρακολουθήσαμε.

Η μετα-αλήθεια του κινήματος των αντιεμβολιαστών που όπως σωστά αναφέρει ένα άρθρο αριστερού σαιτ που είχα παραθέσει (αρνούμενο να πέσει στην παγίδα της παραπληροφόρησης, της χρυσής ευκαιρίας για εύκολη κριτική του όχλου) : η ελευθερία που ευαγγελίζεται το αντιεμβoλιαστικό κίνημα βασίζεται στις ποιότητες της ακροδεξιάς.

Η μετα-αλήθεια αυτής της ομάδας ανθρώπων που ξοδεύει όλη την ενέργεια της (είτε σε επιχειρήματα, είτε με κριντζο΄΄αγώνες'') για μια ελευθερία που βγάζει από την εξίσωση το κοινωνικό σύνολο και εξυπηρετεί τους λίγους. Το δικό τους εγωκεντρικό ορισμό της ελευθερίας δηλαδή. Κάτι μου θυμίζει αυτό. :/ Για τέτοιου είδους ''ελευθερίες'' ξεκίνησαν κάποιες ομορφιές στο παρελθόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Πρόβλημα διαχείρισης θυμού?? Από τα δύο post ,το δικό μου και το δικό σου, καταλαβαίνεις ότι και εγώ είμαι ρατσιστής καθ έχω μένος προς τον διπλανό μου, που μπορεί να έχει άλλη άποψη(κακο δικο του ), χρώμα, θρησκεία??
Ψεκασμένο σε είπα όχι ρατσιστή. Μάθε να διαβάζεις!

Δεν έχω κανένα θυμό, κουράστηκα να διαβάζω ψεκιές σε αυτό το νήμα και σας προτρέπω ευγενικά να πάτε αλλού όπου μεταξύ σας (οι ψεκασμένοι) θα μπορείτε να τα λέτε άνετα …..
 

tol

Well-Known Member
ετσι και με τον covid οι φαρμακοβιομηχανιες έκαναν καλούς τζίρους ( όχι μόνο λόγω εμβολίων... ) .

Καλα καταλαβα οτι, μαλλον, δεν εχεις ιδιαιτερες χρηματοοικονομικες γνωσεις.

Ωραια, οι φαρμακοβιομηχανιες εκαναν καλους τζιρους...

Τοσοι αλλοι παγκοσμιοι οικονομικοι κολοσσοι που καταποντιστικαν εν μεσω πανδημιας, δεν λαμβανονται υποψη;

Τα οικονομικα συμφεροντα πολλων αλλων παραγωγικων κλαδων δε λαμβανονται υποψη;

Φιλε μου, ασχολησου λιγο περισσοτερο με την οικονομια και την παγκοσμια παραγωγη και υστερα, αν θελεις, ας ξανακανουμε εναν διαλογο επι αυτων των θεματων.
 

Vdupa

Well-Known Member
Τουλάχιστον συμφωνείς ότι υπάρχει και οικονομικό όφελος (τεράστιο θα έλεγα εγώ) πίσω από την όλη "επιχείρηση" ελευθερία-παίρνουμε πίσω την ζωή μας ?
Οποιαδήποτε τέτοιου επιπέδου αλλαγή και να συμβεί σε παγκόσμιο επίπεδο, έχει οικονομικό όφελος για κάποιους όπως και οικονομική ζημιά για άλλους (για τους περισσότερους).
Δεν καταλαβαίνω πως αυτό κατάφερε να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα αμφισβήτησης των επιστημονικών δεδομένων. Τα οποία είναι συγκεκριμένα και χρειαζόταν να έχουμε μια συγκεκριμένη αντιμετώπιση με βάση αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

Bigk

Well-Known Member
Ψεκασμένο σε είπα όχι ρατσιστή. Μάθε να διαβάζεις!

Δεν έχω κανένα θυμό, κουράστηκα να διαβάζω ψεκιές σε αυτό το νήμα και σας προτρέπω ευγενικά να πάτε αλλού όπου μεταξύ σας (οι ψεκασμένοι) θα μπορείτε να τα λέτε άνετα …..
Αψεκαστε σου εξήγησα ότι έχω εμβολιαστεί, αλλά δεν έπαψα να ακούω και μια αντίθετη άποψη όπως εσύ..
 

Bigk

Well-Known Member
Καλα καταλαβα οτι, μαλλον, δεν εχεις ιδιαιτερες χρηματοοικονομικες γνωσεις.

Ωραια, οι φαρμακοβιομηχανιες εκαναν καλους τζιρους...

Τοσοι αλλοι παγκοσμιοι οικονομικοι κολοσσοι που καταποντιστικαν εν μεσω πανδημιας, δεν λαμβανονται υποψη;

Τα οικονομικα συμφεροντα πολλων αλλων παραγωγικων κλαδων δε λαμβανονται υποψη;

Φιλε μου, ασχολησου λιγο περισσοτερο με την οικονομια και την παγκοσμια παραγωγη και υστερα, αν θελεις, ας ξανακανουμε εναν διαλογο επι αυτων των θεματων.
Φιλόλογος δεν είσαι? Εσύ σπουδασες στο ΦΠΨ και οικονομικά? Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με... παρόλα αυτά εκφέρεις και εσύ άποψη για τα οικονομικά...
 

tol

Well-Known Member
Άρα έχει ο καθένας δικαιωμα να έχει ελεύθερη βούληση ή όχι?

Συγγνωμη, αλλά εισαι και στρατιωτικος!!!

Ακομη δεν εχεις συνειδητοποιησει, ενω ζεις ολη σου τη ζωη σε απολυτα οργανωμενη και αυστηρα δομημενη ομαδα, οπως ο στρατος, οτι η ατομικη ελευθερια ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ.

Η ατομικη ελευθερια περιοριζεται στα πλαισια των κοινωνικων ομαδων. Σταματα εκει οπου αρχιζει η ελευθερια των αλλων.

Το εμεις προτασσεται εναντι του εγω. Οταν υπαρχει κινδυνος για το κοινωνικο συνολο, οταν διακυβευονται τεραστια κοινωνικα ζητηματα, τοτε ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗ να απαιτει ο καθε επηρμενος συνωμοσιολογος της δεκαρας να εχει απολυτη ελευθερια.

Δηλαδη, εσυ ως στρατιωτικος εχεις μαθει και αυτο διδασκεις στους στρατιωτες σου οτι στη μαχη κανει ο καθενας οτιδηποτε γουσταρει. Στη μαχη ο καθενας σκεφτεται τον εαυτουλη του και θεωρει οτι ειναι ελευθερος να ενεργει κατα βουληση;

Δασκαλε που διδασκες!!!
 

tol

Well-Known Member
Φιλόλογος δεν είσαι? Εσύ σπουδασες στο ΦΠΨ και οικονομικά? Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με... παρόλα αυτά εκφέρεις και εσύ άποψη για τα οικονομικά...

Φιλε μου, για αλλη μια φορα αποδεικνυεις τον εσφαλμενο, μονοπλευρο, μονολιθικο τροπο σκεψης σου.

Δηλαδη, επειδη καποιος ειναι φιλολογος, αλλά διαθετει ενα μεγαλο οικονομικο κεφαλαιο και ως εκ τουτου επι δεκαετιες ασχολειται με επενδυσεις και οικονομικες δραστηριοτητες, αυτο τον καθιστα αδαη, οπως εσυ, σε οικονομικα ζητηματα;

Αν ειχες οικονομικες γνωσεις, θα διαλεγομουν ευχαριστως μαζι σου, για να αποδειχθει το επιπεδο γνωσεων που διαθετουμε σε αυτον τον τομεα

Οταν, ομως, μου αναφερεις τις φαρμακοβιομηχανιες ως τις παντοκρατορες στο οικονομικο στερεωμα και αγνοεις πολλους αλλους παγκοσμιους κολοσσους που επληγησαν απο την πανδημια, τοτε ενας τετοιος διαλογος δεν εχει κανενα νοημα.
 
Μπλουζα