Διασημοι/Celebrities

oreo

Well-Known Member
Δυο κανάλια στο utube που θα σου πρότεινα για να μάθεις πράγματα περί bodybuilding είναι του Jeff nippard κ του sean nalewanyj . Απλοποιουν τις έρευνες σχετικά με το bodybuilding καθώς κ την πρακτική μπορεί να έχουν αυτές οι έρευνες στην καθημερινότητα του μέσου ανθρωπου .
"Χαζολόγησα" λίγο με τον nippard σήμερα, δίνει πληροφορία. Βέβαια μιλάμε για άτομα που για αυτούς είναι way of life και τείνουν στην πιο μυώδη πλευρά της εμφάνισης, παραυτα πολύ καλός. Προσωπικά είμαι φαν του jeremy ethier , περί ορέξεως βέβαια....
Με ένα τέτοιο κορμί θα ήμουν more than happy , αλλά με ταα λόγια πάω στο φεγγάρι και έρχομαι ειδικά αν παίζει και luck of motivation και commitment.
 

Συνημμένα

  • q3-3.jpg
    q3-3.jpg
    70.1 KB · Προβολές: 103

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
"Χαζολόγησα" λίγο με τον nippard σήμερα, δίνει πληροφορία. Βέβαια μιλάμε για άτομα που για αυτούς είναι way of life και τείνουν στην πιο μυώδη πλευρά της εμφάνισης, παραυτα πολύ καλός. Προσωπικά είμαι φαν του jeremy ethier , περί ορέξεως βέβαια....
Με ένα τέτοιο κορμί θα ήμουν more than happy , αλλά με ταα λόγια πάω στο φεγγάρι και έρχομαι ειδικά αν παίζει και luck of motivation και commitment.
Έπεσες και συ θύμα πλάνης!!!
Η φωτογραφία είναι προϊόν φωτομοντάζ.
Μάντεψε σε ποιον ανήκει αυτό το κορμί...

Έπρεπε να προσέχω λίγο με τις φωτογραφίες :cool: :cool:
 

naruto

Well-Known Member
"Χαζολόγησα" λίγο με τον nippard σήμερα, δίνει πληροφορία. Βέβαια μιλάμε για άτομα που για αυτούς είναι way of life και τείνουν στην πιο μυώδη πλευρά της εμφάνισης, παραυτα πολύ καλός. Προσωπικά είμαι φαν του jeremy ethier , περί ορέξεως βέβαια....
Με ένα τέτοιο κορμί θα ήμουν more than happy , αλλά με ταα λόγια πάω στο φεγγάρι και έρχομαι ειδικά αν παίζει και luck of motivation και commitment.
O Jeremy ether εχει κ αυτός γνώσεις στο αντικείμενο, αλλά ρε φιλε τύπος που κάνει 5-8 χρόνια γυμναστήριο, κ είναι με το ζόρι 80 κιλα στο 1.83 ύψος, δεν μπορείς να τον πάρεις στα σοβαρά.
Άσε που σε παλιότερα του βίντεο έχει πετάξει μέγιστες ανακρίβειες.

Ένα τέτοιο κορμί θες κυριολεκτικά 2,5 χρόνια για να το φτιάξεις, αν ξεκινάς από το μηδέν. 2 χρόνια για να χτίσεις τους μυς και 6 μήνες μεθοδευμένη δίαιτα να πέσεις σε λίπος. Αν έχεις κ αθλητικό background, ακόμα λιγότερο
 

oreo

Well-Known Member
O Jeremy ether εχει κ αυτός γνώσεις στο αντικείμενο, αλλά ρε φιλε τύπος που κάνει 5-8 χρόνια γυμναστήριο, κ είναι με το ζόρι 80 κιλα στο 1.83 ύψος, δεν μπορείς να τον πάρεις στα σοβαρά.
Άσε που σε παλιότερα του βίντεο έχει πετάξει μέγιστες ανακρίβειες.

Ένα τέτοιο κορμί θες κυριολεκτικά 2,5 χρόνια για να το φτιάξεις, αν ξεκινάς από το μηδέν. 2 χρόνια για να χτίσεις τους μυς και 6 μήνες μεθοδευμένη δίαιτα να πέσεις σε λίπος. Αν έχεις κ αθλητικό background, ακόμα λιγότερο
Εντάξει αυτό με τα κιλά είναι σχετικό και που θες να φτάσεις σε όγκο το κορμί, βέβαια και η κατασκευή του καθενός έχει τον ρόλο της, Θεωρώ οτι ο συγκεκριμένος θέλει να διατηρήσει αυτο το physique, υποθέτω οτι δεν θα του ήταν δύσκολο να πάει παραπάνω αν το ήθελε.
2.5 χρόνια ε? Λογικό το βρίσκω, αμα βάλω και στην εξίσωση την ηλικία μου πιο κοντά στα 4 χρόνια βρίσκομαι :p
 

montecristo

Well-Known Member
Στα γραμμάρια πρωτεΐνης μετράτε μόνο τη ζωική πρωτεΐνη ; Ή μετράτε και την φυτική πχ από όσπρια, ξηρούς καρπούς κλπ ; Ξέρω ότι τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα την έχει το κρέας αλλά λίγο λίγο μαζεύεται και από τα υπόλοιπα μερικά γραμμάρια πρωτεΐνης.
 

naruto

Well-Known Member
Εντάξει αυτό με τα κιλά είναι σχετικό και που θες να φτάσεις σε όγκο το κορμί, βέβαια και η κατασκευή του καθενός έχει τον ρόλο της, Θεωρώ οτι ο συγκεκριμένος θέλει να διατηρήσει αυτο το physique, υποθέτω οτι δεν θα του ήταν δύσκολο να πάει παραπάνω αν το ήθελε.
2.5 χρόνια ε? Λογικό το βρίσκω, αμα βάλω και στην εξίσωση την ηλικία μου πιο κοντά στα 4 χρόνια βρίσκομαι :p
2.5 χροννια κάνοντας τα όλα σωστά.

Τώρα αν πηγαίνεις γυμναστήριο κ ακούς τον καθε άσχετο που σου λεει "Δευτέρα έχει στήθος bro, ξεκινάμε με παγκο οριζοντιο, επικλινη, μετά chest flies οριζόντια κ επικλινη ,μετά βυθισεις για στήθος κ κλείνουμε με μηχανήματα "
Και κάνεις 15 ασκήσεις στήθους μια καθημερινή Δευτέρα...κ περιμένεις μια βδομάδα για να ξανακάνεις το ίδιο...

Έτσι ούτε σε 10 χρόνια δε το πετυχαίνεις
 

naruto

Well-Known Member
Στα γραμμάρια πρωτεΐνης μετράτε μόνο τη ζωική πρωτεΐνη ; Ή μετράτε και την φυτική πχ από όσπρια, ξηρούς καρπούς κλπ ; Ξέρω ότι τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα την έχει το κρέας αλλά λίγο λίγο μαζεύεται και από τα υπόλοιπα μερικά γραμμάρια πρωτεΐνης.
Προφανώς τα μετραμε όλα
 

montecristo

Well-Known Member
Προφανώς τα μετραμε όλα
Σε ευχαριστώ φίλε. Απλά είχα ακούσει μερικούς να μετράνε μόνο από κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, γιαούρτι, αυγά, και από τη whey, με την έννοια ότι είναι υψηλότερης βιολογικής αξίας και έχει και περισσότερη σε σύγκριση με την φυτική. Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή το myfitnesspal, και εκεί κανονικά τα μετράει όλα..
 

oreo

Well-Known Member
2.5 χροννια κάνοντας τα όλα σωστά.

Τώρα αν πηγαίνεις γυμναστήριο κ ακούς τον καθε άσχετο που σου λεει "Δευτέρα έχει στήθος bro, ξεκινάμε με παγκο οριζοντιο, επικλινη, μετά chest flies οριζόντια κ επικλινη ,μετά βυθισεις για στήθος κ κλείνουμε με μηχανήματα "
Και κάνεις 15 ασκήσεις στήθους μια καθημερινή Δευτέρα...κ περιμένεις μια βδομάδα για να ξανακάνεις το ίδιο...

Έτσι ούτε σε 10 χρόνια δε το πετυχαίνεις
Γελάω γιατί αμα ακούω bro κ τέτοιες παπαριές της νεολαίας , μου ακούγονται γελοία στα αυτιά μου τουλάχιστον. Εδώ που βρίσκομαι naruto δεν έχει γυμναστήρια και ανάλογες καταστάσεις. Έχω κανα 2-3μηνο που είπα να το πιάσω ξανά το θέμα μετά απο μεγάλη αποχή 10 ετία+ ίσως και χωρίς ιδιαίτερο background, απλά με συνοδοιπόρο μια καλή σωματοδομή. Είναι δύσκολο μόνος να αφιερωθείς όπως πρέπει , αλλά μου γύρισε το μυαλό και είπα give it a try. Έφτιαξα μονόζυγο, δίζυγο σε σιδερά, κούμπωσα το trx στο νταβάνι (με οτι γυναικεία γκρίνια συνεπάγεται αυτό) , ξεσκόνισα τα kettlebelts, φόρεσα και την γυαλιστερή φόρμα, άρχοντας. Τώρα λείπει ένα πραγματικά σωστό πρόγραμμα για μυική ανάπτυξη, στοχευμένη σε αυτά που έχω. Βέβαια ποιο εύκολο αυτή την στιγμή είναι να βρώ τις πλάκες του Μωυσή με τις 10 εντολές.
 

naruto

Well-Known Member
Γελάω γιατί αμα ακούω bro κ τέτοιες παπαριές της νεολαίας , μου ακούγονται γελοία στα αυτιά μου τουλάχιστον. Εδώ που βρίσκομαι naruto δεν έχει γυμναστήρια και ανάλογες καταστάσεις. Έχω κανα 2-3μηνο που είπα να το πιάσω ξανά το θέμα μετά απο μεγάλη αποχή 10 ετία+ ίσως και χωρίς ιδιαίτερο background, απλά με συνοδοιπόρο μια καλή σωματοδομή. Είναι δύσκολο μόνος να αφιερωθείς όπως πρέπει , αλλά μου γύρισε το μυαλό και είπα give it a try. Έφτιαξα μονόζυγο, δίζυγο σε σιδερά, κούμπωσα το trx στο νταβάνι (με οτι γυναικεία γκρίνια συνεπάγεται αυτό) , ξεσκόνισα τα kettlebelts, φόρεσα και την γυαλιστερή φόρμα, άρχοντας. Τώρα λείπει ένα πραγματικά σωστό πρόγραμμα για μυική ανάπτυξη, στοχευμένη σε αυτά που έχω. Βέβαια ποιο εύκολο αυτή την στιγμή είναι να βρώ τις πλάκες του Μωυσή με τις 10 εντολές.
Κ εγώ δεν είμαι πιτσιρικάς, mid thirtees σχεδόν. Τα τελευταία 2 χρόνια που γυμνάζομαι με πλάνο κ μεθοδευμενα, είδα τα καλύτερα gains της ζωής μου . Εφτασα 95 κιλα στα 1.83 ύψος, κ αρκετα lean .

Αν ο στόχος σου είναι η υπερτροφια κ όχι η δύναμη, τότε είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Σωστός όγκος προπόνησης, στη σωστή ένταση κ η απαιτούμενη ξεκούραση κ διατροφή. Κ είσαι κατα 95% σωστός.

Η δύναμη είναι άλλο πράγμα, θέλει πολύ πιο ψάξιμο. Perioridisation ,chrono nutrition ,deloads ,εναλλαγές στην ένταση ανάλογα την εβδομάδα του προγράμματος σου ... κ πιάσε το αυγό κ κουρευτο
 

oreo

Well-Known Member
1.83 kai 95 κιλά όπως πρέπει , πρέπει να έγινες γοριλάκος φίλε , εγώ είμαι 1.85 87 κιλά (όχι όπως πρέπει).
Στόχος μου πλέον δεν είναι τα θαύματα, αλλά να πηγαίνω στην ντουλάπα να πάρω το ρούχο χωρίς δεύτερες σκέψεις πως θα φαίνεται όταν το φορέσω. Προφανώς και θέλω την υπερτροφία. Χωρίς μέθοδο και πλάνο όπως λες , είναι τρύπα στο νερό η προσπάθεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kharmacoma

Well-Known Member
2.5 χροννια κάνοντας τα όλα σωστά.

Τώρα αν πηγαίνεις γυμναστήριο κ ακούς τον καθε άσχετο που σου λεει "Δευτέρα έχει στήθος bro, ξεκινάμε με παγκο οριζοντιο, επικλινη, μετά chest flies οριζόντια κ επικλινη ,μετά βυθισεις για στήθος κ κλείνουμε με μηχανήματα "
Και κάνεις 15 ασκήσεις στήθους μια καθημερινή Δευτέρα...κ περιμένεις μια βδομάδα για να ξανακάνεις το ίδιο...

Έτσι ούτε σε 10 χρόνια δε το πετυχαίνεις

Διαφωνείς με το five day split?
 

Kostas97

Well-Known Member
Διαφωνείς με το five day split?
Μικρος ογκος προπονησης με βελτιωση ανα βδομαδα.
Με το fiveday θα δεις διαφορα στην αρχη, μετα ειναι σχεδον απιθανο να κανεις δυνατες προπονησεις προοδευτικες(ανεβασμα κιλων επαναληψεων κλπ) Καθως δεν θα προλαβαινεις να ξεκουραστεις.
Εκτος και αν εισαι enhanced :D
 

oreo

Well-Known Member
Μικρος ογκος προπονησης με βελτιωση ανα βδομαδα.
Με το fiveday θα δεις διαφορα στην αρχη, μετα ειναι σχεδον απιθανο να κανεις δυνατες προπονησεις προοδευτικες(ανεβασμα κιλων επαναληψεων κλπ) Καθως δεν θα προλαβαινεις να ξεκουραστεις.
Εκτος και αν εισαι enhanced :D
Δηλαδή πάμε στο 3-4 φορές full body per week ?
 

dim d

Well-Known Member
Eγω κανω 4/5 φορες την βδομαδα ολο το σωμα εκτος απο μια μερα που ισως επικεντρωθω στο καρντιο. Νοιωθω οτι δουλευει καλυτερα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Διαφωνείς με το five day split?
Στα 50 μου μετά απο προπονήσεις σε όλες τις δεκαετίες της ζωής μου πλήν της 3ης... έχω να πω: compound movements.
Κάνω 3χ την εβδομάδα (σαν την φίνα...) deadlift, overhead, bicep, low row και κάμψεις με τελείωμα plank. Μια χαρά με βρίσκω!! χαχα
 

naruto

Well-Known Member
4 φορές την εβδομάδα μ αρέσει έμενα .
2 μέρες anterior body parts.
Κ 2 μέρες posterior body parts.

Ίσως αν έχω χρόνο ελεύθερο κ αισθάνομαι καλά, να πάω κ μια 5η μερα όπου δε θα ζορίστω ιδιαίτερα όμως. Ασκήσεις ευλυγισίας κ απομόνωσης σε lagging body parts .

Έμφαση σε πολυαρθρικες ασκήσεις,κ σβήνω με isolations . Όχι ότι είναι λάθος να κάνεις το αντίθετο έμενα με βολεύει καλύτερα, πιο value for time .
 

dim d

Well-Known Member
οι απλες ασκησεις πους απς κλπ ειναι οι πιο αξιολογες οταν γινονται σωστα. Για αυτο επιμενω οτι το γυμναστηριο δεν ειναι απαραιτητο.
 

dlazaros

Well-Known Member
οι απλες ασκησεις πους απς κλπ ειναι οι πιο αξιολογες οταν γινονται σωστα. Για αυτο επιμενω οτι το γυμναστηριο δεν ειναι απαραιτητο.
Εδώ θα συμφωνήσω και εγω. Καλλισθενικές ασκήσεις (ή πολύ βάρος λίγες επαναλήψεις compound). Μένουν στο σώμα για πολύ περισσότερο απο τις ασκήσεις υπερτροφίας του γυμναστηρίου που αμα δεν πάς για 2-3 εβδομάδες ξεφούσκωσες...
 
Μπλουζα