δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

tasos

Active Member
Yul Brynner είπε:
tasos είπε:
Yul, με έχει πάρει η κατηφόρα....αδειάζω πολύ γρήγορα !!

Εχω μερικές που δεν βάζω δαφνέλαιο και αμυγδαλέλαιο και μέρα με την μέρα χειροτερεύω !

Εβαλα σήμερα δαφνέλαιο !

Τι να κάνω να συνεχίσω καθημερινά να τα βάζω ή 3 μέρες την εβδομάδα ??

Αν κρίνω από μένα, μάλλον παίζει εποχική τριχόπτωση, οπότε μην πολυαγχώνεσαι. Εγώ να δεις πόσο έχω αδειάσει...

Ως προς αυτό που ρωτάς: εφόσον μου λες ότι είσαι τίγκα στη λιπαρότητα, ίσως δεν θα 'πρεπε να βάζεις κάθε μέρα. Δεν θα το διαπιστώσεις όμως με σιγουριά αν δεν δοκιμάσεις πρώτα. Δεν θα 'ταν κακή ιδέα να ξεκινήσεις δοκιμαστικά να βάζεις καθημερινά για 1-2 βδομάδες και να δεις πώς θα σε πάει.

Εγώ που δεν έχω θέμα λιπαρότητας, άρχισα δοκιμαστικά, εδώ και μια βδομάδα, να βάζω κάθε μέρα επί ένα 2ωρο. Μέχρι στιγμής, όχι μόνο δεν μου 'χει δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά μοιάζει να κάνει και καλή δουλειά (πλην όμως με ρυθμούς χελώνας). Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, καλύτερα να δω πώς θα εξελιχθεί η φάση σε μερικούς μήνες και θα πω με σιγουριά τότε, γιατί μπορεί στην τελική να αποδειχτεί κι αυτό άλλη μια φούσκα σαν το CG210.

Οντως πρέπει να παίζει και η εποχική τριχόπτωση......που νομίζω αυτήν την περίοδο (Φθινόπωρο) είναι απο τις πιο δυνατές !

Απ'οτι εχω παρατηρήσει αυτήν την περίοδο μέχρι Οκτώβριο- Νοέμβριο κάθε χρόνο χάνω εδαφος - πανικοβάλομαι και αλλάζω θεραπείες και μετά φτου και απο την αρχή....περιμένω 6μηνο για αποτελέσματα !

Θα συνεχίσω καθημερινά με Αμυγδαλέλαιο - Δαφνέλαιο όπως τα είχα !!!

Ρε γαμώτο, βλέπω μπρόστα στο κούτελο όπου ήταν παλιά η hairline αλλά και πλάγια πάνω απο τις φαγουρίτες να βγαίνουν οι παλιές τρίχες μετά απο πάρα πολλά χρόνια !

Αλλά απο το υπόλοιπο κεφάλι να αδειάζουν !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Ρε γαμώτο, βλέπω μπρόστα στο κούτελο όπου ήταν παλιά η hairline αλλά και πλάγια πάνω απο τις φαγουρίτες να βγαίνουν οι παλιές τρίχες μετά απο πάρα πολλά χρόνια !

Αλλά απο το υπόλοιπο κεφάλι να αδειάζουν !

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο βλέπω! Μα εντελώς το ίδιο! Οι κρόταφοι έχουν βγάλει τρίχες (τριχίτσες προς το παρόν...) σε σημεία που τα τελευταία πολλά χρόνια ήταν κενά, η hairline με ανεπαίσθητα βήματα προχωράει κούτσα-κούτσα προς τα κάτω, απ' την άλλη όμως το «μπιφτέκι» έχει διευρυνθεί και η αραίωση πλέον «χτυπάει» πολύ άσχημα. Βέβαια, επειδή συχνά παρατηρώ τα μαλλιά στο «μπιφτέκι» με δεύτερο καθρέφτη, βλέπω ότι κι εκεί έχω γεμίσει τριχίτσες. Ακόμα και σε ένα συγκεκριμένο σημείο του «μπιφτεκιού» μεγέθους ίσα με ένα νύχι το οποίο τον τελευταίο χρόνο έδειχνε ότι ήταν οριστικά νεκρό και δεν φύτρωνε τίποτα, έχει πλέον φυτρώσει κατά τα 3/4 με τριχίτσες. Τώρα, αν αυτές οι τριχίτσες καταφέρουν να γίνουν κανονικές τρίχες, θα το δείξει ο χρόνος...

Μετανιώνω όσο τίποτα που δεν προνόησα να αρχίσω δαφνέλαιο πριν από 1 ή 2 χρόνια που ήμουνα σε σαφώς καλύτερη κατάσταση, ή ακόμα χειρότερα, πριν 7 χρόνια που σταμάτησα το δαφνέλαιο μετά από 6 μήνες χρήσης και πλακώθηκα στα regaine αντί να το συνεχίσω για άλλο τόσο. Αλλά έτσι πάει συνήθως, όσο το πρόβλημα είναι ακόμα στην αρχή του, δεν έχει κανείς ούτε την όρεξη ούτε την υπομονή να ακολουθήσει μια απαιτητική θεραπεία που δεν έχει εμφανή αποτελέσματα παρά μόνο μετά από πολύ καιρό, και αντ' αυτού επιζητεί γρήγορες λύσεις σαν τη μινοξιδίλη, ακόμα κι αν γνωρίζει πως είναι προσωρινές.
 

cool11

Well-Known Member
Το σκουφάκι στο κεφαλι, κανει τη δραση του δαφνελαιου πιο αποτελεσματικη;
Εχετε κανενα λινκ στο ebay να χτυπησω μερικά, γιατι δεν προφταινω να πω απο τα jumbo?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
cool11 είπε:
Το σκουφάκι στο κεφαλι, κανει τη δραση του δαφνελαιου πιο αποτελεσματικη;
Εχετε κανενα λινκ στο ebay να χτυπησω μερικά, γιατι δεν προφταινω να πω απο τα jumbo?

Ναι, βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του δαφνέλαιου το σκουφάκι. Καλύτερα κι απ' την πετσέτα θα έλεγα.

Για πάρτη σου (το πρώτο λινκ που μου έβγαλε η αναζήτηση "bath shower cap" στο google): http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=bath%20shower%20cap&clk_rvr_id=694374614012&adpos=1t1&MT_ID=11&crlp=20707245309_2113181&device=c&geo_id=32251&keyword=bath+shower+cap&crdt=0
 

cool11

Well-Known Member
Μπραβο ρε Yul, δεν ηξερα πως να το αναζητησω.
Το δαφνελαιο το αφηνεις στο κεφαλι ενα 2ωρο, με σκουφάκι;

Το σκουφάκι αυξάνει την αποτελεσματικότητα του δαφνέλαιου;
Ή όλων των τοπικων γενικα; (revivo, regain, κλπ)
 

tasos

Active Member
Yul, μετά απο 5-6 ημέρες αποχή απο τα λάδια, εχθές εβαλα δαφνέλαιο και πραγματικά στάνιαρε το μαλλί !

Ηδη το νιώθω πιο δυνατό......τις τελευταίες μέρες έχανα πολύ μαλλί !

Αρα το δαφνέλαιο κάτι έκανε ! Μπορεί και στο crown να κάνει shedding και μετά να βγούν υγιείς τρίχες εκεί !

Θα το συνεχίσω πάλι καθημερινά και βλέπουμε !

Ευχαριστώ Yul για τις απαντήσεις, η συζήτηση βοηθάει !!
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
cool11 είπε:
Μπραβο ρε Yul, δεν ηξερα πως να το αναζητησω.
Το δαφνελαιο το αφηνεις στο κεφαλι ενα 2ωρο, με σκουφάκι;

Ναι, minimum 2ωρο, maximum 3ωρο. Σκουφάκι για όλο αυτό το διάστημα, εννοείται.


cool11 είπε:
Το σκουφάκι αυξάνει την αποτελεσματικότητα του δαφνέλαιου;
Ή όλων των τοπικων γενικα; (revivo, regain, κλπ)

Δεν είναι μόνο ότι αυξάνει την αποτελεσματικότητα, αλλά βοηθάει και να μη γεμίζεις ρούχα, καναπέδες κλπ με λάδια. :)

Τα άλλα τα τοπικά στεγνώνουν (τα περισσότερα τουλάχιστον) σχεδόν αμέσως και λογικά δεν χρειάζεται να φοράς σκουφάκι ή πετσέτα όταν τα βάζεις. Αν υπήρχε τέτοια ανάγκη, θα το αναφέρανε, πιστεύω, οι εταιρίες στις συσκευασίες.
 

le2der

Active Member
Συγνώμη που το γράφω εδώ... (Dabur amla hair oil) Τυχαία είχα διαβάσει κάποια θετικά για το συγκεκριμένο, απλά δε γνωρίζω πολλά και δεν ξέρω γενικώς από που να προμηθευτώ οποιοδήποτε έλαιο. Θέλω να δοκιμάσω κάποιο έλαιο που να βελτιώνει την κατάσταση της τρίχας και αν δώσει και καμιά extra τρίχα καλοδεχούμενη :p !!! Αν έχετε να προτείνεται τπτ....
 

le2der

Active Member
Μια ακόμα ερώτηση για το δαφνέλαιο: Υπαρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα επειδή εφαρμόζεται στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής? Από τα λίγα που πρόλαβα να δω στο διαδίκτυο και με προβλημάτισε όσον αφορά τα έλαια
 

tasos

Active Member
le2der είπε:
Συγνώμη που το γράφω εδώ... (Dabur amla hair oil) Τυχαία είχα διαβάσει κάποια θετικά για το συγκεκριμένο, απλά δε γνωρίζω πολλά και δεν ξέρω γενικώς από που να προμηθευτώ οποιοδήποτε έλαιο. Θέλω να δοκιμάσω κάποιο έλαιο που να βελτιώνει την κατάσταση της τρίχας και αν δώσει και καμιά extra τρίχα καλοδεχούμενη :p !!! Αν έχετε να προτείνεται τπτ....

To dabur είναι μάρκα...... amla oil είναι το λάδι !

Αυτο που ξέρω εγώ είναι ότι είναι λάδι της Ayurveda (Αρχαία Θεραπευτική μέθοδος με λάδια και βότανα στην Ινδία).

Και απο αυτά που διαβάζω τώρα είναι καλό για την τριχόπτωση αλλά καθυστερεί και τα μαλλιά στο να ασπρίσουν http://hellobeautiful.com/playlist/celebs-pixie-cut-beyonce/item/2662384/

Δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικά σαν λάδι ! Παλιά είχα χρησιμοποιήσει ενα αντίστοιχο λάδι της Ayurveda το Neem oil........το οποίο την λαδίλα που σε άφηνε στο μαλλί δεν εφευγε με τίποτα ! Η υφή του ήταν σαν παραφινέλαιο....!

Το δαφνέλαιο το βρίσκεις παντού, σχεδόν σε όλα τα φαρμακεία !


le2der είπε:
Μια ακόμα ερώτηση για το δαφνέλαιο: Υπαρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα επειδή εφαρμόζεται στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής? Από τα λίγα που πρόλαβα να δω στο διαδίκτυο και με προβλημάτισε όσον αφορά τα έλαια

Το δαφνέλαιο όχι δεν δημιουργεί πρόβλημα στο δέρμα !

Τα αιθέρια έλαια αν εφαρμοστούν στο δέρμα απευθείας ίσως μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα !
 

le2der

Active Member
tasos είπε:
le2der είπε:
Συγνώμη που το γράφω εδώ... (Dabur amla hair oil) Τυχαία είχα διαβάσει κάποια θετικά για το συγκεκριμένο, απλά δε γνωρίζω πολλά και δεν ξέρω γενικώς από που να προμηθευτώ οποιοδήποτε έλαιο. Θέλω να δοκιμάσω κάποιο έλαιο που να βελτιώνει την κατάσταση της τρίχας και αν δώσει και καμιά extra τρίχα καλοδεχούμενη :p !!! Αν έχετε να προτείνεται τπτ....

To dabur είναι μάρκα...... amla oil είναι το λάδι !

Αυτο που ξέρω εγώ είναι ότι είναι λάδι της Ayurveda (Αρχαία Θεραπευτική μέθοδος με λάδια και βότανα στην Ινδία).

Και απο αυτά που διαβάζω τώρα είναι καλό για την τριχόπτωση αλλά καθυστερεί και τα μαλλιά στο να ασπρίσουν http://hellobeautiful.com/playlist/celebs-pixie-cut-beyonce/item/2662384/

Δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικά σαν λάδι ! Παλιά είχα χρησιμοποιήσει ενα αντίστοιχο λάδι της Ayurveda το Neem oil........το οποίο την λαδίλα που σε άφηνε στο μαλλί δεν εφευγε με τίποτα ! Η υφή του ήταν σαν παραφινέλαιο....!

Το δαφνέλαιο το βρίσκεις παντού, σχεδόν σε όλα τα φαρμακεία !


le2der είπε:
Μια ακόμα ερώτηση για το δαφνέλαιο: Υπαρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα επειδή εφαρμόζεται στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής? Από τα λίγα που πρόλαβα να δω στο διαδίκτυο και με προβλημάτισε όσον αφορά τα έλαια

Το δαφνέλαιο όχι δεν δημιουργεί πρόβλημα στο δέρμα !

Τα αιθέρια έλαια αν εφαρμοστούν στο δέρμα απευθείας ίσως μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα !



Ευχαριστώ για τις πληροφορίες taso!!! Αγόρασα ένα δαφνέλαιο, συγκεκριμένα http://www.pharmellon.gr/system/uploads/asset/data/4223/medium_2.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
le2der είπε:
Μια ακόμα ερώτηση για το δαφνέλαιο: Υπαρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα επειδή εφαρμόζεται στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής? Από τα λίγα που πρόλαβα να δω στο διαδίκτυο και με προβλημάτισε όσον αφορά τα έλαια

Τις πρώτες βδομάδες που έβαζα δαφνέλαιο έβγαζε το δέρμα μου κόκκινα σπυριά, τα οποία όμως υποχωρούσαν μέσα σε λίγες ώρες. Πλέον όμως, παρότι πια βάζω σχεδόν κάθε μέρα, δεν έχω τέτοια θέμα.
 

le2der

Active Member
Yul Brynner είπε:
le2der είπε:
Μια ακόμα ερώτηση για το δαφνέλαιο: Υπαρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα επειδή εφαρμόζεται στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής? Από τα λίγα που πρόλαβα να δω στο διαδίκτυο και με προβλημάτισε όσον αφορά τα έλαια

Τις πρώτες βδομάδες που έβαζα δαφνέλαιο έβγαζε το δέρμα μου κόκκινα σπυριά, τα οποία όμως υποχωρούσαν μέσα σε λίγες ώρες. Πλέον όμως, παρότι πια βάζω σχεδόν κάθε μέρα, δεν έχω τέτοια θέμα.

Θα το δοκιμάσω σήμερα να δω πως είναι... Αν μπορώ μετά θα το συνεχίσω με πρόγραμμα 3ς φορές την εβδομάδα όπως προαναφέρατε.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
le2der είπε:
Αγόρασα ένα δαφνέλαιο, συγκεκριμένα http://www.pharmellon.gr/system/uploads/asset/data/4223/medium_2.jpg

Τι χρώμα έχει; Αν είναι σκούρο πράσινο, τότε σου κάνει. Το χρώμα να κοιτάς. Το λέω γιατί υπάρχουν και κάποιες μάρκες δαφνέλαιου σε άλλα χρώματα, και είναι για εντελώς διαφορετική χρήση (και πολλές φορές αναγράφουν κιόλας στη συσκευασία ότι δεν είναι κατάλληλα για περιπτώσεις μόνιμης τριχόπτωσης).


tasos είπε:
Αρα το δαφνέλαιο κάτι έκανε ! Μπορεί και στο crown να κάνει shedding και μετά να βγούν υγιείς τρίχες εκεί !

Λες τελικά να κάνει ό,τι υπόσχεται το ClO2 εκείνου του τρελαμένου του Κινέζου αλλά σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου, να σου ρίχνει δηλαδή τις αδύναμες τρίχες τελείως και να σου βγάζει μετά καινούριες δυνατές στη θέση τους; :)
 

le2der

Active Member
http://www.pharmellon.gr/system/uploads/asset/data/4223/medium_2.jpg
[/quote]

Τι χρώμα έχει; Αν είναι σκούρο πράσινο, τότε σου κάνει. Το χρώμα να κοιτάς. Το λέω γιατί υπάρχουν και κάποιες μάρκες δαφνέλαιου σε άλλα χρώματα, και είναι για εντελώς διαφορετική χρήση (και πολλές φορές αναγράφουν κιόλας στη συσκευασία ότι δεν είναι κατάλληλα για περιπτώσεις μόνιμης τριχόπτωσης).


tasos είπε:
Δε νομίζω να είναι πράσινο... Πάντως πάνω αναγράφει για την περιποίηση του τριχωτού της κεφαλής, μασαζ κτλ...
 

le2der

Active Member
Έκανα εφαρμογή του δαφνέλαιου..... Για πρώτη φορά καλή αίσθηση μου άφησε και έχω την εντύπωση οτι θα δώσει πάχυνση τρίχας. Ενα αρνητικό είναι οτι δύσκολα απομακρύνεται απο το μαλλί. Μετά το λούσιμο εφάρμοσα conditioner σε βρεγμένα μαλλιά με μασαζ και ξέβγαλα καλά. Δεν άφησε καμία λαδίλα στο τριχωτό
 

tasos

Active Member
le2der είπε:
Έκανα εφαρμογή του δαφνέλαιου..... Για πρώτη φορά καλή αίσθηση μου άφησε και έχω την εντύπωση οτι θα δώσει πάχυνση τρίχας. Ενα αρνητικό είναι οτι δύσκολα απομακρύνεται απο το μαλλί. Μετά το λούσιμο εφάρμοσα conditioner σε βρεγμένα μαλλιά με μασαζ και ξέβγαλα καλά. Δεν άφησε καμία λαδίλα στο τριχωτό

Καλη επιτυχία, το δικό σου στην φωτό που έδειξες είναι διαφανές....γράφει ότι κάνει για την τριχόπτωση. Δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ !

Το δικό μου είναι σκούρο πράσινο (salkano)....είναι φύλλα δάφνης μέσα σε ελαιόλαδο ! Αλλά και το δικό σου πιστεύω να κάνει δουλειά.

Χρησιμοποιείς και κάτι άλλο , κάποια άλλη θεραπεία ? Τι κλίμακα norwood περίπου είσαι αν επιτρέπεται ?
 

le2der

Active Member
tasos είπε:
le2der είπε:
Έκανα εφαρμογή του δαφνέλαιου..... Για πρώτη φορά καλή αίσθηση μου άφησε και έχω την εντύπωση οτι θα δώσει πάχυνση τρίχας. Ενα αρνητικό είναι οτι δύσκολα απομακρύνεται απο το μαλλί. Μετά το λούσιμο εφάρμοσα conditioner σε βρεγμένα μαλλιά με μασαζ και ξέβγαλα καλά. Δεν άφησε καμία λαδίλα στο τριχωτό

Καλη επιτυχία, το δικό σου στην φωτό που έδειξες είναι διαφανές....γράφει ότι κάνει για την τριχόπτωση. Δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ !

Το δικό μου είναι σκούρο πράσινο (salkano)....είναι φύλλα δάφνης μέσα σε ελαιόλαδο ! Αλλά και το δικό σου πιστεύω να κάνει δουλειά.

Χρησιμοποιείς και κάτι άλλο , κάποια άλλη θεραπεία ? Τι κλίμακα norwood περίπου είσαι αν επιτρέπεται ?

Δεν χρησιμοποιώ τπτ άλλο και ούτε έχω χρησιμοποιήσει....Είμαι ανάμεσα σε 2 και 3
 

tasos

Active Member
le2der είπε:
tasos είπε:
le2der είπε:
Έκανα εφαρμογή του δαφνέλαιου..... Για πρώτη φορά καλή αίσθηση μου άφησε και έχω την εντύπωση οτι θα δώσει πάχυνση τρίχας. Ενα αρνητικό είναι οτι δύσκολα απομακρύνεται απο το μαλλί. Μετά το λούσιμο εφάρμοσα conditioner σε βρεγμένα μαλλιά με μασαζ και ξέβγαλα καλά. Δεν άφησε καμία λαδίλα στο τριχωτό

Καλη επιτυχία, το δικό σου στην φωτό που έδειξες είναι διαφανές....γράφει ότι κάνει για την τριχόπτωση. Δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ !

Το δικό μου είναι σκούρο πράσινο (salkano)....είναι φύλλα δάφνης μέσα σε ελαιόλαδο ! Αλλά και το δικό σου πιστεύω να κάνει δουλειά.

Χρησιμοποιείς και κάτι άλλο , κάποια άλλη θεραπεία ? Τι κλίμακα norwood περίπου είσαι αν επιτρέπεται ?

Δεν χρησιμοποιώ τπτ άλλο και ούτε έχω χρησιμοποιήσει....Είμαι ανάμεσα σε 2 και 3

...ωραία ! Εγώ θα το πάω μέρα παρα μέρα και μετά μάλλον 3 φορές την εβδομάδα !


Yul Brynner είπε:
Λες τελικά να κάνει ό,τι υπόσχεται το ClO2 εκείνου του τρελαμένου του Κινέζου αλλά σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου, να σου ρίχνει δηλαδή τις αδύναμες τρίχες τελείως και να σου βγάζει μετά καινούριες δυνατές στη θέση τους; :)

Μακάρι, θέλει λίγο χρόνο και υπομονή !
 

tasos

Active Member
Yul, χειροτερεύει η κατάσταση.

Αυτήν την εβδομάδα εχω βάλει δαφνέλαιο Δ,Τ,Π και Σ,Κ κενό !

Κάθε μέρα και αραιώνω πιο πολύ.....λέω να το κρατήσω 2 ή 3 εβδομάδες να δω αν θα σταθεροποιηθώ !

Τόσο μεγάλη εποχιακή εχω πολλά χρόνια να δώ.....δεν ξέρω αν είναι κιόλας εποχιακή !

ή αν είναι λόγω καθημερινής χρήσης δαφνέλαιου επαθα overload !
 
Μπλουζα