Διασημοι/Celebrities

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Παιδια, ειναι κριμα να σπαταλατε χρηματα σε επωνυμες πρωτεϊνες.

Αν στα 100 γραμμαρια θα ειναι τα 80 ή τα 75 πρωτεϊνη, δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο.

Σχεδον οι περισσοτερες πρωτεϊνες ειναι παρομοιες.

Παλαιοτερα ειχα δοκιμασει πολλες επωνυμες (ON optimum, Biotech usa, scitec nutrition κ.α).

Οταν συνειδητοποιησα οτι ελαχιστη σημασια εχει η επωνυμη μαρκα, επι μια πενταετια επαιρνα της myprotein που ηταν απο τις πιο οικονομικες. Ομως εδω και ενα εξαμηνο, επειδη οι τιμες ανεβηκαν υπερβολικα (π.χ. τα 2500 γραμμαρια απο 40 ευρω εχουν φθασει στα 55), εχω στραφει στην Gym Beam. Η βανιλια true whey των 2500 γραμμαριων (με ωραια γευση) κοστιζει 42 ευρω και δωρεαν μεταφορικα.

Αξιζει να τη δοκιμασετε.

Τελος, να θυμαστε οτι το βασικοτερο ολων ειναι η μεθοδικη προπονηση (5 με 6 φορες την εβδομαδα) και η σταθερη προσληψη θερμιδων την ημερα.

Σε μια σταθερη διατροφη των 2200-2500 θερμιδων:

3 σκουπ πρωτεϊνης, 3 αυγα, 300 γραμμαρια απαχο γιαουρτι, 100 γραμμαρια instant oats (αλεσμενη βρωμη αναμεμειγμενη με τα σκουπ πρωτεϊνης) 2 μπανανες καθημερινα αποδιδουν περιπου 1300 ποιοτικες θερμιδες.

Οι υπολοιπες 1000-1200 θερμιδες μπορουν ελευθερα να ειναι απο διαφορες πηγες (κοτοπουλο, μπριζολες, ψαρι, οσπρια, ζυμαρικα κ.α.).

Αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας στο bodybuilding.
Tol νομίζω η διατροφή που αναφέρεις είναι για άτομα που κάνουν βαριά προπόνηση και ασχολούνται και χρόνια με το χώρο, όχι για κάποιον που πάει περιστασιακά γυμναστήριο για να έχει ένα Α σώμα. Γιατί τόση πρωτεϊνη αν δεν καις τους μύες σου κάθε μέρα θα την κατουράς στο τέλος και θα σε επιβαρύνει μόνο.
 

tol

Well-Known Member
Tol νομίζω η διατροφή που αναφέρεις είναι για άτομα που κάνουν βαριά προπόνηση και ασχολούνται και χρόνια με το χώρο, όχι για κάποιον που πάει περιστασιακά γυμναστήριο για να έχει ένα Α σώμα. Γιατί τόση πρωτεϊνη αν δεν καις τους μύες σου κάθε μέρα θα την κατουράς στο τέλος και θα σε επιβαρύνει μόνο.

Μα, δε διαφωνω φιλε ΛΕΣ...

Αν δεις παραπανω, εγραψα οτι η διατροφη αυτη ειναι ιδανικη για BODYBUILDING.

Προσωπικα την ακολουθω εδω και τρια χρονια, επειδη εχω ανεβασει σε μεγαλο βαθμο την ενταση και την ποιοτητα των προπονησεων μου....αν και ειμαι ηδη 53 χρονων :p:D

Δεν ειναι για απλη συντηρηση ή απλη γυμναστικη.

Επειδη προπονουμαι 6 φορες την εβδομαδα (πανω απο 1 ωρα ημερησιως) με αρκετα κιλα, λαμβανω καθημερινα πανω 150 γραμμαρια πρωτεϊνης.

Για αρχαριους ή για ατομα που δεν τους ενδιαφερει το χτισιμο μυων, δεν ειναι απαραιτητη μια τοσο μεγαλη προσληψη πρωτεϊνων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

naruto

Well-Known Member
Μα, δε διαφωνω φιλε ΛΕΣ...

Αν δεις παραπανω, εγραψα οτι η διατροφη αυτη ειναι ιδανικη για BODYBUILDING.

Προσωπικα την ακολουθω εδω και τρια χρονια, επειδη εχω ανεβασει σε μεγαλο βαθμο την ενταση και την ποιοτητα των προπονησεων μου....αν και ειμαι ηδη 53 χρονων :p:D

Δεν ειναι για απλη συντηρηση ή απλη γυμναστικη.

Επειδη προπονουμαι 6 φορες την εβδομαδα (πανω απο 1 ωρα ημερησιως) με αρκετα κιλα, λαμβανω καθημερινα πανω 150 γραμμαρια πρωτεϊνης.

Για αρχαριους ή για ατομα που δεν τους ενδιαφερει το χτισιμο μυων, δεν ειναι απαραιτητη μια τοσο μεγαλη προσληψη πρωτεϊνων.
200 γραμμαρια πρωτεϊνης την ημέρα crew,just checking in . I love protein .

My protein χτύπαγα μέχρι τώρα, αλλά gymbeam κ bulkpowder έχουν ανταγωνιστικοτατες τιμες
 
  • Like
Reactions: tol

oreo

Well-Known Member
200 γραμμαρια πρωτεϊνης την ημέρα crew,just checking in . I love protein .

My protein χτύπαγα μέχρι τώρα, αλλά gymbeam κ bulkpowder έχουν ανταγωνιστικοτατες τιμες
200 γραμμάρια , τι γίνεται ρε τρελέ, μήπως μεταμορφώνεσαι κάθε πανσέληνο και δεν μας το λες :p
 

naruto

Well-Known Member
200 γραμμάρια , τι γίνεται ρε τρελέ, μήπως μεταμορφώνεσαι κάθε πανσέληνο και δεν μας το λες :p
2.2 γραμμαρια πρωτεϊνης ανα κιλό βάρους, όπως λέει κ η βιβλιογραφία για κάποιον που ασκείτε συστηματικά με βάρη κ έχει υψηλούς στόχους για τη μέγιστη μυικοτητα στο σώμα του .

Ειδικά για την τώρα φάση που είμαι σε θερμιδικο έλλειμμα, λόγω ότι θέλω να στεγνωσω, ίσως να έπρεπε να το ανεβάσω κ άλλο .

Basic stuff
 

oreo

Well-Known Member
2.2 γραμμαρια πρωτεϊνης ανα κιλό βάρους, όπως λέει κ η βιβλιογραφία για κάποιον που ασκείτε συστηματικά με βάρη κ έχει υψηλούς στόχους για τη μέγιστη μυικοτητα στο σώμα του .

Ειδικά για την τώρα φάση που είμαι σε θερμιδικο έλλειμμα, λόγω ότι θέλω να στεγνωσω, ίσως να έπρεπε να το ανεβάσω κ άλλο .

Basic stuff
Excuse my ignorance amigo θεωρούσα οτι πάνω απο 1.5 gram per kilo weight είναι για επαγγελματίες αθλητές.
 

naruto

Well-Known Member
Excuse my ignorance amigo θεωρούσα οτι πάνω απο 1.5 gram per kilo weight είναι για επαγγελματίες αθλητές.
Τι εννοείς επαγγελματίες αθλητές?
Ένας μαραθονοδρομος δεν εχει τις ίδιες απαιτήσεις σε μυικο ιστο με έναν αρσιβαρίστα πχ .

Αθλητής η όχι, όποιος θέλει το maximum από το σώμα του από πλευρα μυικοτητας-δυναμης χρειάζεται τουλάχιστον 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλό βάρους.
 

oreo

Well-Known Member
Τι εννοείς επαγγελματίες αθλητές?
Ένας μαραθονοδρομος δεν εχει τις ίδιες απαιτήσεις σε μυικο ιστο με έναν αρσιβαρίστα πχ .

Αθλητής η όχι, όποιος θέλει το maximum από το σώμα του από πλευρα μυικοτητας-δυναμης χρειάζεται τουλάχιστον 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλό βάρους.
Βάλε μας σε πρόγραμμα φίλε γιατί βλέπω οτι εσυ προχώρησες στο shippuden και εμείς μείναμε στα fillers.
Btw και ο μαραθωνοδρόμος επαγγελματίας αθλητής είναι.
 

naruto

Well-Known Member
Βάλε μας σε πρόγραμμα φίλε γιατί βλέπω οτι εσυ προχώρησες στο shippuden και εμείς μείναμε στα fillers.
Btw και ο μαραθωνοδρόμος επαγγελματίας αθλητής είναι.
Shippuden μάπα δυστυχώς, απο μάχες με ninja η σειρά γύρισε σε planet level επιθέσεις κ μάχες μεταξύ εξωγήινων.

Αθλητες κ οι δυο ,αλλά ο μαραθονοδρομος δεν θέλει την μέγιστη μυικοτητα στο σκαρί του για το άθλημα του ,θα χειροτερεψει τις επιδόσεις του .

Ο bodybuilder όμως, είτε επαγγελματίας είτε απλά ο μέσος gym enjoyer, αν δεν καταναλωνει 2 γρ. Πρωτεϊνης ανα κιλό βάρους, τότε πάει γυρεύοντας. Σε περιόδους δίαιτας τα 2 γρ. Ίσως είναι κ λίγα, γιατί ο κίνδυνος να χάσεις κ μυικο ιστο εκτός από λίπος ,είναι πολύ μεγάλος.

2022 έχουμε παίδες,όλη η γνώση είναι ένα κλικ μακριά. Μην ακούτε τις χσζολογιες που σας λέει ο κάθε bro στο γυμναστήριο
 

oreo

Well-Known Member
Shippuden μάπα δυστυχώς, απο μάχες με ninja η σειρά γύρισε σε planet level επιθέσεις κ μάχες μεταξύ εξωγήινων.

Αθλητες κ οι δυο ,αλλά ο μαραθονοδρομος δεν θέλει την μέγιστη μυικοτητα στο σκαρί του για το άθλημα του ,θα χειροτερεψει τις επιδόσεις του .

Ο bodybuilder όμως, είτε επαγγελματίας είτε απλά ο μέσος gym enjoyer, αν δεν καταναλωνει 2 γρ. Πρωτεϊνης ανα κιλό βάρους, τότε πάει γυρεύοντας. Σε περιόδους δίαιτας τα 2 γρ. Ίσως είναι κ λίγα, γιατί ο κίνδυνος να χάσεις κ μυικο ιστο εκτός από λίπος ,είναι πολύ μεγάλος.

2022 έχουμε παίδες,όλη η γνώση είναι ένα κλικ μακριά. Μην ακούτε τις χσζολογιες που σας λέει ο κάθε bro στο γυμναστήριο
Ναι δυστυχώς η μοίρα του κάθε καλού manga όταν το τραβάνε απ τα μαλλιά είναι να σε ξενερώνει.
θα το ψάξω το θέμα με ενδιαφέρει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Ναι δυστυχώς η μοίρα του κάθε καλού manga όταν το τραβάνε απ τα μαλλιά είναι να σε ξενερώνει.
θα το ψάξω το θέμα με ενδιαφέρει.
Δυο κανάλια στο utube που θα σου πρότεινα για να μάθεις πράγματα περί bodybuilding είναι του Jeff nippard κ του sean nalewanyj . Απλοποιουν τις έρευνες σχετικά με το bodybuilding καθώς κ την πρακτική μπορεί να έχουν αυτές οι έρευνες στην καθημερινότητα του μέσου ανθρωπου .
 

tol

Well-Known Member
και πως τα φτάνεις;

Πανευκολα...

3 σκουπ πρωτεϊνης με γαλα = 80 γραμμαρια πρωτεϊνης
3 αυγα = 25 γραμμαρια πρωτεϊνης
300 γραμμαρια στραγγιστο γιαουρτι = 30 γραμμαρια πρωτεϊνης

300 γραμμαρια κοτοπουλο = 80 γραμμαρια πρωτεϊνης

Μονο με αυτα ξεπερνας ανετα τα 200 γραμμαρια πρωτεϊνης ημερησιως.
 

naruto

Well-Known Member
και πως τα φτάνεις;
Πιο εύκολο από όσο φαντάζεσαι .
Θα αναφέρω μόνο τις πηγές πρωτεϊνης μιας κ αυτό ρωτάς,κ όχι ύδατανθρακες κ λιπαρά.

-για πρωινο γιαούρτι

-για δεκατιανο ένα σκουπ πρωτεϊνης

-για μεσημεριανό πάντα μια πηγή πρωτεϊνης είτε κρέας είτε ψάρι

-απογευμα ομελέτα με τυριά κ γαλοπούλα

- βραδινό σαλάτα με cottage είτε κάτι σε κρέας αν φάω έξω πχ σουβλάκια.
 

giannis88test

Active Member
Πιο εύκολο από όσο φαντάζεσαι .
Θα αναφέρω μόνο τις πηγές πρωτεϊνης μιας κ αυτό ρωτάς,κ όχι ύδατανθρακες κ λιπαρά.

-για πρωινο γιαούρτι

-για δεκατιανο ένα σκουπ πρωτεϊνης

-για μεσημεριανό πάντα μια πηγή πρωτεϊνης είτε κρέας είτε ψάρι

-απογευμα ομελέτα με τυριά κ γαλοπούλα

- βραδινό σαλάτα με cottage είτε κάτι σε κρέας αν φάω έξω πχ σουβλάκια.

μια χαρά κάτι αντίστοιχο κάνω αλλά το σκορ είναι 30 * 5 = 150 στρογγυλοποιημένο προς τα πάνω κιόλας
 

giannis1991

Well-Known Member
@tol θα κάνω μια παραλλαγή μιας φράσης από το τσίλι καφενείο και θα σου πω ότι από όλες τις γλώσσες επέλεξες (ως συνήθως) να μιλήσεις την γλώσσα της γνώσης(αλήθειας είναι η φράση)...Ακριβώς αντιλαμβάνεσαι το know how και μπράβο....
Παλιότερα ασχολήθηκα πολύ πορωμενα με το bodybuilding ,η κοπέλα μου ασχολείται ακόμα ενεργά,έχω ψάξει και δοκιμασει άπειρα πράγματα,συνομιλώ με πολλά άτομα του χώρου και ακόμα γυμνάζομαι και το αγαπάω...Άλλωστε το bodybuilding δεν είναι( μόνο) φάρμακα κτλπ αλλά στην κυριολεξία είναι τρόπος ζωής που έχει μεν απαιτήσεις αλλά σου δίνει μόνο υγεία αν αντιληφθείς τι πρέπει να κάνεις!!!
Από πρωτεΐνες έχω δοκιμάσει από 15 εταιρείες σίγουρα...Πάρτε την πιο οικονομική και ,να σας αρέσει η γεύση...
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

dim d

Well-Known Member
Για οσους ξεκινανε η δεν κανουν τοσο δυνατη προπονηση κι με βαρη δεν ειναι αναγκη τοσο υψηλη προληψη πρωτεινης. Η αληθεια ειναι οτι μεσα σε ολα εχουν παρει κι τα συμπληρωματα την ανιουσα στις τιμες. Αυτο που για μενα ειναι σημαντικο ειναι η σταθερη προπονηση ειτε ειναι στοχευμενη σε καρντιο η σε βαρη η σε οτιδηποτε. Εχω κουραστει να βλεπω ανθρωπους να δινουν 100 ευρω το μηνα σε διατροφολογους κι να μην κουνανε το ποδι τους να αθληθουν.
 

Kostas97

Well-Known Member
Απο προσωπικη εμπειρια - συζητησεις, 1-1,5 χ ΑΛΙΠΟΥ σωματικου βαρους σε lifestyle ειναι αρκετο. Τουλαχιστον σε περιοδους ογκου.
Σε περιοδο γραμμωσης οταν θελεις να πεσεις χαμηλα σε ποσοστα λιπους προφανως αναγκαζεσαι να την αυξησεις. Οχι επειδη θα γινει μυες αλλα λογω της αποφυγης υδατανθρακων και αναγκης καλυψης θερμιδων απο αλλες τροφες.
 

dim d

Well-Known Member
Κοίτα, είμαι 53 που σημαίνει οτι έχω αρχίσει να έχω σαρκοπενία (χάσιμο μυικής μάζας 1% τον χρόνο). Είμαι 175 - 75 κιλά στα 18% ποσοστό λίπους. Λόγο κορώνα δεν έχω πατήσει γυμναστήριο 2 χρόνια. Η μυική μου μάζα είναι εκεί που ήταν, απλά τρώω λίγο παραπάνω κρεατάκι και τυρί/γιαούρτι και κάνω καμία κάμψη και πάω όπου μπορώ με τα πόδια...
στρωμα, ενα λαστιχο αντιστασης, ενα σετ καλα βαρακια, παραλετες κι κανεις κατοικον. Κι βγαινεις σε οτι εχεις κοντα σου να κανεις καρντιο.
 
Μπλουζα