Διασημοι/Celebrities

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Χαχαχ, αληθεια? Σ'ευχαριστω, χαιρομαι που το λες, γιατι πιστευω οτι για καποιους ειναι ισως κουραστικες αυτες οι επαναληψεις, ευτυχως, οχι για ολους. Αυτο που λες ισχυει, μαχη κανονικη με τα ολα της! Πιστευω ομως στη δυναμη της θελησης -και του μυαλου γενικοτερα- οταν βαζεις ενα στοχο και σκεφτομαι πολυ το παιδακι μου που θελω να ειναι παντα γαληνιο και κουλ και να ειναι ικανο να προσαρμοζεται ακομα και στις πιο αντιξοες συνθηκες. Με βοηθαει πολυ το φορουμ να τα βαλω σε σειρα, να εχω τις γνωσεις και να κανω οσο γινεται καλυτερη δουλεια σ'αυτο το θεμα :) πιο πολυ κοινωνιολογικα παρακολουθω, παρα για το θεμα μου
Νομίζω όσοι είμαστε εδώ στο φόρουμ, και αφιερώνουμε χρόνο εδώ μέσα αναζητώντας μια στρατηγική για να διαχειριστούμε την αλωπεκία, πάνω-κάτω αλληλοκαταλαμβαινόμαστε.
Προσωπικά χαίρομαι, διότι εδώ μέσα γνώρισα άτομα με τα οποία μπορώ να συζητήσω ένα θέμα, ένα πρόβλημα συνεχώς εξελισσόμενο, το οποίο ίσως κάποιους έξω στην κοινωνία να ακούγεται και περιττό, παρά το ότι ενδόμυχα τους βασανίζει και αυτούς και κάθονται "απαθείς".
Το θέμα είναι ότι η υπερανάλυση του θέματος, και ειδικά όταν καταλαμβαίνεις που το πάει η αλωπεκία σε βάθος χρόνου, μπορεί να σου δημιουργήσει εμμονή τεράστια με το όλο θέμα, και να χάσει κανείς τις ισορροπίες με τον ίδιο του τον εαυτό. Θέλει προσοχή.
 

Denvi

Well-Known Member
Νομίζω όσοι είμαστε εδώ στο φόρουμ, και αφιερώνουμε χρόνο εδώ μέσα αναζητώντας μια στρατηγική για να διαχειριστούμε την αλωπεκία, πάνω-κάτω αλληλοκαταλαμβαινόμαστε.
Προσωπικά χαίρομαι, διότι εδώ μέσα γνώρισα άτομα με τα οποία μπορώ να συζητήσω ένα θέμα, ένα πρόβλημα συνεχώς εξελισσόμενο, το οποίο ίσως κάποιους έξω στην κοινωνία να ακούγεται και περιττό, παρά το ότι ενδόμυχα τους βασανίζει και αυτούς και κάθονται "απαθείς".
Το θέμα είναι ότι η υπερανάλυση του θέματος, και ειδικά όταν καταλαμβαίνεις που το πάει η αλωπεκία σε βάθος χρόνου, μπορεί να σου δημιουργήσει εμμονή τεράστια με το όλο θέμα, και να χάσει κανείς τις ισορροπίες με τον ίδιο του τον εαυτό. Θέλει προσοχή.
Ναι, ακριβως, θελει να εισαι συνειδητος, να ξερεις γιατι εισαι εδω, τι περιμενεις, και να σκεφτεσαι οτι ο καθενας που εκφερει αποψη ειναι μοναδικη προσωπικοτητα, οτι οι πολυ γνώστες κρινουν ακομα και τις λεπτομερειες γιατι εχουν υποψη το ιδανικο, αυτοι που εχουν μικροτερα περιθωρια ικανοποιουνται με κατι μετριοτερο και αλλοι κοιτουν την εσχατη επιλογη. Νομιζω οτι ενω η υπεραναλυση και η κριτικη πχ. των αποτελεσματων βοηθαει στην ατομικη γνωση και την εξελιξη του φορουμ, καποιους τους φοβιζει και τους στενοχωρει. Ισως κανω λαθος ομως
 

Andreas10

Active Member
Παίδες άσχετο, αλλά για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα, έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή πρωτεΐνη;
 

Kostas97

Well-Known Member
Παίδες άσχετο, αλλά για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα, έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή πρωτεΐνη;
ON καλη επιλογη.
Επισης καλη η Dymatize.
Και η Galvanize τελος.

Σε πληροφορω ομως οτι απο πολυ εμπειρους του χωρου με κοστη προπονησεων-διατροφης κοντα στα 400 το μηνα :D , εχω ακουσει μαρκες που δεν πολυπαιζουν. Το χαρακτηριστικο που μου ειχαν πει ειναι οτι ειναι σαν να ψαχνεις μαρκα γιαουρτιου-γαλακτος. Τα περισσοτερα επωνυμα καλα ειναι ,απο εκει και περα παιζει ρολο και ο καθενας.

Εγω θα πηγαινα για μεγαλυτερη σιγουρια στις 2 πρωτες επιλογες που σου ειπα. Να υποθεσω εχεις ξανακαταναλωσει ορου γαλακτος ωστε να γνωριζεις αν καθεται στο στομαχι σου.
 

dlazaros

Well-Known Member
Παίδες άσχετο, αλλά για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα, έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή πρωτεΐνη;
MyProtein εδω και περίπου 8 χρόνια. Οτι γεύση θέλεις σε καλή τιμή και ποιότητα. Έρχεται απο Γερμανία πλέον λόγο brexit. Έχει συχνά κωδικούς έκπτωσης μέχρι και 50%.
Σήμερα πχ έχει 37% σε πρωτείνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Andreas10

Active Member
Θενξ παιδια.. εμ οχι δεν εχω ξαναπαρει παλιοτερα.. απλα τωρα επειδη ξεκιναω δουλεια, θελω ενα μπουστ για να μην χασω μυικη μαζα
 

dlazaros

Well-Known Member
Θενξ παιδια.. εμ οχι δεν εχω ξαναπαρει παλιοτερα.. απλα τωρα επειδη ξεκιναω δουλεια, θελω ενα μπουστ για να μην χασω μυικη μαζα
Μετά απο τόσα χρόνια πρωτείνες ενα μόνο έχω να πω. Καλύτερα φαγητό αντί για συμπλήρωμα. Φάει λίγο περισσότερο τυρί και γιαούρτι που είναι πιο συμπυκνωμένα σε πρωτείνη και όλα καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Μετά απο τόσα χρόνια πρωτείνες ενα μόνο έχω να πω. Καλύτερα φαγητό αντί για συμπλήρωμα. Φάει λίγο περισσότερο τυρί και γιαούρτι που είναι πιο συμπυκνωμένα σε πρωτείνη και όλα καλά.
Συμφωνω μαζι σου. Η διατροφη ειναι το παν. Απλα επειδη καθε χρονο παρατηρουσα οτι το καλοκαιρι που δουλευα, και αναγκαστικα δεν ετρωγα οποτε επρεπε, ειχα μια πτωση σε μυικη μαζα ή τελος παντων δεν βελτιωνομουνα παρα τη γυμναστικη, ειπα φετος να παρω καμια πρωτεινη για καλυτερο αποτελεσμα. Απο Σεπτεμβρη παλι θα τη σταματησω.
 

dlazaros

Well-Known Member
Συμφωνω μαζι σου. Η διατροφη ειναι το παν. Απλα επειδη καθε χρονο παρατηρουσα οτι το καλοκαιρι που δουλευα, και αναγκαστικα δεν ετρωγα οποτε επρεπε, ειχα μια πτωση σε μυικη μαζα ή τελος παντων δεν βελτιωνομουνα παρα τη γυμναστικη, ειπα φετος να παρω καμια πρωτεινη για καλυτερο αποτελεσμα. Απο Σεπτεμβρη παλι θα τη σταματησω.
Κοίτα, είμαι 53 που σημαίνει οτι έχω αρχίσει να έχω σαρκοπενία (χάσιμο μυικής μάζας 1% τον χρόνο). Είμαι 175 - 75 κιλά στα 18% ποσοστό λίπους. Λόγο κορώνα δεν έχω πατήσει γυμναστήριο 2 χρόνια. Η μυική μου μάζα είναι εκεί που ήταν, απλά τρώω λίγο παραπάνω κρεατάκι και τυρί/γιαούρτι και κάνω καμία κάμψη και πάω όπου μπορώ με τα πόδια...
 

tol

Well-Known Member
Παιδια, ειναι κριμα να σπαταλατε χρηματα σε επωνυμες πρωτεϊνες.

Αν στα 100 γραμμαρια θα ειναι τα 80 ή τα 75 πρωτεϊνη, δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο.

Σχεδον οι περισσοτερες πρωτεϊνες ειναι παρομοιες.

Παλαιοτερα ειχα δοκιμασει πολλες επωνυμες (ON optimum, Biotech usa, scitec nutrition κ.α).

Οταν συνειδητοποιησα οτι ελαχιστη σημασια εχει η επωνυμη μαρκα, επι μια πενταετια επαιρνα της myprotein που ηταν απο τις πιο οικονομικες. Ομως εδω και ενα εξαμηνο, επειδη οι τιμες ανεβηκαν υπερβολικα (π.χ. τα 2500 γραμμαρια απο 40 ευρω εχουν φθασει στα 55), εχω στραφει στην Gym Beam. Η βανιλια true whey των 2500 γραμμαριων (με ωραια γευση) κοστιζει 42 ευρω και δωρεαν μεταφορικα.

Αξιζει να τη δοκιμασετε.

Τελος, να θυμαστε οτι το βασικοτερο ολων ειναι η μεθοδικη προπονηση (5 με 6 φορες την εβδομαδα) και η σταθερη προσληψη θερμιδων την ημερα.

Σε μια σταθερη διατροφη των 2200-2500 θερμιδων:

3 σκουπ πρωτεϊνης, 3 αυγα, 300 γραμμαρια απαχο γιαουρτι, 100 γραμμαρια instant oats (αλεσμενη βρωμη αναμεμειγμενη με τα σκουπ πρωτεϊνης) 2 μπανανες καθημερινα αποδιδουν περιπου 1300 ποιοτικες θερμιδες.

Οι υπολοιπες 1000-1200 θερμιδες μπορουν ελευθερα να ειναι απο διαφορες πηγες (κοτοπουλο, μπριζολες, ψαρι, οσπρια, ζυμαρικα κ.α.).

Αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας στο bodybuilding.
 

thatcher

Active Member
Αυτςο ελεγε οτι δεν εχει σκοπο να βαλει, τελος παντων..!!!
Αν και δεν παρακαλουθώ Ελληνικό youtube, με εξαίρεση να πεταχτεί κάποιο random υλικό, είχα πετύχει 2 βίντεο, ένα με τον Κοψιάλη και άλλο ένα με τον PanosDent. Ο πρώτος του λέει στα πρώτα λεπτά του βίντεο " ... γιατί δε κάνεις μεταμόσχευση.. " άνετα και χαλαρός. Του απαντάει ο Κονίλο ".. ε δε ξέρω, έχω δει διάφορα, φοβάμαι μήπως δε πετύχει δε ξέρω " στο περίπου γιατί δε θυμάμαι το συγκεκριμένο κλιπ δευτερολέπτων που αναφέρεται. Έδειχνε δηλαδή να μην τον ενδιαφέρει αλλά παράλληλα φαινόταν να τον ενοχλεί το θέμα. Τον έχει επηρεάσει ψυχολογικά, σε κάποια βίντεο ήταν οφθαλμοφανές. Ο δεύτερος, ο PanosDent έχει κάνει μεταμόσχευση, το 2019 καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά πριν πάει και στρατό. Ετυχε να εμφανιστούν στην αρχική σελίδα του youtube κάποια βίντεο του, στο ένα είναι με καπέλο γιατί " είπα να τα πάρω κοντά για το στυλ να δω αν μου πάνε ", κάνει παύση για κάποιες μέρες και έπειτα φαίνεται να ανέβαζε βίντεο με πιο μακρύ μαλλί. Λογικά είχε γυρίσει βίντεο καβάντζα και έκανε για χψ μήνες τη μεταμόσχευση του και περίμενε να μην φανεί. Φαίνεται αν δεις τη ροή των βίντεο του εκείνη τη περίοδο καθώς ξαφνικά τον βλέπεις πιο γεμάτο. Πέρσι το καλοκαίρι μάλιστα σε κάποιο από τα βίντεο με αυτοκίνητα που τρέχει σε μια πίστα αγώνων φαίνεται πίσω που τον χτυπάει ο ήλιος ότι έχει κάνει δουλίτσα. Οπότε ένας από τους δύο τον σύστησε ή μπορεί και οι δύο μέσα από κουβέντα να τον έφεραν σε επαφή με την κλινική.

Τη μαλούρα του 2014 που δείχνει δεν πιστεύω ούτε ο ίδιος να περιμένει να επιστρέψει αλλά ενα πιο κοντό military short look θα του πηγαίνει μια χαρά ας μην είναι μοκέτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

FreeThinker

Well-Known Member
Μπηκα μετα απο καιρο μονο και μονο για να σχολιασω Κονιλο. Ο κονιλο οντως εδειχνε να μην ενδιαφερεται για την αραιωση και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση οταν ειδα το βιντεο. Αμφιβαλλω οτι το κυνηγησε ο ιδιος, πιστευω οτι του εστειλε η dhi για δωρεαν μεταμοσχευση/ διαφημιση και αυτος απλα δεχτηκε. Φοβαμαι οτι το αποτελεσμα δε θα ειναι και πολυ καλο αλλα βλεπουμε, ουτως η αλλως 100% τσαμπε πρεπει να την εκανε (η dhi ειχε κανει καποτε και δωρεαν μεταμοσχευση σε καποιον απ το φορουμ).
μπειτε παντως λιγο στη θεση του. ο τυπος εγινε viral ακριβως την περιοδο που η τριχοπτωση του ξεκινησε να γινεται επιθετικη και εζησε ολη αυτη την εμπειρια της τριχοπτωσης μπροστα σε χιλιαδες κοσμου. εγω δε θα μπορουσα να το διαχειριστω.

τον εχω γνωρισει 2 φορες απο κοντα. την πρωτη ειχε ακομα μαλλια και θυμαμαι μου ειχε κανει τοτε πλακα για την δικη μου αραιωση. η δευτερη φορα ηταν 2 χρονια μετα και επειδη εγω ειχα ξεκινησει φιναστεριδη ημουν κοντα στα ιδια επιπεδα, αλλα αυτον τον ειχε θερισει. του λεω θυμασαι τοτε που κοροιδευες για μαλλια, και μου λεει κατι του στυλ γ*μησε τα χειροτερος εγινα απο αυτα που κοροιδευα :p. καλο παιδι παντως
 

Kostas97

Well-Known Member
Συμφωνω μαζι σου. Η διατροφη ειναι το παν. Απλα επειδη καθε χρονο παρατηρουσα οτι το καλοκαιρι που δουλευα, και αναγκαστικα δεν ετρωγα οποτε επρεπε, ειχα μια πτωση σε μυικη μαζα ή τελος παντων δεν βελτιωνομουνα παρα τη γυμναστικη, ειπα φετος να παρω καμια πρωτεινη για καλυτερο αποτελεσμα. Απο Σεπτεμβρη παλι θα τη σταματησω.
Αντρικο αν σε βολεψει, μπορεις να δοκιμασεις ασπραδια αυγου με γευσεις απο το supermarket.
Εγω χρησιμοποιω ανα διαστηματα, Φραουλα(χρυσα αυγα) αρκετα καλο για εμενα αν και σε αλλους θυμιζει το σιροπι augmentin που χρησιμοποιουσαν μικροι.
Απο φιλους εχω ακουσει οτι της ιδια εταιρειας η γευση σοκολατα ειναι επισης πολυ καλη. Εγω μια φορα πηρα οταν ειχε πρωτοβγει να σου δωσω να καταλαβεις 2017-2018?? και κοντεψα να κανω εμετο απευθειας.

Επισης υπαρχουν και της EggPro παλι σουπερμαρκετ, καθε μπουκαλακι 28gr πρωτεινης, φραουλα σοκολατα και μπανανα. Εχω δοκιμασει φραουλα και μπανανα και εμεινα ευχαριστημενος. Σοκολατα δεν βαζω στο στομα μου ξανα :D

Εχω χρησιμοποιησω και εγω μικροτερος myprotein. Τοτε που οι τιμες ηταν "κοστους" και παιρναμε τα πεντακιλα και τα χωριζαμε στα 2 με φιλους. Και whey και iso.
Ποιοτικα μπορω να πω σε σχεση με τις ON και Dymatize ηταν κοντα.
Αυτο που τοτε τουλαχιστον ηταν μερα με τη νυχτα ηταν στο γευστικο κομματι. Οι ON και Dymatize εχουν εξαιρετικες γευσεις σοκολατας. Η MP απο την αλλη για τα δικα μου γουστα εκανε μονο σε γευση φραουλα με γιαουρτακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Andreas10

Active Member
Επειδή μου βγήκε στα προτεινόμενα. Είναι παλιό αλλά δεν πρέπει να το έχει βάλει κάποιος εδώ.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Επειδή μου βγήκε στα προτεινόμενα. Είναι παλιό αλλά δεν πρέπει να το έχει βάλει κάποιος εδώ.
Πολύ μικρό πρόβλημα πήγε να επιλύσει, σε πολύ μικρή ηλικία, με την ΑΓΑ σε εξέλιξη, και αμφιβάλλω αν έχει "φόρμουλα συντήρησης" των υπολοίπων μαλλιών.
 
Μπλουζα