Ότι θέλατε να μάθετε για τη Φιναστερίδη και δεν ξέρατε που να ρωτησετε

obi one

Active Member
Καλησπέρα φιλε μου. Εγώ το κόβω στα 5 σκέψου και δεν γίνεται σκόνη. Βάζεις ένα χαρτί στον πάγκο ακουμπάς το χάπι και βάζεις ένα μαχαίρι χωρίς δόντια στο κέντρο πιέζεις το μαχαίρι κάτω βάζοντας δύναμη στην λάμα όχι τη λαβή δεν πας να το κόψεις δηλαδή πας να το χωρίσεις πιέζοντας το
ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία θα το δοκιμάσω.... καλή συνέχεια..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
στην τελική χρησιμοποιώ κ το φωτοσπαθο, χαχα,, ναι, συμφωνώ Τολ ότι με το κοπίδι θα γίνει ακριβέστερη δουλειά..ευχαριστώ πολύ όλους..μόλις πήρα μια ποσότητα κ μια ψιλοζαλαδα την νιώθω,,το χάπι είναι, η ιδέα μου,, ποιος ξέρει?? καλή συνέχεια..

Ξεκαθαρα αυθυποβολη, φιλε μου.

Αν θελεις, ακολουθησε την πρωινη μου συμβουλη.

Να παιρνεις το χαπι αργα το βραδυ, λιγα λεπτα πριν κοιμηθεις. Ετσι, δε θα το σκεφτεσαι καθολου. Το παιρνεις, κοιμασαι και ξεμπερδευεις.

Καλο βραδυ!
 

obi one

Active Member
Ξεκαθαρα αυθυποβολη, φιλε μου.

Αν θελεις, ακολουθησε την πρωινη μου συμβουλη.

Να παιρνεις το χαπι αργα το βραδυ, λιγα λεπτα πριν κοιμηθεις. Ετσι, δε θα το σκεφτεσαι καθολου. Το παιρνεις, κοιμασαι και ξεμπερδευεις.

Καλο βραδυ!
καληνύχτα Τολ,,
 
  • Like
Reactions: tol

bobby

Well-Known Member
Από που το προμηθεύεσαι αυτό φίλε @bobby ;
Εγώ το πηρα σε σουπερμάρκετ στην Αμερική που είμαι, αλλά νομίζω αν το ψάξει στο Σκρουτζ βρίσκεις.

 

manly_Man

Well-Known Member
Manly,ξεκινησες φιναστεριδη;Ποιες οι εντυπωσεις σου;
Ναι έχω ενα 6μηνο που ξεκίνησα προκειμένου να σταθεροποιηθώ για να οργανώσω το πλάνο των μεταμοσχεύσεων μου. Μεχρι τώρα δεν θα έλεγα ότι εχω δει καποια εμφανη αλλαγη στην εμφάνιση των μαλλιών, απλά έχουν λίγο καλύτερη υφή μου φαίνεται και έχουν δυναμώσει περισσότερο τα πλαϊνά-γεφυρες. Βέβαια δεν παιρνω και την καθημερινή δόση, οπότε θελει περισσότερο χρονο. Πιστεύω μετά το 12μηνο θα εχει ξεκαθαρίσει καλύτερα το τοπιο. Απο παρενέργειες επίσης δεν ειδα κατι.
Εσυ απο οτι θυμάμαι πρέπει να παίρνεις περισσότερο καιρο. Εχεις δει καποια ουσιαστική διαφορά στα μαλλιά ; ή απλα σε κρατάει σταθερό;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλη επιτυχια με το πλανο σου @manly_Man !
Προς το παρων η επιδραση της φιναστεριδης στο κεφαλι μου μου ειναι τελειως αγνωστη,ισως να με εχει βελτιωσει αλλα οχι σε τετοιο βαθμο ωστε η διαφορα να μπορει να γινει ορατη.Στοχος μου ειναι να μην υποστω περαιτερω απωλειες ,θελω να πιστευω οτι σε αυτο το κομματι θα με καλυψει,θα περιμενω ομως να περασουν 2 χρονια τουλαχιστον για να αξιολογησω την κατασταση μου.Τωρα ειμαι στον 1 χρονο και 2 μηνες καθημερινης ληψης 1.25mg/ημερα,εσυ μερα παρα μερα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Καλη επιτυχια με το πλανο σου @manly_Man !
Προς το παρων η επιδραση της φιναστεριδης στο κεφαλι μου μου ειναι τελειως αγνωστη,ισως να με εχει βελτιωσει αλλα οχι σε τετοιο βαθμο ωστε η διαφορα να μπορει να γινει ορατη.Στοχος μου ειναι να μην υποστω περαιτερω απωλειες ,θελω να πιστευω οτι σε αυτο το κομματι θα με καλυψει,θα περιμενω ομως να περασουν 2 χρονια τουλαχιστον για να αξιολογησω την κατασταση μου.Τωρα ειμαι στον 1 χρονο και 2 μηνες καθημερινης ληψης 1.25mg/ημερα,εσυ μερα παρα μερα;
Σε ευχαριστώ και εσένα σου εύχομαι να πετύχεις αυτό που θες. Θα περιμένω και εγω κάποιο διάστημα να δω την εξέλιξη πριν κανω οτιδήποτε. Άμα σε κρατήσει σταθερό και δεν χειροτερεύεις ο στόχος θα έχει πετύχει, ακόμα και αν εσυ δεν βλέπεις κάποια αισθητή διαφορά στην εμφάνιση των μαλλιών. Ξεκίνησα πιο χαλαρά με propecia, μετά πήγα στο proscar 1.25 mg 3 φορες την εβδομάδα που θα το κανω μαλλον τωρα 1.25 μερα παρα μερα.
 

obi one

Active Member
Σε ευχαριστώ και εσένα σου εύχομαι να πετύχεις αυτό που θες. Θα περιμένω και εγω κάποιο διάστημα να δω την εξέλιξη πριν κανω οτιδήποτε. Άμα σε κρατήσει σταθερό και δεν χειροτερεύεις ο στόχος θα έχει πετύχει, ακόμα και αν εσυ δεν βλέπεις κάποια αισθητή διαφορά στην εμφάνιση των μαλλιών. Ξεκίνησα πιο χαλαρά με propecia, μετά πήγα στο proscar 1.25 mg 3 φορες την εβδομάδα που θα το κανω μαλλον τωρα 1.25 μερα παρα μερα.
γειά σε όλους, αν μου επιτρέπεται να πεταχτώ σαν τσουτσου, " ψυθιριζεται " ότι ο συνδυασμός proscar με regaine foam , είναι ο καλύτερος συνδυασμός καθώς τα δύο δρουν σε διαφορετικούς τομείς κ το ένα συμπληρώνει το άλλο...ευχαριστώ..
 

manly_Man

Well-Known Member
γειά σε όλους, αν μου επιτρέπεται να πεταχτώ σαν τσουτσου, " ψυθιριζεται " ότι ο συνδυασμός proscar με regaine foam , είναι ο καλύτερος συνδυασμός καθώς τα δύο δρουν σε διαφορετικούς τομείς κ το ένα συμπληρώνει το άλλο...ευχαριστώ..
Ναι, έτσι είναι. Άμα δεν σε κουράζει η εφαρμογή με τα τοπικά τότε προσθέτεις και την μινοξιδίλη για το κάτι παραπάνω. Το βασικό όμως όπλο κατά της τριχόπτωσης που οφείλεται στην Ανδρογενετική Αλωπεκία είναι η φιναστερίδη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάποτε, πριν 4-5 χρόνια, με ρώτησε κάποιος: τι θα έκανες αν αντιμετώπιζες πρόβλημα τριχόπτωσης με τον γιό σου, θα του έδινες φίνα; Όσοι θυμούνται, θα μας πουν τι είχα απαντήσει. Σήμερα έφτασε όμως ο καιρός που η υπόθεση έγινε πραγματικότητα. Ο μεγάλος μου γιός γύρισε από το εξωτερικό μετά από 1 χρόνο (για Χριστούγεννα) και μόλις τον είδα (παρόλο που έχει πολύ μαλλί) κάτι δεν μου πήγε στο μάτι από κάποια οπτική γωνία όταν έσκυψε και τον έβαλα για εξέταση.

IMG_4096.jpeg
IMG_4095.jpeg
IMG_4094.jpeg

Η υποχώρηση στους κροτάφους δεν είναι καινούργια, την έχει από τα 20 και είναι στάσιμη (τώρα είναι 23). H αραίωση στο middle που όταν το μαλλί χτενίζεται κατάλληλα (εδώ χτενίστηκε με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να αποκαλυφθεί) δεν φαίνεται καθόλου ήταν το θέμα. Aπό ότι φάνηκει από την μικροσκοπική ανάλυση υπάρχει και είναι ήπιας μορφής μέχρι στιγμής αλλά είναι καραμπινάτη ΑΑ. Με λίγα λόγια πάσχει από διάχυτη, η οποία ακόμα δεν είναι ορατή (ούτε στον ίδιο) λόγω του μακριού μαλλιού και επειδή είναι σε αρχικό στάδιο το thinning.

20220108145709.jpg

Οι μάυρες ειναι οι υγιείς. Αυτές με το διαφορετικό χρώμα είναι χτυπημένες από ΑΓΑ αλλά είναι σε αρχικό στάδιο αφού οι περισσότερες δεν έχουν απωλέσει μεγάλο μέρος της διάμετρου. Μετά από μια σύντομη κουβέντα μαζί του αν τον ενδιαφέρει το μαλλί του, του εξήγησα τι πρέπει να κάνει άμεσα αν θέλει να το διατηρήσει. Το αντελήφθει αμέσως και το επόμενο βήμα ήταν το κάτωθι:

IMG_8616.jpeg

4mg/week και επανεξέταση (με φωτογραφικό υλικό σε 6 μήνες). Προμήθεια για 1 χρόνο (θα τον ξαναδώ τα επόμενα Χριστούγεννα). Μέσα στην στεναχώρια του κατάλαβε ότι αυτή ήταν μια καλή εξέλιξη γιατί αν το ξεκινήσει τώρα έχει μεγάλες πιθανότητες να το γυρίσει.

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Κάποτε, πριν 4-5 χρόνια, με ρώτησε κάποιος: τι θα έκανες αν αντιμετώπιζες πρόβλημα τριχόπτωσης με τον γιό σου, θα του έδινες φίνα; Όσοι θυμούνται, θα μας πουν τι είχα απαντήσει. Σήμερα έφτασε όμως ο καιρός που η υπόθεση έγινε πραγματικότητα. Ο μεγάλος μου γιός γύρισε από το εξωτερικό μετά από 1 χρόνο (για Χριστούγεννα) και μόλις τον είδα (παρόλο που έχει πολύ μαλλί) κάτι δεν μου πήγε στο μάτι από κάποια οπτική γωνία όταν έσκυψε και τον έβαλα για εξέταση.

Προβολή συνημμένου 44121
Προβολή συνημμένου 44122
Προβολή συνημμένου 44123

Η υποχώρηση στους κροτάφους δεν είναι καινούργια, την έχει από 20 και είναι στάσιμη (τώρα είναι 23). H αραίωση στο middle που όταν το μαλλί χτενίζεται κατάλληλα (εδώ χτενίστηκε με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να αποκαλυφθεί) δεν φαίνεται καθόλου ήταν το θέμα. Aπό ότι φάνηκει από την μικροσκοπική ανάλυση υπάρχει και είναι ήπιας μορφής μέχρι στιγμής αλλά είναι καραμπινάτη ΑΑ. Με λίγα λόγια πάσχει από διάχυτη, η οποία ακόμα δεν είναι ορατή (ούτε στον ίδιο) λόγω του μακριού μαλλιού και επειδή είναι σε αρχικό στάδιο το thinning.

Προβολή συνημμένου 44125

Οι μάυρες ειναι οι υγιείς. Αυτές με το διαφορετικό χρώμα είναι χτυπημένες από ΑΓΑ αλλά είναι σε αρχικό στάδιο αφού οι περισσότερες δεν έχουν απωλέσει μεγάλο μέρος της διάμετρου. Μετά από μια σύντομη κουβέντα μαζί του αν τον ενδιαφέρει το μαλλί του, του εξήγησα τι πρέπει να κάνει άμεσα αν θέλει να το διατηρήσει. Το αντελήφθει αμέσως και το επόμενο βήμα ήταν το κάτωθι:

Προβολή συνημμένου 44128

4mg/week και επανεξέταση (με φωτογραφικό υλικό σε 6 μήνες). Προμήθεια για 1 χρόνο (θα τον ξαναδώ τα επόμενα Χριστούγεννα). Μέσα στην στεναχώρια του κατάλαβε ότι αυτή ήταν μια καλή εξέλιξη γιατί αν το ξεκινήσει τώρα έχει μεγάλες πιθανότητες να το γυρίσει.

Αυτά.
Ευτυχώς που έχει για μπαμπά τον «γκουρού» του φορουμ! Όλα καλά θα πάνε πες του, σε ένα χρόνο θα έχει την παλιά μαλλούρα του πίσω!!!

Θα έλεγα για λόγους ομοιομορφίας και απλότητας 1/4 του χαπιού μέρα παρά μέρα, έτσι του βγαίνει 4.375mg την εβδομάδα και έχει την ευκολία του κοψίματος στα τέσσερα (με το κόφτη χαπιών είναι πολύ εύκολο) και το μέρα παρά μέρα είναι εύκολο να το ακολουθείς.

Πάντως είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγεις από τα γονίδια …..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1 χάπι παρά κάτι μια φορά την εβδομάδα. Μου το έχει μάθει ο Λορένζο το κόλπο, μόλις του είπα ένα χαπάκι την εβδομάδα πέταξε από την χαρά του.
 

Andreas10

Active Member
1 χάπι παρά κάτι μια φορά την εβδομάδα. Μου το έχει μάθει ο Λορένζο το κόλπο, μόλις του είπα ένα χαπάκι την εβδομάδα πέταξε από την χαρά του.
Επειδή παίρνω κι εγώ 5mg τη βδομάδα (1/4 μέρα παρά μέρα) δεν υπάρχει διαφορά στην αποτελεσματικότητα στο πως θα τα πάρεις, ετσι; είναι πολύ βολικό αυτό που λες και λέω να το ακολουθήσω
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατά Λορένζο (και τον πιστεύω λόγω εμπειρίας) από ελάχιστη έως καμμία. Το εφαρμόζει σε αρκετούς ασθενείς του. Όπως μου έχει πει η καλύτερη δοσολογία φίνας είναι αυτή που μπορεί να πάρει ο ασθενής χωρίς να την διακόψει.
 
Μπλουζα