Gregkont13, Hattingen 30/09/2021-01/10/2021, Dr. Muresanu, 3780 grafts

vlafo

Well-Known Member
Κάθε επένδυση έχει τα συν και πλην.
Τα ακίνητα διαχρονικά είναι η καλύτερη επένδυση μακροπρόθεσμα και μόνο.
Το Χρηματιστήριο είναι μακράν η καλύτερη επένδυση και αντανακλά ακριβώς όπως τα λες bobby την περιουσιακη εικόνα μιας επιχείρησης και ειδικά στην Αμερική,όπου εκεί αντανακλάται η πορεία μιας επιχείρησης με αρκετά μεγάλη ακρίβεια.Όποιος επενδύει εκεί,μόνιμα θα είναι κερδισμένος υπό την προϋπόθεση να γνωρίζει,να περιμένει,να έχει το ένστικτο και να μην τον διακατέχει η απληστία.
Εξαιρετικά απίθανο σύμφωνα με την εμπειρία μου.
Και εκεί κερδίζουν πάντα οι λίγοι,αλλά τουλάχιστον έχεις απτά περιουσιακά στοιχεία να μελετήσεις,και οικονομικούς δείκτες που απεικονίζουν πλήρως τις διακυμάνσεις του.

Η δημιουργία όμως δήθεν επενδύσεων και επενδυτικών ευκαιριών όπως bitcoin,που είναι όχι φούσκα αλλά μια κερδοσκοπική απάτη για να τα πάρουν από όλους αυτούς που τους εξιτάρει το γρήγορο κέρδος,είναι η επιτομή της ηλιθιότητας και η απόδειξη ότι ο κόσμος ψάχνεται όχι για να επενδύει αλλά για να χάνει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
20 bitcoin ή full head of hair , ιδού η απορία !!! τι θα διαλέγατε?

Ξεκαθαρα μαμα full head of hair.
Γιατι 20 btc μπορει καποια στιγμη να τα βρεις η να μπορεις να τα αποκτησεις αναλογα που θα παει η τιμη.
Μαμα full head of hair ομως ποτε.....
Οποτε θα διάλεγα το ανεφικτο, κι αυτο που οτι κι αν γινει ξερω οτι δε θα μπορεσω ποτε να αποκτησω ;)
 

Panos1982

Well-Known Member
ιδού και η δότρια

Γυρω στα 3 4 χιλ ουλης δειχνει να εχεις διατηρησει. Εισαι στον μ.ορο. κ πανομοιοτυπος με εμενα. Οταν φυγει η κοκκινιλα σε 6 μηνες θα μπορεις να κουρευεσαι 3η σκαλα βοηθαει κ το χρωμα σου. Θυμασαι εμενα οταν ειχαμε βρεθει με 3η σκαλα φρεσκοκουρεμενος που ημουνα,
Καπως ετσι (απλα εγω ειχα κ smp )
Γενικα ολα βαινουν καλως χωρις παρατραγουδα κ σοκλος ουλης τυπου jacksmith οπως ηταν αναμενομενο στην κλινική π πηγες.
Τωρα απλα περιμενεις το χρονο να δουλεψει να δουμε τη φυτρωση.
 

Gianney

Well-Known Member
Γυρω στα 3 4 χιλ ουλης δειχνει να εχεις διατηρησει. Εισαι στον μ.ορο. κ πανομοιοτυπος με εμενα. Οταν φυγει η κοκκινιλα σε 6 μηνες θα μπορεις να κουρευεσαι 3η σκαλα βοηθαει κ το χρωμα σου. Θυμασαι εμενα οταν ειχαμε βρεθει με 3η σκαλα φρεσκοκουρεμενος που ημουνα,
Καπως ετσι (απλα εγω ειχα κ smp )
Γενικα ολα βαινουν καλως χωρις παρατραγουδα κ σοκλος ουλης τυπου jacksmith οπως ηταν αναμενομενο στην κλινική π πηγες.
Τωρα απλα περιμενεις το χρονο να δουλεψει να δουμε τη φυτρωση.
Πάνο δεν ξέρω αν το είδες για τον φίλο που πήγε στο Erdo τι έχεις να πεις; Σε ρωτάω γιατί είχες πει κάποια πράγματα γ την νέα κλινική
 

Panos1982

Well-Known Member
Πάνο δεν ξέρω αν το είδες για τον φίλο που πήγε στο Erdo τι έχεις να πεις; Σε ρωτάω γιατί είχες πει κάποια πράγματα γ την νέα κλινική

Κοιτα η διαχείριση δοτριας τα extractions κλπ της κλινικής ειναι κορυφαια , απ τα καλυτερα στο κοσμο.
Τωρα μπηκα ειδα φωτο δεν ειχα δει,
Οπως ειδα φωτο εικαζω οτι μπηκαν 2000+ μπροστα σε χερλαν κροταφους κ τα αλλα 2κ μοιράστηκαν στο υπολοιπο κεφαλι.
Πολυ καλη προσεγγιση κ θεωρητικα θα πρέπει να βγει ενα πολυ καλο αποτελεσμα.
Ειδα περνει κ φινα οποτε μειωνεται ο κινδυνος shockloss των μαμα.
Δεν ξερω ποιος εκανε οπες κλπ κ τι εγινε στο πρακτικό κομματι αλλα αν ολα εχουν γινει σωστα θα βγει ενα πολυ καλο αποτελεσμα.
Προσωπικα δεν θα ξαναπηγαινα στην κλινικη οπως εχω ξαναπει χωρις αυτο να σημαινει οτι δε παραγει κορυφαια αποτελεσματα, απλα αμφιβαλλω πολυ για την συχνοτητα που αυτα πλεον παραγονται.....
 

bobby

Well-Known Member
Κάθε επένδυση έχει τα συν και πλην.
Τα ακίνητα διαχρονικά είναι η καλύτερη επένδυση μακροπρόθεσμα και μόνο.
Το Χρηματιστήριο είναι μακράν η καλύτερη επένδυση και αντανακλά ακριβώς όπως τα λες bobby την περιουσιακη εικόνα μιας επιχείρησης και ειδικά στην Αμερική,όπου εκεί αντανακλάται η πορεία μιας επιχείρησης με αρκετά μεγάλη ακρίβεια.Όποιος επενδύει εκεί,μόνιμα θα είναι κερδισμένος υπό την προϋπόθεση να γνωρίζει,να περιμένει,να έχει το ένστικτο και να μην τον διακατέχει η απληστία.
Εξαιρετικά απίθανο σύμφωνα με την εμπειρία μου.
Και εκεί κερδίζουν πάντα οι λίγοι,αλλά τουλάχιστον έχεις απτά περιουσιακά στοιχεία να μελετήσεις,και οικονομικούς δείκτες που απεικονίζουν πλήρως τις διακυμάνσεις του.

Η δημιουργία όμως δήθεν επενδύσεων και επενδυτικών ευκαιριών όπως bitcoin,που είναι όχι φούσκα αλλά μια κερδοσκοπική απάτη για να τα πάρουν από όλους αυτούς που τους εξιτάρει το γρήγορο κέρδος,είναι η επιτομή της ηλιθιότητας και η απόδειξη ότι ο κόσμος ψάχνεται όχι για να επενδύει αλλά για να χάνει.
Εμένα αυτά τα κρύπτο μου φαίνονται σαν μια πιο σοφιστικέ πυραμίδα αν όχι σούπερ φούσκα όπως και οι μετοχές τύπου Tesla, Apple κλπ. Αν είναι δυνατόν η Tesla των πωλήσεων ούτε 500.000 αυτόκινητων κατ´ έτος να έχει μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση από την Toyota των πωλήσεων >20.000.000 αυτοκινήτων κατ´ έτος.

Παρεπιπτόντως, σε online κονς με γιατρό (που έχει μικρή παρουσία στο φορουμ) το έφερε η συζήτηση (αυτός δηλαδή το έφερε εγώ για μαλλιά μιλούσα κυρίως…) για τα κρυπτο και ήταν πολύ ζεστός, φυσικά τον απέτρεψα λέγοντας του για το Χ.Α. (ήταν μικρός τότε και δεν το έζησε ζωντανά ……;);););)) αλλά και τα λοιπά επιχειρήματα που αναλύθηκαν παραπάνω και ελπίζω να με άκουσε……..αλλιώς τον βλέπω να αυξάνει τις τιμές……:p:p:p:p:p.

Όταν βλέπεις τους πάντες να μιλάνε για επένδυση σε κάτι (εν προκειμένω για κρυπτο) είναι σοβαρό σημάδι για να απεμπλακείς (ξεφόρτωμα κοινώς…). Ίδια σημάδια με 1999-2000, τότε που και ο μπάρμπα Μητσος είχε ανοίξει ελδε……
 

Panos1982

Well-Known Member
Καλα τα ακινητα αλλα επενδυση που έχει irr 20 δεν ειναι κ ιδιαίτερα ελκυστικη.
Ωστοσο πολυ καλυτερη απ το να τα χεις να κάθονται στη τραπεζα.

Υ.γ τα κρυπτο με το χρηματηστηριο μη τα συγχέεται δεν εχουν καμμια απολύτως σχέση το ένα με το αλλο....
Σαν αρχη λειτουργιας οχι οτι δε μπορεις να χασεις η βγάλεις χρηματα μεσω της μοχλευσης.
Αλλα ας μη το συζηταμε εδω ας ανοιχτει αλλο νημα για τέτοια συζητηση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλα τα ακινητα αλλα επενδυση που έχει irr 20 δεν ειναι κ ιδιαίτερα ελκυστικη.
Ωστοσο πολυ καλυτερη απ το να τα χεις να κάθονται στη τραπεζα.

Υ.γ τα κρυπτο με το χρηματηστηριο μη τα συγχέεται δεν εχουν καμμια απολύτως σχέση το ένα με το αλλο....
Σαν αρχη λειτουργιας οχι οτι δε μπορεις να χασεις η βγάλεις χρηματα μεσω της μοχλευσης.
Αλλα ας μη το συζηταμε εδω ας ανοιχτει αλλο νημα για τέτοια συζητηση.

Στην Ελλάδα από το 2015-2018 σε συγκεκριμένες περιοχές υπήρχε πληθώρα ευκαιριών real estate με εξωφρενικά IRR και όσοι το “οσμιστήκαν» έβγαλαν πολύ χρήμα και risk free, γιατί ωραίοι οι δείκτες κλπ αλλά κάπου πρέπει να προσμετράται και το ρίσκο (ιδιαίτερα αν η επένδυση είναι σεβαστή).
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Ξεκαθαρα μαμα full head of hair.
Γιατι 20 btc μπορει καποια στιγμη να τα βρεις η να μπορεις να τα αποκτησεις αναλογα που θα παει η τιμη.
Μαμα full head of hair ομως ποτε.....
Οποτε θα διάλεγα το ανεφικτο, κι αυτο που οτι κι αν γινει ξερω οτι δε θα μπορεσω ποτε να αποκτησω ;)
Ε μα!! ;)
 

gregkont13

Verified MM member
Εμένα αυτά τα κρύπτο μου φαίνονται σαν μια πιο σοφιστικέ πυραμίδα αν όχι σούπερ φούσκα όπως και οι μετοχές τύπου Tesla, Apple κλπ. Αν είναι δυνατόν η Tesla των πωλήσεων ούτε 500.000 αυτόκινητων κατ´ έτος να έχει μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση από την Toyota των πωλήσεων >20.000.000 αυτοκινήτων κατ´ έτος.

Παρεπιπτόντως, σε online κονς με γιατρό (που έχει μικρή παρουσία στο φορουμ) το έφερε η συζήτηση (αυτός δηλαδή το έφερε εγώ για μαλλιά μιλούσα κυρίως…) για τα κρυπτο και ήταν πολύ ζεστός, φυσικά τον απέτρεψα λέγοντας του για το Χ.Α. (ήταν μικρός τότε και δεν το έζησε ζωντανά ……;);););)) αλλά και τα λοιπά επιχειρήματα που αναλύθηκαν παραπάνω και ελπίζω να με άκουσε……..αλλιώς τον βλέπω να αυξάνει τις τιμές……:p:p:p:p:p.

Όταν βλέπεις τους πάντες να μιλάνε για επένδυση σε κάτι (εν προκειμένω για κρυπτο) είναι σοβαρό σημάδι για να απεμπλακείς (ξεφόρτωμα κοινώς…). Ίδια σημάδια με 1999-2000, τότε που και ο μπάρμπα Μητσος είχε ανοίξει ελδε……

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα και οι επενδύσεις. Άλλο risk profile έχει αυτός που πάει στο stock market, άλλο στο real estate, άλλο στα commodities κλπ κλπ. Τα κρύπτο πουλάνε ένα νέο technology και απο τα 1000+ που υπάρχουν είναι καμιά 10ρια-15ρια βαριά που όντως έχουν αξία. Το blockchain technology δεν μπορεί να συγκριθεί με τις αστείες μετοχές που πουλιόνταν στο ελληνικό χρηματηστηρίο. Όσο για τον musk όταν μιλήσε πήρε η τιμή 30%, πήρε πίσω όσα είπε, έπεσε η τιμή, μετά η τιμή ανέβηκε και ξανάπεσε χωρίς αυτόν, όπως έφτασε και 40.000 χωρίς αυτόν. Το μακρία από κάτι έχει να κάνει με το αν ξέρεις τι κάνεις και τον κύκλο του κάθε προιόντος. Τα crypto είναι περιοδικά. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αν αγοράσεις όταν στο πε ένας άκυρος, ναι, ίσως χάσεις. Απλά αυτοί που βγάλαν λεφτά από αυτά, πήραν όταν κανείς δεν ήξερε την ύπαρξη τους. Όσο για την τεσλα η μετοχή της φουσκώνει και ξεφουσκώνει, αλλά στηρίζετε κατά πολύ σε πολλά μελλοντικά project που δουλεύει. Παρόλα αυτά, από την μετοχή της tesla πάντα έμεινα μακρύα.

Γενικά όσοι μπήκαν στα κρύπτο την εποχή που κανείς δεν μίλαγε γι αυτά σήμερα είναι όλοι millionaires.

Παρόλα αυτά, ας συνεχίσουμε αυτήν τη κουβέντα σε κανένα άλλο νήμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Ξεκαθαρα μαμα full head of hair.
Γιατι 20 btc μπορει καποια στιγμη να τα βρεις η να μπορεις να τα αποκτησεις αναλογα που θα παει η τιμη.
Μαμα full head of hair ομως ποτε.....
Οποτε θα διάλεγα το ανεφικτο, κι αυτο που οτι κι αν γινει ξερω οτι δε θα μπορεσω ποτε να αποκτησω ;)
μπορεί με καμιά 50ρια bitcoin το 25, να βρίσκες και τη θεραπεία για την καράφλα :D :D :p:p
 

Panos1982

Well-Known Member
Στην Ελλάδα από το 2015-2018 σε συγκεκριμένες περιοχές υπήρχε πληθώρα ευκαιριών real estate με εξωφρενικά IRR και όσοι το “οσμιστήκαν» έβγαλαν πολύ χρήμα και risk free, γιατί ωραίοι οι δείκτες κλπ αλλά κάπου πρέπει να προσμετράται και το ρίσκο (ιδιαίτερα αν η επένδυση είναι σεβαστή).

Ναι ειμαι κι εγω στον κλαδο της οικοδομής και οσο υπαρχει οικονομική ύφεση παντα βρισκεις ευκαιριες (και σημερα ακομα)
Ωστοσο περαν των ειδικων περιπτωσεων η απαντηση μου ηταν γενικα για το real estate
ως γενικη επενδυση ειναι μικροτερου ρισκου αλλα επισης με ψηλο δεικτη Irr
 

gregkont13

Verified MM member
3 μηνες και 20 μερες και υπαρχει σιγα σιγα κινηση. Βαζω και φωτος της τομης.
 

Συνημμένα

  • D6FEF514-D4BC-4FD4-86F4-BF31EE716A50.jpeg
    D6FEF514-D4BC-4FD4-86F4-BF31EE716A50.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 187
  • 4B564837-F56C-4DCE-9777-2376E0894523.jpeg
    4B564837-F56C-4DCE-9777-2376E0894523.jpeg
    2.6 MB · Προβολές: 184
  • 5686195A-E867-4972-9438-DE02EAA66195.jpeg
    5686195A-E867-4972-9438-DE02EAA66195.jpeg
    856 KB · Προβολές: 197

vlafo

Well-Known Member
Φίλε gregkont13
Όλα καλά πάνε βάση προγράμματος.
Μην πτοείσαι απο τίποτα,και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει.
 
Μπλουζα