Hair of Istanbul - 3.500 grafts - FUE - 11/11/2020

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα κ καλή φυτρωση φίλε!
Η γενική εικόνα λέει ότι θα τα πας άψογα..
Δύο ερωτησεις και με συγχωρείς αν έχουν αναφερθεί οι πληροφορίες σε κάποιο άλλο νήμα..
Ποια είναι η ηλικία σου?
Τι αγωγες ακολούθησες μέχρι την εμφυτευση και τι πλάνο έχεις από δω και πέρα (μάλλον φινα απ ότι κατάλαβα, για να κρατήσεις τα "μαμά" μαλλακια που είχες ήδη?)

Για την ιστορία απ τις pre φώτο θεωρώ ότι έχει πολύ ωραίο κεφάλι και το shaved σου πάει τρελά. Λίγο ζήλεψα
Καλημέρα φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Είμαι 27 και μέχρι στιγμής δεν είχα κάνει κάποια θεραπεία. Κάποια στιγμή όταν ήμουν περίπου 21 είχα πάρει αυτά τα χάπια για κάποιους μήνες αλλά μετά τα σταμάτησα απο μόνος μου δίχως λόγο. Είχα και άφθονο μαλλί τότε, προληπτικά τα είχα πάρει. Οπότε ας πούμε ότι δεν έχω πάρει τίποτα εως τώρα και όπως σωστά είπες θα ξεκινήσω φίνα (σήμερα μόλις μπήκα κιόλας). Θα τηρήσω αυτό το πλάνο και ελπίζω να με βγάλει για τουλάχιστον 5-6 χρονάκια αν και εύχομαι και ελπίζω και περισσότερο.
Η αλήθεια είναι ότι μου το έχουν πει πολλοί οτι μου πάει το ξυρισμένο κεφάλι. Αλλά όπως είπα... πολλοί. Αυτό το λουκ μου αρέσει κυρίως σε άντρες και όχι τόσο σε γυναίκες δυστυχως! Ευχή και κατάρα δηλαδή! χαχα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tasos91

Member
Καλημέρα φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Είμαι 27 και μέχρι στιγμής δεν είχα κάνει κάποια θεραπεία. Κάποια στιγμή όταν ήμουν περίπου 21 είχα πάρει αυτά τα χάπια για κάποιους μήνες αλλά μετά τα σταμάτησα απο μόνος μου δίχως λόγο. Είχα και άφθονο μαλλί τότε, προληπτικά τα είχα πάρει. Οπότε ας πούμε ότι δεν έχω πάρει τίποτα εως τώρα και όπως σωστά είπες θα ξεκινήσω φίνα (σήμερα μόλις μπήκα κιόλας). Θα τηρήσω αυτό το πλάνο και ελπίζω να με βγάλει για τουλάχιστον 5-6 χρονάκια αν και εύχομαι και ελπίζω και περισσότερο.
Η αλήθεια είναι ότι μου το έχουν πει πολλοί οτι μου πάει το ξυρισμένο κεφάλι. Αλλά όπως είπα... πολλοί. Αυτό το λουκ μου αρέσει κυρίως σε άντρες και όχι τόσο σε γυναίκες δυστυχως! Ευχή και κατάρα δηλαδή! χαχα

Εννοείται για το μαλλι όπως νιώθει ο καθένας, καλή επιτυχία στη φυτρωση λοιπόν και στις γυναίκες επίσης .
Απ ότι είδα το θέμα σου ήταν κυρίως μπροστά, έτσι είμαι κ γω από γέφυρες μέχρι hairline αραίωση γέφυρες και πίσω γεμάτος ακόμα. Είμαι 30 και είναι θέμα χρόνου να προχωρήσω σε MM.
Καλή επιτυχία με την φινα σου εύχομαι αν και λογικά όλα καλά θα είναι!
Μπορεις να μας πεις διαδικαστικά άλλα?
Σου έκαναν εξετάσεις ή σου ζήτησαν να κάνεις πριν πας? Η διαδικασία της συμβουλευτικης διαδυκτιακα δε δυσκόλεψε την όλη φάση?
 

mpiliak0s

Member
Εννοείται για το μαλλι όπως νιώθει ο καθένας, καλή επιτυχία στη φυτρωση λοιπόν και στις γυναίκες επίσης .
Απ ότι είδα το θέμα σου ήταν κυρίως μπροστά, έτσι είμαι κ γω από γέφυρες μέχρι hairline αραίωση γέφυρες και πίσω γεμάτος ακόμα. Είμαι 30 και είναι θέμα χρόνου να προχωρήσω σε MM.
Καλή επιτυχία με την φινα σου εύχομαι αν και λογικά όλα καλά θα είναι!
Μπορεις να μας πεις διαδικαστικά άλλα?
Σου έκαναν εξετάσεις ή σου ζήτησαν να κάνεις πριν πας? Η διαδικασία της συμβουλευτικης διαδυκτιακα δε δυσκόλεψε την όλη φάση?
Αν είναι μπροστά το πρόβλημα σου τότε ίσως τους σκεφτείς γιατί και καλή ηλικία έχεις θαρρώ, και δουλειά θα γίνει στο temple σου. Βέβαια αφού κάνεις το δικό σου research επί του θέματοςκαι παρατηρήσεις - καλή ώρα - τα αποτελέσματα τους. Απλά στο Crown δεν είναι και πολύ δυνατοί.

Όχι δε μου ζήτησαν εξετάσεις πριν πάω. Υποτίθεται σου κάνουν εκεί αλλά μάλλον είναι για το θεαθήναι. Δεν με ενημέρωσαν ποτέ για αυτό.
Τι άλλα διαδικαστικά θα ήθελες να ξέρεις; Μπορούμε να ανταλλάξουμε και κινητά άμα θες να σε καλέσω και να σου πω ότι θυμάμαι αν έχεις πολλες ερωτήσεις. Ότι ξέρω θα σου πω!

Όσον αφορά τη συμβουλευτικη φαντάζομαι αναφέρεσαι στην επικοινωνία μου μαζί τους. Εδώ είναι ένα αρνητικό τους. Ενώ είναι πολύ άμεσοι σε θέμα απαντήσεων μέσω του WhatsApp, θεωρώ ότι τα άτομα που έχουν για αυτήν την επικοινωνία δεν είναι και τα απολύτως κατάλληλα ούτε πολύ άξια εμπιστοσύνης όσον αφορά συμβουλές. Σκέψου εμένα μου είπαν να μη πάρω ούτε φίνα ούτε μινοξ. Αλλά πέρα από αυτούς, όταν πήγα εκεί και μίλησα αυτοπροσώπως με το υπόλοιπο προσωπικό και τους γιατρούς που είναι έμπειροι, ένιωσα ότι είμαι στο σωστό μέρος. Ωστόσο για να σου δώσουν μια πρώτη εκτίμηση μέσω διαδικτύου για το πόσα grafts θα χρειαστείς, υποτίθεται ότι συμβουλεύονται τους ειδικούς και δε σου απαντάνε οι εκπρόσωποι από μόνοι τους. Συγκεκριμένα ρωτάνε αυτόν που σχεδιάζει τη hairline (Fatih Akdemir)
 

manly_Man

Well-Known Member
2) Γενικά από πάρα πολλές μεταμοσχεύσεις που έχω δει απο τη συγκεκριμένενη κλινική κάνουν καλή διαχείρηση της δότριας κατά τη ταπεινή μου άποψη. Ήταν κι αυτός ένας απο τους σημαντικούς λόγους κι αυτός που με έκανε να την επιλέξω.
Θα ηθελα να σε ρωτησω που ακριβως εχεις δει μεταμοσχευσεις απο την συγκεκριμενη κλινικη περα απο τα αποτελεσματα της στο ινσταγκραμ;
 

mpiliak0s

Member
Θα ηθελα να σε ρωτησω που ακριβως εχεις δει μεταμοσχευσεις απο την συγκεκριμενη κλινικη περα απο τα αποτελεσματα της στο ινσταγκραμ;
Εαν έχεις Facebook, τότε μπορείς να μπεις στο γκρουπ Hair Loss Conquerors καθώς ανεβαίνουν καθημερινά φωτογραφίες από άτομα που έχουν κάνει ΜΜ όχι μόνο στη Τουρκία και στη συγκεκριμένη κλινική αλλά και απο όλο το κόσμο. Εκεί θα βρήκα πάρα πολλές μμ απο τη Hair of Istanbul και ήρθα σε απευθείας επικοινωνία με τα άτομα που ανεβάσανε τις φωτογραφίες τόσο στο Facebook, όσο και στο Instagram. Συγκεκριμένα στο instagram μου έστειλαν βίντεο και φωτογραφίες τα ίδια τα άτομα απο μόνα τους για να μου αποδείξουν ότι οι φωτογραφίες είναι αληθινές και ότι αυτά που ανεβάζει η κλινική είναι τελείως ρεαλιστικά. Όλοι ήταν τρελά ευχαριστημένοι και μου είπαν απλά να μη το σκεφτώ και να το κάνω. Και δε μίλησα με έναν δυο.. Μίλησα τουλάχιστον με 15 άτομα που έχουν πάει εκεί.
Ένας έχει δημοσιεύσει τη πορεία του σε προσωπικό σάιτ (λινκ εδώ) όπως επίσης μπορείς να δεις και μερικούς Youtubers που πήγαν σε αυτή τη κλινική όπως αυτόν εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Εαν έχεις Facebook, τότε μπορείς να μπεις στο γκρουπ Hair Loss Conquerors καθώς ανεβαίνουν καθημερινά φωτογραφίες από άτομα που έχουν κάνει ΜΜ όχι μόνο στη Τουρκία και στη συγκεκριμένη κλινική αλλά και απο όλο το κόσμο. Εκεί θα βρήκα πάρα πολλές μμ απο τη Hair of Istanbul και ήρθα σε απευθείας επικοινωνία με τα άτομα που ανεβάσανε τις φωτογραφίες τόσο στο Facebook, όσο και στο Instagram. Συγκεκριμένα στο instagram μου έστειλαν βίντεο και φωτογραφίες τα ίδια τα άτομα απο μόνα τους για να μου αποδείξουν ότι οι φωτογραφίες είναι αληθινές και ότι αυτά που ανεβάζει η κλινική είναι τελείως ρεαλιστικά. Όλοι ήταν τρελά ευχαριστημένοι και μου είπαν απλά να μη το σκεφτώ και να το κάνω. Και δε μίλησα με έναν δυο.. Μίλησα τουλάχιστον με 15 άτομα που έχουν πάει εκεί.
Ένας έχει δημοσιεύσει τη πορεία του σε προσωπικό σάιτ (λινκ εδώ) όπως επίσης μπορείς να δεις και μερικούς Youtubers που πήγαν σε αυτή τη κλινική όπως αυτόν εδώ
Τα αποτελέσματα είναι πραγματικά εκπληκτικά,όσο και του τύπου που έβαλε 4250g.Η χερλάιν του είναι κάπως αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες .
Θα πρέπει όμως να καταλάβουν όλοι,πως τα θεαματικά αυτά αποτελέσματα, οφείλονται κυρίως στον πολύ μεγάλο αριθμό g που τοποθετούνται.
Αν φυτρώσουν όλα είναι φυσικό να έχει τέτοιο αποτέλεσμα.
Άλλά προτού μπεις σε αυτή τη διαδικασία για να καθορίσεις τον τελικό αριθμό g, θα πρέπει όπως είναι γνωστό να συνυπολογιστούν πολλές άλλες παράμετροι.
 

Tasos91

Member
Αν είναι μπροστά το πρόβλημα σου τότε ίσως τους σκεφτείς γιατί και καλή ηλικία έχεις θαρρώ, και δουλειά θα γίνει στο temple σου. Βέβαια αφού κάνεις το δικό σου research επί του θέματοςκαι παρατηρήσεις - καλή ώρα - τα αποτελέσματα τους. Απλά στο Crown δεν είναι και πολύ δυνατοί.

Όχι δε μου ζήτησαν εξετάσεις πριν πάω. Υποτίθεται σου κάνουν εκεί αλλά μάλλον είναι για το θεαθήναι. Δεν με ενημέρωσαν ποτέ για αυτό.
Τι άλλα διαδικαστικά θα ήθελες να ξέρεις; Μπορούμε να ανταλλάξουμε και κινητά άμα θες να σε καλέσω και να σου πω ότι θυμάμαι αν έχεις πολλες ερωτήσεις. Ότι ξέρω θα σου πω!

Όσον αφορά τη συμβουλευτικη φαντάζομαι αναφέρεσαι στην επικοινωνία μου μαζί τους. Εδώ είναι ένα αρνητικό τους. Ενώ είναι πολύ άμεσοι σε θέμα απαντήσεων μέσω του WhatsApp, θεωρώ ότι τα άτομα που έχουν για αυτήν την επικοινωνία δεν είναι και τα απολύτως κατάλληλα ούτε πολύ άξια εμπιστοσύνης όσον αφορά συμβουλές. Σκέψου εμένα μου είπαν να μη πάρω ούτε φίνα ούτε μινοξ. Αλλά πέρα από αυτούς, όταν πήγα εκεί και μίλησα αυτοπροσώπως με το υπόλοιπο προσωπικό και τους γιατρούς που είναι έμπειροι, ένιωσα ότι είμαι στο σωστό μέρος. Ωστόσο για να σου δώσουν μια πρώτη εκτίμηση μέσω διαδικτύου για το πόσα grafts θα χρειαστείς, υποτίθεται ότι συμβουλεύονται τους ειδικούς και δε σου απαντάνε οι εκπρόσωποι από μόνοι τους. Συγκεκριμένα ρωτάνε αυτόν που σχεδιάζει τη hairline (Fatih Akdemir)
Λεπτομερέστατος, σ ευχαριστώ πολύ!
Γενικά έρχομαι όλο και ποιο κοντά στην ιδέα των Τούρκων, ενώ δεν ήταν top of the choice οταν ξεκινησα την έρευνα.
Σου έκαναν κάποια νύξη ή σχόλιο σχετικά με την ηλικία σου? Δεν έχω αντιληφθεί τελικά ποια ακριβώς είναι η βαρύτητα της νεαρής ηλικίας στην απόφαση για ΜΜ, έχω διαβάσει άπειρες εκδοχές σε διάφορα νήματα.
Ευχαριστώ και για τη διάθεση να βοηθήσεις.
Μπορώ με κάποιο τρόπο να σου κοινοποιήσω τον αριθμό μου χωρίς αυτό να είναι σε κοινή θέα? Χαχα
 

mpiliak0s

Member
Λεπτομερέστατος, σ ευχαριστώ πολύ!
Γενικά έρχομαι όλο και ποιο κοντά στην ιδέα των Τούρκων, ενώ δεν ήταν top of the choice οταν ξεκινησα την έρευνα.
Σου έκαναν κάποια νύξη ή σχόλιο σχετικά με την ηλικία σου? Δεν έχω αντιληφθεί τελικά ποια ακριβώς είναι η βαρύτητα της νεαρής ηλικίας στην απόφαση για ΜΜ, έχω διαβάσει άπειρες εκδοχές σε διάφορα νήματα.
Ευχαριστώ και για τη διάθεση να βοηθήσεις.
Μπορώ με κάποιο τρόπο να σου κοινοποιήσω τον αριθμό μου χωρίς αυτό να είναι σε κοινή θέα? Χαχα
Όχι, αντιθέτως! Μερικοί απο αυτούς που μίλησα ήταν και πιο μικροί απο εμένα αλλά κυρίως έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχεις καθώς επίσης και με το πλάνο που έχεις για τα επόμενα χρόνια σε περίπτωση που προχωρήσει η τριχόπτωση. Εκεί στη κλινική μου είπαν ότι είχαν και περιπτώσεις παιδιών που ήταν γύρω στα 22-23 με τριχόπτωση απο τα 17-18.
Ναι μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα αν θες και θα σε καλέσω να σου πω την μέχρι τώρα άποψη και εμπειρία μου :)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εαν έχεις Facebook, τότε μπορείς να μπεις στο γκρουπ Hair Loss Conquerors καθώς ανεβαίνουν καθημερινά φωτογραφίες από άτομα που έχουν κάνει ΜΜ όχι μόνο στη Τουρκία και στη συγκεκριμένη κλινική αλλά και απο όλο το κόσμο. Εκεί θα βρήκα πάρα πολλές μμ απο τη Hair of Istanbul και ήρθα σε απευθείας επικοινωνία με τα άτομα που ανεβάσανε τις φωτογραφίες τόσο στο Facebook, όσο και στο Instagram. Συγκεκριμένα στο instagram μου έστειλαν βίντεο και φωτογραφίες τα ίδια τα άτομα απο μόνα τους για να μου αποδείξουν ότι οι φωτογραφίες είναι αληθινές και ότι αυτά που ανεβάζει η κλινική είναι τελείως ρεαλιστικά. Όλοι ήταν τρελά ευχαριστημένοι και μου είπαν απλά να μη το σκεφτώ και να το κάνω. Και δε μίλησα με έναν δυο.. Μίλησα τουλάχιστον με 15 άτομα που έχουν πάει εκεί.
Ένας έχει δημοσιεύσει τη πορεία του σε προσωπικό σάιτ (λινκ εδώ) όπως επίσης μπορείς να δεις και μερικούς Youtubers που πήγαν σε αυτή τη κλινική όπως αυτόν εδώ
Να εχουμε στο νου μας οτι πολλοι youtubers εχουν αμεση σχεση με τις κλινικες ,τις αντιπροσωπευουν.
Ειναι συνηθες φαινομενο ειδικα για τις χαμηλου κοστους κλινικες της Τουρκιας να πληρωνουν ανθρωπους,ειτε μυστικους της ιδιας της κλινικης ειτε πελατες της, για να τις προμοταρουν.Παγια τακτικη μαρκετινγκ.
Δεν ισχυριζομαι οτι τα αποτελεσματα ολων ειναι fake αλλα υπαρχουν πολλα που παιζονται στην τουρκικη αγορα μεταμοσχευσεων που δεν μας παει καν το μυαλο.
Πρεπει να ειμαστε ολοι πολυ προσεκτικοι και σιγουρα να μην παιρνουμε αποφασεις καθαρα στηριζομενοι στα "εκπληκτικα αποτελεσματα" που καποιοι φαινεται να εχουν αλλα στον σχεδιασμο μακροπροθεσμου πλανου.
Ποιο ειναι το δικο σου πλανο για τα επομενα χρονια;Το συζητησατε με τον γιατρο που σου μετρησε την δοτρια;
Ποσα grafts εχεις διαθεσιμα συμφωνα με τους ειδικους της κλινικης;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Να εχουμε στο νου μας οτι πολλοι youtubers εχουν αμεση σχεση με τις κλινικες ,τις αντιπροσωπευουν.
Ειναι συνηθες φαινομενο ειδικα για τις χαμηλου κοστους κλινικες της Τουρκιας να πληρωνουν ανθρωπους,ειτε μυστικους της ιδιας της κλινικης ειτε πελατες της, για να τις προμοταρουν.Παγια τακτικη μαρκετινγκ.
Δεν ισχυριζομαι οτι τα αποτελεσματα ολων ειναι fake αλλα υπαρχουν πολλα που παιζονται στην τουρκικη αγορα μεταμοσχευσεων που δεν μας παει καν το μυαλο.
Πρεπει να ειμαστε ολοι πολυ προσεκτικοι και σιγουρα να μην παιρνουμε αποφασεις καθαρα στηριζομενοι στα "εκπληκτικα αποτελεσματα" που καποιοι φαινεται να εχουν αψηφωντας σημαντικες παραμετρους, αλλα στον σχεδιασμο μακροπροθεσμου πλανου.
Ποιο ειναι το δικο σου πλανο για τα επομενα χρονια;Το συζητησατε με τον γιατρο που σου μετρησε την δοτρια;
Ποσα grafts εχεις διαθεσιμα συμφωνα με τους ειδικους της κλινικης;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mpiliak0s

Member
Να εχουμε στο νου μας οτι πολλοι youtubers εχουν αμεση σχεση με τις κλινικες ,τις αντιπροσωπευουν.
Ειναι συνηθες φαινομενο ειδικα για τις χαμηλου κοστους κλινικες της Τουρκιας να πληρωνουν ανθρωπους,ειτε μυστικους της ιδιας της κλινικης ειτε πελατες της, για να τις προμοταρουν.Παγια τακτικη μαρκετινγκ.
Δεν ισχυριζομαι οτι τα αποτελεσματα ολων ειναι fake αλλα υπαρχουν πολλα που παιζονται στην τουρκικη αγορα μεταμοσχευσεων που δεν μας παει καν το μυαλο.
Πρεπει να ειμαστε ολοι πολυ προσεκτικοι και σιγουρα να μην παιρνουμε αποφασεις καθαρα στηριζομενοι στα "εκπληκτικα αποτελεσματα" που καποιοι φαινεται να εχουν αλλα στον σχεδιασμο μακροπροθεσμου πλανου.
Ποιο ειναι το δικο σου πλανο για τα επομενα χρονια;Το συζητησατε με τον γιατρο που σου μετρησε την δοτρια;
Ποσα grafts εχεις διαθεσιμα συμφωνα με τους ειδικους της κλινικης;
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες! Επίσης στη σήμερον ημέρα πολλά γίνονται με τη τεχνολογία (photoshop κλπ) και ήταν ένας απο τους λόγους όταν πρωτοείδα τη κλινική είπα "ντάξει... πολύ καλό για να είναι αληθινό" αλλά πίστεψε με επειδή έχω ένα λόγο παραπάνω να είμαι λίγο πιο έξτρα πονηρός με αυτά μιας και τα ξέρω εκ των έσω (είμαι προγραμματιστής), το έψαξα λίγο παραπάνω για να διαπιστώσω ότι όντως είναι αληθινά τα αποτελέσματα και όντως ήταν. Απλά είναι αυτό που είπε ο vlafo παραπάνω.

Συμφωνώ απόλυτα στο κομμάτι που λες με τους αντιπροσώπους ή κοινώς PR, ωστόσο κανένας απο αυτούς που μίλησα δεν μου είπε να αναφέρω το όνομα του ή κάτι τέτοιο. Μιλάω πάντα για τη συγκεκριμένη κλινική αλλά σίγουρα παίζει αυτό που λες γενικότερα σε low budget κλινικές. Κατα τη μεταφορά μας μέσα στη Πόλη δε φαντάζεστε πόσες κτίρια με κλινικές είδαν τα μάτια μου! Πραγματικά δεκάδες! Είναι μεγάλη μπίζνα.
Οσον αφορά το κομμάτι που ρώτησες για το γιατρό, γέλασα λίγο. Όχι γιατί η ερώτηση δεν ήταν σωστή, αντιθέτως. Πολύ σωστή μάλιστα. Ωστόσο αμφιβάλλω αν ο γιατρός που επέβλεπε εμένα και άλλους 8 εκείνη τη μέρα γνωρίζει τον ακριβή αριθμό που μου έχουν απομείνει πίσω στη κεφαλή. Δυστυχώς αυτό κατατάσσεται στα αρνητικά. Επίσης δε μου έκοψε να ρωτήσω πόσα grafts μου απέμειναν για το μέλλον... :(
Προς το παρόν θα παντρευτώ τη φίνα και σε συνδυασμο με τη μμ θα το αφήσω να δω πως θα εξελιχθεί τα επόμενα χρόνια. Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, please feel free to do it!
 
  • Like
Reactions: tol

mpiliak0s

Member
Προς το παρόν βρίσκομαι στη 5η μέρα και βάζω ανα περίπου 1 ώρα saline spray για να κρατάω τη ληφθείσα περιοχή ενυδατωμένη και αλόε βέρα περίπου 3 φορές τη μέρα στη δότρια. Έχω ένα πρήξιμο στο κεφάλι μου απο τη 2η μέρα που στην αρχή ξεκίνησε στο κούτελο και τώρα έχει φτάσει στα μάτια. Μου είπαν ότι θα φύγει μετά απο μια βδομάδα περίπου.

Παίδες να ξέρετε κάθε συμβουλή είτε για τη μμ είτε για το aftercare, είναι ευπρόσδεκτη!
 

TiEisai

Member
Προς το παρόν βρίσκομαι στη 5η μέρα και βάζω ανα περίπου 1 ώρα saline spray για να κρατάω τη ληφθείσα περιοχή ενυδατωμένη και αλόε βέρα περίπου 3 φορές τη μέρα στη δότρια. Έχω ένα πρήξιμο στο κεφάλι μου απο τη 2η μέρα που στην αρχή ξεκίνησε στο κούτελο και τώρα έχει φτάσει στα μάτια. Μου είπαν ότι θα φύγει μετά απο μια βδομάδα περίπου.

Παίδες να ξέρετε κάθε συμβουλή είτε για τη μμ είτε για το aftercare, είναι ευπρόσδεκτη!
Καλή φυτρωση και από εμένα.
Μη φοβάσαι να τα τρίψεις στο λούσιμο μετά τη 1η βδομάδα, είναι φυσιολογικό να αρχίσουν να πέφτουν μαζί με τα κακαδακια, είναι σημαντικό να καθαρίσει πριν τις 2 βδομαδες.
Επίσης στην αρχή με τι φίνα θα έχεις κάποιες παρενέργειες (1-2 βδομαδες) μην ανησυχήσεις είναι συνηθισμένο μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός σου.
Δεν ξέρω αν θα βρεις στην Ολλανδία φινα φτιαχτή από proscar, όποτε όταν είσαι Ελλάδα φέρε προμήθειες αλλιώς το budget θα ξεφύγει.
 

mpiliak0s

Member
Καλή φυτρωση και από εμένα.
Μη φοβάσαι να τα τρίψεις στο λούσιμο μετά τη 1η βδομάδα, είναι φυσιολογικό να αρχίσουν να πέφτουν μαζί με τα κακαδακια, είναι σημαντικό να καθαρίσει πριν τις 2 βδομαδες.
Επίσης στην αρχή με τι φίνα θα έχεις κάποιες παρενέργειες (1-2 βδομαδες) μην ανησυχήσεις είναι συνηθισμένο μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός σου.
Δεν ξέρω αν θα βρεις στην Ολλανδία φινα φτιαχτή από proscar, όποτε όταν είσαι Ελλάδα φέρε προμήθειες αλλιώς το budget θα ξεφύγει.
Τα βρήκα με συνταγογράφηση γύρω στα 30 ευρώ τις 30 ταμπλέτες του 1mg. Σκέφτηκα αρχή θα ξεκινήσω μισό χάπι κάθε δεύτερη μέρα για να δω πως θα ανταποκριθεί ο οργανισμός μου και μετά απο περίπου ένα μήνα να πάω στα 3g την εβδομάδα. Καλή είναι η προσέγγιση μου;
 

tol

Well-Known Member
Τα βρήκα με συνταγογράφηση γύρω στα 30 ευρώ τις 30 ταμπλέτες του 1mg. Σκέφτηκα αρχή θα ξεκινήσω μισό χάπι κάθε δεύτερη μέρα για να δω πως θα ανταποκριθεί ο οργανισμός μου και μετά απο περίπου ένα μήνα να πάω στα 3g την εβδομάδα. Καλή είναι η προσέγγιση μου;
Φιλε mbiliako, φυσικα εννοεις 3 mg και οχι 3 gr!!!
Προσωπικα θεωρω οτι δεν ειναι καλη η προσεγγιση της θεραπειας που αποφασισες.
3 mg την εβδομαδα (μετα απο ενα μηνα κιολας) ειναι ανεπαρκης ποσοτητα. Η ενδεδειγμενη ποσοτητα ειναι 7 mg την εβδομαδα, δηλαδη 1 mg την ημερα.

Ο υποφαινομενος παιρνει 1,25 mg την ημερα πανω απο 4 χρονια. Χωρις διαστημα προσαρμογης.

Αν θελεις να ξεκινησεις σταδιακα, καλυτερα να παιρνεις μισο χαπακι (0,5 mg) καθε μερα και οχι καθε δευτερη, οπως κάνεις. Μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες οπωσδηποτε να διπλασιασεις τη δοση, ωστε να παιρνεις την ενδεδειγμενη.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβασαι παρενεργειες. Δεν παιρνεις κανενα δηλητηριο...ενα απολυτα ασφαλες και δοκιμασμενο επιστημονικα χαπι με δεκαδες χιλιαδες χρηστες παγκοσμιως.

Αφου, ΟΡΘΟΤΑΤΑ, επελεξες να ξεκινησεις θεραπεια, πρεπει να το κάνεις με το σωστο τροπο.

Τελος, δεν υπαρχει κανενας λογος να επιβαρυνεσαι οικονομικα. Οταν τελειωσουν τα 30 χαπακια που αγορασες, θα μπορουσες να παρεις το proscar των 5 mg με κοστος 6 ευρω, να το κοβεις στα 4 ή στα 5 και ετσι να παιρνεις την καταλληλη ποσοτητα με κοστος περιπου 3 ευρω το μηνα (και οχι 30 ευρω που κοστιζουν τα συγκεκριμενα χαπακια).

Καλη συνεχεια και ευχομαι το Πασχα να κάνεις, επιτελους,.... Ανασταση (ψυχικη...απαλλαγμενος απο την ψυχοφθορα εγνοια των μαλλιων)!!!
 

mpiliak0s

Member
Φιλε mbiliako, φυσικα εννοεις 3 mg και οχι 3 gr!!!
Προσωπικα θεωρω οτι δεν ειναι καλη η προσεγγιση της θεραπειας που αποφασισες.
3 mg την εβδομαδα (μετα απο ενα μηνα κιολας) ειναι ανεπαρκης ποσοτητα. Η ενδεδειγμενη ποσοτητα ειναι 7 mg την εβδομαδα, δηλαδη 1 mg την ημερα.

Ο υποφαινομενος παιρνει 1,25 mg την ημερα πανω απο 4 χρονια. Χωρις διαστημα προσαρμογης.

Αν θελεις να ξεκινησεις σταδιακα, καλυτερα να παιρνεις μισο χαπακι (0,5 mg) καθε μερα και οχι καθε δευτερη, οπως κάνεις. Μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες οπωσδηποτε να διπλασιασεις τη δοση, ωστε να παιρνεις την ενδεδειγμενη.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβασαι παρενεργειες. Δεν παιρνεις κανενα δηλητηριο...ενα απολυτα ασφαλες και δοκιμασμενο επιστημονικα χαπι με δεκαδες χιλιαδες χρηστες παγκοσμιως.

Αφου, ΟΡΘΟΤΑΤΑ, επελεξες να ξεκινησεις θεραπεια, πρεπει να το κάνεις με το σωστο τροπο.

Τελος, δεν υπαρχει κανενας λογος να επιβαρυνεσαι οικονομικα. Οταν τελειωσουν τα 30 χαπακια που αγορασες, θα μπορουσες να παρεις το proscar των 5 mg με κοστος 6 ευρω, να το κοβεις στα 4 ή στα 5 και ετσι να παιρνεις την καταλληλη ποσοτητα με κοστος περιπου 3 ευρω το μηνα (και οχι 30 ευρω που κοστιζουν τα συγκεκριμενα χαπακια).

Καλη συνεχεια και ευχομαι το Πασχα να κάνεις, επιτελους,.... Ανασταση (ψυχικη...απαλλαγμενος απο την ψυχοφθορα εγνοια των μαλλιων)!!!
Ουπς! χαχα! Μου έφυγε ένα m. Ναι εννοούσα 3mg.

Το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν γνωρίζω ποια είναι η ενδεδειγμένη. Η φαρμακοποιός μου είπε 1 χάπι την ημέρα αλλά μου φάνηκαν πολλά.
Επίσης δεν καταλαβαίνω τους υπολογισμούς σου. Αν κόψεις το χάπι των 5mg στα 5, είναι 1mg για κάθε μέρα όπως λες. Πως βγαίνει 3 ευρώ το μήνα; Με συγχωρείς που κάπου σε έχασα και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Όσο για τις ευχές... Ανάσταση δε λες τίποτα!! Όπως έλεγα και στους Άγγλους εκεί "I wish you hairy days ahead!"
 

tol

Well-Known Member
Επίσης δεν καταλαβαίνω τους υπολογισμούς σου. Αν κόψεις το χάπι των 5mg στα 5, είναι 1mg για κάθε μέρα όπως λες. Πως βγαίνει 3 ευρώ το μήνα; Με συγχωρείς που κάπου σε έχασα
Το καθε κουτι proscar εχει 14 χαπια των 5 mg και κοστιζει 6 ευρω. Κοβοντας το καθε χαπι στα 4 βγαινουν περιπου 60 χαπακια του 1 mg. Αρα, το κουτι σε βγαζει περιπου δυο μηνες. Αρα, περιπου 3 ευρω το μηνα. Ελπιζω τωρα να εγινα πιο κατανοητος.


Το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν γνωρίζω ποια είναι η ενδεδειγμένη. Η φαρμακοποιός μου είπε 1 χάπι την ημέρα αλλά μου φάνηκαν πολλά.
Ορθα η φαρμακοποιος σου ειπε 1 χαπι την ημερα. Αυτη ειναι η ενδεδειγμενη δοση, 1 mg την ημερα.

Και παλι σου ευχομαι καλο αποτελεσμα. Καληνυχτα.
 

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα παιδιά.
12η μέρα σήμερα και ήταν η αφαίρεση των λεγόμενων scabs. Σας επισυνάπτω μερικές φώτο με τις φωτογραφίες που τράβηξα όλες τις μέρες και αναμένω τις γνώμες σας!
Προσωπικά φρίκαρα όταν είδα πόσες τρίχες πέσανε στο σημερινό πλύσιμο και επίσης στη τελευταία φώτο όπως θα δείτε παρατηρώ σαν κάποια κενά σημεία απο τη δεξιά πλευρά (όπως κοιτάμε τη φωτογραφία). Η κλινική μου είπε πως όλα είναι τέλεια και είναι απολύτως νορμαλ η όποια τριχόπτωση μέχρι το 4ο μήνα. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι η τρίχα θα πέφτει και θα ξαναφυτρώνει πολλές φορές μιας και αυτός είναι ο κύκλος ζωής της μέχρι να σταθεροποιηθεί/μονιμοποιηθεί.

Ποιά είναι η δικιά σας άποψη απο τις φωτογραφίες φίλτατοι;
 

Συνημμένα

  • scalp_day_3.jpg
    scalp_day_3.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 258
  • scalp_day_5.jpg
    scalp_day_5.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 240
  • scalp_day_7.jpg
    scalp_day_7.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 247
  • scalp_day_8.jpg
    scalp_day_8.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 245
  • scalp_day_10.jpg
    scalp_day_10.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 229
  • scalp_day_12.jpg
    scalp_day_12.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 257
  • scalp_day_12_scabs_removed.jpg
    scalp_day_12_scabs_removed.jpg
    751.8 KB · Προβολές: 295
  • scalp_day_12_without_scabs.jpg
    scalp_day_12_without_scabs.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 292
Τελευταία επεξεργασία:

mpiliak0s

Member
12η μέρα δεξιά πλευρά
Σημείωση: Τα ασπράδια που βλέπεται είναι ξηρασία απο το αλόε βέρα τζελ που έβαζα.
 

Συνημμένα

  • side_right_day_3.jpg
    side_right_day_3.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 265
  • side_right_day_8.jpg
    side_right_day_8.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 253
  • side_right_day_8_2.jpg
    side_right_day_8_2.jpg
    1 MB · Προβολές: 252
  • side_right_day_10.jpg
    side_right_day_10.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 251
  • side_right_day_12.jpg
    side_right_day_12.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 237
Μπλουζα