Καρδιακές παρενέργειες μινοξιδίλης

Καλησπέρα παιδιά, χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες - από την καραντίνα και μετα - regaine αφρο 5% μια φορά την ημέρα. Εδώ και λίγο καιρό άρχισα να νιώθω ένα τσίμπημα στο στήθος, αυξημένους χτύπους και ενίοτε αρρυθμίες στην καρδιά. Σταματησα να βάζω τον αφρό για δύο ημέρες, και ένιωθα το ίδιο ενώ παράλληλα είχα υπέρταση και δύσπνοια. Σήμερα το πρωί με το που ξύπνησα ένιωθα πάλι το ίδιο, κι ενώ η μινοχξιδιλη μένει στο αίμα υποτιθεται μόνο 23 ώρες, οπότε είπα να ξαναβαλω τον αφρό σήμερα. Με τον που τον έβαλα πρέπει να πήγα από την υπέρταση στην υπόταση γιατί άρχισα ελαφρώς να ζαλίζομαι. Να σημειώσω ότι είμαι μόλις 19 χωρίς προηγούμενο ιστορικό καρδιοπάθειας και ενώ τους πρώτους μήνες που το χρησιμοποιουσα δεν είχα προβλήματα. Πιστεύω ότι τα προβλήματα εμφανίστηκαν επειδή τόσους μήνες έβαζα ακριβώς μισό καπάκι μετρημένο, ενώ από τότε που άφησα το μαλλί να μακρύνει και είναι αδυνατον να βάζω με το δαχτυλο τον αφρό (και δη σε περιοχή nw 7 σχεδον που πρεπει να καλύπτω) άρχισα να χρησιμοποιώ το στομιο σαν dropper όποτε ξέφευγα πιθανότατα σε δοσολογία. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το προΪόν χωρίς να αντιμετωπίζω παράλληλα αυτές τις τρομακτικές παρενέργειες. Επίσης πως εξηγείται το ότι 2.5 μέρες αφ'ότου είχα σταματήσει να το χρησιμοποιώ ένιωθα αυτά τα συμπτώματα; Θα πάω και σε έναν καρδιολόγο εννοείται. Εσείς είχατε ανάλογες εμπειρίες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Κρίσεις πανικού που διαρκούν μέρες ολόκληρες; Κρίσεις πανικού που συνεχίζονται όταν κοιμάσαι και είναι ακόμη εκεί όταν ξυπνάς; Δε νομίζω
Άλλαξε το ριγκειν με κιρκλαντ που είναι κ πιο φθηνό ....εγώ όταν χρησιμοποιούσα ριγειν είχα ταχυπαλμιες κ έντονους μαύρους κύκλους ...όλα πέρασαν με κιρκλαντ...κ νομίζω η δραστικότητα ήταν ίδια ....
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Δεν είναι η μινοξιδιλη
Η μινοξιδιλη ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ!
Οταν τη χρησιμοποιουσα αθλουμουν αρκετες ωρες τη μερα...μια μερα σωριαστηκα κατω με προβλημα στην καρδια! Δεν το χα ξαναπαθει ποτε! Ημουν παντοτε ατσαλινος και σκληροτραχηλο αμυντικο χαφ....η μινοξιδιλη επεφερε κι αλλες βλαβες! Κατακρατηση υγρων που οδηγει σε προσθηκη περιττων κιλων! ΜΑΥΡΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ κατω απ τα ματια..και το χειροτερο? Πεταει τριχες ΜΟΝΙΜΕΣ ΠΑΝΤΟΥ σε ολο το σωμα!
Σταματηστε επιτελους να απενεχοποιειτε τα "νομιμως" αλλα και μονιμως προκαλουντα παρενεργειες, φαρμακα: μινοξ και φινα! Μακριααααα! Οι λυσεις ειναι δενδρολιβανο τοπικα και saw palmetto oral..Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να ξυπνήσω την κοινοτητα αλλα εις ματην!
 
Άλλαξε το ριγκειν με κιρκλαντ που είναι κ πιο φθηνό ....εγώ όταν χρησιμοποιούσα ριγειν είχα ταχυπαλμιες κ έντονους μαύρους κύκλους ...όλα πέρασαν με κιρκλαντ...κ νομίζω η δραστικότητα ήταν ίδια ....

Ποια είναι η διαφορά φίλε;
 
Άλλαξε το ριγκειν με κιρκλαντ που είναι κ πιο φθηνό ....εγώ όταν χρησιμοποιούσα ριγειν είχα ταχυπαλμιες κ έντονους μαύρους κύκλους ...όλα πέρασαν με κιρκλαντ...κ νομίζω η δραστικότητα ήταν ίδια ....
Επίσης, ειδες αποτελέσματα μετά την αλλαγή σε κρικλαντ; Και από που την αγοράζεις;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ποια είναι η διαφορά φίλε;
Έχουν κάποιες διαφορές στην σύσταση οπως μπορουν να σου πουν συγκεκριμένα οι πιο ψαγμενοι.... εγώ απλά εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι έκανε την δουλειά κ ένιωθα σαν αν έβαζα νεράκι....καμιά παρενέργεια δεν βίωσα καμια ταχυπαλμια κ πήραν πίσω οι έντονα μαύροι κύκλοι .....άσε που ήταν πιο φθηνό....τώρα δεν χρησιμοποιώ τίποτα πια γιατί δεν υπάρχει νόημα στην περίπτωση μου ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Ποια είναι η διαφορά φίλε;
η διαφορα ειναι οτι το regaine εχει την μεγαλυτερη ποσοτητα propylene glycol σε σχεση με τις αλλες μινοξ, δοκιμασε hairway 5% μινοξιδιλη στεγνωνει γρηγορα και δεν σου δημιουργει ερεθισμους.
 
η διαφορα ειναι οτι το regaine εχει την μεγαλυτερη ποσοτητα propylene glycol σε σχεση με τις αλλες μινοξ, δοκιμασε hairway 5% μινοξιδιλη στεγνωνει γρηγορα και δεν σου δημιουργει ερεθισμους.
Αφρο χρησιμοποιώ, υποτίθεται δεν έχει propylene glycol
 

manly_Man

Well-Known Member
Αφρο χρησιμοποιώ, υποτίθεται δεν έχει propylene glycol
απο οτι καταλαβα εβαζες για καποιο διαστημα αφρο κατευθειαν στο κεφαλι, ετσι δεν μπορεις να υπολογισεις τι ποσοτητα βαζεις...παρε αυτη την υγρη μινοξ που σου ειπα, θα υπολογιζεις καλυτερα την δοση και δεν θα εχεις θεμα ουτε με λαδωμα κτλπ.
 
απο οτι καταλαβα εβαζες για καποιο διαστημα αφρο κατευθειαν στο κεφαλι, ετσι δεν μπορεις να υπολογισεις τι ποσοτητα βαζεις...παρε αυτη την υγρη μινοξ που σου ειπα, θα υπολογιζεις καλυτερα την δοση και δεν θα εχεις θεμα ουτε με λαδωμα κτλπ.
Δε θέλω να πάρω υγρή εφόσον εχει propylene glycol. Είμαι αλλεργικός σε παρα πολλα πράγματα στο δέρμα και είμαι σίγουρος οτι θα είμαι και στην pg
 

tol

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ!
Οταν τη χρησιμοποιουσα αθλουμουν αρκετες ωρες τη μερα...μια μερα σωριαστηκα κατω με προβλημα στην καρδια! Δεν το χα ξαναπαθει ποτε! Ημουν παντοτε ατσαλινος και σκληροτραχηλο αμυντικο χαφ....η μινοξιδιλη επεφερε κι αλλες βλαβες! Κατακρατηση υγρων που οδηγει σε προσθηκη περιττων κιλων! ΜΑΥΡΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ κατω απ τα ματια..και το χειροτερο? Πεταει τριχες ΜΟΝΙΜΕΣ ΠΑΝΤΟΥ σε ολο το σωμα!
Σταματηστε επιτελους να απενεχοποιειτε τα "νομιμως" αλλα και μονιμως προκαλουντα παρενεργειες, φαρμακα: μινοξ και φινα! Μακριααααα! Οι λυσεις ειναι δενδρολιβανο τοπικα και saw palmetto oral..Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να ξυπνήσω την κοινοτητα αλλα εις ματην!
Φιλε Χριστοφορε, για αλλη μια φορα θα σε μαλωσω.

Αρχισες τα γνωστα...τρομοκρατεις χωρις επιγνωση...προσπαθεις να μεταδοσεις στους αλλους τις παραλογες εμμονες σου.

Σε παρακαλω πολυ, καθε φορα που γραφεις για δηθεν ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ (δεντρολιβανα και saw palmetto), να γραφεις ταυτοχρονα και τα εξης:

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΥΤΕ ΔΕΝΤΡΟΛΙΒΑΛΟ ΟΥΤΕ SAW PALMETTO (εσυ ο ιδιος εχεις παραδεχθει σε ανυποπτο χρονο οτι δε χρησιμοποιεις τα συγκεκριμενα "ματζουνια").

Επισης, να γραφεις τα εξης:

Αυτα τα τερατουργηματα της φαντασιας (αλλαγη φυλου, τρανσεξουαλ, βυζια κ.α) τα γραφει ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΑΓΧΟΣ (υπαρχουν πολλα σχολια σου που επιβεβαιωνουν ολα αυτα που αναφερω).

Επομενως, πώς καποιος ο οποιος ειναι ανιδεος σε συγκεκριμενα θεματα, ειναι απολυτος και γραφει τετοιες "μπουρδες" (επιεικως);
 

tol

Well-Known Member
Κρίσεις πανικού που διαρκούν μέρες ολόκληρες; Κρίσεις πανικού που συνεχίζονται όταν κοιμάσαι και είναι ακόμη εκεί όταν ξυπνάς; Δε νομίζω
Και ομως, φιλε μου, αυτο ακριβως ειναι οι κρισεις πανικου. Αυτα ακριβως που περιγραφεις, ειναι τα συμπτωματα των κρισεων πανικου.

Οπως υπονοει (αν καταλαβα καλα) και ο φιλος hairlosscursed, τα συμπτωματα που περιγραφεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ. Αναζητησε αλλου τις πραγματικες αιτιες...ταχυκαρδιες εχει ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου λογω ποικιλων αιτιων (συνηθειων, διατροφης, ελλειψη αθλησης, αγχους κ.α.). Μην ψαχνετε να βρειτε "ευκολα θυματα", για να επιρριψετε σε αυτα τις ευθυνες. Αναλογιστειτε οτι η αιτια καποιων αρνητικων συμπτωματων μπορει να ειναι βαθυτερη (Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ).
 
Και ομως, φιλε μου, αυτο ακριβως ειναι οι κρισεις πανικου.

Οπως υπονοει (αν καταλαβα καλα) και ο φιλος hairlosscursed, τα συμπτωματα που περιγραφεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ. Αναζητησε αλλου τις πραγματικες αιτιες...ταχυκαρδιες εχει ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου λογω ποικιλων αιτιων (συνηθειων, διατροφης, ελλειψη αθλησης, αγχους κ.α.). Μην ψαχνετε να βρειτε "ευκολα θυματα", για να επιρριψετε σε αυτα τις ευθυνες. Αναλογιστειτε οτι η αιτια καποιων αρνητικων συμπτωματων μπορει να ειναι βαθυτερη (Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ).

Δεν έχω αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ στον "τρόπο διαβίωσης" από τότε που μου βγήκαν όλα αυτά. Συνειδητοποιείς ότι η μινοξιδιλη είναι φάρμακο για την πίεση και μάλιστα απαγορευμένο; Συνειδητοποιείς οτι όσοι βγαζουν ίδιες παρενέργειες με την οραλ μινοξιδιλη δεν οφείλεται στον "τροπο διαβίωσης" αλλα στην απορρόφηση έστω και απο την τοπική χρήση του φαρμάκου;
 

simpa

Active Member
Μα τολ μην τα παίρνεις τόσο σοβαρά αυτά που γράφει ο Χριστόφορος.
Στο κάτω κάτω, παίζει και να τρολλαρει κιόλας.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα